Nestašica sirovina za smartphone

poruka: 27
|
čitano: 3.138
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nestašica sirovina za smartphone".
16 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

pa povratak na žicu nije loš loš  i opet budemo svi u kontaktu...a ni dimni signali nisu loša opcija, jedino kaj su vjetrovi (barem ovi prouzročeni klimatskim promjenama {#})pušu sve jače, pa bi to mogao biti razlog otežavanja komunikacije a i mogućih nesporazuma...

Moj PC  
4 2 hvala 0
13 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Ne bojim se ja da će to išta spriječiti/usporiti izlazak narednih 1000 generacija flagshipova i inih uređaja poznatih i nepoznatih proizvođača...

Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Ako tih metala fali za mobove, kako je tek sa većim komadima elektronike? 

Koliko ih tek ode u tipični set uređaja modernog kućanstva - veliki smart tv, laptop , desktop, tablet, igraća konzola, digitalna kamera. 

U interesu ekološke održivosti je da se smartfoni razviju toliko da za sitne pare omoguće kompjuterizaciju "trećeg svijeta".

 

Ja imam Galaxy Note 3 kao jedini osobni digitalni uređaj u stanu, i ne treba mi ništa drugo. 

Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
Ne radi se tu o "kilama" metala vec u mikrogramima. Puno veci problem su, recimo, fluice u koje ide puno vise. Ono sto je interesantnije da je zapad kompletnu proizvodnju REM (rear earth metals/minerals) prepustio Kini koja je prije koju godinu podigla cijenu. Sad se zapad nesto budi....
Bilo bu tu puno problema jer vecina REMa se nalazi po Kini i 3 svijetu.
15 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...

Ako tih metala fali za mobove, kako je tek sa većim komadima elektronike? 

Koliko ih tek ode u tipični set uređaja modernog kućanstva - veliki smart tv, laptop , desktop, tablet, igraća konzola, digitalna kamera. 

U interesu ekološke održivosti je da se smartfoni razviju toliko da za sitne pare omoguće kompjuterizaciju "trećeg svijeta".

 

Ja imam Galaxy Note 3 kao jedini osobni digitalni uređaj u stanu, i ne treba mi ništa drugo. 

Msm da sitne pare nemaju veze sa ekološkom održivošću, s obzirom da pričamo o nestašici elemenata za koje nema zamjene možemo pričati samo o povećanju cijene gotovog proizvoda. Mada kako se populacija ljudi povecava progresivno uskoro necemo pricati samo o nestasici sirovina za elektroniku vec i za druge stvari. Prije bih rekao da u interesu ekološke održivosti je da se dalje usavrši proces reciklaže i proces vađenja sirovina a da se smanji uticaj na okolinu.

13 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
hogar strašni kaže...

pa povratak na žicu nije loš loš  i opet budemo svi u kontaktu...a ni dimni signali nisu loša opcija, jedino kaj su vjetrovi (barem ovi prouzročeni klimatskim promjenama {#})pušu sve jače, pa bi to mogao biti razlog otežavanja komunikacije a i mogućih nesporazuma...

budu se bubnjevi vratili u modu čini mi se

a možda vanjzemaljci imaju višak pa nam oni prodaju

 

14 godina
odjavljen
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Gledao sam na jednom programu (Galileo) da u Švicarskoj bogati ljudi iz cijelog svijeta koji se hoće u budućnosti još više obogatit, kupuju metale i ostale sirovine potrebne za razvoj tehnike kakvu sada poznajemo i sve to skladište u posebnim sefovima koji liče na velika skladišta kako bi ih u budučnosti kada nebude bilo dovoljno "materijala" prodali i profitirali.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
vip_tip kaže...

Gledao sam na jednom programu (Galileo) da u Švicarskoj bogati ljudi iz cijelog svijeta koji se hoće u budućnosti još više obogatit, kupuju metale i ostale sirovine potrebne za razvoj tehnike kakvu sada poznajemo i sve to skladište u posebnim sefovima koji liče na velika skladišta kako bi ih u budučnosti kada nebude bilo dovoljno "materijala" prodali i profitirali.

 

kreteni, dok dodje to tog, vec ce 99% bug foruma biti u grobu, pa tak i ova ekipa koja to kupuje.

http://isvijet.com.hr
14 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Sad mi korisnici postavimo ultimatum tvornicama: mi vama stare mobitele, vi nama nove smartphone-ove, kad već tvornice nemaju sirovina, a korisnici imaju...{#}

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
Edge kaže...
vip_tip kaže...

Gledao sam na jednom programu (Galileo) da u Švicarskoj bogati ljudi iz cijelog svijeta koji se hoće u budućnosti još više obogatit, kupuju metale i ostale sirovine potrebne za razvoj tehnike kakvu sada poznajemo i sve to skladište u posebnim sefovima koji liče na velika skladišta kako bi ih u budučnosti kada nebude bilo dovoljno "materijala" prodali i profitirali.

 

kreteni, dok dodje to tog, vec ce 99% bug foruma biti u grobu, pa tak i ova ekipa koja to kupuje.

Da stvar bude bolja, neke Švicarske banke uvode ili hoće uvest prodaju sirovina u svoje bankarstvo mogučim kupcima, tako da samo jedan kovčeg sa epruetama koje su pune raznih elemenata za proizvodnju mogu se nabavit već sada po dosta velikoj cijeni.

12 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

citiram: Talij i njegovi spojevi su otrovni i kancerogeni za ljude i životinje. Ali je važno da se koristi u proizvodnji mobitela i tko zna sve cega

 
0 2 hvala 0
11 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Tamo još 2009. godine Kina je kao najveći proizvođač krenula dizati cijene tih sirovina jer je kao nestašica i uvoditi restrikcije na izvoz.

Dakle, ako hoćeš proizvoditi iole naprednu elektroniku, to moraš kod njih, u njihovim tvornicama.

 

Nisu ti metali "rijetki" za pronaći, nego je problem proizvodnja koja je skupa i prljava, pa nije nešto pretjerano isplativa niti u jednoj zapadnoj zemlji.

Zbog toga su Kinezi za rudarenje otišli u Afriku, tamo je naime društveno i pravno uređenje otprilike slično našem (il' si bos, il' si...).

Za uzvrat su im napravili nogomene stadione i asfaltirali ceste (ha, ha).

 

O tome se naveliko pisalo u to doba i snimilo se par solidnih dokumentaraca.

 

A ovi genijalci s početka članka rade statistike s trenutno dostupnim podacima, a ti se pak odnose na rudnike na kopnu.

Jer, vidi vraga, kada se naglo digne cijena sirovine, odjednom postane isplativo kopati i na dnu oceana.

 

http://japandailypress.com/japan-granted-rights-to-explore-rare-metals-rich-pacific-ocean-2232653/

 

To je između ostalog i jedan od razloga zbog kojeg oni tamo svako malo demostriraju vojnu silu i demonstrativno provozaju flotu ispred granice onih drugih...

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
peace_of_cake kaže...

citiram: Talij i njegovi spojevi su otrovni i kancerogeni za ljude i životinje. Ali je važno da se koristi u proizvodnji mobitela i tko zna sve cega

 

A što bi tek rekao da pogledaš analize vode iz javnih vodovoda po Slavoniji i koncentraciju žive, mangana, arsena i olova...

14 godina
odjavljen
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Nebi me čudilo da i u daljoj budučnosti "otplove" i na Mjesec ili koje drugo nebesko tijelo da pokušaju pronaći možda predviđene izvore potrebnih sirovina. Recimo da nam je najjbliži Mars kojeg poisuju astronomski stručnjaci da je nekada bio posve slićan Zemlji.

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone

Malina,

 

Fulao si poantu potpuno.

Nemaš percepciju i zaboravljaš kako je internetizacija i kompjuterizacija društva globalan proces koji se nezaustavljivo širi.

 

Npr, 80% ljudi u Africi posjeduje mobitel, dok ih pc posjeduje oko 5 posto.. da ne pričamo o ostaloj elektronici koju vi zapadnjački nastrojenog uma uzimate kao zdravo- gotovo potrošačko pravo. 

 

Zamisli sad 4.5 MILIJARDI ljudi kojima je mobitel trenutno jedina elektronika koju posjeduju - zamisli da svi ti ljudi ganjaju to isto pravo!

Pa se zapitaj koliko bi sirovina trebalo za kompletni arsenal potrošačke elektronike za te 4.5 milijarde ljudi. 

 

Ponavljam, razvoj smartfona je strateški kritična stavka globalne održivosti.

Ako je meni kao građaninu "razvijene" države jedan takav uređaj već danas dovoljan za sve potrebe, onda će biti dovoljan i za sve te ljude.

Za 5-10 godina, ti njihovi mobiteli kupljeni za te sitne pare (manje od 50 dolara ) imat će sposobnosti mojeg Notea 3.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.12.2013 12:11 (darko_sam).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...

Ako tih metala fali za mobove, kako je tek sa većim komadima elektronike? 

Koliko ih tek ode u tipični set uređaja modernog kućanstva - veliki smart tv, laptop , desktop, tablet, igraća konzola, digitalna kamera. 

U interesu ekološke održivosti je da se smartfoni razviju toliko da za sitne pare omoguće kompjuterizaciju "trećeg svijeta".

 

Ja imam Galaxy Note 3 kao jedini osobni digitalni uređaj u stanu, i ne treba mi ništa drugo. 

Kad ga skidaš sa zida, možeš sam ili zoveš prijatelja? ;)

16 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...
Ja imam Galaxy Note 3 kao jedini osobni digitalni uređaj u stanu, i ne treba mi ništa drugo. 

I sad bi svi tebe trebali uzeti za konstantu!?

15 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...

Malina,

 

Fulao si poantu potpuno.

Nemaš percepciju i zaboravljaš kako je internetizacija i kompjuterizacija društva globalan proces koji se nezaustavljivo širi.

 

Npr, 80% ljudi u Africi posjeduje mobitel, dok ih pc posjeduje oko 5 posto.. da ne pričamo o ostaloj elektronici koju vi zapadnjački nastrojenog uma uzimate kao zdravo- gotovo potrošačko pravo. 

 

Zamisli sad 4.5 MILIJARDI ljudi kojima je mobitel trenutno jedina elektronika koju posjeduju - zamisli da svi ti ljudi ganjaju to isto pravo!

Pa se zapitaj koliko bi sirovina trebalo za kompletni arsenal potrošačke elektronike za te 4.5 milijarde ljudi. 

 

Ponavljam, razvoj smartfona je strateški kritična stavka globalne održivosti.

Ako je meni kao građaninu "razvijene" države jedan takav uređaj već danas dovoljan za sve potrebe, onda će biti dovoljan i za sve te ljude.

Za 5-10 godina, ti njihovi mobiteli kupljeni za te sitne pare (manje od 50 dolara ) imat će sposobnosti mojeg Notea 3.

Ajde malo se skontaj...prvo spominjes ekolosku odrzivost...koja nema veze sa onim sto si napisao gore a onda u drugom postu o necemu sasvim trecem. Ako je tebi taj note dovoljan ne mora znaciti da je svima, niti si ti standard niti prosjek jednog gradjanina "razvijene" drzave, prije bih rekao da si iznimka kome je dovoljan jedan uređaj, za multimediju, posao, opustanje...i sasvim slucajno je to smartphone. Da te pitam jednu stvar, nemas u kuci tv, liniju, modem, ruter, telefon?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...
Npr, 80% ljudi u Africi posjeduje mobitel, dok ih pc posjeduje oko 5 posto..

Može izvor koji će da potvrdi ovu rečenicu? Užasno me zanima.

Thing or two about hackers: http://www.smbc-comics.com/comics/20120220.gif
10 godina
neaktivan
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Nemam u svojoj sobi (prostorija u kojoj boravim dok sam doma )

Sve što imam je modem za wireless, Note 3 i nekoliko USB stickova od 32GB.

 

I još uvijek nisi shvatio priču, nesposoban stvar sagledati iz globalne perspektive. 

Nisam ja mjerilo za vas, ali sam itekako mjerilo za sve te ljude koji imaju telefon i jedva komad krova nad glavom. 

Smartfon je u perspektivi ekološke održivosti daleko najprihvatljivije rješenje za kompjuterizaciju tih milijarda ljudi. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nestašica sirovina za smartphone

80 % penetracije mobitela je gruba procjena za Afriku, na bazi ovoga:

 

http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_mobile_network_operators_of_the_Middle_East_and_Africa

 

..a 5 posto je bila pogrešna procjena za pc, zapravo. 

2006 je bila na 1 %..znači u najboljem slučaju je danas na 3-4%

http://www.statista.com/statistics/203670/pc-penetration-per-capita-in-the-middle-east-and-africa-since-2000/

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...

Nemam u svojoj sobi (prostorija u kojoj boravim dok sam doma )

Sve što imam je modem za wireless, Note 3 i nekoliko USB stickova od 32GB.

 

I još uvijek nisi shvatio priču, nesposoban stvar sagledati iz globalne perspektive. 

Nisam ja mjerilo za vas, ali sam itekako mjerilo za sve te ljude koji imaju telefon i jedva komad krova nad glavom. 

Smartfon je u perspektivi ekološke održivosti daleko najprihvatljivije rješenje za kompjuterizaciju tih milijarda ljudi. 

Opet ti o ekološkoj održivosti...Pa ako hoćeš da riješiš problem ne rješavaš posljedicu vec uzrok...Ovde nije rješenje sa ekološke održivost proizvesti 4.5 milijardi smartphona i problem riješen već dalje optimizirati proces dobijanja sirovina i reciklaže otpada za taj tvoj note3 kako bi on pravio što manji uticaj na okolinu...iako sam ja nesposoban da shvatim globalu znam da se kuca ne gradi od krova vec od temelja...

10 godina
neaktivan
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Slažem se, ali krivo si me interpretirao. 

Rekao sam da je najprihvatljivije(u usporedbi sa sirovinama koje bi bile potrebne za 4 milijarde laptopa, desktopa ili tableta) rješenje u smislu ekološke održivosti, ne da će se ekološki problemi riješiti ako svi nabave smartfon.

Što se tiče otpadnog efekta, mobitel je i tu konkretno daleko prihvatljiviji, valjda ne moram objašnjavati zašto 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
vip_tip kaže...

Nebi me čudilo da i u daljoj budučnosti "otplove" i na Mjesec ili koje drugo nebesko tijelo da pokušaju pronaći možda predviđene izvore potrebnih sirovina. Recimo da nam je najjbliži Mars kojeg poisuju astronomski stručnjaci da je nekada bio posve slićan Zemlji.

http://theweek.com/article/index/246086/how-asteroid-mining-could-add-trillions-to-the-world-economy

 

15 godina
offline
Re: Nestašica sirovina za smartphone
darko_sam kaže...

Slažem se, ali krivo si me interpretirao. 

Rekao sam da je najprihvatljivije(u usporedbi sa sirovinama koje bi bile potrebne za 4 milijarde laptopa, desktopa ili tableta) rješenje u smislu ekološke održivosti, ne da će se ekološki problemi riješiti ako svi nabave smartfon.

Što se tiče otpadnog efekta, mobitel je i tu konkretno daleko prihvatljiviji, valjda ne moram objašnjavati zašto 

Shvatio sam ja odmah sta si ti htio reci da se manje resursa potrosi u proizvodnji smartphone-a nego npr pc ili televizora. Ali i to je nevazno sa stanovistva ekologije ako se koristi proces proizvodnje sirovina koji je stetan po okolinu. Da slazem se sa tobom ali mislim i dalje da se sto se tice ekologije treba poraditi na onim pocetnim procesima a to je vadjenje sirovine iz prirode. E sad druga je stvar sto proizvodjaci elektronike ne baziraju svoju proizvodnju na osnovu stetnosti po prirodu vec na osnovu traznje i kreiranjem svijesti potrosaca putem marketinga.

10 godina
neaktivan
offline
Nestašica sirovina za smartphone

Ok, ali samo da dodam..svi veliki igrači u polju potrošačke elektronike su pri vrhu održivih trendova.

HP je navodno već u "pozitivi" što se tiče utjecaja na okoliš.

Intel, Google, Microsoft, Apple, Samsung, Sony ..svi imaju ozbiljne i transparentne programe unapređenja poslovanja prema tom cilju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Nestašica sirovina za smartphone

neka ih pokušaju načiniti od sira, saharskog pijeska ili kamena s ramena. toga ima u izobilju. a bit će jednako "pametni" kao i sad. {#}

Moj PC  
2 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice