Izoštravanje mutnog

poruka: 18
|
čitano: 3.177
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izoštravanje mutnog".
13 godina
neaktivan
offline
Izoštravanje mutnog

Ako ovo bude radilo kako treba, to će biti jedan on najvećih pomaka fotografije u jako dugo vremena (sigurno u top 10 izuma vezanih uz fotografiju).

 

 
7 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Izoštravanje mutnog

To će biti... . Ma onaj koji je nesposoban sa današnjim aparatima napraviti ispravno fokusiranu fotku, tome ništa neće pomoći i bolje da se ostavi ćorava posla.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Izoštravanje mutnog

Nije samo stvar napraviti fokusiranu fotku, ovako od jedne fotke možeš napraviti nekoliko različitih i svaka može biti s akcentom na nešto drugo. Npr. lika u prvom planu, pa druga sa naglaskom na neki natpis iza njega i sl.

 

Pitanje je samo da li će ta tehnoligija zaživiti, evo Sigma već nekoliko godina za redom radi fotoaparate sa Foveon X3 senzorom koji je fenomenalan, ali nitko od konkurenata ga nije počeo ugrađivati, a Sigmini fotoaparati nisu baš za profesionalce.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Izoštravanje mutnog

Ma ništa od toga, bar u slijedećih 10 godina. Kakva zvijer je potrebna za fotke od 200 megapiksela i to da bi dobio fotku "normalne" rezolucije od desetak megapiksela. Tko će te zvijeri od 200 MP prodavati po masama dostupnim cijenama?

Kako da skinem hrpu filmova, programa i super ekstra igricu sa torrenta? Skinuo bi GTA IV, Windows Vista Super Enterprise Edition, AutoCAD 2011, neki program za uber modeliranje i pravljenje igara!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izoštravanje mutnog
jastreb kaže...

Nije samo stvar napraviti fokusiranu fotku, ovako od jedne fotke možeš napraviti nekoliko različitih i svaka može biti s akcentom na nešto drugo. Npr. lika u prvom planu, pa druga sa naglaskom na neki natpis iza njega i sl.

 

Pitanje je samo da li će ta tehnoligija zaživiti, evo Sigma već nekoliko godina za redom radi fotoaparate sa Foveon X3 senzorom koji je fenomenalan, ali nitko od konkurenata ga nije počeo ugrađivati, a Sigmini fotoaparati nisu baš za profesionalce.

  I koji je smisao toga? Šta ne možeš odmah napraviti fotku fokusiranu na ono što želiš istaknuti? To može biti idelano samo za one koji ne znaju što treba istaknuti na fotografiji pa naknadno naprave da to bude ispravno.

Žalosno je što mnogi ne znaju cijeniti ono što imaju jer vratimo se 30ak godina unatrag pa se prisjetimo kako se fokusiralo i koliko je vremena trebalo za tu radnju, tim gore kada bi ste imali samo jednu priliku za fotku.

Ne kažem da je na odmet, samo ovo mi jako vuče na izmišljanje tople vode pogotovo ako uzmemo u obzir da polako idemo toj fazi da će fotografija i nj. uzlet iz proteklih godina stagnirati (ne moja predviđanja već predsjednika Nikon kompanije, a vjerujem da i on ponešto zna).

16 godina
offline
Re: Izoštravanje mutnog
Zweki kaže...
jastreb kaže...

Nije samo stvar napraviti fokusiranu fotku, ovako od jedne fotke možeš napraviti nekoliko različitih i svaka može biti s akcentom na nešto drugo. Npr. lika u prvom planu, pa druga sa naglaskom na neki natpis iza njega i sl.

 

Pitanje je samo da li će ta tehnoligija zaživiti, evo Sigma već nekoliko godina za redom radi fotoaparate sa Foveon X3 senzorom koji je fenomenalan, ali nitko od konkurenata ga nije počeo ugrađivati, a Sigmini fotoaparati nisu baš za profesionalce.

  I koji je smisao toga? Šta ne možeš odmah napraviti fotku fokusiranu na ono što želiš istaknuti? To može biti idelano samo za one koji ne znaju što treba istaknuti na fotografiji pa naknadno naprave da to bude ispravno.

Žalosno je što mnogi ne znaju cijeniti ono što imaju jer vratimo se 30ak godina unatrag pa se prisjetimo kako se fokusiralo i koliko je vremena trebalo za tu radnju, tim gore kada bi ste imali samo jednu priliku za fotku.

Ne kažem da je na odmet, samo ovo mi jako vuče na izmišljanje tople vode pogotovo ako uzmemo u obzir da polako idemo toj fazi da će fotografija i nj. uzlet iz proteklih godina stagnirati (ne moja predviđanja već predsjednika Nikon kompanije, a vjerujem da i on ponešto zna).

Smisao je user friendly fotografiranje. Dodatne mogućnosti - napredak tehnologije bez koje ti danas ne bi mogao ostaviti svoj besimsleni komentar o smislu napretka tehnologije ;). Ako baš hoćeš možemo se sjetiti da unazad 30 godina nije bilo puno (i PREVIŠE) stvari koje su danas potpuno normalne i na kojima si i ti svim srcem zahvalan. Također, činiš jednu grešku uspoređujući tehnologiju fotografiranja sa fotografijom kao umjetnošću. To su dva različita pojma. Nije svaki fotograf umjetnik čak ni ako je profesionalac, a niti to treba biti. Čemu računala i photoshop u fotografiji uopće? Treba stvarno biti oprezniji i smisleniji s tim "Koji je smisao toga?" izjavama i pitanjima jer je pogled iz očiju jedne individue često (očito) preuzak da bi sagledao čitavu širinu potreba i mogućnosti.

Dalje, s izjavom da će "uzlet fotografije stagnirati" nisam upoznat, ali u konktestu u koji si je ti ubacio djeluje toliko općenito i nedefinirano da može značiti bilo što - a koliko god se trudio ne vidim vezu između napretka u tehnologiji i "stagnaciji uzleta fotografije". A valjda bi izjave trebalo prenositi s nekim smislom, a ne uzimati zdravo za gotovo i "u obzir" (a kakav obzir, samo na osnovu te izjave?) i samo zato što su izjavljene od "velikih ljudi". Puno velikih riječi nizašto. 

15 godina
offline
Izoštravanje mutnog

Nisam siguran da sam shvatio cijelu poantu price, ali me prica malo pocjetila na objasnjenja koja Nokia nudi zasto su u novim telefonima (osim u N8 i N9) odlucili za Full Focus. Navodno da njihova Full Focus tehnilogija takoder prvo snimi mutnu forku i onda ju softverski algoritam izostri. Istina ovo nije profesionalna primjena ali me to izostaravanje mutnog pocjetilo na pricu iz svijeta mobilnih telefona. Detalji vezani uz Nokiju na:

http://conversations.nokia.com/2010/11/23/damian-dinning-on-nokias-full-focus-cameras/

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Izoštravanje mutnog

Totalni sam noob sto se ovog svega tice, pa bi volio da mi netko objasni sljedece:

Nije li efekt ovoga isti kao da snimimo fotografiju u kojoj je sve u fokusu (koliko ja znam postoje akvi fotoaparati, vjerojatno sam u ovom detalju u krivu, pa zato pitam), i onda u PS-u ili negdje drugdje zamutimo ono sto zelimo da bude izvan fokusa?

Pod ovim da je sve u fokusu, mislim na one fotografije kad slikaju nekakav landscape, i vidi se naprijd vrlo ostro drvo ili zivotinja, ali i u daljini vrlo ostra planina ili oblaci.

Nothing is true, everything is permitted...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Izoštravanje mutnog
Eh da su svi članci na bugu ove kvalitete, niko sretniji od mene, lajkam :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izoštravanje mutnog
Assassin kaže...

Nije li efekt ovoga isti kao da snimimo fotografiju u kojoj je sve u fokusu (koliko ja znam postoje akvi fotoaparati, vjerojatno sam u ovom detalju u krivu, pa zato pitam), i onda u PS-u ili negdje drugdje zamutimo ono sto zelimo da bude izvan fokusa?

Mislim da je ovo prvenstveno napravljeno da možeš naknadno ispraviti fokus ako nisi kod fotografiranja dobro izoštrio objekt. I sam posjedujem neke objektive koji mi obično fokusiraju na pozadinu (jer je veća) nego na željeni subjekt. U tim slučajevima bi mi takva tehnologija pomogla.

 

A aparati o kojima ti govoriš su fotoaparati ili mobiteli koji imaju manji senzor. U tom slučaju možeš postići skoro beskonačan fokus, dok je kod fotoaparata sa većim senzorom (ili filmom) efekt suprotan, možeš dobiti lijep osjećaj dubine tako da izoštriš samo na jedan objekt a sve iza i ispred njega je mutno.

 

To još ovisi i o objektivima koje koristiš, širokokutni objektivi mogu izoštriti veću površinu (to je jedan od razloga zašto su dobri za pejzaže), dok tele objektivi izoštravaju samo usko područje.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Izoštravanje mutnog
Jazzer kaže...
Zweki kaže...
jastreb kaže...

Nije samo stvar napraviti fokusiranu fotku, ovako od jedne fotke možeš napraviti nekoliko različitih i svaka može biti s akcentom na nešto drugo. Npr. lika u prvom planu, pa druga sa naglaskom na neki natpis iza njega i sl.

 

Pitanje je samo da li će ta tehnoligija zaživiti, evo Sigma već nekoliko godina za redom radi fotoaparate sa Foveon X3 senzorom koji je fenomenalan, ali nitko od konkurenata ga nije počeo ugrađivati, a Sigmini fotoaparati nisu baš za profesionalce.

  I koji je smisao toga? Šta ne možeš odmah napraviti fotku fokusiranu na ono što želiš istaknuti? To može biti idelano samo za one koji ne znaju što treba istaknuti na fotografiji pa naknadno naprave da to bude ispravno.

Žalosno je što mnogi ne znaju cijeniti ono što imaju jer vratimo se 30ak godina unatrag pa se prisjetimo kako se fokusiralo i koliko je vremena trebalo za tu radnju, tim gore kada bi ste imali samo jednu priliku za fotku.

Ne kažem da je na odmet, samo ovo mi jako vuče na izmišljanje tople vode pogotovo ako uzmemo u obzir da polako idemo toj fazi da će fotografija i nj. uzlet iz proteklih godina stagnirati (ne moja predviđanja već predsjednika Nikon kompanije, a vjerujem da i on ponešto zna).

Smisao je user friendly fotografiranje. Dodatne mogućnosti - napredak tehnologije bez koje ti danas ne bi mogao ostaviti svoj besimsleni komentar o smislu napretka tehnologije ;). Ako baš hoćeš možemo se sjetiti da unazad 30 godina nije bilo puno (i PREVIŠE) stvari koje su danas potpuno normalne i na kojima si i ti svim srcem zahvalan. Također, činiš jednu grešku uspoređujući tehnologiju fotografiranja sa fotografijom kao umjetnošću. To su dva različita pojma. Nije svaki fotograf umjetnik čak ni ako je profesionalac, a niti to treba biti. Čemu računala i photoshop u fotografiji uopće? Treba stvarno biti oprezniji i smisleniji s tim "Koji je smisao toga?" izjavama i pitanjima jer je pogled iz očiju jedne individue često (očito) preuzak da bi sagledao čitavu širinu potreba i mogućnosti.

Dalje, s izjavom da će "uzlet fotografije stagnirati" nisam upoznat, ali u konktestu u koji si je ti ubacio djeluje toliko općenito i nedefinirano da može značiti bilo što - a koliko god se trudio ne vidim vezu između napretka u tehnologiji i "stagnaciji uzleta fotografije". A valjda bi izjave trebalo prenositi s nekim smislom, a ne uzimati zdravo za gotovo i "u obzir" (a kakav obzir, samo na osnovu te izjave?) i samo zato što su izjavljene od "velikih ljudi". Puno velikih riječi nizašto.

Prvo, zahvaljujem na odgovoru koji je uvelike usmjeren da bi meni nešto spustio ili tome slično, a manje nečemu konstruktivnom.

Da, ja jesam zahvalan na onome što sada imam/o od blagodati tehnologije i ne tražim kruha nad pogačom. Ni u kojem trenu ja nisam usporedio umjetnost sa tehnologijom, molim te prosvjetli me. Osim ako je tebi pravilno fokusiran motiv u kadru umjetnost, a ne osnova, onda skužaj, neće se ponoviti. No obzirom da si se sada počeo hvatati i za ono što jesam napisao i dobrim djelom za ono što nisam, kakve PS ima sada veze s tim? Što će analognoj fotografiji tamna komora? Da ne raspravljamo možda o aparatima, a ne o softwareu? Možda su u šumi?

Ako nisi skužio, nisam protiv konkretne stvari. Super, nekome će pomoći, ali mišljenja sam da su to osnovne stvari koje bi trebalo znati kao i obrisat guzu poslje tute.

Vezano za stagnaciju uzleta fotografije, izjava dotičnog se odnosila na tehnološki napredak postojećih stvari i količinom novotarija istoga. Dakle moj osvrt na to povezan je sa predmetom ove rasprave. Činjenica da u posljednjih godinu i više nije napravljen neki značajniji korak (vezano za nove tehnologije) koji je ušao u komercijalne svrhe, već isključivio poboljšanje postojećih (vezano uz video ne računam jer to ne smatram dijelom fotografije).

Srljaš kao guske u maglu (eto ti malo velikih riječi), mogao si biti barem konstruktivniji osim osvrtanja na malene prizme pojedinca, a opet nisi ništa rekao.

16 godina
moderator
offline
Re: Izoštravanje mutnog
JosephBullet kaže...

Nisam siguran da sam shvatio cijelu poantu price, ali me prica malo pocjetila na objasnjenja koja Nokia nudi zasto su u novim telefonima (osim u N8 i N9) odlucili za Full Focus. Navodno da njihova Full Focus tehnilogija takoder prvo snimi mutnu forku i onda ju softverski algoritam izostri. Istina ovo nije profesionalna primjena ali me to izostaravanje mutnog pocjetilo na pricu iz svijeta mobilnih telefona. Detalji vezani uz Nokiju na:

http://conversations.nokia.com/2010/11/23/damian-dinning-on-nokias-full-focus-cameras/

 To jedno nema veze s drugim, Nokia je kompanija smeće dna smrti, a tekst na koji si linkao nešto najjadnije što sam pročitao ovaj tjedan, a pročitao sam svašta...

 

Moram priznati da je naziv "Full focus" za nešto što je zapravo "no focus" uistinu marketinška drskost koja nadilazi čak i Appleovu maštu.

 

S Nokiom bi netko trebao na sud.

Gonosz őrült
15 godina
offline
Izoštravanje mutnog

Ma kakvo izoštavanje na fotkama fulanog fokusa? Ne pričajte bajke!

www.hrphotocontest.com
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izoštravanje mutnog

ne vjerujem nikome na riječ dok ne vidim i isprobam. osobno mislim da je ovo SF s velikim slovima.

 

kao što neko reče, ako ovo proradi kako treba biti će jedna od najvećih revolucija u fotografiji tj. u ovom dijelu tehnologije...... a ja bi nadodao da ako ovo proradi kod fotki, onda je samo pitanje vremena kada će to isto biti i s video materijalima moguće....

 

no tako nešto će učiniti kraj fotografije kakvu do sada poznajemo. Doći će potpuno novo vrijeme koje će apsolutno izmjeniti sva pravila koja do sada poštujemo da bi korektno radili posao koji radimo (mislim na fotografe koji ili žive od toga i na polu-profi fotografe kojima je to strast a nekad nešto i zarade )

 

sadašnja oprema je učinila to da više od 90% fotografa nikada zapravo ne bi mogli biti fotografi i s punom materijalnom i moralnom odgovornošću mogu reći pojma nemaju, ali zahvaljujući opremi rade vrhunske fotografije. Poznajem 15 ljudi koji su vlasnici fotića u rangu nikon d700 pa na više i canon 7d pa na više...... od njih 15 samo 2 su uspjela snimiti korektan snimak s olympusovim ulaznim modelom e510, što uopće nije loš fotić, dapače zna napraviti vrhunske snimke.

 

to samo govori kakva je kvaliteta fotografa s trenutnom tehnologijom.... oni pravi će i s mobitelom napraviti zanimljiv snimak. ako dođe ovo i uistinu uspije.......  istog trenutka ću napustiti ovaj zanat u koji sam ulupao skoro 10 godina života. jednostavno više neće imati smisla.

 

to je kao da sjedneš u automobil i kažeš: odredište, zagreb - split, autocestom, umjereno brza vožnja, putem skreni preko plitvica...... i auto krene. Ista stvar!! katastrofa u kakve će nas debile pretvorit razvoj.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2011 19:50 (hondo).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izoštravanje mutnog
Assassin kaže...

Totalni sam noob sto se ovog svega tice, pa bi volio da mi netko objasni sljedece:

Nije li efekt ovoga isti kao da snimimo fotografiju u kojoj je sve u fokusu (koliko ja znam postoje akvi fotoaparati, vjerojatno sam u ovom detalju u krivu, pa zato pitam), i onda u PS-u ili negdje drugdje zamutimo ono sto zelimo da bude izvan fokusa?

Pod ovim da je sve u fokusu, mislim na one fotografije kad slikaju nekakav landscape, i vidi se naprijd vrlo ostro drvo ili zivotinja, ali i u daljini vrlo ostra planina ili oblaci.

trenutno govoriš o tehničkoj fotografiji (fotografija u kojoj je sve jednako izoštreno). To je jedna vrsta i vrhunac umjetničke fotografije koju ovdje neki kao mantru spominju (umjetnička, umjetnička), no ono što u umjetničkoj najbolje prolazi je tehnička fotka. i ne mora biti samo bazirana na panoramama.... može se raditi o običnim portretima ili bilo čemu. Možeš ju izvesti s bilo kojim fotićem koji u sebi ima opciju podešenja brzine zatvarača i otvora blende.

 

ali teorija ti je logično postavljena no ja opet mislim da će ta vrst tehnologije biti više bazirana na nečemu sšto je slično RAW fotografiji..... samo s abnormalno puno više mogućnosti koje zadiru na fokus. aparat bi prema mom mišljenju trebao po defaultu snimiti unaprijed desetke mogućih kombinacija snimanja pa onda na osnovu toga možeš odabrati što ti u kojem trenutku više paše da je izoštreno i još naravno doraditi cijelu stvar koliko treba klasičnim metodama rada. bar ja to tako vidim jer teško da ćeš umjetno moći postići baš savršeno koncentrirano žarište oštrine na određenu točku i da to izgleda prirodno.

16 godina
offline
Re: Izoštravanje mutnog
hondo kaže...

to je kao da sjedneš u automobil i kažeš: odredište, zagreb - split, autocestom, umjereno brza vožnja, putem skreni preko plitvica...... i auto krene. Ista stvar!! katastrofa u kakve će nas debile pretvorit razvoj.

A zašto je to loše??

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izoštravanje mutnog

ipak je puno veći gušt neke stvari napraviti sam. Kao da kažeš robotu: "daj odi druži se s mojom curom"

neke stvari bi ipah radije htjeli sami napraviti, zar ne? Bar ja to tako gledam, volim tehnologiju ali ne da mi ona non stop sugerira i radi stvari umjesto mene..... već samo da pomaže da ono što želim napravim lakše i brže. 

16 godina
offline
Re: Izoštravanje mutnog
hondo kaže...

trenutno govoriš o tehničkoj fotografiji (fotografija u kojoj je sve jednako izoštreno). To je jedna vrsta i vrhunac umjetničke fotografije koju ovdje neki kao mantru spominju (umjetnička, umjetnička), no ono što u umjetničkoj najbolje prolazi je tehnička fotka. i ne mora biti samo bazirana na panoramama.... može se raditi o običnim portretima ili bilo čemu. Možeš ju izvesti s bilo kojim fotićem koji u sebi ima opciju podešenja brzine zatvarača i otvora blende.

Ti izjednačavaš fine art (umjetničku) fotografiju i tehnički aspekt fotke (pod tehničku fotografiju ne spada fotografija gdje je ''sve jednako izoštreno''). I tehnička fotografija je vrhunac umjetničke fotografije?

Ma daj čovječe.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice