Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

poruka: 26
|
čitano: 6.427
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri".
9 godina
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Super, uz MPEG2 smo uspjeli izdržati cca 7 godina, horda onih koji su tvrdili da će MPEG2 biti dovoljan za dulje vrijeme sad se ne javlja, šute ko pi*de, smijali su se Slovencima koji su išli na MPEG4 i koji, gle čuda, ostaju na DVB-T standardu jer su odmah uveli MPEG4 koji nativno podržava H.264 standard.

 
18 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Thinker, ti si čini se nedavno doselio u ovu zemlju čudesa? Salim se naravno. To ti je ništa drugo doli nova prilika za deranje naroda. MSAN i ostali vec zbrajaju zaradu.
16 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2

"Kako bi se omogućilo ekonomično odašiljanje TV sadržaja visoke razlučivosti (HD) u zemaljskim mrežama i olakšao razvoj novih usluga, nužan je prijelaz na učinkovitiji DVB-T2 sustav s H.265/HEVC video kodiranjem."

 

Jooooj kad vidim "inovcije" s nacionalne nam dalekovidnice odmah mi je zlo -.- DVBT kao ne može primati HD signal? Kakve su to gluposti, bez obzira što uvedu i kakvu "novinu" predstave, čemu sve to kad mi za 80 Kn mjesečno dobijemo SD kvalitetu slike, isprike ako primamo 720p... mada čisto sumnjam.

13 godina
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Utvaram si da će tek sada biti onih ponuda; "AKCIJA TV XXXXXXXX za samo 1999.99 kuna"!!!!! 

 

Pitam se, koliko će običan kupac "junac" biti zaštićen zbog forsiranja LOŠIH informacija, a sve u cilju nečijeg profita?!?! 

U svakom slučaju, koliko će se poboljšati pokrivenost takvim signalom, popraviti ukupna infrastruktura generalno?!?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ParaNO1d kaže...

"Kako bi se omogućilo ekonomično odašiljanje TV sadržaja visoke razlučivosti (HD) u zemaljskim mrežama i olakšao razvoj novih usluga, nužan je prijelaz na učinkovitiji DVB-T2 sustav s H.265/HEVC video kodiranjem."

 

Jooooj kad vidim "inovcije" s nacionalne nam dalekovidnice odmah mi je zlo -.- DVBT kao ne može primati HD signal? Kakve su to gluposti, bez obzira što uvedu i kakvu "novinu" predstave, čemu sve to kad mi za 80 Kn mjesečno dobijemo SD kvalitetu slike, isprike ako primamo 720p... mada čisto sumnjam.

 nije nužan al ima svojih prednosti. daleko manji bitrate i više programa stane u multiplex + daje mogućnost emitiranja u 4k u budućnosti. ali još je bitnije da će se frekvencije koje će se osloboditi iskoristiti za mobilni internet za još veću pokrivenost signalom

nemam za potpis
9 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ParaNO1d kaže...

"Kako bi se omogućilo ekonomično odašiljanje TV sadržaja visoke razlučivosti (HD) u zemaljskim mrežama i olakšao razvoj novih usluga, nužan je prijelaz na učinkovitiji DVB-T2 sustav s H.265/HEVC video kodiranjem."

 

Jooooj kad vidim "inovcije" s nacionalne nam dalekovidnice odmah mi je zlo -.- DVBT kao ne može primati HD signal? Kakve su to gluposti, bez obzira što uvedu i kakvu "novinu" predstave, čemu sve to kad mi za 80 Kn mjesečno dobijemo SD kvalitetu slike, isprike ako primamo 720p... mada čisto sumnjam.

 

Koji HD? Ti stvarno misliš da ćemo prelaskom na DVB-T2 imati program koji se emitira u HD rezoluciji? :)

 

 

Ako se tvoje optimistično očekivanje ipak ostvari, HD u trenutnom dijelu spektra sa DVB-T kodiranjem nebu prošao, taj range je popunjen poprilično. Svako sportsko prvenstvo kada se uvodi HRT2 HD, prisiljeni su spuštati bitrate na nekim kanalima kako bi dobili prostora za ugurat ovaj kanal.

16 godina
neaktivan
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Kao što se po reklamama može primjetiti slijedi ubrzano čišćenje skladišta od televizora koji nisu sukladni ovim standardima. Treba drugim osobama skrenuti pažnju da ne nasjedaju na jeftine i velike TV prijemnike, koji će za koju godinu biti neupotrebljivi bez posebno kupljenog prijemnika. Ipak i tu ima izuzetaka. Ukoliko planiraš nešto tipa MaxTV ili sl. onda ti takva kupnja i neće biti posebno loša.

Plehani vikleri
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ParaNO1d kaže...

"Kako bi se omogućilo ekonomično odašiljanje TV sadržaja visoke razlučivosti (HD) u zemaljskim mrežama i olakšao razvoj novih usluga, nužan je prijelaz na učinkovitiji DVB-T2 sustav s H.265/HEVC video kodiranjem."

 

Jooooj kad vidim "inovcije" s nacionalne nam dalekovidnice odmah mi je zlo -.- DVBT kao ne može primati HD signal? Kakve su to gluposti, bez obzira što uvedu i kakvu "novinu" predstave, čemu sve to kad mi za 80 Kn mjesečno dobijemo SD kvalitetu slike, isprike ako primamo 720p... mada čisto sumnjam.

 Moguće je ali bi sa dosadašnjih 4 kanala po muxu pa na jedan HD plus jedan SD otprilike ako bi želio da nema artefakata na 720p ili 1080i. Znaci, mogli bi umjesto dosadašnjih nekih 12-ak kanala imati 4-5 kanala.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
gorguc kaže...

 Koji HD? Ti stvarno misliš da ćemo prelaskom na DVB-T2 imati program koji se emitira u HD rezoluciji? :)

 HRT je već sad spreman za odašiljanje u HD samo ih ograničavaju odašiljači. Interno HRT svu produkciju radi na 1080p pa se onda to spušta za naše odašiljače.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
6 godina
protjeran
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Thinker kaže...

Super, uz MPEG2 smo uspjeli izdržati cca 7 godina, horda onih koji su tvrdili da će MPEG2 biti dovoljan za dulje vrijeme sad se ne javlja, šute ko pi*de, smijali su se Slovencima koji su išli na MPEG4 i koji, gle čuda, ostaju na DVB-T standardu jer su odmah uveli MPEG4 koji nativno podržava H.264 standard.

 

Osobno mi je svejedno jesmo li na MPEG2 ili MPEG4.

 

 

Problem i nas i Slovenaca je u ponudi sadržaja tj. programa koji se emitiraju u zemaljskoj distribuciji (ili kako se to već službeno naziva).

 

Slovencima komercijalne TV bježe iz zemaljske distribucije, pa su u zadnja 3-4 mjeseca izgubili 3 komercijalna programa (Kanal A, POP TV i od 1.7.2017. Planet TV) koji su uz hrpu reklama ipak imali i recentne serije i filmove. I što im je ostalo? Državna televizija (koja čak emitira HD sadržaj na 2 od 3 svoja programa) na 3 programa i neke manje televizije s navlakuša kvizovima i prastarim filmovima, tv prodajom i lokalnom glazbom. Kod njih su IPTV i kablovska TV jače nego kod nas, pa je to mogući razlog odlaska komercijalnih televizija iz zemaljske distribucije jer mogu ubrati dodatan novac (uz moguću skupu koncesiju za zemaljsko emitiranje).

 

Kod nas situacija nije puno bolja. HRT 1,2,3, RTL, Nova TV, RTL2 i Doma TV te razne lokalne televizije koje gotovo nemaju nikakav zanimljiv program osim emisija o politici. Na pri pogled može se učiniti kako imamo puno programa ali je njihov sadržaj slab, pogotovo ljeti. Nova TV je noćas po ne znam koji put reprizirala Smtonosno oružje 3, a nedavno i Policijsku akademiju.

 

Citat s oiv.hr: "Ujedno, DVB-T sustav omogućuje i nove dodatne usluge i funkcionalnosti poput programskog pretraživača EPG, višekanalnog zvuka, interaktivnosti, kodiranja, PayTV, kao i daljnji razvoj televizije visoke razlučivosti - HDTV."

 

EPG nemaju sve domaće televizije, višekanalni zvuk nema nitko, kodiranje ne znam što znači, paytv je recimo EVO TV jer drugo niti nemamo, a HD nemamo od 2011.: "u veljači 2011. godine završeno je eksperimentalno odašiljanje HDTV signala u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku.". Tu ne uzimam za primjer povremeno emitiranje nogometa ili rukometa u HD-u.

 

RTL je prošle 2016. godine počeo eksperiment s HbbTV-om ali to nisam uspio isprobati (http://www.rtl.hr/tv-novosti/1978737/).

 

I to je sve.

 

Tako da je meni sasvim svejedno emitira li se program u MPEG2 ili MPEG4 (H.264 ili H.265) jer je kvalitetnih sadržaja premalo.

 

Oprema: od 2005. kada sam se prvi put susreo s DVB-T-om u Hrvatskoj, nakupovao sam svakojake opreme za gledanje TV programa. Dio sam na kraju bacio zbog kvara ili gubitka podrške proizvođača i ostalo mi je još nešto opreme koju ne kanim mijenjati dok DVB-T ne bude u potpunosti ukinut, a koliko sam shvatio, postojat će prijelazno razdoblje za gašenje DVB-T-a (to je pisalo u nekim ranijim najavama).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.7.2017 11:45 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
JozoBozo121 kaže...

 Moguće je ali bi sa dosadašnjih 4 kanala po muxu pa na jedan HD plus jedan SD otprilike ako bi želio da nema artefakata na 720p ili 1080i. Znaci, mogli bi umjesto dosadašnjih nekih 12-ak kanala imati 4-5 kanala.

 I ljudi će ti pobjeći na IPTV i kablovsku TV jer neće imati što gledati na tih 4-5 kanala.

9 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ridealong kaže...
Thinker kaže...

Super, uz MPEG2 smo uspjeli izdržati cca 7 godina, horda onih koji su tvrdili da će MPEG2 biti dovoljan za dulje vrijeme sad se ne javlja, šute ko pi*de, smijali su se Slovencima koji su išli na MPEG4 i koji, gle čuda, ostaju na DVB-T standardu jer su odmah uveli MPEG4 koji nativno podržava H.264 standard.

 

Osobno mi je svejedno jesmo li na MPEG2 ili MPEG4.

 

 

Problem i nas i Slovenaca je u ponudi sadržaja tj. programa koji se emitiraju u zemaljskoj distribuciji (ili kako se to već službeno naziva).

 

Slovencima komercijalne TV bježe iz zemaljske distribucije, pa su u zadnja 3-4 mjeseca izgubili 3 komercijalna programa (Kanal A, POP TV i od 1.7.2017. Planet TV) koji su uz hrpu reklama ipak imali i recentne serije i filmove. I što im je ostalo? Državna televizija (koja čak emitira HD sadržaj na 2 od 3 svoja programa) na 3 programa i neke manje televizije s navlakuša kvizovima i prastarim filmovima, tv prodajom i lokalnom glazbom. Kod njih su IPTV i kablovska TV jače nego kod nas, pa je to mogući razlog odlaska komercijalnih televizija iz zemaljske distribucije jer mogu ubrati dodatan novac (uz moguću skupu koncesiju za zemaljsko emitiranje).

 

Kod nas situacija nije puno bolja. HRT 1,2,3, RTL, Nova TV, RTL2 i Doma TV te razne lokalne televizije koje gotovo nemaju nikakav zanimljiv program osim emisija o politici. Na pri pogled može se učiniti kako imamo puno programa ali je njihov sadržaj slab, pogotovo ljeti. Nova TV je noćas po ne znam koji put reprizirala Smtonosno oružje 3, a nedavno i Policijsku akademiju.

 

Citat s oiv.hr: "Ujedno, DVB-T sustav omogućuje i nove dodatne usluge i funkcionalnosti poput programskog pretraživača EPG, višekanalnog zvuka, interaktivnosti, kodiranja, PayTV, kao i daljnji razvoj televizije visoke razlučivosti - HDTV."

 

EPG nemaju sve domaće televizije, višekanalni zvuk nema nitko, kodiranje ne znam što znači, paytv je recimo EVO TV jer drugo niti nemamo, a HD nemamo od 2011.: "u veljači 2011. godine završeno je eksperimentalno odašiljanje HDTV signala u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku.". Tu ne uzimam za primjer povremeno emitiranje nogometa ili rukometa u HD-u.

 

RTL je prošle 2016. godine počeo eksperiment s HbbTV-om ali to nisam uspio isprobati (http://www.rtl.hr/tv-novosti/1978737/).

 

I to je sve.

 

Tako da je meni sasvim svejedno emitira li se program u MPEG2 ili MPEG4 (H.264 ili H.265) jer je kvalitetnih sadržaja premalo.

 

Oprema: od 2005. kada sam se prvi put susreo s DVB-T-om u Hrvatskoj, nakupovao sam svakojake opreme za gledanje TV programa. Dio sam na kraju bacio zbog kvara ili gubitka podrške proizvođača i ostalo mi je još nešto opreme koju ne kanim mijenjati dok DVB-T ne bude u potpunosti ukinut, a koliko sam shvatio, postojat će prijelazno razdoblje za gašenje DVB-T-a (to je pisalo u nekim ranijim najavama).

 

 

 To sve stoji i istina je, Slovencima je prednost da imaju optiku 120/120 Gb sa TV-om za nekih 25 Eura. Kod nas će forsirati zemaljsko emitiranje programa i prijam putem antene sve dok se ne promijeni zakon i ukine plaćanje pretplate na HRT i uvede platiš-gledaš-slušaš način naplate.

16 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
HTV ce ubirati pretplatu i lagodno zivjeti neovisno o sadrzaju koji nude. I to je jedan od vecih problema. Velik broj ljudi bi presao na IPTV da im ne stvara problem RTV pristojba. A ona je oak zakonski tako regulirana da cim imas OIB pretplatnik si.
Ovo uvodjenje MPEG4 je svakako neizbjezno, a to smo svi znali u pocetku. Ali, kod nas sve funkcionira po nacelu "farbanja tunela", deranje koze poreznim obveznicim.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
gorguc kaže...
ParaNO1d kaže...

"Kako bi se omogućilo ekonomično odašiljanje TV sadržaja visoke razlučivosti (HD) u zemaljskim mrežama i olakšao razvoj novih usluga, nužan je prijelaz na učinkovitiji DVB-T2 sustav s H.265/HEVC video kodiranjem."

 

Jooooj kad vidim "inovcije" s nacionalne nam dalekovidnice odmah mi je zlo -.- DVBT kao ne može primati HD signal? Kakve su to gluposti, bez obzira što uvedu i kakvu "novinu" predstave, čemu sve to kad mi za 80 Kn mjesečno dobijemo SD kvalitetu slike, isprike ako primamo 720p... mada čisto sumnjam.

 

Koji HD? Ti stvarno misliš da ćemo prelaskom na DVB-T2 imati program koji se emitira u HD rezoluciji? :)

 

 

Ako se tvoje optimistično očekivanje ipak ostvari, HD u trenutnom dijelu spektra sa DVB-T kodiranjem nebu prošao, taj range je popunjen poprilično. Svako sportsko prvenstvo kada se uvodi HRT2 HD, prisiljeni su spuštati bitrate na nekim kanalima kako bi dobili prostora za ugurat ovaj kanal.

 da, to ti piše u strategiji razvoja. hd je obavezan za sve televizije koje emitiraju na nacionalnoj razini.

nemam za potpis
16 godina
online
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Inovator kaže...
HTV ce ubirati pretplatu i lagodno zivjeti neovisno o sadrzaju koji nude. I to je jedan od vecih problema. Velik broj ljudi bi presao na IPTV da im ne stvara problem RTV pristojba. A ona je oak zakonski tako regulirana da cim imas OIB pretplatnik si.
 

Odakle ti ovo?

Pristojba nema direktne veze s prelaskom na IPTV ni OIB-om.

14 godina
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Ja sam jedan od jadnika koji gleda domaće TV programe. Drago mi je da će se prijeći na emitiranje u HD (ili fullHD, nadam se). Točno je da se moglo odmah ići na jači standard, a ne mijenjati svakih desetak godina, ali vjerovatno oni koji to određuju rade po političkoj liniji, a ne prema stanju razvoja tehnologije. Primjetio sam ipak da je u zadnjih godinu - dvije kvaliteta slike bolja nego na početku emitiranja digitalnog signala, možda bolji kodeci ili bolje uštimani parametri kodiranja, ne znam. Danas većina televizora koji  se prodaju imaju već u sebi ugrađene tunere koji mogu raditi u DVB-T2, tako da to za dio korisnika neće biti nikakav problem. Problem je kod onih koji kupuju novo a ne znaju ništa o standardima i kupuju po principu što veće za što manje love. Za moju plazmu sam morao kupiti DVB-T tuner, a za LCD ne, jer ga je već imao u sebi. Dakle, najveći trošak koji ću imati je kupovina novog DVB-T2 tunera, kako bih mogao i dalje pratiti TV  program. S obzirom na cijenu takvih tunera, to je ipak puno manji izdatak nego kupovina novih televizora, tako da se ja tu posebno ne bunim, a konačno ću moći gledati puno kvalitetniju sliku nego do sada. Jedva čekam prelazak na bolji standard, kod nas je fullHD još uvijek prerijetka ptica (hvatam Mađare, ali jbg, ne znam mađarski)

dolazim odmah - Godo
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ridealong kaže...
JozoBozo121 kaže...

 Moguće je ali bi sa dosadašnjih 4 kanala po muxu pa na jedan HD plus jedan SD otprilike ako bi želio da nema artefakata na 720p ili 1080i. Znaci, mogli bi umjesto dosadašnjih nekih 12-ak kanala imati 4-5 kanala.

 I ljudi će ti pobjeći na IPTV i kablovsku TV jer neće imati što gledati na tih 4-5 kanala.

 

Ja imam Bnetov osnovni paket sa ANALOGNIM signalom, bez rutera i slično tako da....

9 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
ivanv000 kaže...

 Ja imam Bnetov osnovni paket sa ANALOGNIM signalom, bez rutera i slično tako da....

 Ne znam koliko dugo će B.net i Vipnet držati analogni signal. Jednostavno im se ne isplati, na mjesto jednog analognog mogu strpati barem pet digitalnih ili preko 50mbps internet konekciju.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Kad smo mi uvodili mpeg2, mpeg2 prijemnicima su bili 200 - 300 kn, a mpeg4 700 - 1000 kn. Sad novi tv-ovi imaju HEVC, a prijemnici će se do 2021. moći naći za 200 - 300 kn. Financijska računica je na strani ovakvog prelaska, jedino malo zeza onaj psihološki osjećaj da opet moramo nešto kupovati.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2

Već i danas.

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Samo što mi nismo morali prelaziti dok su bili 1000 kuna, mogli smo pričekati godinu dana. A oni koji su išli na mpeg4 možda i nisu prošli jeftinije, ali već godinama imaju HD signal, dakle ipak su bolje prošli.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
Ko još gleda TV tu? 🤔
 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2
hahah baš jedino ako je neki dobar film na rtl-u ili novi tv a neda mi se tražiti ga na kodiju. bas sam neki dan si na minixa flashnuo android i stavio kodi. :)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Imam osnovni satelitski Maxtv i na njemu mislim ostati tak da me briga za mpeg4 a kako je tu netko rekao ako imam televizor koji valja odem u dućan i kupim prijemnik za kikiriki te mogu isto gledat dok telkac ne izdahne a onda 'ki bi da bi'.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2

ridealong Točno to. TV sam zadnji puta gledao dok sam mogao gledati Kanal A, POP TV i Planet TV. Na ta tri kanala uvijek ima nešto zanimljivo (Brooklyn Nine-Nine, Hawaii Five-O, MotoGP itd.). Sada na DVB-T-u nema više nema ničeg, samo nacionalna TV i nekoliko kanala koji emitiraju TV prodaju i one namještene kvizove. Naše TV kanale ne gledam jer su na njima same reprize.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.7.2017 20:20 (Marko :D).
15 godina
neaktivan
offline
Preporuka HAKOM-a o standardu za buduće DVB-T2 pri

Najgore je što su ljudi pokupovali jeftine televizore koji još uvijek nemaju DVB-T2 i HEVC. Ionako je proizvođačima u cilju da nakon 5 godina baciš tv u smeće. Nekad su televizori radili po 20 godina. Ja još uvijek imam samsung iz 1981 godine koji normalno radi sa mpeg2 prijemnikom.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice