Oj, hrvatska mati...

poruka: 119
|
čitano: 21.580
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oj, hrvatska mati...".
12 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Tanen kaže...

Jeftina sentimentalnost ne može napuniti gladan stomak, niti izlječiti istraumatiziranu psihu.

 

Hrvatska je izuzetno BRUTALNA zemlja za običnog malog čovjeka.

 

Moji bliski članovi obitelji su se doslovce preporodili i izlječili psihički i fizički za samo godinu dana rada u Njemačkoj.

Mada rade za minimalac. Imaju sasvim dovoljno za sve svoje potrebe.

 

Neki ljudi su prirodno više, a neki manje sentimentalci i nostalgičari.

 

Meni je u Hrvatskoj bilo lijepo dok sam se školovao (još bi bilo lijepše da nije bilo tog nesretnog rata i srpskih granata), a iza škole.... samo noćna mora...trauma.

Te stari ostao bez posla , te mati na ulici, nemaš se kud okrenut.

 

Kako da ja to zaboravim? Kako da ja sad kmečim za zavičajem? Za mučionicom?

 

Ja razumijem da netko sa faksom ne želi "prati prozore" za minimalac. Razumijem da netko kome je u Hr bilo lijepo gaji nostalgičarske osjećaje i pati. Ne razumijem zašto se ne vrati, kad je već tako.

 

Ali ja osobno jednostavno nemam problem raditi za minimalac, za početak. Niti imam problem sentiša i sevdaha, čak naprotiv, "lečim se" i uživam. 

 

Imam 35 godina, i nemam ja ni vremena ni živaca, ni volje, čekat da se "domovina" opošteni. To tko misli delat, nek slobodno dela, nek "gradi" Hrvatsku. Ja ovak izvana, mogu samo takvima ići na živce.

 

JA sam stanovnik svijeta. Planet zemlja je moja domovina. Moj zavičaj. Ako ću biti sentimentalan, onda ni iz pelena nisam trebao izaći. Još me vuče nostalgija za danima kad sam mogao samo pustiti toplo... da me grije oko guze... eto to Vam mogu priznati i bez da sam popio alkohola. Godinu dana u Njemačkoj se ne može mjeriti sa jednim dobrim kenjanijem u pelene dok sam bio mali. Koji je to dobar osjećaj...

 Stari, za ovo bi ti platio rundu!

16 godina
moderator
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday - jel i kod vas danas neradni dan (da malo pređemo na vedrije teme :))?
...
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
GargamelHR kaže...

 To ti iz osobnog iskustva ili (čisto pitam)?

 

Nije osobno - ali vise prijatelja i prijateljica mi je ispricalo slicnu "zgodu". To je posve normalno u slavoniji (ne znam za ostatk HR). Znam da je pogotovo izrazeno u prosvjeti gdje se od mladih nastavnika/profesora ocekuje da se uclane u izvjesne stranke.

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Miro kaže...
Friday - jel i kod vas danas neradni dan (da malo pređemo na vedrije teme :))?

 

Nije, radi se danas. Ali Irci su majstori u spajanju svega i svacega (iako se to hrvatima uglavnom istice kao "mana"). Naime, ako neradni dan pada na vikend - sve se prenosi na ponedjeljak

Konkretno, prvi svibnja je nedjelja i tu je neradni dan pomaknut na 02.05.

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
ivaninho kaže...

Bas sam prije koji dan pričao s najboljim prijateljem o njegovom odlasku u njemačku...tamo mu je i obitelj, zna savršeno njemačk, nije običan radnik već malo viša pozicija...priča mi o tome kako kupuje novi komp i plejku, kako se dvoumi kupiti između a6 i q7, znači samo materijalni aspekt mu je vrhunski zadovoljen, a kad je proradio alkohol, taman toliko da nas potakne na iskrenost, priznao mi je da mu više vrijedi večer s nama nego cijela godina u njemačkoj i da mu se čini da će se vratiti kao starac koji nema ništa osim auta, kuća, novaca na računu...kad sam to čuo odlučio sam zauvijek ostati, iako sam imao mogućnosti otići sa svojim znanjem EU prava vani bez problema, čak je bilo nekih stipendija...ostati ću zauvijek ovdje, uvijek će biti konzervi sardine za 6 kuna, uvijek će biti rasprodaja na kojima se mogu uzeti traperice već za 200 kn...živjet ću skromnije, neću biti najbogatiji, ali ću biti, nadam se, sretan među svojima...tko to more platit?

 I u tome je glavni problem - otići, a ne namjeravati tamo i ostati, tipičan problem naših iseljenika. Provedu cijeli život vani sanjajući povratak i na kraju ne žive ni tamo, ni u Hrvatskoj, stalno negdje između. Ja sam Hrvatsku napustio prije 16 godina i uopće ne razmišljam o povratku niti sam ikada razmišljao i nemam takvih problema kao tvoj prijatelj.

16 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Malo kad ovdje citam ove kometare, gledam "koji k, jel mi zivimo u istoj drzavi?". Mislim, sve o njoj najbljak, odvratno, ovo-ono.

 

Jedan prijatelj zavrsio radiokomunikacije, jos za vrijeme faksa se zaposlio u Ericssonu (kao student), a nakon zavrsetka faksa samo nastavio kod njih raditi puno radno vrijeme.

Drugi prijatelj takoder zavrsio automatiku i zaposlio se, ne znam tocno da li odmah nakon faksa ili pred kraj faksa jos kao student, u firmi u blizini faksa i sad tamo radi puno radno vrijeme, vezano nesto uz projektiranje.

Treci prijatelj zavrsio telekomunikacije (smjer na koji se gleda podcjenjivacki ajmo reci jer je dosta lagan), bio je admin u ministarstvu (ne znam kojem) za onih 2.4k kn ili koliko vec. Nakon toga zaposlio se takoder u Ericssonu na preporuku ovog prvog prijatelja (da se razumijemo preporuka se ne racuna kao veza jer je morao proci sve testove i mogli su ga bez problema odbiti).

Cetvrti prijatelj koji je zavrsio racunarsku znanost jos za vrijeme faksa je radio u jednoj manjoj firmi u kojoj je nastavio raditi jos neko vrijeme nakon faksa (i za to vrijeme bio mentor jos jednom prijatelju koji je radio tamo kao student, kad mu je mentor otisao, morao je i on :( ), sad je otisao u drugu vecu firmu u data science odjel.

Peti prijatelj (takoder racunarska znanost) radi u jednom malo vecem startapu vec duze vrijeme. Jedno vrijeme radio je i na projektu s kojim su bili na Imagine Cupu u New Yorku ako se ne varam (svi smo normalno navijali, cak i mi linuxasi :P).

Sesti prijatelj (opet racunarska znanost) radi od zavrsetka faksa u istoj firmi u data science odjelu kao i cetvrti prijatelj.

Sedmi prijatelj bio na RGN-u (rudarsko-geolosko-naftni) dok ga iz jedinog predmeta koji mu je ostao zenska nije rusila i to ga je kostalo zavrsetka faksa, prebacio u Karlovac na strojarstvo, nedugo nakon toga dobio posao (kao student) u jednoj firmi koja se bavi valjda klimama pa cak i postavljanjem antenskih uredaja i sl. i nude mu stalan posao kad zavrsi faks.

 

Nitko od navedenih ne radi za nekakve mizerne place da bi spajali kraj s krajem (osim treceg prijatelja koji je jedno vrijeme radio za tih 2.4k, ali vise ni on), ok nisu niti peteroznamenkaste (mozda je koja blizu), ali se moze za nase uvjete najnormalnije zivjeti s njima. Nijedan od navedenih nisu dobili posao preko veze (osim preporuke). Imam jos primjera prijatelja i kolega/ica koji su cak i nakon one tri bolonjske godine faksa (cak i ne toliko jakih fakulteta) dobili posao i to u poznatijim firmama (tipa Infinum i dr.).

 

Mislim, ne velim ja da tece med i mlijeko, dapace svi smo u istom sosu i vidimo sto se dogada oko nas, ali brate mili da je toliko, ali bas toliko crno kako bi se moglo iscitati iz komentara, pa mislim da ipak nije.

 

P.S. Jedino sam jos ja crna ofca medu prijateljima. xD Fak, sad sam i ja u banani. :(

 

EDIT:

Friday kaže...

Nije osobno - ali vise prijatelja i prijateljica mi je ispricalo slicnu "zgodu". To je posve normalno u slavoniji (ne znam za ostatk HR). Znam da je pogotovo izrazeno u prosvjeti gdje se od mladih nastavnika/profesora ocekuje da se uclane u izvjesne stranke.

To je jedna druga stvar koja mi cesto padne na pamet. Iz mog iskustva situacija nije tako losa u Zagorju i usudio bih se reci Istri (nisam iz Istre pa je to cista pretpostavka). No, kad uzmem DIP-ovu kartu i pogledam podjelu glasova (na "lijeve" i "desne"), ne mogu a da ne povucem neku korelaciju izmedu raspodjele glasova u navedenim regijama i gospodarske situacije u istim regijama. Ne znam, mozda je cista slucajnost.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 17:22 (1domagoj1).
 
9 0 hvala 1
12 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

daj ti nama reci koliko dođe pola litre pivice u nekom pubu za narodne mase?

Look! That turbo has an engine!
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
1domagoj1 kaže...
 

Nitko od navedenih ne radi za nekakve mizerne place da bi spajali kraj s krajem (osim treceg prijatelja koji je jedno vrijeme radio za tih 2.4k, ali vise ni on), ok nisu niti peteroznamenkaste (mozda je koja blizu)

 

Ja nisam zavrsio faks pa svojih 5 znamenki nisam dozivljavao kao nesto osobito. Prosao sam ja minimalce i sve i svasta. Ali kad jednog dana postanes "netko" u svojoj sferi onda ti apetiti porastu i to je prirodan tijek stvari. Ljudi koji dobro rade trebaju biti dobro placeni. A ti koji zavrsavas FER i znas sve i svasta definitivno ne trebas raditi za "ne bas mizernu placu". Trebas raditi za takvu placu da ti je neugodno reci roditeljima koliko zaradjujes... Ako mogu ovakvi drkafuzeri kao ja - onda mozes i ti!

Ako neki sroljo na moru (bez uvrede dalmosi) moze uzeti od apartmana od 30 m2 2.000 eura mjesecno onda ti sa svojim znanjem ne zasluzujes nista manje.

 

Apachy kaže...

daj ti nama reci koliko dođe pola litre pivice u nekom pubu za narodne mase?

 

Jbg, ne pijem pa ne znam. Ali zato sam popio hrpetinu caja otkako sam ovdje. Imaju stvarno odlicne cajeve, izbor je izniman a cijene smijesne...

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
1domagoj1 kaže...
ok nisu niti peteroznamenkaste (mozda je koja blizu), ali se moze za nase uvjete najnormalnije zivjeti s njima.

 O čemu ti pišeš?! Kakvo najnormalnije življenje s tim novcima? Jel imaju ti ljudi djecu?

Jesu im možda starci ostavili brda odmah na početku karijere, pa im je plaća zapravo samo džeparac?!

 

 

Odrastao sam u familiji gdje se jako dugo imalo ispod 10 000 kn plaću, a počelo se od cca nule, pa jako dobro znam kakav je to "život" bio. To nije imalo nikakve veze sa najnormalnijim življenjem.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Putin kaže...

O čemu ti pišeš?! Kakvo najnormalnije življenje s tim novcima? Jel imaju ti ljudi djecu?

Jesu im možda starci ostavili brda odmah na početku karijere, pa im je plaća zapravo samo džeparac?!

 

 

Odrastao sam u familiji gdje se jako dugo imalo ispod 10 000 kn plaću, a počelo se od cca nule, pa jako dobro znam kakav je to "život" bio. To nije imalo nikakve veze sa najnormalnijim življenjem.

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
1domagoj1 kaže...

To je jedna druga stvar koja mi cesto padne na pamet. Iz mog iskustva situacija nije tako losa u Zagorju i usudio bih se reci Istri (nisam iz Istre pa je to cista pretpostavka). No, kad uzmem DIP-ovu kartu i pogledam podjelu glasova (na "lijeve" i "desne"), ne mogu a da ne povucem neku korelaciju izmedu raspodjele glasova u navedenim regijama i gospodarske situacije u istim regijama. Ne znam, mozda je cista slucajnost.

 Onda uzmi i kartu mina i porušenih tvornica i opljačkani kuća 

There is no job like cron job!
10 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

 Ostane ti auto od 100 000kn i stan od pola milijuna

There is no job like cron job!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
hrvooje kaže...

 Ostane ti auto od 100 000kn i stan od pola milijuna

 

Mda...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
hrvooje kaže...
Friday kaže...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

 Ostane ti auto od 100 000kn i stan od pola milijuna

 stan ti ostane nakon.... 45 godina, kad vec igras hokej sa stapom u ruci.

a do tada jedes kavijar

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 

IT bejbi

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

E, ako se ne varam davno prije je u nekoj temi o tome bila rasprava, mozda ona "Sto se dogada s nasim drustvom?" pa bi bilo dobro mozda to iskopati. xD

 

Ali evo, cisto iz moje perspektive (znaci bez djece i tako to), osobno nemam namjeru kupovati stan jer nemam niti namjeru zivjeti u gradu. No, kad i jesam u gradu, odbij i auto. Konkretno dvojica prijatelja koja rade u ovom data science odjelu (ne sjecam se vise koji su im redni brojevi xD), cimeri su (dakle pola-pola snose troskove, naravno nisu kupili stan jer to trenutno nema smisla), a na posao idu biciklima/javnim prijevozom/pjesice i ostane im sasvim dovoljno. Ah, jbg kad si mlad jos to ide. Nesumnjivo ce se stvari promjeniti kad dode obitelj i tako to.

 

Trebalo bi pitati Deusa kako je on zbavljao pocetke, ako se ne varam pricao je kako nema ni krevet vec spava samo na madracu jer ne vidi potrebu za krevetom, ili tako nesto, ne sjecam se. xD

 

EDIT:

Uglavnom, ono sto sam konkretno htio reci, a malo se skrenulo s teme, da stvarno nije toliko jako crno kako ispada kad citam komentare. Hebate, po komentarima sam dobio dojam da zivimo u Falloutu.

 

@hrvooje

Imas pravo, no opet me nesto kopka, situacija koju si naveo nakon II svj. rata bila je tipicna slika ne samo pojedinacnih regija, ne samo ove drzave, vec i cijele ex-Yu. No, nekim magicnim cudom ipak se obnovilo. Sto me navodi na to da se ipak moze kad postoji volja i inicijativa.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:17 (1domagoj1).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 ja imam 7k i smatram to gotovo pa početničkom bijedom. hehe

iako imam preko 5 godina staža.

vrlo skoro očekujem cca 9000...jer tolko firme u pravilu plaćaju iskustvo i akumulirano znanje.

Smatram da je to ok. za samca ili za u dvoje pogotovo.

Iako i dalje neusporedivo sa Europom.

 

btw...pošto je ovo IT forum i tema, pričamo o IT-u. Kak može u tom biznisu 7k biti astronomski?!

Pa ja sa 7 se osjećam ko luzerčina. hehe

masa njih ima preko 8, dobar dio i nešto malo preko 10.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:15 (Putin).
16 godina
protjeran
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

 

 

Odbij kredu i auto, što ti ostane? :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:23 (Mayo).
14 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Imam iskustvo od 6 mjeseci rada u Kanadi i mogu potvrditi da "nije u šoldima sve."

 

Nakon što sam bio i vidio, zaključio sam da ne želim ostati tamo, doći nekoliko puta pa pokopati svoje roditelje, i onda doći još nekoliko puta prije nego netko pokopa mene. Tko može, neka mu je sa srećom. Ja nisam mogao.

 

Europa je ipak bliže i lakše je. "Bliže" prvenstveno u psihološkom smislu. Onaj tko je iskusio daljinu drugog kontinenta će shvatiti. Ali opet, nismo svi isti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Putin kaže...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 ja imam 7k i smatram to gotovo pa početničkom bijedom. hehe

iako imam preko 5 godina staža.

vrlo skoro očekujem cca 9000...jer tolko firme u pravilu plaćaju iskustvo i akumulirano znanje.

Smatram da je to ok. za samca ili za u dvoje pogotovo.

Iako i dalje neusporedivo sa Europom.

 

btw...pošto je ovo IT forum i tema, pričamo o IT-u. Kak može u tom biznisu 7k biti astronomski?!

Pa ja sa 7 se osjećam ko luzerčina. hehe

masa njih ima preko 8, dobar dio i nešto malo preko 10.

 Sorry ali meni su i dalje te cifre astronomske. Ja ne znam kakve to firme plaćaju ljude sa tim ciframa u hr. Osim ako radiš  na nekoj vrlo visokoj poziciji. Da li vi samo programeri tolko dobijete jer ja za ostala IT zanimanja nikad nisam čuo takve cifre kod nas.

 

Edit: Osim ako si freelancer u nekom dizajnu pa radiš po 2, 3 mjeseca i onda ti isplate oko 15 k ali za ostalo me to sve čudi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:31 (RedRocco).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Badaboom kaže...

Imam iskustvo od 6 mjeseci rada u Kanadi i mogu potvrditi da "nije u šoldima sve."

 

Nakon što sam bio i vidio, zaključio sam da ne želim ostati tamo, doći nekoliko puta pa pokopati svoje roditelje, i onda doći još nekoliko puta prije nego netko pokopa mene. Tko može, neka mu je sa srećom. Ja nisam mogao.

 

Europa je ipak bliže i lakše je. "Bliže" prvenstveno u psihološkom smislu. Onaj tko je iskusio daljinu drugog kontinenta će shvatiti. Ali opet, nismo svi isti.

 

"Life's a bitch and then you die" ljudi opcenito nece nigdje biti sretni. Ovo si postavio malo premorbidno...

 

RedRocco kaže...

 Sorry ali meni su i dalje te cifre astronomske. Ja ne znam kakve to firme plaćaju ljude sa tim ciframa u hr. Osim ako radiš  na nekoj vrlo visokoj poziciji. Da li vi samo programeri tolko dobijete jer ja za ostala IT zanimanja nikad nisam čuo takve cifre kod nas.

 

 

>10 nije nista neoubicajeno u HR za IT sektor

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:33 (Friday).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
RedRocco kaže...
Putin kaže...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 ja imam 7k i smatram to gotovo pa početničkom bijedom. hehe

iako imam preko 5 godina staža.

vrlo skoro očekujem cca 9000...jer tolko firme u pravilu plaćaju iskustvo i akumulirano znanje.

Smatram da je to ok. za samca ili za u dvoje pogotovo.

Iako i dalje neusporedivo sa Europom.

 

btw...pošto je ovo IT forum i tema, pričamo o IT-u. Kak može u tom biznisu 7k biti astronomski?!

Pa ja sa 7 se osjećam ko luzerčina. hehe

masa njih ima preko 8, dobar dio i nešto malo preko 10.

 Sorry ali meni su i dalje te cifre astronomske. Ja ne znam kakve to firme plaćaju ljude sa tim ciframa u hr. Osim ako radiš  na nekoj vrlo visokoj poziciji. Da li vi samo programeri tolko dobijete jer ja za ostala IT zanimanja nikad nisam čuo takve cifre kod nas.

 

Edit: Osim ako si freelancer u nekom dizajnu pa radiš po 2, 3 mjeseca i onda ti isplate oko 15 k ali za ostalo me to sve čudi.

 to nema nikakve veze sa plaćom programera, niti sa programerima i programiranjem. IT je puno širi od programiranja. Ali kužim da si dovoljno neupućen u IT da mi se ne ulazi u tu temu tebi pojašnjavati. I ne radi se btw o nikakvim vrlo visokim pozicijama. nikakvom menadžmentu. a kaj se tiče managera.. nekakav manji IT menadžerčić bilo čega, bilo gdje u Zg uglavnom može računati sa cca 12k. Ako je firma veća, onda je dio menadžmenta firme pa je plaća min 15k.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Putin kaže...

 to nema nikakve veze sa plaćom programera, niti sa programerima i programiranjem. IT je puno širi od programiranja. Ali kužim da si dovoljno neupućen u IT da mi se ne ulazi u tu temu tebi pojašnjavati. I ne radi se btw o nikakvim vrlo visokim pozicijama. nikakvom menadžmentu. a kaj se tiče managera.. nekakav manji IT menadžerčić bilo čega, bilo gdje u Zg uglavnom može računati sa cca 12k. Ako je firma veća, onda je dio menadžmenta firme pa je plaća min 15k.

 Joj izvini što pitam. Izgleda da treba šutiti jer se odmah digne prašina čim netko spomene plaće. Hvala na info, još jednom puno ti hvala.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 18:47 (RedRocco).
13 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Mene samo zanima tko će čitati bug ako svi odu iz RH :(

You have to be odd to be number one
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

 Ja predpostavljam da ti nisi uzeo krediti za kuću - stan gore u Irskoj nego si iznajmio. Ako je tako, pa onda znaj da većina ljudi na zapadu tako živi. Nemaju baš krediti za stan i za auto u isto vrijeme. Kod nas ide kredit za stan i auto (po cijeni koju je hrvoje naveo) u isto vrijeme i onda se ekipa čudi kako spaja kraj sa krajem.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 19:08 (GargamelHR).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
GargamelHR kaže...
Friday kaže...
1domagoj1 kaže...

Pricam o samcima. Za jednog samca 8-9k je sasvim ok placa.

 

Odbij barem 3.5 za kredit za stan, 2 za auto, nesto rezija... Sta ti ostane?

 Ja predpostavljam da ti nisi uzeo krediti za kuću - stan gore u Irskoj nego si iznajmio. Ako je tako, pa onda znaj da većina ljudi na zapadu tako živi. Nemaju baš krediti za stan i za auto u isto vrijeme. Kod nas ide kredit za stan i auto (po cijeni koju je hrvoje naveo) u isto vrijeme i onda se ekipa čudi kako spaja kraj sa krajem.

 ae

 

Niko financijski iole pismen nikad nije kupio auto na kredit. Stan je druga priča, ali auto se ne kupuje na kredu.

 

EOD.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 19:09 (Putin).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 

IT bejbi

Petak, jel ima tamo kod tebe kakvih servisera računala i sličnih IT šarafdžija i koliko oni zarade (ovdje govorim o serviserima običnih kanti, ne mainframeova)?

11 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
RedRocco kaže...

Ma od kud vama cifre 9 ili 10 000 kn mjesečno? Pa ja najviše šta jednog znam ima 7 k i to je faking astronomska cifra za moje pojmove. Jbt, fascinantno.

 

Zadnje ponude koje sam imao u Hrvatskoj (od ljeta do kraja godine) -  najniža je bila 9000 (bez naknade za tumaranje po svijetu), srednja 12000, najviša je bila nešto malo preko 20000.

Neto cifre u kunama.

 

Nisam se javljao na oglase jer trenutno ne tražim posao, nego su me kontaktirali preko društvenih mreža i foruma koje pratim.

Imam malo više od 10 godina radnog staža, bavim se elektronikom i programiranjem.

 

Ovu prvu sam (na sreću) odbacio, jer ne želim da me moji vide na TV-u kako u narančastom kombinezonu razgledam ljepote Sahare.

Zadnju sam odbio jer je poslodavac doslovno gonič robova, radno vrijeme nije baš najjasnije definirano, projekt je zahtjevan a rok nategnut. Radio sam već za jednu takvu tvrtku, pa dobro znam da mi nikakav novac ne može nadoknaditi slobodno vrijeme.

Ova srednja je bila OK, ali nisam htio ostaviti ovo na čemu sada radim.

 

Da, manjak je ljudi u IT-u i neki su počeli vući za rukav da dođeš raditi kod njih.

 

Problem kod domaćih je što ih dosta misli da za plaću kupuju roba na 24/7/365.

Na razgovorima moraš iz njih čupati informacije o radnom vremenu i prekovremenima.

Neki očekuju da im se za ulaganje u opremu u rangu jednog luksuznijeg bureka, napravi uređaj sa funkcionalnosti koju imaju uređaji  s cijenom u rangu par tisuća eur.

U glavi mi se aktivira alarm ako spomenu kao prednost službeni laptop ili mobitel.

S godinama shvatiš kako postoji nekakva čudna korelacija između statusa projekata (planiranje/izvršavanje/odgođen/ugašen) i toga tko je u medijima fotografiran ispred zatvora u Remetincu na ulasku ili izlasku.

 

Što se tiče ponuda izvana, uglavnom su freelance poslovi u Njemačkoj za nekih 50€ po satu (embedded Linux ili nekakvi RTOS-i) na 6 mjeseci ili godinu dana.

To obično ide preko LinkedIn-a.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice