U posjeti kralju planeta

poruka: 16
|
čitano: 2.758
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U posjeti kralju planeta".
14 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta

Samo ?! za cca 1950 km/h

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta

Brzina je u svemiru vrlo relativan pojam. U odnosu na sto? Trenutno je brzina sonde u odnosu na Jupiter cca 12 km/s. Posto je sonda jos vrlo blizu perijoveu, to je vrlo blizu brzini koju je sonda ciljala sto znaci da je u odnosu na brzinu "koja se racuna" sonda usporila kojih 4-5%. To je bilo dovoljno da je Jupiter uhvati u ovu trenutnu izrazito elipticnu orbitu (period 53 dana). 

 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Još ovakvih, dobrih članaka.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
12 0 hvala 0
11 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Odličan članak. Hvala.

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
U posjeti kralju planeta

nisam znal da su planetarni sustavi monarhije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 3 hvala 0
16 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Kakva šteta da će ga tako brzo sunovratiti u Jupiter. Možda Leros 1b još ostane sa kojom kapljom hidrazina i dušičnog tetraoksida, da se usmjeri u neku sigurniju putanju iz koje bi nam mogao nastaviti slati detaljne slike jupitera i njegovih mjeseca.
Vjerojatno mnogi (poput mene) nisu razmišljali kako izgleda sklop motora koji u svemiru kontrolira/usmjerava/usporava sonde poput ove, malo sam guglao... ali nije mi jasno (da se ispravim prijašnjem napisu), koliki je spremnik goriva i dali je te motore koristio odmah nakon putanje oko sunca i zemlje za koordinaciju gravitacijske praćke, ili je tu neki drugi pogon igrao ulogu?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2016 18:12 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Manevar kočenja je bio tako "nježan" upravo zato što je to jedini način za ulazak u orbitu. Ukoliko sonda treba samo da proleti pored Jupitera može se kretati mnogo brže. New Horizons je na putu prema Plutonu stigao do Jupitera za godinu dana i da je npr. trebao ući u orbitu tom brzinom, potrošio bi svo gorivo ali ne bi uspio dovoljno smanjiti brzinu. Imajući to na umu konstruktori misije su se odlučili na mnogo sporiju putanju, kako bi sonda "polako" približila svoju putanju Jupiterovoj. Kada je dovedu blizu Jupitera, motor samo malo skrene sondu i gravitacija planete je uhvati u orbitu. Nebeska mehanika je takva da uvijek morate praviti kompromis između utrošenog vremena i goriva.

 

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2016 18:49 (uss).
 
11 0 hvala 3
15 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Malo bode u oči ono s kisikom, ali odličan članak.

K
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta
ludizao kaže...

 

Prethodni članak "NASA-ina sonda Juno ušla u Jupiterovu orbitu" navodi brzinu sonde od oko 265000 km/h (NASA podaci su identični), a za New Horizons se spominje brzina od oko 52000 km/h (NASA podaci) - kako je onda sonda putovala polako, a New Horizons brzo?

Jupiter se kreće brzinom 46 800 km/h oko Sunca. Juno prilazi Jupiteru "sa leđa" skoro paralelno sa njegovom putanjom. Brzina Juno sonde je 265.000 km/h u odnosu na Zemlju, koja se trenutno kreće suprotno od Jupitera. Trebalo bi vektorski sabrati brzine Zemlje, Jupitera i Juna pa da vidimo stvarnu brzinu Juna u odnosu na Jupiter. New Horizons je isto prišao Jupiteru "sa leđa" ali pod mnogo većim kutom, tako da kad sabereš i oduzmeš brzine vektorski Juno i nije toliko brz u odnosu na Jupiter. Posebno je važno kako će izgledati prva putanja oko Jupitera što nismo vidjeli. Ako efekat gravitacione praćke koristimo tako da planetu obiđemo sa zadnje strane, sonda dobiva dio brzine planete, a ako sa prednje planeta oduzima dio brzine sonde. Što sonda prolazi bliže planeti efekat gravitacione praćke je jači. Inače uvijek daju samo senzacionalne podatke o brzini, a na kapaljku podatke koji su mnogo važniji.

 

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2016 21:10 (uss).
 
11 0 hvala 7
16 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta
exec kaže...

Brzina je u svemiru vrlo relativan pojam. U odnosu na sto?

 U odnosu na matricu prostora 

13 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta

Ni meni nikad nije bilo jasno po kojem kriteriju izbacuju te podatke, odnosi s javnoscu ocito zapadnu nekog tko ima losu predodzbu o tome sto je interesantan podatak ili koji misli da na ovaj nacin privlaci veci publicitet. Meni je podatak o 52000 km/h jednako apstraktan kao podatak od 265000 km/h. Opet s druge strane mozda su u pravu i vecina ljudi se lozi na te nule.

13 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta
lllnuclearlll kaže...
exec kaže...

Brzina je u svemiru vrlo relativan pojam. U odnosu na sto?

 U odnosu na matricu prostora 

 Sa Zemljom u donjem lijevom kutu :)

12 godina
offline
U posjeti kralju planeta

Helij a ne kisik

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta
lllnuclearlll kaže...
exec kaže...

Brzina je u svemiru vrlo relativan pojam. U odnosu na sto?

 U odnosu na matricu prostora 

Točnije, u odnosu na posmatrača.

BTW, dobar tekst. Dodao bih samo da se slažem što su već kolege pisali, da je Jupiter sačinjen uglavnom od Vodika i Heliuma (ne Kisika). Isto tako zanimljivo je da će Juno biti smješten u polarnu orbitu Jupitera i da nikada ne smije otići u njegovu sjenu jer bi to za sondu bio kraj.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2016 9:28 (phoenix2003).
16 godina
offline
Re: U posjeti kralju planeta
phoenix2003 kaže...
lllnuclearlll kaže...
exec kaže...

Brzina je u svemiru vrlo relativan pojam. U odnosu na sto?

 U odnosu na matricu prostora 

Točnije, u odnosu na posmatrača.

 

Kojeg posmatrača?

 

Točnije, u odnosu na Zemlju, tj. Deep Space Network (DSN) sustav antena na Zemlji (antene su u SAD-u, Španjoljskoj i Australiji) koje korištenjem Dopplerovog efekta mogu izmjeriti brzinu do razine stotina milimetara po sekundi.

 

Evo ovdje dobar članak o kalkulacijij brzine, udaljenosti i sl.:

 

http://www.scientificamerican.com/article/how-do-space-probes-navig/

12 godina
neaktivan
offline
U posjeti kralju planeta

Šta se brzina ne računa u odnosu na tijelo koje se orbitira tj. ovom slučaju Sunca (tj. CM sunčevog sustava) u letu do i pri manevrima ili Jupitera u trenutku manevra (74.000m/s u odnosu na Jupiter)?

EDIT: Provjerio. Perijove brzina je bila 58km/s u odnosu na Jupiter a 65km/s u odnosu na Zemlju. Najveća brzina u odnosu na Zemlju oko 68km/s 13 minuta nakon perijovea, pri kraju burna. Burn je vjerojatno relative to Earth mjeren.

 

A i brzina, zbog toga što orbita nije kružna, nije ista u trenutku slingshota (relativno blizu periheliona) i u trenutku manevra hvatanja (relativno blizu apheliona), što se vidi i po onim crticama na putanji koje označavaju vrijeme. Gravitacija i to.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2016 14:52 (tripl3).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice