Lijek u krvnoj stanici

poruka: 17
|
čitano: 3.251
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Lijek u krvnoj stanici".
15 godina
offline
Lijek u krvnoj stanici

iako ovo zvuči zgodno (praktično?) , nešto slično već postoji: azitromicin "putuje" na fagocitima točno do mjesta infekcije (prateći prirodni proces) i djeluje baš tamo gdje je potreban, bez nepotrebnog raspršivanja po tjelesini. no postoji još nešto: zbog čega se nitko ne bavi mogućnostima automatskog doziranja (oponašanja prirodnog procesa uravnoteženja prema potrebi) inzulina ili kombinacije TSH-T4? jedan sam od onih koji već godinama nemaju štitnjaču i uzimanje nadomjestka je muka ježova: uzima se nekakv prosjek ili odokativna količina (na osnovi nalaza koji se obavljaju tromjesečno), a okolnosti metabolizma se mjenjaju svakodnevno, ovisno o količini i vrsti opterećenja organizma. pretpostavljam kako je dijabetičarima jednako zajeban život (ne samo zbog "pikanja"). poduzima li se išta oko ovoga? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici

Neki citostatici se i danas koriste aktivirani svjetlom, ali se to u pravilu radi prilikom operacije. Znači, prije operacije se ubrizga, a tijekom operacije aktivira na ciljanom području. Problem je što je u tom slučaju dostava manje učinkovima, a velika doza ostane neaktivirana, pa pacijent ne smije na svjetlo dok se ne izluči.

 

Ajar kaže...

poduzima li se išta oko ovoga? 

Za inzulin je situacija relativno jednostavna. Mlađi pacijenti sve lakše dolaze do inzulinske pumpe koja automatski dozira potrebnu dozu inzulina prema razini šećera. Mislim da je hormonalni sustav štitnjače daleko složeniji, pa je i doziranje složenije. Dovoljno je samo da je mjerenje složeno i već je problem.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
Koja to inzulinska pumpa radi? Moja sestra ima pumpu vec 15tak godina ali nema tu mogućnost. Daje predefinisane doze svakih par sec...
9 godina
neaktivan
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici

https://mediligo.hr/inzulinska-pumpa/

 

Senzor nije u pumpici već se on stavi negdje na tijelo i on bežično komunicira s pumpicom i javlja joj razinu stalno.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
offline
Lijek u krvnoj stanici

Hah, evo iskustvo iz prve ruke. Dakle, moje dijete, djevojčica, 12 god., "dobila" diabetes mellitus tip 1 sa nepune 4 god., na pumpi je već 8 god. Eto, i prije 8 god. je postojala mogućnost da se na pumpu bežično poveže vanjski senzor, a koji bi onda pumpi slao u određenim zadanim intervalima razinu glukoze u krvi. Dapače, imamo i isti takav mjerač razine glukoze u krvi, a koji također može isto to! E sada, sve je to divno i krasno ali kao i uvijek vrag se krije u detalju. Opet, ovdje treba biti potpuno hladnokrvan, neemotivan i krajnje proračunat. Zašto. Ta zato što su farmaceutske kompanije upravo takove. Nema tu ljubavi, humanosti i ostalih uzvišenih osjećaja. Dakle lova, suha lova! E, a kada se tu još uključi i teorija velikih brojeva, ama čovječe, ma vlasnici svršavaju! Čemu ova moja sarkastičnost, koja je svrha? Ma ljudi, nabili su toliko cijene svih tih potrošnih sitnica da je to milina. Primjer! Dakle, kutija od 50 kom. trakica je 300 kn! Jedan set za pumpu je 250 kn! A pazite ovo! Ovo je vrhunska peverzija od marže! Dakle, obične, nikakove specijalne baterije, dakle obične AAA baterije, 4 kom. su 275 kn!!! Hej!!! Da bi to sve skupa bilo još bolje, iste takove, istog proizvođača, isti tip, serija, sve isto, čak je i pakiranje isto, na blagajni jednog trgovačkog centra 12 kn!!! Dakle ludilo! E da! A ti senzori za konstantno mjerenje razine glukoze u krvi su nekih nezamislivih, kada sam računao, par tisuća € godišnje! Dakle, nema potrebe za nekom velikom pameti, a da bi se vidjelo koji je to biznis. Samo je nebo granica! Uh!!!

 
13 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
MrBlc kaže...

 

Za inzulin je situacija relativno jednostavna. Mlađi pacijenti sve lakše dolaze do inzulinske pumpe koja automatski dozira potrebnu dozu inzulina prema razini šećera. Mislim da je hormonalni sustav štitnjače daleko složeniji, pa je i doziranje složenije. Dovoljno je samo da je mjerenje složeno i već je problem.

 To su neke teme zbog kojih neprestano kukam u rubrikama s temama o razvoju pametnih gadgeta (smartfona, smartwatcheva, smartwristova) Svi nude jedno te isto debelo precijenjeno, a koliko nas zanima ritam otkucaja srca? Nisu u stanju na smartwatchu/smartbandu osmisliti ni tlakomjer, dane govorimo o hormonalnoj ili analizi glukoze. Da, složeno je trenutačno mjerenje, ali čini mi se da se kojekakvi "health" proizvođači ni ne trude. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
9 godina
protjeran
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
Jehonan kaže...

Hah, evo iskustvo iz prve ruke. Dakle, moje dijete, djevojčica, 12 god., "dobila" diabetes mellitus tip 1 sa nepune 4 god., na pumpi je već 8 god. Eto, i prije 8 god. je postojala mogućnost da se na pumpu bežično poveže vanjski senzor, a koji bi onda pumpi slao u određenim zadanim intervalima razinu glukoze u krvi. Dapače, imamo i isti takav mjerač razine glukoze u krvi, a koji također može isto to! E sada, sve je to divno i krasno ali kao i uvijek vrag se krije u detalju. Opet, ovdje treba biti potpuno hladnokrvan, neemotivan i krajnje proračunat. Zašto. Ta zato što su farmaceutske kompanije upravo takove. Nema tu ljubavi, humanosti i ostalih uzvišenih osjećaja. Dakle lova, suha lova! E, a kada se tu još uključi i teorija velikih brojeva, ama čovječe, ma vlasnici svršavaju! Čemu ova moja sarkastičnost, koja je svrha? Ma ljudi, nabili su toliko cijene svih tih potrošnih sitnica da je to milina. Primjer! Dakle, kutija od 50 kom. trakica je 300 kn! Jedan set za pumpu je 250 kn! A pazite ovo! Ovo je vrhunska peverzija od marže! Dakle, obične, nikakove specijalne baterije, dakle obične AAA baterije, 4 kom. su 275 kn!!! Hej!!! Da bi to sve skupa bilo još bolje, iste takove, istog proizvođača, isti tip, serija, sve isto, čak je i pakiranje isto, na blagajni jednog trgovačkog centra 12 kn!!! Dakle ludilo! E da! A ti senzori za konstantno mjerenje razine glukoze u krvi su nekih nezamislivih, kada sam računao, par tisuća € godišnje! Dakle, nema potrebe za nekom velikom pameti, a da bi se vidjelo koji je to biznis. Samo je nebo granica! Uh!!!

Mozda da pogledas ovo. Nije CGM, ali radi bolje nego trake i kosta oko £1500 godisnje za senzore.

https://www.freestylelibre.co.uk/freestyle-libre-sensor-kit-en-gb-es.html

15 godina
odjavljen
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
overhaul kaže...

 To su neke teme zbog kojih neprestano kukam u rubrikama s temama o razvoju pametnih gadgeta (smartfona, smartwatcheva, smartwristova) Svi nude jedno te isto debelo precijenjeno, a koliko nas zanima ritam otkucaja srca? Nisu u stanju na smartwatchu/smartbandu osmisliti ni tlakomjer, dane govorimo o hormonalnoj ili analizi glukoze. Da, složeno je trenutačno mjerenje, ali čini mi se da se kojekakvi "health" proizvođači ni ne trude. 

Mjerenje tlaka je zapravo poprilično složeno. Obstrukcijski tlakomjeri mjere u intervalima, a problem je što moraju moći stegnuti dio tijela s dovoljnom silom i dovoljno finom regulacijom da bi se mjerenje moglo izvršiti. To zahtjeva mehaniku koja je problem. Kontinuirano mjerenje zahtjeva fizički pristup arteriji i mora postojati medicinski opravdan razlog zbog opasnosti od infekcije i drugih komplikacija, te se obično koristi nakon složenijih operacija.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici

Dobro jutro svima!

 

Kolega Ivo Robić, ako ništa, hvala Vam na svrsishodnom savjetu. Da! Znam za to i njemu slična riješenja. Do sada se nismo odlučili za nešto takovo, iako, vidim, trebalo bi, čim prije. Ovo s trakicama postaje smijurija, blago rečeno. Opet, istina i Bog, taj famozni tromjesečni prosjek HbA1c je gledano sa današnjeg stajališta "pretrom" podatak i nešto poput ovoga je dušu dalo za još idealnije ukupno stanje. Kod tog prokletog diabetesa je kao i kod većine tih podmuklih "bezbolnih" bolesti pravilo da treba čuvati dok imaš što čuvati, a kada stvari krenu u krivom smjeru, eh, onda je vrlo, vrlo teško obrnuti smjer, gotovo nemoguće. Ah, teška tema za rano jutro tako da stajem na ovome i ugodan dan želim svima!

 

Hvala još jednom!

10 godina
offline
Lijek u krvnoj stanici

Kao, prvo moram napisati da mi je drago kada je neka tema kao što je visoka znanost i tehnologija, obrađena na publicističkoi način da se čitatelju koji je u tome područjku laik, na popularan način objasni neka "teža" tema.

Tako da voli na BOL uvijek pročitati takve specijalizirane teme.

 

Zanimljiv je način kako se dolazi do mjesta izvora koje treba liječiti.

 

Drugo, počesto ljudi koji ne razumiju stvar krenu optuživati druge da su oni tu samo zbog para.

Gledajte, ljudi kužim ja vas, al' vi morate i razumijeti da razvoj nekog lijeka košta, te da je sve potrebno vrijeme. Bez obzira na plemenitost ciljeva koje postižemo upotrebom lijekova.

 

Lijekove ne mogu razvijati pekari ili čobani, ne zato kaj su glupi, nego jednostavno njihov opis posla ne spada u razvoj lijekova.

Za to treba puno školovanja, odricanja, truda, vremema,znanja samog pojedinca koji cijeli život uči od osnovene škole pa do doktorata.

Sve to košta samo tog pojedinca, te ne možemo gledati na takve vrijedne ljude da su oni ovdje samo zbog para.

Koliko sam imao prilike upoznati i doktrore i kemičare, svi se oni time bave radi drugih motiva i nije im samo novac imperativ.

Gledajte, ljudi nisu ni svijesni koliko samo mi u Europi sretni zbog takvih zdrastvenih sustava koje imamo gdje je sve, više-manje, džaba. 

Dakako, ako se netko teže razboli, onda mu nažalost ni zdrastveno osiguranje ne bude sve pokrivalo. 

 

Tako da mislim da se ne isplati živcirati, te biti ogorčen zbog stvari koje ne možete promijeniti.

Nepravde ima i bit' je uvijek. Međutim, nepravda postoji dok ljud ne rade ništa. 

Npr., nekome se teže razboli dijete, te nema para za njegovo liječenje. O.K., kaj da čovjek radi? Da, kuka?

Ne, nego brate potraži pomoć. Kada ljudi vide za koju svrhu se skupljaju pare, svatko će odvojiti malo, te to "malo" na kraju postaje veliko. Svatko učini dobro djelo u skladu sa svojim mogućnostima, te se pravda ostvaruje. 

Dobra djela se neće ostvarivati samo od sebe, zato su potrebni dobri ljudi.

 

Nisu svi dobri, al' to vam je tako u životu.

Na jednog čovjeka koji vam iz bilo kojeg razloga ne želi pomoći, dolazi njih deset koji su to spremni učiniti.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici

razumijem da razvoj lijekova košta - u to nema sumnje.... ALI

 

ALI, bratić mi je radio kao trgovački putnik kod našeg (iz Hrvatske) proizvođača lijekova, obilazio je liječnike i nudio lijekove.  Pričamo i veli mi on ( prije 2 ili 3 godine)  kako su došla TEŠKA VREMENA, pala je cijena lijekova. Kutiju lijeka koji su prodavali za 250 kn sad prodaju po 50 kn !   PA HALOOOO !

Inače, riječ je o generičkom lijeku, ništa posebno.

 

PAS MATER I FARMACEUTIMA - BANDA LOPOVSKA !

8 godina
offline
Lijek u krvnoj stanici
Dobro kaže čitatelj prije mene! Što znači da netko radi nešto "zbog para"? Pa svi mi radimo za neki novac, pekar peče kruh, vozač vozi tramvaj, šanker kuha kavu... Pa zar su svi oni lopovi i moralno sumnjivi tipovi samo zato što pošteno zarađuju za život? Ovdje se provlači jedna opća istina koja je baš zato istinita što je - kako bi fiozofi rekli - empirijski prazna, što zapravo ništa ne kazuje. To što kemičar, znanstvenik prima plaću, kao svaki drugi zaposlenik, ne kazuje ništa ni što ni kako radi. To što "radi za novac" zapravo ne kaže ništa.
A što znači da netko ne radi za novac? Znači ili da živi na tuđoj grbači (da je društveni parazit), prosjak ili lopov - jer od nečega ipak živi. Treba vratiti dostojanstvo radu, to je to.
 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
danen kaže...

A što znači da netko ne radi za novac? Znači ili da živi na tuđoj grbači (da je društveni parazit), prosjak ili lopov - jer od nečega ipak živi. Treba vratiti dostojanstvo radu, to je to.

 ovo je jednostavna zagonetka (usput - izvrstan opis): to je rvacki polit'čar u saboru ili na nekom od ostalih ukrušenih mjesta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
dankodr kaže...

ALI, bratić mi je radio kao trgovački putnik kod našeg (iz Hrvatske) proizvođača lijekova, obilazio je liječnike i nudio lijekove.  Pričamo i veli mi on ( prije 2 ili 3 godine)  kako su došla TEŠKA VREMENA, pala je cijena lijekova. Kutiju lijeka koji su prodavali za 250 kn sad prodaju po 50 kn !   PA HALOOOO !

Inače, riječ je o generičkom lijeku, ništa posebno.

To nema veze s farmacijom, već s Hrvatskom. Kao što se lova prala pri farbanju tunela, nabavci automobila, tako se prala i pri nabavci lijekova. Neke lijekove su bolnice plačale skuplje nego su u lijekarni došli over counter, a na lijekovima koji se ne mogu kupiti over counter je to još lakše sakriti.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Lijek u krvnoj stanici

nemam ništa pametno za reći. Cijelo vrijeme sam razmišljao o ovome 

There are no stupid questions, just stupid people!
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
Postoje ljudi koji razvijaju lijekove i oni koji određuju njihovu cijenu. Nemojmo ih brkati. I nitko nema obavezu tražiti lijek za neku bolest, pa nema mjesta ogorčenosti, to je posao kao i svaki drugi.

Razvoj lijekova je u pravilu skup i nije čudno da, pogotovo na početku, puno koštaju. Problem je što je lijek roba, pa mu se cijena određuje prema potražnji. Zato postoji zdravstveno osiguranje da to amortizira i trošak rasporedi na cijelu (radnu) populaciju. Neki to vide kao socijalizam, a neki kao društveno odgovorno ponašanje. Skupljanje novaca za bolesne pojedince stvara neravnopravnost, pa se za neke skupi (uz mogućnost zlouporabe), a za neke ne.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Lijek u krvnoj stanici
Ma, da me se nebi pogrešno shvatili, želim se osvrnuti na ovo s donacijama te na kolegu čiji rođak radi kao trgovački putnik. Dakle, prvo, što se tiče donacija. Ljudi moji! Naš se zdravstveni sustav sveo na donacije! Zašto?! Evo, odgovor je u osvrtu na "trgovačkog putnika"! To svi znamo! Nemojmo se praviti ludi! Nitko, ali nitko mi ne može reći i dokazati mi da je opravdana cijena jedne test trakice za mjerenje GUK-a 6 kn! Sve se to svodi, na kraju balade, na onu poznatu "ajmo se dogovoriti". Eto, eklatantni primjer je taj lijek koji je bio 250 kn, a sada može i po 50 kn, a i tada imaju zaradu! I vele, zdravstveni sustav kolabira! Hej! Previše je i izdržao. Uglavnom, nije dobro!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice