Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

poruka: 48
|
čitano: 7.079
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener".
8 godina
neaktivan
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener
Mislim da nije za ocekivati da ce ljudi (koji imaju el. Automobil) cekati podne kad je solarna proizvodnja na vrhuncu da prikljuce automobil da se puni, makar cijena el. Energije bude mnogostruko jeftinija. Vjerovatno ce ga svi puniti nocu da mogu sutra na posao. Al od viskavenergije se moze praviti vodik, ili nesto drugo sto se kasnje moze iskoristiti
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Cijene padaju, samo se u nas drzi stalnom visoka otkupna cijena sto je trzisno neodrzivo.
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

Što donosi? Apsolutno ništa.

 

Ja samo vidim da je cijena el. energije sve veća. I to ne samo u nas. 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
2 3 hvala 0
8 godina
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

Kaj nisu kod nas najavili poskupljenje struje? I plina? I goriva? I kruha? I zraka? 

Dux Croatorum
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
.jpg kaže...
Mislim da nije za ocekivati da ce ljudi (koji imaju el. Automobil) cekati podne kad je solarna proizvodnja na vrhuncu da prikljuce automobil da se puni, makar cijena el. Energije bude mnogostruko jeftinija. Vjerovatno ce ga svi puniti nocu da mogu sutra na posao. Al od viskavenergije se moze praviti vodik, ili nesto drugo sto se kasnje moze iskoristiti

 Zato ce se koristiti baterijski sustavi spremanja energije kad je proizvodnja na vrhuncu. Koristenje vodika i nema nekog smisla, jer se u procesu struja->vodik->struja izgubi 2/3 energije. Npr. solarne celije proizvedu 100kWh, ako se spremi u baterije, nazad dobijes 90kWh, a ako napravis vodik, nazad dobijes 40kWh.

15 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
11 godina
neaktivan
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

Ja samo nzm sto se do nedavno cekalo da se s time krene, jbt pa koje smo vec godine imali kalkulatore sa celiama...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

nama ništa, a u rvackoj - dodatni porez na obnovljive energetske izvore, za dohranu hep-ovih parazita. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
@ajar
Kakve veze ima hep sa obnovljivim ozvorima energije?
www.hrote.hr posjeti stranicu regulatora koji otkupljuje elektricnu energiju povlastenih proizvodaca elektricne energije i pod muss prodaje opskrbljivacima na trzistu elektricne energije po cijeni dosta visoj od trzisne (hepov udio u otkupljivanju 86% sukladno udjelu na trzistu). Napominjem , hep nema veze s legislativom koju donose nasi vrli politicari i jedini hepov cilj je jeftina i sigurna opskrba elektricnom energijom njihovih kupaca. To sto je zakonom dozvoljeno da se poticu elektrane (najveci udio vjetroelektrane koje unose neravnotezu u sustav i vecinom su ih izgradili stranci) nije hepova krivnja.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

A što ćeš po zimi kada nema puno danjeg svjetla? Raditi struju na koks?

 

System operators also try to avoid shutting down their coal, gas and nuclear facilities because they rely on these power plants to produce a consistent level of baseload power at all times. Thus, they need to export the wind capacity that exceeds their demand.

...

The high use of renewable energy in eastern Germany driven by government green energy policies is  causing instability to its own electric grid as well as to neighboring countries, resulting in industrial companies having to purchase generators and emergency back-up systems rather than face replacing equipment damaged during disruptions of service. Electricity bills are also expected to go up by 10 percent this year. With residential electricity prices in Germany already about 3 times higher than prices in the United States and increasing further, it is no wonder that 800,000 German households can’t afford their electricity bills.

 

http://instituteforenergyresearch.org/analysis/germanys-green-energy-destabilizing-electric-grids/

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2017 15:31 (Mayo).
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Breitling:
U našim uvjetima (40% prosječnog udjela hidro elektrana u produkciji) zbilja nije nužno posebno poticati Tzv nove obnovljive izvore. Btw udio im je tako malo da su naknade i problemi sa stabilnošću sustava - zanemarivi. Čak i da je udio vjetra i solara znatno veći, obzirom na velik kapacitet hidro generacije, stabilnost neće biti problem.
To je sto se tiče tehničke strane. Obzirom da nešto malo struje uvozimo, mislim da bi bilo sasvim ok uložiti ponešto u vjetar obzirom da je trenutna cijena proizvodnje konkurentna klasičnim izvorima i može ići bez ikakvih subvencija. Sa solarom si možemo priuštiti čekanje na pojeftinjenje još par godina
Ja rekoh
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne

Paneli proizvode struju i po zimi jer snijeg se ne lijepi na njih. Znam to, jer ih imam na vikendici. Zemlja je po zimi najbliža Suncu i proizvodnja po danu je tek nešto malo manja nego po ljetu iako je oblačno. Obnovljivi izvori energije su jedina slamka spasa za čovječanstvo jer pogledajte oko sebe, čas pada tuča, čas pijavice moje su prije bile rijetkost, čas ovo čas ono. Naravno, tek sad su svo shvatili da treba više nekakvih baterija pa se sve više kreće prema nekakvim reverzibilnim hidroelektranama i sličnom.

 

Jedina tehnologija vrijedna spomena osim obnovljivih izvora je nuklearna jer je ona čista, pogotovo u Europi izuzev Černobila kojeg su usrali nesposobni inženjeri. Potresi su rijetki, tsunamija će teško bit tu negdje. I umjesto da se grade nove nuklearke mi ih gasimo o palimo elektrane na ugljen koje su puno ekološkije od nuklearnih. A realno, taj uran i plutonija iovako ionako zrači prirodno jer je svugdje u zemljinoj kori tako da je svejedno jel ga kopamo i stavljamo u reaktore pa otpad spremamo u neka spremišta pod zemlju ili ga ostavljamo unutra.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo kaže...

A što ćeš po zimi kada nema puno danjeg svjetla? Raditi struju na koks?

 

System operators also try to avoid shutting down their coal, gas and nuclear facilities because they rely on these power plants to produce a consistent level of baseload power at all times. Thus, they need to export the wind capacity that exceeds their demand.

...

The high use of renewable energy in eastern Germany driven by government green energy policies is  causing instability to its own electric grid as well as to neighboring countries, resulting in industrial companies having to purchase generators and emergency back-up systems rather than face replacing equipment damaged during disruptions of service. Electricity bills are also expected to go up by 10 percent this year. With residential electricity prices in Germany already about 3 times higher than prices in the United States and increasing further, it is no wonder that 800,000 German households can’t afford their electricity bills.

 

http://instituteforenergyresearch.org/analysis/germanys-green-energy-destabilizing-electric-grids/

U samom članku ti se navodi rješenje za ovaj problem.

 

Tu pak uskače druga grana industrije, proizvodnja električnih automobila. Niti u jednoj drugoj industriji neće se toliko povećati potreba za baterijskim kapacitetima kao u autoindustriji, pa se može reći da su električni automobili najbolji prijatelj solarnih elektrana. Milijuni električnih vozila, uz dobar sustav upravljanja energijom, mogli bi poslužiti kao distribuirani sustav pohrane energije koji (besplatno!) stabilizira mrežu, a istovremeno i omogućava jeftiniji i ekološki prihvatljiviji sustav prijevoza. Na tehnološkim kompanijama je samo da iskoriste trenutak i kvalitetno povežu ove dvije grane industrije.

8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
JozoBozo121 kaže...

 

Paneli proizvode struju i po zimi jer snijeg se ne lijepi na njih. Znam to, jer ih imam na vikendici. Zemlja je po zimi najbliža Suncu i proizvodnja po danu je tek nešto malo manja nego po ljetu iako je oblačno.

...

 A realno, taj uran i plutonija iovako ionako zrači prirodno jer je svugdje u zemljinoj kori tako da je svejedno jel ga kopamo i stavljamo u reaktore pa otpad spremamo u neka spremišta pod zemlju ili ga ostavljamo unutra.

 Eh sad, malo si ga pretjerao. Nisam nesklon nuklearkama, ali reći da ne stvaraju dodatnu radijaciju je krivo. Taj aspekt se, ipak, i preuveličava; visokoradioaktivni izotopi imaju po prirodi stvari relativno kratko vrijeme poluraspada, za cca 100 godina, istrošeno gorivo ne predstavlja nikakvu posebnu veliku opasnost. Tu je još puno stvari za doraditi, tek smo u povojima

 

Također, omjer generacije iz solara zimi-ljeto je četiri pet ili više puta manje

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2017 19:13 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
JozoBozo121 kaže...

Paneli proizvode struju i po zimi jer snijeg se ne lijepi na njih. Znam to, jer ih imam na vikendici. Zemlja je po zimi najbliža Suncu i proizvodnja po danu je tek nešto malo manja nego po ljetu iako je oblačno.

 

Proizvodnja po oblačnom ovisi o tehnologiji panela. Isto tako, razlog dobre proizvodnje po zimi je temepratura. S rastom temperature, pada efikasnost.

A glede ne-lijepljenja snijega, čini mi se da ti nešto ne štima tj. curi ti struja iz akumulatora pa grije panele kad su prekriveni. Znam jer ja tak čistim panele od snijega tj. pustim malu struju u kontra stranu.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

Trebat će promijeniti sto godina staru paradigmu da je struja jeftinija po noći i staviti da je jeftinija (i) kada ima sunca i vjetra.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Ovo da su ljudi na poslu dok je najjače sunce, pa ne mogu puniti svoje automobile električnom energijom ne stoji. Dok ljudi rade, njihovi su auti parkirani, a za to se vrijeme mogu puniti! Treba samo uz svako parkirališno mjesto staviti utičnicu, što nije baš jefrino i jednostavno - ali i to će doći.
16 godina
protjeran
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
NecroKnight kaže...

U samom članku ti se navodi rješenje za ovaj problem.

 

Tu pak uskače druga grana industrije, proizvodnja električnih automobila. Niti u jednoj drugoj industriji neće se toliko povećati potreba za baterijskim kapacitetima kao u autoindustriji, pa se može reći da su električni automobili najbolji prijatelj solarnih elektrana. Milijuni električnih vozila, uz dobar sustav upravljanja energijom, mogli bi poslužiti kao distribuirani sustav pohrane energije koji (besplatno!) stabilizira mrežu, a istovremeno i omogućava jeftiniji i ekološki prihvatljiviji sustav prijevoza. Na tehnološkim kompanijama je samo da iskoriste trenutak i kvalitetno povežu ove dvije grane industrije.

 

Električni automobili jednostano nisu ekonomski isplativi. Da je baterijska pohrana struje isplativa onda bi većina brodova radilo na baterije umjesto na bunker naftu (na brodovima težina baterije nije toliko bitna koliko na "suhom"). Nafta je i dalje ekonomski najisplativija substanca što se tiče karakteristika pohrane energije. Kilo kruha ima više nego duplo mogućnosti pohrane energije u usporedbi sa kilogramom litija. Dodatno, sama činjenica da nafte, plina i ugljena ima za narednih 1,000 godina ne ide u korist alternativnih izvora energije. Tehnologija ide kuda bi trebala ići (povećanje ekonomske isplativosti), ali još nije kamo bi trebala biti. U međuvremenu nafta, plin i ugljen ne idu "u ropotarnicu povijesti." Nafti nisu trebali nikakvi poticaji kako bi postala isplativa; solarnim pločama, vjetroturbinama, baterijskim automobilima trebaju ogromni poticaji i opet ne daju poželjne rezultate po pitanju isplativosti.

 

8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo kaže...

 

Nafti nisu trebali nikakvi poticaji kako bi postala isplativa; solarnim pločama, vjetroturbinama, baterijskim automobilima trebaju ogromni poticaji i opet ne daju poželjne rezultate po pitanju isplativosti.

 Nafta je subvencionirana na toliko raznih načina da je gotovo nemoguće razdvojiti ekonomski dio od ostalog.

Ja rekoh
15 godina
offline
Što donosi veliki rast proizvodnje električne ener

A o Solvisu ni slova 

hobi:moj-android.net
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Feudalac kaže...
Mayo kaže...

 

Nafti nisu trebali nikakvi poticaji kako bi postala isplativa; solarnim pločama, vjetroturbinama, baterijskim automobilima trebaju ogromni poticaji i opet ne daju poželjne rezultate po pitanju isplativosti.

 Nafta je subvencionirana na toliko raznih načina da je gotovo nemoguće razdvojiti ekonomski dio od ostalog.

 

Pronalaženje i proizvodnja naftnih derivata nisu izravno subvencionirani. Dražva ne upumpava lovu u te kompanije, jedini način subvencioniranja su (uglavnom) porezne  olakšice.

 

http://priceofoil.org/2014/07/09/cashing-in-on-all-of-the-above-u-s-fossil-fuel-production-subsidies-under-obama/

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
@Feudalac

Vjetar nije ni blizu cijeni klasicnih izvora, pa cak ni skupih plinskih.da nema (skupih) poticaja ne bi vidio ni jedne vjetroelektrane u hr, pogledajte koliko je isplaceno sredstava a plus povecana potreba za aktivacijom pomocnih usluga gdje su troskovi porasli na teret HOPS-a. Izvore elektricne energije treba dobro diverzificirati (hrvatska je tu ok)
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo kaže...

 

Električni automobili jednostano nisu ekonomski isplativi. Da je baterijska pohrana struje isplativa onda bi većina brodova radilo na baterije umjesto na bunker naftu (na brodovima težina baterije nije toliko bitna koliko na "suhom"). Nafta je i dalje ekonomski najisplativija substanca što se tiče karakteristika pohrane energije. Kilo kruha ima više nego duplo mogućnosti pohrane energije u usporedbi sa kilogramom litija. Dodatno, sama činjenica da nafte, plina i ugljena ima za narednih 1,000 godina ne ide u korist alternativnih izvora energije. Tehnologija ide kuda bi trebala ići (povećanje ekonomske isplativosti), ali još nije kamo bi trebala biti. U međuvremenu nafta, plin i ugljen ne idu "u ropotarnicu povijesti." Nafti nisu trebali nikakvi poticaji kako bi postala isplativa; solarnim pločama, vjetroturbinama, baterijskim automobilima trebaju ogromni poticaji i opet ne daju poželjne rezultate po pitanju isplativosti.

 

 Vidim da si opsjednut isplativošću, no to nije jedini kriterij u životu. U suprotnom bi ljudi prodavali svoju djecu, jer je to isplativije nego ih odgajati. Što ti vrijedi jeftina energija, ako se digne razina mora 2-3 metra i sva priobalna mjesta budu poplavljena? Koliko je to na kraju isplativo?

 

Problem s fosilnim gorivima je što oslobađaju ogromne količine CO2, pa što je tehnologija isplativija, to smo u većim problemima. Jesi li uopće pogledao film koji si linkao?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo:
Link koji si dao kontradiktoran je tvojoj izjavi. Drugo, ja nisam tvrdio da su fosilna goriva i nafta posebno, subvencionirana u fazi istraživanja. Fosilna goriva se ekstenzivno koriste već 150-200 godina pa su subvencionirana na toliko načina da je uopće teško doći do približnog iznosa. Elaboriraj svoju tezu malo
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Breitking:
Očito govorimo o različitim stvarima. Ti o tome sto je bilo prije, ja o tome sto je sad i sto će biti doslovce sutra.
Vjetroelektrane su sada, danas, isplative bez subvencija. Naravno, uz nekoliko preduvjeta kao i bilo sto drugo. Dobra lokacija na kopnu, prije svega, i otkup CJELOKUPNE generacije. Sa suprotne strane stoje fosilna goriva za koja se procjenjuje, naglasak na procjenu jer je nemoguce izračunati točan iznos, da su subvencionirana sa 6,5% globalnog BDP-a. To je ogroman, monstruozno ogroman iznos koji svi oponenti subvencija za obnovljive izvore tako olako ignoriraju. Kao da ne postoji.
Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Visak kaže...
Mayo kaže...

 

Električni automobili jednostano nisu ekonomski isplativi. Da je baterijska pohrana struje isplativa onda bi većina brodova radilo na baterije umjesto na bunker naftu (na brodovima težina baterije nije toliko bitna koliko na "suhom"). Nafta je i dalje ekonomski najisplativija substanca što se tiče karakteristika pohrane energije. Kilo kruha ima više nego duplo mogućnosti pohrane energije u usporedbi sa kilogramom litija. Dodatno, sama činjenica da nafte, plina i ugljena ima za narednih 1,000 godina ne ide u korist alternativnih izvora energije. Tehnologija ide kuda bi trebala ići (povećanje ekonomske isplativosti), ali još nije kamo bi trebala biti. U međuvremenu nafta, plin i ugljen ne idu "u ropotarnicu povijesti." Nafti nisu trebali nikakvi poticaji kako bi postala isplativa; solarnim pločama, vjetroturbinama, baterijskim automobilima trebaju ogromni poticaji i opet ne daju poželjne rezultate po pitanju isplativosti.

 

 Vidim da si opsjednut isplativošću, no to nije jedini kriterij u životu. U suprotnom bi ljudi prodavali svoju djecu, jer je to isplativije nego ih odgajati. Što ti vrijedi jeftina energija, ako se digne razina mora 2-3 metra i sva priobalna mjesta budu poplavljena? Koliko je to na kraju isplativo?

 

Problem s fosilnim gorivima je što oslobađaju ogromne količine CO2, pa što je tehnologija isplativija, to smo u većim problemima. Jesi li uopće pogledao film koji si linkao?

 

 

Očito je da si logični pojedinac. Zašto onda koristiš demagogiju Jehovih svjedoka?! Sve dok postoje polarne noći na Arktiku i Antarktiku ne postoji šansa da se sav taj led otopi, jednostavno ne postoji takva šansa bez obzira na sve eko-doomsday scenarije. Potpuno topljenje leda na polovima je praktični Sci-Fi. Osim toga, povećano zagrijavanje dovodi do toga da se povećava isparavanje mora, samim time dolazi do blokiranja sunčevih zraka i sustav ponovno ulazi u stanje ekvilibrijuma. Dodatno, većina CO2 se koristi kod biljki koje rastu brže od prosjeka (znanstveno dokazano). Hladnije vrijeme (i manje hrane za biljke u vidu CO2, jer budimo realni: CO2 je nutrijent za biljke) jednostavno dovodi do toga da biljke proizvode manje hrane, manje hrane znači više gdlanih ljudi, više gladnih ljudi znači više nemira, više nemira znači više rata, circolo damnato.

 

Feudalac kaže...
Mayo:
Link koji si dao kontradiktoran je tvojoj izjavi. Drugo, ja nisam tvrdio da su fosilna goriva i nafta posebno, subvencionirana u fazi istraživanja. Fosilna goriva se ekstenzivno koriste već 150-200 godina pa su subvencionirana na toliko načina da je uopće teško doći do približnog iznosa. Elaboriraj svoju tezu malo

 

Nafta se ne potiče na način koji se daju poticaji za "obnovljivu" energiju. U Arapskim Emiratima, Venezueli, Americi i slično se potiču naftni derivati na taj način da se ne obračunava hrpa poreza, dok je ko obnovljivih izvora poticaj u vidu većih poreza i dodatnih naknada na isporučenu el. energiju. I jedno i drugo se potiče, ali na sasvim drugačije načine.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.4.2017 14:54 (Mayo).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo kaže...

 Osim toga, povećano zagrijavanje dovodi do toga da se povećava isparavanje mora, samim time dolazi do blokiranja sunčevih zraka i sustav ponovno ulazi u stanje ekvilibrijuma. Dodatno, većina CO2 se koristi kod biljki koje rastu brže od prosjeka (znanstveno dokazano). Hladnije vrijeme (i manje hrane za biljke u vidu CO2, jer budimo realni: CO2 je nutrijent za biljke) jednostavno dovodi do toga da biljke proizvode manje hrane, manje hrane znači više gdlanih ljudi, više gladnih ljudi znači više nemira, više nemira znači više rata, circolo damnato.

 Ne, ne i ne. Vodena para je apsolutno najpotentniji staklenički plin. Niti jedna druga tvar nije toliko potentna kao vodena para. Oblaci ne odbijaju sunčane zrake već ih apsorbiraju. Samo neka manja količina ovih prizemnih odbija, ali ne cjelokupan spektar već samo vidljivi dio. Što znači da sustav apsorbira još više energije, što dovodi do više vodene pare i opet u krug. Provjeri sti govoriš i ostavi se republikanskih argumenata koji to uopće nisu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.4.2017 15:48 (JozoBozo121).
16 godina
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Feudalac kaže...
Breitking:
Očito govorimo o različitim stvarima. Ti o tome sto je bilo prije, ja o tome sto je sad i sto će biti doslovce sutra.
Vjetroelektrane su sada, danas, isplative bez subvencija. Naravno, uz nekoliko preduvjeta kao i bilo sto drugo. Dobra lokacija na kopnu, prije svega, i otkup CJELOKUPNE generacije. Sa suprotne strane stoje fosilna goriva za koja se procjenjuje, naglasak na procjenu jer je nemoguce izračunati točan iznos, da su subvencionirana sa 6,5% globalnog BDP-a. To je ogroman, monstruozno ogroman iznos koji svi oponenti subvencija za obnovljive izvore tako olako ignoriraju. Kao da ne postoji.

 

U kojem ti svijetu živiš majko mila 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
protjeran
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
JozoBozo121 kaže...
Mayo kaže...

 Osim toga, povećano zagrijavanje dovodi do toga da se povećava isparavanje mora, samim time dolazi do blokiranja sunčevih zraka i sustav ponovno ulazi u stanje ekvilibrijuma. Dodatno, većina CO2 se koristi kod biljki koje rastu brže od prosjeka (znanstveno dokazano). Hladnije vrijeme (i manje hrane za biljke u vidu CO2, jer budimo realni: CO2 je nutrijent za biljke) jednostavno dovodi do toga da biljke proizvode manje hrane, manje hrane znači više gdlanih ljudi, više gladnih ljudi znači više nemira, više nemira znači više rata, circolo damnato.

 Ne, ne i ne. Vodena para je apsolutno najpotentniji staklenički plin. Niti jedna druga tvar nije toliko potentna kao vodena para. Oblaci ne odbijaju sunčane zrake već ih apsorbiraju. Samo neka manja količina ovih prizemnih odbija, ali ne cjelokupan spektar već samo vidljivi dio. Što znači da sustav apsorbira još više energije, što dovodi do više vodene pare i opet u krug. Provjeri sti govoriš i ostavi se republikanskih argumenata koji to uopće nisu.

 

 

Low, thick clouds primarily reflect solar radiation and cool the surface of the Earth.

Clouds & Radiation, NASA

 

Mislim, rezoniranje je na levelu nekoga tko očito nikada nije živio na sjevernoj ili južnoj polutki i nikada nije vidio jesen ili zimu. Razlika između oblačnog tjedna i posve sunčanog tjedna zna biti u prosjeku 20 celzijusa. Viskoki troposferski oblaci su generalno siromašni iz razloga što je najveća količina vodene pare u nižoj troposferi.

 

High, thin clouds primarily transmit incoming solar radiation; at the same time, they trap some of the outgoing infrared radiation emitted by the Earth and radiate it back downward, thereby warming the surface of the Earth. Whether a given cloud will heat or cool the surface depends on several factors, including the cloud's altitude, its size, and the make-up of the particles that form the cloud. The balance between the cooling and warming actions of clouds is very close although, overall, averaging the effects of all the clouds around the globe, cooling predominates.

 

A ovo sa "republikanskim argumentima"  je tako bedasta deklaracija da nema niti smisla obraćati se na takvu prizemnu ljevičarsku demagogiju. Ako želiš plaćati kWh 5 kuna, slobodno.. ja ću se onda radije trovati sa niskokvalitetnim lignitom. Filter zraka mi je puno isplativija opcija nego li se ići smrzavati po zimi i kuhati se po ljeti. Pitaj Kineze što misle o "obnoviljivim izvorima" dok istodobno troše ugljen kao da nema sutra. Hrvati odlaze trbuhom za kruhom a vi trabunjate o ekologiji.

 

 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što donosi veliki rast proizvodnje električne
Mayo kaže...

Očito je da si logični pojedinac. Zašto onda koristiš demagogiju Jehovih svjedoka?! Sve dok postoje polarne noći na Arktiku i Antarktiku ne postoji šansa da se sav taj led otopi, jednostavno ne postoji takva šansa bez obzira na sve eko-doomsday scenarije. Potpuno topljenje leda na polovima je praktični Sci-Fi. 

Demagogijom se služiš upravo ti. Osporavaš moju tvrdnju time da se sav led nikako ne može otopiti iako ja nisam ništa slično ni tvrdio. Sav led bi podigao razinu više desetaka metara, a ja sam govorio o 2-3 metra, iako bi i jedan metar bio poguban za većinu naselja i luka. Do kraja stoljeća procjena je oko 50 cm.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice