Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15

poruka: 18
|
čitano: 4.650
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15 ".
16 godina
odjavljen
offline
Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15

Najs, ali čemu potreba za 64 bita sa takvom količinom memorije?

Freak Show Inc.
 
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Ma to je samo da bi se bolje prodavalo,isto kao i Android telefoni sa 64 bitnim procesorom i 1GB RAM-a.
Potpuno nepotrebno,no bolje se prodaje
robimarko@gmail.com
15 godina
offline
Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15

Kompatibilan sa xbmc-om? Nebi li trebalo bit kompatibilan sa openelec-om?

(G)jokaCRO ingame
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2016 23:00 (red_bull).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15

Malo sam istražio prije par mjeseci, nije loša stvar, ima čak i H265 dekodiranje, no nažalost OSMC ga neće prihvatiti pošto je u pitanju procesor Allwiner od kojeg nema ništa što se tiče otvorenosti:

 

https://discourse.osmc.tv/t/pine64-the-next-big-thing/10827

RilEZ5RlV_w
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2016 23:05 (spookymulder84).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od

Jep, ista situacija kao i sa OrangePi PC-em. Quad Core, 1GB ram, cijena $15, no što se XBMC/KODI-a tiče nula bodova upravo zbo Allwiner procesora. Ok je za neki kućni serverčić i linux, no media center ništa. Za to mi je i dalje rPi2, a OPiPC mi vrti rtorrent i apache server, za to je više nego OK pošto ionako ne diže X-e.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Friday kaže...
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

To je barem jednostavno za nekog inteligentog i sklonom ucenju :D

Procitaj si pojednostavljene specifikacije A7 i A53 CPUa i to ti je najbolje sto si mozes uciniti :P

16 godina
odjavljen
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
LudaRajcica kaže...

To je barem jednostavno za nekog inteligentog i sklonom ucenju :D

Procitaj si pojednostavljene specifikacije A7 i A53 CPUa i to ti je najbolje sto si mozes uciniti :P

 

Ucim samo stvari koje mi donose profit. Ovo sam pitao jer sam ocekivao da ce se naci netko tko ce bez kenjanja dati jasan odgovor...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
LudaRajcica kaže...
Friday kaže...
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

To je barem jednostavno za nekog inteligentog i sklonom ucenju :D

Procitaj si pojednostavljene specifikacije A7 i A53 CPUa i to ti je najbolje sto si mozes uciniti :P

 Šta da čita kad je dosta jedna ili dvije rečenica, Cortex A53 je znatno noviji/napredniji proc sa osjetno boljim performansama.ARM Cortex A7 jezgre ili SoC koji ih koristi, njih danas moš nač u najeftinijim/jeftinijim pametnjakovič telefonima i tabletima.

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2016 14:09 (rambox).
11 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Solo761 kaže...

Jep, ista situacija kao i sa OrangePi PC-em. Quad Core, 1GB ram, cijena $15, no što se XBMC/KODI-a tiče nula bodova upravo zbo Allwiner procesora. Ok je za neki kućni serverčić i linux, no media center ništa. Za to mi je i dalje rPi2, a OPiPC mi vrti rtorrent i apache server, za to je više nego OK pošto ionako ne diže X-e.

Jeste li sigurni u vezi toga?

Ovako imam uređaj već neko vrijeme i do prije nekih mjesec dana sam naletio na orange pi forum i vidio da su upjeli upogoniti openelec na njemu. Odmah sam ga skinio i istestirao i jedina mana mu je što HDMI CEC ne radi, drugo sve radi perfekt, na njemu ne samo da radi H265 1080p (HEVC), već bez problema radi i 4K. Znači za 17 eura se dobije uređaj koji se bez problema može mjeriti sa RPi2 čak je i hardverski jači od njega.

 

Evo vam img file od openeleca za OPI PC:

IMG

 

Eo vam i video:

Posao oslobađa.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2016 14:27 (subi91).
15 godina
offline
Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od 15

Nije bitno ako ne radi CEC, ako radi Yatse onda nemas problema. Yatse je za tri koplja bolje rijesenje od daljinskog...

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
subi91 kaže...

Jeste li sigurni u vezi toga?

Ovako imam uređaj već neko vrijeme i do prije nekih mjesec dana sam naletio na orange pi forum i vidio da su upjeli upogoniti openelec na njemu. Odmah sam ga skinio i istestirao i jedina mana mu je što HDMI CEC ne radi, drugo sve radi perfekt, na njemu ne samo da radi H265 1080p (HEVC), već bez problema radi i 4K. Znači za 17 eura se dobije uređaj koji se bez problema može mjeriti sa RPi2 čak je i hardverski jači od njega.

Dobro, svakako te novce za PINE 64 ili Orange PI mi ne bi bilo žao dati (jedino što je poštarina velika na kickstarteru). No opet bih rađe podržao open source, pogotovo što mi treba OSMC jer sa njim imam odličan media player te uz njega sa malo truda namestim i SSH, Sambu server, Deluge, ftp server, web server...Ovako sa OpenElec-om nemam ništa sem media centra, što je žalosno s obzirom na odlične specifikacije.

Sistemi koje će PINE64 podržavati su Android 5.1, Ubuntu i još po neki (ako neko zna koji će još sistemi biti pliz neka javi ).

Opet naravno, nemogu se nadati da to malo čudo podržava sve za 20$ xD, samo što eto.. da se zna da ko očekuje da može zameniti raspberry, baš i ne može.. nije sve u specifikacijama. Za te novce kao čisti media centar je odličan.

RilEZ5RlV_w
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2016 15:57 (spookymulder84).
11 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
tnakir kaže...

Nije bitno ako ne radi CEC, ako radi Yatse onda nemas problema. Yatse je za tri koplja bolje rijesenje od daljinskog...

 Radi yatse bez probčema ali mi je starce gotovo nemoguće na to naučiti...

Nemam veze za OPI projektom

Posao oslobađa.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Friday kaže...
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

64 bitni procesori mogu izvršiti više instrukcija u jednom ciklusu, samim time su na istom taktu brži.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Luciano kaže...
Friday kaže...
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

64 bitni procesori mogu izvršiti više instrukcija u jednom ciklusu, samim time su na istom taktu brži.

 

To moze bilo koji superskalarni procesor, pa tako vec desetljecima i 32-bitni, recimo x86 arhitektura jos od Pentiuma :)

 

U biti je razlika u tome sto 64-bitni procesori imaju (vece) 64-bitne registre, sto znaci da mogu brze manupulirati brojevima vecim od 32bita (ne bas cesto koristenima), npr. velikim bit maskama, 48-bitnim MAC adresama ili memorijskim adresama vecim od 32 bita. To im ujedno daje vrlo minorno povecanje u perfomansama.

 

Poveca razlika u perfomansma izmedu A-7 i A-53 je upravo zbog razlicitog stupnja superskalarnosti, i branch prediktora - velicina registra tu igra minornu ulogu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2016 3:56 (DanijelX).
16 godina
online
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
subi91 kaže...
Solo761 kaže...

Jep, ista situacija kao i sa OrangePi PC-em. Quad Core, 1GB ram, cijena $15, no što se XBMC/KODI-a tiče nula bodova upravo zbo Allwiner procesora. Ok je za neki kućni serverčić i linux, no media center ništa. Za to mi je i dalje rPi2, a OPiPC mi vrti rtorrent i apache server, za to je više nego OK pošto ionako ne diže X-e.

Jeste li sigurni u vezi toga?

Ovako imam uređaj već neko vrijeme i do prije nekih mjesec dana sam naletio na orange pi forum i vidio da su upjeli upogoniti openelec na njemu. Odmah sam ga skinio i istestirao i jedina mana mu je što HDMI CEC ne radi, drugo sve radi perfekt, na njemu ne samo da radi H265 1080p (HEVC), već bez problema radi i 4K. Znači za 17 eura se dobije uređaj koji se bez problema može mjeriti sa RPi2 čak je i hardverski jači od njega.

 

Evo vam img file od openeleca za OPI PC:

IMG

 

Eo vam i video:

Naravno da to Opi može vrtjeti, samo je pitanje uz koliko muke. Službeni stav ljudi koji razvijaju Kodi je da nema podrške. Naravno, tko ima volje može pokušati nakalemiti nešto sklepati. To su vjerojatno tu napravili. Problem je što allwinner ne daje službenu dokumentaciju da se to može propisno implementirati. Zato u official Kodi-u nema podrške. Ovima se neda zezati sa tim i pogađati koja konfiguracija će proraditi.


Slično sam imao sa Android TV stickom prije par godina, izgubio sam dosta vremena dok sam natjerao da radi sa hardverskom akceleracijom.

 

Dodatni problem su update-i. U OSMC-u samo odem na update i kažem mu da skine nadogradnje, kod ovoga za OrangePi to vjerojatno neće raditi jer treba biti custom kompajlirana verzija sa custom library-evima.

Mislim, meni je OK kako je, OPi sam nabavio da mi bude server i torrent mašina, za to mi je dovoljan terminal, ne diže grafičko sučelje pa mi nikakva akceleracija ni ne treba. Prednost mi je upravo to što je je hardverski jači od RPi2, tim više što sam prije OPi-a to vrtio na prvoj verziji RPi-a :D

15 godina
offline
Re: Pine A64 - prvo 64-bitno računalo s cijenom od
Friday kaže...
Luciano kaže...
Ne služi 64 bitni procesor samo za adresiranje hrpe RAM-a ;-)

 Naravno, zato i pitam jer ram očito nije u pitanju

- CPU barata s memorijskim adresama (nije ram=mem.adr, adresni prostor, sve je adresa, svaka operacija i hardware).. i da, besmisleno je ako nema snage, kao što je besmisleno na fiću staviti fapovu prikolicu. Resursi se trebaju rasporediti optimalno, ovo je onak fičer za mase. Kad posotji snaga i potreba tad postane i iskoristivo-korisno. Do tad sise na piletu, ali će se bolje prodavati ako piše veći broj.. go figure why.

 

edit: + broj bitova je zapravo nebitan. Sve se može i na dvobitnom ali tad imaš bezbroj adresnih tablica koje kaskadno moraš proći do podatka-cilja. Kao ipv4-6 (donekle usporedivo), tj direktno adresirati ili adresirati npr LO-HI byte.. (dva ciklusa ili više ovisno o veličini podatka i registru npr ALU CPUa..) npr 8bitni CPU može obraditi i 512bitni podatak.. ali će 32bitni moći zagrabiti veće dijelove, manje transakcija, brži rezultat.

.. dok je onako btwovski CPU ograničen na npr 36-48 bitnim adresnim prostorom (nevažno što je nazivno 64bitni CPU..). Intel, drugi mogu biti proizvoljni..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 14:48 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice