NASA želi unaprijediti zupčanik

poruka: 7
|
čitano: 1.871
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA želi unaprijediti zupčanik".
11 godina
online
NASA želi unaprijediti zupčanik

Instantno mi je pala na pamet primjena u najhladnijim predjelima nase planete.

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
NASA želi unaprijediti zupčanik

Možda da se radi namjenski za konačno odredište a ne za uvjete na zemlji i na odredištu. recimo magnetski ležajevi i magnetski prijenos, ako pričamo o -200 do -100 može se upotrebljavati i supravodljivost bez dodatnih rashladnika... 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
NASA želi unaprijediti zupčanik

Nadam se da ćemo uskoro vidjeti i Kotač 2.0

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NASA želi unaprijediti zupčanik
Na ovom rade Sheldon i ekipa.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NASA želi unaprijediti zupčanik
Visak kaže...
Na ovom rade Sheldon i ekipa.

 big bang theory je uvreda za svakog geeka i "engineera", da ne pricam kakva je uvreda za jednog ljubitelja komedije.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
offline
NASA želi unaprijediti zupčanik

Riječ je očito o metalnom staklu, materijalu za koji se zna već tridesetak godina no ne nalazi tehnološku primjenu - očito sve do sada. Riječ je o tome da su metali polikristalinične tvari (sastoje se od sitnim međusobno sraštenih kristala). No ako se metal ohladi naglo, ne stigne se kristalizirati pa ostane u amorfnom, zapravo tekućem stanju. (Stakla možemo smatrati tekućinama izuzeto velikog viskoziteta). To se događa i s drugim materijalima, vulkanskom lavom primjerice. Još se je pećinski čovjek znao služiti opsidijanom, "vuklanskim staklom", koje nastaje naglim hlađenjem lave. Stijene nastale pri erupciji vulkana također sadrže nešto stakla. No najzanimljivije je prirodno staklo ono od kojeg su izgrađeni tektiti - smrzunute kapljice silikatnih stijena. Oni nastaju pri udaru asteroida.

Prednost stakla je da ono ne pokazuje fazni prijelaz pri promjeni tlaka ili temperature, drugim riječima njegova se mehanička svojstva kontinuirano mijenjaju. Stoga je staklo vrlo povoljno za obradu, bili da se radi o običnom, silikatnom staklu ili pak o onom metalnom. Da bi pojasnio o čemu se radi dat ću primjer vode. Voda trpi fazni prijelaz pri zaleđivanju: mehanička se svojstva tekuće vode stubokom razlikuju od krute vode - leda. Za razliku od vode, pa i metala (kruti metal/talina) kod stakla ne postoji nešto takvo.

Mislim da je sad sve jasno. Kome nije jasno neka pita...

 
4 0 hvala 4
16 godina
offline
Re: NASA želi unaprijediti zupčanik
nixass kaže...
Visak kaže...
Na ovom rade Sheldon i ekipa.

 big bang theory je uvreda za svakog geeka i "engineera", da ne pricam kakva je uvreda za jednog ljubitelja komedije.

 

Malo preoštro za jedan tv show, meni je simpatično, sviđa mi se što je fizika dosljedna, npr. jednadžbe iz kvantne mehanike su prave jednadžbe iz kvantne mehanike.

Ni inženjer ni geek u meni se ne osjeća uvrijeđenim, dapače drago mi je da se promiče znanost makar kroz komediju.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice