Čega se boji Ray Kurzweil?

poruka: 12
|
čitano: 3.887
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Čega se boji Ray Kurzweil?".
16 godina
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?

Ovo je čovjek koji ne priča u prazno. Koliko je taj stvari inovirao, i oformio kompanija sa svojim tehnologijama,

da bi trebao biti daleko poznatiji od biznismena Jobsa. Ja ga prvo znam po čuvenju iz doba kad je 80tih proizveo tada

revolucionarni synthesizer (u biti tada od njega izmišljena sample based subtractive i aditive sinteza zvuka),

i kao i obično, sve skupa ostavio (ovaj puta korejancima) i nastavio raditi na nečem

drugom - to mu je bilo samo usputno, kao rezultat poznanstva i oklade sa muzičarem Steviem Wonderom
(okej, nedavno ga je vlasnik Hyundai pozvao i postavio za šefa razvoja, nemam pojma jel stigne što s tim danas).
Pogledajtešto je sve samo postigao 60tih kao teenager, u doba kad su računala bila nešto što normalan čovjek nije ni vidio

kako izgleda. Uglavnom, ako itko razumije problematiku i pojam umjetne inteligencije, ovaj ima pokriće u

praktičnom razvoju kroz desetljeća i desetljeća inovacija. Koliko je dobar futurist - objektivno jedan od argumentiranijih,
znam samo da

je u posljednje vrijeme preokupiran pojmom produljenja života, pa dnevno pije

250 supplemenata, 8 do 10 čaša alkalne vode, 10 šalica zelenog čaja, i podosta crnog vina(navodno zbog resveratrola):)
No koga zanima inteligentna futuristika, i promišljanje jel to ima smisla ili ne - svakako je vrijedno gledanja:

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 3:24 (overhaul).
Moj PC  
5 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?

Bollocks!
To su gluposti s kojima se zabavljaju futuristi koji se žele napraviti važni i SF autori. Nikada neće postojati AI... osim neka po principu "if then".

Ako robota programiraš da ima mogućnost ubiti čovjeka (što će vjerojatno biti korišteno u vojne svrhe), onda naravno da će biti opasan, ali to nije AI.
Ne znamo niti kako ustvari radi ljudski mozak i vjerojatno nikada nećemo u postpunosti shvatiti kako se stvaraju ideje.
Mašine kakvu god procesorsku snagu imale, nikada neće biti sposobne učiniti ništa za što nisu programirane.

 
1 7 hvala 0
16 godina
offline
Re: Čega se boji Ray Kurzweil?

Ma tako je, reci ti njemu, tko je on da ti soli pamet! Nikad nece kola biti brza od konja! Nikad nikom nece trebati vise od 640 kB memorije! Ljudima nikad nece trebati kompjuter kod kuce! 

 

To su samo neki od "Nikad" koje su izrekli veliki mislioci poput tebe... i to se "Nikad" nije ostvarilo... {#}

***** Maxxy *****
16 godina
neaktivan
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?
Jako puno starih filmova opisuje upravo danasnje stanje, monetarno robovlasnicko drustvo. Definitivno su vizionarski. Pa,ako iz tog aspekta krenemo gledat buducnost crno nam se pise. Enormni bogatasi trebaju robote (bilo mehanicke bilo zdresirane ljude) jer ljudi razmisljaju, imaju osjecaje i zele sebi/drugima bolje. Pogledajmo nase profesore koji idu u strajk radi novca. Da su izdresirani (kontrolirani) to se ne bi dogodilo. One price o cijepivu kojim bi se svim ljudima ubacili chipovi nije bas daleko od istine. Danas, mozda, ne ali za koju godinu sigurno.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?

Još prije sam napravio temu tu na forumu koja se bavi upravo ovim temama {#}

 

To definitivno nisu gluposti jer sve činjenice govore u prilog tome da ćemo kroz 20tak godina imati pravi A.I. za 'po doma' uz prihvatljivu cijenu {#}

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čega se boji Ray Kurzweil?
PTree kaže...

Bollocks!
To su gluposti s kojima se zabavljaju futuristi koji se žele napraviti važni i SF autori. Nikada neće postojati AI... osim neka po principu "if then".

Ako robota programiraš da ima mogućnost ubiti čovjeka (što će vjerojatno biti korišteno u vojne svrhe), onda naravno da će biti opasan, ali to nije AI.
Ne znamo niti kako ustvari radi ljudski mozak i vjerojatno nikada nećemo u postpunosti shvatiti kako se stvaraju ideje.
Mašine kakvu god procesorsku snagu imale, nikada neće biti sposobne učiniti ništa za što nisu programirane.

 

Već danas postoji UI, ali ne onakva ko u SF knjigama, igricama i filmovima. Odnosno, ne postoji svjesna umjetna inteligencija koja je jednaka čovjeku u spoznaji vlastite okoline (makar, o spoznaji okoline se može govoriti upitno i kod čovjeka).

 

Nije važno kak radi mozak, znamo jako puno, ali isto tak puno više ne znamo, pogotovo ako se gledaju nova područja i rubovi znanosti (pravi rubovi, ne ko ona emisija na tv-u).

Ali odgovaram na tvoj post samo iz jednog razloga, a to je zadnje rečenica.

 

Softver već godinama radi ono za kaj nije "programiran". Zar misliš da se danas svima normalna operacija blokiranja spam poruka vrši po, kak bi ti napisal, "if then" principu?

Zar misliš da samovozeći auti imaju uprogramiranu cijelu rutu u sebe i sve prepreke koje se mogu pojaviti? Zar misliš da expertni sustavi koji su pronašli nove kemijske spojeve su bili programirani da isprobavaju sve moguće kombinacije? (da jesu, još bi radili :) ).

 

Puno toga će se u narednim godinama promijeniti baš zahvaljujući umjetnoj inteligenciji i tu se donekle slažem s Kurzweillom (koji inače nije neki bezvezni futurist nego genijalac koji je bil među prvima u danas normalnim tehnologijama tipa OCR, prepoznavanje govora, sintetiziranje govora i zvuka i to u godinama dok su ljudi hodali po Mjesecu, da ne spominjem njegove muzičke instrumente koji su isto bili prvi u svojim kategorijama).

Kaj se tiče singulariteta i ostalog kaj on piše u svojim jako dobrim knjigama, moja filozofija je drukčija, ali knjige preporučam.

 

15 godina
online
Čega se boji Ray Kurzweil?

Budući da postoji preko nekoliko vrsta inteligencije, strojevi većinu nikad neće postići (osobito emocionalnu ili kreativnu). A nije teško biti inteligentniji od hadezeovca (to je i moj radijator u sobi već sad).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čega se boji Ray Kurzweil?
Dado_ZG78 kaže...

Još prije sam napravio temu tu na forumu koja se bavi upravo ovim temama  {#}

 

To definitivno nisu gluposti jer sve činjenice govore u prilog tome da ćemo kroz 20tak godina imati pravi A.I. za 'po doma' uz prihvatljivu cijenu  {#}

  Ti bi  pravi A.I. za 'po doma'? Tebi onda treba obicni robot koji ce raditi sta mu ti kazes. A pravi A.I. bi radio po svome (sto se naravno nece nikada desiti). Takvi roboti bi prvo trebali nauciti sta uraditi u bilo kojoj situaciji i tako se ponasati svaki put kad se nadju u istoj situaciji. Nije problem nauciti nove stvari, problem je sto se uvijek moze naci u situaciji koja je nova za njega, za koju nema uputstva u svojoj memoriji i tada ce zablokirati (nece znati sta da uradi). Sve i da se nauce ponasati u svakoj mogucoj situaciji opet to nece biti inteligentno, jer kad se covjek nadje u nekoj situaciji moze odreagovati na vise nacina, dok bi robot uvijek radio po sablonu, bez obzira koliko novih stvari naucio. Isto kao i botovi u igricama, uvijek ce biti predvidivi.

16 godina
offline
Re: Čega se boji Ray Kurzweil?
Bilal kaže...

  Ti bi  pravi A.I. za 'po doma'? Tebi onda treba obicni robot koji ce raditi sta mu ti kazes. A pravi A.I. bi radio po svome (sto se naravno nece nikada desiti). Takvi roboti bi prvo trebali nauciti sta uraditi u bilo kojoj situaciji i tako se ponasati svaki put kad se nadju u istoj situaciji. Nije problem nauciti nove stvari, problem je sto se uvijek moze naci u situaciji koja je nova za njega, za koju nema uputstva u svojoj memoriji i tada ce zablokirati (nece znati sta da uradi). Sve i da se nauce ponasati u svakoj mogucoj situaciji opet to nece biti inteligentno, jer kad se covjek nadje u nekoj situaciji moze odreagovati na vise nacina, dok bi robot uvijek radio po sablonu, bez obzira koliko novih stvari naucio. Isto kao i botovi u igricama, uvijek ce biti predvidivi.

Upravo o tome se i radi. 

A.I. algoritmi budućnosti neće davati upute hardveru što da radi, nego će učiti iz svoje okoline i prilagođavati se novim situacijama na najefikasniji način (uz zadane samo rubne parametre tipa zakoni robotike).

Već danas imaš neuronske mreže koje same uče i prepoznaju(spoznaju) neke stvari (naravno ne još same sebe, to je udaljeno još 15tak godina), time se koristi i Google u svojim X-labs-ima {#}

 

Pogledaj si malo http://www.kurzweilai.net/ pa ćeš vidjeti dokle je tehnologija dogurala (već danas - a napredak je eksponencijalan!)...

Lijep pozdrav ;)
13 godina
neaktivan
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?

Znači on je negdje između 1963 i 1965 napravio program sa sposobnošću pattern recognitiona...svaka mu čast,onda nije bilo ni C programskog jezika,vjerojatno je to sve napravil u Assembleru...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Čega se boji Ray Kurzweil?
g12356 kaže...

Znači on je negdje između 1963 i 1965 napravio program sa sposobnošću pattern recognitiona...svaka mu čast,onda nije bilo ni C programskog jezika,vjerojatno je to sve napravil u Assembleru...

 Da- pogledajte si, ima po netu za skinuti, dokumentarac "transcendent man", tamo na početku ima snimka iz 60tih gdje on switcha po ormaru od kompjutera nebi li isprogramirao računalno samogeneriranu glazbenu kompoziciju u zadanim parametrima. 17 godina je tad imao. Navodno je i komp sam napravio, iako sam poslije

shvatio da je ipak koristio neke mrcine na MIT-u, jer je bio eto "sheldonovski" nadaren dječarac. Kažem, naravno, može se i dobro je da se kritički gleda na čovjekova predviđanja, a

posebno na stil života (gdje se trpa sa 200 raznoraznih tableta tijekom dana nebi li sam svoje tijelo "reprogramirao"), ali ipak mislim da treba biti barem upućen u njegov

život i djelo, a to dokumentarac prikazuje. Dakle niti su ovdje prisutni prvi  koji su se sjetili reći "daj ne seri, kompjuteri to nikad neće moć", i to njemu u lice(ima u dokumentarcu usred emisije), niti je on neki fantasy pisac koji nema pojma o tome kako AI isprogramirati i organizirati, nego samo fantazira. Čovjek samo na temelju svojih

patenata (ako ništa, izumitelj je flatbed skenera, i da ne duljim, vlasnik još 24 patenta) zarađuje milijune godišnje. Pa Bil Gates ga smatra jednim od najvećih živućih genija i

futurista, valjda čovjek zna:)

12 godina
neaktivan
offline
Čega se boji Ray Kurzweil?

Google-u bi bilo bolje da radi na svojoj tražilici u X-Labsima, a ne da mu je jedini cilj prikupiti čim više informacija o ljudima za Echalone (njima i Facebooku).

Google-ovi rezultati pretraživanja su još uvijek tako grozni i bacaju toliko clickjacking smeća, izgleda da svaki moron sa primjerkom "SEO for dummies" ima bolji AI od njih.

 

Puno znanstvenika ne dijeli mišljenje ovog gospodina, ne znam zašto bi baš on bio u pravu.

 

Trebalo nam je 11 godina da dođemo od Windows XP do Windows 8 i Androida. Ja sam osobno oduševljen tim eksponencijalnim napretkom. Gotovo da mi čita misli, samo ja ne čitam njemu, očito... {#}

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice