Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

poruka: 19
|
čitano: 3.397
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu".
12 godina
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

A jel moze "Krizu" vrtit? 

Moj PC  
6 1 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije
zvijer kaže...

A jel moze "Krizu" vrtit? 

 

Može, i to u softverskoj emulaciji, zapravo može ugostiti čitav LAN party. :D

9 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Ovo zahtjeva ozbiljno računanje.

Dakle jedna procesorska jezgra troši valjda 1.5W, trebalo bi naći ARM jezgru s kojom se to može usporediti ili primjerice naći 6W 4-jezgreni ARM proc.

Sada odvojimo Crysis na samu igru i grafiku. Očito se grafika da izparalelizirati, ali sama igra mislim da ne baš najbolje. Grafika se tako može definitivno riješiti da vrti koliko god FPS-ova zatreba, ali što je sa samom igrom?

 

Naravno, uzmimo u obzir da su prije toga Crysis "konvertali" na RISC procesor, uključujući i sve potrebne library-je (DX10).

 

Jel ima tko za nastaviti?

stoposto lud out
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije
stopostolud kaže...

Ovo zahtjeva ozbiljno računanje.

 

 

Memorija, silna prateca elektronika i storage ne koriste nista energije. To je 10 i pol milijuna procesorskih jezgri ukljuceno direkt u strujne uticnice...

 

Jel ima tko za nastaviti?

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Evo opet cu ja.

Preporučio bih da koristimo best case scenario jer ja primjerice sumnjam da ga stvarno može vrtiti.

S obzirom da svaki procesor ima toliko jezgri, a i uzevši u obzir i namjenu možemo slobodno pretpostaviti da su SIMD arhitekture.

 

stoposto lud out
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije
zvijer kaže...

A jel moze "Krizu" vrtit? 

 Lijen sam traziti, koji se OS vrti gore?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije
Aldo kaže...
zvijer kaže...

A jel moze "Krizu" vrtit? 

 Lijen sam traziti, koji se OS vrti gore?

 

Kineski linuks - Chinux

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu
stoposto lud out
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

svašta se ovime može simulirati. npr. gripa da se par dana izostane s posla. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije
Ajar kaže...

svašta se ovime može simulirati. npr. gripa da se par dana izostane s posla. 

 E,a pravo pitanje je; dal moze predvidjet i simulirat izlazak "rvacke" iz krize,i kada? 

9 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Ok,

imajući na umu Amdahlov zakon ( https://en.wikipedia.org/wiki/Amdahl%27s_law ) pokušajmo doći do približnog benchmarka.

 

Imamo sljedeće:

Procesori su 1.4GHz RISC, dakle možemo pretpostaviti u nekakvom dobrom slučaju da su ekvivalent otprilike Athlon 64 na 1400MHz.

Također pretpostavimo i da se Crysis može paralelizirati sa faktorom 2 (eto, zašto ne), dobijamo taman minimalne uvjete za odigrati Crysis koji su na 2,2GHz.

U količinu RAM-a i memorije uopće ni neću sumnjati.

 

Grafički dio riješava višejezgrenost, nema frke.


Samo je jedino što je ostalo bitno vidjeti da li se pojavljaju nekakvi bottleneckovi prilikom slanja podataka te koliko je dobro kod optimiziran za RISC arhitekturu.

 

Ali eto, čini se da "Eppur si muove". Uz dobar programerski posao prosuđujem da ipak pokreće Crysis, suprotno mom prvotnom razmišljanju.

stoposto lud out
Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Sljivis krizu, jel moze vrtit chrome sa 50+ tabova??? :D

http://www.winblogs.net
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Mala digresija na raspravu, ali...

Jesam li ja još jedini ovdje koji se sjeća vremena kad su programeri smatrali da se ništa ne može paralelizirati?

Moram proučiti kak su tad superračunala radila.

Neki hint?

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Kakav RAM ima ?

 
1 0 hvala 0
13 godina
online
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Meni ovo liči na kombinaciju 40960 "običnih" 4 jezgrenih HPC procesora i isto toliko Tesli 20K, samo što Tesle imaju 10 puta više jezgri da bi postigle slične rezultate, a i zauzimaju više prostora...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Nego što mislite, jel se može konfiguracija "optimizirati" da vrti uglavnom super i fenomenalno Linnpack benchmark (kao što su znali cheatati sa driverima nvidia i društvo), a u biti je u praksi u pitanju bitno slabija konfa? Jer kineski procesori, njih na milijune, na toliko malo potrošnje, to mi sve zvuči malo, hm, sumnjivo?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

Negdje sam juče čitao da su na nekom univerzitetu proizveli procesor sa 1000 jeszgri. Na 32nm procesu, a troši samo 0.7W. Ima brzinu čini mi se oko 1.8GHz. Nikako se sjetit gdje sam na to naletio.

 

Edit: Sjetio sam se imena procesora, KiloCore. Pa potražio. Ima na više mijesta objavljeno. http://gizmodo.com/new-kilocore-chip-is-the-worlds-first-with-1-000-proc-1782305737

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.6.2016 2:01 (Bilal).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi izradili najbrže superračunalo na svije

LINPACK dozvoljava mnogo optimizacija, ali uistinu nije reprezentativan za izvođenje simulacija na superračunalu.

Gotovo sva superračunala kada vrte LINPACK imaju dobar rezultat u usporedbi sa maksimalnim teorijskim performansama. Efikasnost se kreće od 62-93%.

Energetska efikasnost ovih procesora je vrlo visoka, ali i razumljiva s obzirom da su u pitanju procesori slični IBM Cell-u.

Problem Cell-a, a i procesora koji pogoni Sunway TaihuLight System, SW26010, je u tome da ga je izrazito teško programirati.

Pogledaj efikasnost u drugom benchmarku, HPCG, kojeg propagira jedan od autora LINPACKa i čovjek koji "drži" listu Top500, prof. Jack Dongarra.

Vidjeti ćeš da je efikasnost toga sustava svega 0.3%. Uzgred, efikasnost ostalih sustava, Top 10, kreće se od 1.1% za heterogene sustave (CPU+GPGPU/MIC) do 4.9% za homogeni sustav (samo CPU).

 

8 godina
offline
Kinezi izradili najbrže superračunalo na svijetu

da li je original ili kopija ?

waaagh
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice