Prepucavanje milijunima

poruka: 87
|
čitano: 12.028
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prepucavanje milijunima".
13 godina
neaktivan
offline
Prepucavanje milijunima

Meni je 5 mpx sasvim dovoljno, ali mi je jasno ako netko treba više radi obrade fotografije. Po tom pitanju trebala bi mi bit dovoljno dobra fotografija s mobitela. Ali problem je kvatiteta jer su fotografije uvijek od katastrofalne do ajde nije toliko loše sve dok ih se ne stavi u 1:1 pa shvatimo da su još i lošije mego su izgledale na prvu. I u ovom segmentu bi stvarno trebalo stati s podizanjem megapiksela i krenuti prema kvaliteti. Ali kad se govori o profi segmentu ja iskreno i ne znam što poželiti na novom modelu. Megapiksela ima dovoljno, kvaliteta je vrhunska i na novom modelu mogu očekivati samo nižu cijenu. Da se to nebi dogodilo oni naravno podignu broj piksela samo da bi sve izgledalo impresivnije.

I svaki put kad pogledam komentar dana gospodina Maštruka vidim samo nabrojene stvari koje mu se ne sviđaju i koje treba promjeniti, ali nikad ne vidim listu prijedloga što bi trebalo napraviti da se stanje popravi i pojašnjenja zašto bi to bilo dobro.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Slažem se sa člankom a i isto tako, te megapikselne fore oko jumbo plakata i sličnog jako tanko drže vodu.

 

Na poslu koristimo stari 450D sa kit lensom s kojim uglavnom fotkamo artikle za katalošku prodaju.

To radimo (opet uglavnom) pod studijskom rasvjetom i ako se koriste ispravne postavke, fotke ispadaju savršeno čiste i oštre.

450D ima 12.2 megapiskela ali opet kada je lens na F16 sve je prilično oštro jer od rasvjete dobiva i više nego dovoljno svjetla.

 

Iako fotić nije vrh, tj. vrlo je daleko od toga, krajnji rezultat je odličan jer i tako artikl u katalogu ispadne oštar i super osvjetljen a na jumbo plakatu (504x238 cm iako idemo i u par drugih, manjih dimenzija) se ne vide nedostatci.

Još činjenica da unutar inDesigna radimo u 1:10 omjeru i kada se taj fotkani artikl poveća na potrebnu veličinu bude prosječno oko 600-700 DPI, dovoljno govori da nema potrebe za bijesnim piskelima...a imali smo situacije kada fotke dobijemo od dobavljača i budu jedva na 150 DPI-a pa opet krajnje ispadne sve dobro, oštro i sa udaljenosti sa koje se prosječno plakat gleda sasvim dobro.

 

 

 

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
axos kaže...

Meni je 5 mpx sasvim dovoljno, ali mi je jasno ako netko treba više radi obrade fotografije---

 

 

Problem sa mobitelima je njihov nesretni senzor jer malo im vrijedi imati 300MPx ako na kraju imaju senzor veličine zrna pijeska koji nije sposoban primiti količinu kao APS-C ili još bolje Full-frame senzor.

To mi je super kad neki "novinari" pišu da dolaze mobiteli koji će poraziti DSLR-ove ili barem biti u rangu sa njima. To bi jedino i samo bilo moguće kad bi im senzor bio kao pola pozadinske maske i jedno 900grama objektiva preko njega.

 

Iako i onda imam osjećaj da "to nebi bilo to" ;)

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.2.2015 11:15 (mrxa1).
16 godina
odjavljen
offline
Prepucavanje milijunima

Zašto je objektiv ograničavajući element? Fizički gledano, bjektiv ima "neograničenu" rezoluciju koju propušta kroz sebe, ne?

Nisam baš u tom svijetu, samo malo razmišljam na glas pa bih volio čuti objašnjenje.

Freak Show Inc.
 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima

To je isto kao kada nekoga pitam jesu dobre slušalice, kakva je kvaliteta zvuka? I odgovor bude, "da jako su glasne".

 

http://informacijsketehnologije.blogspot.com/
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...

Zašto je objektiv ograničavajući element? Fizički gledano, bjektiv ima "neograničenu" rezoluciju koju propušta kroz sebe, ne?

Nisam baš u tom svijetu, samo malo razmišljam na glas pa bih volio čuti objašnjenje.

 

Nisam ni ja profi ali kad bi objektiv bio idealan, bio bi samo jedan :D

Nema ih bezveze toliki izbor i svakim danom sve više.

 

Puno je varijacija, kvaliteta stakla je svakako najbitnija, unutarnji mehanizam, raspored stakala, količina elemenata, maksimalan otvor blende. Kod video objektiva je bitan što veći otvor blende zbog situacija slabijeg osvjetljenja da se izbjegne noise-da bi video bio zrnat.

Ima još i vrsta objektiva tj. za koju vrstu senzora jer ne možeš staviti lens za APS-C (smanjeni senzor) na Full frame fotić...tj. možeš ali će biti puno vinjetiranja (crni obrub). Pa dal je fiksni, zoom lens, tilt-shift, telefoto, macro..ma svašta nešto 

 

Evo par oglednih fotki snimljenih sa 5DS. Fotkane su sa profi objektivima čija je pojedinačna cijena višlja od plaće koju zaradi jedna teta u Konzumu. U godini dana jasno...

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prepucavanje milijunima
mrxa1 kaže...

 

Nisam ni ja profi ali kad bi objektiv bio idealan, bio bi samo jedan :D

 

OK, ali nema smisla da je fizičko ograničenje objektiv! Znam da su neki bolji a neki lošili ali na kraju krajeva oni propuste svu svijetlost do senzora, ne?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...

Zašto je objektiv ograničavajući element? Fizički gledano, bjektiv ima "neograničenu" rezoluciju koju propušta kroz sebe, ne?

Nisam baš u tom svijetu, samo malo razmišljam na glas pa bih volio čuti objašnjenje.

 Zato što objektivi nemaju toliku oštrinu. Nije lako napraviti tako dobro staklo. Entry level objektivi kakvi se obično dobiju u kitu s aparatom obično imaju oštrinu dostatnu za cca 10MP, vrhunski objektivi (npr Zeiss Otus) imaju oštrinu za cca 25MP, i koliko znam za aparate ovih formata ništa bolje od toga jednostavno ne postoji.

Ta fotografija od 50MP zahvaljujući nesavršenosti objektiva na pixel levelu ima zamućenja, raspadnute boje, aberaciju i rezultat nije ništa bolji nego da si scaleao fotku od 15MP na 50MP.

15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...

OK, ali nema smisla da je fizičko ograničenje objektiv! Znam da su neki bolji a neki lošili ali na kraju krajeva oni propuste svu svijetlost do senzora, ne?

 

Ne, i tu je upravo otvor blende bitna stvar...Ona se može donekle kompenzirati sa dužom ekspozicijom gdje se fotoaparatu daje mogućnost da prikupi više svjetlosti/informacija na senzor.

Problem sa dužom ekspozicijom su zamućenja stvari u pokretu. Zato ako imaš objektiv sa većim otvorom blende, tipa 1.8 ili 1.4, on prima puno više svjetlosti na istim postavkama nego onaj sa otvorom blende f4.

 

Problem korištenja velikih otvora blende su plitka polja dubine tj. izoliranja fokusiranog objekta od okoline. Jasno, postoje situacije gdje je to i poželjno, u portretnoj fotografiji ili snimanju videa gdje se poželjno što pliće polje dubine-depth of field kako koriste filmske kamere.

 

 

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
10 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Baš sam isto pomislio dok sam čitao objavu, potpuno razočaravajuće. Boli me briga da stric ima i 90 objektiva, mirrorless je trenutno jedino što mi se tegli uz obitelj.

Neka Canon samo nastavi dinosaurski trend, Ixus i Powershotovi su isti već 10 godina. Pardon, Powershotovi su se pretvorili u Ixus, dakle mobitel kvaliteta :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.2.2015 11:53 (simsis).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Prepucavanje milijunima

Volim kad saznam nešto novo na forumu

Freak Show Inc.
 
12 0 hvala 0
12 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Gomilanje megapiksela samo po sebi je odlicna stvar:

 

1. Ako je senzor u stanju kvalitetno prihvatiti tu kolicinu mpix.

2. Ako je ostrina objektiva na tom nivou.

 

Jedina mana je velicina datoteke.

 

Da li je 5DS napravio dobar korak se moze vidjeti samo na jedan nacin. Usporedbom fotografije sa istim objektivom ranijeg modela i konkurencije.

Upscaling ne moze biti jednako dobar kao nativna rezolucija ako (opet) aparat iskoristava rezoluciju.

Osim printanja velikih formata visoke rezolucije odlicna su stvar za croping. Npr. fotografiras veliku skupinu ljudi i kasnije na njoj uocis nekoga poznatog. Fotografija visoke rezolucije omogucava ti kvalitetniji crop samo te osobe.

Zatim tu je i fotografiranje udaljenih objekata. Recimo da imas 300mm objektiv a zelis fotografirati veoma udaljen objekt. U kadru ces imati puno vise nego sto zelis. Ako kasnije cropas samo objekt koji te zanima puno je bolje imati fotografiju visoke razlucivosti.

Jedino pitanje je da li je aparat u stanju kvalitetno odraditi tih 50mpix. Po sampleovima 5DS to radi poprilicno dobro.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Ma netreba, samo Canon nema sta drugo za ponudit 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Prepucavanje milijunima

o objektivima

oni nisu "beskonacni" zbog materijala izrade i kvalitete obrade

 

materijali ,ed, fd ,galij,germanij itd itd ,ukratko jeftino staklo ima vecu mutnocu i samim stim sto imas "jaci" senzor 

ta mutnoca se bolje vidi (tj imas goru sliku)

 

i kvalitet obrade ,,svi znamo na koje detalje i preciznost se obradjuje npr dijamant a na koju obicno olovno staklo

 

dijamant grubo,super grubo jer je jako tvrd ,a olovno na  grubo jer je previse mekan

zato kvalitet stakla i obrade uzrokuje granulaciju na slici

to je ono sto ljudi zovu bokeh ,primjer oni objektivi mirror 500mm+ imaju uzorke kao krofne i pored sitne malecne tufne

e te tufne su produkt poliranja --uzas

u zadnje vrijeme da bi se ustedilo na poliranju koriste razne premaze

npr ove fd umacu u kiseline koje "poravnaju" jos bolje poslje poliranja i onda "naljepe" razne deoxidatore kao i protektore na predne staklo

 

itako ,,, osobno me najvise zanimalo takozvani "earth glass" u pentax M* i A* objektivima (posebno 300mm)

kakvo je to staklo pa sam unisao u taj svijet stakla ,i otkrio da u njemu ima germanija i malkice radija

to staklo se trenutno koristi kao lece u objektivima za oruzje u interakciji sa termalnim senzorima

na ratnim avionima i dronovima puskama tenkovima itd ,jer omogucavaju termalnom senzoru da "vidi" kroz njih

ali zbog radijacije  i olova nemoguce dobiti dozvolu vise za civile

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Meni su za kvalitetu fotica najbitniji parametri koje prosjecan geek ne razumije: kolicina suma (iso do kojeg je sum neprimjetan na 100% uvecanju), dinamicki raspon (da vidis detalje u tamnim i vrlo svijetlim podrucjima a ne spaljenost), ostrina objektiva, tocnost boja. Marketing zna da ljudi to ne razumiju, nego razumiju samo broj piksela, pa im tako i serviraju.

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Neki kazu da je analiziranje fotografije na 100% cropu psihicki poremecaj.

 
4 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...
mrxa1 kaže...

 

Nisam ni ja profi ali kad bi objektiv bio idealan, bio bi samo jedan :D

 

OK, ali nema smisla da je fizičko ograničenje objektiv! Znam da su neki bolji a neki lošili ali na kraju krajeva oni propuste svu svijetlost do senzora, ne?

Na Dxomarku imaš test objektiva, odnosno testirali su različite objektive s različitim fotoaparatima i bilježili koju najvišu stvarnu (prostornu) rezoluciju mogu postići kojom kombinacijom objektiva i fotoaparata. http://www.dxomark.com/Lenses/Ratings

 

Fotoaparati više rezolucije često mogu izvući i višu rezoluciju iz nekog objektiva. To pak znači da se od 5ds može očekivati da će s istim objektivima izvući više detalja od konkurencije. Druga je sad stvar to kome doista treba tolika rezolucija.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.2.2015 14:15 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...

Zašto je objektiv ograničavajući element? Fizički gledano, bjektiv ima "neograničenu" rezoluciju koju propušta kroz sebe, ne?

Nisam baš u tom svijetu, samo malo razmišljam na glas pa bih volio čuti objašnjenje.

 

Nema.

I to se cak mjeri (DxO mark, koje nerado preporucujem to radi).

 

 

12 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
mbaksa kaže...

Na Dxomarku imaš test objektiva, odnosno testirali su različite objektive s različitim fotoaparatima i bilježili koju najvišu stvarnu (prostornu) rezoluciju mogu postići kojom kombinacijom objektiva i fotoaparata. http://www.dxomark.com/Lenses/Ratings

 

Fotoaparati više rezolucije često mogu izvući i višu rezoluciju iz nekog objektiva. To pak znači da se od 5ds može očekivati da će s istim objektivima izvući više detalja od konkurencije. Druga je sad stvar to kome doista treba tolika rezolucija.

 

 Tako da je sam test u jednu ruku besmislen. Ako netko ne obrati dovoljno paznje na ovo boldano mogao bi iz rezultata pomisliti kako Canon radi katastrofa objektive jer se njihov najbolje rangiran objektiv nalazi ispod 100-tog mjesta.

Mene zanima kakav bi rezultat ostvario npr. EF 50mm f1.2 L USM na D800.

Canon sa tijelima debelo zaostaje za konkurencijom sto se sirovog IQ-a tice no mislim da su im objektivi jos uvijek korak ispred glavne konkurencije. To zakljucujem po rezultatima koje third party objektivi koji su proizvedeni i za Canon i za Nikon ostvaruju na tim aparatima. Recimo, neke Sigme ili Tamroni ostvaruju znatno bolji rezultat od Nikonovih objektiva slicne cijene dok iste te Sigme i tamroni na Canon tijelima ne daju tako dobar rezultat.

15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Keso kaže...

Meni su za kvalitetu fotica najbitniji parametri koje prosjecan geek ne razumije: kolicina suma (iso do kojeg je sum neprimjetan na 100% uvecanju), dinamicki raspon (da vidis detalje u tamnim i vrlo svijetlim podrucjima a ne spaljenost), ostrina objektiva, tocnost boja. Marketing zna da ljudi to ne razumiju, nego razumiju samo broj piksela, pa im tako i serviraju.

 

Da to ne razumiju, 1DX bi imao 50mpix, ali nema.

 

Ovaj fotoaparat je serviran ekipi koja je plakala za rezolucijom i dinamickim rasponom Nikona D800 (u vise varijanti) i jeftina je 

alternativa Medium Format foticima koji se koriste (gotovo iskljucivo) u studijskim uvjetima. Ta ekipa sa tisucama eura profi svjetala

okolo rijetko prelazi ISO100 ili ISO200 i 5DS je aparat za njih - bolji izbor nego bilo koji drugi Canon trenutno na trzistu.

 

Meni osobni nije interesantan jer mi je isto tako cesto potreban visoki ISO i neke druge stvari, no da je izbacivanje ovakvog modela

besmisleno i da je razlog samo napucavanje  broja mpix, ne slazem sve.. i bilo tko tko je radio u studiju i sa medium format foticem

ili jednom od varijanti Nikona D800 shvacat ce za koga je ovaj aparat.

 

Autor ovog clanka ocito nije u toj sferi foto svijeta.

 

Ovo nije tijelo koje bi trebalo vlasnike 5d mkIII ponukati na zamjenu, i vlasnici tog aparata su toga svjesni.

Ne bi me cudilo da slijede 6d mkII i 5d mkIV kao iduci potezi Canona.

 

Sa 7D mkII su rasturili.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 2:16 (Cortez).
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...
* * *

 

OK, ali nema smisla da je fizičko ograničenje objektiv! Znam da su neki bolji a neki lošili ali na kraju krajeva oni propuste svu svijetlost do senzora, ne?

Potpuno netočno (mislim prva rečenica ti je točna ali drugane). Tako sam i ja mislio dok nisam naučio. Isto tako mislio sam "staklo k'o staklo, svako je faktički poptupno providno", ali... sam se jako zeznuo.

Svako staklo (ili u narodu objektiv) ima svoju takzvanu linijsku razlučivost. Neki je nazivaju MTF ali kod nas jednostavno "linijska razlučivost".

 

Više o tome imaš (prvoš to sam progooglao) ovdje:

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/lens-quality-mtf-resolution.htm i na Wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_transfer_function

 

Tako na primjer kada je Nikon izdao D3X za njega su bukvalno postojala 3 objektiva koji će izvući toliko MPxela. Kasnije se taj broj i dodaovao. Tadašnji tkzv. kralj tele zoomova 70-200mm f/2.8 koštao je oko $1.600,00 ali čim su izdati senzori sa većim rezolucijama tada su i objektivi dobili nove verzije pa sada isti taj 70-200mm f/2.8 košta oko $2.500,00.

 

Čak da i senzor od 100 MPx naprave postoje također i smjernice kako objektiv napraviti pogodan za takav senzor (ubacivanje više mislim UD stakla i sl) ali i cijena će da raste itekako.

 

Tako sada i o ovaj Canon je izdao zajedno sa aparatom objektiv od $3.000,00. 

 

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
neaktivan
offline
Prepucavanje milijunima

Ne vjerujem da bi Olegu bilo teško dobiti na testiranje spomenute 12 i 50 MP aparate i neki kvalitetniji objektiv, pa da stvarno usporedimo tih 12 upsamplanih i originalnih 50MP. Ili objektivni testovi više nisu u modi?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Prepucavanje milijunima

Jedno pitanje, malo off-topic. Imam Canon SX170, dakle "obični" aparat s malim 16 Mpx senzorom. Ako za veličinu slike odaberem manju rezoluciju, recimo 8 Mpx, utječe li to na količinu šuma? Drugim riječima, što aparat tada radi na senzoru, crop ili resize? Ili to ovisi od aparata do aparata? Navodno bi aparati koji rade resize trebali ukloniti i nešto šuma, ili? Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Kao sto kvaliteta zvuka ponajvise ovisi o zvucniku tako i slika ovisi o objektivu. Pojacalo moze imat sum i distorziju 0 pa ti to nis ne znaci ak imas sljuku od zvucnika. Cak i kablovi imaju dosta utjecaja na sum (puno kisika u bakru).
Kod stakla najveci problem predstavlja "mekoca" tj "tecenje" stakla. Ako staklo nije staro tada "tece" sto uzrokuje iskrivljenje i mutnocu slike. Zeiss ima vrlo stara stakla jer se time bave sto godina sto nije slucaj kod japanaca. Dobar objektiv jednostavno uzasno puno kosta. Bildanje mpix je zato jer nemaju sto drugo ponudit. Komercijali mogu stavit Android, cloud ili tak nekaj, al proficu ne mogu. Proficu je bitna kvaliteta i robusnost. Kao i sa zvucnicima pametnije je kupit skuplji objektiv nego Mpix. Ovako i onako se Mpix gube na kraju (ispis).
S druge strane, sto znaci 50Mpix? To nije 50M RGBa vec ukupan broj pixela. Ko i na mobitelima gdje imas 4k, ali ne 4k RGB. I na kraju "savrseno" oko ne vidi razliku.
16 godina
moderator
offline
Prepucavanje milijunima

Što se tiče objektiva, mnogi to ne shvaćaju iz prve i postave pitanje kao Friday. Kao, kako staklo može biti ograničenje kad propušta neograničeni broj fotona ili piksela? Zato, ajmo nabit broj MP na senzoru da "pohvatamo" te fotone/piksele.

Zamisli da umjesto objektiva imaš dno pivske flaše, mutno i jadno. I to dno propušta neograničen broj piksela, ali slika je tako mutna da već nakon 1 MP na senzor nećeš dobiti ništa više optičke informacije, samo ćeš sa više megapiksela zabilježiti jednako mutnu i lošu sliku. Dakle dodavanje MP na senzor ničim ne poboljšava sliku pivskog dna, samo dobiješ lošu sliku u više MP.

Objektivi isto imaju ograničenja tog tipa, oštrina ima granicu i to je to.

DXO radi neke eksperimente u tom smislu. Mada se i oko njihovih mjerenja može štošta kazati mislim da su dosta korisna u smislu razbijanja ovih mitova. Koliko vidim, čak i izuzetno dobri objektivi na odličnim tijelima bilježe 10-16 PMP (perceived MP) što znači da je svaki MP iznad toga na senzoru jednostavno nepotreban i bačen, ne hvata ništa novo, a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost. Megavrhunski superobjektivi kakvih u Hrvatskoj nema valjda 1 ili 2 i koštaju ko osrednje gospodarsko vozilo, bilježe 20-28 PMP. Dakle what's the point?

 
6 0 hvala 3
16 godina
moderator
offline
Prepucavanje milijunima

A print je pak posebna priča, naime te sulude brojke navodno imaju smisla samo kod printa u ogromne formate. A kod printa u divovskim formatima se jednostavno ne vide, jer jumbo plakat ne gledaš s udaljenosti 20 centimetara nego 10 metara. Da netko kao DXO mjeri perceived MP na printu u realnim uvjetima dobio bi još poraznije rezultate.

Ukratko, čista besmislica, ali besmislica koja ima dosta sljedbenika pa me zbilja čudi da se neki high-MP fan još nije javio u dretvu da nam objasni kako smo svi glupi i ne kužimo briljantnost 51 MP aparata  

 
4 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...

 a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost

 

E to je još jedna stvar koja mi nije jasna. Kakve veze ima ISO osjetljivost (odnosno šum)  sa rezolucijom? Odnosno, zašto veća rezolucija utječe negativno na ISO osjetljivost?

Freak Show Inc.
16 godina
moderator
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Friday kaže...
Zli Luđak kaže...

 a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost

 

E to je još jedna stvar koja mi nije jasna. Kakve veze ima ISO osjetljivost (odnosno šum)  sa rezolucijom? Odnosno, zašto veća rezolucija utječe negativno na ISO osjetljivost?

Zato što kod više rezolucije veća površina senzora otpada na vodiče i druge stvari za svaki pojedini piksel, koje ne propuštaju fotone - dakle, senzor više rezolucije tipično ukupno primi manje fotona od senzora niže rezolucije. Vidi recimo ovu sliku (lijevo je klasični senzor, desno BSI).

 

Taj problem se dakle uvelike smanjuje BSI tehnologijom, no ona se koristi uglavnom samo na videokamerama i mobitelima. Koriste je i neki fotoaparati, ali samo oni s manjim senzorom, barem dosad, do pojave Samsungovog fotoaparata NX1 - do tog fotoaparata nije bilo velikih BSI senzora, barem ne u tipičnim fotoaparatima - to bi trebao biti prvi APS-C BSI senzor.

14 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...


DXO radi neke eksperimente u tom smislu. Mada se i oko njihovih mjerenja može štošta kazati mislim da su dosta korisna u smislu razbijanja ovih mitova. Koliko vidim, čak i izuzetno dobri objektivi na odličnim tijelima bilježe 10-16 PMP (perceived MP) što znači da je svaki MP iznad toga na senzoru jednostavno nepotreban i bačen, ne hvata ništa novo, a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost.

Na kojoj veličini seznora?

 

ASP-C i full frame DSLR-ovi koriste iste objektive, samo što ASP-C ima nešto više od dvostruko manju površinu senzora. Ovaj fotić je full frame DSLR koji ima i ASP-C mod u kojem daje 20MP (crop 1:1).

 

Dakle ne radi se o nabijanju i smanjivanju veličine piksela kao kod mobitelima, već ovaj full frame fotić koristi veličinu piksela koja je kod ASP-C DSLR-ova uobičajena već 4-5 godina.

 

Pitanje je kome 50MP uopće treba, velikoj većini ne, ali ne treba biti isključiv kao autor sa stavom "meni je 24 MP dosta i to onda mora biti dosta svima".

 

Radi se o profi aparatu za specijalne namjene čiji kupci sigurno ne padaju na marketinške MP trikove, već im visoka rezolucija iz nekog razloga treba.

15 godina
offline
Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...

Canikon su spori, ali do 2015 više nitko neće ni proizvoditi SLR-ove s ogledalima... face the future noob! {#} 

 

Oleg je poznat po svojoj objektivnosti recenzija canikon vs sony, a tek po predvidjanjima...

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.2.2015 18:31 (Ged).
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice