Detalji nadogradnje na Windows 8

poruka: 24
|
čitano: 4.930
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Detalji nadogradnje na Windows 8".
14 godina
neaktivan
offline
Detalji nadogradnje na Windows 8

Koji je smisao postojanja 32-bitnih Windowsa 8?

Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...

Koji je smisao postojanja 32-bitnih Windowsa 8?

Makar većina ljudi danas ima novije procesore x64 arhitekture, Microsoftu se ne isplati izgubiti korisnike sa starijim računalima, a ima ih koji bez problema mogu vrtiti novije os-ove. Pored toga postoji i činjenica da ima jako puno neupućenih koji snimaju x86 windowse zato jer su uvjereni da za 64 bitnu verziju i dalje nema podrške za puno drivera i  aplikacija. Takvu sam priču slušao od prijatelja prije 2 dana i zapitao sam se gdje on živi ... =). Dakle ljudi su neupućeni i može im se prodati svašta ...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8

kako bi microsoft zaradio na korisnicima prijasnjih verzija x86 windowsa kod upgradea

I lost one of my machines... I can ping it and everything, but I can't seem to find it in my apartment...
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...

Koji je smisao postojanja 32-bitnih Windowsa 8?

-platforme koje nemaju omogućen x64 npr Atom (direktni smisao tablet i sl. računala).

-realno, 90% usera nema potrebe za 64bit app., sve app. postoje kao 32bitne verzije, dok poneke imaju i 64bitnu. OS je tad 'sporedan', (za sad) 8mica nema veze s workstationima i sl. .. po toj logici je postojanje 64binog OSa sporedno, ali (za razliku od prije par godina) sad već svi uređaji i sys.app. normalno rade pod 64bita, naravno to se odnosi na win, tek nedavno je flash-java postao koliko toliko stabilan u 64 ver, još uvjek je 'obavezna' i 32 ver. (npr baking, FINA... i sl.) = računala ne služe samo za igre, dok surfanje radi i na mobitelu.

 

-skraćena verzija, MS vidi smisao, MS je firma koja zarađuje, nije pametno sumnjati u njihove odluke, bez obzira na razloge... = tržište/novac. Ako ti pak smeta samo postojanje (izbora) 32bitne i 64 ver. ... to nije 'krivica' MSa, to je pozitivno.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
nCh! kaže...
Makar većina ljudi danas ima novije procesore x64 arhitekture, Microsoftu se ne isplati izgubiti korisnike sa starijim računalima, a ima ih koji bez problema mogu vrtiti novije os-ove. Pored toga postoji i činjenica da ima jako puno neupućenih koji snimaju x86 windowse zato jer su uvjereni da za 64 bitnu verziju i dalje nema podrške za puno drivera i  aplikacija. Takvu sam priču slušao od prijatelja prije 2 dana i zapitao sam se gdje on živi ... =). Dakle ljudi su neupućeni i može im se prodati svašta ...

To se i ja zapitam svaki put kad na forumu vidim od klinaca pitanja koju verziju instalirati, ja koristim 64 bitne Windowse od 2006. kad sam prvi put Vistu RC intalirao tako da mi je skroz čudno da se još uvijek ljudi boje 64-bitnog OS-a.

ihush kaže...
-platforme koje nemaju omogućen x64 npr Atom (direktni smisao tablet i sl. računala).

-realno, 90% usera nema potrebe za 64bit app., sve app. postoje kao 32bitne verzije, dok poneke imaju i 64bitnu. OS je tad 'sporedan', (za sad) 8mica nema veze s workstationima i sl. .. po toj logici je postojanje 64binog OSa sporedno, ali (za razliku od prije par godina) sad već svi uređaji i sys.app. normalno rade pod 64bita, naravno to se odnosi na win, tek nedavno je flash-java postao koliko toliko stabilan u 64 ver, još uvjek je 'obavezna' i 32 ver. (npr baking, FINA... i sl.) = računala ne služe samo za igre, dok surfanje radi i na mobitelu.

 

-skraćena verzija, MS vidi smisao, MS je firma koja zarađuje, nije pametno sumnjati u njihove odluke, bez obzira na razloge... = tržište/novac. Ako ti pak smeta samo postojanje (izbora) 32bitne i 64 ver. ... to nije 'krivica' MSa, to je pozitivno.

Ma nemam ja ništa protiv postojanja 32- i 64-bitne verzije, ne tiče me se pretjerano, ali mi nema naročitog smisla. Novi Atomi su 64-bitni, a oni stariji su ionako preslabi za išta više od XP-a. Nema mi smisla jer je dodatna komplikacija, moraju postojati i 32-bitni driveri, aplikacije moraju imati i 32-bitnu verziju itd., a skoro sav hardver sposoban vrtiti Win 7 i Win 8 je sposoban i za 64 bita. I tko priča o igrama i surfanju ovdje?

 

A što se tiče aplikacija, ionako 32-bitne aplikacije rade normalno na 64-bit OS-u, tako da tu ne vidim strašan problem.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2012 11:08 (Mirko935).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
A što se tiče aplikacija, ionako 32-bitne aplikacije rade normalno na 64-bit OS-u, tako da tu ne vidim strašan problem.

 onda je strašan problem kod 16-bitnih

15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
...

Ma nemam ja ništa protiv postojanja 32- i 64-bitne verzije, ne tiče me se pretjerano, ali mi nema naročitog smisla. Novi Atomi su 64-bitni, a oni stariji su ionako preslabi za išta više od XP-a. Nema mi smisla jer je dodatna komplikacija, moraju postojati i 32-bitni driveri, aplikacije moraju imati i 32-bitnu verziju itd., a skoro sav hardver sposoban vrtiti Win 7 i Win 8 je sposoban i za 64 bita. I tko priča o igrama i surfanju ovdje?

 

A što se tiče aplikacija, ionako 32-bitne aplikacije rade normalno na 64-bit OS-u, tako da tu ne vidim strašan problem.

 -Atom nema omogućen PAE, tj mem kontroler mu je 32bit. Iz tog razloga može adresirati max 4GB, što eliminira ikakvu logičnu upotrebu 64bit app. OS je sporedan, aplikacija je ta koju korisnik treba i koristi. Hardware ogreničenje je u ovom slučaju plafon. (koji intel ako želi eliminira jednim kontaktom u CPU, naravno interesi segmentiranja tržišta određuju te stvari, server, desktop, tablet.. stvarne razlike, jezga je manje-više identična ali nije cijena). Jednak odgovor, intel zna kako poslovati, Wintel....

 

inače točno, nema nikakve prepreke korištenja 64bit OSa. Jedino što je besmisleno tad inzistirati na OSu ako je app 32bitna, jer je ona 'usko grlo' ne OS. Obrnuto, tko mora koristiti 64bit app, mora koristiti i 64bit OS, ostalo je teoretiziranje i za ovakvu platformu nepotrebno=sporedno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2012 22:11 (ihush).
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
Ma nemam ja ništa protiv postojanja 32- i 64-bitne verzije, ne tiče me se pretjerano, ali mi nema naročitog smisla. Novi Atomi su 64-bitni, a oni stariji su ionako preslabi za išta više od XP-a. Nema mi smisla jer je dodatna komplikacija, moraju postojati i 32-bitni driveri, aplikacije moraju imati i 32-bitnu verziju itd., a skoro sav hardver sposoban vrtiti Win 7 i Win 8 je sposoban i za 64 bita. I tko priča o igrama i surfanju ovdje?

 

A što se tiče aplikacija, ionako 32-bitne aplikacije rade normalno na 64-bit OS-u, tako da tu ne vidim strašan problem.

 

Očito nikad nisi radio nešto ozbiljnije... nagledo sam se aplkacija kod kojih se kemja mjesecima dok ih se natjera da rade pod x64 Windowsima... isto tako vjerovali ili ne, još postoji stari hardver koji ne radi pod x64... kad sam prešao na x64 Windowse oprostio sam se od pisača, skenera i još par "sitnica"... dao nekom ko još vrti "zaostale x86 Windowse".

14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Gnjavator kaže...
Očito nikad nisi radio nešto ozbiljnije... nagledo sam se aplkacija kod kojih se kemja mjesecima dok ih se natjera da rade pod x64 Windowsima... isto tako vjerovali ili ne, još postoji stari hardver koji ne radi pod x64... kad sam prešao na x64 Windowse oprostio sam se od pisača, skenera i još par "sitnica"... dao nekom ko još vrti "zaostale x86 Windowse".

Kao budući inženjer i trenutni student strojarstva, imam instaliran AutoCAD, SolidWorks, CATIA-u, MATLAB i Wolframovu Mathematicu. Sve je 64-bitno osim CATIA-e, nju imam stariju 32 bitnu verziju, i sve od tih aplikacija (vidi čuda) funkcioniraju perfektno na 64 bitnom Windowsu 7. A ako rad u softveru od cca 5 u slučaju AutoCAD-a i SW-a, 15 CATIA-e ili samo 2 tisuće eura u slučaju MATLAB-a i Mathematice nije ozbiljan, ne znam šta jest. I upravo radim nekakvu prezentaciju iz engleskog na temelju teksta iz časopisa u kojem baš čovjek iz Autodeska (AutoCAD, Inventor, itd.) spominje kako je 64-bitna verzija Inventora korisna zbog mogućnosti korištenja više memorije.

 

Tako da, eto, u mom poslu je 64 bita navodno korisno, u poslu državne firme za glađenje jaja (FINA) i u poslu u kojem je presudna kompatibilnost sa printerima i skenerima starim 10 godina valjda nije.

 

ihush kaže...
 -Atom nema omogućen PAE, tj mem kontroler mu je 32bit. Iz tog razloga može adresirati max 4GB, što eliminira ikakvu logičnu upotrebu 64bit app. OS je sporedan, aplikacija je ta koju korisnik treba i koristi. Hardware ogreničenje je u ovom slučaju plafon. (koji intel ako želi eliminira jednim kontaktom u CPU, naravno interesi segmentiranja tržišta određuju te stvari, server, desktop, tablet.. stvarne razlike, jezga je manje-više identična ali nije cijena). Jednak odgovor, intel zna kako poslovati, Wintel....

 

inače točno, nema nikakve prepreke korištenja 64bit OSa. Jedino što je besmisleno tad inzistirati na OSu ako je app 32bitna, jer je ona 'usko grlo' ne OS. Obrnuto, tko mora koristiti 64bit app, mora koristiti i 64bit OS, ostalo je teoretiziranje i za ovakvu platformu nepotrebno=sporedno.

Ionako nitko neće koristiti Atom za ikakav ozbiljniji posao za koji bi ti trebalo više od 4 GB. Samo sam htio reći da je kućnim korisnicima ionako u pravilu svejedno, a svaka ozbiljnija tvrtka već nudi 64 bitne verzije svog softvera (a kao što rekosmo, i 32 bitne rade normalno, a tko ima 16 bitni softver, jebiga, njemu ionako nema pomoći) pa ne shvaćam čemu duljiti s komplikacijama oko održavanja dvije verzije, i softvera i drivera i koječega drugoga. Ali ako se nekome to sviđa, samo nek' daju, njima ide iz džepa trošak za to, ne meni.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2012 3:21 (Mirko935).
15 godina
offline
Detalji nadogradnje na Windows 8

meni na primjer kad oću nadogradit kaže da je moj procesor preslab i da bi ga treo nadogradit?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2012 11:08 (Loroc).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
ray_OGF kaže...

meni na primjer kad oću nadogradit kaže da je moj procesor preslab i da bi ga treo nadogradit?

Kod mene je Celeron Dual Core i brzinom je slabiji i nisam imao nikakvih problema. Odakle probaš nadograditi?

Senaid
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
..

Kao budući inženjer i trenutni student strojarstva, imam instaliran AutoCAD, SolidWorks, CATIA-u, MATLAB i Wolframovu Mathematicu. Sve je 64-bitno osim CATIA-e, nju imam stariju 32 bitnu verziju, i sve od tih aplikacija (vidi čuda) funkcioniraju perfektno na 64 bitnom Windowsu 7. A ako rad u softveru od cca 5 u slučaju AutoCAD-a i SW-a, 15 CATIA-e ili samo 2 tisuće eura u slučaju MATLAB-a i Mathematice nije ozbiljan, ne znam šta jest. I upravo radim nekakvu prezentaciju iz engleskog na temelju teksta iz časopisa u kojem baš čovjek iz Autodeska (AutoCAD, Inventor, itd.) spominje kako je 64-bitna verzija Inventora korisna zbog mogućnosti korištenja više memorije.

 

Tako da, eto, u mom poslu je 64 bita navodno korisno, u poslu državne firme za glađenje jaja (FINA) i u poslu u kojem je presudna kompatibilnost sa printerima i skenerima starim 10 godina valjda nije.

 

..

Ionako nitko neće koristiti Atom za ikakav ozbiljniji posao za koji bi ti trebalo više od 4 GB. Samo sam htio reći da je kućnim korisnicima ionako u pravilu svejedno, a svaka ozbiljnija tvrtka već nudi 64 bitne verzije svog softvera (a kao što rekosmo, i 32 bitne rade normalno, a tko ima 16 bitni softver, jebiga, njemu ionako nema pomoći) pa ne shvaćam čemu duljiti s komplikacijama oko održavanja dvije verzije, i softvera i drivera i koječega drugoga. Ali ako se nekome to sviđa, samo nek' daju, njima ide iz džepa trošak za to, ne meni.

 -komentiraš pogrešnu platformu u pogrešnom kontekstu. Win8 nije nova ver. win7. Za kalsične korisnike, powerusere (workstation) i dalje je sedmica, hint tableti, mobilni uređaji... ne ACAD. Jednako kao što danas win-server postoji isključivo kao x64 (R2). To su različite kategorije korisnika, osobni automobil, šleper...

-btw, WOW, zadivljen sam, impresioniran, nabrojenim ing. titulama (koje ćeš tek možda jednom steći..), softwareom kojeg koristiš... (možda primjetiš da to nije argument? Jednako kao da kažem da ja vozim avion).

-btw, jesu li (po tvom mišljenju) Oracle i Adobe dovoljno ozbiljne tvrtke? Ako jesu, Flash i Java... kad usput kažeš da je kućnim korisnicima svejedno 32-64 bita OSa, svejedno ostaješ na strani da je neka bitna prednost 64.. sporedno. Predviđanje budućnosti (tj što će netko sutra trebati) nije rasprava, danas i argumenti.

 

(privatni btw, sorry ako ispada da te tlačim... NHF, jer si u vremenu učenja-prihvaćanja ideja, nasuptot fahidiotovskom pogledu 'jedinog ispravnog mišljenja'..., samo da razmisliš o raznim mišljenjima, potrebama, umjesto o svom mišljenju/svojim potrebama koje nije relevantno osim za tebe i konkretnom kontekstu kao npr ACAD-CATIA...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2012 11:46 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
ihush kaže...
 -komentiraš pogrešnu platformu u pogrešnom kontekstu. Win8 nije nova ver. win7. Za kalsične korisnike, powerusere (workstation) i dalje je sedmica, hint tableti, mobilni uređaji... ne ACAD. Jednako kao što danas win-server postoji isključivo kao x64 (R2). To su različite kategorije korisnika, osobni automobil, šleper...

-btw, WOW, zadivljen sam, impresioniran, nabrojenim ing. titulama (koje ćeš tek možda jednom steći..), softwareom kojeg koristiš... (možda primjetiš da to nije argument? Jednako kao da kažem da ja vozim avion).

-btw, jesu li (po tvom mišljenju) Oracle i Adobe dovoljno ozbiljne tvrtke? Ako jesu, Flash i Java... kad usput kažeš da je kućnim korisnicima svejedno 32-64 bita OSa, svejedno ostaješ na strani da je neka bitna prednost 64.. sporedno. Predviđanje budućnosti (tj što će netko sutra trebati) nije rasprava, danas i argumenti.

 

(privatni btw, sorry ako ispada da te tlačim... NHF, jer si u vremenu učenja-prihvaćanja ideja, nasuptot fahidiotovskom pogledu 'jedinog ispravnog mišljenja'..., samo da razmisliš o raznim mišljenjima, potrebama, umjesto o svom mišljenju/svojim potrebama koje nije relevantno osim za tebe i konkretnom kontekstu kao npr ACAD-CATIA...).

Nisam imao namjeru nikoga zadiviti niti mislim da sam rekao išta što bi moglo nekoga zaditivi, samo sam odgovarao na vaše premise da komentiram sa stajališta nekoga tko ne radi ništa osim igranja igara i surfanja (iskreno se ne sjećam kad sam zadnji put upalio neku igru, prije barem 4-5 mjeseci je to bilo), i htio reći da postoji vrlo ozbiljan softver koji funkcionira odlično (vjerojatno i bolje) i koji redovito koristim na 64-bit OS-u.

Da vi niste uletili s takvim pretpostavkama, mogla je ova rasprava proći u ljepšem tonu i nadam se da će se nastaviti u normalnijem tonu. Sigurno nemam namjeru se ovdje svađati ili vrijeđati oko gluposti.

 

Siguran sam da znaš više o razvoju softvera od mene, pa evo, baš me zanima, ako slučajno znaš, koliko košta jednu tvrtku razvoj dvije verzije softvera, Microsoft razvoj Windowsa, razvoj nekog korisničkog softvera, ili proizvođača hardvera dvije verzije drivera. Pretpostavljam da nije besplatno i čini mi se kao totalni waste of resources, i to je jedini razlog zbog kojeg mi se čini glupom ideja nastavka postojanja 32 bitnog OS-a.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2012 12:58 (Mirko935).
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
...

, i to je jedini razlog zbog kojeg mi se čini glupom ideja nastavka postojanja 32 bitnog OS-a.

-opet, sve pet.. problem je što me loše 'isčitavaš', niti sam prejudicirao da si igrač i sl. (samo si to tako isčitao..), jer je težište te rečenice korištenje za razne svrhe, ne igre vs ozbiljne aplikacije i potrebe.

-pa tad malo pogledaj zastupljenost DE OSeva, 97%=win. pa tad pogledaj koliko je XPa još na životu, mada ga MS svim silama (razumljivo zašto) želi ubiti... XP je u 99% 32bitni, Sedmica je tek u posljednjoj godini čečešće 64bitna instalirana u odnosu 32bitne.. Što je opet za većinu zanemarivo jer nemaju potrebe za konkretnim app i npr korištenjem više od 2-4GB RAMa osim konkretnih app ili top-gamer pila (zapravo sad nema bitne razlike za igru ili npr video obradu, čak se koriste iste nVidijice... pa sve do Tesle).

Poslovnjacima većinom nije bitan word -64, excel koji može više od 65k rowsa? LOL, .. dok vrlo bitan dio tog poslovnog koirštenja ovisi o javi, flashu, pa i (namjernom) neizdavanju drivera za scannere-printere i sl. uređaje, koje proizvođač želi ponovo prodati... za 99% usera 64bita nije nikakva prednost, pa uz MSovu politiku segmentacije ima smisla da se čak izda isključivo 32bit 8mica (mada je naravno i 64 bitna tu.. pa je to samo teoretiziranje), iz istih razloga kao što sad postoji distinkcija između home-pro verzija, serverskih (std. datacentar ..) i sl., koje se upravo razlikuju i tim sitnicama, dok je Starter za Vistu bio ograničen na 1GB, pod sedmicom je to relaxano na 2GB (također besmislica, prvotno kao vista 1GB... ali MS zna zašto). Korisnik koji je već kupio neku od verzija OSa, koji mu radi stabilno, nema potrebu ponovo kupovati 64bita bez obzira što bi to (kao jedna distra vs dvije) moglo odgovarati MSu, zapravo vidimo da i MS želi imati razne proizvode za razne segmente. Upravo tako i intel ogrančava funkcionalnost CPUa ili chipseta, mada su pod haubom soft i hardware identični (usporedi jezge CPUa i o(ne)mogućene funkcije)... Izdavači drivera (proizvođači hardwarea) su zapravo oni kojima je razvoj 32bita jednostavniji, dok je prelazna faza (Vista) bila katastrofa, još gore XP64. Razvoj 64bit drivera je puno stroži, naravno sve se certificira by MS što opet košta... da nema igrače industrije (VGA) i jeftinog RAMa, vjerojatno ni nebi tako brzo došlo do tranzicije na 64bita koji je potreban samo za specifične (workstation-server) jobove.

MS ne želi da koristiš npr Win8 za home server/datacentar, on ti želi prodati posebnu ver OSa, kao home server, tako da kupiš više OSeva, ne jedan. Jedan za netbook, jedan za desktop.. kao što ljudi koji mogu imaju terenca, limuzinu, .. više automobila, više cipela, ...

- dali bi proizvodnja auta ili cipela bila jeftinija da je samo jedan model? Mogla bi biti, ali to zapravo nije nikome u interesu... Jednako, možeš kritizirati postojanje home-pro-ultimate ver OSa, koji bi u jednoj verziji bio jeftiniji? Nebi, MS je izračunao da ovako zarađuje više, s dodatkom da su zapravo to iste verzije samo su određene funkcije onemogućene.. Trgovačka cijena će uvjek biti ''9.99'' bez obzira dali su troškovi realno niži, cijena se formira prema gore, koliko god tržište dozvoljava, koa što je isti OS/Office jeftiniji u USA-UK kao Retail (uključuje i više računala), nego naš OEM.. Cijena skoro da nema nikave veze s troškovima, jer je zarada nemjerljivo viša od troškova.

 

- koliko košta razvoj i održavanje? Pogrešan pristup, košta dovoljno malo da je MS jedna od najpoželjnijih firmi s enormnim profitima, mada još OS star 11godina veselo radi na 46% desktopa. Košta ih jedan promil zarade.... vs besplatnih linux distri... koje gle čuda normalno nude obje verzije, uz preporuku (za one koji ne znaju što im treba..) korištenja 32bitne ver.

-ponavljam, zar misliš da je MS blesava firma koja ne zna zarađivati? Razmisli...

 

i sve ovo tipkanje je zato jer mislim da ti vrijedi 'pomoći', nije želja prepucavati se.. uz standardno 'ispravljanje netočnih navoda'. (ma dobro i vrućine dok se čeka neki backup.. ) NHF.

-ako je pak neka rečenica uvredljiva, qoutaj, pa ispravim uz isprike..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2012 14:50 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8

Sve 5 i ispričavam se ako sam te (ili tvoje poruke) krivo iščitao. NHF.

 

Da se razumijemo, ne mislim ja da je Microsoft blesav ni ništa slično, dapače, vrlo cijenim Microsoft kao firmu i imam visoko mišljenje o njihovim proizvodima (još kad bi se napokon skombinirali u vezi mobilnih Windowsa, bilo bi odlično, no to je druga tema). Također, nisam ja mislio (ne primarno) na Microsoft kad sam pričao o troškovima i komplikacijama, nego o firmama koje rade softver i hardver za korištenje na Microsoftovim OS-ovima. Ali vjerojatno si u pravu i više-manje je zanemarivo, naročito ako je veća komplikacija razvoja za 64 bita, nisam znao da je to veći problem. Isto tako mi se ponekad čini kao da Microsoft želi zbuniti što više korisnika, kao u slučaju postojanja 6 verzija Windowsa 7 (slažem se da je u redu da postoji 2-3 verzije, ali 6!), a također i limit od 3-3.5 GB RAM-a na 32 bitnim Windowsima. Samo na ovom forumu svakih par tjedana vidim pitanje u vezi količine vidljivog RAM-a (koja bi se isto riješila da se Microsoft riješi 32-bitne verzije OS-a). I uvijek ista priča, jedan pita za to, drugi kaže da 32 bitni OS ne može raditi s više od 4 GB RAM-a, treći koji tvrdi da može, ali je Microsoft ostavio to ograničenje itd. Siguran sam da si i sam vidio tu situaciju. Ako zbunjuje ljude koji se koliko-toliko kuže u kompjutere kao što su na ovom forumu, jasno je koliko zbunjuje ljude koji nemaju blagog pojma što je bit. Ne kažem da bi Microsoft trebao razmišljati o svakoj budali koja ne zna koristiti Google i naći informacije koje ga zanimaju, ali vjerujem da se ljudima u raznim službama korisničke podrške redovito događa da moraju objašnjavati takve gluposti ljudima. Ništa od toga me se ne tiče naročito, no kad već raspravljamo pa da imam osjećaj da nešto radim dok ne dobijem volju za neki konstruktivan rad za faks. :)

 

I hvala što si me podsjetio da napokon napravim novi system backup, nikako da se sjetim toga dok sam doma :)

15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...

..a također i limit od 3-3.5 GB RAM-a na 32 bitnim Windowsima. Samo na ovom forumu svakih par tjedana vidim pitanje u vezi količine vidljivog RAM-a (koja bi se isto riješila da se Microsoft riješi 32-bitne verzije OS-a). I uvijek ista priča, jedan pita za to, drugi kaže da 32 bitni OS ne može raditi s više od 4 GB RAM-a, treći koji tvrdi da može, ali je Microsoft ostavio to ograničenje itd. Siguran sam da si i sam vidio tu situaciju. ..

 -ovo je dobra poveznica, jer za većinu je upravo RAM razlog za 64bita.

- pa tema... (link-pict) ukratko, nije problem OS, ograničenje je primarno hardware (CPU+chipset, dok je OS ovisno o želji MSa ograničen, na recimo 1GB-192GB). Hardware koji ne podržava više od 4GB je usko grlo i kad je gore 64bitni OS. Sama app-32bit može po porocesu koristiti 2GB (od 4GB koliki je adresni prostor, PAE switchem se to može promijeniti na 3GB za app, sve ostalo je za proces nedostpna memorija bez obzira na OS).

Pošto se za MSovu ciljanu skupinu uzima onih 90%, od kojih još polovica ima ograničen hardware ili <4GB ... dalje je bla-bla, jer postoje obje verzije pa onaj korisnik koji želi/zna, može odabrati odgovarajuću.

 

Aplikacije su te koje koriste resurse, dok je većini usera stara app na 32bita dovoljna, kao i problemi koji su dulje vrijeme mučili javu i flash (pogotovo za druge OSeve), ostaju samo serversko-workstation-jobovi koje aplikacije mogu zahtijevati 64bita (Adobe-AE i sličan soft). Browsanje (pa i igranje, zbog zastupljenosti npr XPa) je još uvjek zadovoljno s 32bita, osim što se za igre sve češće izdaju ver. za 64, praktički isključivo zboog RAMa. Za sve ostale poslove tipa office je 32 dovoljno, mada većina radi bez problema na 64OSu, pa tko bira može u većini slučajeva koristiti x64OS.

 

(ponovo, bez 64 bit app. je sporedan koji OS, tek 64bit-app je uvijet, ali tad treba vidjeti i računalo-resurse.. dok je win8 bar idejno bliža nekoj igrački-mobitelu.. nije primarno za zahtijevniji rad, mada je ispod haube OS jednak sedmici).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Detalji nadogradnje na Windows 8

Dobro postoji još jedna činjenica, a to je da je na 32-bitnoj verziji moguće UKUPNO adresirati 4 gb memorije. S obzirom da sad i najjeftinije grafičke kartice imaju po 1gb rama, a ulaze u tu računicu, te kad se uzme cijena memorije, većina korisnika sa novijim računalima probija taj "limit" od 4gb.

 

Što se tiče porasta 64-bitnih windowsa 7 naspram 32 bitne verzije, po mom osobnom mišljenju ovdje su najzaslužniji sami proizvođači računala. Većina novih prijenosnika, pa i brand name stolnih računala (koji nisu tako zastupljeni kod nas) sa zasebnim grafičkim karticama se out-of-the-box isporučuje sa 64 bitnim verzijama windowsa, a korisnici koji kupuju tu robu uglavnom ne mare koja verzija windowsa je gore. Bitno da radi. 

 

Primjer je moj otac. Poslovan čovjek, koristi prijenosnik u svakodnevnom radu, a veze nema sa informatikom. Njemu je bitno da otvori office i da to radi, da može pregledati/napisati dokument i odgovarati na mailove ili pročitati vijesti na internetu. Duboko sam uvjeren da nije siguran niti koju verziju windowsa ima na računalu, a kamoli koliko bitna je ta verzija, jer njegovo korištenje tog računala graniči sa "fahidiotizmom". Dakle naučio je koristiti određene aplikacije zato što mora i to je to. Isto vrijedi za još nebrojeno poslovnih ili kućnih korisnika.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
nCh! kaže...

Dobro postoji još jedna činjenica, a to je da je na 32-bitnoj verziji moguće UKUPNO adresirati 4 gb memorije. S obzirom da sad i najjeftinije grafičke kartice imaju po 1gb rama, a ulaze u tu računicu, te kad se uzme cijena memorije, većina korisnika sa novijim računalima probija taj "limit" od 4gb.

Ovo ti nije točno, pročitaj link koji je ihush stavio u zadnjem postu. Ili ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension . Samo što je PAE uobičajeno onemogućen jer navodno zna uzrokovati probleme, ako je vjerovati linkovima iz članka na wikipediji. Ne znam, nisam ga koristio, vjerojatno ihush zna više o tome.

 

S ostatkom posta, u vezi razloga porasta udjela 64-bitnog Win se slažem.

 

edit: Da se ispravim, nisam ni ja baš detaljno pročitao to prije: "The original releases of Windows XP and Windows XP SP1 used PAE mode to allow RAM to extend beyond the 4GB address limit. However, it led to compatibility problems with 3rd party drivers which led Microsoft to remove this capability in Windows XP Service Pack 2. Windows XP SP2 and later, by default, on processors with the no-execute (NX) or execute-disable (XD) feature, runs in PAE mode in order to allow NX.[15] The no execute (NX, or XD for execution disable) bit resides in bit 63 of the page table entry and, without PAE, page table entries on 32-bit systems have only 32 bits; therefore PAE mode is required in order to exploit the NX feature. However, "client" versions of 32-bit Windows (Windows XP SP2 and later, Windows Vista, Windows 7) limit physical address space to the first 4 GB for driver compatibility [3] and licensing[2] reasons, even though these versions do run in PAE mode if NX support is enabled."

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 10:46 (Mirko935).
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
..

Samo što je PAE uobičajeno onemogućen jer navodno zna uzrokovati probleme, ..

- MSova propaganda = PRovski pamflet, tj. Izlaskom W2003 je MS odlučio ukinuti +4GB za userske OSeve. Isti taj 'problematični' 32bitni kernel radi najstabilnije godinama u server računalima (često običnim PiCekima..) bez ikakve nekompatibilnosti i sličnih objašnjenja.

- Ako je neki driver loš, onda je to loš driver, ako je nekompatibilan driver s OSom, tad je to nekompatibilno.. dok su ova MSova objašnjenja čisti interes-odluka. (IMHO, svatko može drugačije misliti...). Problematični su bili npr 64bitni IDE kontroleri, jeftikaneri, loši driveri, dok su prave server stanice radile normalno (brand računala), kao i poseban PCI-x64 utor koji je postojao upravo zato i na takav sistem se morao instalirati odgovarajući kontroler. Stvar je cijene i raslojavanja na usere i servere.. Danas je to tehnološki puno kvalitetnije rješeno i nema baš nikakvih hardware problema osim 'političke odluke' (proizvođača).

Kontra primjer je ograničenje Starter verzija OSa. Jednako odluka MSa, ne neke kompatibilnosti (ali i cijena jer je starter par dolara, zato je namjerno osakaćen da ga se nebi kupilo i koristilo umjesto 'pravih windowsa').

 

Naravno, treba uzeti i vrijeme u obzir (godine). Tad je 4GB bilo 'nezamislivo'.. isključivo za servere. Postojala je ješ jedna (iz iste kategorije) Gatesova tvrdnja, ''640KB/1MB je dovoljno...''. Do pojave Viste prosječan-power user je imao 512MB, uz ograničenja chipseta na recimo 2GB. (Hardware je ograničenje, server-chipset i fizički DIMMovi, Xeon, pa tek onda OS).

- žalosno je samo što se takvim 'izjavama' nekritički vjeruje, prenosi, pa i na wiki.. pa za većinu je to točno.

 

-od 4GB koje su raspoloživi adresni prostor za 32bitno adresiranje (ne mješati adresu i količinu RAMa), je dodatno podjela 2GB app, 2GB sys (osim /PAE 3GB) tako da je 2GB bila granica za aplikacij-proces, dosta BIOSa reže na 3GB dok većina ima dostupno cca 3.2GB (od 2.7 do 3.5, npr notebooci 'troše' više rezerviranih adresa..), da bi se iskoristile te adrese, chipset mora podržavati minimum 8GB (ne postoji neki između 4 i 8) kako bi bio moguć memory remaping (adresiranje). VGA i sl. nema nikakve veze s tim (usporediti VGA s 8-32-128-512MB -1GB-2GB RAMa pa se vidi da uopće količina RAMa na VGA nema veze s rezerviranim adresama, još jedna od tvrdnji kojoj se vjeruje na internetu bez ikakvog dokaza... VGA ima svoju memoriju, interno, nešto sasvim drugo je ako se koristi CUDA, GPU-computing ali to nije normalan PC-user.

 

 Kao što i primjer s patchem za sedmicu pokazuje (za XP nema patcha, potreban je krenel od servera, logično, instalira se server verzija i modificira se u workstation ako je to potrebno.). Drugi dio problema je sama aplikacija, ali one aplikacije koje su trebale više od 2GB to su odavno riješili na drugi način (Adobe-AE pokreće procese po jezgri.. potrebno jako puno RAMa i višejezgraš.. sve radi OK i bez 64 bita, naravno najnovija ver CS5 je isključivo x64 jer vrijeme čini svoje, ali ne treba svako objašnjenje uzeti kao 'sveto pismo' .. pa ni ovo moje.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Mirko935 kaže...
Gnjavator kaže...
Očito nikad nisi radio nešto ozbiljnije... nagledo sam se aplkacija kod kojih se kemja mjesecima dok ih se natjera da rade pod x64 Windowsima... isto tako vjerovali ili ne, još postoji stari hardver koji ne radi pod x64... kad sam prešao na x64 Windowse oprostio sam se od pisača, skenera i još par "sitnica"... dao nekom ko još vrti "zaostale x86 Windowse".

Kao budući inženjer i trenutni student strojarstva, imam instaliran AutoCAD, SolidWorks, CATIA-u, MATLAB i Wolframovu Mathematicu. Sve je 64-bitno osim CATIA-e, nju imam stariju 32 bitnu verziju, i sve od tih aplikacija (vidi čuda) funkcioniraju perfektno na 64 bitnom Windowsu 7. A ako rad u softveru od cca 5 u slučaju AutoCAD-a i SW-a, 15 CATIA-e ili samo 2 tisuće eura u slučaju MATLAB-a i Mathematice nije ozbiljan, ne znam šta jest. I upravo radim nekakvu prezentaciju iz engleskog na temelju teksta iz časopisa u kojem baš čovjek iz Autodeska (AutoCAD, Inventor, itd.) spominje kako je 64-bitna verzija Inventora korisna zbog mogućnosti korištenja više memorije.

 

Tako da, eto, u mom poslu je 64 bita navodno korisno, u poslu državne firme za glađenje jaja (FINA) i u poslu u kojem je presudna kompatibilnost sa printerima i skenerima starim 10 godina valjda nije.

 

Vidiš, a ja baš kod ozbiljnih korisnika AutoCADa vidim probleme sa prelascima na nove verzije, sa prelascima na X64 i slično jer imaju hrpu dodataka, dodatne programe koji se kače na AutoCAD, a ne rade na X64 Windowsima... isto tako, ako si prije koju godinu kupio ploter koji košta ko neki manji auto i za koji nema drivera za X64, reći ćeš "ma koga briga, baci to"... lako bi bilo kada bi svi kojima odradiš redovno plaćali, ali kada imaš dužnika sve više i više bićeš sretan da i dalje možeš vrtiti X86 windowse da ne moraš sve mijenjati.

 

Lijepo je to kada imaš "neograničena sredstva" i krećeš visoke pozitive, ali malo je zeznuto ako imaš sistem koji radi i sad bi nešto nadograđivo. postoje želje, ali mogućnosti, hm, većinom su daleko od tih želja.

 

al sad, dobro, student koji se nije sreo sa stanjem na pravom terenu, u pravoj firmi ima svoje ideale... ajd, želim ti puno sreće da se ne sretneš nakon studiranja sa nekom firmom koja radi sa zastarjelom opremom koja ne podržava x64 da se ne razočaraš puno u život.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
Gnjavator kaže...
Vidiš, a ja baš kod ozbiljnih korisnika AutoCADa vidim probleme sa prelascima na nove verzije, sa prelascima na X64 i slično jer imaju hrpu dodataka, dodatne programe koji se kače na AutoCAD, a ne rade na X64 Windowsima... isto tako, ako si prije koju godinu kupio ploter koji košta ko neki manji auto i za koji nema drivera za X64, reći ćeš "ma koga briga, baci to"... lako bi bilo kada bi svi kojima odradiš redovno plaćali, ali kada imaš dužnika sve više i više bićeš sretan da i dalje možeš vrtiti X86 windowse da ne moraš sve mijenjati.

 

Lijepo je to kada imaš "neograničena sredstva" i krećeš visoke pozitive, ali malo je zeznuto ako imaš sistem koji radi i sad bi nešto nadograđivo. postoje želje, ali mogućnosti, hm, većinom su daleko od tih želja.

 

al sad, dobro, student koji se nije sreo sa stanjem na pravom terenu, u pravoj firmi ima svoje ideale... ajd, želim ti puno sreće da se ne sretneš nakon studiranja sa nekom firmom koja radi sa zastarjelom opremom koja ne podržava x64 da se ne razočaraš puno u život.

Jbg, ti si sad tu naveo nekoliko problema koji nemaju veze sa x64 Windowsima. Ako nemaš novaca i ako ti sve solidno radi na postojećem sustavu, mijenjanje Windowsa (i softvera općenito) mi se čini kao zadnja stvar koja bi ti trebala biti na pameti. A ako je neki softver nekompatibilan s x64, možda bi baš bilo poželjno da se ukine 32 bitna verzija pa možda to potakne developere takvih programa da se pokrenu. x64 je aktualan više od 5 godina, a ako netko nije updateao program toliko vremena, nešto s njim nije u redu.

 

Ako imaš stari ploter koji, kako kažeš, košta k'o manji auto, možeš na njega okačiti i neki stari PC s Win XP (ili čak Linuxom ako za istiog postoje driveri) i prebacivati na njega pdf-ove za plot, to će ti sigurno funkcionirati i komotno možeš sve osim plotanja raditi na shiny new x64 sustavu.

 

Opet, to nije problem Microsofta, Windowsa ni 64 bita, nego lijenog proizvođača hardvera kojem se ne da napraviti drivere ili ih namjerno ne želi napraviti kako bi ti prodao novi proizvod.

 

Potpuno je meni jasno da ću se susresti sa svačim, pogotovo u našim uvjetima. I hvala na lijepim željama, vjerojatno ću biti najsretniji čovjek na svijetu ako je jedino što će me razočarati u životu to što morati raditi na x86 sustavu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
ihush kaže...

-od 4GB koje su raspoloživi adresni prostor za 32bitno adresiranje (ne mješati adresu i količinu RAMa), je dodatno podjela 2GB app, 2GB sys (osim /PAE 3GB) tako da je 2GB bila granica za aplikacij-proces, dosta BIOSa reže na 3GB dok većina ima dostupno cca 3.2GB (od 2.7 do 3.5, npr notebooci 'troše' više rezerviranih adresa..), da bi se iskoristile te adrese, chipset mora podržavati minimum 8GB (ne postoji neki između 4 i 8) kako bi bio moguć memory remaping (adresiranje). VGA i sl. nema nikakve veze s tim (usporediti VGA s 8-32-128-512MB -1GB-2GB RAMa pa se vidi da uopće količina RAMa na VGA nema veze s rezerviranim adresama, još jedna od tvrdnji kojoj se vjeruje na internetu bez ikakvog dokaza... VGA ima svoju memoriju, interno, nešto sasvim drugo je ako se koristi CUDA, GPU-computing ali to nije normalan PC-user.

Naravno da VGA ima vlastitu internu memoriju, ali to ne mijenja činjenicu da će ti 32-bitni sustav, ukoliko imaš ugrađeno 4gb fizičke memorije (RAM) i 1gb memorije na grafi, adresirati 3 ili 3.25gb sa fizičke i 1gb ili 768mb sa grafičke i na taj način ćeš "izgubiti" ili dio sistemske memorije ili dio grafičke memorije. Ta memorija i dalje postoji, samo ju sustav neće koristiti za svoje potrebe pa se svakako gubi njen smisao ...

15 godina
offline
Re: Detalji nadogradnje na Windows 8
nCh! kaže...
..

Naravno da VGA ima vlastitu internu memoriju, ali to ne mijenja činjenicu da će ti 32-bitni sustav, ukoliko imaš ugrađeno 4gb fizičke memorije (RAM) i 1gb memorije na grafi, adresirati 3 ili 3.25gb sa fizičke i 1gb ili 768mb sa grafičke i na taj način ćeš "izgubiti" ili dio sistemske memorije ili dio grafičke memorije. Ta memorija i dalje postoji, samo ju sustav neće koristiti za svoje potrebe pa se svakako gubi njen smisao ...

 -netočno. Sve si pomješao i 'činjence' navodiš bez razumijevanja. Baš nikakve veze nema količina VGA RAMa s system reserved količinom, to je stvar kernela tj MSa. (pročitaj linkane teme, +4GB i vidi kako se ponaša, tj što je uopće sistem reserved i zašto je dostupno 2.7-3.5GB ovisno o PCu..), kao i samo ograničenje koje nije problem za OS, nego aplikacije dok se video driver brine o iskorištavanju VGA ovisno o njenim raspoloživim resursima kao i konkretnim zahtijevima koje ovise o postavkama u igri... itd.

 

-'zaboravi' 32bita kao činjenicu jer je jako 'mutna', možda teže objašnjivo nego 'Božja čestica'. {#}

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.7.2012 16:46 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice