Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

poruka: 23
|
čitano: 4.198
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši".
16 godina
neaktivan
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Zaletjeli se znanstvenici s objavljivanjem i objasnjenjem rezultata, pa i mediji pisali o definitivnom dokazivanju "big bang-a". Bilo je i na BOL-u. "Nobel" ce jos pricekati. :)

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Kad pročitam ovakav članak postane mi jasno koliko zanimljivih događaja prođe neopaženo zbog totalno trivijalnih stvari kao što su izlazak još jednog po ničem posebnog mobitela.

Pozitivno je što je autor uspio prilagoditi tekst publici tako da bi i ljudima koji nemaju veze s temom (kao na primjer ja) bilo jasno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.2.2015 20:29 (axos).
 
14 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

"Kozmička inflacija bila je jako, jako rana faza u razvoju svemira kad se u neizmjerno kratkom vremenskom intervalu (10-35 s) odvilo neizmjerno veliko širenje prostora (za faktor od najmanje 1030)."

 

Hm, ovo bi trebalo pisati: 10^-35 s i 10^30. Gdje je nestala mogucnost stavljanja eksponenata?!

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
5 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
1domagoj1 kaže...

..

Hm, ovo bi trebalo pisati: 10^-35 s i 10^30. Gdje je nestala mogucnost stavljanja eksponenata?!

 -nestala je s potrebom za ispravnom informacijom.. jer tebi ta brojka nešto znači (svejedno čitaš je točno), večini 'surfera' baš ništa (neovisno kako je natipkano, ne vide razliku).

.. + poznati bugov editor o kojem su već tirade natipkane.

 

btw, 'znao sam!' loše mjerenje/interpretacija zbog same želje (dokazivanja inflacije). Sad opet znamo manje nego jučer, tj možda...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

kao deklarirani papak (da, izašao iz ormara), nekako predmnijevam da nema činjenica u samo jednoj teoriji, već da su one u kombinaciji svih (i još neizmozganih), u različitim omjerima. forsiranje jedne teorije (kao npr. velikog praska, kao zasebnog zbivanja) mi je malo blesavo i nelogično i vuče na "fundamentalizam" (u negativnom, religijskom smislu). prateći literaturu, zaključujem da ni jedna teorija ne može isključivati ostale, a i stare žene (koje se u to razumiju) tvrde kako je "istina uvijek negdje u sredini". meni se osobno dopada nastanak našeg svemira kao prodiranje tvari pri dodiru dva svemira (može u jednoj točki, kao "big bang"), pri čemu se dio tvari (minus nedostajuća masa, koja je "ostala tamo" do bolje prilike) iz jednog prelio u naš i na tim krilima se nastavio širiti. ovo znači da svemira ima za svinje hranit i ovakve se stvari dogode ponekad no svaki od tih svemira je konačan i u "muvingu" (sporom za popizdit) pa se i ponekad okrznu. i svaki je drugačije "sadržajan" (s manjkom ili viškom mase i različitim brzinama i pravcima širenja). bla, bla, bla. stohastika + stoicizam. nema implikacija na svakodnevni život. čak i da ikad saznamo potpune činjenice, dogodit će se samo to (saznanje). i ništa više. na sve to možemo utjecati manje nego na vremenske prilike. ali valjda nekoga veseli mozgati o tome ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
1domagoj1 kaže...

"Kozmička inflacija bila je jako, jako rana faza u razvoju svemira kad se u neizmjerno kratkom vremenskom intervalu (10-35 s) odvilo neizmjerno veliko širenje prostora (za faktor od najmanje 1030)."

 

Hm, ovo bi trebalo pisati: 10^-35 s i 10^30. Gdje je nestala mogucnost stavljanja eksponenata?!

 

 

Moja greška, ne autorova. CMS zahtjeva skidanje svih oblika formatiranja koje tekst ima (i kasnije ponovno reformatiranje u CMS-u). To mi je promaklo, ispravio.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.2.2015 23:01 (Drago).
14 godina
neaktivan
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Projekat LIGO već godinama vrši precizna mjerenja kojima traži gravitacioni talas (u kojem BTW i ja volontiram donirajući snagu svog računala kroz projekt Einstein@Home). Trenutno LIGO se nadograđuje u Advanced LIGO project koji će biti višestruko osjetljiviji i ako gravitacioni talasi postoje LIGO će ih najvjerojatnije otkriti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Pročitao sam vijest, nedavno, kada je izašla.

Odmah me obradovala jer je, ovaj dio teorije pao u vodu.

 

Drago mi je što polako raste broj fizičara koji dovode u pitanje i pronalazak Higgsa, pa i sam taj model.

Nadam se da će u neko skoro vrijeme biti objavljena analiza i o tomu.

 

Ali ovo:

Kozmologija je, u širem smislu, tumačenje postanka i razvoja svijeta. To je mitologijska ili religijska kozmologija, koja postoji već najmanje pet milenija. Ta nas kozmologija ovdje ne zanima.

Pošto često čujem od raznih ljudi da je veliki prasak "samo teorija koja nije dokazana", moram ponovo reći: veliki prasak je dobro potvrđena teorija.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.2.2015 20:35 (heged).
 
1 4 hvala 0
14 godina
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
heged kaže...

Pročitao sam vijest, nedavno, kada je izašla.

Odmah me obradovala jer je, ovaj dio teorije pao u vodu.

 

Drago mi je što polako raste broj fizičara koji dovode u pitanje i pronalazak Higgsa, pa i sam taj model.

Nadam se da će u neko skoro vrijeme biti objavljena analiza i o tomu.

 

Ali ovo:

Kozmologija je, u širem smislu, tumačenje postanka i razvoja svijeta. To je mitologijska ili religijska kozmologija, koja postoji već najmanje pet milenija. Ta nas kozmologija ovdje ne zanima.

Pošto često čujem od raznih ljudi da je veliki prasak "samo teorija koja nije dokazana", moram ponovo reći: veliki prasak je dobro potvrđena teorija.

Pa kako je dođavola sve nastalo? "Obradovalo me...", "drago mi je...", "moram vam reći..."??? WTF!!! Pa još nema na kladionicama koeficijent na to kako je sve nastalo! Mislim, kako god bilo, većini ni u džep ni iz džepa. Ja sam uzbuđen da saznam istinu o gravitacionim talasima i ne pripadam ni jednom klanu po tom pitanju a kamo da se nekome rugam da je griješio u svom mišljenju.

13 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Korak naprijed, natrag dva.

 

Užitak je čitati ovakve članke.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Evo malo detaljnije o Planck misiji ... LINK

 

I jedan zanimljivi članak na ovu temu ... No Big Bang?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Jedina zamjerka koju imam, jeste to što ovakvih članaka nije više na BUG-u.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Za sve one koji se žele uključiti: http://einstein.phys.uwm.edu/

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
Meni je naljepše saznanje iz tog članka da znanost još uvijek funkcionira na istim principima i da čak i kad se teži dokazivanju nečega postoje mehanizmi kojima se postiže da želja ne prevlada nad činjenicama. To čini onu presudnu razliku u odnosu na druge metode spoznaje i ponovo dokazuje da znanost nije dogmatska.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
mario.L_hr kaže...

Korak naprijed, natrag dva.

 

Užitak je čitati ovakve članke.

 Pa ne bih rekao da je ovo 2 koraka nazad. I iz ovoga se nešto naučilo. Sljedeći puta će se pažljivije raditi. Koliko vidim gradi se BICEP3, pa možda budu rezultati bolji. Ovo možda je malo razočaranje za tim koji je radio, ali uvijek veći poticaj za još bolje.  Recimo kada je otkriven Higgsov bozon neki znanstvenici su rekli da bi zapravo bila veća fora da ga nisu otkrili jer bi onda morali tražiti novi fizikalni model.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.2.2015 12:07 (ROADRUNNER).
15 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

fora 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
7 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p

Mrak. Volio bih da sam ja bio ovako predan otac. 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) praši

Stvarno pohvalno ali poučen iskustvom ja ovo nikada ne bih napravio jer znam da bi ovo (mojoj) djeci držalo pažnju 1 sat.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
Drago kaže...

Mrak. Volio bih da sam ja bio ovako predan otac. 

 

 

 

Moj je dipsomaničar, PTSP-ovac i alkos cijeli moj život, a od najboljeg prijatelja kockar i PTSP-ovac koji je potrošio oko 1 milijun kn na ta sranja, te je istjerao vlastitu kćer iz stana jer mu nije htijela dati novac za kocku. I da ne navodim još koje kakve primjere s kojima sam orkužen cijeli život. Tako da ako nisi ništa od ovoga navedenog, onda ima nade za tebe. 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
Ja iz ovog ne bi izlazio cijeli dan, a kamo li klinac.
I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
15 godina
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
ROADRUNNER kaže...
Ja iz ovog ne bi izlazio cijeli dan, a kamo li klinac.

- Indiana Jones ili 007? Reklo bi se, vodiš vrlo uzbudljiv život.. meni je to (klikanje/prekidači) čisti adrenalin rush.

- upgrade (modernija verzija) ima LAN (kao smartTV) s YT.. u pripremi je Cortana, tako da prekidači ostaju samo za ukras (i pijetet ST serijalu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Potvrda kozmičke inflacije pala u (kozmičku) p
ROADRUNNER kaže...
Ja iz ovog ne bi izlazio cijeli dan, a kamo li klinac.

Ako kad napraviš ovo imam muziku za tebe kad se smjestiš unutra:

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice