Neki to (ne) vole sirovo

poruka: 34
|
čitano: 6.641
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Neki to (ne) vole sirovo".
13 godina
neaktivan
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Oleg, manje tonemappinga :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo

Vezano uz HDR, komentirat ću s videom i slikom 

 

 

 

Selling doors, door to door.
15 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Osobno ne volim izdrkavanje sa HDR-om... cesto se misjuza pa onda fotka lici kao ova Olegova. Not my thing.

Rvat katolik!
 
7 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Pod "fotošopirano" se ne misli da se elementi dodaju koji nisu tu niti korištenje Photoshopa. Misli se na editiranje slike. Mislim da je ovo ok potez za izvještavanje jer bi slike trebale biti onakve kakve vidimo a ne onakve kakve bi željeli da budu. Editirane fotografije treba staviti pod umjetničke i kao takvima im nije mjesto u novinarstvu osim ako su predmet rasprave.

 
3 1 hvala 0
16 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Pa i jpg iz aparata je raw koji je kamera obradila, a proizvođači isto imaju svoje viđenje kako bi trebalo da jpg-ovi izgledaju. Neki su neutralni a neki su življi, s tim da fotograf može još začiniti po želji. A ovakav ekstremni tone maping se može dobiti i iz jpg-a.

Argument za brzinu mogu razumjeti ali ne znači da je RAW=HDR, jedino ako su im ovakve fotke stalno dolazile. U tom slučaju nek zamijene fotografe :D

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
axos kaže...

Pod "fotošopirano" se ne misli da se elementi dodaju koji nisu tu niti korištenje Photoshopa. Misli se na editiranje slike. Mislim da je ovo ok potez za izvještavanje jer bi slike trebale biti onakve kakve vidimo a ne onakve kakve bi željeli da budu. Editirane fotografije treba staviti pod umjetničke i kao takvima im nije mjesto u novinarstvu osim ako su predmet rasprave.

Baš i ne, stvari ne stoje tako. Fotošopiranje je nužnost jer JPEG slike često nemaju veze sa stvarnim doživljajem i onime što čovjek vidi upravo zbog razlike oko+mozak vs. senzor aparata. RAW + obrada omogućava popravke na loše eksponiranim fotografijama, loše kadriranim i sl. Ako ja izvještavam s noćnog pucanja u Parizu, nemam ni volje ni vremena niti je sigurno namještati postavke - pukneš fotku, a onda vadiš kasnije metke iz kućišta aparata. Jednako tako, ako sam otišao izvijestiti s obale gdje se nasukao kit, a preeksponirao sam fotografiju, neću poslati u redakciju bijeli JPEG.

 

Reportažna fotografija nije umjetnička brzipotezna pa da vrijedi "ostav' kako's uva'tijo" ili "uredi da bude prekrasno nabrijano" nešto sl.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Tonči kaže...
axos kaže...

Pod "fotošopirano" se ne misli da se elementi dodaju koji nisu tu niti korištenje Photoshopa. Misli se na editiranje slike. Mislim da je ovo ok potez za izvještavanje jer bi slike trebale biti onakve kakve vidimo a ne onakve kakve bi željeli da budu. Editirane fotografije treba staviti pod umjetničke i kao takvima im nije mjesto u novinarstvu osim ako su predmet rasprave.

Baš i ne, stvari ne stoje tako. Fotošopiranje je nužnost jer JPEG slike često nemaju veze sa stvarnim doživljajem i onime što čovjek vidi upravo zbog razlike oko+mozak vs. senzor aparata. RAW + obrada omogućava popravke na loše eksponiranim fotografijama, loše kadriranim i sl. Ako ja izvještavam s noćnog pucanja u Parizu, nemam ni volje ni vremena niti je sigurno namještati postavke - pukneš fotku, a onda vadiš kasnije metke iz kućišta aparata. Jednako tako, ako sam otišao izvijestiti s obale gdje se nasukao kit, a preeksponirao sam fotografiju, neću poslati u redakciju bijeli JPEG.

 

Reportažna fotografija nije umjetnička brzipotezna pa da vrijedi "ostav' kako's uva'tijo" ili "uredi da bude prekrasno nabrijano" nešto sl.

 Jbg ponovo slikaj. Ako ne ide ili su uvijeti takvi da realno ne možeš napraviti upotrebljivu fotografiju,  ili to nije za tebe.

Jer ako mo možeš dodati jedan efekt, zašto ih nebi dodao pet ili deset, ili dodao nešto. Gdje je granica?

Istina da jpeg neće izgledati identično onom što vidimo, ali nije ni približno onom što ekipa napravi "minornim uljepšavanjem".

15 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Iskreno, jpgeovi fotkani novijim slrom se mogu dosta obradit u lightroomu, ako ima potrebe, ako nista cisto zbog visokih rezolucija. Sta se photoshopiranja tice,koje se pocinje spominjat kao 'varanje', ljudi su upotpunosti zaboravili sta se sve radilo u analognoj fotografiji. Od HDR ova, do maipulacije ( dodavanja djelova na fotografije), kontrast, boje,cropa, mijenjanje perspektive, blur, sharp sve sta danas prosjecan amater ili profesionalac radi na svojoj fotografiji u lightroomu. Cak su se brisali i pristici. Zahtjevalo je to puno vise znanja od optike, kemije i same fotografije. Ali se radilo. Meni je smijesno kad mi netko prica o HDRu kao revoluciji kod digitalnih aparata, a radile su se u 19st :) U svakom slucaju nije mi cudna ovakva odluka reutersa jer danas 99% profesionalnih fotografija ne zahtjeva raw, a jpg je puno jendostavniji za manipulaciju.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo

Ne govorimo o pretjerivanju ili lažiranju fotografije. Svrha reportažne fotografije nije da bude "kako mi aparat i uvjeti dopuste". Dakle, ti pokušavaš ustvrditi da je svrha reportažne fotografije natjecanje u "netaknutosti" rezultata opreme i uvjeta. Moj stav je drugačiji, a to je da je svrha reportažne fotografije da prenese informaciju u što boljem obliku, poželjno onako kako ljudi to vide, NE kako to vidi aparat. Čak u nekim slučajevima je važno istaknuti ono što je potrebno, izvući predmet iz sjene, black crusha, pre-eksponiranog dijela slike i sl. 

 

To da govorimo o fotografijama za Playboy, Elle itd. i mijenjanju sadržaja, posve je druga priča.

15 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Ništ čudno. RAW-ovi su veliki i nepraktični za "real-time" distribuciju s terena, troše više resursa od JPEG-a, onaj ko će ih objavljivati treba ih i posložiti u RAW konverteru i pripremiti (makar minimalno), a na kraju će Štefica to pogledati na nekom portalu par sekundi i bit će joj baš svejedno za ton, temperaturu, dinamički raspon, kako nebo izgleda i jel je negdje ostao vidljiv flek sa senzora ili nije. Tlaka je to skupljati, gomilati i obrađivati u količinama u kojima se to generira po tim velikim medijskim agencijama. Nemaju jednostavno vremena za igrati se s tim. Druga je stvar što se sve može s RAW-om. Ali to ne treba modernom žurnalizmu. BTW, da nebi ispalo da sam protiv RAW-a, ja se ne sjećam da sam u desetak godina zabavljanja fotografijom s raznoraznim dSLR-ovima okinuo više od 20-30 JPEG-ova ukupno.

Deckard
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Davor kaže...

Vezano uz HDR, komentirat ću s videom i slikom 

 

 

"The HDR hole"

15 godina
odjavljen
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Trickortreat kaže...
Davor kaže...

Vezano uz HDR, komentirat ću s videom i slikom 

 

 

"The HDR hole"

 Aurora HDR Pro je valjda ovaj alat koji Oleg spominje... Dosta zgodan tool za HDR-hole-iste. :P

8 godina
odjavljen
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Mozda ja nisam dobro razumio. "Reuters kaže da i dalje, naravno, dopušta svojim fotografima da snimaju RAW + JPEG, ako žele obraditi RAW za svoj gušt - slobodno, ali u agencijsku produkciju trebaju slati JPEG."

 

Da li oni brane snimanje u RAW ili slanje RAW-a u redakciju? Ako brane snimanje kako ce znati da se to postuje? Ako brane slanje sta sprecava fotografa da brzinski obradi fotku iz RAW-a u ligthroomu i posalje JPEG? Pretpostavljam da se fotke sa terena salju sa lapa u koji se prebace fotke iz aparata jer koliko znam nema niti jedan aparat koji moze slati direktno i jedina je mogucnost povezivanje aprata sa mobilnim telefonom a koliko sam upratio to je teska gnajvaza jos uvijek...

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
RAW nisu ni prije prihvaćali, a sada ne žele ni jpeg nastao iz RAWa. Pitanje je što je s in-camera razvijanjem.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Visak kaže...
RAW nisu ni prije prihvaćali, a sada ne žele ni jpeg nastao iz RAWa. Pitanje je što je s in-camera razvijanjem.

Forumaš tvrdi suprotno... tko ima pravo? Ovo je malo i smiješno jer nema puno logike.

14 godina
neaktivan
offline
Neki to (ne) vole sirovo

gruneš sve u Lightroom i obradiš za par minuta na dobrom kompu, laptopu i eto jpegova :)

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Tonči kaže...
Visak kaže...
RAW nisu ni prije prihvaćali, a sada ne žele ni jpeg nastao iz RAWa. Pitanje je što je s in-camera razvijanjem.

Forumaš tvrdi suprotno... tko ima pravo? Ovo je malo i smiješno jer nema puno logike.

 Samo prihvataju out-of-camera jpg. To je objavio petapixel i potvrdio glasnogovornik Reutersa.

http://petapixel.com/2015/11/18/reuters-issues-a-worldwide-ban-on-raw-photos/

 

Šta je slijedeće, vidjeti koji im je najprihvatljiviji OOC JPG pa banati ostale koji odstupaju (baj baj Oly i Fuji, lol)? Ili nek proizvođači uvedu ''Reuters look'' u art filtere :D

16 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
@Tonči
Nije teško na netu naći originalnu vijest.

Kod nas novinari napišu poluinformaciju, a onda svako komentira kako je on to shvatio. Činjenice obično nikome nisu prioritet.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Određenu dozu manipulacije i dalje dozvoljavaju (crop, levels), znači nisu išli u ekstrem. Htjeli su negdje povući crtu, a ovo je prilično dobro definirana granica i ne vidim zašto bi nekome u toj branši predstavljala problem.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Gimp kažeš? :P

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Ja bih radije vidio neki novi grafički format, koji će zamijeniti JPG. JPG je bio uredu, dok su kartice i ostale đinđe bile maloga kapaciteta, a one većega puno skuplje.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Vidjet ćemo kako će se to odvijati. Ali ja osobno cijenim kad se dobra fotka dobije u kameri a ne u post-processingu. Najlakše je okinuti bez puno razmišljanja, pa lako cemo kasnije popravljati. Kad sam ja učio fotografiju, bio je princip slikanja neke teme, ali imao si ograničen broj okidanja. To čovjeka natjera na razmišljanje i trud.
Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Ekipa, nemate pojma kako je teško namjestiti sliku čak malo naprednijima da bude original iz RAW fotografija. Najveći problem je aperture size (F/1..)  koji treba imati vještine http://www.digitalcameraworld.com/2014/01/23/what-is-the-best-aperture-and-focal-length-for-portraits/ za to. Gledajte, slikao sam dosta slika u RAW i obradio ih u rawtherapee, lightroom, lightzone,... Nije lako, treba baš izvježbat za svaku sliku obraditi zasebno. Volio bih da netko malo više o tome objasni kada i kako uštediti vrijeme na obradu slika sa RAW-om. HDR je umjetnost i nema veze sa originalima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2015 21:35 (marin_sagovac).
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
marin_sagovac kaže...

HDR je umjetnost i nema veze sa originalima.

Kod kamera se pod HDR podrazumijeva i kreiranje sirovih HDR podataka (vise snimki s razlicitom ekspozicijom) i zatim procesiranje u jednu konacnu SDR sliku (tone mapping).
Ovo prvo samo po sebi nije umjetnost, cak i ako na koncu odaberes jednu od snimki.
Tone mapping je korak gdje se obicno pretjeruje s efektom, iako i on sam je posve zdravorazumski mehanizam koji ne mora bit umjetnost vec moze dati realniji rezultat negoli standardni original bez HDR. Isto kao i bilo koji druga post-processing metoda - ako pretjeras, udaljavas se od realnosti.

Iliti, stjece se dojam da je HDR nekakvo opcenito zlo (npr. kad generaliziras "HDR je umjetnost i nema veze sa originalima.") , a ne mora biti ako ga se pravilno koristi. Kad si obradjivao RAW, isto tako si mogao pretjerat sto god si radio...

Ne bas vezano uz kamere, mnogi najavljuju uskoro HDR TV-e, npr. http://www.theverge.com/2015/9/16/9336833/sony-hdr-support-current-4k-tv-this-fall
Imamo u firmi neki Sonyjev prototip, uz prikladan HDR sadrzaj izgleda jako dobro.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
CyberK kaže...
marin_sagovac kaže...

HDR je umjetnost i nema veze sa originalima.

Kod kamera se pod HDR podrazumijeva i kreiranje sirovih HDR podataka (vise snimki s razlicitom ekspozicijom) i zatim procesiranje u jednu konacnu SDR sliku (tone mapping).
Ovo prvo samo po sebi nije umjetnost, cak i ako na koncu odaberes jednu od snimki.
Tone mapping je korak gdje se obicno pretjeruje s efektom, iako i on sam je posve zdravorazumski mehanizam koji ne mora bit umjetnost vec moze dati realniji rezultat negoli standardni original bez HDR. Isto kao i bilo koji druga post-processing metoda - ako pretjeras, udaljavas se od realnosti.

Iliti, stjece se dojam da je HDR nekakvo opcenito zlo (npr. kad generaliziras "HDR je umjetnost i nema veze sa originalima.") , a ne mora biti ako ga se pravilno koristi. Kad si obradjivao RAW, isto tako si mogao pretjerat sto god si radio...

Ne bas vezano uz kamere, mnogi najavljuju uskoro HDR TV-e, npr. http://www.theverge.com/2015/9/16/9336833/sony-hdr-support-current-4k-tv-this-fall
Imamo u firmi neki Sonyjev prototip, uz prikladan HDR sadrzaj izgleda jako dobro.

 

Ovo mi baš i nije jasno... Softverskim upgradeom će podržati HDR? Što nije Dinamički raspon ograničen hardwareom, a ne softwareom? Dinamički raspon je definiran odnosom najsvjetlije i najtamnije točke nekog prikaza. Time bi logično bilo da će OLED televizori(monitori?) imati znatno veći dinamički raspon sami po sebi jer im se za razliku od danas prevladavajućih LCD-a (TN, VA, IPS) pojedini pikseli mogu potpuno ugasiti. Znači imaju najmanju svjetlinu 0 lux.

10 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Ovo je sasvim O.K.. Mislim na ovo da se fotografija može poslije, nakon što je ista uslikana, malo mjenjati, dodavati boje, naglašavati svjetlost i tako to.

Pa, to radi svaka baba u foto-studiiju, kada se igra sa bojama. Dakako, ne može pretvoriti uslikanu osobu u nešto drugo, al' može naglasiti na primjer facu na uštrb nečeg drugog na slici.

Tak' da je sve u svemu, korigiranje nešto sasvim O.K., te poželjno, a sirovost slike sama po sebi nema svrhu.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Neki to (ne) vole sirovo

Da dodam i malo paranoje: svaki fotić ima i svoj "digitalni potpis" (nevidljivi pečat). Plus, uz JPEG se dodaju EXIF i sl. metadata informacije.
Ako izuzmemo mogućnosti praćenja i sl. BS, stvar ima i praktičnu vrijednost: lakše je utvrditi identitet fotografije, vrijeme/datum slikanja itd.
Npr u nekoj bazi sa više 100K slika lakše je pronaći odgovarajuću preko tih parametara.
Međutim ono što je Tonči naveo stoji: banalan primjer - kadar iz fotke u kojem je slučajno uhvaćen neki inkriminirajući detalj (aktualni primjer: Mamić koji pokazuje "bosanski grb" na tribini, pored Horvatinčića koji je "maskiran" kao inspektor Cluso). Ako se slika provuče kroz neki npr SmillaEnlarger ona kao više nije autentična - makar u stvari pruža točniju informaciju.
Sjetite se Blade Runnera - to mu sad u Reutersu ne bi prošlo!

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2015 13:56 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
To je pravilo, nije zakon. Siguran sam da su u izuzetnim slučajevima spremni napraviti iznimku, ovime relativno jednostavno rješavaju neke probleme koje su uočili u svakodnevnom radu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Neki to (ne) vole sirovo

ja volim fotografije sirovog voća i povrća pa čak i mesa, ako su na "onim" stranicama. inače je bolje pečeno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Neki to (ne) vole sirovo
Trickortreat kaže...

 

Ovo mi baš i nije jasno... Softverskim upgradeom će podržati HDR? Što nije Dinamički raspon ograničen hardwareom, a ne softwareom? Dinamički raspon je definiran odnosom najsvjetlije i najtamnije točke nekog prikaza.

Treba ti oboje. Npr. moras izvor sadrzaja obavijestit o mogucnostima (HDR info frame), podrska za BT.2020 boje, nova gamma funkcija i brdo raznih stvari. A ovi standardi su jos uvijek u razvoju, npr. CEA-861.3 spec koji propisuje ovo gore je jos uvijek u draft stupnju.
Jasno, TV mora hardverski podrzavat odredjeni raspon svjetline, ne mogu oni dodati softver na bilo koji TV. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice