Virusi – korisni i neophodni

poruka: 15
|
čitano: 3.106
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Virusi – korisni i neophodni".
16 godina
neaktivan
offline
Virusi – korisni i neophodni

Ovo je stvarno brutalan clanak, svaka cast.

 

Pogotovo ovaj dio: "No neki od virusnih gena ponekad su i korisni, a neki su čak preuzeli vrlo važne funkcije bez kojih je danas teško zamisliti normalan razvoj i život ljudi. Primjerice, geni sisavaca za kodiranje sincitina, esencijalnog za razvoj placente, potječu od retrovirusa (video dolje). Geni 'fosili' takvih drevnih virusa zauzimaju čak 8% ljudskog genoma. Kako se to dogodilo? Tijekom evolucije brojni su retrovirusi inficirali reproduktivne stanice sisavaca i nastavili se nasljeđivati ugrađeni u genom domaćina." ili onaj dio s evolucijskom selekcijom bakteriofaga u ustima.

Potpuno me zapanjio, iznenadio i zacudio. Nevjerojatno.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
22 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Virusi – korisni i neophodni

We will rock you. 

 

           Uprava

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

Ovaj članak.....

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

Zbog ovakvih članaka mi dođe žao što nisam išao studirati biologiju. Fascinantno je to područje.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Virusi – korisni i neophodni
Drago kaže...

We will rock you. 

 

           Uprava

 

 

 kamenovat ćete ga jer tvrdi da u sebi imamo više virusa i bakterijuma nego vlastitih stanica ili zbog neučinovitog antivirusnog rješenja? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

Odličan članak!

Od kad sam saznao da virusi trajno mijenjaju organizam i kasnije se nasljeđuju, došla mi je na pamet ideja da je to samo upgrade firmware-a, koji može biti usmjeren samo na neke osobe ili na cijelu populaciju... Naravno ne prođe svaki upgrade bezbolno ili bez greške...

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2016 10:55 (Byron).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

I sad zamislite da su ovakve informacije i način učenja dio kurikuluma.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

Evo Rusi predlažu neke zanimljive teze o mikroorganizmima 

 

 

https://biologydirect.biomedcentral.com/articles/10.1186/1745-6150-9-14

 

Midichlorians - the biomeme hypothesis: is there a microbial component to religious rituals?

Abstract

Background

Cutting edge research of human microbiome diversity has led to the development of the microbiome-gut-brain axis concept, based on the idea that gut microbes may have an impact on the behavior of their human hosts. Many examples of behavior-altering parasites are known to affect members of the animal kingdom. Some prominent examples include Ophiocordyceps unilateralis (fungi), Toxoplasma gondii (protista), Wolbachia (bacteria), Glyptapanteles sp.(arthropoda), Spinochordodes tellinii (nematomorpha) and Dicrocoelium dendriticum (flat worm). These organisms belong to a very diverse set of taxonomic groups suggesting that the phenomena of parasitic host control might be more common in nature than currently established and possibly overlooked in humans.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Virusi – korisni i neophodni
CroDexter kaže...

I sad zamislite da su ovakve informacije i način učenja dio kurikuluma.

To je mač koji sječe na dvije strane... Autora članka kurikulum, kakav god bio, ne bi spriječio da ispredaje gradivo na primamljiv način i da ga poveže s drugim područjima/znanjima. Vidi se to iz načina na koji izlaže u člancima ovdje na Bugu, ali i na drugim mjestima. Jedino bi mu u značajnoj mjeri odriješio ruke.S druge pak strane, kamenje kojem se ne da bivati i koje predaje tek da ispredaje neće pomaknuti s mjesta nikakav papir.

 

Da ne budem totalno off, odličan članak, čini mi se da smo već naviknuti na to. Bravo upravo i bravo autore ;)

15 godina
neaktivan
offline
Virusi – korisni i neophodni

Znači naš genom je kao kod MS iExplorera?

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Virusi – korisni i neophodni

Thnx, BUG. Sjajno da se sve više promiče tema o organizmima gdje se fokus pomiče s "bogom-danog" čovjeka na originalne stanovnike svijeta, mikroorganizme. To je područje ogromno, divota, slast za proučavanje. Nabacite jednom i nešto o fantastičnoj temi koštane srži kao milenijskoj knjižnici u kojoj je imuni sustav sisavaca pohranjivao sve do sad formule antitijela za borbu protiv nametnika iz okoliša kroz tisućljeća. Plizzz...

 

A skeptic is a person who would ask God for his ID card.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni

izgleda da su neki čitatelji foruma malo predoslovno shvatili dio o "korisnim virusima" pa nemilice kašlju i kišu u javnim prometalima, bez (barem) ruke na usta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Virusi – korisni i neophodni
Podatak da virusi mogu biti i korisni nije me (previše) iznenadio. Prvo, već sam o tome (davno) nešto čitao. No drugi manjak čuđenja proizlazi iz prirode svega živoga. Sve živa bića stoje u odnosu komenzalizma-simbioze-parazitizma s time da se kreću u jednom ili drugom smjeru, tj. komenzali prelaze u simbionte, a simbionti u parazite. Tako i u ljudskom društvu. Netko se s vama sprijatelji (komenzal), onda s vama postaje nerazdružljiv (simbiont) i na kraju vas iskorištava (parazit). Parazit opet može postati simbiont i komenzal, jer ako previše gnjavi domadara čini i sebi štetu. (Ako od nekog izvlačite novac nećete to činiti do te mjere da ga materijalno upropastite). Dakle, zakon je univerzalan, vrijedi od bakterija do ljudskoga društva, pa zašto onda ne bi vrijedio i za viruse?
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Virusi – korisni i neophodni
Ideja da trebamo zaštititi okoliš proizlazi upravo iz toga de ne znamo koliko su pojedini organizmi bitni za naše normalno funkcioniranje.

Odličan članak, kao i obično. Kad bi se samo '100 x 10 na 12' moglo napisati na neki jednostavniji način. :-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Virusi – korisni i neophodni
Visak kaže...
 Odličan članak, kao i obično. Kad bi se samo '100 x 10 na 12' moglo napisati na neki jednostavniji način. :-)

 100 x 10¹²  ili 100e+12  ili ispravnije  1e+14 ili 100T ili 100 bilijuna ... 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice