Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

poruka: 234
|
čitano: 87.952
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om".
16 godina
odjavljen
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Nemam volje sve ovo pručavati...tko pita ne skita. Znači imam dva TV i na oba sam mogao gledati HRT HD prijenose nogometnog prvenstva i olimpijade, također uredno lovim slovence i njihove HD kanale i mogu ih gledati. Da li će i meni trebati zasebni DVBT prijemnik? Mislim i tak sam na IPTV-u pa me to ne dira puno ali baš me zanima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Brkaš pojmove.

Ono što ide preko IPTV određuje tvoj davatelj usluge, ono što ide preko antene na krovu ovisi o signalu koji se pušta pa televizor treba znati dekodirati to.

 

16 godina
odjavljen
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Jasno je to meni. Znači preko antene na ugrađeni prijemnik u televizorima uredno sam gledao navede HD sportske prijenose. Prek IPTV-a ni nema dovoljnu propusnost parice za HD kanale.

 

Znači da li će to ič kod mene prek antene kad se prebace na novo kodiranje ili će trebati posebni DVBT prijemnik?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
XXX kaže...

Jasno je to meni. Znači preko antene na ugrađeni prijemnik u televizorima uredno sam gledao navede HD sportske prijenose. Prek IPTV-a ni nema dovoljnu propusnost parice za HD kanale.

 

Znači da li će to ič kod mene prek antene kad se prebace na novo kodiranje ili će trebati posebni DVBT prijemnik?

 Trebat ćeš posebni prijamnik, ako ti TV ne podržava DVB-T2 s HEVC codecom.

Jedino ako imaš TV koji već podržava to, onda ne trebaš.

Kruha i igala...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ako sam shvatio dobro, trebaš provjeriti svoj TV da li pdržava taj DVB-T2

 

Dosta je to novo, mislim da kod nas je tv kupljen negdje oko 2015te

 

10 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
tenac kaže...

a čime bi onda opravdali ovu promjenu? pa razapeli bi ih ljudi. danas svaka budala ima hd televizor, a sd sliku

Ko bi ih "razapinjao" :)? koji ljudi ? mislis na Facebook proteste/ankete/referendume koji su "glasni" 1-2 dana i gotovo :)?

Ko ih je razapeo prosli put kad su nas zaj... ? U to me i je poanta, o tome i govorim. Nama H265 nece donijeti nista osim problema/vise troskova. Nigdje u textu ne spominju HD, samo novi Codec/standard. Zato i govorim da nama to netreba (ni 2019), dok god ne uvedu HD kanale to nam uopce netreba jer slika nece biti bolja kad je izvorno jadna u 720*576, cak i ako misle uvesti 1-2 HD kanala to mozemo i sa sadasnjim DVB-T MPEG4 :).

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 23:08 (Lewis).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Uz HEVC prelazi se i na HD.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ma dajte molim vas. Kako je HRT 2 HD radio lijepo u MPEG4 dok su ostali kanali u multiplexu radili na MPEG2?

Pa kaj je tako teško SD kanale ostaviti u MPEG2, a HD dodati u MPEG4. Onaj tko ima MPEG2 prijemnik, gledat će SD, a onaj koji ima MPEG4, gledat će i SD i HD. Stvarno ne vidim u čemu je problem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 23:12 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Visak kaže...

Uz HEVC prelazi se i na HD.

 Programi iz sadašnjih dvaju nacionalnih multipleksa (MUX A, MUX B) išli bi u jedan zajednički nacionalni multipleks, a svi bi se - prema preporuci HAKOM-a i OiV-a - emitirali u 1080p/50 (treba pisati kosu crtu), odn. u progresivnom analiziranju. Jasno, to je samo preporuka unutar radne verzije strategije, ali mogućnost emitiranja takve slike u visokoj razlučivosti svakako je jedan od lajtmotiva prelaska na novi standard emitiranja. Vrlo će vjerojatno biti ponuđena HD-razlučivost odmah u testnom DVB-T2 odašiljanju, a treba vidjeti hoće li se zaista raditi o progresivnom analiziranju (bilo bi logično da se ono omogući s obzirom na to da je prednost kombinacije DVB-T2 i HEVC-a visoka propusnost) ili će se odlučiti na (privremeno) emitiranje u 1080i50 (ne treba pisati kosu crtu) standardu. Mogućnost emitiranja u SD-u, premda ona teoretski postoji, zanemarila bih jer je doista malena.

 

Programi iz sadašnjeg nacionalno-regionalnog multipleksa (MUX D) išli bi u drugi zajednički nacionalno-regionalni multipleks. Nacionalni bi se programi u tome multipleksu - prema preporuci HAKOMa i OiV-a - emitirali u 1080p/50 (ili barem 1080i50, dakle priča je jednaka onoj ispričanoj u prvom odlomku), dok bi proizvođači regionalnih televizijskih programa imali izbor žele li emitirati u HD-u (1080p/50, 720p/50, 1080i50) ili će barem neko vrijeme ostati na standardnoj razlučivosti (klasičnih 576i50). Naravno, koji će se regionalni kanali nalaziti u tom drugom multipleksu bit će određeno digitalnim regijama koje se neće mijenjati. Dakle, koje regionalne programe možete gledati danas u multipleksu D, moći ćete ih gledati po početku DVB-T2 emitiranja u tom budućem drugom multipleksu. Budući da bi u njemu moglo ostati neiskorištene propusnosti, možda bi se tamo nalazili i neki pay-TV kanali koji ne smiju utjecati na slobodno emitiranje.

 

Što se tiče simulcast perioda koji mnogi izravno ili neizravno spominju u postovima, o njemu više možete pročitati ovdje (kliznica br. 9). Na ovoj se prezentaciji također nalaze neki drugi zanimljivi podaci, ali valja spomenuti da datira iz listopada 2015. godine pa bi dotični mogli biti zastarjeli ili nedorečeni. Ipak, kvalitetno je štivo što ga se isplati iščitati.

 

Marko :D kaže...

Kako je HRT 2 HD radio lijepo u MPEG4 dok su ostali kanali u multiplexu radili na MPEG2?

 Ne dâ mi se objašnjavati zašto su sve teze koje postavljaš pogrešne. Samo ću reći da je takvo eksperimentalno emitiranje dugoročno neodrživo jer je Drugi u HD-u "krao" bitrate Trećem i Četvrtom programu.

vocap, bičz?
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Arendelle kaže...
Visak kaže...

Uz HEVC prelazi se i na HD.

 Programi iz sadašnjih dvaju nacionalnih multipleksa (MUX A, MUX B) išli bi u jedan zajednički nacionalni multipleks, a svi bi se - prema preporuci HAKOM-a i OiV-a - emitirali u 1080p/50 (treba pisati kosu crtu), odn. u progresivnom analiziranju. Jasno, to je samo preporuka unutar radne verzije strategije, ali mogućnost emitiranja takve slike u visokoj razlučivosti svakako je jedan od lajtmotiva prelaska na novi standard emitiranja. Vrlo će vjerojatno biti ponuđena HD-razlučivost odmah u testnom DVB-T2 odašiljanju, a treba vidjeti hoće li se zaista raditi o progresivnom analiziranju (bilo bi logično da se ono omogući s obzirom na to da je prednost kombinacije DVB-T2 i HEVC-a visoka propusnost) ili će se odlučiti na (privremeno) emitiranje u 1080i50 (ne treba pisati kosu crtu) standardu. Mogućnost emitiranja u SD-u, premda ona teoretski postoji, zanemarila bih jer je doista malena.

Marko :D kaže...

Kako je HRT 2 HD radio lijepo u MPEG4 dok su ostali kanali u multiplexu radili na MPEG2?

 Ne dâ mi se objašnjavati zašto su sve teze koje postavljaš pogrešne. Samo ću reći da je takvo eksperimentalno emitiranje dugoročno neodrživo jer je Drugi u HD-u "krao" bitrate Trećem i Četvrtom programu.

 sve rečeno

nemam za potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Arendelle kaže...

 Programi iz sadašnjih dvaju nacionalnih multipleksa (MUX A, MUX B) išli bi u jedan zajednički nacionalni multipleks, a svi bi se - prema preporuci HAKOM-a i OiV-a - emitirali u 1080p/50 (treba pisati kosu crtu), odn. u progresivnom analiziranju. 

 Ako se to ostvari, onda smo ipak nešto profitirali preskačući MPEG4.

Kakva je situacija s dosad snimljenim HD materijalom, snima li se progresivno ili isprepleteno? Kako nam dolaze vanjski feedovi (Olimpijada, Novogodišnji koncert)?

 

Kad smo kod koncerta, ovogodišnji je imao veliki propust, kad god bi zvuk bio vrlo tih (što je u klasičnoj glazbi relativno često) uključio bi se muting i onda se par sekundi nije ništa čulo dok se glasnoća ne bi povećala. To ima smisla u nekim prijenosima, da se ne slušaju pozadinski šumovi, ali ovdje je bilo ometajuće. Ne znam samo jesu li krivci u Beču ili Zagrebu (ali imam pretpostavku ).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Oprosti kompa, sve ovo mi sliči na jedan ako....

Nema garancije da ćemo mi prijeći na HD ili FullHD nakon svega ovoga.

Tko će to platiti?

 

2021 sve je na HD u HR, plaćam pivu svima! 

 

14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Sike1000 kaže...

Oprosti kompa, sve ovo mi sliči na jedan ako....

Nema garancije da ćemo mi prijeći na HD ili FullHD nakon svega ovoga.

Tko će to platiti?

 

2021 sve je na HD u HR, plaćam pivu svima! 

 

http://www.e-mediji.hr/repository_files/file/715/

Si pogledao prezentaciju? Prvi puta je u Hrvatskoj prije nekog poteza napravljena ozbiljna analiza. Zašto i kako se prelazi na novi standard, sve imate u ovoj prezentaciji. Btw. HD je obavezan, a ako neznate, nova tv i doma već imaju hd signal koji emitiraju preko b-neta. Da se je ovakva analiza napravila i kod uvođenja digitalne televizije, danas ne bi vodili ovakve rasprave.

 

nemam za potpis
16 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Zivio dan kad HRT predje eksperimentalno na 4k barem za vrijeme nekih sportskih dogadjanja 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Nisam, niti neću. Svaka prezenatacija je samo pretpostavka.

 

Tko ti garantira da će sve televizije kupit opremu ili će raditi samo upscale?  

14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Sike1000 kaže...

Nisam, niti neću. Svaka prezenatacija je samo pretpostavka.

 

Tko ti garantira da će sve televizije kupit opremu ili će raditi samo upscale?  

bolje i dio sadržaja hd, a ostatak upscale, nego bez sadržaja u hd-u

a što se tiče opreme http://www.vecernji.hr/hrvatska/kasete-napokon-odlaze-i-s-hrt-a-kupuje-se-105-novih-kamera-dvoja-reportazna-i-10-multimedijskih-vozila-951291

ako je hrt koji je zadnji prešao na 16:9 kupio 105 novih hd kamera i to pred 3 godine, onda ih ostale nacionalne televizije imaju odavno

nemam za potpis
13 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ako HRT ima potrebnu opremu za HD, zašto se onda HD ne emitira na IPTV-u, EvoTV-u ili bar na HRTi dok ne uvedu DVB-T2 HEVC?

14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Marko :D kaže...

Ako HRT ima potrebnu opremu za HD, zašto se onda HD ne emitira na IPTV-u, EvoTV-u ili bar na HRTi dok ne uvedu DVB-T2 HEVC?

to je pitanje za njih. vjerojatno da bi uštedili struje, xD

vidiš da svako malo gase hrt2 hd umjesto da ga ostave i dok je liga prvaka

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2017 7:21 (tenac).
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Da li ste primjetili da HRT ne razvlači serije snimane u 4:3 zadnjih tjedan dana. Star trek pušta nativno 4:3 na 16:9 slici i onda serija izgleda kao kvadrat u sredini. Isto je sa Mućkama i U registraturi. Da li je to privremeno ili se pripremaju za HD pa tako puštaju.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
zeroname kaže...

Da li ste primjetili da HRT ne razvlači serije snimane u 4:3 zadnjih tjedan dana. Star trek pušta nativno 4:3 na 16:9 slici i onda serija izgleda kao kvadrat u sredini. Isto je sa Mućkama i U registraturi. Da li je to privremeno ili se pripremaju za HD pa tako puštaju.

Da, i ja sam se iznenadio. Moguće je da se tako pripremaju za HD jer je tako na slovenskoj televiziji. Na SD verziji SLO 1 i SLO 2, stari filmovi i serije su razvučeni, a na HD verziji idu u originalnom formatu (4:3).

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Nikada se sadržaji snimljeni u omjeru 4:3 na HRT-u nisu razvlačili. Činio je to tvoj televizor jer si ga vjerojatno postavio tako da ne poštuje dobivenu signalizaciju, nego uvijek prikazuje sliku preko cijeloga zaslona. Sada više ne možeš upotrijebiti taj trik jer je emitiranje uvijek u omjeru 16:9, tj. nema promjene omjera stranica ovisno o programskome sadržaju. Tako se gubi dio razlučivosti na starijim sadržajima, ali barem nitko neće gledati neprirodno debele ljude. Takozvani pillarbox, koji se odnedavno dodaje u procesu emitiranja umjesto promjene signalizacije u stvarnome vremenu, jedini je ispravan način gledanja sadržaja snimljenoga u omjeru 4:3 na suvremenim zaslonima omjera stranica 16:9. Zaista nije suviše bitno hoće li pillarbox dodati HRT-ova oprema ili tvoj televizijski prijamnik, zar ne? Krajnji je ishod ionako jednak.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Čudi me što je Star trek TNG u tom pillarbox-u jer koliko znam TNG je kompletno restauriran za razliku od Voyagera-a i DS9

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Znam da su epizode koje se trenutačno prikazuju na Trećemu programu digitalno titlovane, i to iz digitalnoga izvora koji je kupljen za tu svrhu. Dakle, očito prilikom remasteriranja nisu dirali omjer stranica, što je sasvim logično. Bilo bi čudno da je drukčije.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Vidim da se prilikom početka star trek serije uvijek vidi onaj znak CC. Serije su onda od netflix-a vjerojatno.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ekipa, ovo bi vas moglo zanimati. DVB-T2 HEVC kreće u listopadu ove godine. 😃

 

https://mediadaily.biz/2019/02/26/krece-zemaljsko-hd-emitiranje/

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Tcom će moći preko Evo tv-a naplačivati svoje Arene,a adsl netreba razvijati,te ga može ostaviti na 2-4Mbps.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Znači mi koji imamo televizore sa H264 možemo se slikat bez dodatnog receivera :(

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Dino55 kaže...

Znači mi koji imamo televizore sa H264 možemo se slikat bez dodatnog receivera :(

 a, jaka stvar..

za 200 kn kupiš odličan hevc encoder receiver i još gledaš preko njega filmiće s USB-a, snimaš programe te štogod jošta...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Dino55 kaže...

Znači mi koji imamo televizore sa H264 možemo se slikat bez dodatnog receivera :(

Da tak je,  uslikaš se onako tužan i jadan sa mobom pa fotku okačiš na Fejs.

 

Realno nema panike, DVB-T2 prijemnici sa HEVC tehnikalijama nisu skupi.Eto ti dva Strong modela i jedan Thomson, cijena 200-230kn kaj god kupiš ne moš fulat. Ispod poklopca ili kučišta, to je ionako po običaju identičan HEVC/H265 hardver.

 

https://www.chipoteka.hr/kategorija/2811/dvb-prijemnici

 

https://www.links.hr/hr/digitalni-prijemnici-i-antene-7598#/pageSize=24&viewMode=grid&orderBy=0&pageNumber=2


https://www.thomsonstb.net/en/products/terrestrial-receivers/tht712


https://www.strong.tv/en/products/terrestrial-receivers/srt8211


https://www.strong.tv/hr/products/terrestrial-receivers/srt8209

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2019 22:51 (rambox).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ma jasno da nema panike ali je glupo što ću sad opet morat natrčit receiver pored tv-a,no jbg šta je tu je,nema jeftinije opcije.

Koji su još dobri receiveri osim tih koje si linkao? 
Vidjeh danas u pevecu opticum,synergy.
Jel ima neki razlog zbog kojeg bih trebao izbjeći ovaj receiver tj imaju li oni u većim formatima kakvih prednosti? https://pevec.hr/tv-receiver-engel-dvb-t2-h-265-hevc-scart-stick-298706.html


Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice