Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

poruka: 10
|
čitano: 2.015
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju ".
11 godina
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Baš šokantno!

Moj PC  
8 0 hvala 2
10 godina
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Eh, dobro je ovo znati. Naime, mnogi ljudi nevješto i nestručno komentiraju tehnologiju, al' ja jedino vjerujem kada se provede ovako ozbiljno istaživanje sa strane ozbiljne institucije. Sve ostalo je blebetaljka nepametnih ljudi.

 

Mada su ovakve narukvice pomodarstvo, te su njezine najčeće mušterije ovi fitness kampanjci kaj se dođu, recimo u gym mjesec-dva prije ljeta da se malo steštu, te ih nema do slijedećeg ljeta. A, svake godine, oni su veći i veći....

 

Druga je stvar kako tome pristupaju ozbiljni rekreativci, te sportaši u puno smilsu te riječi. Njima i trebaju ovakve istraživanja, da znaju što mogu očekivati od čuda modernih tehnologija.

Mada je uvijek bolje osloniti se na vlastitu intuiciju, te znati što i kako se troše kalorije. Mada je vrhunski sport danas dosta tehnološki napredovao, te je idiotizam ne koristiti tehnologiju, kao ispomoć u praćenju svojih performansi....

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Volio bi vidjeti koliko griješe polar i garmin.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Uzeli su smartwatcheve poznatih tehnoloških kompanija, koji eto usput imaju i fitness funkciju, dakle razvikanu šminku, umjesto ozbiljnih uređaja namijenjenih sportašima, poput Garmina, Suunta i sličnih.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjere
Garmin satovi takodjer nisu nesto previse precizni. Mislim da je suunto tu nesto bolji.
Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Zaista fenomenalno otkriće.
1. potrošnju energije izvan laboratorija nije moguće utvrditi, moguće ju je aproksimirati, više ili manje točno. Ako o promatranom subjektu znamo jako puno onda brojke mogu biti dosta blizu stvarnima. Za početak ti nosivi uređaji potrošnju određuju prema aktivnosti, a možemo krenuti da svaki organizam nije jednako efikasan već na staničnoj razini. Ako to izuzmemo, nadalje svaki čovjek nije jednako efikasan pri određenoj radnji, npr netko dok hoda više maše rukama, mrda glavom, ima drugačiji pokret gležnja, sve to ima utjecaja. Različita razina uvježbanosti nekog pokreta (utreniranost) također ima utjecaja, pa tu imamo utjecaj mišićne memorije i manju razinu živčanog podražaja za neki pokret što također smanjuje energetske potrebe. Ako se svemu pribroje različite razine moždane aktivnosti, hormonalnu aktivnost (također ima utjecaja) ili vanjski faktore (npr. energija potrebna za održavanje tjelesne temperature ili razina hidracije koja utječe na mišićnu efikasnost) ispada da su ova odstupanja još i vrlo mala.
2. ono što čudi jest da ne mogu postići veću točnost mjerenja pulsa. Za nešto tako jednostavno i egzaktno odstupanja od 5% ne djeluju kao nešto normalno. OK, upitno je kakva je metodologija i kako su došli do te brojke, ali istina je da odstupanja postoje. Sjećam se da sam jednom jako davno na trening uzeo Polara XT kojeg sam dobio da isprobam i Cateye kojeg sam redovito koristio i odstupanja su postojala, što je najbolje Cateye koji je bio cca 4 puta jeftiniji je bio točniji.
3. Na kraju krajeva sva ta odstupanja i nisu toliko bitna, ono što je bitno jest monitoring napretka, opterećenja, razine umora i oporavka a ako koristiš jedan uređaj i dobiješ konzistentan izlazni podatak onda je nebitno griješi li on 2% ili 50% dok god uvijek griješi jednako.
4. U profesionalnom sportu je pulsmetre ionako većina odavno odbacila i koriste se laktatometri i razni uređaji koji mjere izlaznu karakteristiku (npr powermetri). Ovisno o tehničkim mogućnostima koje priroda aktivnosti omogućava.

Moj PC  
7 0 hvala 3
7 godina
neaktivan
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

a moj smartwatch od 200 kn na pedometru očita svaki pedeseti korak

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjerenju

Dal' netko ima da linka neka istraživanja u vezi ovdje gore navednih ....Garmin, Sunto....

???

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjere
jozef kaže...

2. ono što čudi jest da ne mogu postići veću točnost mjerenja pulsa. Za nešto tako jednostavno i egzaktno odstupanja od 5% ne djeluju kao nešto normalno. OK, upitno je kakva je metodologija i kako su došli do te brojke, ali istina je da odstupanja postoje. Sjećam se da sam jednom jako davno na trening uzeo Polara XT kojeg sam dobio da isprobam i Cateye kojeg sam redovito koristio i odstupanja su postojala, što je najbolje Cateye koji je bio cca 4 puta jeftiniji je bio točniji.

Ne mogu postići veću točnost jer mjere optičkim mjeračem. Uređaji koji koriste elektrode kao i EKG, oni chest strapovi, su uvijek unutar 1, možda 2%. Nije ni bitno, i odstupanje od 5% je sasvim fine za većinu upotreba, IMO. Za ozbiljnije stvari, naravno, kupišchest strap za 500 kn i eto ti preciznosti.

 

Što se tiče samog mjerenja utroška energije, naravno da je to vrlo neprecizno. Isto kao i mjerenje unosa energije, tj. hrane. Bilo kakvu hranu je izrazito teško procijeniti osim ako je sam radiš i popisuješ sve sastojke. Npr. komad pileta i riža može imati od 400 do 1000 kcal bez problema, ovisno o masi koju je samo po sebi teško dobro procijeniti, a ako uzmemo u obzir nekakav umak koji može imati od praktički 0 do nekoliko stotina kalorija, sve kalkulacije "padaju u vodu".

 

Uostalom, nije to ni bitno. Ono što je bitno, rekao bih, kod većine korisnika ovakvih uređaja, dakle ne profesionalnih sportaša, je da sve to na kraju dođe otprilike na nekakvu ok računicu. I kad sam se prije par godina bavio praćenjem unosa i potrošnje energije, samo u MyFitnessPal, i sad kad za isto uz unos hrane u MFP koristim Gear S3 i pratim potrošnju isključivo preko njega, promjene u mojoj tjelesnoj masi (od krmka naniže ) vrlo točno prate kalorijski deficit dobiven preko tih, koliko god nepreciznih, kalkulacija i aproksimacija. Tako da što se tiče toga mogu reći da sam vrlo zadovoljan korisnik smartwatcha.

 

A problem kod ovakvih članaka, i istraživanja možda općenito, je što će samo dati dodatni izgovor ljudima kojima bi ovo stvarno moglo koristiti, koji će fino na temelju ovog reći "To ionako ništa ne valja". Bez obzira na to griješe li 10 ili 100 %, u svakom slučaju daju bolje i zdravije "konačne rezultate" nego nekakve kretenske "izbaci slatko" ili "izbaci kruh" dvotjedne dijete iz/sa raznih "health" časopisa i sajtova.

15 godina
offline
Re: Stanford: Nosivi uređaji nisu precizni u mjere
tnakir kaže...
Garmin satovi takodjer nisu nesto previse precizni. Mislim da je suunto tu nesto bolji.

 Za utrošak kalorija apsolutno ista stvar.

Utrošak kalorija ovisi o dobi, težini, fizičkoj spremi, temperaturi tijela, tip mišićnih vlakana koji se cilja (sprinter i maratonac će za istu aktivnost različito utrošiti energije) i vjerojatno još par čimbenika koje sam zaboravio. Jednostavno ima jako puno varijabli. "Jačim" satovima možeš podesiti te parametre i biti će precizniji (zapravo izuzetno precizni), ali ovako, out-of-box, sve je to ista stvar.
Kalorijski utrošak čisto i isključivo može služiti kao neka jedinica odrađenog treninga i onda uspoređuješ kako napreduješ ili stagniraš kroz određeno vremensko razdoblje. Za išta više trebaš i kod "profi" nosivig ftines gadgeta podosta fine tuninga i to konstantnoga kako se i tebi tijelo mijenja.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice