Kvantni sklopovi u siliciju

poruka: 7
|
čitano: 2.327
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kvantni sklopovi u siliciju".
16 godina
odjavljen
offline
Kvantni sklopovi u siliciju

Pas mater, jel netko može ovo malo pojasniti? Jest da je bio vikend (3 rođendana + svatovi) i mozak mi ne funkcionira ali osjećam se kao Ava Karabatić sad kad sam ovo pročitao... {#}

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Kvantni sklopovi u siliciju

Ja mislim da pošto taj kvantni bit može imati više stanja a ne samo 2 stanja kao normalni, biti će moguće praviti brža računala i to bez naguravanja što većeg broja tranzistora na što manju površinu.

Ako netko ima nešto dodati ili ispravit, molim vas isto ovako kao ja, jedna - dvi rečenice, bez nekakvih linkova koje nitko neće ni kliknit a kamoli pročitati.

MIKROBLOG: ungrateful madafakas
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.9.2012 15:51 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantni sklopovi u siliciju
Friday kaže...

Pas mater, jel netko može ovo malo pojasniti? Jest da je bio vikend (3 rođendana + svatovi) i mozak mi ne funkcionira ali osjećam se kao Ava Karabatić sad kad sam ovo pročitao... {#}

 Za razliku od "nule" ili "jedinice" u bitu u quantum bitu ili qubit-u imas spin (rotaciju) u smijeru kazaljke na satu (1) i u suprotnom smjeru od kazaljke na satu (0). Ono sto je specificno za kvantni svijet je sposobnost da cestice postoje u oba stanja - dajuci ti i 1 i 0 u isto vrijeme (kvantna superpozicija). Ovo omogucuje brze rjesavanje kompleksnih problema (pretraga velikih baza podataka, razbijanje vecine danasnjih enkripcija i modeliranje atomskih sustava).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantni sklopovi u siliciju

Prostodušno rečeno, dečki su našli način za izradu jeftinijeg kvantnog računara.

 

 

Za razliku od "klasičnog" bita koji ima dva stanja (i simulira ovu nama podrazumijevajuču logiku: ima-nema, 1-0, je-nije, ... itd)

uz pomoć kvantnog stanja materije moguće je dobiti qubit koji ima tri stanja i simulira u kvantnoj prirodi podrazumijevajuču logiku: 1-0-neodredjeno, je-nije-je osim ako nije, ...

 

Sa kvantnim računalom moguće je vrtiti kvantne algoritme koji omogučavaju neke proračune koji sa klasičnim algoritmima nisu mogući ili vrlo, vrlo, vrlo, vrlo, ..., spori u odnosu na kvantno računanje.

 

 

Važnost ovog gore spomenutog otkriča je u praktičnoj realizaciji kvantnog računara, čitaj ekonomski prihvatljivoj verziji u odnosu na dosadašnje konstrukcije.

 

Koliko sam shvatio iz članka cijela magija se odvija u jednom atomu fosfora koji je postavljen kao usko grlo prolaza elektrona ispred klasičnog silicijskog tranzistora i "botlenecka" prolaz elektrona prema istom u odnosu na svoja kvantna stanja :)

 

Da budemo dosljedni kvantnomehaničkom smislu, vrlo je moguće da sam promašio ceo ... i da sve skupa nema blage veze sa vezom što ja ovdje pričam :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.9.2012 16:18 (anndrej).
16 godina
offline
Kvantni sklopovi u siliciju

E ovakve vijesti volim citat.

Jos samo da mi je docekat da procitam vijest da je pocela prodaja takvih procesora za siroke mase i gdje bi mi sreci bio kraj.

 
4 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantni sklopovi u siliciju
Friday kaže...

Pas mater, jel netko može ovo malo pojasniti? Jest da je bio vikend (3 rođendana + svatovi) i mozak mi ne funkcionira ali osjećam se kao Ava Karabatić sad kad sam ovo pročitao... {#}

Upravo sam si i ja isto pomislio.

11 godina
neaktivan
offline
Kvantni sklopovi u siliciju

Na prvi pogled zvuči jako komplicirano, ali u praksi se radi samo o tome da postoji već jako dugo razrađena matematika za računanje sa binarnim superponiranim

brojevima, tj takvima koji mogu biti ili 1 ili 0 ili i 1 i 0 istovremeno (superponirano stanje).

Ta matematika nije osobito komplicirana (ustvari je vrlo jednostavna) i pomoću nje se može jednostavnije izračunati

niz matematičkih problema. Obično računalo se može natjerati da simulira takve izračune, ali se sa time se naravno ništa ne dobiva na brzini.

Kada bi postojalo računalo koje bi na fizičkoj razini moglo operirati sa superponiranim bitom (QBit), tada bi dobitak na brzini bio 2-3 reda veličine (100-1000x),

u odnosu na obično 1 ili 0 računalo, ovisno o konkretnom problemu.

Većina problema koje prosječni korisnik danas rješava na svojem računalu ne spada u područje koje bi značajno profitiralo

kvantnim računanjem. Atom u stanju pobude kakvo je u članku opisano ima baš takva svojstva,

dakle može poslužiti kao osnovna jedinica za čuvanje informacije o QBit-u ...

Problem je što do danas nisu rješeni problemi oko zadržavanja kvantnog stanja i da se ono može pročitati (kopirati informacija ) bez uništavanja bazne informacije ...

U svakom slučaju funkcionalna ne-eksperimentalna kvantna računala su još jako daleko (turing kompletna još barem 20 godina i to za vojne primjene,

komercijalna još dalje). Vrlo vjerojatno će prvo postojati usko specijalizirani hibridi, nešto kao specijalizirani kvantni koprocesori uz standardne procesore.

Naravno nezahvalno je takve stvari (vremenski) predviđati.

 

 

 

 
0 0 hvala 6
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice