Indija prelazi na IPv6

poruka: 21
|
čitano: 6.204
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Indija prelazi na IPv6".
15 godina
offline
Indija prelazi na IPv6

Kad ih ima ko kineza... :) A i tehnoloski su dosta napredni. Cudim se sto kinezi i amerikanci jos nisu presli.

I'm going woo woo
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6

Njima je lakse jer su se uhvatili open sourcea kod kojeg je IPv6 odavno podrzan, nama u europi a i u SAD ce biti prilicno nezgodno jer M$ nema nikakvo pristojno IPv6 rijesenje za starije verzije windowsa, a dam se kladiti da nece biti ni tako jednostavno sa vistom i sedmicom...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
rustweaver kaže...

... a dam se kladiti da nece biti ni tako jednostavno sa vistom i sedmicom...

Zašto?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6

Zato sto, poznavajuci Microsoft, uvijek postoji nekakvo 'ali'. Mogli su posteni IPv6 imati jos od win2000 ali postoji samo eksperimentalna istrazivacka verzija. Ubacili su ga u WinXp, ali dosta stvari nedostaje...

 

nadam se da se nece taj "ali" pojavljivati i u novijim windowsima...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
14 godina
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
rustweaver kaže...

Njima je lakse jer su se uhvatili open sourcea kod kojeg je IPv6 odavno podrzan, nama u europi a i u SAD ce biti prilicno nezgodno jer M$ nema nikakvo pristojno IPv6 rijesenje za starije verzije windowsa, a dam se kladiti da nece biti ni tako jednostavno sa vistom i sedmicom...

Pucaš u prazno. Nije glavni razlog (ne)prelaska na IPv6 podrška i nepodrška na enduser računalima, nego nespremnost service providera na prelazak. Takva promjena kod service providera zahjeva promjenu niza servisa u njihovim data centrima da oni jednostavno izbjegavaju taj korak što duže mogu. A i proizvođači mrežne opreme (Cisco na prvom mjestu) još imaju niz problema sa IPv6.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6

Tko puca u prazno? Rekao sam "lakse" a ne i glavni razlog. Ili ces reci da je podrska za IPv6 na korisnickim racunalima nepostojeci problem? Sto je lakse promjeniti, dio infrastrukture ili cijelu gomilu korisnickih racunala i pribavljanja licenci za nove verzije operativnih sustava?

Kako moze jedna Indija koja je jos ktome i zemlja u razvoju tek tako pucnuti prstima i poceti prelaziti na IPv6 dok zapadne velesile krse prste i mudruju sto ce s time?

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2010 17:48 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
rustweaver kaže...

Tko puca u prazno? Rekao sam "lakse" a ne i glavni razlog. Ili ces reci da je podrska za IPv6 na korisnickim racunalima nepostojeci problem? Sto je lakse promjeniti, dio infrastrukture ili cijelu gomilu korisnickih racunala i pribavljanja licenci za nove verzije operativnih sustava?

Kako moze jedna Indija koja je jos ktome i zemlja u razvoju tek tako pucnuti prstima i poceti prelaziti na IPv6 dok zapadne velesile krse prste i mudruju sto ce s time?

 

Ma to nema apsolutno nikakve veze. Glavni problem su pružatelji usluga - počevši od gomile hardvera kojeg treba promijeniti / flashati (routeri, switchevi, you-name-it) pa sve do izmjene mrežnih servisa koji su stari X (desetaka) godina i koje više nitko ne supportira. To je OGROMNA količina para koje nitko ne želi ulagati dok se ne dogodi da baš MORA. A dok se kroz nekoliko godina taj prijelaz i dogodi, WinXP odlazi u povijest (MS će ga prestati supportirati) - tako da je hate u ovom slučaju potpuno neopravdan (jer je MS napravio ISPRAVNU procjenu KADA započeti sa uvođenjem IPv6 u svoje tehnologije).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6

A kako Indija moze poceti sada a ostali moraju cekati? Pazi koliko se komunikacijska infrastruktura po svijetu brzo siri, promjena problematicnih uredaja je posao koji se moze brzo odraditi. Kostat ce, to je istina, ali kostat ce i u buducnosti. Znaci, zasto se ceka? Mozda zato sto gotovo nitko ne bi mogao koristiti IPv6 pa makar im bio pred nosom? Cekaju, doslovce, da te verzije operativnih sustava zavrse na groblju prije nego pocnu sa promjenama.

 

Ne sirim ja nikakav hate, samo realno procjenjujem situaciju. Ja, naime, jesam windows korisnik.

 

Suma summarum:

Ne gledate u pravom smijeru. Ne koristi Indija izvanzemaljske sonde u svojim datacentrima da mogu tek tako prijeci na IPv6, i njih ce to opaliti po dzepu, s tom razlikom da se njima to isplati raditi odmah, a zapadu se ne isplati. Zasto? Zato sto prakticki niti ne moze biti koristen zbog... pa me nazovite hejterom.

 

Konacna racunica glasi:

Indija i zapad podjednako moraju dotjerati infrastrukturu za IPv6, ali Indija ne mora nesto sto zapad mora: srediti podrsku na racunalima krajnjih korisnika. Stoga se izvodi zakljucak da je Indiji lakse. Koliko se puta moram ponavljati?

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2010 19:00 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
rustweaver kaže...

A kako Indija moze poceti sada a ostali moraju cekati? Pazi koliko se komunikacijska infrastruktura po svijetu brzo siri, promjena problematicnih uredaja je posao koji se moze brzo odraditi. Kostat ce, to je istina, ali kostat ce i u buducnosti. Znaci, zasto se ceka? Mozda zato sto gotovo nitko ne bi mogao koristiti IPv6 pa makar im bio pred nosom? Cekaju, doslovce, da te verzije operativnih sustava zavrse na groblju prije nego pocnu sa promjenama.

 

Ne sirim ja nikakav hate, samo realno procjenjujem situaciju. Ja, naime, jesam windows korisnik.

 

Suma summarum:

Ne gledate u pravom smijeru. Ne koristi Indija izvanzemaljske sonde u svojim datacentrima da mogu tek tako prijeci na IPv6, i njih ce to opaliti po dzepu, s tom razlikom da se njima to isplati raditi odmah, a zapadu se ne isplati. Zasto? Zato sto prakticki niti ne moze biti koristen zbog... pa me nazovite hejterom.

 

Vidi, Indijcima je to sve PUNO jeftinije za odraditi jer ne možeš niti uspoređivati koliko košta 1 radni sad sys/mrežnog admina u Indiji ili u bilo kojoj zapadnoj zemlji. S druge strane, tvrtke koje imaju svoje sustave u Indiji će, jednom kad se sve posloži tamo puno lakše i JEFTINIJE naučena znanja prenijeti i u svoje matične zemlje.

 

Stvari jednostavno tako stoje.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6

A sto to krivo mogu zapadni inzinjeri napraviti da ce ih izaci skupo pa da moraju cekati na Indiju? To je, kako bi Englezi rekli, prilicno "straightforward" iliti nema nekog mudrovanja. Placa radog sata sys admina u Indiji je zivotnim standardom usporediva onoj na zapadu, jednako toliko je Indija siromasnija od zapada, u suprotnom ako usporedujes sirove brojke usporedujes kruske i jabuke.

Ta ideja o Indiji kao gvinejskoj svinji ne moze biti razlog.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2010 19:33 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
rustweaver kaže...

A sto to krivo mogu zapadni inzinjeri napraviti da ce ih izaci skupo pa da moraju cekati na Indiju? To je, kako bi Englezi rekli, prilicno "straightforward" iliti nema nekog mudrovanja. Placa radog sata sys admina u Indiji je zivotnim standardom usporediva onoj na zapadu, jednako toliko je Indija siromasnija od zapada, u suprotnom ako usporedujes sirove brojke usporedujes kruske i jabuke.

Ta ideja o Indiji kao gvinejskoj svinji ne moze biti razlog.

 

Pa recimo evo ti jedan jako jednostavan primjer (konkretan primjer iz moje firme): na webu imamo dosta toga riješeno preko IP adresa (MV customers dio sajta sa IP autorizacijom, pa zaštita od brute-forcea itd.). Jako glup primjer, ali mislim da možeš dobiti dojam na što ciljam. I sad kad IPv6 postane standard, to treba proširiti da uhvati i IPv6. E sad, netko tko će to programirati i kasnije implementirati ovdje u Hrv. sigurno košta više nego da to napravi neki programer i sysadmin iz indije. A platila bi ga hrv. tvrtka = ušteda je posve očita.

 

E sad to prenesi na velike sustave i tvrtke, sa mali milijun takvih sustava. Prvo izrada plana prelaska, pa promjene u letu, pa implementacija, pa testiranje, pa debuggiranje... Nije to samo tako = nije sigurno jeftino. I velikim tvrtkama se isplati uložiti da se sve to složi u Indiji (sa kapitalom sa zapada).

 

Možda to nije JEDINI razlog, ali jedan od razloga svakako jest.

 

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
offline
Indija prelazi na IPv6

Prvo, vidim da bas nemas radnog iskustva sa servis providerima i indijcima.

Drugo,service provideri imaju beskonacno slozene procedure uvodjenja novih tehnologija.

Trece, Indija planira uvesti IPv6 do 2012. ili koje vec godine. Plan i realizacija su dvije jako razlicite stvari narocito sa drzavnim upravama i service providerima.

Cetvrto, ako si ista radio sa IPv6 na Cisco opremi (a Cisco je cca.80% Interneta) znat ces koliko problema sa IPv6 opcijama postoji. Dok se to rascisti cinjenica da postoji djelomicna IPv6 podrska na end-user racunalima je manji problem.

Peto, potpuno je moguce imati IPv6 Internet backbone bez end-usera prebacenih na IPv6. IPv4 posve uredno egzistira u IPv6 svijetu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Indija prelazi na IPv6

Takodjer samo da napomenem... Vecina call centara (bio to M$, Intel i drugi) se nalaze u Indiji, bez obzira sto vi mislite da zovete npr USA, vecina outsorceanja je u indiji itd itd...

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2010 0:20 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
tnakir kaže...

Takodjer samo da napomenem... Vecina call centara (bio to M$, Intel i drugi) se nalaze u Indiji, bez obzira sto vi mislite da zovete npr USA, vecina outsorceanja je u indiji itd itd...

 

"Helllouuu sir, houw cann Iii heilp you?"... Izlanuo se

 

 

OT:
@Zg1004, kome ti to objašnjavaš?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
vlad0 kaže...
tnakir kaže...

Takodjer samo da napomenem... Vecina call centara (bio to M$, Intel i drugi) se nalaze u Indiji, bez obzira sto vi mislite da zovete npr USA, vecina outsorceanja je u indiji itd itd...

 

"Helllouuu sir, houw cann Iii heilp you?"... Izlanuo se

 

 

OT:
@Zg1004, kome ti to objašnjavaš?

Zao mi je sto imas takve predrasude, ali uzmi u obzir da je indija pa skoro donedavno bila engleska kolonija i da jedan mali indijac koji se tek rodi prica engleski bolje nego sto ces ga ti ikada pricati. Takodjer uzmi u obzir da je to drzava sa (mislim) najvecim brojem visokoobrazovanih ljudi (doktori znanosti i slicno, ne samo inzenjeri) po glavi stanovnika.

 

Takodjer pogledaj radnu snagu M$ gdje ima hrpa indijaca. Pricamo o Hrvatskoj kao zemlji pametnih ljudi a zapravo smo goli k*rac prema Indiji.

 

Indijce ne treba podcjenjivati.

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2010 8:18 (tnakir).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
tnakir kaže...
vlad0 kaže...
tnakir kaže...

Takodjer samo da napomenem... Vecina call centara (bio to M$, Intel i drugi) se nalaze u Indiji, bez obzira sto vi mislite da zovete npr USA, vecina outsorceanja je u indiji itd itd...

 

"Helllouuu sir, houw cann Iii heilp you?"... Izlanuo se

 

 

OT:
@Zg1004, kome ti to objašnjavaš?

Zao mi je sto imas takve predrasude, ali uzmi u obzir da je indija pa skoro donedavno bila engleska kolonija i da jedan mali indijac koji se tek rodi prica engleski bolje nego sto ces ga ti ikada pricati. Takodjer uzmi u obzir da je to drzava sa (mislim) najvecim brojem visokoobrazovanih ljudi (doktori znanosti i slicno, ne samo inzenjeri) po glavi stanovnika.

 

Takodjer pogledaj radnu snagu M$ gdje ima hrpa indijaca. Pricamo o Hrvatskoj kao zemlji pametnih ljudi a zapravo smo goli k*rac prema Indiji.

 

Indijce ne treba podcjenjivati.

 

Kakve predrasude? Nemam ja nikakve predrasude. Upoznao sam vjerojatno više Indijaca nego ti. Namigiva

 

I da, oni da doista tako pričaju engleski, nije to samo dobar zez na filmovima... To samo po sebi i nije toliko smiješno. Ali smiješno je da su oni doista uvjereni da pričaju perfektni engleski-engleski i misle da nemaju nikakav naglasak. Smijeh

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
vlad0 kaže...
tnakir kaže...
vlad0 kaže...
tnakir kaže...

Takodjer samo da napomenem... Vecina call centara (bio to M$, Intel i drugi) se nalaze u Indiji, bez obzira sto vi mislite da zovete npr USA, vecina outsorceanja je u indiji itd itd...

 

"Helllouuu sir, houw cann Iii heilp you?"... Izlanuo se

 

 

OT:
@Zg1004, kome ti to objašnjavaš?

Zao mi je sto imas takve predrasude, ali uzmi u obzir da je indija pa skoro donedavno bila engleska kolonija i da jedan mali indijac koji se tek rodi prica engleski bolje nego sto ces ga ti ikada pricati. Takodjer uzmi u obzir da je to drzava sa (mislim) najvecim brojem visokoobrazovanih ljudi (doktori znanosti i slicno, ne samo inzenjeri) po glavi stanovnika.

 

Takodjer pogledaj radnu snagu M$ gdje ima hrpa indijaca. Pricamo o Hrvatskoj kao zemlji pametnih ljudi a zapravo smo goli k*rac prema Indiji.

 

Indijce ne treba podcjenjivati.

 

Kakve predrasude? Nemam ja nikakve predrasude. Upoznao sam vjerojatno više Indijaca nego ti. Namigiva

 

I da, oni da doista tako pričaju engleski, nije to samo dobar zez na filmovima... To samo po sebi i nije toliko smiješno. Ali smiješno je da su oni doista uvjereni da pričaju perfektni engleski-engleski i misle da nemaju nikakav naglasak. Smijeh

Pa nisu svi Apu iz Simpsona. Ovo sta sam ja slusa, da, cuje se da su indijci, ali nije toliko izrazeno.

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
tnakir kaže...
vlad0 kaže...

Kakve predrasude? Nemam ja nikakve predrasude. Upoznao sam vjerojatno više Indijaca nego ti. Namigiva

 

I da, oni da doista tako pričaju engleski, nije to samo dobar zez na filmovima... To samo po sebi i nije toliko smiješno. Ali smiješno je da su oni doista uvjereni da pričaju perfektni engleski-engleski i misle da nemaju nikakav naglasak. Smijeh

Pa nisu svi Apu iz Simpsona. Ovo sta sam ja slusa, da, cuje se da su indijci, ali nije toliko izrazeno.

 

Ja to nisam ni rekao. Ja ti samo kažem da su oni DUBOKO uvjereni da nemaju baš NIKAKAV naglasak. Osmijeh

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
tnakir kaže...

Zao mi je sto imas takve predrasude, ali uzmi u obzir da je indija pa skoro donedavno bila engleska kolonija i da jedan mali indijac koji se tek rodi prica engleski bolje nego sto ces ga ti ikada pricati.

 

Nisi bas imao puno doticaja s Indijcima? :)

14 godina
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
vlad0 kaže...

 

OT:
@Zg1004, kome ti to objašnjavaš?

Objasnjenje je islo prema rustweaveru.

14 godina
offline
RE: Indija prelazi na IPv6
tnakir kaže...

Pa nisu svi Apu iz Simpsona. Ovo sta sam ja slusa, da, cuje se da su indijci, ali nije toliko izrazeno.

Ja sam imao nekoliko korisnika gdje smo dobijali poslove za koje su nam specificirali da ne zele indijce zato jer ih tesko razumiju. To posebno vrijedi u arapskim zemljama, gdje jos dodatno na nerazumjevanje indijskog naglaska dolazi i cisti rasizam...

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice