Smeđi "pikavci" blizu Sunca

poruka: 32
|
čitano: 5.870
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Smeđi "pikavci" blizu Sunca".
15 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

dakle, svemir je jedna oveća pepeljara puna opušaka. no da. to imam i doma. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Rekao bih samo da je riječ katastrofa loš izbor za ono što se dogodi supernovi. Da sve zvijezde umiru tihim gašenjem svemir bi bio hladan i nenaseljen, jer bi svi teški elementi ostali zarobljeni u mrtvim zvijezdama. Upravo supernovama zahvaljujemo svoje postojanje, pa su njihove eksplozije (iz naše perspektive) najbolja stvar koja se uopće u svemiru mogla dogoditi, a nikako katastrofa.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Visak kaže...

Rekao bih samo da je riječ katastrofa loš izbor za ono što se dogodi supernovi. Da sve zvijezde umiru tihim gašenjem svemir bi bio hladan i nenaseljen, jer bi svi teški elementi ostali zarobljeni u mrtvim zvijezdama. Upravo supernovama zahvaljujemo svoje postojanje, pa su njihove eksplozije (iz naše perspektive) najbolja stvar koja se uopće u svemiru mogla dogoditi, a nikako katastrofa.

 osim ako si malo blize patuljku supernovi, pa ti donese kozmicki gamma tsunami..

sve je stvar perspektive

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2015 13:43 (nixass).
15 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
nixass kaže...
Visak kaže...

Rekao bih samo da je riječ katastrofa loš izbor za ono što se dogodi supernovi. Da sve zvijezde umiru tihim gašenjem svemir bi bio hladan i nenaseljen, jer bi svi teški elementi ostali zarobljeni u mrtvim zvijezdama. Upravo supernovama zahvaljujemo svoje postojanje, pa su njihove eksplozije (iz naše perspektive) najbolja stvar koja se uopće u svemiru mogla dogoditi, a nikako katastrofa.

 osim ako si malo blize patuljku, pa ti donese kozmicki gamma tsunami..

sve je stvar perspektive

 Mislim da bi Friday, čim bi se našao takav planet i da mu prijeti katastrofa preselio sve linuksaše. XD

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
16 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
nixass kaže...

 osim ako si malo blize patuljku, pa ti donese kozmicki gamma tsunami..

sve je stvar perspektive

 Patuljak i supernova su potpuno oprečni pojmovi.

 

Ukoliko imaš tu sreću da ti sunce kraj kojega živiš umire, prilično ti je svejedno hoćeš li se smrznuti ili nestati u eksploziji, no u široj perspektivi patuljci umiru 'sebično', dok supernove 'velikodušno' razbacaju svoju materiju. Pošto je smrt zvijezde ionako neminovna, onda eksploziju možemo gledati kao povoljniju varijantu. Kao što je za maslačak povoljnije da ga vjetar 'uništi' i raznese po polju, nego da se samo osuši onakav cjelovit i nikad ništa ne nikne iz njega. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Visak kaže...
nixass kaže...

 osim ako si malo blize patuljku, pa ti donese kozmicki gamma tsunami..

sve je stvar perspektive

 Patuljak i supernova su potpuno oprečni pojmovi.

 

Ukoliko imaš tu sreću da ti sunce kraj kojega živiš umire, prilično ti je svejedno hoćeš li se smrznuti ili nestati u eksploziji, no u široj perspektivi patuljci umiru 'sebično', dok supernove 'velikodušno' razbacaju svoju materiju. Pošto je smrt zvijezde ionako neminovna, onda eksploziju možemo gledati kao povoljniju varijantu. Kao što je za maslačak povoljnije da ga vjetar 'uništi' i raznese po polju, nego da se samo osuši onakav cjelovit i nikad ništa ne nikne iz njega. 

 sorru, mislio sam na supernovu, ne patuljka. lapsus :D

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Visak kaže...

Rekao bih samo da je riječ katastrofa loš izbor za ono što se dogodi supernovi. Da sve zvijezde umiru tihim gašenjem svemir bi bio hladan i nenaseljen, jer bi svi teški elementi ostali zarobljeni u mrtvim zvijezdama. Upravo supernovama zahvaljujemo svoje postojanje, pa su njihove eksplozije (iz naše perspektive) najbolja stvar koja se uopće u svemiru mogla dogoditi, a nikako katastrofa.

 I meni se učinilo kao da ova riječ katastrofa malo odskače od ostatka teksta pa sam otišao malo da potražim odakle riječ dolazi.

 

Riječ je složenica i potječe, naravno, iz grčkog jezika u kojem se sastoji od dvije riječi nagliokret. Tako da, uzevši strogo, autor nije pretjerao ili uopće pogrešio koristeći tu riječ.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Onjegin kaže...

 I meni se učinilo kao da ova riječ katastrofa malo odskače od ostatka teksta pa sam otišao malo da potražim odakle riječ dolazi.

 

Riječ je složenica i potječe, naravno, iz grčkog jezika u kojem se sastoji od dvije riječi nagliokret. Tako da, uzevši strogo, autor nije pretjerao ili uopće pogrešio koristeći tu riječ.

 Kad si već pronašao, mogao si pročitati do kraja ;)

http://hr.wikipedia.org/wiki/Katastrofa

 

Znanstvenici su podjelili katastrofe u pet kategorija s obzirom na opseg njihovih učinaka u odnosu na ljudsku vrstu, Zemlju i svemir.

U prvom redu, cijeli svemir mogao bi toliko promijeniti svoje karakteristike da bi postao nenastanjiv. Kad bi svemir postao poguban i kad nigdje u njemu ne bi mogao postojati život, tada ni čovječanstvo ne bi moglo postojati. To bismo mogli nazvati "katastrofom prve vrste".

Naravno, nije potrebno uključiti cijeli svemir u nešto što bi dostajalo da se izazove kraj čovječanstva. Svemir bi mogao biti jednako dobroćudan kao i sada, a ipak bi se nešto moglo dogoditi Suncu zbog čega bi Sunčev sustav postao nepodoban za nastavanje. U tom bi slučaju mogao prestati život ljudskoga roda iako bi sav ostali svemir i dalje postojao mirno i bez smetnji. To bi bila "katastrofa druge vrste".

I dakako, iako bi Sunce moglo i dalje sjati jednoliko i dobrohotno kao uvijek, sama bi Zemlja mogla doživjeti neku vrstu potresa koji bi onemogućio život na njoj. U tom bi slučaju ljudski život mogao prestati čak i kad bi Sunčev sistem nastavio kolotečinom kruženja i obrtanja. To bi bila "katastrofa treće vrste".

I makar bi Zemlja mogla ostati topla i ugodna, nešto bi se moglo dogoditi na njoj što bi uništilo ljudski život, ali ne pogađajući neke druge oblike života. U tom bi se slučaju evolucija mogla nastaviti i Zemlja bi, s modificiranim oblikom života, mogla napredovati — ali bez nas. To bi bila "katastrofa četvrte vrste".

Mogli bismo ići i korak dalje te istaći mogućnost da ljudski život i dalje postoji, ali da bi se moglo nešto dogoditi što bi uništilo civilizaciju, prekidajući korak tehnološkog napretka i osuđujući ljudski rod na primitivan život — osamljen, siromašan, težak, surov i kratak — kroz neko neodređeno razdoblje. To bi bila "katastrofa pete vrste".

 

Očito je da se u kozmološkom kontekstu katastrofa definira u odnosu na posljedice po nas (ili eventualno neki drugi život). Naime uništenje bilo čega samo po sebi nema negativan predznak. Neke eksplozije su neophodne da bi život postojao, a neke ga uništavaju, stoga nije svaka eksplozija zaslužila epitet katastrofe, odnosno ispravnije je govoriti o katastrofalnim posljedicama, a ne događajima. I bezazleni događaj (mutacija nekog virusa) može imati katastrofalne posljedice (po ljude), dok i najrazornija supernova u nenastanjenom dijelu svemira nema zapravo nikakve loše posljedice.

Uostalom, Big bang je najveći poznati 'nagli okret', a teško da bi ga mogli nazvati katastrofom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Interesantno kako se pored (ovlaš usputnog) ubacivanja sukoba znanost-religija loviš upravo za "katastrofalnu" eksploziju supernove, iako se istovremeno slažeš s ludizaom kako je super što se ovakvi članci pišu prikladni za široke mase (u kojem kontekstu pretpostavljam da je "katastrofa" i ubačena, bez ikakve namjere da budem ičiji odvjetnik).

 

Nakon što sam ga pročitao, u glavi mi je ostala samo jedna misao: prekrasan članak!

Gledam te!
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Veliki Brat kaže...

Interesantno kako se pored (ovlaš usputnog) ubacivanja sukoba znanost-religija loviš upravo za "katastrofalnu" eksploziju supernove, iako se istovremeno slažeš s ludizaom kako je super što se ovakvi članci pišu prikladni za široke mase (u kojem kontekstu pretpostavljam da je "katastrofa" i ubačena, bez ikakve namjere da budem ičiji odvjetnik).

 

Nakon što sam ga pročitao, u glavi mi je ostala samo jedna misao: prekrasan članak!

 Daj molim te pokaži gdje sam na ovoj temi ubacio sukob znanost-religija.

 

Članak je izvrstan kao i sve ostalo što je g. Hrupec ovdje do sada objavio. Moja reakcija nije bila s namjerom omalovažavanja, već samo komentar da se upotrebom pojma katastrofa eksplozije supernova stavljaju u negativan kontekst, iako su isključivo one zaslužne za gotovu svu materiju u nama i oko nas. Članak nije rekao ništa netočno, ali ta riječ možda ostavlja pogrešan dojam o nemjerljivojkorisnosti raspršivanja materije iz supernova.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Ajar kaže...

dakle, svemir je jedna oveća pepeljara puna opušaka. no da. to imam i doma. 

 Pusenje ubija i smrdi!

15 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
pravi_covijek kaže...

 Pusenje ubija i smrdi!

 znam samo da skraćuje život: da sam nepušač, sad bih imao 600 godina. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Visak kaže...
Veliki Brat kaže...

... u glavi mi je ostala samo jedna misao: prekrasan članak!

Daj molim te pokaži gdje sam na ovoj temi ubacio sukob znanost-religija.

Ne ti, nego autor članka.

Zapravo najbitniji dio članka, valjda mi se zato toliko i sviđa (za svaki slučaj: ne ti, nego članak :)

Gledam te!
16 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Postoji nespomenuti problem sa smeđim "patuljcima". Kako ih je gotovo nemoguće vidjeti, moguće je da je neki vrlo blizu, tj. moguće je da 
sunce nije zaseban sistem, nego ima dvojnika, što je inače prevladavajuće u galaksijama. Neki podaci navode na tu mogućnost. 


Dakako, ima još nevidljivih opasnosti. osim recimo GRB-a, slično nevidljivom smeđem patuljku je stelarna crna rupa. Ako takva ide negdje u našem smjeru, 
možemo se samo pomiriti sa sudbinom. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Još jedan članak koji naprosto oduševljava.

 

Autoru .

 

Nakupilo se dosta materijala pa bi predložio da se znanstveni članci organiziraju u na jednom (zajedničkom) mjestu, pri nekom od idućih umivanja.

Stručnjak za odmaganje...
 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

hvala,

bas lijepo.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

 
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

meni je fascinantno da se stvari uvijek promatraju kao da je sadašnje stanje konačno i ide prema vlastitom završetku, što je u slučaju zvijezda i planeta očita glupost jer rađa promašene teorije poput pangeje te ove da su smeđi patuljci u stvari na umiranju. u stvari kada se primjeni teorija da se planeti i zvjezde šire onda je smeđi patuljak samo beba- zvjezda gdje je fuzijska reakcija tek počela i samo će se pojačavati a pangea je u stvari bio cijeli planet zemlja samo tada s manje vode u tekućem obliku i više u plinovitom (što također podržava teoriju kako su bića napustila vodeni svijet i polako naselila kopno - zbog velike vlažnosti i topline dok je planet bio manje mase je bilo lakše bićima izlaziti iz vode (i pričam o vlažnosti uvijek oko 100% u obliku niske naoblake zbog velike koncentracije vodene pare u zraku). također upravo širenje planeta pojašnjava zašto su kruti planeti manjeg volulmena neg vodeni, vodeni manjeg neg plinoviti i plinoviti manjeg neg patuljaste zvjezde itd itd - jer vakuum stalno napreže veze između čestica od kojih je planet stvoren i kako te veze pucaju tako se oslobađa energija i agregatno stanje prelazi iz krutog prema tekućem prema plazmi, dakle iz krutog planeta prema suncu gdje zvjezde divovi emitiraju najviše energije upravo jer su reakcije pucanja između čestica najjače zbog najslabije mogućnosti odupiranja sili vakuuma. i naravno sve se ovo događa milijardama godina, daleko presporo za naše kratke živote i zato djeluje nedokučivo

 

no, kao i mnogo puta do sada moj post će se izbrisati jer zadire u tabu temu nepogrešivosti sadašnjih teorija umjesto da netko proba na logičan način objasniti zbog čega ove teorije nebi bile točne

 
0 2 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Ges kaže...

 

no, kao i mnogo puta do sada moj post će se izbrisati jer zadire u tabu temu nepogrešivosti sadašnjih teorija umjesto da netko proba na logičan način objasniti zbog čega ove teorije nebi bile točne

 

Društvo još nije spremno za tebe...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
Friday kaže...
Ges kaže...

 

no, kao i mnogo puta do sada moj post će se izbrisati jer zadire u tabu temu nepogrešivosti sadašnjih teorija umjesto da netko proba na logičan način objasniti zbog čega ove teorije nebi bile točne

 

Društvo još nije spremno za tebe...

to znam :P

i to nisu moje teorije

14 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Ako netko nije gledao zadnju sezonu How The Universe Works - izgleda da po novom upravo crne rupe pale zvijezde, kada se prejedu pa izbacu materiju iz sebe u onoj nasilnoj zraci koja kad ošine onaj plin, zagrijava ga i nastaje termonuklearna reakcija tamo gdje je zraka prošla. Postavlja se pitanje, jeli crna rupa stvorila galaksiju.

Naravno, zvijezde nastaju i drugačije tj. kako je opisano u tekstu, velike količine plina i gravitacija čine svoje, i tako dolazi do "paljenja"

A imaju i zvijezde koje umru odmah po rođenju, ako se ogromne količine plina nabiju, zvjezde odmah postaju crne rupe. Smatra se da su možda tako nastale prve supermasivne crne rupe. Znači izgleda da može nastati i tako osim što nastaju kad umre zvijezda ja mislim 80 puta veća od našeg sunca...

 

http://social.xfire.com/users/kiki3000
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

 Ako si mislio na ovaj članak http://www.jutarnji.hr/lijepa-zena--knjiznica-i-kraj-civilizacije/956927/ , odlčan članak! 

Hvala ti da si mi skrenuo pažnju 

 

Mene brine jedino da se znanost ne pretvori u takvu dogmatsku nakaradnost.

16 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Malo offtopic, ali kad nemamo pametniju rubriku, za one koji su gledali interstellar, osim holuvudske fabule, kako vam se činila "fizika" filma? Ja je nalazim, onako 50-50. Evo kome se da čitati, dosta argumentiran gorljivi pobornik, iako dobro je pregledati 
jednako argumentirane komentare:
http://relativitydigest.com/2014/11/07/on-the-science-of-interstellar/
Autor se poziva i na druga dva članka koji podosta opovrgavaju dobar dio "fizike" filma. 
http://www.theguardian.com/film/filmblog/2014/nov/05/interstellar-astrophysics-does-space-science-work-out
http://www.worldsciencefestival.com/2014/11/cinema-peer-review-astrophysicist-katie-mack-reviews-interstellar/
Zgodan podatak je da je izvršni producent i naučni savjetnik, legendarni Kipp Thorne (prema kojem se nazvao i jedan od robota)
Evo i dokumentarac sa naratorom/glavnim glumcem iz filma:


Naravno ima još gomila recenzija sa te strane, jer je Kipp Thorne velik autoritet u teorijskoj fizici,
pa se mnogo kolega (npr. brian greene, phil plait,  sjatilo komentirati hipotetski scenarij glavne fabule filma.
http://www.salon.com/2014/11/29/our_universe_would_be_destroyed_inside_the_science_of_interstellar/
http://www.space.com/27692-science-of-interstellar-infographic.html
http://www.huffingtonpost.com/todd-r-miller/its-about-time-the-scienc_b_6256794.html
http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/11/09/interstellar_followup_movie_science_mistake_was_mine.html
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2014/11/the-physics-behind-interstellars-stunning-wormhole-images.html
http://blogs.scientificamerican.com/observations/2014/11/28/parsing-the-science-of-interstellar-with-physicist-kip-thorne/
sorry još jednom na oftopicu, ali pomislih možda bi i mi mogli malo sa Dariom Hrupecom u analizu "nauke" u ovom popularnom filmu. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca

ja sam za da se otvori neka zasebna tema tipa "novosti iz svemira" il tako nesto.. di ljudi mogu lijepit interesantne linkove i bacat se u kakve diskusije (bez new age / illuminati / nwo shita)..

ove teme i clanci su super, al ima puno hladnog hoda medju njima i volio bih kad netko (koga interesira) naleti na neki link, da podijeli s drugima..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

Imaš neke argumente, ili samo nabacuješ općenite negativne atribute? Čovjek je napisao sve činjenično točno, a svako osporavanje (članka ili autora) nebazirano na činjenicama, samo potvrđuje njegovu tezu o dva različita i nespojiva pristupa traganju za istinom.

 

To da je narušen kredibilitet je besmislica. Ili se znanstveni kredibilitet stječe povlađivanjem?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
anndrej kaže...
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

 Ako si mislio na ovaj članak http://www.jutarnji.hr/lijepa-zena--knjiznica-i-kraj-civilizacije/956927/ , odlčan članak! 

Hvala ti da si mi skrenuo pažnju 

 

Mene brine jedino da se znanost ne pretvori u takvu dogmatsku nakaradnost.

 Pa i mene brine da se znanost pretvori u dogmatsku nakaradnost. A zbog tvoje reakcije mi se čini da je kasno...

 

Visak kaže...
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

Imaš neke argumente, ili samo nabacuješ općenite negativne atribute? Čovjek je napisao sve činjenično točno, a svako osporavanje (članka ili autora) nebazirano na činjenicama, samo potvrđuje njegovu tezu o dva različita i nespojiva pristupa traganju za istinom.

 

To da je narušen kredibilitet je besmislica. Ili se znanstveni kredibilitet stječe povlađivanjem?

 

Neke "činjenice" iz filma su iskorištene za napad prvenstveno na Katoličku Crkvu, ali i omalovažavanje svih vjernika, iako se iz linka u prvom komentaru ili recimo goofs rubrike na imdb vidi da film i nema baš veze sa omine šta se stvarno dogodilo.
Dosta argumenata možeš naći u komentarima na jutarnjem, nema potrebe ponavljati ih ovdje. A autorovi komentari na kritike više liče na izjave aktivista koji stalno ponavlja 2 iste rečenice kad mu ponestane argumenata nego na znanstvenika koji je u stanju voditi argumentiranu raspravu.

Inače, zanimljivo je da je to zadnji autorov post na jutarnjem na kojem inače takva retorika prolazi. E sad, zbog čega je bila potreba stavljati link na takav članak, pa čak i udaljit Orionovu maglicu (udaljenost bi trebala biti oko 1300 a ne 1600ly) da bi se računica prigodno poklopila?

 

Kredibilitet se stječe ali i gubi djelima, a ovo mu nikako ne ide u korist.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
mariik kaže...
anndrej kaže...
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban, narušava kredibilitet autora. Šteta.

 Ako si mislio na ovaj članak http://www.jutarnji.hr/lijepa-zena--knjiznica-i-kraj-civilizacije/956927/ , odlčan članak! 

Hvala ti da si mi skrenuo pažnju 

 

Mene brine jedino da se znanost ne pretvori u takvu dogmatsku nakaradnost.

 Pa i mene brine da se znanost pretvori u dogmatsku nakaradnost. A zbog tvoje reakcije mi se čini da je kasno...

 

............

 Nije kasno ... ako je zbog mene :) zahvaljujući tvom postu  potražio sam malo dodatnog materijala http://armariummagnus.blogspot.com/2009/05/agora-and-hypatia-hollywood-strikes.html na tu temu. Doista interesantno ... i sa pravom se moramo zabrinuti oko moguće znanstvene dogmatske nakaradnosti.

14 godina
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
KIKI3ooo kaže...

.....- izgleda da po novom upravo crne rupe pale zvijezde, .....

  

Mislim da nisi najbolje razumio/preveo način kako crne rupe utiču na nastanak novih zvijezda. Crne rupe, prije nego što progutaju materiju, istu veoma ubrzaju i obzirom na gravitaciju a i samo međusobno trenje materije koje nastaje kao posljedica velike brzine materija se zagrije na ogromnne temperature tako da materija pređe u stanje plazme koja formira disk oko crne rupe. Kada disk iz bilo kojeg razloga postane nestabilan, materija/plazma počinje da ulazi u crnu rupu. Obzirom da je crna rupa sama po sebi relativno mala a količina materije koja pokušava odjednom da uđe velika, dio materije biva odbačen u svemir. U jednom dokumentarcu to je opisano na način kao da običnu kuhinjsku posudu pokušate napuniti vatrogasnim crijevom. U svemiru plazma se hladi i ponovo formira gas. Gas se ponovo okuplja i pod uticajem gravitacije ponovo formira zvijezde. Zanimljivo je i da postoje stelarne crne rupe koje u vremenski pravilnim periodima izbacuju materiju u svemir dok takva pojava nije zabilježena kod supermasivnih crnih rupa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2015 14:09 (phoenix2003).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Smeđi "pikavci" blizu Sunca
mariik kaže...

Zanimljivo, ali link na promašen aktivistički članak je stvarno bio nepotreban

 ..

14 godina
offline
Smeđi "pikavci" blizu Sunca

Ovaj grafikon je nepouzdan jer je propušten Islam koji je, svojevremeno, znanosti dao veliki vjetar u leđa.

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice