Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

poruka: 18
|
čitano: 2.885
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv".
16 godina
neaktivan
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Zanimljivo kao i uvijek, ali današnji članak je u kontradikciji s prethodnim:

Drugim riječima, svjetlost koja ide zaobilaznim putem kasni.

Osim toga, optička leća je obično optički gušća pa svjetlost kroz samu leću putuje sporije nego izvan leće.

Što je na kraju točno?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
Visak kaže...

Zanimljivo kao i uvijek, ali današnji članak je u kontradikciji s prethodnim:

Drugim riječima, svjetlost koja ide zaobilaznim putem kasni.

Osim toga, optička leća je obično optički gušća pa svjetlost kroz samu leću putuje sporije nego izvan leće.

Što je na kraju točno?

 Šta tebe tu pati? U prvom slučaju, svjetlost kasni jer ide "drugačijim" putem, ali je brzina ista. U drugom, brzina svjetlosti se mjenja zbog medija kojim putuje.

15 godina
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

dakle, kad netko kaže da se tako zviznuo da vidi sve zvijezde, ustvari ih vidi samo 1/5 a ostalo je posljedica zakrivljenog lećovitog prostora. vole ljudi preuveličavati. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
dai53nja kaže...
Visak kaže...

Zanimljivo kao i uvijek, ali današnji članak je u kontradikciji s prethodnim:

Drugim riječima, svjetlost koja ide zaobilaznim putem kasni.

Osim toga, optička leća je obično optički gušća pa svjetlost kroz samu leću putuje sporije nego izvan leće.

Što je na kraju točno?

 Šta tebe tu pati? U prvom slučaju, svjetlost kasni jer ide "drugačijim" putem, ali je brzina ista. U drugom, brzina svjetlosti se mjenja zbog medija kojim putuje.

 Oba članka govore o istom događaju, pa nije moguće da istovremeno kasne i okolna i središnja svjetlost u odnosu jedne na drugu. Ili stižu istovremeno ili samo jedna kasni.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
Visak kaže...

Zanimljivo kao i uvijek, ali današnji članak je u kontradikciji s prethodnim:

Drugim riječima, svjetlost koja ide zaobilaznim putem kasni.

Osim toga, optička leća je obično optički gušća pa svjetlost kroz samu leću putuje sporije nego izvan leće.

Što je na kraju točno?

 To se zove pažljivi čitatelj :)

Da, ove dvije tvrdnje jesu u kontradikciji.

Mea culpa.

Dakle, prva tvrdnja nije dovoljno općenita. "Svjetlost koja ide zaobilaznim putem kasni" ako se prečica i zaobilazni put razlikuju samo po fizičkoj duljini,

ako su gustoće na oba puta jednake ili ako gustoća na kraćem putu nije naročito velika.
Ali, to ne mora biti tako. Zaobilazni put može ispasti brži ako nije značajno dulju (ako obilazak nije u jako velikom luku), a prečica ima veliku

gustoću na relativno dugačkom komadu puta.

 

U slučaju supernove Refsdal, situacija je dosta specifična. Raspodjela materije i sveukupna geometrija (udaljenosti izvora i galaksije koja djeluje kao gravitacijska leća)

su takve da na kraju ispada da središnja slika kasni. Nije uvijek baš tako, ali ovdje jest.

Uglavnom, situacija nije uvijek ista. Komplicirano je.
U prethodnom članku naglasak nije bio na kašnjenju pa nisam na to obraćao pažnju, premda (kako sam kasnije pročitao) već je u izvornom članku
prije šest mjeseci bilo govora o tome da će središnja slika kasniti.

Ako ju uopće na kraju i vidimo. Postoji mogućnost da je središte previše neprozirno pa neće propustiti dovoljno svjetlosti da tu sliku ikada ugledamo.

16 godina
neaktivan
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Hvala na pojašnjenju.

Kašnjenje zbog mase je ono klasično da vrijeme usporava u blizini mase?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
Visak kaže...

Hvala na pojašnjenju.

Kašnjenje zbog mase je ono klasično da vrijeme usporava u blizini mase?

Da, nešto kao "Shapiro delay"
https://en.wikipedia.org/wiki/Shapiro_delay

samo su malo drukčiji uvjeti pa su i formule nešto drukčije. Ali, fizika je ista.

14 godina
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Pitanje za autora: Stalno pravite analogiju sa optičkom lećom, iako znamo da nema nikakve šanse da svjetlost prođe kroz galaksiju (vjerojatno je u centru crna rupa, međuzvjezdana prašina). Čak je nemoguće vidjeti strukturu naše Galaksije zbog apsorpcije svjetlosti od međuzvjezdane prašine. Pitanje je gdje će proći svjetlost koja će formirati središnju sliku supernove? Jesam li nešto propustio pa ne vidim suštinu?

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
uss kaže...

Pitanje za autora: Stalno pravite analogiju sa optičkom lećom, iako znamo da nema nikakve šanse da svjetlost prođe kroz galaksiju (vjerojatno je u centru crna rupa, međuzvjezdana prašina). Čak je nemoguće vidjeti strukturu naše Galaksije zbog apsorpcije svjetlosti od međuzvjezdane prašine. Pitanje je gdje će proći svjetlost koja će formirati središnju sliku supernove? Jesam li nešto propustio pa ne vidim suštinu?

Itekako ima šanse da svjetlost prođe kroz galaksiju.

 

U središtu je sigurno supermasivna crna rupa, ali ona je sićušna u usporedbi s veličinom galaksije.
Postoji, osim zvijezda, i plin i prašina... ali svjetlost izvora koji je iza ipak može dijelom proći kroz cijelu galaksiju.

 

Mala je vjerojatnost da su Zemlja (tj. mi kao opažač), crna rupa galaksije koja služi kao leća (dakle onaj najgušći, neprozirni centar) i izvor točno na istom pravcu.

Najčešće samo središte nije na spojnici izvora i opažača nego je malo pomaknuto.

 

Osim toga, izvor je eksplozija supernove čiji je sjaj jači (u onih par tjedana dok se vidi) od sjaja čitave galaksije.

Zamislite si vrlo šupljikavu prepreku i izuzetno snažan snop koji se kroz nju (dobrim dijelom) probija.

15 godina
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Autore, ajd ti budi malo orniji pa neka tvoji članci budu češći. Neki puta te čekamo kao bijeli dim.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
uss kaže...

Pitanje za autora: Stalno pravite analogiju sa optičkom lećom, iako znamo da nema nikakve šanse da svjetlost prođe kroz galaksiju (vjerojatno je u centru crna rupa, međuzvjezdana prašina). Čak je nemoguće vidjeti strukturu naše Galaksije zbog apsorpcije svjetlosti od međuzvjezdane prašine. Pitanje je gdje će proći svjetlost koja će formirati središnju sliku supernove? Jesam li nešto propustio pa ne vidim suštinu?

Između tijela koja čine galaksiju, zvijezda i planeta, je ogroman prostor.

Npr. kod bude spajanje naše galaksije i Andromede za 4 biljuna godina, male su šanse da dođe do ikakvog sudara zvjezda ili planetarnih tijela jer između ima dovoljno prostora.

Na kraju krajeva:

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.12.2015 11:05 (KIKI3ooo).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
autor kaže...
Visak kaže...

Hvala na pojašnjenju.

Kašnjenje zbog mase je ono klasično da vrijeme usporava u blizini mase?

Da, nešto kao "Shapiro delay"
https://en.wikipedia.org/wiki/Shapiro_delay

samo su malo drukčiji uvjeti pa su i formule nešto drukčije. Ali, fizika je ista.

 

igrom slucaja pisem diplomski bas na temu eksperimentalnih potvrda OTR-a :-D pa sad mi jedna stvar nije jasna: zasto uopce pricati o kasnjenju signala ukoliko razgovaramo o gravitacijskoj leci? najkraci put u OTR-u ne mora nuzno biti ravna linija izmedju dva objekta, vec je najkraci put onaj gdje se cestica giba po geodezijskoj krivulji. u tom smislu je vrlo moguce da zraka koja je zakrivljena radi gravitacijske lece i ona koja prolazi po spojnici izmedju dogadjaja i opazaca dolazi u isto vrijeme (kako ga mjeri opazac). ljudi zaboravljaju da se kod OTR-a mijenjaju ne samo spacijalne komponente metrike, vec da se mijenja i vremenska komponenta, i onda nije sasvim trivijalno izracunati sto najkraci put predstavlja.

 

ispravite me ako sam u krivu :-)

16 godina
online
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Zgodan članak, samo ako koji admin može ispraviti tipfeler, tj. dodati "svjetlosnih" u rečenici
"Radi se o supernovi nazvanoj Refsdal, udaljenoj nevjerojatnih 14 milijardi godina."

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

@autor: opće je poznato da se cjelina ne može zaokružiti sa dva članka. Očekujemo treći, završni članak. Što se tiče sadržaja .

 

Očekujem tiskano izdanje "sabranih djela", dok još uvijek mogu čitati.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
mario.L_hr kaže...

@autor: opće je poznato da se cjelina ne može zaokružiti sa dva članka. Očekujemo treći, završni članak. Što se tiče sadržaja .

 

Očekujem tiskano izdanje "sabranih djela", dok još uvijek mogu čitati.

 

Naravno očekujemo i pozivnicu na predstavljanje, te neku dobru mezu i pića. Čisto da se i mi zaokružimo, ako me razumiješ...

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
13 godina
offline
Re: Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredv
fredii kaže...

 

Naravno očekujemo i pozivnicu na predstavljanje, te neku dobru mezu i pića. Čisto da se i mi zaokružimo, ako me razumiješ...

Moraš specificirati koji dio bi zaokruživali da ne bi bilo nesporazuma, zbog gravitacijske leće.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

fakat ne kuzim cemu thumbs down.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Supernova početkom 2016. – predviđanje nepredvidiv

Pojavu gravitacijske leće možemo razumjeti u okviru Einsteinove opće teorije relativnosti.

 

Jer OTR je jednostavno razumjeti 

 

Baš sam jučer bio na jednom predavanju gdje je pala zanimljiva usporedba OTR-a s abstraktnim jazzom: jako malo ljudi može to razumjeti, ali to ne znači da se ne možeš opustiti i uživati.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice