Retina MacBook Air sljedeće godine?

poruka: 13
|
čitano: 2.553
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Retina MacBook Air sljedeće godine?".
10 godina
neaktivan
offline
Retina MacBook Air sljedeće godine?

No sh!t, sherlock. 

Već smo svjedoci omanje navale lagašnih ultrabookova sa rezolucijama većim čak i od 15 inčnog MacBook-a Pro.

Uređaji poput novog Acera S7, Asus Infinityja, Lenovo Yoge 2, najavljenih Dell i HP ultrabookova moraju natjerati Apple na malo više od samo "retina" Aira..znači uz navedenu rezoluciju morat će ponuditi još tanje i lakše kućište, novi dizajn i eventualno touchscreen. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 12:02 (darko_sam).
Moj PC  
0 7 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
Ogromne rezolucije na PCu, pogotovo desktopu, su koma. Kako je sistemski font 10, a imaju 200-300 DPIa to je visina cca 1-2mm sto je uzas! Oni Dellovi kaj imaju 3000 pix na 15"!?
FullHD na 17" mi je prije bio jedva citljiv, a sada kad sam corav teska koma. Svi povecavaju fontove, opcenito zoomiraju, sto znaci samo puno vise posla CPU/GPU.
15 godina
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?

Sa povećanjem rezolucije (i DPI-a) povećava se i rezolucija elemenata, tako da fontovi i ostali elementi GUI-a budu iste fizičke veličine, ali bolje rezolucije tako da se ne vidi nazbljenost kosih i zakrivljenih linija. Veća količina podataka ne predstavlja nikakav problem za današnje GPU-e (što su smartfoni već dokazali.

 

Eventualni problem je u tome što će proizvođači softvera morati prilagoditi neskalabilne grafičke elemente (bitmape i sl.) da bi prikaz bio uvijek jednako velik bez obzira na rezoluciju.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
maxym kaže...

Sa povećanjem rezolucije (i DPI-a) povećava se i rezolucija elemenata, tako da fontovi i ostali elementi GUI-a budu iste fizičke veličine, ali bolje rezolucije tako da se ne vidi nazbljenost kosih i zakrivljenih linija. Veća količina podataka ne predstavlja nikakav problem za današnje GPU-e (što su smartfoni već dokazali.

 

Eventualni problem je u tome što će proizvođači softvera morati prilagoditi neskalabilne grafičke elemente (bitmape i sl.) da bi prikaz bio uvijek jednako velik bez obzira na rezoluciju.

 

To bas i nije tak. Proba je vrlo jednostavna, povecaj DPI (default je 96) na Windowsima i reci mi kak sve izgleda? Dialozi pod Winsima koriste dialog unite koji su vezani na sistemski font i njih vrlo malo programa koristi (ocu rec da vrlo malo programera gleda DIP i preracunava ga).

Identicno, cak i gore, ako promjenis sistemski font.

 

Sto se tice brzine takodjer nisi u pravu. Ispis fontova je iznimno kompliciran i dugotrajan. Takodjer vrlo lako mozes probat, samo zoomiraj neku web stranicu i probaj skrolati. Nije svejedno dal moras fillati 1k ili 100k memorije ma koliko CPU/GPU bio brz.

 

Velika vecina ljudi morat ce zoomirat da ista vidi i opet smo koma. Ljudsko oko ima ogranicenja i ona su definitivno ovakvim ekranim debelo pregazena.

Sve to rade, a ono najvaznije stoji zaledjeno- akumulatori.

12 godina
protjeran
offline
Retina MacBook Air sljedeće godine?

Drazene, nemam pojma kako se winzi ponasaju pod takvim rezolucijama. Na zalost nisam imao prilike koristiti winze sa ogromnim rezolucijama a malenom ekranu poput onih dellovih laptopa najavljenih nedavno.

 

No na rMBP sto se tice velicine sve izgleda kao i na obicnom MBP. Samo puno bolje. Slika je kristalno cista i najbolje se skuzi koliko je slika ustvari dobra kad se vratis na 'obicnu' rezoluciju.

 

Od svih aplikacija koje na rMBP koristim nema ni jedna da ne podrzava retinu. No nije sve tako bajno, jer morale bi takve stvari podrzati i web stranice. Ali vecina naravno ne podrzava, pa je na njima slika cak i losija nego na 'obicnom' ekranu. Prvi bug sa svojim slikama nema podrsku za retina ekrane, pa su mi neke slike dosta blurane (tipa ovih ikonica na forumu pozicioniranih lijevo od naziva topica).

 

No ne sumnjam da ukoliko problemi sa visokim rezolucijama postoje, MS ce to rijesiti. Krajnje je vrijeme da se povecaju rezolucije na klasicnim monitorima. Tableti i smartphonovi su to odavno napravili, laptopi (pre)sporo krecu u tom smjeru, monitori kaskaju na veliko. Osim ukoliko nemas poprlicnu svotu novaca za 4k ekran :)

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
jumboY kaže...

Drazene, nemam pojma kako se winzi ponasaju pod takvim rezolucijama. Na zalost nisam imao prilike koristiti winze sa ogromnim rezolucijama a malenom ekranu poput onih dellovih laptopa najavljenih nedavno.

 

No na rMBP sto se tice velicine sve izgleda kao i na obicnom MBP. Samo puno bolje. Slika je kristalno cista i najbolje se skuzi koliko je slika ustvari dobra kad se vratis na 'obicnu' rezoluciju.

 

Od svih aplikacija koje na rMBP koristim nema ni jedna da ne podrzava retinu. No nije sve tako bajno, jer morale bi takve stvari podrzati i web stranice. Ali vecina naravno ne podrzava, pa je na njima slika cak i losija nego na 'obicnom' ekranu. Prvi bug sa svojim slikama nema podrsku za retina ekrane, pa su mi neke slike dosta blurane (tipa ovih ikonica na forumu pozicioniranih lijevo od naziva topica).

 

No ne sumnjam da ukoliko problemi sa visokim rezolucijama postoje, MS ce to rijesiti. Krajnje je vrijeme da se povecaju rezolucije na klasicnim monitorima. Tableti i smartphonovi su to odavno napravili, laptopi (pre)sporo krecu u tom smjeru, monitori kaskaju na veliko. Osim ukoliko nemas poprlicnu svotu novaca za 4k ekran :)

Sad se kristaliziraju predosti Applea koji ne da svakom developeru da objavljuje što želi nego provode tiraniju nad njima, a što nama krajnjim korisnicima itekako odgovara.

12 godina
protjeran
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
zoki.zlikowski kaže...

Sad se kristaliziraju predosti Applea koji ne da svakom developeru da objavljuje što želi nego provode tiraniju nad njima, a što nama krajnjim korisnicima itekako odgovara.

 

Promasio si temu. Ne pricamo o iOS-u, vec o OSX-u a tu razlike po pitanju otvorenosti naspram winzima nema.

15 godina
odjavljen
offline
Retina MacBook Air sljedeće godine?
Odgovara svima. Doduše, pitanje je koliko to ima smisla za UP poput Aira; to traži više snage, struje..
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
Drazen kaže...

 

To bas i nije tak. Proba je vrlo jednostavna, povecaj DPI (default je 96) na Windowsima i reci mi kak sve izgleda? Dialozi pod Winsima koriste dialog unite koji su vezani na sistemski font i njih vrlo malo programa koristi (ocu rec da vrlo malo programera gleda DIP i preracunava ga).

Identicno, cak i gore, ako promjenis sistemski font.

 

Sto se tice brzine takodjer nisi u pravu. Ispis fontova je iznimno kompliciran i dugotrajan. Takodjer vrlo lako mozes probat, samo zoomiraj neku web stranicu i probaj skrolati. Nije svejedno dal moras fillati 1k ili 100k memorije ma koliko CPU/GPU bio brz.

 

Velika vecina ljudi morat ce zoomirat da ista vidi i opet smo koma. Ljudsko oko ima ogranicenja i ona su definitivno ovakvim ekranim debelo pregazena.

Sve to rade, a ono najvaznije stoji zaledjeno- akumulatori.

 

Komentiramo članak o laptopu koji radi na OSX-u, tako da ti Windowsi baš i nisu najbolji primjer, jer kod njih nisu predviđene 'retina' rezolucije, a veću rezoluciju koriste (barem je tako kod XP-a koji je još uvijek poprilično raširen OS) uglavnom za smješanje većeg broja GUI elemenata na ekran (npr.  plivajućih menija u aplikacijama). OSX je već prilagođen retini (što je i razumljivo), a nema sumnje da će i Windowsi biti prilagođeni (ako već nisu) čim uređaji sa visokom rezolucijom postanu popularni.

 

Što se brzine tiče, samo ću ti reći da SoC-evi na mobitelima bez problema barataju da FullHD rezolucijom, a do jučer su radili na 320x480, tako da veća rezolucija neće predstavljati neki problem intel-ima i AMD-ovima.

 

Možeš li mi malo pobliže objasniti, koliko je to kompliciran ispis fontova, i koliko je točno dugo to dugotrajno ispisivanje fontova?! :-)

 

Ne brini se, sa retina MacBook-ovima nitko ne nosi povećala niti imaju posbno velike tipke za zoom-in i zoom-out, pa neće ni sa Windowsima.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
jumboY kaže...
zoki.zlikowski kaže...

Sad se kristaliziraju predosti Applea koji ne da svakom developeru da objavljuje što želi nego provode tiraniju nad njima, a što nama krajnjim korisnicima itekako odgovara.

 

Promasio si temu. Ne pricamo o iOS-u, vec o OSX-u a tu razlike po pitanju otvorenosti naspram winzima nema.

Nisam promašio i naravno da ima. Otiđi u System Preferences/Security & Privacy, tab General i imaš dolje Allow applications downloaded from:

Mac App Store

Mac App Store and identified developers

Anywhere

 

Po defaultu je na drugoj poziciji, a ruku režem da će za koju godinu biti na prvoj. Apple već dugo daje certifikate kojima odobrava programe, a cilj je da svi programi budu na App Store, strogo kontrolirani.

12 godina
protjeran
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
zoki.zlikowski kaže...

Nisam promašio i naravno da ima. Otiđi u System Preferences/Security & Privacy, tab General i imaš dolje Allow applications downloaded from:

Mac App Store

Mac App Store and identified developers

Anywhere

 

Po defaultu je na drugoj poziciji, a ruku režem da će za koju godinu biti na prvoj. Apple već dugo daje certifikate kojima odobrava programe, a cilj je da svi programi budu na App Store, strogo kontrolirani.

 

Da i? Po cemu se to tocno razlikuje od windowsa?

Kao sto i na winzima mozes disejblati one notifikacije gdje ili vjerujes ili ne vjerujes nekom developeru, tako to ocito mozes i na macu. Sta ce tocno u buducnosti biti ne znam. No ne znas i ti. Mozemo samo pretpostavljati, ali lockati OSX da se ponasa kao iOS nije lako. I tesko da ce to ikad napravit.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Retina MacBook Air sljedeće godine?
jumboY kaže...
zoki.zlikowski kaže...

Nisam promašio i naravno da ima. Otiđi u System Preferences/Security & Privacy, tab General i imaš dolje Allow applications downloaded from:

Mac App Store

Mac App Store and identified developers

Anywhere

 

Po defaultu je na drugoj poziciji, a ruku režem da će za koju godinu biti na prvoj. Apple već dugo daje certifikate kojima odobrava programe, a cilj je da svi programi budu na App Store, strogo kontrolirani.

 

Da i? Po cemu se to tocno razlikuje od windowsa?

Kao sto i na winzima mozes disejblati one notifikacije gdje ili vjerujes ili ne vjerujes nekom developeru, tako to ocito mozes i na macu. Sta ce tocno u buducnosti biti ne znam. No ne znas i ti. Mozemo samo pretpostavljati, ali lockati OSX da se ponasa kao iOS nije lako. I tesko da ce to ikad napravit.

 

Ispricavam se onda, nisam znao da ta opcija postoji i na Windowsima. Rijetko sam na njima. Kako dodjes do toga, gdje se to podesava?
15 godina
odjavljen
offline
Retina MacBook Air sljedeće godine?
Windowsi još uvijek nisu OS zreo za high-DPI, tako da ćemo tu pričekati neko vrijeme. RT sučelje da, ali ne i klasični desktop. S druge strane, OSX fantastično radi na svim rezolucijama, odnosno savršeno skalira UI.
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice