Sklizak rub znanosti zaključana tema

poruka: 217
|
čitano: 24.096
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sklizak rub znanosti".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sklizak rub znanosti
@ludizao
'Da nisi čitao kao nabrijani (ima bolja riječ!) teenager [*], već bi odavno shvatio da niti ne opisujem problem znanosti kao takve nego njenih rubnih područja i sivih zona (kako god hoćeš). '

Znanstvena otkrića prezentiraju se u specijaliziranim časopisima i na znanstvenim skupovima. Pretpostavljam da ničem od toga nisi primirisao, nego čitaš romansirane članke o 'božjoj čestici' i slične bisere na Jutarnjem, ili još veće gluposti na dnevno.hr, i bez osnovnog znanja nisi u stanju shvatiti što je u njima znanstveno utemeljeno, a što novinarsko prenemaganje.

U suštini si neznalica, ali si to ne želiš priznati i potruditi se nešto naučiti, nego prihvaćaš 'alternativne istine', koje takvima daju dojam da su popili svu pamet svijeta, jer su raskrinkali te jako pametne znanstvenike i shvatili veliku prevaru. Naravno da ti sa tim svojim 'znanjem' nisi u stanju napraviti ništa korisno, dok evo ti prevaranti od znanstvenika svakodnevno proizvode nove visokotehnološke stvari koje rade, no tebe takva sitnica da ti koristiš njihova otkrića, a ne oni tvoja, sigurno neće pokolebati. Ti ćeš naći članak o friku koji tvrdi da je Troja kog Gabele i onda svima pokazivati kako je znanost velika prevara.

Kažeš da nije dobro koristiti samo jedan model za utvrđivanje činjenica. Ako se znanost bazira na neovisnoj verifikaciji, reci koji model ti predlažeš. Kojim modelom ti dolaziš do istine o gradnji piramida, i kako glasi ta istina? Kojom metodom bi ti otkrio nuklearnu energiju, ali ne i mogućnost uporabe kao bombe. Imaš i neku struju koja obavlja rad, ali nije opasna po ljude?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 0
13 godina
offline
Sklizak rub znanosti

mišak, premda simpatičan, napravio je dosta štete čini mi se :D

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
limitedition kaže...
Što nije jasno? Što je znanost? Idi na wiki pa vidi. Sve super, sve 5. E sad znanstvenici kad bi dali samo svoje kvalitete bili bi puno dalje ali što se ovdje provlači kroz cijeli thread je činjenica da ljudske negativnosti uvelike blate samu tu idealnu definiciju .

Da, vaše ljudske negativnosti blate znanost bez opravdanog razloga.

 

limitedition kaže...
To smeta mene i još neke ovdje uključene u bezveznu raspravu. Kako da nacrtam? Ponovio sam više puta na razne načine. 

Ne možeš nacrtati nešto što nije istinito. Tim više što ne razumiješ prirodu znanosti. Ako neki znanstvenik nešto zezne ili čak namjerno falsificira istraživanje, iduća studija koja će testirati to isto dovest će do drugačijeg rezultata. I onda imaš studije 1-1. Znači ne možeš reći da je ono iz prve studije znanstveno dokazano (nisi to mogao reći ni prije ove druge studije jer se "znanstvena dokazanost" ne bazira na jednoj jedinoj studiji). OK, prvo repliciranje studije nije uspjelo. Netko drugi ponovi istraživanje i opet ne uspije. I što ćemo sad? To sad već znači da možemo s velikom sigurnošću pretpostaviti da prva studija ne štima. Pa je se onda povuče.

 

Znanost je samoispravljiva. I kakav god ljudski ili golublji faktor bio u njoj, znanost ga s vremenom istjera.

 

Tako da ni dalje nije jasno što to tebe i još neke smeta. Prije bi se reklo da ne znate kako znanost funkciora.

16 godina
moderator
offline
Sklizak rub znanosti

Ne uspijevam shvatiti kakve veze imaju piramide s "boscovichem".

 

Uvođenje osme temeljna mjerne jedinice počiva na tvrdnji da je netko (Perkovac) otkrio "strukturnu konstantnu atoma", ali to tvrdi samo on i nitko više. Naime, njegov doktorski rad s tim fenomenalnim otkrićem je odbačen od strane stručnog povjerenstva pred kojim ga je trebao braniti jer je nebulozan. 

 

O tome bi se, recimo, da se držimo teme, moglo pričati. 

 

O piramidama, koji su tehnički i inženjerski problem, a ne znanstveni, ali nekima koji se batrgaju u vlastitom bućkurišu nesređenih misli to, očito, nije jasno i misle da je sve to nekako povezano. Možda za njih, ali ne i u stvarnoj stvarnosti. 

 

Držite se teme ili se brišu OT postovi i idu kartoni. 

 

 

 
9 0 hvala 0
13 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Mislim da lik pokušava, jeftino prikupiti poene, na račun domoljublja i toga što bi nova jedinica, s imenom povjesne osobe, nešto značila u ovoj državi. Nema veze što je to prostituiranje Ruđera Boškovića i pokušaj da se na njegovoj grbači zaradi nešto u lokalnim okvirima (lakše će se i doktorska titula dobiti). Ova situacija bi trebala rezultirati zaštitom lika i djela povjesnih osoba od neovlaštenog i zlonamjernog korištenja. Povezivati Boškovića sa nčim što je na vrlo svilenim nogama (da ne budem zlonamjerniji) je štetno, kako za njegov lik i djelo tako i za RH. Nebriga prema onome što je zajedničko naslijeđe svih nas je konstanta u ovoj državi.

Stručnjak za odmaganje...
 
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Ja navijam za boscovicha jer je red da Talijani kao velika nacija dobiju mjernu jedinicu po svom čovjeku.

 

Francuzima su dali amper po Ampereu, Britanci imaju kelvin po lordu Kelvinu, a još vise Talijani...

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Volta nije jedna od jedinica  u SI sustavu.

(Drago je mislio na SI jedinice)

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2017 23:59 (fer-de-lance).
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Mario ti je inženjer. Kod njega ti je 2+2= "između 3,8 i 4,2".

Kaj on zna šta su osnovne SI jedinice...

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Ne znam što je on mislio ali Volt je jedinica SI sustava. Istina nije osnovna već izvedena jedinica međutim to ne umanjuje činjenicu da je Volt jedinica SI sutava mjernih jedinica.

 

EDIT: Drago, pa zašto pobogu nisi napisao da misliš na osnovne jedinice? Ovako dovodiš u zabludu napaćene forumaše koji moraju goooglati da bi se dovinuli i pratili tijek tvoje misli (još malo i doseći ćeš vrijednost o 0,0000001 ihush za praćenje tijeka misli na slijepo).

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 0:10 (mario.L_hr).
11 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Koja je razlika između znanosti i šarlatanstva?

 

Znanost (cjelokupno znanje čovječanstva) čovjeku omogućuje da:
1. posjeduje tj. upravlja sa ZANEMARIVIM  dijelom postojeće materije
2. koristi (živi) ZANEMARUJUĆE vrijeme od mogućih prirodnih vremenskih intervala
3. korisiti (kreće) se prostrom na ZANEMARUJUĆE malim udaljenostima, od prirodno mogućih
Šarlatanska znanost ne omogućuje ništa, nula.
Na kraju krajeva sve se svodi na nešto malo zabave, što i akademija i šarlatani podjednako dobro rade.
Ni jedni ni drugi nisu sposobni riješiti ključna pitanja čovječanstva, niti učiniti da ZANEMARIVO postane pa makar malo značajno.
Približno nula, tj. teži ka nuli i nula. I to je sve.
I sad bih ja trebao prestati vjerovati u Boga i početi vjerovati u nule. Malo morgen.
U Boga barem ima neke nade vjerovati da nije nula, naime ne vidiš ga, a u znanosti  se nema što ni vjerovati, vidi se iz aviona da je jedna velika NULA.
Time waits for no man.
Moj PC  
0 11 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Tanen kaže...

Koja je razlika između znanosti i šarlatanstva?

 

Znanost (cjelokupno znanje čovječanstva) čovjeku omogućuje da:
1. posjeduje tj. upravlja sa ZANEMARIVIM  dijelom postojeće materije
2. koristi (živi) ZANEMARUJUĆE vrijeme od mogućih prirodnih vremenskih intervala
3. korisiti (kreće) se prostrom na ZANEMARUJUĆE malim udaljenostima, od prirodno mogućih
Šarlatanska znanost ne omogućuje ništa, nula.
Na kraju krajeva sve se svodi na nešto malo zabave, što i akademija i šarlatani podjednako dobro rade.
Ni jedni ni drugi nisu sposobni riješiti ključna pitanja čovječanstva, niti učiniti da ZANEMARIVO postane pa makar malo značajno.
Približno nula, tj. teži ka nuli i nula. I to je sve.

Vrijednost tvog mišljenja je ZANEMARIVA. Približno nula, tj. teži ka nuli. A doprinos ti je i ispod nule.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 0:31 (mbaksa).
7 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mario.L_hr kaže...

Ne znam što je on mislio ali Volt je jedinica SI sustava. Istina nije osnovna već izvedena jedinica međutim to ne umanjuje činjenicu da je Volt jedinica SI sutava mjernih jedinica.

 

EDIT: Drago, pa zašto pobogu nisi napisao da misliš na osnovne jedinice? Ovako dovodiš u zabludu napaćene forumaše koji moraju goooglati da bi se dovinuli i pratili tijek tvoje misli (još malo i doseći ćeš vrijednost o 0,0000001 ihush za praćenje tijeka misli na slijepo).

Dedukcija...

Čim je krenuo s kelvinom i amperom, i napisao da nema talijana, onda se može raditi samo o osnovnim jedinicama.

Drago nam počeo pričati u šiframa 

 

I nikad neću skužiti tu foru s izvedbenim oblicima - zar to ne bi onda trebale biti skoro sve mjerne jedinice, jer su u specifičnim slučajevima izvedive od izvedenica osnovnih jedinica?

Zašto onda samo par njih spada u tu skupinu?

Questions, questions....

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Pusti ti dedukciju. Ovdje pišemo o ozbiljnoj znanosti a ne o šarlatanstvu. Zbog toga mora biti precizan kako bi se njegov tok misli mogao reproducirati od treće strane i biti potvrđen. Inače on vodi računa o tome ali previše erzofta loše djeluje na njega.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
fer-de-lance kaže...
I nikad neću skužiti tu foru s izvedbenim oblicima - zar to ne bi onda trebale biti skoro sve mjerne jedinice, jer su u specifičnim slučajevima izvedive od izvedenica osnovnih jedinica?

Zašto onda samo par njih spada u tu skupinu?

Pogledaj tablicu u ovom članku, konkretno SI base unit Equivalents pa će ti sve postati jasno.

16 godina
neaktivan
offline
Sklizak rub znanosti

Džontra Volta je mjerna jedinica za frajerisanje (nije nazvana po njemu, nego je on mjerna jedinica), a porijeklom je talijan (očito kad dijeli prezime s Alessandrom).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...

Pogledaj tablicu u ovom članku, konkretno SI base unit Equivalents pa će ti sve postati jasno.

 

Da, znam tu tablicu skoro cijelu na pamet.

Krivo si protumačio pitanje.

Ali sam i ja krivo zaključio.

Našao sam objašnjenje.

Zapravo je stvar da su druge jedinice koje su izvedive na isti način kao ove zapravo dogovorom izbačene, tj. nisu uzete kao međunarodno prihvaćene.

Npr. Gauss je zapravo "umanjenica" Tesle, ali se nije sastavni dio SI sustava, nego je eliminirana prilikom prelaska iz CGS sustava.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 0:50 (fer-de-lance).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Tanen kaže...

Koja je razlika između znanosti i šarlatanstva?

 

Zaboravio popiti tableticu danas?

 

“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
limitedition kaže...
Diablo86 kaže...
limitedition kaže...
mbaksa kaže...

 Pa valjda FDA i AHA koriste znanstvene izvore za svoje preporuke.

 

Evo ti primjer iz arheologije, piramide. Ali uzaludan pokušaj da se išta demantira iako ti je dovoljna i osnovna da shvatiš nemogućnost njezine izgradnje kako tada tako i danas. Može li znanost to priznati? Ne. 

 

Zaboravio sam napomenuti da pod pojmom znanosti ne odjeljujem samu definiciju znanosti i ljudski faktor, tj taštinu, ego, ignoranciju jer dobijemo sve to u paketu.

 

Sorry, nemam vremena napretek. 

 Jel ti to tvrdiš da piramide ne postoje, jer se ne mogu izgraditi? Vau, pa to je čak fora teorija *puts on tinfoil hat*

 Ok, zrno pameti ipak treba da se shvati da sam mislio gledajući s evolucionističko/znanstvenog stajališta ne mogu biti napravljene. 

 Znam da povlačim thread koji je davno pobijen, ali mi je zabavno bilo gledati kako se naizgled neobjašnjivo - moglo u pradavna vremena ručno, razvaljivati granitne stijene, prenositi silne tone, micati ih i uzdizati obeliske. 
Dakle jedan od primjera razvaljivanja granitnog bloka:


tehnika na http://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/stone-cutting.html
Primjer iz stranice gdje je ogroman granitni gotovo dovršen obelisk morao biti napušten jer su se pojavile mikro pukotine:
http://www.pbs.org/wgbh/nova/lostempires/obelisk/cutting.html

Objašnjenje dizanja tako velikih obeliska i stupova:


micanje i dizanje 20 tisuća kilograma teškog kamenog bloka bez strojeva, jedan jedini čovjek:

"prevažanje" (otočani su to doslovno zvali prešetavanje, a tadašnji naučnici nisu shvatili) donedavno neobjašnjivih deset tonskih statua na uskršnjim otocima:

Egipatski "trik" prevoženja teških objekata - "pronađene" upute(koje su bile pred nosom cijelo vrijeme):
http://reekoscience.com/science-news/archeology/how-egyptians-used-water-to-move-heavy-pyramid-stones-across-sand 
Uglavnom, jako je egoistično i ignorantsko pretke smatrati glupljima od nas i nesposobnima za ono što su nam ostavili u naslijeđe. U pravilu je bila riječ o domišljatijim ljudima od većine današnjih pametnjakovića po netu.
Dam se kladiti da 95% ljudi nezna kako uopće funkcionira parni/klipni stroj, hidraulika, kako nastaje (i zašto) izmjenična (a ne istosmjerna) struja u elektranama, niti kako se dobija običan šećer, što je to kvasac ili što je to pasterizacija.
Ma još sam preoptimističan. Pa tinejdžeri neznaju kako se prave djeca, jer je to taboo u 21. stoljeću pojasniti u školi ili uputiti u obitelji.
Roditelji neznaju razliku između virusnog i bakterijskog oboljenja. Neznaju si izračunati ni kamatu na posuđen novac i život u minusu. Pa su krive mračne sile i neprijatelji. Pa se zove u pomoć babu vračaru u gluho doba. A potom ode egzorcistu, da poništi djelovanje vračare.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 1:54 (overhaul).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Tanen kaže...

Znanost (cjelokupno znanje čovječanstva) čovjeku omogućuje da:

1. posjeduje tj. upravlja sa ZANEMARIVIM  dijelom postojeće materije
2. koristi (živi) ZANEMARUJUĆE vrijeme od mogućih prirodnih vremenskih intervala
3. korisiti (kreće) se prostrom na ZANEMARUJUĆE malim udaljenostima, od prirodno mogućih

Predložio bih ti jedna mali eksperiment: pokušaj samo 1 potpuno zanemariv dan živjeti bez svega toga ZANEMARIVOG (uključujući i građevinsku i tekstilnu industriju), pa reci je li ti bilo zanemarivo.

 

overhaul kaže...

Uglavnom, jako je egoistično i ignorantsko pretke smatrati glupljima od nas i nesposobnima za ono što su nam ostavili u naslijeđe.

Da ne govorimo o tome da su neka otkrića pokazala da su i tehnološki neke starije civilizacije bile naprednije nego smo inicijalno mislili. Npr: Antikythera Mechanism

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
protjeran
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Tanen kaže...

Koja je razlika između znanosti i šarlatanstva?

 

Znanost (cjelokupno znanje čovječanstva) čovjeku omogućuje da:
1. posjeduje tj. upravlja sa ZANEMARIVIM  dijelom postojeće materije
2. koristi (živi) ZANEMARUJUĆE vrijeme od mogućih prirodnih vremenskih intervala
3. korisiti (kreće) se prostrom na ZANEMARUJUĆE malim udaljenostima, od prirodno mogućih
Šarlatanska znanost ne omogućuje ništa, nula.
Na kraju krajeva sve se svodi na nešto malo zabave, što i akademija i šarlatani podjednako dobro rade.
Ni jedni ni drugi nisu sposobni riješiti ključna pitanja čovječanstva, niti učiniti da ZANEMARIVO postane pa makar malo značajno.
Približno nula, tj. teži ka nuli i nula. I to je sve.
I sad bih ja trebao prestati vjerovati u Boga i početi vjerovati u nule. Malo morgen.
U Boga barem ima neke nade vjerovati da nije nula, naime ne vidiš ga, a u znanosti  se nema što ni vjerovati, vidi se iz aviona da je jedna velika NULA.

Cestitam, ovakve teme su rasadnih strasno glupih postova, al tvoj je definitivno pobjednik za mjesec ozujak! Pomeo si!

 

Osvojio si karbonski mozak koji si mozes dat ugradit kod svog lijecnika opce prakse. Daleko je laksi od pravoga i omogucava daleko brze i preciznije manevriranje glavom uz ZANEMARIV gubitak kognitivnih sposobnosti. Jos jednom -cestitke!

15 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Mos se ti slikat, kad na bugovom forumu ima 30% chemtrailsera, a tu je filtrirana publika. Kao sto je autor clanka naveo, u ljudskoj je naravi da sve propitkuju, a zivimo u vrijeme beskrajno puno poluinformacija i laznih inforamcija, a sama znanost postaje kompleksna poput magije za prosjecnog covjeka. I onda se vracamo u pecinu i pridajemo nadnaravna svosjtva svemu sto ne mozemo objasnit. Bilo bi tako i u vremenu prije facebooka al ljudi nisu imali (krive) informacije. Pokazuje se iz dana u dan da istinska demokracija i pravo na prisutp 'informacijama' za svakoga nisu dobra rijesenja ako kolektivno obrazovanje populacije ne prati to dvoje.

 

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Visak kaže...
Što je Mišak napravio za popularizaciju znanosti???
On upravo radi na omalovažavanju znanosti, i pri tome čini veliku štetu podvaljujući pseudoznanost pod znanost.

 

Što misliš kako se populizira znanost i utažuje ta žeđ za znanjem?

 

Čuj i sam je autor članka naveo, kako je u mladosti imao doticaj sa tim 'zabranjenim voćem' i 'drogama' 

 

Sigurno osnovnoškolci ne čitaju Einsteinove teoreme ili gledaju uberdosadni Treći element.

 

Ili gdje mislite da se događaju revolucionarna otkrića u znanosti? U garažama ili velikim labosima?

 

Događaju se točno na rubu znanosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
memulica kaže...
Visak kaže...
Što je Mišak napravio za popularizaciju znanosti???
On upravo radi na omalovažavanju znanosti, i pri tome čini veliku štetu podvaljujući pseudoznanost pod znanost.

...

 

Ili gdje mislite da se događaju revolucionarna otkrića u znanosti? U garažama ili velikim labosima?

 

Događaju se točno na rubu znanosti.

Problem je u tome što emisija Na rubu znanosti nije na rubu, nego preko ruba znanosti - u pseudoznanosti. A to je jako loše.

14 godina
protjeran
offline
Sklizak rub znanosti

Mislim da nije problem doticni g. Perkovac, takvih redikula od uvijek ima i bit ce ih, problem su oni koji im omogucuju da nastupaju u ''ozbiljnom'' okruzenju i pod krinkom znanosti. 

Mislim dakle da se autor treba obracunavat sa onima koji su mu omogucili da drzi predavanje, a ne s njim osobno. Mogao je npr. uvjetovat svoj daljnji angazman u tom ciklusu tribina, mozda i u dogovoru s ostalim predavacima, pa bi organizator dobro razmislio dal zeli Perkovca. Ja svakako ne bi dopustio da me se stavlja u isti kos sa sarlatanima.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...
segregator kaže...
Ali ko je onda neutralni promatrač sa autoritetom? 

Ne razumijem što pitaš. Poanta je da u znanosti ništa nije "tako i tako" samo zato jer "tako i tako" kaže neki autoritet ili "autoritet".

 

U znanosti postoji znanstveni konsenzus.

 

Ne uvijek (iako možda istina na kraju ipak ispliva)...npr konsenzus oko toga da li pušenje izaziva rak

je odgađan 50-ak godina zahvaljujući "tobacco scientists", a u zadnje vrijeme se slična priča

ponavlja sa globalnim zatopljavanjem

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
memulica kaže...

 

Čuj i sam je autor članka naveo, kako je u mladosti imao doticaj sa tim 'zabranjenim voćem' i 'drogama' 

 

 

Vjerujem da velika vecina nas je imala doticaja sa tim "zabranjenim vocem" jer, budimo iskreni, svi mi volimo malo misterije.

Medjutim, isto tako velika vecina nas je to isto "zabranjeno voce" strpala u isti kos sa Crvenkapicom, Snjeguljicom i Tri mala prascica kada smo dosegli doba razuma.....tamo negdje oko 10.-11. godine zivota.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...
Ne uvijek (iako možda istina na kraju ipak ispliva)...npr konsenzus oko toga da li pušenje izaziva rak

je odgađan 50-ak godina zahvaljujući "tobacco scientists"

Jel je to bilo u onom filmu Thank you for smoking (dugo je prošlo otkad sam ga gledao) ili gdje? Jer ovdje ne vidim ništa takvo.

 

segregator kaže...
a u zadnje vrijeme se slična priča ponavlja sa globalnim zatopljavanjem

Kako? Konsenzus je tu barem od 2001. godine. To što se tu i tamo nađe neki šarlatan poput Vladimira Paara koji to negira, ne znači da nema znanstvenog konsenzusa. Ili što dio javnosti to ne prihvaća - govorimo o znanstvenom konsenzusu, o konsenzusu u akademskoj zajednici, a ne o javnom mnijenju.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 12:13 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sklizak rub znanosti
@memulica
'Što misliš kako se populizira znanost i utažuje ta žeđ za znanjem?'

Tako da se prezentira znanost, a ne pseudo-znanost. I najdosadnija točna emisija je bolja od najzabavnije netočne. Mišak koristi znatiželju i neznanje velikog dijela publike i podvaljuje im 'zanimljive' alternativne teorije pod nešto istinito. Da to radi kao zabavni program, ajde, ali nazvati to znanošću i varati ljude je upravo suprotno popularizaciji znanosti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
online
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...

Problem je u tome što emisija Na rubu znanosti nije na rubu, nego preko ruba znanosti - u pseudoznanosti. A to je jako loše.

 

autor dario hrupec:

 Odrastao sam na Clarkeovim Misterijama svijeta, na knjigama Ahmeda Bosnića, na stripovima Marti Misterija (čiju cijelu zbirku imam i danas). Čitao sam Sjećanja na budućnost, Oni su bili ovdje, Tajna zvijezde Sirius... I bio sam očaran.
Ali iz današnje perspektive, kao profesionalni znanstvenik, odgovorno tvrdim: TO NIJE ZNANOST. Ljudi, to nije znanost!

 

kad smo kod popularizacije znanosti...

dakle, autor je bio očaran ne-znanošću i vjerojatno je ta očaranost u njegovom odrastanju imala itekakav utjecaj da danas bude ono što jest

ako mišak makar jednu osobu navede putem daria hrupeca, napravio je isto što i marti misterija koji je također s one strane ruba znanosti

 

da napomenem, ovo je čisto usputno razmišljanje o popularizaciji znanosti, ne ulazim u mišakov doprinos znanosti sa stajališta hrupeca u današnjem izdanju koji je apsolutno legitiman, ali onaj hrupec koji je čitao misteriju prije 20-30 godina zasigurno bi imao drukčije mišljenje o mišaku od ovog hrupeca danas 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice