Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

poruka: 14
|
čitano: 2.798
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd".
16 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Iznimno zanimljiv tekst! Pravi gušt za pročitati.

Nego, ono što mi je upalo u oko odmah, je: "propilen oksid"

Nije li od 1996. uobičajeno nazive za binarne kemijske spojeve graditi od posvojnih pridjeva, pa bi ispravno bilo možda "propilenov oksid"? Nek me ispravi netko ako griješim. btw. U srednjoj su me jako s tim davili pa još imam traume.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

kaj se ni f kemiji nemre bez političkih podjela? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd
"Propilen oksid" je trivijalno, neslužbeno, kolokvijalno ime toga spoja. Stoga ga nema smisla ispravljati jer je ovako ili onako neispravno, s gledišta službene, sustavne, međunarodne (IUPAC-ove) nomenklature. No takva su imena u upotrebi i nikoga ne smetaju. Reći ćemo voda a ne divodikov oksid, kisik a ne dikisik itd. I kemičari pokatkad gledaju na službenu nomenklaturu kao na tupež. Znam jednog sveučilišnog profesora organske kemije koji se uvijek konzultira po tom pitanju s jednim kolegom, valja jednim kemičarom u Hrvatskoj koji do kraja vlada sustavnom nomenklaturom.
 
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Genijalno, zanimljivo, poucno, citko i pitko!

 

Bravo, bravo, bravo!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzv
danen kaže...
"Propilen oksid" je trivijalno, neslužbeno, kolokvijalno ime toga spoja. Stoga ga nema smisla ispravljati jer je ovako ili onako neispravno, s gledišta službene, sustavne, međunarodne (IUPAC-ove) nomenklature. No takva su imena u upotrebi i nikoga ne smetaju. Reći ćemo voda a ne divodikov oksid, kisik a ne dikisik itd. I kemičari pokatkad gledaju na službenu nomenklaturu kao na tupež. Znam jednog sveučilišnog profesora organske kemije koji se uvijek konzultira po tom pitanju s jednim kolegom, valja jednim kemičarom u Hrvatskoj koji do kraja vlada sustavnom nomenklaturom.

Neki profesor matematike je na predavanju spomenuo prigovor nekog jezicara na neki njegov rad (koliko se sjecam, nesto oko pojmova jedinstven i jedincat, ne znam tocno, frend je bio na predavanju, ne ja). Profesor je to popratio komentarom da "ljudi s filozofskog nemaju pametnijeg posla nego zagorcavat zivot ljudima koji se bave ozbiljnim stvarima".

8 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd
Prije mnogo godina, još sam bio postdiplomski student, napisao sam članak protiv sustavne nomenklature. O čemu se radi? Ona je razvijena zato što se kemijske formule mogu teško pisati u jednom retku, a treba ih tako pisati zato jer se knjige slažu redak po redak - u olovnom slogu! Danas to nije potrebno, slike se reproduciraju s istom lakoćom kao i tekst, a postoje i kompjutorski programi za pisanje formula. Koliko je ta nomenklatura u upotrebi neka bude primjer i navedeni članak u časopisu Science u kojem je spoj nazvan svojim trivijalnim imenom, "propylene oxide". Inače, ima kemičara luđih od jezičara. (Znate li da se ista skupina CN u anorganskoj kemiji zove "cian", a u organskoj "cijan"? To je zato što je prevoditelj prve bio veći Hrvat od prevoditelja druge.) Jedan je izveo univerzalnu nomenklaturu za sve kemijske spojeve koja nema nikakve sličnosti s bilo čime čime su se ili se još kemičari služe. Temelji se na smještaju atoma na vrhove, bridove ili stranice tetraedra. Zanimljivo, tom se nomenklaturom može opisati ne samo svaka molekula nego i svaka trodimenzionalna mreža...
 
4 0 hvala 6
15 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Detektirali su molekulu,udaljenu od zemlje 28 svjetlosnih godina?? nemam komentara.

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Odličan tekst, bravo!
Kao i uvijek...
Btw i dalje ne ubirem poveznicu naslova i zaključka sa tekstom, bit će da je do mojeg autizma, no nema veze. Pomalo je navlakuša ali cilj opravdava sredstvo.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Nisam siguran jesam li dobro shvatio, ali iz kraja članka kao da proizlazi da su sve aminokiseline i šećeri građeni od propilen oksida, a sav propilen oksid koji postoji na Zemlji je već postojao prije stvaranja Sunčevog sustava?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd
Ma nije tako! Propilen oksid je optički aktivna (enantiomerna) molekula kao i šećeri i amino kiseline. Takve su molekule rijetkost u neživoj prirodi. Prevladava li jedan enantiomer, R ili S (što još nije utvrđeno) onda on može svoju "lijevost" ili "desnost" prenijeti na druge molekule, pa u krajnjoj liniji na šećere i aminokiseline. To možemo prispodobiti s jednim primjerom. Ako na svijetu postoji više lijevih nego desnih nogu, onda će biti više lijevih nego desnih cipela, više lijevih nego desnih čizama, papuća itd. Sve u svemu, prevladavanje jednog enantiomera tolika je zagonetka da je svako, iako malo otkriće veliki napredak.
 
0 0 hvala 2
8 godina
online
Re: Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzv
danko99 kaže...

Detektirali su molekulu,udaljenu od zemlje 28 svjetlosnih godina?? nemam komentara.

 28 tisuća 

16 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

Hvala na članku! Ponekad zaboravim zašto imam naviku navraćati na Bug, onda me ovakve glavolomke podsjete . Upravo sam dakle smazao sladoled, u kojem ima bjelančevina sa samo lijevim aminokiselinama i šećera sa samo desnim .

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzv

http://www.eznanost.com/zanimljivosti/spektroskopija-kako-svjetlost-odaje-tajne-svemira/

 

Danko 99, Srednjoskolsko gradivo. Nije tako strasno tesko detektirati molekulu u svemiru. Google is your friend, use him

16 godina
offline
Pronađena prva molekula nalik na živu u međuzvjezd

hm čini se da je u međuvremenu neki lektor izmijenio naslov pa je umjesto "...nalik na život u..." prepravljen u "...nalik na živu u..".
Kako je živa, jel, kemijski element Hg (Mercury), naslov je postao totalno dezinformirajuć 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.11.2016 4:39 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice