Lytro: brzo raspršene iluzije?

poruka: 21
|
čitano: 2.958
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Lytro: brzo raspršene iluzije?".
14 godina
neaktivan
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Kada sam u početku čitao o tom Lytrou na dpreviewu, odmah sam pomislio - jbt koja glupost :)

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Komentar koji me, neizbijezno, asocira na komentare koje su "profesionalci" prosipali o digitalnoj fotografiji u 90tim godinama :D

 

Pred koji tijedan mi je jedna gospodja rekla... sve sto je izmisljeno prije tvoje 25 godine, cudo je, sve sto je izmisljeno do tvoje 35. godine, inovativno je a sve sto je izmisljeno nakon tvoje 35. godine uglavnom je glupost... ocito je ovo izmisljeno kad je oleg odavno napunio 35 godina :D

 
15 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
LudaRajcica kaže...

Komentar koji me, neizbijezno, asocira na komentare koje su "profesionalci" prosipali o digitalnoj fotografiji u 90tim godinama :D

 

Pred koji tijedan mi je jedna gospodja rekla... sve sto je izmisljeno prije tvoje 25 godine, cudo je, sve sto je izmisljeno do tvoje 35. godine, inovativno je a sve sto je izmisljeno nakon tvoje 35. godine uglavnom je glupost... ocito je ovo izmisljeno kad je oleg odavno napunio 35 godina :D

 

Obzirom da se Lytro restruktuira i mijenja primarnu djelatnost, izgleda da su svi potencijalni kupci na koje su ciljali bili iznad 35 godina. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.3.2015 16:45 (knight).
15 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

ovaj je napis potpuna realna ocjena "dosega"/uporabljivosti/smisla ove tehnologije no nažalost ograničen je samo na Lytro, iako je svijet prepun beskorisnih tehnoloških besmislica, načinjenih samo zato jer se može (odn. tehnologija je sama sebi svrha) a ne da bi ikome pojednostavile život/posao ili učinile "svijet boljim mjestom" ("pametni" telefoni, satovi, televizori, điđe-miđe itd.). naprotiv! no marketing teži tome da "proizvod" uvali a kupac će sam nekako naći svrhu i smisao tome. ili ne. nebitno jer je već platio (kupio, nasjeo na reklamu). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Ja mislim da je koncept odličan, ali tehnički nedovoljno dobro realiziran. Vidim primjenu u nadzornim kamerama ("Forward, stop! Focus on licence plate! Enhance! And we have found the killer!", (puts the glasses on)), ili u nekim granama fotografije poput sportske gdje je AF sustavu teško pratiti pravog igrača u grupi, a pri f2.8 na 200 mm je lako omašiti fokus za metar. I onda lijepo u post procesingu samo vratiš fokus na Ronaldove oči u ključnom trenutku. Trenutno se to rješava sa rafalom 10 FPS-ova, pa će jedna biti u fokusu.  

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.3.2015 18:51 (Tom2).
 
7 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Bar više ne bi bilo opravdanja za fotografije jetija ili NLO-a van fokusa.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
10 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

"Mi pravi fotografi"

Oleže šta si tako strog prema sebi?

 

Freak Show Inc.
 
17 0 hvala 6
15 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Jedno od najvažnijih pravila kod investiranja je: ne prati masu, analiziraj tvrtku prije nego se upustiš u posao s njom te neka bude iz tebi bliske branše.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

"Mi pravi fotografi"

Welcome my son...
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Ako su kadriranje, fokusiranje i okidanje temelji fotografije zasto vi pravi fotografi koristite autofocus? Zar i to nije neka vrsta cheata?

Sudeci po overprocesiranim fotografijama koje je autor clanka u par navrata kacio po ovom portalu rekao bi da autor tehnologiju koju razumije prihvaca a onu koju ne razumije naziva idiotarijom.

I sto je s onim pustim HDRI-ovima koje smo tu vidjali? Nije li to takodjer "tehnologija narodu"? Zasto bi komponiranje razlicito eksponiranih fotografija bilo cool za prave fotografe a razlicito fokusiranih ne?

 

Meni je ova tehnologija izuzetno zanimljiva. Ne zato jer nisam siguran da li u fokusu zelim oci modela ili stablo iza njega nego zato sto se moji modeli cesto veoma brzo micu (a ja ipak ne zelim sve u fokusu nego detalj) i koji centimetar naknadne korekcije fokusa ponekad bi bio super. Zasto ne i naknadna korekcija svih parametara? Osim sto bi u svom aparatu kojeg cu kupiti za 10 godina htio naknadno upravljanje fokusom, htio bi i upravljanje otvorom blende, brzinom zatvaraca...

ako se netko ipak smatra "pravim fotografom" i entuzijastom nek se ostavi digitale i natrag u mracnu komoru. Jedino tu se junaci poznaju.

 
10 0 hvala 2
16 godina
online
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
BlueMax kaže...

 

ako se netko ipak smatra "pravim fotografom" i entuzijastom nek se ostavi digitale i natrag u mracnu komoru. Jedino tu se junaci poznaju.

 ne samo u mračnu komoru, nego harmoniku ili još bolje Camera obscura, a "snimanje" na dagerotipijskom principu :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
BlueMax kaže...

* * *

 Meni je ova tehnologija izuzetno zanimljiva. * * *

I meni isto, ne razumijem, toliko ljudi kupuje takve gluposti da definitivno ovaj gadget može naći svoju primjenu. Izgleda fenomenlano, obećaje fenomenalno i koliko vidim sa slike ima otvor blende od f/2.0 žarišnu duljinu od 30-255mm. Što je u najmanju ruku wow.

 

Maštruko, u čemu je zapravo kvaka bila, navlakuša na nešto što je nemoguće napraviti ili nešto treće ?! Stvarno mi nije jasno.

12 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Od pocetka mislim da su krenuli krivim putem. Danas kamere snimaju JAKO brzo. Umjesto velikog broja senzora i leca, mozda su trebali koristiti normalan sistem kao sto je danas samo da se okine veliki broj fpsa sa fokusom od minimuma prema beskonacnosti. Da, recimo, brzina zatvaraca 1/100 ne znaci da se jedan frame snima u jednoj stotinci nego da se u toj stotinci snima 100 razlicito fokusiranih frejmova koji se kombiniraju u jedan file. Znaci nemas jednu fotografiju nego 100 istih samo razlicito fokusiranih. Naravno, taj file bi bio i 100 puta veci od obicnog raw-a ili jpeg-a. Izvuces frame kakav ti pase ostalo obrises ili arhiviras.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Da ali ako je brzina zatvarača nije 1/1000 nego primjerice 1/20 ili cijele 32 sekunde u noći onda je tu priča jako drugačija. Doduše i ja pomalo lupam, jer mi nije jasan sistem na koji ova kamera radi iako su specifikacije tu:

 

https://www.lytro.com/camera/specs/

 

A i dostupnost od $1.100 do $1.600 i nije neka astronoska cifra jer ljudi danas kupuju primjerice iPhone 6 plus toliko ili neki iole bolji tablet a meni se ova 'igračka' itekako sviđa. Šteta mogu samo reći.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
Envy kaže...

Da ali ako je brzina zatvarača nije 1/1000 nego primjerice 1/20 ili cijele 32 sekunde u noći onda je tu priča jako drugačija. Doduše i ja pomalo lupam, jer mi nije jasan sistem na koji ova kamera radi iako su specifikacije tu:

 

https://www.lytro.com/camera/specs/

 

A i dostupnost od $1.100 do $1.600 i nije neka astronoska cifra jer ljudi danas kupuju primjerice iPhone 6 plus toliko ili neki iole bolji tablet a meni se ova 'igračka' itekako sviđa. Šteta mogu samo reći.

 Brzinu zatvaraca shvati kao nesto sto podesavas kao i sad. Jedina razlika je sto se unutar tog vremenskog intervala ne snimi jedna fotografija nego njih 100. Naravno, pati kolicina svjetlosti koja stize do senzora pa bi za slabije osvjetljenje trebalo imati ogroman senzor i ogroman otvor blende ili produziti ekspoziciju 100x.

16 godina
moderator
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Gle što onda niste kupili si po jedan Lytro vi par kojima je to tako super? Ne samo što niste kupili, nego sam siguran da vam Lytro nije bio niti u top 10 kamera na popisu kupnje....

"Trenutno se to rješava sa rafalom 10 FPS-ova, pa će jedna biti u fokusu"

Bingo. I sad reci što je lakše - gornja metoda, ili kupnja Lytra i bacanje savršeno dobre i oštrije postojeće opreme u smeće?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
Zli Luđak kaže...

Gle što onda niste kupili si po jedan Lytro vi par kojima je to tako super? Ne samo što niste kupili, nego sam siguran da vam Lytro nije bio niti u top 10 kamera na popisu kupnje....

"Trenutno se to rješava sa rafalom 10 FPS-ova, pa će jedna biti u fokusu"

Bingo. I sad reci što je lakše - gornja metoda, ili kupnja Lytra i bacanje savršeno dobre i oštrije postojeće opreme u smeće?

 Odmah "sto nisi kupio?"?

Nisam kupio niti sam igdje napisao da bi kupio uredjaj ovakav kakav je i za cijenu kakva je. Isto tako nisam kupio ni digitalni aparat dok su kostali 3000€ i nisu valjali (kupio sam ga tek tamo 1999) ali drago mi je da se tada zbog "pravih fotografa" koji su se sprdali s tom tehnologijom ipak nije stalo s razvojem.

Sto se tice rafala od 10FPS nadam se da si svjesan da to nije bas isto sto i ovo.

16 godina
neaktivan
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Lytro kamere nisu bile dovoljno zrele ni dobre ni povoljne da bi se prodavale, ja samo kažem da je ideja dobra i da bih je rado vidio u slijedećem Nik...pardon.. Sony alpha tijelu. Kao feature koji se može uključiti po želji, a da se i dalje koristi ista rezolucija, isti objektivi, isti shutter. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
Zli Luđak kaže...

Gle što onda niste kupili si po jedan Lytro vi par kojima je to tako super? Ne samo što niste kupili, nego sam siguran da vam Lytro nije bio niti u top 10 kamera na popisu kupnje....

"Trenutno se to rješava sa rafalom 10 FPS-ova, pa će jedna biti u fokusu"

Bingo. I sad reci što je lakše - gornja metoda, ili kupnja Lytra i bacanje savršeno dobre i oštrije postojeće opreme u smeće?

Maštruko komentar dana kao takav ok, ali da je popraćen validnim argumentima. Kao i svaka tehnologija ima gro područja za napredak tako i ova - ne sumnjam. Bitno je da se ova gadget stvarčica gasi ali zato da red svakog tko zna sklopiti PCB pravi redom smarsatove pa sada VR naočale.

 

Argument "što si niste kupili jedan" ni malo ti ne stoji, jer i za BMW stojim da je lider tehnologije pa nisam odmah kupio 320d nego sam čekao 3 godiine da mu se cijne prepolovi. A kao nov je. Tako isto nisam čekao ni Olympus E-10 od tada pitaj-boga-koliko-je-koštao nego sam ga dobio od firme. Možda i ovaj čak i od $1.100 ne bih kupio sada ali nikad ne znaš hoće li negdje ostati da počistiš skladište ili na neki drugi način.

Tako je (barem meni) u svemu u životu, lista želja postoji a neke se ostvaruju brže a neke manje i opet svake na svoj način.... ali..

 

i dalje stojim da je gašenje ovog projekta i ovog gadgeta jednostavno loša stvar.

12 godina
neaktivan
offline
Lytro: brzo raspršene iluzije?

Dali ova tehnologija ima smisla za fotoaparate ne bih znao, ali za snimanje 3D videa ima itekakvog.
Pogotovo za VR. Kad staviš korisniku snimku u kojoj mu je pogled slobodan, nema smisla da ti fokus u što gledaš diktira kamera.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lytro: brzo raspršene iluzije?
BlueMax kaže...
Envy kaže...

Da ali ako je brzina zatvarača nije 1/1000 nego primjerice 1/20 ili cijele 32 sekunde u noći onda je tu priča jako drugačija. Doduše i ja pomalo lupam, jer mi nije jasan sistem na koji ova kamera radi iako su specifikacije tu:

 

https://www.lytro.com/camera/specs/

 

A i dostupnost od $1.100 do $1.600 i nije neka astronoska cifra jer ljudi danas kupuju primjerice iPhone 6 plus toliko ili neki iole bolji tablet a meni se ova 'igračka' itekako sviđa. Šteta mogu samo reći.

 Brzinu zatvaraca shvati kao nesto sto podesavas kao i sad. Jedina razlika je sto se unutar tog vremenskog intervala ne snimi jedna fotografija nego njih 100. Naravno, pati kolicina svjetlosti koja stize do senzora pa bi za slabije osvjetljenje trebalo imati ogroman senzor i ogroman otvor blende ili produziti ekspoziciju 100x.

Ono što sam htio naglasiti da ako je brzina zatvarača spora (tj. dovoljno dugo vremena propušta svjetlost) dok okida tih 100 fotografija gro stvari se promjeni u kadru (pamada mi na pamet osoba u šumi gdje ima vjetra, na jednoj slici imat ćeš sasvim druge rasporede listova ili grana, isto tako i lice same osobe kao i ona saba ne mogu biti okočeni kao lutka u izlogu) i onda ako kroz aplikativni dio počneš raditi sa kompozicijom onda imaš probleme.

Primjerice gdje mi je dobra ova stvar jeste ako su stoje 2 osobe jedna iza druge u razmaku od nekoliko metara, DoF efekat želim da stvrim u okolici obje osobe, izvući ću naravno sliku gdje je kadrirana osoba 1 pa onda osoba 2, ali dok je zatvarač dugo ostao otvoren onda i sam naslućuješ probleme.

 

Definitivno demo koji pokazuje koliko je ovo (ako je sudeći po demu) stvarno onako kako aparat radi ovo je itekako i gadget i jako zanimljiv fotoaprat. Barem odudara od do sada poznate fotografske nauke.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice