Prvi FoxBoti u Foxconnu

poruka: 42
|
čitano: 4.259
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi FoxBoti u Foxconnu".
15 godina
neaktivan
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

I tako.... pocelo je.

 
5 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Za 10ak godina ce se roboti buniti jer su izrabljivani od strane Foxxcona.
16 godina
moderator
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

A to bi trebalo biti loše? U konačnici to će biti dobro za cijelo društvo i za ljude, samo što će tranzicija možda biti problematična. Zašto bi trebali raditi besmislene, repetitivne fizičke poslove koje može raditi robot? Tim više što se u Kini ne radi kao kod nas - tamo se radi od jutra do mraka, radnici žive u kompanijinim prostorijama, ne sjede po kavama, nego rade, rade, rade i rade - zatupljujuće, nekreativne fizičke poslove. Nemaju ništa od života.

14 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

Što je počelo? I pojavom kotača su se našli neki kao ti i rekli: "Počelo je, što je do sada nas četvero nosilo od sada može samo jedan vuči :("

 

Do sad su se bacali s krovova jer previše rade, a od sad će se bacati jer neće imati gdje za kruh zaraditi. Uvijek je to tako jer čovjeku najteže padaju promjene, a sad će se trebati respecijalizirat i naći neki drugi (možda i bolji) posao.

13 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

Šta je počelo?

Roboti se koriste u auto industriji već godinama, pa i u elektronici.

Ne vidim zašto je ovo uopće vjest

imam muda
13 godina
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Mislim da je "buducnost" koju smo gledali SF filmovima pred vratima.

 

Idem joj poslat PM,da se nesto kuha u Foxconnu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.11.2012 19:14 (tadic).
Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

a šta će bit s tih milion kineza koji će ostat bez posla ???

 
5 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
intel97 kaže...

a šta će bit s tih milion kineza koji će ostat bez posla ???

Ili će se vratiti poljoprivredi ili će si naći nešto pametnije za raditi - neke uslužne djelatnosti, programiranje, marketing, dizajn... Bolje da uzgajaju rižu nego da po cijele dane u zatvorenom, pod umjetnom rasvjetom sastavljaju smartfone. Zdravije je. {#}

15 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
intel97 kaže...

a šta će bit s tih milion kineza koji će ostat bez posla ???

Zaposlit će se u tvornici koja proizvodi te robote za foxconn {#}

13 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mbaksa kaže...
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

A to bi trebalo biti loše? U konačnici to će biti dobro za cijelo društvo i za ljude, samo što će tranzicija možda biti problematična. Zašto bi trebali raditi besmislene, repetitivne fizičke poslove koje može raditi robot? Tim više što se u Kini ne radi kao kod nas - tamo se radi od jutra do mraka, radnici žive u kompanijinim prostorijama, ne sjede po kavama, nego rade, rade, rade i rade - zatupljujuće, nekreativne fizičke poslove. Nemaju ništa od života.

 

u idealnom slučaju zamjena radne snage robotima bi trebala biti dobra po čovječanstvo..

na žalost u svijetu u kojem mi živimo to nipošto ne znači da će se ljudima smanjiti radno vrijeme, niti da će im se poboljšati radni uvijeti.. to znači samo otkazi i pritisak za one koji ne dobiju otkaz..

foxconn to ne radi da bi poboljšao radne uvijete, nego kako bi podigao prihode i eliminiranjem plaćenih ljudskih radnika maknuo sa sebe medijsku fijaku.

Its no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mbaksa kaže...
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

A to bi trebalo biti loše? U konačnici to će biti dobro za cijelo društvo i za ljude, samo što će tranzicija možda biti problematična. Zašto bi trebali raditi besmislene, repetitivne fizičke poslove koje može raditi robot? Tim više što se u Kini ne radi kao kod nas - tamo se radi od jutra do mraka, radnici žive u kompanijinim prostorijama, ne sjede po kavama, nego rade, rade, rade i rade - zatupljujuće, nekreativne fizičke poslove. Nemaju ništa od života.

 

fear_0123 kaže...
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

Što je počelo? I pojavom kotača su se našli neki kao ti i rekli: "Počelo je, što je do sada nas četvero nosilo od sada može samo jedan vuči :("

 

Do sad su se bacali s krovova jer previše rade, a od sad će se bacati jer neće imati gdje za kruh zaraditi. Uvijek je to tako jer čovjeku najteže padaju promjene, a sad će se trebati respecijalizirat i naći neki drugi (možda i bolji) posao.

 

mbaksa kaže...
intel97 kaže...

a šta će bit s tih milion kineza koji će ostat bez posla ???

Ili će se vratiti poljoprivredi ili će si naći nešto pametnije za raditi - neke uslužne djelatnosti, programiranje, marketing, dizajn... Bolje da uzgajaju rižu nego da po cijele dane u zatvorenom, pod umjetnom rasvjetom sastavljaju smartfone. Zdravije je. {#}

 

Ako ovdje nije isključen sarkazam. {#}. {#}. {#}.

16 godina
moderator
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
nine kaže...
u idealnom slučaju zamjena radne snage robotima bi trebala biti dobra po čovječanstvo..

na žalost u svijetu u kojem mi živimo to nipošto ne znači da će se ljudima smanjiti radno vrijeme, niti da će im se poboljšati radni uvijeti.. to znači samo otkazi i pritisak za one koji ne dobiju otkaz..

Kad ti je poanta života sklapati smartfon od jutra do mraka, život ti ne vrijedi baš mnogo - na razini stroja je. Istog onog koji će te zamijeniti. To se mora prekinuti prije ili poslije. S dolaskom strojeva do prekida takvog izrabljivanja ljudi doći će prije, a situacija će se morati srediti, ako treba i građanskim ratom.

 

Ne razumijem - zar ti misliš da je smisao ljudskog života samo - preživjeti? Puko preživljavanje? Ako smo (ponovno) došli na tu primitivnu razinu života, onda nek sve ide k vragu. Zar čovjeku ne treba da ima vremena za sebe, da si organizira obitelj, da ima hobije? Zaposlenici u Foxconnu nemaju ništa od toga.

 

nine kaže...
foxconn to ne radi da bi poboljšao radne uvijete, nego kako bi podigao prihode i eliminiranjem plaćenih ljudskih radnika maknuo sa sebe medijsku fijaku.

Pa naravno. Nitko nije ni rekao da Foxconn to radi zbog ičego drugog osim profita.

14 godina
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Velike korporacije vide samo profit.

Na radno mjesto dolaze strojevi koji se ne umaraju,ne trebaju zdravstveno i mirovinsko,ne kukaju na prekovremeni rad ...itd

Dok obicni radnik sve to treba i zbog toga nije vise konkurentan za isto radno mijesto.

Normalno nikoga nije briga sto ce taj isti radnik ostati bez posla i postati socijalni slucaj.

 

Male nade polazem u to da ce ta zamjena ljudkse radne snage robotima biti na kraju dobra za smanjenje ne zaposlenosti na globalnoj razini.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mbaksa kaže...
Arxi kaže...

I tako.... pocelo je.

A to bi trebalo biti loše? U konačnici to će biti dobro za cijelo društvo i za ljude, samo što će tranzicija možda biti problematična. Zašto bi trebali raditi besmislene, repetitivne fizičke poslove koje može raditi robot? Tim više što se u Kini ne radi kao kod nas - tamo se radi od jutra do mraka, radnici žive u kompanijinim prostorijama, ne sjede po kavama, nego rade, rade, rade i rade - zatupljujuće, nekreativne fizičke poslove. Nemaju ništa od života.

Bolje da rade, rade, rade i nemaju nista od zivota, nego da ne rade, ne rade, ne rade i nemaju nista od zivota.

12 godina
neaktivan
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Sad ce mi neki reći "told you so" no ja sam i dalje uvjeren kad bi Foxconn nasao neke imigrante da bi ih dragovoljno zamijenio za robote,Foxconn skuplje plaća održavanje robota nego osoblje.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mac92 kaže...

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 

Vidim razmislja se vrlo skuceno, kao eto zavrsit cu ja fax pa cu imat radno mjesto. LOL
Uglavnom strojevi ce raditi 24/7, a pitanje je kad se skroz ugasi ovisnost proizvodne industrije o ljudima tko ce kupovati te proizvode.

14 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Bono kaže...
mac92 kaže...

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 

Vidim razmislja se vrlo skuceno, kao eto zavrsit cu ja fax pa cu imat radno mjesto. LOL
Uglavnom strojevi ce raditi 24/7, a pitanje je kad se skroz ugasi ovisnost proizvodne industrije o ljudima tko ce kupovati te proizvode.

Uopće ne razmišljam skučeno barem ja tako mislim. Trebao bih znati da robti se ne održavaju sami niti da se sami ne programiraju. Isto robot nema pojma dal je to kaj stavlja s trake na traku dobro, znači treba još ljudska kontrola. Ljudi znači trebaju čim više raditi poslove koji mogu raditi roboti jer vidi ga neće se moći prehraniti? Zato postoji selo. Radiš na poslu, radiš doma. Sada neće više na poslu nego doma (i imati vremena za učiti, ako žele, naravno). Ako su dosta pametni nebudu gladni. Kod mene u tvornici radnik je prije radio za strojem. Radnik za 8 sati je napravio 220 proizvoda, s time da je većinu vremena stao pokraj mašine vadio van proizvod stavio u stroj kaj je trebalo i doradio proizvod. Dolaskom robota stroj za 8 sati napravi oko 530 proizvoda, radnik sjedi na stolcu (i prije je imao stolac ali malo teže je raditi sjedeći) i dorađuje proizvod pakira i stavlja na paletu. Roboti(isplatili se u 2 mjesecu proizvodnje) su podigli dnevnu proizvodnju za 300%, radnik još uvijek radi za isti novac. Profit, ne?
Ako bi postigli društvo u kojem ljudi skoro pa da nebi radili (znači full automatizirana tvornica) tvrtke (korporacije) bi stipendirale ljude da uče, na kraju imali bi priličan broj "pametnih" koji bi mogli nešto vjerojatno "pametnog" izumiti. Pa se nebi klali oko nafte i sl. nego bi možda otišli i u svemir. Sve stvari koje smo smatrali nemogućima bi mogle postati mogućima. Ako ti je tako razmišljanje skučeno (možda previše nade polažem u budućnost i ljude), onda me prosvijetli.

16 godina
moderator
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Sint1 kaže...
Bolje da rade, rade, rade i nemaju nista od zivota,

Po čemu su onda različiti od strojeva? I kako to može biti dobro za njih? Jasno je kako je to dobro za poslodavca, jer su onda oni u osnovi robovi tom poslodavcu, samo što im poslodavac ne drži pištolj ili bič nad glavom, nego ih prisiljava na rad strahom od gladi i siromaštva.

 

Zar zaista ne vidiš da zagovaraš moderno robovlasništvo? Sustav u kojem je čovjek stroj koji zapravo nema smisao života - ima samo nagon za preživljavanjem.

 

Sint1 kaže...
nego da ne rade, ne rade, ne rade i nemaju nista od zivota.

Napravio si logičku pogrešku "lažna dilema". Odakle ti to da je ili jedno ili drugo? Upravo takvo pogrešno razmišljanje je omogućilo moderno robovlasništvo.

12 godina
neaktivan
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Stvarno neki ljudi ne vide dalje od nožnog palca. Vaši su roditelji odrasli u proizvodnji, pa sad mislite da svi moramo raditi u tvornicama. U Americi 2% ljudi radi u poljoprivredi, a 9% u industriji, ostalo su tercijarne djelatnosti. Više zarađuje Microsoft, Google i PayPal nego Boing i GM zajedno. Ne kažem da proizvodnje ne treba biti, ali ako se proizvodnja automatizira onda nije potrebno toliko ljudi, pa se ti ljudi mogu baviti drugim, kreativnijim stvarima.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mac92 kaže...
Bono kaže...
mac92 kaže...

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 

Vidim razmislja se vrlo skuceno, kao eto zavrsit cu ja fax pa cu imat radno mjesto. LOL
Uglavnom strojevi ce raditi 24/7, a pitanje je kad se skroz ugasi ovisnost proizvodne industrije o ljudima tko ce kupovati te proizvode.

Uopće ne razmišljam skučeno barem ja tako mislim. Trebao bih znati da robti se ne održavaju sami niti da se sami ne programiraju. Isto robot nema pojma dal je to kaj stavlja s trake na traku dobro, znači treba još ljudska kontrola. Ljudi znači trebaju čim više raditi poslove koji mogu raditi roboti jer vidi ga neće se moći prehraniti? Zato postoji selo. Radiš na poslu, radiš doma. Sada neće više na poslu nego doma (i imati vremena za učiti, ako žele, naravno). Ako su dosta pametni nebudu gladni. Kod mene u tvornici radnik je prije radio za strojem. Radnik za 8 sati je napravio 220 proizvoda, s time da je većinu vremena stao pokraj mašine vadio van proizvod stavio u stroj kaj je trebalo i doradio proizvod. Dolaskom robota stroj za 8 sati napravi oko 530 proizvoda, radnik sjedi na stolcu (i prije je imao stolac ali malo teže je raditi sjedeći) i dorađuje proizvod pakira i stavlja na paletu. Roboti(isplatili se u 2 mjesecu proizvodnje) su podigli dnevnu proizvodnju za 300%, radnik još uvijek radi za isti novac. Profit, ne?
Ako bi postigli društvo u kojem ljudi skoro pa da nebi radili (znači full automatizirana tvornica) tvrtke (korporacije) bi stipendirale ljude da uče, na kraju imali bi priličan broj "pametnih" koji bi mogli nešto vjerojatno "pametnog" izumiti. Pa se nebi klali oko nafte i sl. nego bi možda otišli i u svemir. Sve stvari koje smo smatrali nemogućima bi mogle postati mogućima. Ako ti je tako razmišljanje skučeno (možda previše nade polažem u budućnost i ljude), onda me prosvijetli.

 

Evo ti jedan podatak, do 2020 bi trebalo proizvesti jos 600 miliona radnih mjesta, kako bi mladi imali sta raditi. Pricas o Inovaciji, multinacionalne kompanije ce postati toliko jake, da ako netko inovativno i izmisli, isplatit ce ga i uklopiti u svoju ponudu. Pricas o tvornici gdje su zamjenili strojem radnika u omjeru 1:1, ovdje je realno da ce biti 10 000 naprema max 1000 koji bi trebali odrzavati strojeve, makar je realnija brojka 100-500 ljudi. Sto se stipendiranja tice, nemaju razloga za to, kad mogu kupiti pojedinca sve jeftinije na trzistu rada, pa ko je ulozio dodatan napor ce raditi ostalih 90% ce buljiti u zid i biti nezaposleni.

 

http://www.icn.com/en/globalhighlights/2012/10/02/600-million-jobs-needed-until-2020/index.html

 

zoki.zlikowski kaže...

Stvarno neki ljudi ne vide dalje od nožnog palca. Vaši su roditelji odrasli u proizvodnji, pa sad mislite da svi moramo raditi u tvornicama. U Americi 2% ljudi radi u poljoprivredi, a 9% u industriji, ostalo su tercijarne djelatnosti. Više zarađuje Microsoft, Google i PayPal nego Boing i GM zajedno. Ne kažem da proizvodnje ne treba biti, ali ako se proizvodnja automatizira onda nije potrebno toliko ljudi, pa se ti ljudi mogu baviti drugim, kreativnijim stvarima.

Da to je i EU rekla, pa gdje je sada kolika je ono nezaposlenost? A u Americi je jos gore, sta mislis zasto cvile da se proizvodni pogoni vrate u Ameriku? Citava ova kriza je nestala jer su se proizvodni procesi preselili sa zapada prema istoku, gdje kinezi svoj prvi auto placaju cashom, a Ameri nemaju za kruh. Sto se tice Microsofta, Googla i jos par kompanija, oni placaju minimalno poreza, zaposljavaju relativno malo ljudi i drustvo nema neke prevelike koristi od njih. A ne trebamo ni daleko ici, eto i mi smo se rijesili proizvodnje sta ce nam to, pa imamo tako debeli deficit platne bilance da ti dode zlo, a taj deficit rijesavamo rasprodajom svega, uskoro i stanova.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2012 12:30 (Bono).
16 godina
moderator
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
zoki.zlikowski kaže...

Vaši su roditelji odrasli u proizvodnji, pa sad mislite da svi moramo raditi u tvornicama.

Ma što samo da svi moramo raditi u tvornicama. Ponovno uvesti i obvezni vojni rok od dve godine! Ukinuti mogućnost izbora u dućanu - jedna pasta za zube, jedna vrsta kakaa i mlijeka... Kriminalizirati govor protiv poslodavca ili vlade. Što si današnji ljudi umišljaju, to je nevjerojatno...

 

Hrvati jednostavno vole biti robovi. Vole imati vođu i nekoga tko će upravljati njihovim životima - glavno da ne moraju razmišljati svojom glavom i preuzeti odgovornost za svoje postupke.

14 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
Bono kaže...
mac92 kaže...
Bono kaže...
mac92 kaže...

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 

Vidim razmislja se vrlo skuceno, kao eto zavrsit cu ja fax pa cu imat radno mjesto. LOL
Uglavnom strojevi ce raditi 24/7, a pitanje je kad se skroz ugasi ovisnost proizvodne industrije o ljudima tko ce kupovati te proizvode.

Uopće ne razmišljam skučeno barem ja tako mislim. Trebao bih znati da robti se ne održavaju sami niti da se sami ne programiraju. Isto robot nema pojma dal je to kaj stavlja s trake na traku dobro, znači treba još ljudska kontrola. Ljudi znači trebaju čim više raditi poslove koji mogu raditi roboti jer vidi ga neće se moći prehraniti? Zato postoji selo. Radiš na poslu, radiš doma. Sada neće više na poslu nego doma (i imati vremena za učiti, ako žele, naravno). Ako su dosta pametni nebudu gladni. Kod mene u tvornici radnik je prije radio za strojem. Radnik za 8 sati je napravio 220 proizvoda, s time da je većinu vremena stao pokraj mašine vadio van proizvod stavio u stroj kaj je trebalo i doradio proizvod. Dolaskom robota stroj za 8 sati napravi oko 530 proizvoda, radnik sjedi na stolcu (i prije je imao stolac ali malo teže je raditi sjedeći) i dorađuje proizvod pakira i stavlja na paletu. Roboti(isplatili se u 2 mjesecu proizvodnje) su podigli dnevnu proizvodnju za 300%, radnik još uvijek radi za isti novac. Profit, ne?
Ako bi postigli društvo u kojem ljudi skoro pa da nebi radili (znači full automatizirana tvornica) tvrtke (korporacije) bi stipendirale ljude da uče, na kraju imali bi priličan broj "pametnih" koji bi mogli nešto vjerojatno "pametnog" izumiti. Pa se nebi klali oko nafte i sl. nego bi možda otišli i u svemir. Sve stvari koje smo smatrali nemogućima bi mogle postati mogućima. Ako ti je tako razmišljanje skučeno (možda previše nade polažem u budućnost i ljude), onda me prosvijetli.

 

Evo ti jedan podatak, do 2020 bi trebalo proizvesti jos 600 miliona radnih mjesta, kako bi mladi imali sta raditi. Pricas o Inovaciji, multinacionalne kompanije ce postati toliko jake, da ako netko inovativno i izmisli, isplatit ce ga i uklopiti u svoju ponudu. Pricas o tvornici gdje su zamjenili strojem radnika u omjeru 1:1, ovdje je realno da ce biti 10 000 naprema max 1000 koji bi trebali odrzavati strojeve, makar je realnija brojka 100-500 ljudi. Sto se stipendiranja tice, nemaju razloga za to, kad mogu kupiti pojedinca sve jeftinije na trzistu rada, pa ko je ulozio dodatan napor ce raditi ostalih 90% ce buljiti u zid i biti nezaposleni.

 

http://www.icn.com/en/globalhighlights/2012/10/02/600-million-jobs-needed-until-2020/index.html

 

zoki.zlikowski kaže...

Stvarno neki ljudi ne vide dalje od nožnog palca. Vaši su roditelji odrasli u proizvodnji, pa sad mislite da svi moramo raditi u tvornicama. U Americi 2% ljudi radi u poljoprivredi, a 9% u industriji, ostalo su tercijarne djelatnosti. Više zarađuje Microsoft, Google i PayPal nego Boing i GM zajedno. Ne kažem da proizvodnje ne treba biti, ali ako se proizvodnja automatizira onda nije potrebno toliko ljudi, pa se ti ljudi mogu baviti drugim, kreativnijim stvarima.

Da to je i EU rekla, pa gdje je sada kolika je ono nezaposlenost? A u Americi je jos gore, sta mislis zasto cvile da se proizvodni pogoni vrate u Ameriku? Citava ova kriza je nestala jer su se proizvodni procesi preselili sa zapada prema istoku, gdje kinezi svoj prvi auto placaju cashom, a Ameri nemaju za kruh. Sto se tice Microsofta, Googla i jos par kompanija, oni placaju minimalno poreza, zaposljavaju relativno malo ljudi i drustvo nema neke prevelike koristi od njih. A ne trebamo ni daleko ici, eto i mi smo se rijesili proizvodnje sta ce nam to, pa imamo tako debeli deficit platne bilance da ti dode zlo, a taj deficit rijesavamo rasprodajom svega, uskoro i stanova.

Znaš zašto mladi nemaju posla? Bilo kakvog posla? Zato jer je se predugo radi tj. povećava se radni vijek radnika. Stipendiranje ljudi za inovacije i općenito, to ne vrijedi? 

15 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mac92 kaže...
Bono kaže...
mac92 kaže...
Bono kaže...
mac92 kaže...

Sliči dosta Fanuc-ovom robotu. Automatizacija tvornica je neizbježna tj. barem bi morala biti. Ljudi nebi trebali raditi tamo gdje mogu strojevi, s obzirom na to da strojevi rade brže od ljudi i ne umaraju se. Jedino se pokvare, ali i ljudi isto su ponekad bolesni. Kada tvorinice budu dovoljno automatizirane bez prevelike potrebe za ljudskim radom (jedino nadgledavanjem) svima bi trebalo biti ljepše barem ako se bi kretali u smjeru da ljudi se školuju duže vjerojatno bi postigli i veći napredak cjelokupnog društva.

 

Vidim razmislja se vrlo skuceno, kao eto zavrsit cu ja fax pa cu imat radno mjesto. LOL
Uglavnom strojevi ce raditi 24/7, a pitanje je kad se skroz ugasi ovisnost proizvodne industrije o ljudima tko ce kupovati te proizvode.

Uopće ne razmišljam skučeno barem ja tako mislim. Trebao bih znati da robti se ne održavaju sami niti da se sami ne programiraju. Isto robot nema pojma dal je to kaj stavlja s trake na traku dobro, znači treba još ljudska kontrola. Ljudi znači trebaju čim više raditi poslove koji mogu raditi roboti jer vidi ga neće se moći prehraniti? Zato postoji selo. Radiš na poslu, radiš doma. Sada neće više na poslu nego doma (i imati vremena za učiti, ako žele, naravno). Ako su dosta pametni nebudu gladni. Kod mene u tvornici radnik je prije radio za strojem. Radnik za 8 sati je napravio 220 proizvoda, s time da je većinu vremena stao pokraj mašine vadio van proizvod stavio u stroj kaj je trebalo i doradio proizvod. Dolaskom robota stroj za 8 sati napravi oko 530 proizvoda, radnik sjedi na stolcu (i prije je imao stolac ali malo teže je raditi sjedeći) i dorađuje proizvod pakira i stavlja na paletu. Roboti(isplatili se u 2 mjesecu proizvodnje) su podigli dnevnu proizvodnju za 300%, radnik još uvijek radi za isti novac. Profit, ne?
Ako bi postigli društvo u kojem ljudi skoro pa da nebi radili (znači full automatizirana tvornica) tvrtke (korporacije) bi stipendirale ljude da uče, na kraju imali bi priličan broj "pametnih" koji bi mogli nešto vjerojatno "pametnog" izumiti. Pa se nebi klali oko nafte i sl. nego bi možda otišli i u svemir. Sve stvari koje smo smatrali nemogućima bi mogle postati mogućima. Ako ti je tako razmišljanje skučeno (možda previše nade polažem u budućnost i ljude), onda me prosvijetli.

 

Evo ti jedan podatak, do 2020 bi trebalo proizvesti jos 600 miliona radnih mjesta, kako bi mladi imali sta raditi. Pricas o Inovaciji, multinacionalne kompanije ce postati toliko jake, da ako netko inovativno i izmisli, isplatit ce ga i uklopiti u svoju ponudu. Pricas o tvornici gdje su zamjenili strojem radnika u omjeru 1:1, ovdje je realno da ce biti 10 000 naprema max 1000 koji bi trebali odrzavati strojeve, makar je realnija brojka 100-500 ljudi. Sto se stipendiranja tice, nemaju razloga za to, kad mogu kupiti pojedinca sve jeftinije na trzistu rada, pa ko je ulozio dodatan napor ce raditi ostalih 90% ce buljiti u zid i biti nezaposleni.

 

http://www.icn.com/en/globalhighlights/2012/10/02/600-million-jobs-needed-until-2020/index.html

 

zoki.zlikowski kaže...

Stvarno neki ljudi ne vide dalje od nožnog palca. Vaši su roditelji odrasli u proizvodnji, pa sad mislite da svi moramo raditi u tvornicama. U Americi 2% ljudi radi u poljoprivredi, a 9% u industriji, ostalo su tercijarne djelatnosti. Više zarađuje Microsoft, Google i PayPal nego Boing i GM zajedno. Ne kažem da proizvodnje ne treba biti, ali ako se proizvodnja automatizira onda nije potrebno toliko ljudi, pa se ti ljudi mogu baviti drugim, kreativnijim stvarima.

Da to je i EU rekla, pa gdje je sada kolika je ono nezaposlenost? A u Americi je jos gore, sta mislis zasto cvile da se proizvodni pogoni vrate u Ameriku? Citava ova kriza je nestala jer su se proizvodni procesi preselili sa zapada prema istoku, gdje kinezi svoj prvi auto placaju cashom, a Ameri nemaju za kruh. Sto se tice Microsofta, Googla i jos par kompanija, oni placaju minimalno poreza, zaposljavaju relativno malo ljudi i drustvo nema neke prevelike koristi od njih. A ne trebamo ni daleko ici, eto i mi smo se rijesili proizvodnje sta ce nam to, pa imamo tako debeli deficit platne bilance da ti dode zlo, a taj deficit rijesavamo rasprodajom svega, uskoro i stanova.

Znaš zašto mladi nemaju posla? Bilo kakvog posla? Zato jer je se predugo radi tj. povećava se radni vijek radnika. Stipendiranje ljudi za inovacije i općenito, to ne vrijedi? 

Produzuje se radni vijek i jos ce se vise produziti, sto se tice stipendiranja to se broji u promilima. Ne mozes ocekivati od bilo koje korporacije da se drustveno odgovorno ponasa, kako sam rekao jeftinije je kupiti covjeka na trzistu rada nego ga stipendirati. Sto se tice ovog bugovog moderatora, cim google translate postane malo bolji, vasa djelatnost proizvodnje sadrzaja i tiskanja odlazi u povijest. :)

13 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mbaksa kaže...

Zar zaista ne vidiš da zagovarašmoderno robovlasništvo? Sustav u kojem je čovjek stroj koji zapravo nema smisao života - ima samo nagon za preživljavanjem.

 

nitko ne zagovara moderno robovlasništvo.. jedini problem je što mi jesmo zapravo robovi, i to robovi novca.. ako misliš da nismo, živiš u zabludi.

 

to što je po tvom poimanju posao za robota, je nekome posao za kruh.. naravno da mu nije drago da crnči 14 sati i radi jedno te isto.. ja kažem uvedi robote, ne moj davati ljudima otkaze, nego im smanji radno vrijeme na 6 sati kad već moraju raditi robotski posao.. naravno da se navedeno neće nikada dogoditi, niti će se dogoditi bilo što da se poradi na kvaliteti života/posla navedenih ljudi

 

ova izjava sa smislom života je teža LOLčina..

Its no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
15 godina
neaktivan
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Kad vidim na TV-u kako se automatski pune one flaše piva i mlijeka, po 100 komada u minuti - dođe mi da bljujem. To bi ja sve zamjenio radnicima sa crijevima i ljevcima. I pored svakog radnika još jedan da viče "Stop!" kad tekućina dosegne vrh.

 

A sad ozbiljno - sve je to bajno i sjajno (automatizacija) ali na kraju ćemo imati ovo: megakorporacije sa robotima kojima ti ne možeš konkurirati sa svojim malim biznisom. I što onda da radiš?

"Njegova mati i moja ujna - to dve rođene sestre."
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2012 13:20 (Random.).
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

treba te megakorporacije sa robotima prebaciti na rad bez profita za opće dobro čovječanstva, i višak energije i ljudske snage koji se time dobija usmjeriti u poboljšanje kvalitete života i količine slobodnog vremena za sve ljude diljem svijeta {#}

Its no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
nine kaže...

treba te megakorporacije sa robotima prebaciti na rad bez profita za opće dobro čovječanstva, i višak energije i ljudske snage koji se time dobija usmjeriti u poboljšanje kvalitete života i količine slobodnog vremena za sve ljude diljem svijeta {#}

Treba im predloziti, sigurno ce se sloziti, kao solidarnost, nemojte se vise voziti privatnim avionima nego putujte regularnim linijama. :)

16 godina
offline
Re: Prvi FoxBoti u Foxconnu
mbaksa kaže...
Sint1 kaže...
Bolje da rade, rade, rade i nemaju nista od zivota,

Po čemu su onda različiti od strojeva? I kako to može biti dobro za njih? Jasno je kako je to dobro za poslodavca, jer su onda oni u osnovi robovi tom poslodavcu, samo što im poslodavac ne drži pištolj ili bič nad glavom, nego ih prisiljava na rad strahom od gladi i siromaštva.

 

Zar zaista ne vidiš da zagovaraš moderno robovlasništvo? Sustav u kojem je čovjek stroj koji zapravo nema smisao života - ima samo nagon za preživljavanjem.

 

Sint1 kaže...
nego da ne rade, ne rade, ne rade i nemaju nista od zivota.

Napravio si logičku pogrešku "lažna dilema". Odakle ti to da je ili jedno ili drugo? Upravo takvo pogrešno razmišljanje je omogućilo moderno robovlasništvo.

Ajme oprosti!

 

Najbolje bi bilo da ne rade, ne rade, ne rade i da dobivaju placu ili mozda da sami odaberu svoj posao snova i placu po zelji tako da se ne moraju brinuti za egzistenciju i baviti promisljanjima na temu svoje uloge u drustvu i funkcije novca u svakodnevnom zivotu. {#} 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2012 14:03 (Sint1).
13 godina
offline
Prvi FoxBoti u Foxconnu

Kao osoba koja je u direktnom kontaktu sa robotima u proizvodnji izjave tipa: "...prvih 10.000 komada već je implementirano u barem jednoj tvornici." mi zvuče kao znanstvena fantastika jer proizvesti robote i radne stanice (okruženje u kojem robot radi može biti složenije od robota), monitirati i isprogramirati ovu količinu robota na jednom mjestu u ovako kratkom roku -godinu dana :).
 
U članku http://thenextweb.com/asia/2012/09/27/foxconn-said-considering-accelerated-transition-robot-workers/ se spominju ove količine za cijeli koncern tj. zatečeno stanje, a ne za jednu tvornicu, kao i problemi jer "veliki menaaadžeri" daju veeelike zadatke,pa makar oni bili nestvarivi (samo se to kod njih zove ambiciozni plan jer da netko kaže da to nemože ,e taj više ne radi tu)
 
Pa mi dogovaramo termin sa nijemcima 6 mjeseci unaprijed za specifične poslove - npr. obuka i prvo programiranje robota za nanošenje boje, a radi se o 10 robota (specijalistima treba dva mjeseca programiranja i podešavanja za novo postrojenje).
 
 
 
Robote foxbot mogu samo raditi (tj sklapati) po nečijoj licenci jer je za konstrukciju tipskog robota (a-la Fanuc, ABB, KUKA, Motan i sl) klase točnosti (ponovljivosti) ispod 0,2 mm, pouzdanosti većom od 99% u 24 satnom radu itd. ipak potrebno veće znanje nego za proizvodnju iphona. Fanuc robote proizvodi u full robotiziranoj tvornici (u pogonu ne sviijetli rasvjeta jer nema radnika) vs Foxxcon sa svojom vojskom radnika.

 

 
0 0 hvala 3
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice