SpaceX spušta raketu na teglenicu

poruka: 15
|
čitano: 3.558
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SpaceX spušta raketu na teglenicu".
14 godina
offline
SpaceX spušta raketu na teglenicu

Ako je je istina ovo što piše za "Falcon Heavy"  onda će se uskoro(5+ godina) sa Zemlje kontrolirati prijevoz manjih svemirskih postaja za kraće boravke ili prijenos modula za bazu na Marsu. Naravno ako će raketno gorivo biti još na prihvatljivoj cijeni, a za desetak godina će sigurno postojati i snažniji te isplativiji ionski motori. Evo još link na kojoj se mogu vidjeti sve letjelice koje su vozile ljude u svemir.

Do not feed the trolls!!
Moj PC  
5 0 hvala 2
15 godina
offline
SpaceX spušta raketu na teglenicu

Bit će ovo zanimljiva svemirska utrka 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
SpaceX spušta raketu na teglenicu

A Radonića bi stvarno mogli stavit na HRT TV, a ne na radio... umjesto da puštaju gluparije kakve puštaju. Jedna ovakva znanstvena emisija u večernjim satima od jednog znanstvenika tipa Radonića bi stvarno bio dobar sadržaj za pogledati. Stvarno žalosno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.1.2015 23:38 (lllnuclearlll).
Moj PC  
20 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
lllnuclearlll kaže...

A Radonića bi stvarno mogli stavit na HRT TV, a ne na radio... umjesto da puštaju gluparije kakve puštaju. Jedna ovakva znanstvena emisija u večernjim satima od jednog znanstvenika tipa Radonića bi stvarno bio dobar sadržaj za pogledati. Stvarno žalosno.

 ako si iz zagreba ili okolice otidji nekad do zvjezdarnice na free predavanja.. doduse nije ante predavac (nekad i bude) al bude zanimljivo..

http://www.zvjezdarnica.hr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=2&id=3&Itemid=38

 

a i treba pratiti dogadjanja u tehnickom muzeju gdje je kustos/raavnatelj.. bude svega.. steta sto nije malo jace razvikano.

 

nego, skuplja li jos tko osim mene lovu za gledanje lansiranja rakete uzivo sa floride?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
DragonWarrior kaže...

Ako je je istina ovo što piše za "Falcon Heavy"  onda će se uskoro(5+ godina) sa Zemlje kontrolirati prijevoz manjih svemirskih postaja za kraće boravke ili prijenos modula za bazu na Marsu. Naravno ako će raketno gorivo biti još na prihvatljivoj cijeni, a za desetak godina će sigurno postojati i snažniji te isplativiji ionski motori. Evo još link na kojoj se mogu vidjeti sve letjelice koje su vozile ljude u svemir.

 Ali ionski motori su dobri tek kad stigneš u svemir. Za napuštanje Zemlje i dalje za sada nema zamjene za klasičnu raketu. Jednostavno potisak koji stvaraju ionski motori nije dovoljno velik da se napusti zemlja.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
16 godina
offline
SpaceX spušta raketu na teglenicu

OK, jel se vratila raketa na kraju sad??? Vidio sam lansiranje, ali nikakav povratak nisu prikazali...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
lllnuclearlll kaže...

OK, jel se vratila raketa na kraju sad??? Vidio sam lansiranje, ali nikakav povratak nisu prikazali...

 Je, ali ne onako kako je planirano: LINK

15 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
ROADRUNNER kaže...
DragonWarrior kaže...

Ako je je istina ovo što piše za "Falcon Heavy"  onda će se uskoro(5+ godina) sa Zemlje kontrolirati prijevoz manjih svemirskih postaja za kraće boravke ili prijenos modula za bazu na Marsu. Naravno ako će raketno gorivo biti još na prihvatljivoj cijeni, a za desetak godina će sigurno postojati i snažniji te isplativiji ionski motori. Evo još link na kojoj se mogu vidjeti sve letjelice koje su vozile ljude u svemir.

 Ali ionski motori su dobri tek kad stigneš u svemir. Za napuštanje Zemlje i dalje za sada nema zamjene za klasičnu raketu. Jednostavno potisak koji stvaraju ionski motori nije dovoljno velik da se napusti zemlja.

 A ionski motori su beskorisni kad ta raketa ili satelit cim  dođe u svemir mora raširit one solarne panele da ne umre u roku od par sati i svako daljnje manevriranje ovisi o tim panelima. Treba se pozabavit sa dvije ključne stvari. Ionske motore treba usavršit i treba naci neki izvor energije koji moze godinama pokretati letjelicu.

15 godina
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
zeroname kaže...

 A ionski motori su beskorisni kad ta raketa ili satelit cim  dođe u svemir mora raširit one solarne panele da ne umre u roku od par sati i svako daljnje manevriranje ovisi o tim panelima. Treba se pozabavit sa dvije ključne stvari. Ionske motore treba usavršit i treba naci neki izvor energije koji moze godinama pokretati letjelicu.

Ne treba solarno, može i na baterije: Radioisotope thermoelectric generator

15 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
dejo6 kaže...
zeroname kaže...

 A ionski motori su beskorisni kad ta raketa ili satelit cim  dođe u svemir mora raširit one solarne panele da ne umre u roku od par sati i svako daljnje manevriranje ovisi o tim panelima. Treba se pozabavit sa dvije ključne stvari. Ionske motore treba usavršit i treba naci neki izvor energije koji moze godinama pokretati letjelicu.

Ne treba solarno, može i na baterije: Radioisotope thermoelectric generator

 Može ali upito je da li su baterije samo za instrumente , senzore i komunikaciju ili za sve. Sad pokusavam naci na internetu da li je Apollo 13 imao RTG i kako to da su imali problema sa baterijama (klasicne baterije).

15 godina
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
dejo6 kaže...

Ne treba solarno, može i na baterije: Radioisotope thermoelectric generator

 Tako je.

 

Kud ces bolje potvrde od Pioneer i Voyager programa.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu
lllnuclearlll kaže...

OK, jel se vratila raketa na kraju sad??? Vidio sam lansiranje, ali nikakav povratak nisu prikazali...

Nisu ni mislili to "streamati". Takve stvari se ne prikazuju live, jer ako se dogodi neka katastrofa, tj. ako je test neuspješan, odmah užasna reklama.

Ali Musk je rekao da čak ni nemaju baš dobru snimku, jer je bio potpuni mrak (4:47 ujutro u SAD-u) i ne baš neko vrijeme.

 

Inače koliko sam skužio, iako se dogodio "crash", test je zapravo bio jako dobar jer su uspjeli pogoditi tu platformu.

Sletanje su do sada pokušali dva puta na otvorenom moru i uspjeli su oba puta (sletjela je lijepo na površinu uspravno, ali naravno nakon toga je pala).

 

Ta dva puta im je preciznost bila tipa 1 kilometar. Sada su je uspjeli dovesti do par metara (preciznost), što je nevjerojatno.

To im je i bilo najvažnije. Sada samo moraju malo kalibrirati putanju i sve to.

Vjerojatno nisu uspjeli dovoljno usporiti raketu, možda zbog manjka goriva ili krivog tajminga.

Najteži dio su zapravo napravili. :)

 

Samo mi je žao što svi mediji to prenose kao neki neuspjeh, evo baš vidio na HRT dnevniku.

16 godina
offline
SpaceX spušta raketu na teglenicu

Da, nažalost kada bi se više svijet bavio ovakvim stvarim već bismo imali svašta, a ne tzv. "neuspjehe". No, svaka čast Musku i svima koji rade ne takvim projektima (SpaceX, Tesla Motors) vraćaju mi nadu u čovječanstvo. Jedva čekam da ponove i nadam se većim šansama za slijetanje.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu

RT generatori stvaraju električnu energiju dovoljnu za rad instrumenata i za komunikaciju ali ne dovoljnu za rad ionskih motora. Zasad ionski motori koriste električnu energiju sa elektronaponskih panela. Potrebno je usavršiti prikladne nuklearne generatore za svemirske letjelice a u to se, izgleda, malo ulaže novaca. 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX spušta raketu na teglenicu

SPACE X je napravio ustvari još jedan uspjeh. Primarna misija rakete bila je 100 posto uspješna jer je za račun NASA-e ubacio u planiranu orbitu teretni svemirski brod. Usput je obavio važan pokus. Prazan stupanj rakete, dugačak oko 40 metara, mase dvadesetak tona, dosta dobro je obavio osnovne manevre što znači da je bio dosta dobro stabiliziran u padu sa 140 km visine ! I sve je to urađeno prilikom jedne operativne misije. Čak je raketa pogodila cilj. Razbila se, doduše, na platformi. Treba samo poraditi na mekšem spuštanju. Ovakvi pokusi raditi će se i ubuduće prilikom onih misija kada se zna da će ostati dovoljno goriva za operaciju povratka i spuštanja. To nije slučaj kad raketa lansira telekomunikacijske satelite u eliptičnu "transfer" putanju, potrebnu za dostizanje geostacionarne orbite. Platforma za spuštanje je čitava samo treba promijeniti dio opreme koji je uništen. Video o spuštanju je dosta taman i maglovit ali će telemetrijski podaci pojasniti kako se sve odigravalo.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice