Mjesec na dohvat kineskih raketa

poruka: 19
|
čitano: 2.798
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mjesec na dohvat kineskih raketa".
11 godina
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

zanimljivo! 

hvala gospon ante! 

 

 
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
s40vehl kaže...

zanimljivo! 

hvala gospon ante! 

 

 Potpisujem

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

Što je toliko zanimljivo na mjesecu, zar se nebi trebali svi okrenuti prema marsu? Rusi su slali na mars sonde sa mogućnošću povratka još u sedamdesetima?

 
0 3 hvala 0
13 godina
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

Odličan članak. Drago mi je da se stvari zakuhavaju. Mjesec je nama najbliže tijelo i pomalo je sramota da put do njega nije postao stvar rutine.

Stručnjak za odmaganje...
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
Diablo86 kaže...

Što je toliko zanimljivo na mjesecu, zar se nebi trebali svi okrenuti prema marsu? Rusi su slali na ymars sonde sa mogućnošću povratka još u sedamdesetima?

 

Za ruske sonde sa mogucnoscu povratka sa Marsa nisam nikada cuo. Mozes li reci o kojim tocno ruskim misijama je rijec?

Ono sto znam da rusi nisu nikako imali srece sa Marsom. Niti jedna sonda nije odradila misiju do kraja (iako tehnicki gledano bili su prva nacija koja je primila sliku sa drugoga planeta, doduse nepotpunu, svega nekoliko desetaka linija)

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
Pridružujem se pohvalama za koncizan ali jasan članak 😊
frankeli
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

ma kinezi idu gore samo radi toga da prekopiraju mjesec i poslije ga prodaju kao svoj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa

Ako smislimo kako kontinuirano pokrenuti fuzijski proces u njemu bi mogli korisititi helij-3 kojeg na mjesecu ima u izobilju. Mislim da sam u jednom članku čitao da je jedno 20 tona toga dovoljno da se cijeli SAD napaja godinu dana.

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
Diablo86 kaže...

Što je toliko zanimljivo na mjesecu, zar se nebi trebali svi okrenuti prema marsu? Rusi su slali na mars sonde sa mogućnošću povratka još u sedamdesetima?

 

Jer je Mjesec baza za sve daljne "long-term" operacije. Tko misli ista ozbiljno raditi u svemiru ne moze si dozvolit da si vodu, kisik, hranu i gorivo dobavlja u svemir po cijeni od pola miljuna do miljun dolara po toni - kad sve to mozem dobit na mjesecu i doslovno katapultirat u orbitu. Te ogromne cijene su ono sto sad imamo i iz tog razloga nista ozbiljno ne radimo gore, neki veci projekt pojavi se jednom na dva desetljeca.

 

Sve ovo sto Kina radi na Mjesecu je primarno testiranje tehnologije za buduce (puno vece) misije na Mjesecu, a tek sekundarno znanstvena misija koja je nadodana demonstratoru.

 

 

BTW nikad nisam cuo za marsovske sonde sa mogucnoscu povratka, pogotovo ne u sedamdesetima, koliko ja znam nikad nista nismo vratili sa Marsa.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa

Potvrđujem da nikada nitko nije napravio letjelicu za uzimanje uzoraka sa Marsa. Čitatelj se jednostavno zabunio u vezi toga. Rusi su 2011. godine lansirali "Fobos_Grunt" za uzimanje uzoraka sa Marsovog mjeseca Fobosa ali je misija brzo propala i letjelica je sagorjela u Zemljinoj atmosferi, nakon što je neko vrijeme kružila u orbiti oko Zemlje. (vjerojatno zbog jeftinih čipova osjetljivih na radijaciju, zbog čega njeno računalo nije obavilo predviđene aktivnosti). Za letove ljudi na Mars još je rano, puno je tehnoloških izazova za to i previše bi trebalo novaca. Ali treba prvo mnogo toga testirati i izvježbati u msijama na Mjesec. A planet Mars je ionako u središtu pažnje. Trenutno radi tamo sedam aparata, dva američka rovera na površini Marsa i pet satelita u orbitama oko Marsa (tri američka, jedan europski i jedan indijski satelit). Na putu prema Marsu je već nova europska letjelica sa lenderom i orbiterom. Svake dvije godine i 50 dana biti će nova lansiranja raznovrsnih letjelica prema Marsu. NR Kina će možda 2020. godine poslati svoj prvi lander i to sa roverom na Mars. SpaceX će svake dvije godine slati bespilotni "Dragon" na površinu Marsa (počevši sa lansiranjem 2018. g.). Dana 19. listopada ove godine europski lander demonstrator treba se meko i kontrolirano spustiti na površinu Marsa. Zajedno sa Rusijom europski rover trebao bi biti lansiran prema Marsu 2020. godine.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 11:37 (Anter).
7 godina
neaktivan
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

Pa zar se čipovi ne mogu zaštiti od radijacije olovom.Nije valjda da su na sve mislili a na to zaboravili.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Mjesec na dohvat kineskih raketa

Kako ovaj 'buster' izgleda nezgodno na hrvatskom. A LM5 (i6) su 3 stupanjske.

 

Sviđa mi se ovaj kineski mishmash kopiranja malo ruskog, malo američkog i malo europskog (i malo KSP) stila kroz godine (dobro, postoji ograničen broj načina na koji se može posložiti raketa, ali opet). I skroz lajkam brzinu ekspanzije, drago mi je da ciljaju malo dalje od svih ostalih koji se igraju znanstvenika po LEO. :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
tripl3 kaže...

 I skroz lajkam brzinu ekspanzije

 ja sam prošlo ljeto na +45 lajkal 2 sata sve aute uz cestu ali mi ni jedan nije stal da me poveze. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
Ajar kaže...

...

 Oćeš medalju, ne razumijem? Želiš da mislimo da si duhovit? You've lost me...

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 15:14 (tripl3).
15 godina
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
tripl3 kaže...
tripl3 kaže...

Kako ovaj 'buster' izgleda nezgodno na hrvatskom. A LM5 (i6) su 3 stupanjske.

 

Sviđa mi se ovaj kineski mishmash kopiranja malo ruskog, malo američkog i malo europskog (i malo KSP) stila kroz godine (dobro, postoji ograničen broj načina na koji se može posložiti raketa, ali opet). I skroz lajkam brzinu ekspanzije, drago mi je da ciljaju malo dalje od svih ostalih koji se igraju znanstvenika po LEO. :D

 Oćeš medalju, ne razumijem? Želiš da mislimo da si duhovit? You've lost me...

 dafuq???

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
syncmaster245b kaže...
tripl3 kaže...
tripl3 kaže...

Kako ovaj 'buster' izgleda nezgodno na hrvatskom. A LM5 (i6) su 3 stupanjske.

 

Sviđa mi se ovaj kineski mishmash kopiranja malo ruskog, malo američkog i malo europskog (i malo KSP) stila kroz godine (dobro, postoji ograničen broj načina na koji se može posložiti raketa, ali opet). I skroz lajkam brzinu ekspanzije, drago mi je da ciljaju malo dalje od svih ostalih koji se igraju znanstvenika po LEO. :D

 Oćeš medalju, ne razumijem? Želiš da mislimo da si duhovit? You've lost me...

 dafuq???

 Hah, fail totalni, išao sam citirati Ajar-a 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa

SSP ;)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
tripl3 kaže...

Kako ovaj 'buster' izgleda nezgodno na hrvatskom. A LM5 (i6) su 3 stupanjske.

 

Sviđa mi se ovaj kineski mishmash kopiranja malo ruskog, malo američkog i malo europskog (i malo KSP) stila kroz godine (dobro, postoji ograničen broj načina na koji se može posložiti raketa, ali opet). I skroz lajkam brzinu ekspanzije, drago mi je da ciljaju malo dalje od svih ostalih koji se igraju znanstvenika po LEO. :D

 Vec si morao shvatit da kinezi sve živo kopiraju. Inovativnost 0 bodova. Kopirali su Mig-15, Mig 21 i Su-27 a sad i J-21. A i svemirski program im je copy paste ruskog.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mjesec na dohvat kineskih raketa
A Američki i ruski svemirski programi su nastali tako što su pokupili njemačke znanstvenike nakon WW2...

I Rimca se pljuje da nije 'dovoljno' originalan. Skupilo se društvo pred Konzumom na pivi pa pljuckaju po svima koji nešto rade.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice