Ultimatni glazbeni hipsteraj

poruka: 28
|
čitano: 4.826
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ultimatni glazbeni hipsteraj".
15 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

pa i red je da ograničene sirovine (osobito rijetkih elemenata) na planetu potrošimo čim prije, za što gluplje namjene (da sad ne nabrajam, znate već). s vedrije strane, dobro je da se još nitko nije sjetio čitati CD-e iglom i zvučnicom (jasno, MC a ne MM, poradi topline zvuka u hladnim ljetnim noćima). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Kaj nije krckanje i pucketanje zbog statičkog elektriciteta- trenja između igle i ploče?

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Highway Star kaže...

Kaj nije krckanje i pucketanje zbog statičkog elektriciteta- trenja između igle i ploče?

 Vidiš, da, možda si u pravu.... nema druge nego da kešneš 15k dolara i probaš, bez pucketanja to nije to, u tom slučaju vrati im uređaj....

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 20:24 (Zli Luđak).
14 godina
protjeran
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Ma već bu osvanul neki DIY projekt za šaku dolara, taman nakon kaj hipsteri podižu kredite za ovo.

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
ITman kaže...

Ma već bu osvanul neki DIY projekt za šaku dolara, taman nakon kaj hipsteri podižu kredite za ovo.

 

Ili na Kickstarteru.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Highway Star kaže...

Kaj nije krckanje i pucketanje zbog statičkog elektriciteta- trenja između igle i ploče?

 ...i sitna prašina. I greške tijekom prešanja. I svašta nešto.

http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Myths_(Vinyl)#Myth:_Proper_vinyl_playback_is_click-free

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Father_Dougal kaže...
Highway Star kaže...

Kaj nije krckanje i pucketanje zbog statičkog elektriciteta- trenja između igle i ploče?

 ...i sitna prašina. I greške tijekom prešanja. I svašta nešto.

http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Myths_(Vinyl)#Myth:_Proper_vinyl_playback_is_click-free

 

Svejedno, i ne smatram sebe hipsterom. Ali dub i  hip hop mikseve što sam čuo ne može nijedan nadjebati od ovih sa novim medijima.

 

Ne znam kako i zašto, eto ne znam - mislim da možda ima više slobodnog prostora u zvuku i da elementi lakše dišu :P a biće da je i do gandžulice.

 

 

*ništa traktati ne pomažu*

:P :X :D

16 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Čekaj malo, fakat nitko ne kuži da se radi o 4 godine starom uređaju, dok se laserski gramofoni razvijaju još tamo od 1970-tih, a od 1980-tih su u proizvodnji? LOL

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
zanimljiv članak koji ima poučan opširni uvod bez kojeg bi vjest o laserskom čitaču vinila imala manje smisla a možda bi neki mladi naraštaji pomislili da je vinil ploča tek sad pojavila.Ja se uopće nisam družio sa gramofonskim pločama osim kad je na glazbenom učitelj puštao internacionalu inače sam rasturao audio kasete...one "metal" tipa su zbilja dobro zvučale.Možda jednom naprave i beskontaktni kazetofon.
...biće bolje...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
rashomon kaže...

 

Svejedno, i ne smatram sebe hipsterom. Ali dub i  hip hop mikseve što sam čuo ne može nijedan nadjebati od ovih sa novim medijima.

 Slušaš dub i hip hop mikseve.

 

Uključuješ se u rasprave o glazbi.

 

Izaberi jedno.

16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Onjegin kaže...
rashomon kaže...

 

Svejedno, i ne smatram sebe hipsterom. Ali dub i  hip hop mikseve što sam čuo ne može nijedan nadjebati od ovih sa novim medijima.

 Slušaš dub i hip hop mikseve.

 

Uključuješ se u rasprave o glazbi.

 

Izaberi jedno.

 

Vazda u životu. I samo jedno - muzika.


13 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

http://21stcenturywire.com/2015/04/07/isis-declares-war-on-hipsters-in-syria/

 

Što reći nego, podržimo ISIS u njihovoj svetoj borbi protiv hipstera! Dosta je brada, skinny traperica i naočala "za vid" s debelim okvirima i staklima bez dioptrije!

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Van Nistelrooy kaže...

http://21stcenturywire.com/2015/04/07/isis-declares-war-on-hipsters-in-syria/

 

Što reći nego, podržimo ISIS u njihovoj svetoj borbi protiv hipstera! Dosta je brada, skinny traperica i naočala "za vid" s debelim okvirima i staklima bez dioptrije!

 A dobro, brada valjda može ostat.

NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše.
16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
rashomon kaže...
 

Svejedno, i ne smatram sebe hipsterom. Ali dub i  hip hop mikseve što sam čuo ne može nijedan nadjebati od ovih sa novim medijima.

 

Ne znam kako i zašto, eto ne znam - mislim da možda ima više slobodnog prostora u zvuku i da elementi lakše dišu :P a biće da je i do gandžulice.

 

 

*ništa traktati ne pomažu*

:P :X :D

Di si čuo te mikseve?

Tebi je jasno da si poslao digitalnu snimku nekog vinila?

Kvaliteta pjesme na mediju ovisi isključivo o masteringu. Final može biti vinil, CD, 24/96 FLAC, svejedno.

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Father_Dougal kaže...
rashomon kaže...
 

Svejedno, i ne smatram sebe hipsterom. Ali dub i  hip hop mikseve što sam čuo ne može nijedan nadjebati od ovih sa novim medijima.

 

Ne znam kako i zašto, eto ne znam - mislim da možda ima više slobodnog prostora u zvuku i da elementi lakše dišu :P a biće da je i do gandžulice.

 

 

*ništa traktati ne pomažu*

:P :X :D

Di si čuo te mikseve?

Tebi je jasno da si poslao digitalnu snimku nekog vinila?

Kvaliteta pjesme na mediju ovisi isključivo o masteringu. Final može biti vinil, CD, 24/96 FLAC, svejedno.

 

Da - mislim u ovom trenutku mogu dijeliti s tobom samo digitalno, nažalost.

 

Hajmo reći ovako - 

 sve na izdrndanim vinilima Afrike Bambaate unazad 30-40 godina - prejak i prelijep historijski presjek hip hop/elektro/funk muzike - s tim da je zvuk u Tvornici kritičan - nažalost.

Ali recimo da je bilo i ovdje u mojoj okolini, i danas se dešava u klubovima (ne znam kome se treba zahvaliti) da DJ-evi rade sa vinilima.

 

Osim toga - već 14-15 godina se vrtim po radio-stanicama i imali smo bezbroj malih privatnih sesija u studijima gdje su se kombinovali različiti nosači zvuka, kako ko već može sebi priuštiti na ovim našim prostorima.

 

Zvuk na vinilu, ponovilo se to bezbroj puta, je ljepši i prostorniji kada je sve u urednom stanju. Moguće da umišljam - a moguće i da je do masteringa i zakonitosti na kojima vinil insistira u odnosu na druge nosače zvuka. I svidjelo se to nekome ili ne kada su u pitanju određeni žanrovi, vinil ostaje unbeaten.

 

I nema to veze sa hipsterima.

14 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
rashomon kaže...

Zvuk na vinilu, ponovilo se to bezbroj puta, je ljepši i prostorniji kada je sve u urednom stanju. Moguće da umišljam - a moguće i da je do masteringa i zakonitosti na kojima vinil insistira u odnosu na druge nosače zvuka. I svidjelo se to nekome ili ne kada su u pitanju određeni žanrovi, vinil ostaje unbeaten.

 

I nema to veze sa hipsterima.

Uz dobro izmiksan album i dobru opremu nema nikakve čujne razlike između CD-a, vinila i digitalne glazbe (FLAC itd...)

 

Također vinil nema nikakve posebne zakonitosti u masteringu, nego je stvar samo u pohlepi izdavača a i u publici. Kada čuješ na radiju glasniju glazbu ostane ti u uhu, zbog toga je glazba danas sve lošije masterizirana (loudness war) za masovne medije (CD i digitalu), dok se za vinil za usku publiku radi poseban mastering, ne zbog toga jer vinil traži poseban način već zbog toga jer je popularno imat glasniju glazbu.

Swedish latin super funk.
16 godina
neaktivan
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Jedini komentar...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 14:22 (Elk Cloner).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Reprodukcijom digitalnih datoteka kod kuće došli smo do toga da se naša kopija glazbenog zapisa apsolutno ne razlikuje od studijskog mastera. Ne znam što bi se više od toga (u smislu prijenosa informacije) moglo tražiti. Problem odavno više nije u prijenosnom kanalu (nekoć radio valovi, ploče i kazete), već u kvaliteti tih mastera, i politici glazbene industrije koja forsira boy bendove i slične 'projekte', a ne autorsku glazbu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
sirka666 kaže...

 

Također vinil nema nikakve posebne zakonitosti u masteringu, nego je stvar samo u pohlepi izdavača a i u publici. Kada čuješ na radiju glasniju glazbu ostane ti u uhu, zbog toga je glazba danas sve lošije masterizirana (loudness war) za masovne medije (CD i digitalu), dok se za vinil za usku publiku radi poseban mastering, ne zbog toga jer vinil traži poseban način već zbog toga jer je popularno imat glasniju glazbu.

 Krivo! LP traži poseban mastering radi ne mogućnosti snimanja dinamike koju ljudsko uho može ćut. S toga se za njegove okvire prilagođava kompletna slika zvuka, a da izgleda što realnije. LP te neće uvjerit da je instrument koji slušaš prisutan u prostoru u kojem se nalaziš dok digitalni zapis to omogućava.
Perverzije koje je Oleg pomenuo vezano za LP sniman na brzini prilagođen za singl, je baš radi toga da se poveća dinamićki raspon nosaća zvuka i još k tome HI-FI gramofon obavezno dolazi sa RIAA predpojećalom.
Digitalni zapis je po svemu superiorniji u odnosu prema analognom, osim u limitu definiranom CD kvalitetom.
Ali naravno taj se argument općenito odbija i uvjerava se ljude da ih na ploćama privlaći pucketanje vinila?

16 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Pa, pošto sam već dežurni negativac na threadu - de da potvrdim. Znači, niko me ne uvjerava, nego uživam u tom blagom glitchie pucketanju. Čak se u struji koju volim nastoji sve prenijeti i u digi produkciji, pa postoje tone plugina za dodavanje tape i vinil distortion arome, ali o tom drugom prilikom.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Autor je totalno previdio u svoje doba jednako rasprostranjen (pa i bitniji) medij: kas(z)etu.

Dapače, 70tih su se tadašnji hifisti furali na magnetofonske vrpce. 80tih su dovitljivi snimali na
VHS video kasetu samo audio (naravno na hifi recorderima koji su to mogli poput jvc-a, panasonica, Sonyja).
Također se pojavilo kasnih 80tih i digitalno snimanje na vrpcu u vidu DAT-a(sony, aiwa, pioneer...) i DCC-a(philipsov patent).
Potom zadnji krik prije Mp3 pošasti i napuštanja prijenosnog medija kao takvog- minidisc. 
Ali razumijem, zafitiljio je predug uvod, pa je na kraju morao skratiti na poantu:)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 22:38 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Sjećam se nekadašnje piratske ponude u oglasnicima: kasete sa programima za komodorce i spektrume i 
"najnoviji hitovi snimani direktno sa matrice na najkvalitetnije kromdioksid maxell, tdk, sony ili basf kazete"
Okej, ploče su bile bitan medij, i prekapalo se po cvjetnjaku švercane i second hand od budućeg osnivača dancing beara
najpovoljnije i najzanimljivije ponude (a bome u bogovićevoj i po pgp-rtb i jugotonu ponudu na akciji), ali
najbitnije su na kraju u životu bili mixtejpovi. To se iz svoje kolekcije za cure i frendove slagalo sa većom pažnjom i prioritetom
nego bilo kakvo učenje, polaganje ispita ili testa. E sad jel šteta što toga više nema, jesu li pjesme dostupne
u milijunima dodirom miša s time izgubile na ekskluzivnosti i vrijednosti, neznam. No, nekad je ta oprema 
(zvučnice/igle, ručke, pogoni, dumperi, antistatici, slipovi, deckovi, marke kazeta, omoti ploča i albuma, bootlegi...)
bila sastavni dio rituala slušanja i pripadnosti. Krknut plejlistu na mob ili pc dok se nešto deseto radi... njah.
Ja se muzici predam ili 100% ili radim u tišini.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ultimatni glazbeni hipsteraj

Članku autora koji zove ljude koji vole pravu analognu glazbu (jer drugačija niti ne postoji) i zove ih "hipserima" i nekim čudacima, nudim da mu na "normalnoj" opremi pustim par albuma na CD-u i isti ti na istoj opremi na vinilki, pa neka onda sam prosudi što mu je bolje. I tek onda ima pravo trkeljati po ljudima koji znaju što je zvuk, a ne što im je "industrija" i marketing iste rekao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.5.2015 21:31 (gkelekov).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
gkelekov kaže...

Članku autora koji zove ljude koji vole pravu analognu glazbu (jer drugačija niti ne postoji) i zove ih "hipserima" i nekim čudacima, nudim da mu na "normalnoj" opremi pustim par albuma na CD-u i isti ti na istoj opremi na vinilki, pa neka onda sam prosudi što mu je bolje. I tek onda ima pravo trkeljati po ljudima koji znaju što je zvuk, a ne što im je "industrija" i marketing iste rekao.

 Upravo suprotno, analogna glazba je ta koja ne postoji.

 

Naime, kako je vinilna ploča sastvljena od atoma koji imaju konačnu veličinu, igla na atomskom nivou 'poskakuje' preko tih atoma, tj. signal je kvantiziran veličinom atoma i nije kontinuiran (analogan). Čak i da je veličina atoma daleko manja od deformacija žljeba ploče koje čine signal (a nije: https://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/iandm/part12/page2.html), to i dalje ne bi promijenilo činjenicu da postoje diskretni nivoi, već bi samo značilo da je signal naduzorkovan, što je ekvivalentno digitalnom naduzorkovanju.

 

Ukratko, vinil ima iste nedostatke kao i digitalni zapis, ali i brdo drugih koje digitalni nema. To što neki više vole kako vinil zvuči nema veze s vjernošću reprodukcije, već s osobnim preferencama. I naravno marketingom koji im to sugerira, jer oni koji prodaju gramofone i vinile nisu ništa manje željni novaca od onih koji prodaju CD-ove i njihove reproduktore.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Visak kaže...

Naime, kako je vinilna ploča sastvljena od atoma koji imaju konačnu veličinu, igla na atomskom nivou 'poskakuje' preko tih atoma, tj. signal je kvantiziran veličinom atoma i nije kontinuiran (analogan). Čak i da je veličina atoma daleko manja od deformacija žljeba ploče koje čine signal (a nije: https://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/iandm/part12/page2.html), to i dalje ne bi promijenilo činjenicu da postoje diskretni nivoi, već bi samo značilo da je signal naduzorkovan, što je ekvivalentno digitalnom naduzorkovanju.

 S pretpostavkom poskakivanja igle preko atoma: LP na 33 rpm ima kutnu brzinu od 3.4557 rad/s.
brzina kretanja brazde na udaljenosti 10 cm je po tome 34.557 cm/s.
Uzevši da je promjer molekule vinyla 22nm došao sam do raćunice da ih u 1. sec igla preskoći 15707727.27272...
Tj. kad bi bilo moguće isćitati signal definiran sa 1 molekulom izdignutom a drugom utisnutom, limit vinyla bi bio približno 8Mhz.
Ako sam i nešto krivo izraćunao ponavljam treći put video, gdje si je ćovijek dao truda da snimi signal usporedno sa ploće i sa CD-a. Na 4:20 se jasno vidi da amplitudu frekvencija iznad 22kHz definira truba a ne šum koji stvara vinyl.

16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Angus_Young kaže...

Ako sam i nešto krivo izraćunao ponavljam treći put video, gdje si je ćovijek dao truda da snimi signal usporedno sa ploće i sa CD-a. Na 4:20 se jasno vidi da amplitudu frekvencija iznad 22kHz definira truba a ne šum koji stvara vinyl.

I, majstore, jel čuješ taj zvuk?

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Angus_Young kaže...

 S pretpostavkom poskakivanja igle preko atoma: LP na 33 rpm ima kutnu brzinu od 3.4557 rad/s.
brzina kretanja brazde na udaljenosti 10 cm je po tome 34.557 cm/s.
Uzevši da je promjer molekule vinyla 22nm došao sam do raćunice da ih u 1. sec igla preskoći 15707727.27272...
Tj. kad bi bilo moguće isćitati signal definiran sa 1 molekulom izdignutom a drugom utisnutom, limit vinyla bi bio približno 8Mhz.
Ako sam i nešto krivo izraćunao ponavljam treći put video, gdje si je ćovijek dao truda da snimi signal usporedno sa ploće i sa CD-a. Na 4:20 se jasno vidi da amplitudu frekvencija iznad 22kHz definira truba a ne šum koji stvara vinyl.

 Tvoj račun bi imao smisla kada bi glazbeni zapis imao samo dva nivoa, no kako ih ima više, a tranzicija mora biti glatka, da bi pomaknuo iglu deset atoma desno, mora i dužinski proći recimo deset atoma, a to značajno smanjuje gornju frekvenciju. No poanta nije ni bila da je gornja frekvancija niska (LP-jevi mogu ići i preko 50 kHz), već da je signal kvantiziran, a ne kontinuiran (tj. analogan). Time se pobija osnovni argument 'analogista', da je digitalni zapis inferioran zbog gubitka informacije prilikom kvantizacije. Možemo samo pričati koliko fina kvantizacija treba biti, a tu digitalija, za razliku od vinila, gotovo nema ograničenja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Ultimatni glazbeni hipsteraj
Father_Dougal kaže...
Angus_Young kaže...

Ako sam i nešto krivo izraćunao ponavljam treći put video, gdje si je ćovijek dao truda da snimi signal usporedno sa ploće i sa CD-a. Na 4:20 se jasno vidi da amplitudu frekvencija iznad 22kHz definira truba a ne šum koji stvara vinyl.

I, majstore, jel čuješ taj zvuk?

Da se i čuje, igla nemre proizvest 120 Khz namjernih vibracija primljenih sploče, da ga na glavu postaviš. A tek nakon toga dolazi priča kako mi iz tog visokog spektra u stvari čujemo samo posljedice harmoničkih interakcija.
Nisam u koncentraciji za izračun (a vidim Visak je - također je dobro podsjetio i da su urezi u biti digitalna a ne analogna informacija samo što je snimljena urezivanjem a ne upisivanjem u chip),
ali brazda na ploči koja bi sadržavala 120 Khz, bila bi toliko fina da bi ju vjerojatno jedan prolazak igle izgulio i poravnao. A potom bi preostalo popunile masnoće, mljevena ufutrana prašina nakon prolaska igle, potom i sitne gljivice plijesni koje
obično na pločama (nevidljivo) nađu fine brazde za rast na toj masnoj prljavštini. Imam popriličnu kolekciju ploča, predpojačalo, nearfielde, i dos dobar gram sa ortofon 2m zvučnicom, ali da se ne lažemo. 
Dobra digitalna snimka, posebno ona kakve su danas dostupne za playanje iz računala ili media/bluray playera je jednnostavno priča za sebe. ploča je svjedok svojeg vremena i ja ih volim, ali danas je teško obraniti njihovu reprodukciju bilo kakvim realnim i mjerljivim argumentom. Većina brijača kod kojih sam bio na slušanju kao "dokaz" kako je eto ploča uber stvar su u biti ljudi toliko zabrazdili zbog početne nostalgije u krajnost ezoteričnih preskupih ukrasnih komponenata, da je to doslovno vjera. Kao što u Međugorju vjeruju u vidjelice. Isti argumenti. Još kad ti nakon slušanja ozaren kaže "i... jel ti sad jasno?" totalno iskreno uvjeren kako je nešto dokazao. Naravno moraš bit onda diplomat, ipak je čovjek potrošio novi auto srednje klase u kabliće, interkonektore, monoblokove, predpojačala, pogone, elektrostatike, ručkice, šarafiće, distancere, dumpere, utege, trapove... štaš. 
Evo ima ovakvih i u nas. Samo s tom razlikom da naša ekipa u stanju dignuti kredit u švicarcima ili zatuć odštetu/invalidninu/penziju...
https://www.youtube.com/watch?v=30onoWXjYSA 
Evo mikroskopskih slika novih i čistih ploča sa stranica vinyl factory. Kakve su one stare desetljećima i sa stotinama preslušavanja, kakvi su habani dijelovi sa visokim frekvencijama, dakle sitnim brazdama....

http://www.jeffreythompson.org/blog/wp-content/uploads/2011/05/ElectronMicroscopeImageOfDirtyVinylRecordGroove.jpg http://www.jeffreythompson.org/blog/wp-content/uploads/2011/05/ElectronMicroscopeImageOfDirtyVinylRecordGroove.jpg
http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2015 20:27 (overhaul).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice