Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

poruka: 234
|
čitano: 87.863
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om".
12 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Veselim se gledanju hrt u 720p tamo negdje 2030...

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
froxie24 kaže...
Talijani ovi oni. Ti znaš da smo mi u Rvackoj, zemlji lopuža kojih nije briga za bilo kakvu sirotinju, babe pogotovo.

 Mda... a kaj ako baba dode u trgovinu gdje je kupila tv i malo priupita prodavaca sto joj je uvalio? Bogme ne bih htio biti na mjestu toga prodavaca kada bude isao obarati rekord Carla Lewisa na 100 metara....

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
spaljeni kaže...

Sigurno 99% sadasnjih dvb-t2 televizora ( osim nekih 4K modela ) morati ce opet imati pomoc vanjskog STB-a. Jedno je staviti podrsku za HEVC u media player a drugo je imati dvb-t2 TUNER sa podrskom za HEVC encodiranje. Vecina danasnjih televizora bez problema pleya H.264 tj. matrosku bilo da su dvb-t ili dvb-t2 ali da im takav signal stigne kodiran u matrosci mogu se fickati jer svi ti tuneri su 99% MPEG2/MPEG4 i rijetki H.264/Matrosca, recimo Strong od EvoTV-a ima prijemnik/tuner koji podrzava i H.264 kodiranje...

 

U konacnici svi koji su kupili televizor sa dvb-t2 tunerom ili bar njih 99% ovakvim raspletom situacije u nasoj mocnoj drzavi su zapravo kupili bez veze jer ako dvb-t2 zazivi na HEVC encodiranju a ne H.264 ili MPEG4  svi ti tuneri su beskorisni... opet 2 daljinca, opet mjenjaj tv ili STB itd...

 

Nemoj pisati o nečem o čemu nemaš pojma. Gdje si to našao da je matroska video kodek? I još vezan samo uz h264. Matroska je kontejner (nešto kao i .mp4) koji u jednom fajlu sadrzi video, jedan ili više audia, 1 ili više titlova. A video može biti kodiran od divx, xvid, h264, h265, vp8, vp9 itd.

 

Antropofob kaže...

 Treba zabranit prodaju televizora koji nemaju podršku za DVBT2/HEVC. Od iduće godine, recimo.

Pa baba neće moć kupit krivo.

Tak su talijani napravili za DVB-T.

 

Negdje sam pročitao da su Talijani od ove godine zakonski zabranili prodaju TV prijamnika koji ne podržavaju ove nove specifikacije. Ne treba se previše praviti pametan takvo nešto primjeniti i ovdje.

 

 

Šta roda donese, to vrana odnese.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.3.2016 10:46 (Jura iz druge galaksije).
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Jura iz druge galaksije kaže...

 

Nemoj pisati o nečem o čemu nemaš pojma. Gdje si to našao da je matroska video kodek?

 


 

 Ajde smanji dozivljaje malo, izvadi ruku od tamo gdje je drzi Al Bundy i probaj nesto procitati s razumjevanjem. Da, nisam dobro napisao/opisao no uopce nije poanta u tome jel sta codec ili .mkv nego da velika vecina danasnjih televizora iako su dvb-t2 svejedno nece biti upotrebljivi kada ovo o cemu raspravljamo zazivi jer ne podrzavaju H.265 codec.

12 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Nezz čemu sve to,pošto je kod nas sadržaj na Tvu TOTALNI DEBILIZAM.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Zašto baš HEVC, kad bi obični h264/AVC bio dovoljan!?

"In space no one can hear you scream, unless it's a battlecry of a ..."
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Flanker-B kaže...

Zašto baš HEVC, kad bi obični h264/AVC bio dovoljan!?

Piše da isteče dozvola za postoječe multiplexe tj negdje 2019-2020, pa se valjda opet uzima nova dozvola na duži rok ali ovaj put uz napredne standarde. 

Nisam upoznat sa time dosta, nego pričam amaterski. 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Flanker-B kaže...

Zašto baš HEVC, kad bi obični h264/AVC bio dovoljan!?

 Zato što je tako odredila Njemačka za kod sebe. A i mi se ne bi trebali praviti pametni da ne vidimo što je bolje.

Šta roda donese, to vrana odnese.
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Flanker-B kaže...

Zašto bašHEVC/H265, kad bi obični h264/AVC bio dovoljan!?

 To je barem vrlo jednostavno, a pošto se ovdje spominje TV streaming/niži bitrate=osjetno bolja kvaliteta videa kod manjih video datoteka u odnosu na H264.Eto jedan dobar usporedni video, pa kad staviš Jubitu video na 1080p vidiš da H265/1024kbps video izgleda puno bolje i kvalitetnije.

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
9 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Eto nam se i SanctaDomenica javila. Hahah oni su vec sad spremni na prodaju. A svasta. http://www.sancta-domenica.hr/Novost.aspx?news=08767103-f274-4979-9367-c37ecef0c751
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Treba zbilja dobro paziti jer ovo spada i pod lazno oglasavanje.

 

Konkretno za VIERA TX-40CX670E oni tvrde da ce raditi no pitanje je sta ?!?

 

Podržani formati: AVI/HEVC/MKV/WMV/MP4/M4v/FLV/3GPP/VRO/VOB/TS/PS, MP3/AAC/WMA Pro/FLAC/Apple Lossless/WAV, JPEG

 

Prijam putem digitalnog prijamnika: DVB-T/T2/DVB-C

 

Nema nista detaljnije o samom tuneru dali radi sa H.265 !!

 

 

Sve mi se cini da je hakom ovom objavom poprilicno uzhebao nase trgovce jer imaju tko zna koliko komada "starijih" tj. nekompaktibilnih televizora na lageru

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 0:57 (spaljeni).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
zeroname kaže...
Visak kaže...
Neki se žale da je rok predug i da će u međuvremu izaći napredniji standard, a drugi da za ovaj nema uređaja na tržištu. Uviđate li kontradikciju?

Odabrali su trenutno najnapredniji standard i dali su obavijest relativno dosta vremena unaprijed, tako da oni koji u međuvremenu kupuju znaju što trebaju uzeti ili pričekaju s kupnjom dok se ne poboljša ponuda.

Da, prvi put su gadno zeznuli s MPEG2, i zbog toga sada ispaštamo, ali čini se da ovaj put, dugoročno gledajući, rade kako treba.

 Šta to vijedi što su dali vremena unaprijed kad se još prodaju HD ready televizori sa Mpeg2. Pogledaj Vivax. Opet ce trgovci uvalit ljudima te televizore. Aj  objani ti nekoj babi da treba DVB-T2.

-- svatko ima pravo ostati neinformiran --ali zato je rok zaista dug

--pretpostavljam kako rok se bude bližio da u zadnjoj godini če ići velika informativna kampanja, a takodjer predpostavljam da če i prije roka početi neki kanal u ekperimentalnom emitiranju da se kupci uvjere da prijemnik zaista može..(a i trgovci..)

--ionako su ljudi "sišli sa krovova" i koriste iptv poput maxtv ili evotv..pa briga babu i mnoge koje je tehnologija u kutiji..ljudi plate da stvari rade,i to je to..

--ionako kad vrijeme dodje i poveća se ponuda cijena če dramatično pasti.. i da baba najvjerovatnije neće ni znati da se tehnologija promjenila ako ne bude vidjela bolju sliku...i ne sekiraj se za babu ,ima ona dida ,a i susjeda i djecu i unuke..a i poštar je tu ;-)

Penis Bonus Pax In Domus
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 4:17 (s1hr).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Jura iz druge galaksije kaže...
spaljeni kaže...

 

Antropofob kaže...

 Treba zabranit prodaju televizora koji nemaju podršku za DVBT2/HEVC. Od iduće godine, recimo.

 

Negdje sam pročitao da su Talijani od ove godine zakonski zabranili prodaju TV prijamnika koji ne podržavaju ove nove specifikacije. Ne treba se previše praviti pametan takvo nešto primjeniti i ovdje.

 

 

 apsolutno se slažem ,treba zakonski zabraniti prodaju i deklariranje kao tv prijemnik svemu što  ne podržava naš budući  nacionalni tv standard emitiranja ,plus ostalo prodavati kao " monitore " a ne kao "tv prijemnike"! to se več može od jučer!

Penis Bonus Pax In Domus
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 4:16 (s1hr).
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

mene interesira da li če se poboljšati rezolucija emitiranja TV programa?

odnosno koja če biti uvjetovana min rezolucija za dobivanje novih koncesija za emitiranje na Hrvatskom zračnom & frekvancijskom prostoru?

?

Penis Bonus Pax In Domus
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 4:41 (s1hr).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Kada sam prošle godine uzimao tv onda sam gledao da podržava HEVC. U speckama stoji mpeg2, mpeg4, h.264 AVC i HEVC. Sada je nejasno da li podržava takve signale ili samo multimediju. Radi se o Samsungu 32J5572.
12 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
igy kaže...
Kada sam prošle godine uzimao tv onda sam gledao da podržava HEVC. U speckama stoji mpeg2, mpeg4, h.264 AVC i HEVC. Sada je nejasno da li podržava takve signale ili samo multimediju. Radi se o Samsungu 32J5572.

 Nisu signali, nego koderi. Ako dekoder prijamnika podržava navedene kodeke, onda će dekodirati i televizijski signal koji dolazi do njega. Bitno je da ti TV također podržava i DVB-T2 standard prijenosa.

12 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
s1hr kaže...

mene interesira da li če se poboljšati rezolucija emitiranja TV programa?

odnosno koja če biti uvjetovana min rezolucija za dobivanje novih koncesija za emitiranje na Hrvatskom zračnom & frekvancijskom prostoru?

?

 Prostora za poboljšanje rezolucije i kvalitete slike kod emitiranja svakako ima... Točnije, tehnički preduvjeti za to će biti ostvareni uvođenjem DVB-T2 standarda i HEVC kodiranja. Hoće li to televizijske kuće iskoristiti, ostaje na njima. Pitanje je i kako će HAKOM i AEM regulirati nove dozvole za emitiranje, pa je njima pitanje isplativosti emitiranja u SD ili HD.

 

Dok god je pitanje emitiranja u SD, bolje je kupovati novi prijemnik umjesto TV-a i gledati na nekom starijem, većem CRT-u. 

12 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Jedva čekam !!! Debelog Ćurlića i skori prelazak Bujanca ću gledat u HD-u !!! Tko to more platit ???

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Nadam se da će biti neki FAQ / Guide za kupnju novog TV-a pred ovo nogometno prvenstvo pa da znamo na što treba obratiti pozornost ako ne želimo u 2019. kupiti digitalni zemaljski prijemnik nego gledati signal pomoću TV-a.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
spaljeni kaže...

Treba zbilja dobro paziti jer ovo spada i pod lazno oglasavanje.

 

Konkretno za VIERA TX-40CX670E oni tvrde da ce raditi no pitanje je sta ?!?

 

Podržani formati: AVI/HEVC/MKV/WMV/MP4/M4v/FLV/3GPP/VRO/VOB/TS/PS, MP3/AAC/WMA Pro/FLAC/Apple Lossless/WAV, JPEG

 

Prijam putem digitalnog prijamnika: DVB-T/T2/DVB-C

 

Nema nista detaljnije o samom tuneru dali radi sa H.265 !!

 


 

 

EDIT: koliko vidim, sve ovisi o trgovcu i njegovoj volji da uz pojedini model napište točne i detaljne podatke.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 9:18 (BudalastoStvorenje).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
igy kaže...
Kada sam prošle godine uzimao tv onda sam gledao da podržava HEVC. U speckama stoji mpeg2, mpeg4, h.264 AVC i HEVC. Sada je nejasno da li podržava takve signale ili samo multimediju. Radi se o Samsungu 32J5572.

 

 EDIT: na donjima adresama piše


"TV tuner Digitalni zemaljski: DVB-T (MPEG-2/4) / DVB-T2 podrška H.265 kodek (HEVC)..."

http://www.ronis.hr/tv-samsung-ue32j5572-led-smart-tv-400-pqi-t2-dvb-s2-81-cm-poklon-set-za-ciscenje-ekrana/UE32J5572SUXXH/product/


"hiperstvarno, procesorTV Quad tuner digitalni zemaljski DVB-T (MPEG-2/4) / DVB-T2 podrška H.265 kodek (HEVC)..."

https://az-europe.eu/hr/samsung-32-led-fullhd-tv-ue32j5572suxxh-p1129621/e

 

"TV tuner Digitálne pozemné DVB-T (MPEG-2/4) / DVB-T2 s podporou kodeku H.265 (HEVC)..."

https://www.agem.sk/televizory-tunery-satelity/televizory/smart-tv/samsung-32led-tv-ue32j5572suxxh-smart-tv-14328557

 

"TV tuner Digitální pozemní DVB-T (MPEG-2/4) / DVB-T2 s podporou kodeku H.265 (HEVC)"

https://www.mall.cz/led-tv/samsung-ue32j5572suxxh-ii-jakost

 

Ali svejedno provjeri još sam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 9:23 (BudalastoStvorenje).
12 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Većina je još uvijek zbunjena osnovnim parametrima - razlika između DVB-T i T2 i što su točno kodeci i koje su razlike. Ovo je prezentacija s HAKOM-ove stranice od neki dan gdje su izložene sve bitne informacije pa bacite oko na to, vjerujem da će vam biti jasnije...

 

Prezentacija OiV za Drugi forum o budućnosti UHF pojasa

 
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ako zakonodavac ništa ne poduzme ove godine možemo očekivati veliko reklamiranje "jeftinih" TV prijamnika od naših trgovaca. A ustvari proizvođači prazne svoja skladišta od uređaja kojima ističe rok zbog ovih razloga pa daj šta daš. O tome treba voditi računa i narod upozoriti da ne kupuje "mačka u vreći".

 

A što se tiče razlike oko kodeka treba samo baciti pogleda na ovu drastičnu razliku: hevc vs avc

 

 

Šta roda donese, to vrana odnese.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Pa da tako nešto sam i ja razmišljao kada sam kupovao tv, ali u postovima gore se navodi da ako tv i podržava HEVC ne znači da podržava i takve tv programe. Nejasno je to malo. Premda mi tv podržava i DVB-T2 i HEVC.
11 godina
neaktivan
offline
OI: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
sirka666 kaže...

Nadam se da će biti neki FAQ / Guide za kupnju novog TV-a pred ovo nogometno prvenstvo pa da znamo na što treba obratiti pozornost ako ne želimo u 2019. kupiti digitalni zemaljski prijemnik nego gledati signal pomoću TV-a.

 naravno da takvo sto nije planirano

 

Predviđa se jasno označavanje prijamničke opreme od početka 2017., kako bi korisnici znali da će na opremi koju kupuju moći primati DVB-T2 signal s H.265/HEVC sustavom kodiranja. Ukoliko građani u međuvremenu kupuju novi TV prijamnik, što nije nužno prije promjene standarda u periodu 2019. – 2021., uputno je da obrate pozornost na podržani standard, kako bi izbjegli dodatne troškove u budućnosti.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

http://hdtelevizija.com/2015/08/08/samsung-32j5572-vs-lg-32lf5800-full-hd-televizori-usporedni-test/

 

"MPEG-2/MPEG-4 AVC h.264/HEVC"  "Da/Da/Da"

 

A sad jel tocno, tko ce ga znat.

 

Edit : odgovor na par postova gore.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 14:40 (Tehpowa).
11 godina
neaktivan
offline
Marš za T: Hrvatska prelazi na DVB-T2
DarthMarkus kaže...

Jedva čekam !!! Debelog Ćurlića i skori prelazak Bujanca ću gledat u HD-u !!! Tko to more platit ??? 

mjaneci3 kaže...

Većina je još uvijek zbunjena osnovnim parametrima - razlika između DVB-T i T2 i što su točno kodeci i koje su razlike. Ovo je prezentacija s HAKOM-ove stranice od neki dan gdje su izložene sve bitne informacije pa bacite oko na to, vjerujem da će vam biti jasnije...

 

Prezentacija OiV za Drugi forum o budućnosti UHF pojasa

 odnosno od prije godinu

➢ Oslobađanje frekvencijskog pojasa DD2

➢ Korištenje frekvencija za mobilni broadband

➢ Dodatni prihod za državu

➢ Jeftinija mobilna mreža

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 15:15 (Loroc).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
mjaneci3 kaže...

Većina je još uvijek zbunjena osnovnim parametrima - razlika između DVB-T i T2 i što su točno kodeci i koje su razlike. Ovo je prezentacija s HAKOM-ove stranice od neki dan gdje su izložene sve bitne informacije pa bacite oko na to, vjerujem da će vam biti jasnije...

 

Prezentacija OiV za Drugi forum o budućnosti UHF pojasa

 Sve je to važno. Meni je još važnije: 1. hoću li moći izdvojiti novac za novi tv 2. što ću uopće moći gledati 2019.?

 

Kad smo već kod prezentacija i izjava, tko pamti najave prije uvođenja DVB-T-a u Hrvatskoj, zna da je obečavano puno toga.

 

Na primjer:

"Prednosti digitalnog emitiranja televizijskih programa u odnosu na analogno:
–čišća i oštrijaslika, bez smetnji
–bolja organizacija radiofrekvencijskog prostora omogućava emitiranje znatno više TV kanala na nacionalnoj i lokanoj razini
–mogućnost emitiranjatelevizije visoke kakvoće (HDTV),
–mogućnost uvođenjanovih usluga
–mogućnost korištenja interaktivnih usluga."

 

http://www.mppi.hr/UserDocsImages/080731-DTV-prezent.pdf

 

zadnje tri točke nisu realizirane (HD je išao samo eksperimentalno)

 

ili

 

"Digitalna revolucija
40 novih TV kanala u Republici Hrvatskoj"

 

"“Prijelaz na digitalni signal donosi velike i brojne prednosti i doista je suvremeni iskorak u našem medijskom prostoru”, istaknuo je državni tajnik Igor Lučić, “donosi kvalitetniju, čistiju i jasniju sliku, bez smetnji. Potom, nove usluge - brži i informativniji teletekst, elektronički programski vodič, te razne druge interaktivne usluge, poput različitih igara, trgovine, izravne komunikacije građana s javnom upravom, što je projekt koji Središnji ured za e-Hrvatska ubrzano razvija. Uvođenje digitalne televizije omogućava emitiranje programa visoke kakvoće, u HD tehnologiji. To nije sve, jer Hrvatska će dobiti prostor za emitiranje većeg broja nacionalnih i regionalnih televizijskih programa, uključujući one specijalizirane. Do kraja sljedeće godine otvorit će se tržište za nove programske sadržaje i poboljšati ponuda specijaliziranih tematskih kanala, te povećati dinamika na tržištu."

 

http://arhiva.nacional.hr/clanak/48191/40-novih-tv-kanala-u-republici-hrvatskoj

 

Igre? Trgovina? Izravna komunikacija s javnom upravom?

 

Kako mi se čini, prijelaz na DVB-T2 će potrajati godinu ili dvije, a za to vrijeme će i dalje raditi DVB-T, tako da ja ne kanim žuriti s nikakvom nabavkom novog televizora ili ne daj bože stb-a.

 

 

 

 

 

12 godina
offline
Re: Marš za T: Hrvatska prelazi na DVB-T2
Loroc kaže...
DarthMarkus kaže...

Jedva čekam !!! Debelog Ćurlića i skori prelazak Bujanca ću gledat u HD-u !!! Tko to more platit ??? 

mjaneci3 kaže...

Većina je još uvijek zbunjena osnovnim parametrima - razlika između DVB-T i T2 i što su točno kodeci i koje su razlike. Ovo je prezentacija s HAKOM-ove stranice od neki dan gdje su izložene sve bitne informacije pa bacite oko na to, vjerujem da će vam biti jasnije...

 

Prezentacija OiV za Drugi forum o budućnosti UHF pojasa

 odnosno od prije godinu

➢ Oslobađanje frekvencijskog pojasa DD2

➢ Korištenje frekvencija za mobilni broadband

➢ Dodatni prihod za državu

➢ Jeftinija mobilna mreža

 Odnosilo se na najavu uvođenja DVB-T2 standarda i HEVC kodiranja koje je najavljeno neki dan. Tad je i izdata prezentacija koliko sam vidio. :)

BudalastoStvorenje kaže...
mjaneci3 kaže...

Većina je još uvijek zbunjena osnovnim parametrima - razlika između DVB-T i T2 i što su točno kodeci i koje su razlike. Ovo je prezentacija s HAKOM-ove stranice od neki dan gdje su izložene sve bitne informacije pa bacite oko na to, vjerujem da će vam biti jasnije...

 

Prezentacija OiV za Drugi forum o budućnosti UHF pojasa

 Sve je to važno. Meni je još važnije: 1. hoću li moći izdvojiti novac za novi tv 2. što ću uopće moći gledati 2019.?

 

Kad smo već kod prezentacija i izjava, tko pamti najave prije uvođenja DVB-T-a u Hrvatskoj, zna da je obečavano puno toga.

 

Na primjer:

"Prednosti digitalnog emitiranja televizijskih programa u odnosu na analogno:
–čišća i oštrijaslika, bez smetnji
–bolja organizacija radiofrekvencijskog prostora omogućava emitiranje znatno više TV kanala na nacionalnoj i lokanoj razini
–mogućnost emitiranjatelevizije visoke kakvoće (HDTV),
–mogućnost uvođenjanovih usluga
–mogućnost korištenja interaktivnih usluga."

 

http://www.mppi.hr/UserDocsImages/080731-DTV-prezent.pdf

 

zadnje tri točke nisu realizirane (HD je išao samo eksperimentalno)

 

ili

 

"Digitalna revolucija
40 novih TV kanala u Republici Hrvatskoj"

 

"“Prijelaz na digitalni signal donosi velike i brojne prednosti i doista je suvremeni iskorak u našem medijskom prostoru”, istaknuo je državni tajnik Igor Lučić, “donosi kvalitetniju, čistiju i jasniju sliku, bez smetnji. Potom, nove usluge - brži i informativniji teletekst, elektronički programski vodič, te razne druge interaktivne usluge, poput različitih igara, trgovine, izravne komunikacije građana s javnom upravom, što je projekt koji Središnji ured za e-Hrvatska ubrzano razvija. Uvođenje digitalne televizije omogućava emitiranje programa visoke kakvoće, u HD tehnologiji. To nije sve, jer Hrvatska će dobiti prostor za emitiranje većeg broja nacionalnih i regionalnih televizijskih programa, uključujući one specijalizirane. Do kraja sljedeće godine otvorit će se tržište za nove programske sadržaje i poboljšati ponuda specijaliziranih tematskih kanala, te povećati dinamika na tržištu."

 

http://arhiva.nacional.hr/clanak/48191/40-novih-tv-kanala-u-republici-hrvatskoj

 

Igre? Trgovina? Izravna komunikacija s javnom upravom?

 

Kako mi se čini, prijelaz na DVB-T2 će potrajati godinu ili dvije, a za to vrijeme će i dalje raditi DVB-T, tako da ja ne kanim žuriti s nikakvom nabavkom novog televizora ili ne daj bože stb-a.

 

 

 

 

 

 Oni su sve prethodno spomenuli kao mogućnosti. Realno gledano, u ovom standardu ima mogućnosti za sve što su naveli. Televizije to nisu iskoristile i to je sve. To nikako nije greška OiV-a, države ili HAKOM-a. 

 

Vezano uz igre, trgovinu i izravnu komunikaciju s javnom upravom... Ne znam stvarno što da kažem, a da to ne preraste u sprdanje. :) Živimo u HR, to je bitan podatak. :)

 

BTW, pretpostavljam da još nije bio raspisan natječaj za MUX-eve C i E u trenutku stvaranja ovog članka pa je vjerojatno i bila neka ideja za realizacijom navedenih stavki. Dakako, sve je propalo u vodu kad je netko dobio ideju da zapravo da navedene muxeve u koncesiju i tako se riješi muke eventualnog baratanja s navedenim prostorom. Lakše je popuniti s već postojećim PayTV kanalima, nego izmišljati hrpu hrvatskih od kojih će večina propasti unutar par mjeseci. Iovako male lokalne i regionalne televizije jedva preživljavaju naplatom svojih marketinških usluga kroz odojke i janjce za privatne fešte. O velikima nema smisla govoriti, iovako je prograska shema jadna.

 

U svakom slučaju podržavam napredak koji se dobiva uvođenjem novog standarda i kodiranja, ako ne zbog ičeg drugog, možda barem dobijemo NovuTV u HD-u pošto su oni za to spremni. I evenutalno prijenos kojeg većeg sportskog natjecanja... A i oslobađanje dijela spektra radiofrekvecija za LTE je svakako pozitivna stvar. Barem za sve one koji dan danas imaju katastrofalnu vezu preko parice, pa da im se barem omogući pristojan pristup internetu preko mobilne mreže. Prvenstveno onima u ruralnim područjima. 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Marš za T: Hrvatska prelazi na DVB-T2
mjaneci3 kaže...
 

 

 

 Oni su sve prethodno spomenuli kao mogućnosti. Realno gledano, u ovom standardu ima mogućnosti za sve što su naveli. Televizije to nisu iskoristile i to je sve. To nikako nije greška OiV-a, države ili HAKOM-a. 

 

 

 

 

U svakom slučaju podržavam napredak koji se dobiva uvođenjem novog standarda i kodiranja, ako ne zbog ičeg drugog, možda barem dobijemo NovuTV u HD-u pošto su oni za to spremni. I evenutalno prijenos kojeg većeg sportskog natjecanja... A i oslobađanje dijela spektra radiofrekvecija za LTE je svakako pozitivna stvar. Barem za sve one koji dan danas imaju katastrofalnu vezu preko parice, pa da im se barem omogući pristojan pristup internetu preko mobilne mreže. Prvenstveno onima u ruralnim područjima. 

Kod nas nikada nitko nije kriv nizašto što krene po zlu ili se ne realizira. To je naprosto genijalno. Tip istrči u intervjuu s tim najavama i onda nije kriv. Pa bio mu je posao to progurati i pogurati, dok je još postojao ured e-hrvatska.

 

Nova TV? Pa daj onda spomeni i RTL i Šoping kraljicu, Zvjezdice, Ljubav je na selu, 3-2-1 kuhaj / peci, Big brother (uskoro)... Ako je to potrebno gledati u HD-u, odričem se televizije u potpunosti.

 

LTE. Problem svakako nije u frekvencijama, nego u količini prometa u tarifama. Ponuditi LTE i tarifu s 10MB (https://www.hrvatskitelekom.hr/mobilne-usluge/pretplatnici/tarife-pojedinacne?gapt=4-16384-1-1-0-0-0) je... Nadopuni sam rečenicu.

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice