Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

poruka: 240
|
čitano: 28.317
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič".
16 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Ali to je protiv gospe i isisa!!!  

 

 

Slika je pun pogodak.

- Psiho246
Moj PC  
5 13 hvala 0
15 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

niti razbijanje atoma nije zamišljeno kao bomba a i valja u izračun uzeti marfijev zakon. sve do sad što se moglo zlouporabiti, i jest. ne vidim razloga zbog čega ne bi i ovo (od uzgajanja organizama radi organa pa do stvaranja "arijevaca", ju nejm it). na koncu će se dobre strane povući pred zloporabom. jebga, taki je čoek. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2016 19:40 (Ajar).
Moj PC  
28 3 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Kao prakticnog katolika ovo me uopce ne uznemiruje. Ako bi pomoglo u borbi protiv nekih bolesti - zasto ne? Ako mozemo imati metalna koljena i kraljeske, cjepiva protiv svega i svacega, hormonske terapije i sl, onda je ovo samo logican slijed. Treba vise odgovornosti i ozbiljnosti, naravno...

Freak Show Inc.
 
27 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Zloupotrijebit se mogu i vatra i kotač, dakle trebali smo ostati na grani da nešto ne zloupotrijebimo. Mada i majmuni zloupotrebljavaju veseljka, znači trebali smo ostati ribe, ili još bolje, amebe.

 

Ovo sam morao par puta pročitati, pitajući se je li namjerno:

...a k tome je razvidno da onome tko je imao nesreću dobiti zadatak da se bavi ovim prilogom, ni samome nije jasno o čemu se radi, a niti kako osnove konstrukcije rečenica u hrvatskom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 2 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Friday kaže...

Kao prakticnog katolika ovo me uopce ne uznemiruje...

 

Pa kad smo te mi ovdje na forumu preodgojili i civilizirali...

 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Samo mali ispravak, u tekstu se navodi kako je tehnika izmjene gena CRISPR/Cas9 razvijena u Kini što nije točno.

Vjerujem da je do greške došlo jer je velika vijest bila kako su Kinezi prvi prije niti godinu dana izmjenili ljudski gen u embriju (tj. već su napravili to što sada žele napraviti i britanci) služeći se pritom CRISPR/Cas9 tehnikom.

Velika graja koja se podigla sada, je čini mi se, više uzrokovana time što je jedna zapadna vlada dala dozvolu za takve pokuse.

 

CRISPR je naziv za niz gena gdje se grupirani nizovi gena ponavljaju, što se otkrilo u Japanu, a detaljnije pojašnjeno i imenovano u Španjolskoj.

Cas9 je protein kojim bakterije koristeći CRISPR mehaninzam mogu iz svoje okoline uzimati i modificirati gene.

Taj cjelokupni mehanizam je prvi put opisala dr. Jennifer Doudna sa Kalifornijskog sveučilišta, a kinezi kao i mnogi drugi ga nemilice koriste jer se u zadnjih par godina taj mehanizam pokazao kao jedan od najjeftinijih i najjednostavnijih alata za izmjenu gena.

 

Puno veći problem od ove vijesti je činjenica kako su ovu tehniku zbog svoje cijene, dostupnosti i lakoće korištenja već počeli koristiti i neki genetičari hobisti.

Možete i vi dati svoj doprinos za nabaviti kit.

Ali kako takvi nemaju svoj PR ili ured za informiranje o tome mediji neće pisati jer oni uglavnom prenose izvješća koje vidjeli smo na primjeru HRTa niti sami ne razumiju.

 
2 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Mene zanima što ovaj članak radi na Bug.hr?

Ja sam mislio da se Bug.hr (kao i časopis) bavi vijestima i saznanjima vezanima uz IT tehnologiju, a ne

temama vezanima uz biologiju i genetiku obojanima vlastitim subjektivnim i ideološkim stavovima.

 

Moj osobni stav je spram ove teme u potpunosti irelevantan,

međutim osobno smatram da je objavljivanje ovog članka potpuni promašaj.

 

Ovakvim temama se Bug.hr ne bi trebao baviti. Poluvodiči i etička pitanja vezana uz genetski inžinjering ne pripadaju istim kategorijama.

 

Moj PC  
7 24 hvala 0
10 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

lol, pa nije bug casopis za elektroniku :D

 

doduse kako su otisli na ovu stranu popularne znanosti, tako su bome mogli otici i u poluvodice, ali ovo su ipak lakse teme...

13 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Pa kako napraviti bioračunalo nego biogenetikom , a tko će ga programirati nego IT-evci :)

 
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Još jedna tema koju je BOL morao obraditi bez da itko gives a fuck što BOL misli o tome, svojim već klasičnim ruganjem tradicionalnim uvjerenjima i vjernicima ne uzdižete se niti se distancirate od mora sličnih egositičnih tiskovina.

Ako vam je do klikova onda radije stavljajte prkna iz 'regiona' na naslovnicu.

 

Možda radije da svoj trud fokusirate na vijesti iz računala i igrica (da, IGRICA), onog zašto smo ovdje, možda onda ne bi čitali copy/paste članke s stranih e-magazina no s 4 dana zaostataka...na što se BOL i sveo.

Moj PC  
9 17 hvala 0
14 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Nerdovi vole kompove, nerdovi pronađu forum o kompovima, nerdove zanimaju sve nerdovske stvari, npr. znanost. Na forumu vijest za nerdove, pojedinci ne-nerdovi plaču

 
5 3 hvala 0
16 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Iskreno se uvijek obradujem dok vidim clanak na bugu koji naginje nekom znanstvenom podrucju. Buduci da sam 24/7 samo na IT usmjeren, ovo dodje kao pravo osvjezenje. 

 

No profesionalna deformacija mi ne dozvoljava da ne priupitam par "zlocestih" pitanja.

 

1. Jesu li ikad nakraju dekodirali ljudski DNA?

Ako se ne varam, radi se o preko 3 milijardi parova baza, znaci oko 700MB podataka, ako se uzme besprijekorno sekvenciranje.

2. Tesko mi je vjerovati da za svaku sekvencu znaju cemu sluzi, a jos teze da bas mogu pojedicne parove unutar sekvence precizno promijeniti, bez da ostete ostatak DNA. Ima autor o tome neka saznanja? Jer i da mogu tako precizno promijenit parove baza, ne bi li editiranje zeljene karakteristike bilo komplicirano  poput npr. Fotoshopirati sliku modnog macka u kriptiranom RAR fajlu, a jedini alat je hex editor? :)

 

Moj PC  
6 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Dakle moram biti katolik da bi bio uznemiren ovom vjescu jer hvala bogu(sic) zloupotrebe nece biti. A zapadne zemlje su tako napredne da im moramo ljubiti supa* kad god nesto novo predstave, bez trunke kriticizma. Nema sto, novinarstvo na nivou.

Ako usput mozemo izvrijedjati katolibane onda jos bolje, iako isti to doduse i zasluzuju. 

 

Kad smo vec kod svjetovnih tema kakav je bugov stav prema migrantima (aka izbjeglicama).

 
8 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Aldo kaže...
1. Jesu li ikad nakraju dekodirali ljudski DNA?

Ako se ne varam, radi se o preko 3 milijardi parova baza, znaci oko 700MB podataka, ako se uzme besprijekorno sekvenciranje.

2. Tesko mi je vjerovati da za svaku sekvencu znaju cemu sluzi, a jos teze da bas mogu pojedicne parove unutar sekvence precizno promijeniti, bez da ostete ostatak DNA. Ima autor o tome neka saznanja? Jer i da mogu tako precizno promijenit parove baza, ne bi li editiranje zeljene karakteristike bilo komplicirano  poput npr. Fotoshopirati sliku modnog macka u kriptiranom RAR fajlu, a jedini alat je hex editor? :)

 

Ne znaju za što služi svaki pojedini gen i šta radi njegova modifikacija. Ne znaju što točno treba promjenit da bi se dobilo to i to. Možda su napravili neku generalnu grupaciju i razrede i za što otprilike služe. Nešto već znaju kao što vidimo, istraživanja traju... testiraju brute force metodom, sve naravno uz pomoč računala i strojeva. Evo znaju koji koju skupinu treba modificirati da se embrij rodi slijep recimo...

....ako netko zamišlja da lola promjeni 2 slova u kodu i enter pa embrij dobije rep i 3 glave... to još nije došlo na tu razinu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2016 21:43 (KIKI3ooo).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Drago kaže...
Friday kaže...

Kao prakticnog katolika ovo me uopce ne uznemiruje...

 

Pa kad smo te mi ovdje na forumu preodgojili i civilizirali...

 

 

 

 

Baš sam maloprije došao sa mise

Ima "hrvatska" misa jednom mjesečno tu u Dublinu.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
KIKI3ooo kaže...
Aldo kaže...
1. Jesu li ikad nakraju dekodirali ljudski DNA?

Ako se ne varam, radi se o preko 3 milijardi parova baza, znaci oko 700MB podataka, ako se uzme besprijekorno sekvenciranje.

2. Tesko mi je vjerovati da za svaku sekvencu znaju cemu sluzi, a jos teze da bas mogu pojedicne parove unutar sekvence precizno promijeniti, bez da ostete ostatak DNA. Ima autor o tome neka saznanja? Jer i da mogu tako precizno promijenit parove baza, ne bi li editiranje zeljene karakteristike bilo komplicirano  poput npr. Fotoshopirati sliku modnog macka u kriptiranom RAR fajlu, a jedini alat je hex editor? :)

 

Ne znaju za što služi svaki pojedini gen i šta radi njegova modifikacija. Ne znaju što točno treba promjenit da bi se dobilo to i to. Možda su napravili neku generalnu grupaciju i razrede i za što otprilike služe. Nešto već znaju kao što vidimo, istraživanja traju... testiraju brute force metodom, sve naravno uz pomoč računala i strojeva. Evo znaju koji koju skupinu treba modificirati da se embrij rodi slijep recimo...

....ako netko zamišlja da lola promjeni 2 slova u kodu i enter pa embrij dobije rep i 3 glave... to još nije došlo na tu razinu.

 Drugim rijecima... Nabadaju znaci. Ko da neandretalac pokusa upgrade na kompu napraviti. Niti ima alat, niti znanje, a mogucnost shvacanja je prilicno ogranicena. No, "nekad i corava kokos potrefi zrno". Makar cisto sumnjam u ovom slucaju. 

 

Kolika je uopce entropija DNA kôda? Ne vjerujem da priroda tolerira nepotrebnu redudanciju. Neuko prtljanje bi moglo gadne nuspojave izazvati tek za N generacija. 

16 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Nije uopće točno da u navedenim zemljama nema histeriziranja, dapače u USA ga ima više nego u ostatku svijeta zajedno

 

 

https://avemariaradio.net/let-the-human-genetic-engineering-begin/

 

http://www.veteranstoday.com/2016/02/01/was-genetic-engineering-a-factor-in-the-zika-outbreak/comment-page-1/

 

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Aldo kaže...

 Drugim rijecima... Nabadaju znaci. Ko da neandretalac pokusa upgrade na kompu napraviti. Niti ima alat, niti znanje, a mogucnost shvacanja je prilicno ogranicena. No, "nekad i corava kokos potrefi zrno". Makar cisto sumnjam u ovom slucaju. 

 

Kolika je uopce entropija DNA kôda? Ne vjerujem da priroda tolerira nepotrebnu redudanciju. Neuko prtljanje bi moglo gadne nuspojave izazvati tek za N generacija. 

 Pa zahvaljujući takvom nabadanju otkrivene su mnogo korisne stvari. Ako nemaš bolju metodu i ova je dobra. Usput učiš, pa vremenom sve manje nabadaš. Što tebe uopće briga koje metode koriste, pogotovo ako dobiju rezultate?

Penicilin je otkriven na još banalniji način, no vjerojatno se ne bi protivio uzeti ga ako dobiješ upalu pluća ili sifilis.

 

Ako imaš dva roditelja s istom genetskom deformacijom jedini način da ju dijete nema je da modificiraš DNA. Koji odgovoran roditelj to ne bi učinio? 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Aldo kaže...

 Drugim rijecima... Nabadaju znaci. Ko da neandretalac pokusa upgrade na kompu napraviti. Niti ima alat, niti znanje, a mogucnost shvacanja je prilicno ogranicena. No, "nekad i corava kokos potrefi zrno". Makar cisto sumnjam u ovom slucaju. 

 Nabadaju kompljuteriziranim strojevima po principu pokušaj-pogreška...ogroman broj takvih operacija u minuti, dok ne nađu otprilike ono što traže. To je trenutno jedina opcija za mapiranje.

...to bi recimo bio "alat" za testiranje... "alat" za implementiranje modifikacije, vidljivo iz komentara dana, imaju...

 

Aldo kaže...

  Kolika je uopce entropija DNA kôda? Ne vjerujem da priroda tolerira nepotrebnu redudanciju. Neuko prtljanje bi moglo gadne nuspojave izazvati tek za N generacija.

Imaju točnu metodu tj. "alat" za zaustavljanje te mutacije ako se pokaže negativnom da ne ode u sljedeću generaciju. Step back. Iako i priroda ima svoj način: "If the DNA that is changed is not functional, the organism dies, and the DNA is not passed on further... Natural selection makes sure that the information content of the DNA is still present and is appropriate for the environment. "

 

 

Na vam...


38:17 - 44:16

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2016 0:41 (KIKI3ooo).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Drago kaže...
Friday kaže...

Kao prakticnog katolika ovo me uopce ne uznemiruje...

 

Pa kad smo te mi ovdje na forumu preodgojili i civilizirali...

 

 

 Kad ti već nema više ni regiona ni komunističke partije na vlasti onda bar imaš ovakve troll članke di se sa kršćanstvom obračunavaš i rugaš, ha Drago ? Eeeeee...'novinarstva' u tebe i u tvojoj butizi...

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2016 6:24 (Branimir82).
14 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Ajar kaže...

niti razbijanje atoma nije zamišljeno kao bomba a i valja u izračun uzeti marfijev zakon. sve do sad što se moglo zlouporabiti, i jest. ne vidim razloga zbog čega ne bi i ovo (od uzgajanja organizama radi organa pa do stvaranja "arijevaca", ju nejm it). na koncu će se dobre strane povući pred zloporabom. jebga, taki je čoek. 

 

 

 A možda se jednom dogodi čudo, pa kad već manipuliraju genima naprave gen koji će isključiti zloporabu - ono, moš si misliti... Najvjerovatnije je to da će tu tehnologiju moći koristiti najbogatiji i zna se da će oni gledati samo na svoju guzicu i svoju korist. Ipak, ovo je velika stvar za znanost, pa možda nešto od dobrobiti procuri i do nas, obične raje - u stilu liječenje raznih genetskih i inih boleština.

dolazim odmah - Godo
14 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Branimir82 kaže...
Drago kaže...
Friday kaže...

Kao prakticnog katolika ovo me uopce ne uznemiruje...

 

Pa kad smo te mi ovdje na forumu preodgojili i civilizirali...

 

 

 Kad ti već nema više ni regiona ni komunističke partije na vlasti onda bar imaš ovakve troll članke di se sa kršćanstvom obračunavaš i rugaš, ha Drago ? Eeeeee...'novinarstva' u tebe i u tvojoj butizi...

 

Ruganje praznovjerjima iako mozda nije moralno uredu, to je globalno pozitivno za društvo. Možda pomogne novim generacijama da ih se otarase.

15 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
učo kaže...  

 A možda se jednom dogodi čudo, pa kad već manipuliraju genima naprave gen koji će isključiti zloporabu - ono, moš si misliti... Najvjerovatnije je to da će tu tehnologiju moći koristiti najbogatiji i zna se da će oni gledati samo na svoju guzicu i svoju korist. Ipak, ovo je velika stvar za znanost, pa možda nešto od dobrobiti procuri i do nas, obične raje - u stilu liječenje raznih genetskih i inih boleština.

 a tak ti je to kad sam nepraktičan (glomazan) katolik i praktičan (okretan) ateist pa ne vjerujem ni u što osim da je put u pakao popločan najboljim namjerama (a i to iz iskustva). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Aldo kaže...

 

 

1. Jesu li ikad nakraju dekodirali ljudski DNA?

 

 

Human Genome Project - https://en.wikipedia.org/wiki/Human_Genome_Project.

 

Kasniš desetljeće i pol.

 

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Zanimljivo,ali mislim da je nepotrebno.

 

Je, ljepo zvuči da bi se mogle rješiti neke nasljedne genske bolesti,ali one su dio života i dio prirode, kad bismo svi bili savršeni to bi nas dovelo do ogromnog broja ljudi koje Zemlja ne može podnjeti.

 

 

Što se tiče ove rečenice:

"Za to vrijeme, u Kini, Britaniji, SAD-u i drugim međusobno posve različitim zemljama, u kojima se intenzivno bavi znanošću, a etičari se bave etikom umjesto etičarenja i idu dalje od baratanja parolama, histerije nema..."

 

Iz iskustva znam da u tim zemljama ima čak i više "histerije" nego kod nas (mi smo više nonšalantni prema tome)... Osim u Kini,tam nesmiješ reć da se ne slažeš.... Barem ako pljuješ,onda pljuj pošteno....

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2016 12:13 (zerocool12).
 
2 1 hvala 1
15 godina
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Eto kako će kinezi osvojiti svijet.. sad će nam doć generacija bez blijedunjavog tena, širom otvorenih očiju i tjelesa kao u Yao Minga

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
zerocool12 kaže...

Zanimljivo,ali mislim da je nepotrebno.

 

Je, ljepo zvuči da bi se mogle rješiti neke nasljedne genske bolesti,ali one su dio života i dio prirode, kad bismo svi bili savršeni to bi nas dovelo do ogromnog broja ljudi koje Zemlja ne može podnjeti.

 

 

Pa onda se nemoj vakcinirati i ne idi više nikad kod doktora niti uzimaj bilo kakve lijekove i terapije. Smrt je isto dio života i prirode, pa ono šta savjetuješ drugima apliciraj na sebe. 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Ajar kaže...

niti razbijanje atoma nije zamišljeno kao bomba a i valja u izračun uzeti marfijev zakon. sve do sad što se moglo zlouporabiti, i jest. ne vidim razloga zbog čega ne bi i ovo (od uzgajanja organizama radi organa pa do stvaranja "arijevaca", ju nejm it). na koncu će se dobre strane povući pred zloporabom. jebga, taki je čoek. 

 

Pa naravno da se sve može zlorabiti, ali radi se o procedurama koje su regulirane zakonima i ne može baš svatko doma sebi popravljati gene ili praviti vojsku klonova u šupi. 

 

 

Međutim, radi se o histeričarskom stavu, kao i u slučaju GMO-a, koji nema veze s konkretnim stvarnim problemom, nego prvenstveno sa političkim stavovima koji se pokušavaju predstaviti kao stvarna, stručna etička promišljanja, dok se zaprvo radi o etičarenju. 

 

Ima izvrstan tekst na ovu temu (NJD na Tportalu) isto od jučer gdje se autor potrudio pitati ekšli bioetičara što on misli o tome: 

 

"Filozofski zanimljivo pitanje je, međutim, zašto se uopće smatra da bi stvaranje dizajnerskih beba bilo moralno pogrešno? Čest i popularan odgovor glasi da bi tako stvorena ljudska bića imala narušenu autonomiju i slobodu. No čak i najveći protivnici korištenja sličnih tehnologija i dizajnerskih beba, kao što je ugledni američki filozof Michael Sandel, ne smatraju da bi činjenica da je netko genski dizajniran narušavala njegovu autonomiju ili slobodu. Zapravo je teško pronaći racionalan razlog za protivljenje sličnim intervencijama. Ako je ovladavanje i kontroliranje vlastite sudbine nešto dobro, onda to mora biti i ovladavanje i kontroliranje vlastite genske sudbine. Ako će u budućnosti postojati tehnike kojima ćemo moći kod svoje djece eliminirati određene bolesti te ih učiniti jačima i inteligentnijima, koji bi točno moralni razlozi to sprječavali? Dakako, moralno bi bilo neprihvatljivo ako bismo genetikom stvarali djecu sa svojstvima koja im značajno smanjuju životne opcije (npr. namjerno stvaranje gluhe ili slijepe djece). No u čemu bi bio problem ako bismo htjeli kod djece stvoriti svojstva koja su za životne opcije neutralna (npr. boja očiju ili kose) ili ih proširuju (npr. snaga ili inteligencija)? Bismo li mogli reći svome djetetu: Mogao sam te bez većih problema učiniti zdravijim, snažnijim i inteligentnijim, ali ipak nisam. Kako bismo opravdali tu odluku i odgovor? Na sličan način, ako predloženo istraživanje britanskih genetičara obećava napredak u liječenju sterilnosti i sprečavanju spontanih pobačaja, napredak od kojeg će osjetne koristi imati brojni bračni parovi, ne čini se razumnim zaustavljati ili usporavati taj napredak zbog više-manje spekulativne mogućnosti njegove zloupotrebe. Drugim riječima, ne radi se o tome da će istraživanje nekome naštetiti, nego upravo obrnuto, da će neistraživanje nekome naštetiti', upozorava Bracanović koji smatra da dio razloga za uzbune treba tražiti u činjenici da ima etičara koji ovo pitanje gledaju iz ideološke ili pseudoznanstvene perspektive.

'Na žalost, mnogi hrvatski bioetičari, osobito takozvani “integrativni”, njeguju jedan a priori negativan stav prema bilo kojem sličnom znanstvenom napretku i znanosti općenito. Umjesto da se razbacuju besmislenim floskulama o “tehnoznanstvenim prijetnjama”, “transdisciplinarnosti” ili “pluriperspektivnosti”, čime valjda žele fascinirati neupućenu javnost ili kolege iz drugih struka, bili bi korisniji kada bi se bavili filozofski i znanstveno korisnijim pitanjima. Npr. budući da nijedna tehnologija niti metoda liječenja nije nikada 100% sigurna, zanimljivo pitanje je koliki mora biti omjer mogućih rizika i koristi da bi neko istraživanje ili liječenje bilo dopustivo. O takvim, nerijetko vrlo tehničkim, pitanjima upravo filozofi mogu dati zanimljive i korisne doprinose, ne samo etičari nego i filozofi znanosti ili logičari. U Hrvatskoj, nažalost, skupina sveprisutnih bioetičara svoje bavljenje bioetikom svodi uglavnom na nekritičko promicanje neprijateljstva prema prirodnim znanostima, na sijanje moralne panike i teorija zavjere te na podilaženje javnome mnijenju". 

Ovo kaže dr. Tomislav Bracanović, etičar i filozof po struci. 

Čitav tekst (bolji od moga) je na Tportalu: http://www.tportal.hr/vijesti/znanost/414643/Zasto-se-siri-panika-o-dizajniranim-bebama.html

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Drago kaže...
zerocool12 kaže...

Zanimljivo,ali mislim da je nepotrebno.

 

Je, ljepo zvuči da bi se mogle rješiti neke nasljedne genske bolesti,ali one su dio života i dio prirode, kad bismo svi bili savršeni to bi nas dovelo do ogromnog broja ljudi koje Zemlja ne može podnjeti.

 

 

Pa onda se nemoj vakcinirati i ne idi više nikad kod doktora niti uzimaj bilo kakve lijekove i terapije. Smrt je isto dio života i prirode, pa ono šta savjetuješ drugima apliciraj na sebe. 

 

 Kak znaš da ne apliciram?

Nemoj pretpostavljat na pamet...

 

Btw. kad već govoriš o GMO hrani :

http://naturalsociety.com/new-study-finds-gmo-corn-makes-rats-infertile/

 

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2016 12:53 (zerocool12).
10 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Branimir82 kaže...

Još jedna tema koju je BOL morao obraditi bez da itko gives a fuck što BOL misli o tome, svojim već klasičnim ruganjem tradicionalnim uvjerenjima i vjernicima ne uzdižete se niti se distancirate od mora sličnih egositičnih tiskovina.

Ako vam je do klikova onda radije stavljajte prkna iz 'regiona' na naslovnicu.

 

Možda radije da svoj trud fokusirate na vijesti iz računala i igrica (da, IGRICA), onog zašto smo ovdje, možda onda ne bi čitali copy/paste članke s stranih e-magazina no s 4 dana zaostataka...na što se BOL i sveo.

 Da i?

Pa da im se hoće mogli bi cijeli svoj magazin pretvoriti u satiričnu tradicionalno pljuvačku rapsodiju. BUG je privatni magazin, u privatnom vlasništvu, kao i forum. Mogu raditi šta žele i pisati šta žele. Ako vlasnik odluči da svi članci moraju biti o malim ljubičastim vilama i jednorozima koji kakaju duge i da svi koji nemaju jednoroga na avataru budu banirani mogu i to.

Na tebi je da odlučiš dal' ćeš ih čitati ili ne.

Nitko te ne prisiljava da čitaš, ali ti ni ne daje pravo da kakaš po temama koje te ne interesiraju, jer gle čuda možda neke od korisnika više zanimaju ovakvi članci od vijesti o igricama koje isto tako možeš naći na objavama njihovih developera. Ili misliš da dečki u BUG-u imaju kristalnu kuglu koja im govori kad izlazi koja igra?

Aldo kaže...

2. Tesko mi je vjerovati da za svaku sekvencu znaju cemu sluzi, a jos teze da bas mogu pojedicne parove unutar sekvence precizno promijeniti, bez da ostete ostatak DNA. Ima autor o tome neka saznanja? Jer i da mogu tako precizno promijenit parove baza, ne bi li editiranje zeljene karakteristike bilo komplicirano  poput npr. Fotoshopirati sliku modnog macka u kriptiranom RAR fajlu, a jedini alat je hex editor? :)

 

Pa ustvari ne moraju znati za točno svaku sekvencu čemu služi, dovoljno je da znaju kako izgleda normalna sekvenca i što je anomalija, tj odstupanje. Ako se zna da se uzrok Down sindroma skriva u trisomiji 21 kromosoma onda se zna gdje se sekvenca mora mijenjati. Isto tako ako gledamo genopatije, zna se da hemofiliju uzrokuje nedostatak AHG-a (antihemofilijskog globulina) na X kromosomu koji se prenosi s majke onda ga mogu "modificirati" tako da spriječe oboljenje.

Neće ić kopat po svim dijelovima po principu "aha ovo mi se ne sviđa". Do sad je u medicini za mnogo nasljednih bolesti točno identificirano mjesto mutacije i shodno tome se mogu ubacivati "zdrave" sekvence.

 

zerocool12 kaže...

Zanimljivo,ali mislim da je nepotrebno.

 

Je, ljepo zvuči da bi se mogle rješiti neke nasljedne genske bolesti,ali one su dio života i dio prirode, kad bismo svi bili savršeni to bi nas dovelo do ogromnog broja ljudi koje Zemlja ne može podnjeti.

 Probaj to gledati s ove strane: koliko zdravstvo troši novca na skupo, često doživotno lječenje bolesti, koje ne ubiju čovjeka već od njega naprave invalida ili ovisnika o lijekovima? Već sam spomenula hemofiliju, astma, šećerna bolest, displazija kukova, visok tlak. Ni jedna od tih bolesti te neće ubiti taj čas, već će te učiniti ovisnim o lijekovima i raznim tretmanima koji koštaju zdravstvo, državu a i direktno tebe kao pojedinca, pošto naše zdravstvo nije privatno i ne plaćaš ga samo za sebe.

 

Čisto sumnjam da će se ići ispravljati mutacije kod embrija koji su toliko mutirani da ne postoji mogućnost prilagodbe životu izvan maternice.

 

 

Edit: zbilja bi trebalo omogućiti korištenje provjere pravopisa!  Tek sad vidim koliko sam disleksična, svaki post moram editirati jer su mi slova u riječi krivo poredana 

Come out, come out wherever you are. So lost in your sea. Give in, give in for my touch. For my taste for my lust
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2016 13:43 (ddarknessfairyy).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice