MP3 odlazi u povijest

poruka: 45
|
čitano: 8.700
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MP3 odlazi u povijest".
14 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

Bilo bi dobro da autor članka pročita sa razumijevanjem originalnu vijest ili da bar pronađe suvisli komentar oko ove vijesti, prije pisanja članka.

 

MP3 je mrtav kao što je bio mrtav i prekjučer i prije 5 godina. Dakle, nije.

Ono što je mrtvo jesu patenti vezani za isti, odnosno MP3 format je sada patent-free, slobodan da ga se koristi/mijenja/implementira kako god tko želi.

 

Ova novost može ali i ne mora imati za posljedicu smanjenje korištenja formata.

sig
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2017 8:53 (Matty).
 
62 0 hvala 17
16 godina
online
MP3 odlazi u povijest

MP3 nije mrtav, nego mu je istekao patent i sad ga bilo tko može besplatno koristiti, bez da plaća licence. A oni su prestali izdavati licence, jer je patent istekao i sada s tim izjavama guraju korisnike prema patentiranom formatu.

 
18 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Matty kaže...

Bilo bi dobro da autor članka pročita sa razumijevanjem ...

 -optimista? :)

 

mp3, može trajati 'sto godina' kao dovoljno dobar format, ili nestati kao što je nestao npr divx.. uz razliku. Za video su potrebe narasle, to je pregazilo divx i uvelo avc ... sutra neki noviji, dok za audio takve potrebe nema, jer .. . -nema :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Odlazi u povijest
I sretan je kraj

Još samo na platnu
Kina 1. maj
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Matty kaže...

Bilo bi dobro da autor članka pročita sa razumijevanjem originalnu vijest ili da bar pronađe suvisli komentar oko ove vijesti, prije pisanja članka.

 

MP3 je mrtav kao što je bio mrtav i prekjučer i prije 5 godina. Dakle, nije.

Ono što je mrtvo jesu patenti vezani za isti, odnosno MP3 format je sada patent-free, slobodan da ga se koristi/mijenja/implementira kako god tko želi.

 

Ova novost može ali i ne mora imati za posljedicu smanjenje korištenja formata.

 Ne može to autor pročitati jer da napiše ono što se zapravo dogodilo s MP3 formatom, izgubio bi klikbejtičnost naslova.

 

Istek licence mogao bi sada čak i povećati uporabu formata jer autori softvera kao što je npr. Audacity mogu izravno u aplikaciju ugraditi podršku za MP3 i njegovu konverziju bez potrebe za 3rd party licenciranim pluginovima.

15 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Jedino što se u vezi audija promijenilo je što sada imamo terabajte diskova, pa ne moramo neznam kako komprimirati muziku. 

Samim time se mogu koristiti lossles formati kao što je FLAC... Ali MP3 će još dosta dugo trajati, jer svi imaju prepune kolekcije muzike u ovom formatu

Hvaljen isus i marija vesela je šokadija
Moj PC  
10 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
robogo kaže...
 Ne može to autor pročitati jer da napiše ono što se zapravo dogodilo s MP3 formatom, izgubio bi klikbejtičnost naslova.

 

 Nećete vjerovati...

16 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

Na žalost, Bug nije ni prvi ni poslednji tehnološki portal koji je preneo ovu vest pod istim naslovom.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
9 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Matty kaže...

Bilo bi dobro da autor članka pročita sa razumijevanjem originalnu vijest ili da bar pronađe suvisli komentar oko ove vijesti, prije pisanja članka.

 

MP3 je mrtav kao što je bio mrtav i prekjučer i prije 5 godina. Dakle, nije.

Ono što je mrtvo jesu patenti vezani za isti, odnosno MP3 format je sada patent-free, slobodan da ga se koristi/mijenja/implementira kako god tko želi.

 

Ova novost može ali i ne mora imati za posljedicu smanjenje korištenja formata.

 I ne samo to nego je Fraunhofer Institut radio na AAC formatu koji je patentiran i od kojeg im kapa pinka. I nije institut "ugasio mp3 format" vec je prekinuo daljnji razvoj. Jos kad bi na IT portalu pisao netko tko se barem malo zanima za IT.

14 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

"Sve velike kompanije, pa i YouTube, su već prihvatile AAC format zbog bolje kvalitete zvuka"

 

 A gdje je u ovoj priči Opus? BUG zaboravio na njega...

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Mp3 je mrtav? Znači da obrišem onih par terabajta mp3ca?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
17 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Ja mislim da ipak malo pretjerujete s tim clickbait glupostima.

Mislim, malte ne svaki naslov se moze protumaciti kao clickbait na ovaj ili onaj nacin...

Meni je bitnije da je clanak malo informativniji i da je bolje napisan, sto se nemre reci u zadnje vrijeme. Sve je nekako nabrzinu i ukratko tako da forumasi nadopunjuju relevantne stvari u komentarima.
Na tome se treba raditi, hebes naslov. Naslov ko naslov, bitno je da znam o cem se radi..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Visak kaže...
Mp3 je mrtav? Znači da obrišem onih par terabajta mp3ca?

 Ne moraš, samo ih trebat sahranit, jer su mrtve...

Hvaljen isus i marija vesela je šokadija
15 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Osim ako netko ne nađe način da mi na taj AAC automatski prebaci ovih par tisuča pjesama koje sam skupljao desetlječima, nemam nikakvu namjeru prelaziti u drugi format.

 

A onaj koji se sjeti izbaciti player ili program koji reproducira AAC, a ne podržava MP3, odmah si može pripisati propast.

scientia est potentia
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2017 18:46 (alien).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
alien kaže...

Osim ako netko ne nađe način da mi na taj AAC automatski prebaci ovih par tisuča pjesama koje sam skupljao desetlječima, nemam nikakvu namjeru prelaziti u drugi format.

 

A onaj koji se sjeti izbaciti player ili program koji reproducira AAC, a ne podržava MP3, odmah si može pripisati propast.

 Uzmeš xrecode, ubaciš sve unutra i pod opcijama namjestiš da sačuva strukturu foldera.

 

Ali da ćeš imati neke koristi od toga, nećeš, dapače. 

15 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Odavno sam poceo s pospremanjem glazbe, rjesavam se mp3-ca i mijenjam ih za flac. 80% toga sam vec zamijenio. AAC me uopce ne zanima...
Sinoć sam lega jutros...
8 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Za doma .flac, a za auto .mp3 jer ga jedino takvog čita player u autu.
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Mirko935 kaže...

"Sve velike kompanije, pa i YouTube, su već prihvatile AAC format zbog bolje kvalitete zvuka"

 

 A gdje je u ovoj priči Opus? (...)

Na Youtubeu :)

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
14 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
hrx kaže...
Mirko935 kaže...

"Sve velike kompanije, pa i YouTube, su već prihvatile AAC format zbog bolje kvalitete zvuka"

 

 A gdje je u ovoj priči Opus? (...)

Na Youtubeu :)

 Znam ja to... :) Ima već godinu-dvije dana, sramota je što to osoba koja piše za informatički časopis očigledno ne zna.

15 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Super mi je kada u komentarima procitaš istinitiju vijest nego onu koju je "novinar" napisao u članku na "IT" portalu. Pa točnije vijesti o tehnologiji ima 24sata...
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

Isto kao što je kazeta i gramofonska ploča otišla u povijest a i dan danas možeš vidjeti da se još koristi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: MP3 odlazi u povijest

Cisti copy-paste iliti nije jer prijevod s drugog jezika "nikad" nije copy paste -.-  Da je ovo stvarno netko pisao pa dao bi opsiran odgovor, cak stavio i usporedbu mp3 i aac neke informacije, a ne samo gasi se bla bla i to je to. A jeste puno rekli... a kad treba pisati zid teksta od znanstvenika koje procita 1 od 10 000 ljudi to je ok.

www.aocsource.com
15 godina
odjavljen
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Konverzija MP3 -> ACC nema nikakvog smisla. Informacija koju MP3 gubi je izgubljena, a onda se izgubi dio informacije bkoji kad se konvertira u ACC.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
dreadmoore kaže...

Isto kao što je kazeta i gramofonska ploča otišla u povijest a i dan danas možeš vidjeti da se još koristi.

 Ma koriste ih isključivo "audiofili"... dok se velikoj većini jednostavno neda zajebavat sa time i traže muziku u formatu koji im je najjednostavniji za sve platforme (računalo, prijenosni plejeri, auto). 

 

Ali sve izumire... iako će se mp3 još dugo držati, jer nam je duboko usađen i s nama je dugo... ali dolaze novi klinci, koji će odrasti sa AAC-om i pitaj boga sa čime i zabolit će ih đoko za tam neki mp3

Hvaljen isus i marija vesela je šokadija
15 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
dreadmoore kaže...

Isto kao što je kazeta i gramofonska ploča otišla u povijest a i dan danas možeš vidjeti da se još koristi.

- treba odvojeno gledati medij-format i sadržaj-podatke tj način kodiranja (a to je upravo mp3..), pri tome je nevažno npr jel na SD kartici ili HDDu ili internetu.. medij-sadržaj.

industirja želi promjene, stalne.. ako ništa drugo, zbog biznisa :) juzer ih samo koristi mada mu je naizgled ponuđen izbor...

pandan 'gramofonskoj ploči' bi bio sirov wave.. ili flac ili .. ono što se laički prvo pomisli, CD.. tak da, ploča je i dalje tu, samo drugog formata, mp3 je u toj usporedbi vječan jednako tako može ga 'sutra' zamijeniti neki novi kodek. .. laganini sunčan dan, pa trkeljam :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest

Teško će mp3 nestati sa scene. Toliko popularnom formatu trebaju godine i godine da ga zamijeni nešto drugo. Nisam ga baš ljubitelj, ali rippanje u 320kbps daje sasvim solidan zvuk i za auto je više nego dovoljan. Sad sam se sjetio jednog starog broja BUG-a koji je na euforičan način najavio dolazak formata ogg vorbis i prognozu da će jako brzo potući mp3...:)

Sinoć sam lega jutros...
8 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
hrx kaže...
Mirko935 kaže...

"Sve velike kompanije, pa i YouTube, su već prihvatile AAC format zbog bolje kvalitete zvuka"

 

 A gdje je u ovoj priči Opus? (...)

Na Youtubeu :)

 Reci .ogg da te ceo svet razume ;-)
Nisam ni znao za ovo ime, samo za Ogg (odn Ogg/Vorbis). Znam da je .ogg container, ali ne i da je codec upgradean.

8 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

Btw, opet preseravanja tipa "320 kb/s mi je za auto".

Više puta je dokazano da hardcore audiofili ne mogu primjetiti razliku između FLAC i native sounda, ili štajaznam pozlaćenih i valjda platinastih kontakata...

...a za 99,99% slučajeva isto vrijedi i za Opus/MP3/AAC na 320 kb/s.

 

To što se reže ultrazvuk koji ali baš ne možeš osjetiti (više ti može smetati "šum" e-smoga u zraku), analogno je argumentu onih koji "vide" razliku između original slike i greyscale GIF/PNGa sa "samo" 256 nijansi sive. 99,99% nas ne može ni teoretski razlikovati 128, kamo li 256 tonova sivila. Naravno, ako nije riječ o osakaćenom zapisu, no to onda vrijedi i za nekomprimirane audio/video originale.
No dopuštam da je netko u X-Men pa da ima ekstra senzorske moći.

http://opus-codec.org/comparison/

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

Ja ne čujem razliku između 192 i 320 MP3... čak je i 128 dobro.

 

Najbitnije da bas drma za visoke frekv me nije briga :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Prvo, frekvencija rezanja ovisi o sampling rate-u, a ne o bitrateu. Bitrate, kod lossy codeca predstavlja nešto drugo, a to je količina izgubljenih detalja.

Slažem se da je 320 kbps više nego dovoljno za 99,99% ljudi kad pričamo o slušanju, ali za pohranu nije. Konverzija iz jednog u drugi lossy codec je loša ideja jer se izgubljeni detalji kumuliraju. Nek' ti sutra novi auto bude podržavao ACC, ali ne i MP3, originalni flac-ovi će ti itekako biti korisni.

A ako ih već na računalu čuvaš, nema potrebe imati paralelno i MP3.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice