Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

poruka: 100
|
čitano: 12.631
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...".
16 godina
neaktivan
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

 

Da imamo tehnologiju koja omogućava praktično putovanje svemirom i da nađemo tehnološki manje razvijenu civilizaciju... Uglavnom, kukala im majka.

 

Po istoj logici, nekako mi se čini da su veće šanse da do nas dođu opaki tipovi nego divna bića koja pršu poluprozirnim krilima i svima žele dobro.

 

Pasivno traženje: da, svim sredstvima. Slati okolo pločice s našom lokacijom i emitirati signale na drugi kraj svemira, ne znam baš...

 

 
18 1 hvala 0
9 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

To je i Stephen Hawking rekao prije 1-2 god

Ako je suditi po našoj prošlosti najebali smo

SIVE LUBANJE SILOM
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Naša galaksija je ogromna, tko zna koliko ima (ako ima) civilizacija u našemu rangu, te koliko njih može putovati svemirom na veće udaljenosti, te možda baš te (ako postoje) nas jednostavno ne vide dovoljno zanimljivim za kontakt.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Ako je suditi po našoj prošlosti najebali smo

 

Među svim životinjskim vrstama (i ljudi su životinje) imaš nasilja. Cijela evolucija ti se temelji na nasilju, gdje jači uklanja slabijeg. Jači nije nužno i veći, nego prilagodljiviji.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
16 godina
odjavljen
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

Freak Show Inc.
 
7 4 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 

 

Ja bih je protumačio kao "Hlp! Need moar pxls!1"

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Drago kaže...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 

 

Ja bih je protumačio kao "Hlp! Need moar pxls!1"

 

 

 

Pogledao sam sada na wikipediji objašnjenje... Žešća psihijatrija

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 

Mojom logikom, to bi prvo trebala biti poruka razumljiva nama na prvu da bi onda bila razumljiva nekom stvoru "vani".

Iako, mislim da sam prije par godina pročitao da ako netko i sluša naše poruke, to je vjerovatno puno naprednija civilizacija koja ne traži i ne čeka javljanje na radio valovima nego nekom drugom komunikacijom...

 

Nisam točno čitao kako se oni sad planiraju javiti tj. javljati ali pretpostavljam da nije otišlo u neke kvantne vode...A i čekanje je minimum 8 godina do najbliže zvijezde, ako računamo put tamo-nazad...

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
15 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

vidjeh davno tu "poruku" no nije mi baš bistro što bi onaj tamo neki koji je dohvati (u ovom obliku) na osnovi nje trebao počiniti. osim samoubojstva smijehom. nekako mi se čini da je vjerojatnost krcatosti svemira životom ogromna, dok je ona da ćemo se ikad igdje susresti samo malo manja od mojeg dobitka jackovog lonca na lotu. ergo, svejedno je. osim ako se stvari promatraju kroz komercijalnu prizmu - tad je bolje samo osluškivati (nabava) i ne slati ništa (prodaja), jer dok to nama dođe, dok mi odgovorimo, dok to tamo nekamo doputuje ... zavidim dinosaurima. njih je bolio qqruz za sve i izumrli su (jer su pušili poskrivečki) i sad se vozimo na njih. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
mrxa1 kaže...

 

Mojom logikom, to bi prvo trebala biti poruka razumljiva nama na prvu da bi onda bila razumljiva nekom stvoru "vani".

 

To je i meni prvo palo na pamet. I onda sam nakon par minuta shvatio da nemam pojma o čemu se tu radi. A "tu" sam i trebao bih znati, ne?

A objašnjenje je takvo da će elijenima trebati 500 milijardi godina da skontaju šta je pjesnik htio reći.

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 1974. godina...

I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
9 godina
protjeran
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
A da cujemo sto bi to Einstein iz Osijeka poslao u poruci, ako doticnu poruku smatra glupom?
9 godina
protjeran
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Zar nisu ti vanzemaljci i zemaljci na zemlji i u suncevom sustavu odavno, ako je suditi po dostupnih arhivama zapadnih vojski. Ne znam koga oni traze ali sve je to paravan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
koza.nostra kaže...
A da cujemo sto bi to Einstein iz Osijeka poslao u poruci, ako doticnu poruku smatra glupom?

 

Pazi ovog provokatora...

Tebi nije možda palo na pamet da je kod njih u pitanju posve drugačija geneza života i da kod njih pojam DNA možda nema nikakovg smisla?

Možda da su poslali i trenutnu cijenu litre nafte i iznos prosječne plaće pa da dobiju i nekakav ekonomski aspekt u poruci? To bi imalo jednakog smisla...

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je rečeno da se djela J. S. Bacha emituju u svemir 24/7 kao najbolja potvrda inteligentnog života na Zemlji, vrhunaca koje čovjek kao vrsta može dostići i kao poruka mira i univerzalno razumljive ljepote.

 

Iako zvuči kao razumna ideja, čini se da ne dokumentarac slagao. Zna li netko više o ovome?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
mrxa1 kaže...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 

Mojom logikom, to bi prvo trebala biti poruka razumljiva nama na prvu da bi onda bila razumljiva nekom stvoru "vani".

Iako, mislim da sam prije par godina pročitao da ako netko i sluša naše poruke, to je vjerovatno puno naprednija civilizacija koja ne traži i ne čeka javljanje na radio valovima nego nekom drugom komunikacijom...

 

Nisam točno čitao kako se oni sad planiraju javiti tj. javljati ali pretpostavljam da nije otišlo u neke kvantne vode...A i čekanje je minimum 8 godina do najbliže zvijezde, ako računamo put tamo-nazad...

Prvo, napominjem da nisam pročitao detaljnu analizu poruke, niti što se krije iza nje.

 

Ne slažem se. Poruka ne smije biti jasna na prvi pogled. Prvo, da bi se signali prikupili, potrebna je neka tehnologija, a uz sve ostale radio valove potrebno je jako puno procesorke snage da bi se isfiltriralo one koji su nastali inteligencijom od onih koji su nastali prirodnim putem. Ono što je prvotno bitno jest da poruka ne bude čitljiva na prvi pogled -- količina analize potrebna za dekriptirati poruku malena je naspram one koja je potrebna za isfiltrirati i prikupiti informaciju.

 

Osim toga, ovo je vrlo primitivno mišljene. Ono što treba napraviti prije izjavljivanja ovakve gluposti (no offence) jest pročitati argumente koji su navedeni na temu sadržaja te poruke.

 

Jedno od pitanja koje mi pada na pamet jest da li treba poruku napisati na najprimitivniji način koji nam je poznat, pa dati mišljenje drugim (potencijalnim) civilizacijama, ili pak onaj najsloženiji, pa da civilizacija vidi naš najrazvijeniji segment.

 

I to je samo jedno od pitanja. Postoje, ne ljudi, već institucije koje se bave slaganjem sadržaja i način slanja te poruke. Dakle skupina ljudi koji su educirani i specijalizirani za to područje (veća intelektualna moć, kolektivna) je u većem vremenskom intervalu (duže vrijeme razmišljanja, analiziranja) izdala mišljenje o tome kakva poruka treba biti. - Niti blizu usporedivo jednim komentarom (mom ili tuđem) koji je nastao u gotovo sigurno manje od sat vremena (nisam analizirao vrijeme postavljanja komentara u odnosu na vrijeme kada je članak izdan).

 

Edit: Za one koji su voljni čitati (ja čitam) - Wikipedia link na Aceribo poruku

Edit 2: Poruka je namijenjena kuglastom skupu zvijezda M13 koji će se za 25.000 godina (koliko je potrebno da poruka dosegne M13) pomaknuti sa toga mjesta - svrha poruke je bila više demostrativna što je tehnologija u to vrijeme mogla učiniti.

One child dies every five seconds. Dirty water KILLS 6000 children per day. 45.000 people die in the US annually because they don't have health care. US spends $18 BILLION a WEEK on Iraq.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 17:26 (Trubilo4).
16 godina
online
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Sam mi jos to fali da mi dojdu mali zeleni i okrenu me na raznju. Ekipa se krajnje neozbiljno ponasa. Kaj nemo zavrsili ko indijanci u americi nakon kaj su evropljani dosli po zlato i sirit krscanstvo.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Gluposti,  svi znaju da Vulkanci čekaju da razvijemo warp pogon pa da nam se jave. Čak je snimljen i film o tome. 

Moj PC  
30 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Nismo jos ni u oceanu istrazili zivot kako treba.

 
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Mislim da se SETI ekipa tješi onom staro da i ćorava koka ponekad zna pogoditi zrno. Samo ćorava koka ima manje dvorište od svemira i ne mora razmišljati o tome da li se ona i zrno razumiju.

 

Kad su u pitanju svemirci i spoznaja gdje i kako postoji život izvan zemlje te kako komunicirati s njima, kako starim tako i moj entuzijazam po tom pitanju kopni. Sada moje razmišljanje najbolje opisuje Hladno pivo u pjesmi Pravo ja:

I krenuh do telefona
narucit pravo ja za doma
cuh halo i ostah smeten
što ako je kreten?

 

Parazit, bez ideja?
Umjetnik? Clan hadezea?

 

Po cijeli dan na plejki puši travu
Otkida na reiki i zdravu hranu
Što ako pravo ja odnosno on
bude veliki fan Celin Dion

 

Što ako mrzi žene ili je tužni samac
koji ce pitat mene da mu budem jamac?
Što ak' je pljunuti Kerum, dila herbalaif
ili ne daj bože-nosi RAIF!!!

 

Cuo sam halo? halo?
i rekoh ""joj oprostite
pogrešan broj""

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Mi šaljemo stalno radiovalove u svemir, šaljemo wikipediju i svasta sto je razumlivo preko naše tehnologije. i na rkaju siguran sam ako postoji vanzemalci koji primateju te naše radiovalove i pitaju se "koji je ku*ac to" 

 

Možda oni ne koriste računala poput naših, možda oni nek oriste radiovalove za komunikaciju nego nesto drugo, možda imaju oni nesto puno bolje nesto sto smo mi preglupi da bi istražili jer nam fiziologija mozda to ne dopušta. A oni su preglupi da razumiju fiziologiju našeg radiovala. 

 

U star treku imamo na svakom planetu vanzemalce koji izgledaju kao ljudi, (imaju ruke, imaju noge) samo imaju drugačije lice bla bla. Možda postoje izvanzemalci ali nisu ono sto mi mislimo, Možda su oni mravi koji veči od nas i nisu sposobni komunicirati poput nas.  

13 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

 

Što je ovo na dnu poruke, gmail logo? :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

"Iako je Seth Shostak, vrlo prominentni američki astronom koji je veliki dio života i karijere posvetio upravo SETI-ju prošle godine najavio da očekuje da ćemu u idućih 20 godina vrlo vjerojatno na ovaj način otkriti signale inteligentnih bića iz naše svemirske okoline"

 

U idućih 20 godina vi ćete i dalje mlatiti praznu slamu a jedina veza sa astronomijom su 'astronomsko' velike plaće koji ovi ljudi primaju. Ovaj put SETI@home bez mene i ništa što će mi i 1W sanage povući sa računara.

Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Kad ovako razmišljam... što kaže Drago u tekstu - toliko kratko postojimo kao vrsta u odnosu na svemir, da bi pravo čudo bilo da potrefimo u istom trenutku kad i neka druga civilizacija bilo kojeg stupnja razvoja. Što je još smješnije kad razmislimo koliko puta se promašimo međusobno s ljudima koje znamo, a imamo sitan broj mjesta na kojima se možemo sresti. Možda je neka civilizacija već bila na Zemlji i vidjela da "nema nikoga doma".

 

Osim samog postojanja u istom trenutku, postoji i teorija velikog filtera za koji nismo sigurni niti jesmo li ga mi prošli. I to donosi mnogo dublju problematiku u cijelu priču jer ovisno o tome kako interpretiramo veliki filter (teoriju) imamo različito "dobre" odgovore. Naime, sama činjenica da smo evolucijski prošli v.f. na samom početku stvaranja života ili višestaničnog oblika te inteligencije, značila bi da smo iznimno rijetka pojava, da je vrlo vjerojatno ne samo da ne postoje pametni alieni, nego da možda uopće ne postoji drugi život.

U slučaju da još nismo prošli v.f. moglo bi značiti da smo prvi takav život ili među prvima, što je relativno dobro, ali i izrazito dosadno za SETI. Ako nismo prošli v.f. onda smo možda i u velikoj opasnosti s obzirom na svježe teorije kako postajemo sve krhkija civilizacija i kako možemo samo čekati da nas nešto "izbriše", a to opet podržava teorije da je v.f. događaj kao onaj koji je pobrisao dinosaure i da je u svemiru vrlo čest. To je i najtragičnija opcija, jer bi značila da, čak i kad se neke civilizacije razviju, nestanu dovoljno brzo da nikad ne sretnu onu drugu, čak da nikad ne dostignu razinu razvoja za kontakt, a kamoli međuzvjezdano putovanje.

 

A opet. Možda druge civilizacije postoje u drugim dimenzijama, oblicima i stanjima koja su van naše mogućnosti shvaćanja. :)

 

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Markić7 kaže...

Mi šaljemo stalno radiovalove u svemir, šaljemo wikipediju i svasta sto je razumlivo preko naše tehnologije. i na rkaju siguran sam ako postoji vanzemalci koji primateju te naše radiovalove i pitaju se "koji je ku*ac to" 

 

Možda oni ne koriste računala poput naših, možda oni nek oriste radiovalove za komunikaciju nego nesto drugo, možda imaju oni nesto puno bolje nesto sto smo mi preglupi da bi istražili jer nam fiziologija mozda to ne dopušta. A oni su preglupi da razumiju fiziologiju našeg radiovala. 

 

U star treku imamo na svakom planetu vanzemalce koji izgledaju kao ljudi, (imaju ruke, imaju noge) samo imaju drugačije lice bla bla. Možda postoje izvanzemalci ali nisu ono sto mi mislimo, Možda su oni mravi koji veči od nas i nisu sposobni komunicirati poput nas.  

 

Fiziologija radio valova? 

U svakom Star Treku ima nekoliko epizoda koje sadrže (formom) nehumana bića, humana forma je održana zbog lakoće snimanja - nisu u Star Treku poanta specijalni efekti, već poruka i priča koja se krije iza efekata - umjetnost.

hrc_smb kaže...

 

Što je ovo na dnu poruke, gmail logo? :)

 

Grafički prikaz Aceribo teleskopa ("tanjur" antene) i grafika u obliku slova "M" da prikaže da je antena ogledalo radio valovima.

One child dies every five seconds. Dirty water KILLS 6000 children per day. 45.000 people die in the US annually because they don't have health care. US spends $18 BILLION a WEEK on Iraq.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 18:53 (Trubilo4).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Onjegin kaže...

 Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je rečeno da se djela J. S. Bacha emituju u svemir 24/7

 

Nadam se samo rani radovi, drugi album mu je bio skroz bezveze.

 

Nego on-topic, samo slati signale treba i pokazati elijenima tko je gazda.

Možda oni svi zapravo muče jer su nas već čuli pa se boje.

15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
dekstroza kaže...

 

Nego on-topic, samo slati signale treba i pokazati elijenima tko je gazda.

Možda oni svi zapravo muče jer su nas već čuli pa se boje.

 https://www.youtube.com/watch?v=rz8dtY1qUDY 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
odjavljen
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Evo, da, podsjetio me frend da je ovo gore "Fermijev paradoks". Zaboravih napisati pa, ako koga zanima malo teorije o svemu tome, to je dobra točka za početi.

 

Malo je tjeskobna filozofija s obzirom kakvi smo romantici (Star Trek i Star Wars su nevjerojatno romantična priča) i prilično na tragu komentara koji je nedavno istaknuo moj nekadašnji profesor fizike: priča o tome kako će svemir završiti jako je tužna - smrzne se .

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Ako ima napredne inteligencije u krugu 20 sv.godina, onda smo ih već trebali opaziti/čuti.

 

Ovi iz Areciba mogu komotno osnovat religiozni kult (ako nisu već), jer oltar je tamo odavna i samo se čeka Božja objava.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
memulica kaže...

Ako ima napredne inteligencije u krugu 20 sv.godina, onda smo ih već trebali opaziti/čuti.

 ..

- pogrešna matematika.. inteligencija ako postoji, može biti i npr 10.000svj.g. ili milijardu udaljena. Jedini preduvijet je da su bili inteligentni dovoljno davno da radio signal stigne do nas. Trenutna inteligencija ne eliminira mogućnost da imaju radio već milenijima..

- Obrnuto, mi šaljemo radio signale cca 60god. pa u tom radijusu ako nas netko lovi tad zna za nas. Ako se misli na komunikaciju, tad je to vrijeme dvostruko/polovica ovisi što računaš.

- naravno, uvjek postoji mogućnost da neki signal koji bi ulovili može potjecati od davno nestale inteligencije, tako da signal (kad bi bio uhvaćen) ne znači da inteligencija postoji (još uvijek) nego da je postojala... (pa brzina svijetosti-udaljenost).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice