Da li je kvantno računalo brže?

poruka: 23
|
čitano: 6.822
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Da li je kvantno računalo brže?".
13 godina
neaktivan
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Informacije radi, 'annealing' se najbolje prevodi kao 'kaljenje'. Primjer: 'simulated annealing' koji je heuristički optimizacijski proces se stručno na hrvatski prevodi sa 'simulirano kaljenje'.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.5.2013 18:26 (milin).
Moj PC  
6 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Da li je kvantno računalo brže?

"Problem je bio broj kubita na čipu (V5) kojih je 439. Svaki problem s većim brojem opcija (ovdje se radilo o optimizaciji najkraćeg puta) bio je sporije riješen na D-Waveovom procesoru nego na kvantnom klasičnom računalu."

Mislim da bi ovako trebalo biti?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.5.2013 18:31 (1domagoj1).
 
7 0 hvala 1
11 godina
protjeran
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
1domagoj1 kaže...

"Problem je bio broj kubita na čipu (V5) kojih je 439. Svaki problem s većim brojem opcija (ovdje se radilo o optimizaciji najkraćeg puta) bio je sporije riješen na D-Waveovom procesoru nego na kvantnom klasičnom računalu."

Mislim da bi ovako trebalo biti?

Ne bi, jer D-Waveovo računalo nije pravo kvantno računalo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
pupakjunior kaže...

Ne bi, jer D-Waveovo računalo nije pravo kvantno računalo.

Pravo kvantno racunalo (jos) ne postoji? A i radi se usporedba izmedu D-Waveovog i klasicnog, pa sam logicno pretpostavio da onda ide "klasicnom racunalu".

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Da li je?!, hrvatski na visini :)

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein; originID: rake_HR
Moj PC  
5 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
gamer001 kaže...

Da li je?!, hrvatski na visini :)

Dada.

http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=190/

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
14 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Kako bi se u teoriji snasao sa wpa-om?

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Algoritmi sa simetričnim ključevima u koje spada AES i slično su dosta sigurni od kvantih računala, dakle neće vam probiti zaštitu čak ni kada budu komercijalno dostupni, naravno uz uvjet da imate dobar password a ne password123

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-quantum_cryptography

01101110 01101010 01101111 01101110 01101010 01101001
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
passat kaže...

Kako bi se u teoriji snasao sa wpa-om?

Naravno, odmah se razmišlja o probijanju šifri umjesto o nečemu mnogo korisnijem, npr. simulacijama sinteze proteina...

0xBADC0DE
14 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Užitak je čitati ovako dužu vijest, za razliku od "twitter" vijesti koje su sve češće u zadnje vrijeme.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
15 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
sirka666 kaže...

Užitak je čitati ovako dužu vijest, za razliku od "twitter" vijesti koje su sve češće u zadnje vrijeme.

Slažem se.

Volio bih još više takvih i sličnih članaka od Drage.

Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
16 godina
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
rustweaver kaže...
passat kaže...

Kako bi se u teoriji snasao sa wpa-om?

Naravno, odmah se razmišlja o probijanju šifri umjesto o nečemu mnogo korisnijem, npr. simulacijama sinteze proteina...

Razmišlja se praktički i o onome što je nekima u svakodnevnom životu više-manje korisno. A i danas je probijanje WPA svojevrstan test naboljih računalima. Nedavno je jedan kolega koji je studirao samnom (nastavio studij u Njemačkoj) pisao rad o probijanju WPA kao testu za računala i koliko bi rezultati dobiveni takvim testiranjem bili relevantni.

Huawei u8650/u8652 CM7 team - PENZIONER :P
12 godina
neaktivan
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Doista je užitak pročitati ovakve tekstove :)

Nego, Drago ti doista kužiš svu ovu stručnu "materiju" o kojoj pišeš (u zadnje vrijeme

) ovdje   i u Bug-u?

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
dark_wizz kaže...

Razmišlja se praktički i o onome što je nekima u svakodnevnom životu više-manje korisno.

Kakve veze računalo, kojeg moraš hladiti tekućim helijem, ima veze sa uporabom u svakodnevnom životu?

 

Ne bih baš probijanje WPA zaštite opisao kao naročito relevantan test, jer različiti zadatci imaju različite zahtjeve od računala. Tako si onda mogao uzeti bilo koju drugu računsku zadaću (path tracing, sintezu proteina, simuliranje klimatskih modela, CFD...) Maksimalan teoretski broj operacija sa pomičnim zarezom bi trebao biti dovoljan ilustrativan pokazatelj kranjih sposobnosti. Svaka stvarna primjena će postizati manji broj takvih operacija, i to zapravo varira od zadatka do zadatka.

0xBADC0DE
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2013 1:03 (rustweaver).
16 godina
moderator
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
anndrej kaže...

Doista je užitak pročitati ovakve tekstove :)

Nego, Drago ti doista kužiš svu ovu stručnu "materiju" o kojoj pišeš (u zadnje vrijeme

) ovdje   i u Bug-u?

 

Simuliram da kužim.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Jel kvantno ili klasično simuliraš da kužiš?

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?

I kvantno i klasično. Istraživanja sve više pokazuju da i u biološkim organizmima postoje kvantni procesi ključni za njihovo funkcioniranje. Za sada je to spekulativno, ali mnogi vjeruju da je iduće veliko područje na kojemu se očekuju bitna otkrića kvantna biologija. 

 

 

U idućem Bugu u rubrici Znanost i tehnologija, koga zanima.

 

(BTW, tko gleda Big Bang Theory možda se sjeti epizode kada Leonardova majka dolazi u posjet i kada joj Sheldon objašnjava da nema kvantnih procesa u neuronima. Sheldon je, po svemu sudeći, bio u krivu.)

 

 

 

A sad malo ozbiljnije, što se tiče razumijevanja. Kvantna fizika nije "neshvatljiva" već je samo neobična i protivna "zdravorazumskom" razmišljanju, odnosno našem svakidašnjem iskustvu koje nam govori da stvari funkcioniraju na jedan način, a u kvantnoj fizici to ne vrijedi. Stoga je potrebno naučiti ta neka neobična pravila kvantne mehanike (načelo neodređenosti, kvantno sprezanje, diskretne kvante energije i još nekoliko drugih) da se prilično dobro razumije o čemu se radi u ovakvim stvarima. 

 

Poznate su one izreke "Shut up and calculate" (David Mermin, na pitanje studenta da ne razumije kvantnu fiziku - ne trebaš "razumjeti" imaš formule) i Richarda Feynmana "If you think you understand quantum mehanics, you don't understand quantum mechanics" koje nam govore o navodnoj kompliciranosti te fizike. U stvanosti ona jest komplicirana, ali nije neshvatljiva već je samo različita od našeg svakidašnjeg iskustva.

 

This space for rent!
15 godina
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Brže ili ne, u hrvatskom standardnom jeziku rečenica se ne započinje s "Da li". Pisanje članaka je i jezično-edukacijske (u poplavi opće nepismenosti) a ne samo informacijske naravi. Haug.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2013 10:17 (Ajar).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Da li je kvantno računalo brže?

Kvantna tehnologija je tek u povojima.Dajte joj malo vremena.Ova današnja računala će udarit nažalost u plafon dok više nebudemo mogli smanjivati tranzistore.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Da li je kvantno računalo brže?
milin kaže...

Informacije radi, 'annealing' se najbolje prevodi kao 'kaljenje'. Primjer: 'simulated annealing' koji je heuristički optimizacijski proces se stručno na hrvatski prevodi sa 'simulirano kaljenje'.

 

istina, sjećam se da se na FER-u to tako prevodilo

16 godina
moderator
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?
PaleRider kaže...
milin kaže...

Informacije radi, 'annealing' se najbolje prevodi kao 'kaljenje'. Primjer: 'simulated annealing' koji je heuristički optimizacijski proces se stručno na hrvatski prevodi sa 'simulirano kaljenje'.

 

istina, sjećam se da se na FER-u to tako prevodilo

 

Annealing je na hrvatskom žarenje (u metalurgiji), a engleska riječ za kaljenje je quenching, a ne annealing i radi se o posve različitim procesima. FER, očito, baš nije stručan u tom području.

 

Ni kaljenje ni žarenje mi u ovom kontekstu nikako ne pašu jer jednostavno nemaju nikakve analogije (u hrvatskom) s onim što se događa s kvantnom informacijom u slučaju D-Waveovog računala. 

This space for rent!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?

@ Drago

Dobro ti to simuliraš :) iznenadio si me (pamtim te od nekad daaavno po duhovitim obradama opisa igara i stručnom znanju na polju avio simulatora :)

Kad se pojavila rubrika "znanost i tehnologija" ostao sam jako ugodno iznenadjen. Bug je značajno dobio na kvaliteti (u mojim očima). Vidi se osim znanja i veliki trud i rad u obradi tema! Bravo!

 

Evo jedan možda blentav savjet. Možda bi bilo interesantno u toj rubrici staviti ponekad neku kratku crticu, nevjerovatnu znanstvenu činjenicu u odnosu na uobičajeno intuitivno doživljavanje pojava. Npr. meni je bilo nevjerovatno saznanje o brzini protoka elektrona kroz kristal vodiča (uobičajeno - bakrene žice npr.) Nekako protok struje kroz vodiče doživljavamo kao skoro pa u nekom faktoru sporije od brzine svjetlosti (pogledajmo brzinu interneta :) a zapravo se radi o brzinama koje su usporedive sa brzinom cijedjenja meda :))) u slučaju dalekovoda i jako velikih struja ili u našem slučaju elektronike, usporedivo sa brzinom kazaljke koja pokazuje minute na analognom satu!

 

ili kao u tvom primjeru sada, neke interesantne izjave priznatih autoriteta na tom polju (u našem slučaju na polju fizike). Npr. pišem ovako napamet po sječanju, Schrodinger je imao izjavu u stilu, da je materija zapravo deformacija prostora!!! dakle sam prostor (ono što doživljavamo kao "ništa") u nekoj svojoj deformaciji doživljavamo kao nešto - materiju! Naravno, ne mora biti da je u pravu ali svejedno ima neku težinu (makar zabavnu :) takav pogled od strane takvog autoriteta.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2013 15:27 (anndrej).
16 godina
moderator
offline
Re: Da li je kvantno računalo brže?

Rubrika je nova i svakako ćemo je nadograđivati i takvim "sitnim vezom" kako bude rasla (nadajmo se) i autorski se pojačala. 

 

This space for rent!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice