Pet trenutno najboljih Linux distribucija

poruka: 73
|
čitano: 10.927
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pet trenutno najboljih Linux distribucija".
15 godina
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

radio "slobodni kôd" javlja: linux pobjeđuje na svim frontovim u poštene inteligencije, dočim kod proleterskih masa neće zaživjeti sve dok njegovu uporabu ne pojednostave do one ispod windowasa ili macos-a. narod strahuje od promjena i upravo zbog toga uvijek glasa za iste. {#}

što zna svaki pravi domaćac što zna svaki pravi domaćac
Moj PC  
8 5 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

"vrijeme je godišnjih odmora, taman za pročitat dokumentaciju" i skompajlirat neki kernel!

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

" .... Vaše mišljenje

.  "

 

{#}

Moj PC  
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

"Članak" radi podizanja prometa na forumu u vrijeme godišnjih?

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
4 1 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Entry Point kaže...

"Članak" radi podizanja prometa na forumu u vrijeme godišnjih?

Naravno. Netko se nada dobiti gomilu diletantskih komentara da poveća količinu klikova. {#}

 

Ali ,ovo mi je najbolje:

 

''Windows always demanded constant tweaks, because it never behaved the way I expected or wanted it to. I spent hours browsing for apps and fixes, making visual changes, organizing partitions and folders, finding and setting up antivirus programs, scanning for malware, and doing a host of other similar tasks. In a single shot, Luna reduced the need for most of those tasks.''

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 10:55 (kizo2703).
15 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
kizo2703 kaže...

 

Ali ,ovo mi je najbolje:

 

''Windows always demanded constant tweaks, because it never behaved the way I expected or wanted it to. I spent hours browsing for apps and fixes, making visual changes, organizing partitions and folders, finding and setting up antivirus programs, scanning for malware, and doing a host of other similar tasks. In a single shot, Luna reduced the need for most of those tasks.''

Da, ni meni nije jasan taj dio :)

Rvat katolik!
15 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Ajar kaže...

radio "slobodni kôd" javlja: linux pobjeđuje na svim frontovim u poštene inteligencije, dočim kod proleterskih masa neće zaživjeti sve dok njegovu uporabu ne pojednostave do one ispod windowasa ili macos-a. narod strahuje od promjena i upravo zbog toga uvijek glasa za iste. {#}

Stvarno ne znam na koju foru bi netko likove kojima je problem prijeći s sedmice na osmicu, jer je izbornik malo drugačiji, nagovorio da pređu na Linux. 

16 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

Ja sam Windowsas i prije jedno 10 dana stavio sam Mint i skinul UBunut koji jos ceka svoju virtualku. Prije toga sam skinul nekoliko golih Linuxa koji vrte neke servere ala Apache.

 

Sto da kazem? Ovak, Mink izgleda ok, hrpa programa vec dolazi preinstalirana i jako mi se dopal njihov "AppStore" gdje se vrlo lako potraze programi po kategorijama. Kak sam programer (i obican papak za Linux) nije mi bio nikakav problem skinut C/C++, Qt, i CodeBlocks. Kao pod Windowsima. Gore dolazi FF 28 koji sam pokusao updatati na 29(30) ali nije islo. Otisel sam na FF stranice i tam sam skinul tar za instalaciju s kojim nisam mogel nista! Trazeci po webu nasel sam da se mora skinut FF za Mint. Eto, to je problem svih Linuxa - hrpa programa mora se napisat za svaku distru zasebno, instalacije nisu jednostavne klikom misa, itd.

Sto se tice GUIa on je vrlo daleko od Winsa ili Maca. Jako puno toga tu fali, npr navigacija putem keyboarda i mogucnosti koje su nam normalne pod Winsima. Takodjer animacije i razne druge stvari koje nisu tak bitne ali cine zivot ljepsim.

 

Vec se dulje vremena zelim posvetit programiranju pod Linuxom i uvijek problemi. Postavio sam vrlo jednostavno pitanje prijateljima koji su face u Linuxu, a ono je: "kak povuc crtu pod Linuxom u nekom windowu"? Odgovora nije bilo, tj bio je da boli glava.

Najbolji opis Linuxa dan je na ovom forumu: Linux JE KERNEL I NISTA VISE! Tocka gotovo.

 

Evo, moja saznanja malo ucenja programiranja pod Linuxom. Za sve kaj zelis napravit moras naci neki library. Ima ih poprilicno i svaki je razlicit. Pa cak i da bi se pozvala neka kernel funkcija, recimo citanje filea, mora se pronaci library koji se compilira i onda se moze.

Grafika? E pa pod Windowsima od prvih dana (3.1) postoji GDI, pa je do danasnjih dana nadodano jos nekih 5 - 6 ala GDI+, D2D, itd. Naravno, Win8 do dana danasnjeg vuku GDI koji je full kompatibilan sa Win95 programima koji imaju velikih sansi cak i radit. Sve to pod Winsima dolazi kao dio OSa u obliku DLLova. Sve to moze se cak pozvati iz skripti, koje pod normalno, dolaze kao dio OSa. Pa ako nesto zelis jednostavno u Notepadu napises skriptu, stavis joj extenziju i dbl klik. Voila! Ozbiljno programiranje, ovdje govorim o low level koristeci API i C/C++, "zahitjeva" najbolji IDE svih vremena - Visual Studio i WinSDK koji ima header fileove za povezivanje sa DLLovima kako korisnik sam ne bi trebal pisat definicije funkcija. Oces otvorit file pozoves CreateFile, oces kreirat window CreateWindow...

A na Linuxu? E pa tu toga nema. Kao sto sam napisal zelis otvorit file moras prvo pronaci neki lib koji ce pozvat kernel funkciju. Zelis grafiku? Ha ha ha. Moras pronac i downloadat neki library kao sto su Qt ili CodeBlocks i onda mozes. Naravno, to dvoje uopce nije kompatibilno. Radi takvih stvari je hrpetina programa pod Linuxom na Javi, a i sam Android je napisao kompletnu skalameriju da bi uopce omogucio normalno koristenje. Da ne zaboravimo, sve se mora compileirat.

 

Najveci problem Linuxa je sto su svi razliciti i sto nema nekog standarda i opce funkcionalnosti desktop OSa. Ovdje mislim na danas neizostavni GUI. Za servere gdje grafika nije bitna Linux je super jer se sve moze iz command linea. Karakteristika Java programa je da nema dva ista tj svaki program ima svoje graficke elemente - buttone, liste itd. Zato je tu Android koji je to sve napravio kao u Winsima da izgleda isto i radi isto.

Za opcu kucnu upotrebu Mint (i ostali graficki Linuxi) su dovoljni. Ali, kao sto sam nekoliko puta napisao, proteci ce poprilicno puno vode ispod savskog mosta dok to nece biti na nivou Win 3.1 ili MacOSa. Jako puno. I onda opet ce ih Android tuc koji je sve objedinio i koji ima hrpetinu aplikacija. Kojih, budimo realni, na Linuxu nece biti nikada.

Ima tu jos jedan problem, a on je u glavama Linuxasa. To bu najveci problem.

 

Meni osobno najveca nocna mora Linuxa je njegov file system. Boze moj, sve u folderima kojih ima hrpetina. Puno bolje rijesenje mi je pod Winsima sa driveovima. Lako se vidi kada linuxas pise program - ima milijon raznh foldera {#}

Kernel ima vrlo lijepih stvari kojih nema na Winsima, npr svaki proces dobije virtualni file....

 

 

 
12 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...

Ja sam Windowsas i prije jedno 10 dana stavio sam Mint i skinul UBunut koji jos ceka svoju virtualku. Prije toga sam skinul nekoliko golih Linuxa koji vrte neke servere ala Apache.

 

Sto da kazem? Ovak, Mink izgleda ok, hrpa programa vec dolazi preinstalirana i jako mi se dopal njihov "AppStore" gdje se vrlo lako potraze programi po kategorijama. Kak sam programer (i obican papak za Linux) nije mi bio nikakav problem skinut C/C++, Qt, i CodeBlocks. Kao pod Windowsima. Gore dolazi FF 28 koji sam pokusao updatati na 29(30) ali nije islo. Otisel sam na FF stranice i tam sam skinul tar za instalaciju s kojim nisam mogel nista! Trazeci po webu nasel sam da se mora skinut FF za Mint. Eto, to je problem svih Linuxa - hrpa programa mora se napisat za svaku distru zasebno, instalacije nisu jednostavne klikom misa, itd.

 

Kaj? Programer ne zna updateat Firefox? Pa to je barem jednostavno: skini .tar ,upali terminal i imaš 5 jednostavnih {#} koraka!

 

Evo ga!

 

[Dečki ,samo se malo zayebavam ,nemojte me raščetvorit]{#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
kizo2703 kaže...
Drazen kaže...

Ja sam Windowsas i prije jedno 10 dana stavio sam Mint i skinul UBunut koji jos ceka svoju virtualku. Prije toga sam skinul nekoliko golih Linuxa koji vrte neke servere ala Apache.

 

Sto da kazem? Ovak, Mink izgleda ok, hrpa programa vec dolazi preinstalirana i jako mi se dopal njihov "AppStore" gdje se vrlo lako potraze programi po kategorijama. Kak sam programer (i obican papak za Linux) nije mi bio nikakav problem skinut C/C++, Qt, i CodeBlocks. Kao pod Windowsima. Gore dolazi FF 28 koji sam pokusao updatati na 29(30) ali nije islo. Otisel sam na FF stranice i tam sam skinul tar za instalaciju s kojim nisam mogel nista! Trazeci po webu nasel sam da se mora skinut FF za Mint. Eto, to je problem svih Linuxa - hrpa programa mora se napisat za svaku distru zasebno, instalacije nisu jednostavne klikom misa, itd.

 

Kaj? Programer ne zna updateat Firefox? Pa to je barem jednostavno: skini .tar ,upali terminal i imaš 5 jednostavnih {#} koraka!

 

Evo ga!

 

[Dečki ,samo se malo zayebavam ,nemojte me raščetvorit]{#}

 

 

To je upravo to o cemu sam pisal.

Instalacija na Winsima il MacOSu:  dbl click na exe i proci wizard ako ga ima. Gotovo! Sve porihtano da dela

 

Linux:

 - digni command prompt

 - pocmi tipkati slijedece:

                extract u opt folder

                sudo rm -r /opt/firefox

                sudo mv firefox /opt/firefox30

                sudo ln -s /opt/firefox30/firefox /usr/bin/firefox

                Update sve ikone i shortcute

 

Sada ti meni reci, tetka u javnoj upravi to zna napravit?

 

16 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

Ovaj cijeli članak počiva na krivom temelju, a to je blog nekog studenta koji se malo igrao sa Linuxima i oformio mišljenje. Svaka čast njemu i entuzijazmu, ali to nije podloga za vijest na informatičkom portalu. Osim toga, već sam naslov je vrlo pretenciozan jer nema tu najbolje ili najlošije, sve ovisi za što se koristi.

Po meni za prosječnog korisnika Linux Mint izgleda vrlo upotrebljivo i jednostavno, pogotovo ako taj korisnik nikad nije prežalio XP look i nikako mu se ne sviđa smjer u kojem ide današnji "moderni GUI". Instalacija softvera je banalno jednostavna, ogroman izbor programa za gotovo svaku namjenu i svima koji ne trebaju neku posebnu namjenu ne vidim zašto bi uopće čovjek kupovao Windowse. Kod nas svatko tko surfa ili piše u tekst editoru mora imati (naravno, "legalno kupljen") Windows i MS Office. Office (posebno Excel) je (po meni) trenutno daleko najbolji uredski alat, ali pitanje je da to svakom Štefeku i Barici treba da si ispiše oglas za prodaju Renault Megana ili nešto tako, no susjedov mali je "informatičar" pa je on to "nasnimil gore"

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...

Ja sam Windowsas i prije jedno 10 dana stavio sam Mint i skinul UBunut koji jos ceka svoju virtualku. Prije toga sam skinul nekoliko golih Linuxa koji vrte neke servere ala Apache.

 

Sto da kazem? Ovak, Mink izgleda ok, hrpa programa vec dolazi preinstalirana i jako mi se dopal njihov "AppStore" gdje se vrlo lako potraze programi po kategorijama. Kak sam programer (i obican papak za Linux) nije mi bio nikakav problem skinut C/C++, Qt, i CodeBlocks. Kao pod Windowsima. Gore dolazi FF 28 koji sam pokusao updatati na 29(30) ali nije islo. Otisel sam na FF stranice i tam sam skinul tar za instalaciju s kojim nisam mogel nista! Trazeci po webu nasel sam da se mora skinut FF za Mint. Eto, to je problem svih Linuxa - hrpa programa mora se napisat za svaku distru zasebno, instalacije nisu jednostavne klikom misa, itd.

Sto se tice GUIa on je vrlo daleko od Winsa ili Maca. Jako puno toga tu fali, npr navigacija putem keyboarda i mogucnosti koje su nam normalne pod Winsima. Takodjer animacije i razne druge stvari koje nisu tak bitne ali cine zivot ljepsim.

 

Vec se dulje vremena zelim posvetit programiranju pod Linuxom i uvijek problemi. Postavio sam vrlo jednostavno pitanje prijateljima koji su face u Linuxu, a ono je: "kak povuc crtu pod Linuxom u nekom windowu"? Odgovora nije bilo, tj bio je da boli glava.

Najbolji opis Linuxa dan je na ovom forumu: Linux JE KERNEL I NISTA VISE! Tocka gotovo.

 

Evo, moja saznanja malo ucenja programiranja pod Linuxom. Za sve kaj zelis napravit moras naci neki library. Ima ih poprilicno i svaki je razlicit. Pa cak i da bi se pozvala neka kernel funkcija, recimo citanje filea, mora se pronaci library koji se compilira i onda se moze.

Grafika? E pa pod Windowsima od prvih dana (3.1) postoji GDI, pa je do danasnjih dana nadodano jos nekih 5 - 6 ala GDI+, D2D, itd. Naravno, Win8 do dana danasnjeg vuku GDI koji je full kompatibilan sa Win95 programima koji imaju velikih sansi cak i radit. Sve to pod Winsima dolazi kao dio OSa u obliku DLLova. Sve to moze se cak pozvati iz skripti, koje pod normalno, dolaze kao dio OSa. Pa ako nesto zelis jednostavno u Notepadu napises skriptu, stavis joj extenziju i dbl klik. Voila! Ozbiljno programiranje, ovdje govorim o low level koristeci API i C/C++, "zahitjeva" najbolji IDE svih vremena - Visual Studio i WinSDK koji ima header fileove za povezivanje sa DLLovima kako korisnik sam ne bi trebal pisat definicije funkcija. Oces otvorit file pozoves CreateFile, oces kreirat window CreateWindow...

A na Linuxu? E pa tu toga nema. Kao sto sam napisal zelis otvorit file moras prvo pronaci neki lib koji ce pozvat kernel funkciju. Zelis grafiku? Ha ha ha. Moras pronac i downloadat neki library kao sto su Qt ili CodeBlocks i onda mozes. Naravno, to dvoje uopce nije kompatibilno. Radi takvih stvari je hrpetina programa pod Linuxom na Javi, a i sam Android je napisao kompletnu skalameriju da bi uopce omogucio normalno koristenje. Da ne zaboravimo, sve se mora compileirat.

 

Najveci problem Linuxa je sto su svi razliciti i sto nema nekog standarda i opce funkcionalnosti desktop OSa. Ovdje mislim na danas neizostavni GUI. Za servere gdje grafika nije bitna Linux je super jer se sve moze iz command linea. Karakteristika Java programa je da nema dva ista tj svaki program ima svoje graficke elemente - buttone, liste itd. Zato je tu Android koji je to sve napravio kao u Winsima da izgleda isto i radi isto.

Za opcu kucnu upotrebu Mint (i ostali graficki Linuxi) su dovoljni. Ali, kao sto sam nekoliko puta napisao, proteci ce poprilicno puno vode ispod savskog mosta dok to nece biti na nivou Win 3.1 ili MacOSa. Jako puno. I onda opet ce ih Android tuc koji je sve objedinio i koji ima hrpetinu aplikacija. Kojih, budimo realni, na Linuxu nece biti nikada.

Ima tu jos jedan problem, a on je u glavama Linuxasa. To bu najveci problem.

 

Meni osobno najveca nocna mora Linuxa je njegov file system. Boze moj, sve u folderima kojih ima hrpetina. Puno bolje rijesenje mi je pod Winsima sa driveovima. Lako se vidi kada linuxas pise program - ima milijon raznh foldera{#}

Kernel ima vrlo lijepih stvari kojih nema na Winsima, npr svaki proces dobije virtualni file....

 

 

Šta ga ti laprdaš. Ili lažeš ili si malo mrljio pa sad prosipaš pamet, a pojma nemaš.

Evo bold po bold:

 

https://glade.gnome.org/ (uči kako podvlačiti crte). Da ti u biti olakšam: https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSeparator.html

 

U windowsima kao ne trebaš librarie? O čemu ti pričaš? To što imaš visual studio pa ti olakša posao, ne znači da ne koristiš library-e iliti dll-ove.

 

Zamisli, IDE koji je napravljen da se radi na windowsima i za windowse automatizira pozive prema windows API-u i olakšava posao. Tko bi rekao {#}

 

Naravno da toga nema na linuxu. Pa kakav si ti to programer uopće iliti informatičar?? Valjda razumiješ što je linux kernel i da ima malo više od jednog desktop environmenta koji koriste različite jezike/librarie/štogod. Ako programiraš za gnome ideš na njihovu stranicu i naučiš gtk. Za KDE slično. Tebi koji gledaš sve kroz prizmu windowsa možda to izgleda glupo, linuxašima je to super. Netko voli više opcija netko ne. Osobna preferenca.

 

CodeBlocks nije library. A što se tiče GUI programiranja tiče prethodne rečenice sve objašnjavaju.

 

Nisu svi različiti. Da se imalo razumiješ u materiju, znao bi da su u biti svi poprilično isti. To što ti to ne razumiješ i misliš da si sa 2 dana korištenja ubuntu-a u virtualnoj mašini savladao linux, to je čisto problem tvog neznanja.

Što je to opća funkcionalnost desktopa? Zar je linux desktop nefunkcionalan? Moramo javiti Ubuntu-u, RedHat-u, Fedori itd. Jbg, ne isplati im se više raditi.

 

File system? Koji file system? Znaš valjda što je file system? ext4? ext3? btrfs? Ako govorimo o rasporedu systemskih datoteka (koje se u nijansama razlikuju od distribucije do distribucije), meni osobno (naglasak) linux raspored je prirodniji od windows rasporeda.

 

Windowsaš piše program ima miljardu bugova. Kad ćemo već gluposti pričati.

 

Na kraju, žao nam je što linux nije windows. Pokušat ćemo ispraviti tu grešku.{#}

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 13:56 (Entry Point).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Entry Point kaže...

 

Gle, radis tocno ono sto sam i ja napisao. Dao si mi link na jedan od LIBRARYa kojim se pod Linuxom dobije GUI. Drugi od mnogih GUI libova je od mene navedeni Qt. Da bi moj program imao bilo kakvu grafiku moram ga napraviti koristeci neki od LIBRARYa jer LINUX NIJE GRAFICKI OS vec je grafika naheklana ne neke od njih. Zato jer je Linus KERNEL. A ovdje je rijec o DESKTOP OSovima.

 

Dal za sve Linuxe postoji neki standard koji definira kako mora izgledati graficki API, npr kreiranje windowa, buttona, itd? Kolko sam vidio NE!

 

Sto se tice librarya pod Winsima citaj bolje sto sam napisao. Windowsi vec u instalaciji dolaze sa KOMPLETNIM "grafickim libom", vise njih dapace, koji dolaze kao DLLovi. NE TREBA NIKAKVI DODATNI LIBRARY za koristenje ni COMPILEIRANJE aplikacije. WinSDK isporucuje h i lib fileove kojima se vrlo lako DLLovi linkaju u program (bilo staticki bilo dinamicki). Ali ni oni nisu potrebni jer uvijek mozes napisati:

     typedef HWND (*CreateWindowProc)(LPCTSTR, ....);

     LoadLibrary("user32.dll");

     CreateWindowProc CW = (CreateWindowProc)GetProcAddress("CreateWindow");

     CW("button", ....);

 

Naravno, puno je lakse DIREKTNO pozvati systemski DLL (u ovom slucaju user32.dll) koji se koristeci isporuceni lib automatski dinamicki linka na program kada se ovaj zastarta.

Ovdje o libraryima uopce ne govorim kojih ima vise nego na Linuxu. Recimo, MFC je library koji nije potreban da se dobije neka funkcionalnost pod Winsima jer ju ovi vec imaju (MFC je ustvari wrapper oko postojece funkcionalnosti OSa).

 

Dal tako nesto imas pod Linuxom? NEMAS jer hrpa distri UOPCE NEMA GUI, a oni koji imaju su razliciti.

 

 

Da bi Linux postao graficki OS i da bi sve distre bile medjusobno kompatibilne MORA se napraviti ono sto su napravili drugi OSovi - standardizirati API. Za sve! I poceti ga isporucivati kao dio OSa.

 

Ako nisam u pravu onda bi te (sve vas) molio da mi objasnite kao krelcu, a ne drzite umisljeno noseve u zraku (ono sto sam naveo kao problem u glavama Linuxasa). Ako imate bilo kakvih pitanja oko Winsa (od low level do high level) ili embeddedu slobodno pitajte.

 

 

15 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...
Entry Point kaže...

 

Gle, radis tocno ono sto sam i ja napisao. Dao si mi link na jedan od LIBRARYa kojim se pod Linuxom dobije GUI. Drugi od mnogih GUI libova je od mene navedeni Qt. Da bi moj program imao bilo kakvu grafiku moram ga napraviti koristeci neki od LIBRARYa jer LINUX NIJE GRAFICKI OS vec je grafika naheklana ne neke od njih. Zato jer je Linus KERNEL. A ovdje je rijec o DESKTOP OSovima.

 

Dal za sve Linuxe postoji neki standard koji definira kako mora izgledati graficki API, npr kreiranje windowa, buttona, itd? Kolko sam vidio NE!

 

Sto se tice librarya pod Winsima citaj bolje sto sam napisao. Windowsi vec u instalaciji dolaze sa KOMPLETNIM "grafickim libom", vise njih dapace, koji dolaze kao DLLovi. NE TREBA NIKAKVI DODATNI LIBRARY za koristenje ni COMPILEIRANJE aplikacije. WinSDK isporucuje h i lib fileove kojima se vrlo lako DLLovi linkaju u program (bilo staticki bilo dinamicki). Ali ni oni nisu potrebni jer uvijek mozes napisati:

     typedef HWND (*CreateWindowProc)(LPCTSTR, ....);

     LoadLibrary("user32.dll");

     CreateWindowProc CW = (CreateWindowProc)GetProcAddress("CreateWindow");

     CW("button", ....);

 

Naravno, puno je lakse DIREKTNO pozvati systemski DLL (u ovom slucaju user32.dll) koji se koristeci isporuceni lib automatski dinamicki linka na program kada se ovaj zastarta.

Ovdje o libraryima uopce ne govorim kojih ima vise nego na Linuxu. Recimo, MFC je library koji nije potreban da se dobije neka funkcionalnost pod Winsima jer ju ovi vec imaju (MFC je ustvari wrapper oko postojece funkcionalnosti OSa).

 

Dal tako nesto imas pod Linuxom? NEMAS jer hrpa distri UOPCE NEMA GUI, a oni koji imaju su razliciti.

 

 

Da bi Linux postao graficki OS i da bi sve distre bile medjusobno kompatibilne MORA se napraviti ono sto su napravili drugi OSovi - standardizirati API. Za sve! I poceti ga isporucivati kao dio OSa.

 

Ako nisam u pravu onda bi te (sve vas) molio da mi objasnite kao krelcu, a ne drzite umisljeno noseve u zraku (ono sto sam naveo kao problem u glavama Linuxasa). Ako imate bilo kakvih pitanja oko Winsa (od low level do high level) ili embeddedu slobodno pitajte.

 

 

Huh, sad ti ne citas. A lijepo ti covjek objasnio. Sve to na kaj si ti naucen na Windowsima ili Macu, imas i na Linuxu. No, tvoj problem je kaj na Linuxu imas izbor. OK? Ti si naucio jesti sladoled od vanilije i sad te netko dovede u pravu slasticarnicu i ti sve kaj znas reci da zelis - "ja bi kornet, s bijelim sladoledom". E sad si dosao u pravu slasticarnicu. OK? :)

 

Ono kaj ti velis da se "automatski isporucuje" s Windowsima imas i na Linuxu, samo vise. Dakle, mozes programirati za Gnome ili KDE desktop ili neki treci, na Windowsima ima samo jedan(!). Na Linux ih ima ih jos dosta (Unity, XFCE....), ali ova dva su prisutna na svim distrama. Ako bas zelis poceti onda bi najsigurnije bilo s Gnome. Ti na Windowsima imas dakle samo jedan jedini "desktop environment". Da bi kodirao za Gnome moras si instalirati Gnome dev biblioteke - ne dolaze standardno jer nema smisla opterecivati distribuciju a instaliraju se vrlo brzo. Da, to su te iste biblioteke o kojima ti pricas na Windowsima jedino kaj tamo imas samo jedan desktop i samo jedan set biblioteka za taj desktop. OK, ovdje imas vise, ali su jedno dva najrasirenija. Got that? :) Sorry, ponavaljam se tu jer vidim da te je cinjenica da mozes birati totalno izbacila iz takta i nemas pojma gdje si :) Ponavljaj sporo za mnom - ima vise od jednog desktop okruzenja, ali su jedan ili dva najzastupljeniji. Sjesti ce ti ;)

 

Cuj, pogledaj si malo vise ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME#Development

 

A kaj se tice "loadanja" biblioteka apsolutno nema razlike izmedju Load Library(nesto.dll) i include nesto.h. Rade isto. Opet, to kaj si na Windowsima skucen u taj jedan okus i ne znas za bolje/vise to je tvoj osobni problem. Doduse, ne znam da li si ista ozbiljnije programirao osim crtanja linija i prozora jer bi znao da i na Windowsima moras instalirati biblioteke za bilo kaj kaj nije dio OS-a. Npr, trebas fast fourier transform - fft, pa te biblioteke moras instalirati (ne sjecam se da su ikad dolazile s Windowsima no ako jesu izaberi nesto drugo "egozticno" umjesto toga - kuzis valjda kaj hocu reci).

 

A za instaliranje programa, nadji deb paket, dvoklikni na njega i instaliraj. Evo da ti olaksam: http://packages.linuxmint.com/list.php?release=Debian, nadji Firefox na list, klikni na 64 ili 32 bitni paket i javi koliko ti treba. Naravno, ako vec ne koristis package manager koji dolazi s distrom (kaj je preporucljivo). :)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 16:28 (Igor101).
16 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

Ajmo ovak jer kao sto sam prije napisao tek pocinjem sa Linuxom (nakon ohoho godina na Winsima i embeddedu).

 

Na Mint stavio sam CodeBlocks i GCC. Da bi dobio grafiku (znaci sve ono kaj imam pod Winsima) dal je najbolje stavit Gnome?

Gnome skinem i negdje ga postavim osim ako postoji neki installer za nas Windowsase te ga koristim u programiranju.

 

E sada, nakon sto sam napisal i iscompileirao program dobijem svoj "exe". Dal imam kakve redistributable od Gnoma ili se svi oni staticki linkaju na moj exe?

Kak ide stvar sa instalerom?

 

Na kraju pitanje koje me muci (i daje odgovor na sve sto sam prije napisao). Dal ce moj program radit na hrpi distri ili zahtjeva nesto vise?

Kako ce se meni program znati uguzit u recimo systemske popupove, kako ce znat kreirat window, itd.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

@Drazen

 

Uz svo dužno poštovanje, ovdje vidim nekoliko problema. Ono s čim i kako programiraš ne razumiješ kompletno, iz toga vadiš krive ideje i navodiš kao minuse stvari koje su praktički iste tamo gdje ti "valja" (windows) i što je najgore od svega širiš mišljenja bez da u biti znaš o čemu govoriš.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...

Na kraju pitanje koje me muci (i daje odgovor na sve sto sam prije napisao). Dal ce moj program radit na hrpi distri ili zahtjeva nesto vise?

Kako ce se meni program znati uguzit u recimo systemske popupove, kako ce znat kreirat window, itd.

Ovo zahtjeva poznavanje librarya koje koristiš. Iz toga zaključiš koji su univerzalni na svim distribucijama, a koji su ovisni o Grafičkom sučelju i/ili audio/video podsustavima. takve librarye pakiraš skupa sa svojim programom (slično kao dll-ove na windowsu) i stvar rješena. Tko to obavi kako treba potpuno ga briga koju distribuciju koristi korisnik jer će raditi na svima. Potreba za standardizacijom i "milijun" različitih distribucija je isprika onih koji ne znaju.

 

Edit / Dodatak

 

Ne bi ti preporucio programirati u linuxu ako ne razumiješ rad s linuxom (važnije stvari; korištenje repozitorija, package managera, shvatiti različitosti ext4 filesystema, mountanje, različiti user interface-i...). Nadalje, 2 glavna multiplatformska alata za izradu aplikacija su "gtk" i "qt". Aplikacije napravljene koristeći jedan od ta 2 alata mogu raditi i na Windowsu i na Macu i na Linuxu. Qt je kvalitetniji zadnjih par godina.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 18:10 (josipva).
10 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...
Entry Point kaže...

 

Gle, radis tocno ono sto sam i ja napisao. Dao si mi link na jedan od LIBRARYa kojim se pod Linuxom dobije GUI. Drugi od mnogih GUI libova je od mene navedeni Qt. Da bi moj program imao bilo kakvu grafiku moram ga napraviti koristeci neki od LIBRARYa jer LINUX NIJE GRAFICKI OS vec je grafika naheklana ne neke od njih. Zato jer je Linus KERNEL. A ovdje je rijec o DESKTOP OSovima.

 

Dal za sve Linuxe postoji neki standard koji definira kako mora izgledati graficki API, npr kreiranje windowa, buttona, itd? Kolko sam vidio NE!

 

Sto se tice librarya pod Winsima citaj bolje sto sam napisao. Windowsi vec u instalaciji dolaze sa KOMPLETNIM "grafickim libom", vise njih dapace, koji dolaze kao DLLovi. NE TREBA NIKAKVI DODATNI LIBRARY za koristenje ni COMPILEIRANJE aplikacije. WinSDK isporucuje h i lib fileove kojima se vrlo lako DLLovi linkaju u program (bilo staticki bilo dinamicki). Ali ni oni nisu potrebni jer uvijek mozes napisati:

     typedef HWND (*CreateWindowProc)(LPCTSTR, ....);

     LoadLibrary("user32.dll");

     CreateWindowProc CW = (CreateWindowProc)GetProcAddress("CreateWindow");

     CW("button", ....);

 

Naravno, puno je lakse DIREKTNO pozvati systemski DLL (u ovom slucaju user32.dll) koji se koristeci isporuceni lib automatski dinamicki linka na program kada se ovaj zastarta.

Ovdje o libraryima uopce ne govorim kojih ima vise nego na Linuxu. Recimo, MFC je library koji nije potreban da se dobije neka funkcionalnost pod Winsima jer ju ovi vec imaju (MFC je ustvari wrapper oko postojece funkcionalnosti OSa).

 

Dal tako nesto imas pod Linuxom? NEMAS jer hrpa distri UOPCE NEMA GUI, a oni koji imaju su razliciti.

 

 

Da bi Linux postao graficki OS i da bi sve distre bile medjusobno kompatibilne MORA se napraviti ono sto su napravili drugi OSovi - standardizirati API. Za sve! I poceti ga isporucivati kao dio OSa.

 

Ako nisam u pravu onda bi te (sve vas) molio da mi objasnite kao krelcu, a ne drzite umisljeno noseve u zraku (ono sto sam naveo kao problem u glavama Linuxasa). Ako imate bilo kakvih pitanja oko Winsa (od low level do high level) ili embeddedu slobodno pitajte.

 

 

Ovo kao da si rekao da windows kernel nije grafički kernel. Da fuq? 

 

Grafički lib? O majko mila.

 

Vidi pod desktop environment. Nadalje gtk, qt, elf itd.

 

Nisam siguran više da li živimo u istoj dimenziji {#}

 

Pokušali smo ti objasniti i ne nisi u pravu. 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 18:19 (Entry Point).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...
...

Odlično sročeno, upiknuo si više manje svaku stvar koja i mene žulja.

 

Dečki žao mi je, i ja kuckam kod povremeno i u velikoj se mjeri slažem sa svime što je Dražen napisao. Ono što vi vidite kao različitost i slobodu odabira ja vidim kao hrpu kaosa čije sve moguće kombinacije treba podržati (autotools brrrr). A kada netko nešto pokušava nametnuti kao "way to go" (systemd) to se u pravilu dočeka na nož jer odnosi "mogućnost odabira". Ma tko tu koga j..e?

 

I to dolazi od osobe koja planira u skorijoj budućnosti u potpunosti migrirati na Linux. Volim Linux ali nisam slijepi fanatik i znam prepoznati problem kad ga vidim.

 

@članak, Ubuntu, Mint, da. A što je ovim ostalim lijevim distrama, po čemu su one najbolje? Ok elementary lijepo izgleda, a tails je popularan kod klinčadije koja se fura na nekakve hakere (prije je bio backtrack za to), ali što ih to čini "najboljima" pored toliko drugih razvikanih imena? Veoma subjektivna lista rekao bih...

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
10 godina
neaktivan
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

 

Ja kao noob za linux bi samo da dodam Zorin os na ovu listu. Ja nemam tri ciste sa programiranjem i cim vec, al iz glede obicnog win usera Zorin mi se dosta svidja. Naravno isprobao sam i ostale distre ali to je low lvl, win replacement koristenje.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...

...

E sada, nakon sto sam napisal i iscompileirao program dobijem svoj "exe". Dal imam kakve redistributable od Gnoma ili se svi oni staticki linkaju na moj exe?

Kak ide stvar sa instalerom?

 

Na kraju pitanje koje me muci (i daje odgovor na sve sto sam prije napisao). Dal ce moj program radit na hrpi distri ili zahtjeva nesto vise?

Kako ce se meni program znati uguzit u recimo systemske popupove, kako ce znat kreirat window, itd.

-rezime... ostavi se ovakvih tema, mada si programer (u odonosu na obične juzere nešto kao ubermenšen) još si daleko od tog da ti je komentar bar ne-smiješan. Jednostavno, jedna instalacija 10 dana minta +ubuntu u VMu nisu dovoljni za kvalifikaciju u drugi krug (koji dinamo možda prođe..).

Neki se trude, možda uzalud (ali to nas ni do sad nije spriječavalo...) pa eto i mene.

- .exe je samo extenzija, sve je file (vidi pod unix).

- redistove nemaš, jer to nije MSov VBrun100.

- linker linka, ne duh sveti.

- dali ikoji program radi na nečemu? Npr nešto za smarphone dali radi na OSXu, TVu, mikrovalnoj, routeru, PCu, PoverCell/Pleyki, Nintendu.. itd. Dok je linux (smao) kernel, posotji i termin GNU/Linux to je smao zbog licenci i Stallmana, ostalo su distre ili Desktop Enviromenti DE koji dolaze u raznim 'okusima' kao spomenuti sladoledi (vanilija, čokolada itd.). Da bi se nešto izvršavalo ako je GUIevska app aravno da je potreban odgovarjući DE (to je valjda logično?). Primjer, neki npr mpeg kompressor-konverter, može biti ono što misliš pod '.exe' CLIjevski (čitaj Terminalski) tj. tadi na linuxu, nij eGUI ovisan, dok se juzerski dio app može kao dodatak napraviti npr za gnome, xfce, K.. neki DE i tad ovisi upravo o tomu. To smatraj requrementsima. Requirements je pak nešto što je zajedničko svim platformama, npr igre traže neku audio, vga, količinu RAMa ili verziju OSa (win3-8). Tebi samo izgleda da je ovo spetljanije, nije, problem je što početnik ne razlikuje ništa, pa ni DE, req.. i terminologiju. Jednako (zapravo gore) je na OSXu, dok je u prijelazu rozeta nešto spašavala, inače je tamo vrlo striktno, koja verzija OSa i app. Istovremeno, slažem se pod MSom je vrlo visoka kompatibilnost unazad, ali to je jedna firma, jedan proizvod, jedan DE.. dok je linuxoida mali milion.. i btw, Android je također linux.

Za pravi rad, distre kao Debian, Suse. Za juzere Ubuntu, za lihtjuzere mint. dok komercijalu nećemo navoditi jer nije u 'duhu teme'.

-to što tražiš, već si dobio odgovor, crta.. ja bi odgovorio drugačije, tražiš besmislice (tj loši primjeri, jer 10 dana nije dovoljno ni za naučiti peči palačinke). Programiranje je programiranje, dok je GUI-DE = Requirements, jednako kao što je audio (zvučna+zvučnici) req za čuti zvuk, VGA+monitor za prikaz slike..

Sve to je soft, ponekad namjerno nekompatibilan, ponekad postoji čak i binary kompatibilnost... i btw2, BSD je 'linux' ali nije linux, istovremneo je osnova za OSX/Pleyku Pa bi ja reducirao OSeve na dva različita svijeta ali je sve na kraju neki *nix osim što se win drugačije zovu. Svi OSevi su dobri (jednaki), kao i svaki alat (čekić, kist, parafciger) ponajviše ovisi o znanju majstora, ne o alatu... pa kad postaneš majstor, tad nastavi kritizirati. Tad ću ti se pridružiti na strani MS-win funboya.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
josipva kaže...
Drazen kaže...

Na kraju pitanje koje me muci (i daje odgovor na sve sto sam prije napisao). Dal ce moj program radit na hrpi distri ili zahtjeva nesto vise?

Kako ce se meni program znati uguzit u recimo systemske popupove, kako ce znat kreirat window, itd.

Ovo zahtjeva poznavanje librarya koje koristiš. Iz toga zaključiš koji su univerzalni na svim distribucijama, a koji su ovisni o Grafičkom sučelju i/ili audio/video podsustavima. takve librarye pakiraš skupa sa svojim programom (slično kao dll-ove na windowsu) i stvar rješena. Tko to obavi kako treba potpuno ga briga koju distribuciju koristi korisnik jer će raditi na svima. Potreba za standardizacijom i "milijun" različitih distribucija je isprika onih koji ne znaju.

 

Edit / Dodatak

 

Ne bi ti preporucio programirati u linuxu ako ne razumiješ rad s linuxom (važnije stvari; korištenje repozitorija, package managera, shvatiti različitosti ext4 filesystema, mountanje, različiti user interface-i...). Nadalje, 2 glavna multiplatformska alata za izradu aplikacija su "gtk" i "qt". Aplikacije napravljene koristeći jedan od ta 2 alata mogu raditi i na Windowsu i na Macu i na Linuxu. Qt je kvalitetniji zadnjih par godina.

 

Multiplatform me ne zanima.

Kaj bi od libova preporucio koristit za grafiku i zvuk?

Spomenut je Gnome, Qt, GTK. Trebal bi neke svoje postojece Win aplikacije prepisat za Linux. Pod Win su mahom pisane u GDI i D2D koristeci API direktno.

 

Je znas mozda dublje jer nisam uspio pronac na webu... E sad, ne znam kak si sa Winsima ali kod njih se sve svodi na HWND (handle za window) i HDC za grafiku (uvijek kao primjer). Dal to znaci da svi "graficki" Linuxi imaju isti interface za GUI tj dal je windowing napravljen kao dio kernela te se isto tako poziva ili?

 

Je ima neki link di je detaljnije objasnjeno kako sve to radi?

 

Kak stoji stvar sa dodavanjem vlastitih entrija u systemske pop-up menue, npr right click na txt file da prikaze neku moju opciju koja ce pozvati moj program.

 

Sorry kaj gnjavim ali ti ocito znas

 

 

10 godina
offline
Pet trenutno najboljih Linux distribucija

Evo kolega ihush je sve objasnio u svojem nečitkom stilu ({#}).

 

Samo bi dodao. Sve vaše želje za standardizacijom, ujedinjenjem je zapravo sve što nije duh linux-a, a to proizlazi iz konfortizma kojeg dobiš sa windowsima. Razvojno okružje u Windowsima je odlično, nije savršeno (API), ali alati i frameworki koje dobiš su odlični. Isto(!!) vrijedi i za linux. Postoji jedan jedini X window system već puno godina i na njega se nadograđivaju razni window manageri, kao mutter (gnome/gtk), compiz (unity/gtk), noviji wayland/weston window system (u finalnoj fazi razvoja), te Canonical-ov Mir window system (rana-srednja faza razvoja). GTK, QT, X.org svi oni imaju detaljnu dokumentaciju i primjere za svoj API koju treba naučiti. Razvojni alati su isto tako dostupni.

 

I da to nije mana, to je prednost linux-a, ali za to trebate biti linuxaši da bi shvatili. Mi volimo raznolikost. Danas mi se sviđa KDE, sutra si stavi Enlightenment, za tjedan dana GNOME. Jednostavno. Ako želim doprinjeti nekom od projekta, mogu novčano ili kodom. Ne želim biti ograničen jednim sustavom, jednim API-em, jednim alatom ...

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Drazen kaže...

Multiplatform me ne zanima.

Kaj bi od libova preporucio koristit za grafiku i zvuk?

Spomenut je Gnome, Qt, GTK. Trebal bi neke svoje postojece Win aplikacije prepisat za Linux. Pod Win su mahom pisane u GDI i D2D koristeci API direktno.

 

Je znas mozda dublje jer nisam uspio pronac na webu... E sad, ne znam kak si sa Winsima ali kod njih se sve svodi na HWND (handle za window) i HDC za grafiku (uvijek kao primjer). Dal to znaci da svi "graficki" Linuxi imaju isti interface za GUI tj dal je windowing napravljen kao dio kernela te se isto tako poziva ili?

 

Je ima neki link di je detaljnije objasnjeno kako sve to radi?

 

Kak stoji stvar sa dodavanjem vlastitih entrija u systemske pop-up menue, npr right click na txt file da prikaze neku moju opciju koja ce pozvati moj program.

 

Sorry kaj gnjavim ali ti ocito znas

 

 

Gnome je cjelokupno desktop okruženje. 

 

GTK koristiš, otvara se na svim distribucijama.

 

Da ti olakšam život pročitaj odgovor br.2:

 

http://stackoverflow.com/questions/12717138/what-is-linux-s-native-gui-api

 

Za to postoji i program s kojim možeš to u par koraka postaviti. Npr:

 

http://www.nautilus-actions.org/

 

To je za nautilus file manager. U principu svi file manageri imaju nešto slično ili jednostavan način za dodavanje akcija.

 

Samomrzeći hrvat
11 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
rustweaver kaže...

I to dolazi od osobe koja planira u skorijoj budućnosti u potpunosti migrirati na Linux.

Sada sam nekako na pola-pola, dobar dio posla koji radim vezan je za Linuxoide, a za ostatak rada na računalu tu su i dalje Windowsi.

 

Što se tiče programiranja, pošto su skoro 99.9% POSIX kompatibilni, neke stvari je puno lakše odraditi nego na Windowsima (za IPC imaš na raspolaganju nekoliko relativno jednostavnih metoda, ne moraš kupiti i pročitati 10 priručnika od 500 stranica da bi u nekom neinterpretiranom programskom jeziku pristupio komadu hardvera i slično).

Npr. - trenutno na Ubuntuu (32-bit) pišem i testiram kod za nekakvu elektroniku (32-bit) koju pogoni neki POSIX-oidni OS. Kasnije samo kroskompajl preko nekakve mejkfajle i to je to.

 

Autotools i slično shvaćam kao septičku jamu, pa ne čačkam po tome dok god je moguće izbjeći.

Držim se LTS distribucija, ne pada mi na pamet ići mrdati nešto oko izgleda OS-a jer, ono, imam život i pametnijeg posla od toga.

 

Što se tiče lijevih distri, sve je super-duper dok se klinčadija koja to donekle održava ne odseli iz ćaćinog i materinog podruma i počne zarađivati za život, ili dok ne otkriju neku novu igračku. Nakon toga takve distre jednostavno zamru i klinčadija koja je to koristila opet nađe neku novu igračku i rade ovakve liste.

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Svima nestaje ocito od tih popularnih distri vecina je od debiana znaci mogao se skinuti .deb i klik klik gotovo
Razlog zasto nema najnovije verzije je ta da linux ide na sigurnost pa novo izade kada je spremno a ne kada je proradilo na os-u (kao na khm,pa skidati bugfix v.05 .06 .07...."new one")
Ako je bilo toliko hitno da se ima naj noviji FF ima testing repozitoriji i/ili tainted i i/ili nostable kako vec se zovu ovisi o distri kojeg se mogu dodati i skidati nove nedovoljno testirani programi
A n
TD collector
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Entry Point kaže...
Samo bi dodao. Sve vaše želje za standardizacijom, ujedinjenjem je zapravo sve što nije duh linux-a, a to proizlazi iz konfortizma kojeg dobiš sa windowsima.

Ma kakav duh linuxa? Sva ta nestandardiziranost je rezultat brojnih egotripova gdje X ne želi prihvatiti rješenje od Y, nego ide raditi svoje. Ako je to duh linuxa, onda se slažem. Zajednica može biti i blagoslov i otrov.

 

A vi što uživate u plodovima tzv. "izbora", u biti uživate u rezultatima kojekakvih svađa i razilaženja u mišljenjima po ideološkoj ili tko zna kojoj već osnovi. Na što ciljam? Nitko nije izmišljao te stvari specijalno sa slobodom izbora na umu, svi su htjeli nametnuti svoje ali nisu uspjeli u tom naumu. I onda se ta hrpetina dupliciranog softvera tumači kao nekakva sloboda izbora koja je, kao, temelj linux kulture. Mdaaaa...

 

Djuro von Prekoplotovich kaže...
Što se tiče programiranja, pošto su skoro 99.9% POSIX kompatibilni, neke stvari je puno lakše odraditi nego na Windowsima (za IPC imaš na raspolaganju nekoliko relativno jednostavnih metoda, ne moraš kupiti i pročitati 10 priručnika od 500 stranica da bi u nekom neinterpretiranom programskom jeziku pristupio komadu hardvera i slično).

Npr. - trenutno na Ubuntuu (32-bit) pišem i testiram kod za nekakvu elektroniku (32-bit) koju pogoni neki POSIX-oidni OS. Kasnije samo kroskompajl preko nekakve mejkfajle i to je to.

Ofc. da je sve loše ne bi nitko koristio ^^

Ima puno svijetlih primjera gdje linux u nekim stvarima jednostavno rastura.

 

POSIX si naveo kao baš dobar primjer. I lijep je pokazatelj da kada se stvari malo standardiziraju situacija nije nimalo loša, naprotiv.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 20:38 (rustweaver).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
"Ali nemozes igrati igre na njemu"
(Skraceni najpopularniji odgovor druge strane)
TD collector
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Killua kaže...
"Ali nemozes igrati igre na njemu"
(Skraceni najpopularniji odgovor druge strane)

Gle stvarno, nema SteamOS-a na popisu.

12 godina
offline
Re: Pet trenutno najboljih Linux distribucija
Killua kaže...
"Ali nemozes igrati igre na njemu"
(Skraceni najpopularniji odgovor druge strane)

Taj odgovor, koliko god glup, banalan a cak i neistinit bio, je jedan od glavnih razloga zasto Linux nikako da uhvati spomena vrijedan postotak desktop korisnika. Ja sam prvih 5 racunala, od kojih su zadnja dva sa windowsima, kupio zbog igri. ZX, C64, Amiga, 286, 386... popularnost mogu zahvaliti iskljucivo igrama. I na ZX-u sam programirao, na Amigi crtao, na 386 vec ovladao mnogim aplikacijama ali sve je to bilo u pauzama izmedju gaminga.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice