Galileo kreće u orbitu

poruka: 26
|
čitano: 3.304
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Galileo kreće u orbitu".
14 godina
protjeran
offline
Galileo kreće u orbitu

tako treba, jhebes amere

-To Start Press Any Key. A gdje je ANY tipka?-
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Galileo kreće u orbitu

Vidi li netko pametan razlog za ovo osim strah od Amera?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
zoki.zlikowski kaže...

Vidi li netko pametan razlog za ovo osim strah od Amera?

Nova tehnologija pa bolja preciznost što nudi nove mogućnosti, a i sustav nezavisan od Amera. I naći će način da naplate to tako da nema brige oko financija

16 godina
offline
Re: Galileo kreće u orbitu

neovisnost od amera? kaj da se njihovom sustavu nekaj dogodi?

uz europu, svoj PS razvijaju i rusija, japan, indija, kina.. nije dobro kada jedan odlučuje o svemu.. ovako ima svaki svoje i peglaj.. bila bi milina kada bi bili kompatibilni svi međusobno makar sumnjam.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
nixass kaže...

neovisnost od amera? kaj da se njihovom sustavu nekaj dogodi?

uz europu, svoj PS razvijaju i rusija, japan, indija, kina.. nije dobro kada jedan odlučuje o svemu.. ovako ima svaki svoje i peglaj.. bila bi milina kada bi bili kompatibilni svi međusobno makar sumnjam.

Ne da im se nesto ne dogodi ali sustav je pod njihovim vlasnistvom i oni mogu upravljati njime kako zele. U ratu ga mogu iskljuciti ako zele ili sto god zamisle...

16 godina
online
Re: Galileo kreće u orbitu
zoki.zlikowski kaže...

Vidi li netko pametan razlog za ovo osim strah od Amera?

 

između ostalog i ovo:

 

Prema procjenama predstavnika Europske unije, Galileo će u periodu od 20 godina europskoj ekonomiji donijeti 60 milijardi eura

14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
zoki.zlikowski kaže...

Vidi li netko pametan razlog za ovo osim strah od Amera?

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/why/index_en.htm

 

Ne moze Europa biti prepustena volji i hirovima SAD-a i Rusije. Podrzavam ovakve pokusaje stvaranja neovisnosti i poticanja Europskog svemirskog programa...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
16 godina
online
Re: Galileo kreće u orbitu
rustweaver kaže...
zoki.zlikowski kaže...

Vidi li netko pametan razlog za ovo osim strah od Amera?

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/why/index_en.htm

 

Ne moze Europa biti prepustena volji i hirovima SAD-a i Rusije. Podrzavam ovakve pokusaje stvaranja neovisnosti i poticanja Europskog svemirskog programa...

 

tako je, ameri kontroliraju puno toga i to nije dobro,

malo idemo offtopic, ali mnogi ni ne znaju recimo da su .com domene pod kontrolom americkih firmi, pa ako se njima ne svidi sta radis oduzmu ti je bez pitanja,

bez obzira sto ti site nije na americkim serverima a nit si ti americki rezident

14 godina
neaktivan
offline
Galileo kreće u orbitu

planirano je bilo još 2008 osposobit galileo, ali ni 2019. se ne čini predaleko bolje ikad nego nikad, u svakom slučaju ovo podupirem

netko je rekao da ameri npr mogu isključit gps u slučaju rata ili tako nečega, a ja mislim da za to ne bi bilo potrebe ni tada, jer oni su osmislili sustav pa mislim da sami i imaju neki "dio" koji je otključan samo za njih, tj samo za američku vojsku

Neću žvaku oću kusur
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
mathmonster kaže...

Ne da im se nesto ne dogodi ali sustav je pod njihovim vlasnistvom i oni mogu upravljati njime kako zele. U ratu ga mogu iskljuciti ako zele ili sto god zamisle...

 Mislim da u slucaju rata ameri mogu ionako blokirat galileo, pa to bas i nije neka prednost...

 

Galileo je najbolji primjer efikasnosti rada EU. Projekt je odgadjan jedno 10 puta i kostao daleko vise nego sto je trebao, i jos uvijek nije gotov i kad ce nezna se. A uz to, u taj Europski projekt ukljucile su se "europske" zemlje poput Izraela, Juzne koreje, itd...

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.5.2011 19:19 (SupremeCommander).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
SupremeCommander kaže...
mathmonster kaže...

Ne da im se nesto ne dogodi ali sustav je pod njihovim vlasnistvom i oni mogu upravljati njime kako zele. U ratu ga mogu iskljuciti ako zele ili sto god zamisle...

 Mislim da u slucaju rata ameri mogu ionako blokirat galileo, pa to bas i nije neka prednost...

blokirat ga :/
to je samostalan program sa samostalnim satelitima, ne onim američkim za gps, kako bi ga onda mogli blokirati

Neću žvaku oću kusur
14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
SupremeCommander kaže...

Mislim da u slucaju rata ameri mogu ionako blokirat galileo, pa to bas i nije neka prednost...

 

Galileo je najbolji primjer efikasnosti rada EU. Projekt je odgadjan jedno 10 puta i kostao daleko vise nego sto je trebao, i jos uvijek nije gotov i kad ce nezna se. A uz to, u taj Europski projekt ukljucile su se "europske" zemlje poput Izraela, Juzne koreje, itd...

Evo ga opet, cuveni optimizam ovog foruma na djelu. Nemoj misliti, znaj! Ako bi oni nama mogli blokirati Galileo zasto mi njima istim putem ne bi mogli GPS? Sto fali Izraelu i Juznoj koreji i na koji nacin su oni ukljuceni?

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
Meni se cini da vi svi malo previse SF serija gledate....
Marija Antoaneta je intelektualni Mount Everest za Jadranku Kosor...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
treba pricekati pa vidjeti kako ce to sve funkcionirati i hoce li donijeti ikakvu zaradu eu, 60 mlrd eur u 20 god i nije bas nesto, pola bi moglo otici na odrzavanje, a ni ne vjerujem da ce sve proraditi prije 2020....
It s me against the world
16 godina
protjeran
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
SupremeCommander kaže...
 Mislim da u slucaju rata ameri mogu ionako blokirat galileo, pa to bas i nije neka prednost...

 

Galileo je najbolji primjer efikasnosti rada EU. Projekt je odgadjan jedno 10 puta i kostao daleko vise nego sto je trebao, i jos uvijek nije gotov i kad ce nezna se. A uz to, u taj Europski projekt ukljucile su se "europske" zemlje poput Izraela, Juzne koreje, itd...

 GPS je napravljen brzo samo zato što je trebao vojsci u vrijeme kritičnih odnosa s Rusima (obaranje špijunskih aviona). Bez toga bi bio odgađan doživotno kao i mnoge druge stvari koje u americi ne funkcioniraju

15 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
gamer2 kaže...
treba pricekati pa vidjeti kako ce to sve funkcionirati i hoce li donijeti ikakvu zaradu eu, 60 mlrd eur u 20 god i nije bas nesto, pola bi moglo otici na odrzavanje, a ni ne vjerujem da ce sve proraditi prije 2020....

Prema navedenim informacijama na održavanje će otići manje od 30% ili još manje ako su u dobit već uračunali i troškove. Galileo će u periodu od 20 godina europskoj ekonomiji donijeti 60 milijardi eura, jednom kad se završi očekuje se da će održavanje i upravljanje sustavom Galileo stajati oko 800 milijuna eura godišnje, u što su uključeni i troškovi zamjenskih satelita.

 

(dobit: 3 000 000 000 € godišnje) - (troškovi: 800 000 000 € godišnje) =  (profit: 2 200 000 000 € godišnje)

Is it weird that this gave me an orgasm?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.5.2011 23:08 (DragonShit).
14 godina
protjeran
offline
Galileo kreće u orbitu

GPS je trebao biti i ostati jedinstven. Radi pouzdano i ne treba alternativu. Totalno bez veze.

Nazi Punks - FUCK OFF!!!! \m/
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
cola777 kaže...

netko je rekao da ameri npr mogu isključit gps u slučaju rata ili tako nečega, a ja mislim da za to ne bi bilo potrebe ni tada, jer oni su osmislili sustav pa mislim da sami i imaju neki "dio" koji je otključan samo za njih, tj samo za američku vojsku

imaju itekako svrhe zaključat kompletan gps, jer se raznim metodama iz loših podataka daju preračunati puno točnije koordinate, naime trenutačna nativna točnost gps-a za civile je 40-ak metara, uz vjerojatnost od 95%, što je omogućeno 2000. godine (naravno današnji prijamnici imaju razne algoritme za dodatno poboljšanje točnosti), a jedan od razloga je upravo spriječavanje EU-a u razvoju svog sustava, inače je GPS civilni sustav zamišljen sa točnošću od 100m horizontalno i 156m vertikalno (95%)...

Galileo je zamišljen kao primarno civilni sustav, a ovo nisu prvi sateliti, već postoje dva testna koja su bila u svemiru, nisam siguran dali su još aktivni...

netko je spomenio i ostale sustave... jedino je kineski od njih globalan

Kina brzo napreduje u uspostavi svog Beidou2 (Compass) sustava, napravili su copy paste od amera i vrlo brzo lansirali satelite u svemir te ih zadivili kojom su brzinom njihovi sateliti proradili (kroz desetak dana, dok gps satelitima treba 4 mjeseca da prorade)

Indijski sustav je regionalni i služi nadopuni gpsa, isto tako i japanski, iako japance koče ameri zbog drugog svjetskog rata pa ne smiju napravit globalni, oni su središte tehnologije i žele imati visoko precizni za gps uređaje u automobilima i mobitelima (više od 20 milijuna vozila opremljeno GPS-om, oko 5 milijuna mobitela, za željeznice planirano oko 30000 prijamnika), te za pozicioniranje iznad pacifika...

 

a što se tiče kombiniranja signala iz više izvora... to je itekako moguće, današnji geodetski instrumenti kombiniraju gps i glonass signale, tako da je neupitno kombiniranje i galilea i ostalih sustava radi postizanja veće točnosti

16 godina
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
pa naravno da ne valja, da je preskupo etc etc kad se konkurira amerima. Vec sam pred koju godinu citao o ovome i ameri su se zestoko usprotivili jer kao ovi sateliti (navodno,pojma nemam) idu nesto nize od onih americkih pa bi im to smetalo bla bla. Treba tako fino amere na njihov kraj svijeta stjerat vise... Samo da ne napadnu jos i europu..koliko si toga dozvoljavaju...
Ako bi oni koji o meni misle loše znali šta si ja mislim o njima,bi o meni mislili još lošije.... eeehhheem...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
24v kaže...
pa naravno da ne valja, da je preskupo etc etc kad se konkurira amerima. Vec sam pred koju godinu citao o ovome i ameri su se zestoko usprotivili jer kao ovi sateliti (navodno,pojma nemam) idu nesto nize od onih americkih pa bi im to smetalo bla bla. Treba tako fino amere na njihov kraj svijeta stjerat vise... Samo da ne napadnu jos i europu..koliko si toga dozvoljavaju...

Zašto me ovo sa Galileom podsjeća na Concorde?

Po Amerima Concorde je bio preskup, prebučan, neekonomičan... Čak su mu na početku komercijalne eksploatacije (1976.) zabranili slijetanje na teritorij SAD-a zbog "velike buke" ?!

A kad je zabrana ipak ukinuta, New York i New Jersey su donijeli lokalnu zabranu. Tada se netko dosjetio i izmjerio razinu buke ostalih, podzvučnih zrakoplova (među ostalima i tadašnjeg AirForceOne)

i vrlo brzo se dokazalo da Concorde uopće nije najbučniji :-)

 

Sad su im trn u oku osim Galilea i Airbus A380...

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
Tallahasee kaže...

GPS je trebao biti i ostati jedinstven. Radi pouzdano i ne treba alternativu. Totalno bez veze.

GPS kao takav ce i ostati jedinstven, nista mu se nece dogoditi. Ali da je jedini sustav takve namijene, e to nije vec odavno. Naime, i Rusija ima svoj vlastiti geolokacijski sustav satelita, a sada ce se tom drustvu pridodati i Europski Galileo. Imas u mom prvom postu na ovoj temi link u kojem je detaljno pojasnjeno zasto se ide sa ovim projektom.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
Egregični kaže...
 GPS je napravljen brzo samo zato što je trebao vojsci u vrijeme kritičnih odnosa s Rusima (obaranje špijunskih aviona). Bez toga bi bio odgađan doživotno kao i mnoge druge stvari koje u americi ne funkcioniraju

GPS napravljen brzo? Projekt je započelo američko ministarstvo obrane 1973., a sustav je postao operabilan 1994. Same studije o pozicioniranju uz pomoć satelita je pomenuto ministarstvo naručilo još 60-tih.

Na žalost, izrada, lansiranje, pozicioniranje i kalibracija satelita nije izvediva po sustavu "Beam me up, Scotty";-)  

16 godina
offline
Galileo kreće u orbitu

Ovo je, za nas smrtnike, dvosjekli mač. Jest da ćemo biti neovisni o drugima, sa preciznijom i kvalitetnijom tehnologijom, i imati neku vrst redundancije, ali također sa svom silom konkurenata, nastat će velika nekompatibilnost na području uređaja. Ponajprije kod mobilnih uređaja, koje više nećemo moći kupiti u ostalim krajevima svijeta, jer neće podržavati europsku navigacijsku mrežu. A oni uređaji koji budu podržavali većinu (ili sve) će vjerojatno biti dosta skuplji, ili će više trošiti bateriju...

 

eh, ne mogu i ovce i novci! :/

Svakom poklopcu lonac!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Galileo kreće u orbitu

Pisao sam o tome u Mreži - više je razloga zašto Europa razvija Galileo, osim političkih tu su i čisto tehnički. GPS nema mogućnosti slanja informacije da postoji neka pogreška u sustavu radi koje je isti postao neprecizan - uredno može doći do kvara, možete dobivati pogrešnu informaciju o položaju i to nećete znati. Zato pilote i sada uče ga GPS ne smije biti primarni navigacijski uređaj.

Članak na Wikipediji govori kako je EU planirala pet servisa:

- Open Access Navigation: This will be 'free to air' and for use by the mass market; Simple timing and positioning down to 1 metre.
- Commercial Navigation (Encrypted): High accuracy to the centimetre; Guaranteed service for which service providers will charge fees.
- Safety Of Life Navigation: Open service; For applications where guaranteed accuracy is essential; Integrity messages will warn of errors.
- Public Regulated Navigation (Encrypted): Continuous availability even in time of crisis; Government agencies will be main users.
- Search And Rescue: System will pick up distress beacon locations; Feasible to send feedback, confirming help is on its way.

A jedan od razloga razvoja sustava je da se ne bi tehnološki zaostajalo na polju koje je globalno sve važnije. Ono što je za nas loše čuti - kada se zaključivalo Pregovaračko poglavlje 14, Prometna politika, za Galileo smo dali prazan papir, Hrvatske znanstvene ustanove i firme za sada uopće ne sudjeluju u razvoju Galilea ili servisa temeljenih na njemu. A za to je EU predvidjela ogromne novce.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 2:48 (Vojkovic).
 
2 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
Pupi kaže...

Ovo je, za nas smrtnike, dvosjekli mač. Jest da ćemo biti neovisni o drugima, sa preciznijom i kvalitetnijom tehnologijom, i imati neku vrst redundancije, ali također sa svom silom konkurenata, nastat će velika nekompatibilnost na području uređaja. Ponajprije kod mobilnih uređaja, koje više nećemo moći kupiti u ostalim krajevima svijeta, jer neće podržavati europsku navigacijsku mrežu. A oni uređaji koji budu podržavali većinu (ili sve) će vjerojatno biti dosta skuplji, ili će više trošiti bateriju...

Pa ne gasi se GPS. I dalje ces moci kupovati uredaje koji koriste GPS, nece ti odjednom magijom nestati GPS sateliti iznad Europe. A Galileo ce ionako biti dovrsen tek 2019 (tada je planirano, a moze se i oduziti).

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
16 godina
protjeran
offline
Re: Galileo kreće u orbitu
Luciano kaže...
GPS napravljen brzo? Projekt je započelo američko ministarstvo obrane 1973., a sustav je postao operabilan 1994. Same studije o pozicioniranju uz pomoć satelita je pomenuto ministarstvo naručilo još 60-tih.

Na žalost, izrada, lansiranje, pozicioniranje i kalibracija satelita nije izvediva po sustavu "Beam me up, Scotty";-)  

 Na stranu tehničke i logističke implikacije, GPS je, jednom kada je tehnologija i set očekivanih mogućnosti definiran, vrlo brzo postavljen, u upotrebi je za ograničen skup korisnika još od početka osamdesetih, a o zaljevskom ratu da i ne govorimo. 1994 je godina potpunog završetka sustava (zapravo, nikad nije potpuno dovršen jer se na njemu stalno radi) u smislu postavljanja dovoljnog broja satelita i tada definiranih mogućnosti sustava, a već idućeg dana su došli novi zahtjevi :)

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice