Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

poruka: 30
|
čitano: 2.584
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik".
7 godina
offline
Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

Opet se ljudi koji se ne razumiju u struku petljaju tamo gdje im nije mjesto. Da se sutra sazna da npr. WhatsApp ima backdoor, horde ljudi bi krenulo u potragu za istim i dok kazes keks, vec bi te sutra prisluskivali ne samo agencije vec i mali Rus i mali Kinez jer im je eto zanimljivo tvoje dopisivanje. Na pamet mi pada zasto bi te "obicni" ljudi prisluskivali - golisave fotografije. Imas curu koja ti se svidja i ako ona decku posalje golisavu fotku onaj tko ih prisluskuje dobiva instant fap materijal. Mislim da je to dovoljna motivacija za potragom backdoora za veliki broj ljudi.

Ne mogu se sjetiti koji tocno od teroristickih napada je to bio, ali teroristi su se korislili vrlo naprednom tehnikom za koordinaciju napada - SMS poruke. Tu se tek vidi koliko su obavjestajne sluzbe zakazale jer da su bili iti malo ocitiji u dogovaranju koristili bi aute sa razglasom tako da svi cuju koji je njihov plan. Toliko o tome da su problem kriptirani komunikacijski kanali.

Backdoor nije rjesenje. Backdoor ne samo da nece rjesiti problem, vec ce proizvesti jos vise problema nego koristi. Ako danas prisile WhatApp na backdoor, ljudi ce prijeci na neki drugi servis. I tako u nedogled.

Mislim da je jasno da je stvarna agenda iz ovoga prisluskivanje svakoga, nikakva borba protiv terorizma. Kako je tehnologija napredovala, pristup enkripciji je postao dostupan svakom smrtniku i samim time "otezao posao" agencija koje bi nas spijunirale za "vlastito dobro".

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Mora postojati balans. Ne mora postojati backdoor. Neka čuvaju poruke 6 mjeseci sa strogo čuvanim decrypt kljucem. Boli vladu k za slike moje i tvoje cure.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Originalni_manic kaže...
Mora postojati balans. Ne mora postojati backdoor. Neka čuvaju poruke 6 mjeseci sa strogo čuvanim decrypt kljucem. Boli vladu k za slike moje i tvoje cure.

 Ne traze oni pristup za rjesavanje necega sto se vec dogovdilo vec za prevenciju. citat iz clanka:"Ovaj je slučaj ponovno potaknuo staru raspravu koja se vodi u Velikoj Britaniji o tome trebaju li obavještajne agencije i policija imati, u posebnim slučajevima, otvorena "stražnja vrata" za pristup komunikaciji korisnika koji su označeni kao potencijalna teroristička prijetnja."

 

Niej to bas tako jednostavno. Svi smo mi za privatnost dok ne nastradamo mi ili neko nama blizak a onda pljujemo po suzbama koje to nisu sprijecile.....

11 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Originalni_manic kaže...
Mora postojati balans. Ne mora postojati backdoor. Neka čuvaju poruke 6 mjeseci sa strogo čuvanim decrypt kljucem. Boli vladu k za slike moje i tvoje cure.

 

LOL

 

Strogo čuvan uz čiji oversight? Na nečiji "Majkemi!" ćemo "no biggie, I've got državni čuvar pečata on my side!" ?

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom

Pa i sad ti je kriptovano na majke mi.....

11 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...

Pa i sad ti je kriptovano na majke mi.....

 

Izmedju državnog "Majkemi!", i open sourcea podložnog javnoj reviziji; biram ovo potonje.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Mozes li ti ili bilo ko znati sta oni na serverima rade sa porukama?
14 godina
neaktivan
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...
Mozes li ti ili bilo ko znati sta oni na serverima rade sa porukama?

 'Big data' i sve popratne analize, od pojave i predviđanja raznih društvenih kretanja (npr. (ne)zadovoljstvo s aktualnom vlašću, pojava prosvjeda itd.), preko industrijske špijunaže stranih i domaćih kompanija i medijskih kuća, pa do traženja pojedinca ili grupe njih koji zadovoljavaju određene kriterije (npr. izdvajaš sve one koji imaju u zadnjih šest mjeseci ponovljene određene izraze u komunikaciji ili učestale posjete xy stranicama ili su u kontaktu sa političkom opozicijom itd)... Ugl. cijela ova priča oko pronalaženja što jednostavnijih pravno/političkih rješenja za prisluškivanje i prikupljanje podataka ide u korist obavještajnih zajednicama koje su oruđe aktualnim političkim i ekonomskim elitama. Istina je da je diskutabilno da li se teroristički napadi događaju da bi se progurao neki zakon (kao što se je s te perspektive amerika promijenila nakon 11/9) ili se progurava zakon kako se nebi dogodili teroristički napadi. 'Keč' kod terorističkih napada je što kao poslijedicu imaju vrlo laganu primjenu kontrole kroz mehanizam straha, tako možemo primijetiti da nakon svakog napada aktualna vlast je ostvarila još malo više kontrole kroz neki zakonski akt, što je u slučaju Britanije zanimljivo jer iovako nadziru svaki bit koji kroz optiku uđe ili napusti otok. Iako, barem kako izgleda, imali su problema sa kriptiranim kanalima američkih kompanija koje pružaju komunikaciju krajnjim korisnicima, a vidimo putem ove vijesti da su sada i to spremni 'riješiti'.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Islamski fundamentalizam se zasniva na ideji da ne postoje osobna i ljudska prava, nego božja volja, a provoditelji te volje imaju sva prava provođenja prisile nad onima koji se toga ne pridržavaju. Pristajanjem na potpuni nadzor od strane države građani se dovode u situaciju kao da su teroristi pobijedili, jer slobode, zbog kojih se u stvari borimo, su izgubljene.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
9 1 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
tokyu kaže...

Backdoor nije rjesenje. Backdoor ne samo da nece rjesiti problem, vec ce proizvesti jos vise problema nego koristi.

Ne samo to, već bi u pravno zreloj državi za korištenje bilo kojeg podatka iz računalnog sustava kao dokaza trebalo dokazati i vjerodostojnost tog dokaza, odnosno utvrditi činjenicu da istim nije bilo moguće manipulirati. Postojanje backdoora u aplikaciji znači narušenu sigurnost aplikacije, a time i veći rizik od manipulacije dokazima. Ako postoji backdoor, onda bi sud trebao takav dokaz odbaciti kao nevjerodostojan ako pružatelj tog dokaza nije u stanju dokazati da je backdoor read only i da ne poredstavlja opasnost za integritet podataka.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...
Mozes li ti ili bilo ko znati sta oni na serverima rade sa porukama?

 

Point to point enkripcija isključuje mogućnost dešifriranja na serveru, ukoliko je pravilno implementirana. Big data/metadata analizu vidim kao vecu prijetnju anonimnosti naspram brute force krekiranja enkripcije; jer robovi smo navika. You have to get lucky every single time, and they have to get lucky only once.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Jovanka kaže...
Torent kaže...
Mozes li ti ili bilo ko znati sta oni na serverima rade sa porukama?

 

Point to point enkripcija isključuje mogućnost dešifriranja na serveru, ukoliko je pravilno implementirana. Big data/metadata analizu vidim kao vecu prijetnju anonimnosti naspram brute force krekiranja enkripcije; jer robovi smo navika. You have to get lucky every single time, and they have to get lucky only once.

 ok ali kako znas da je primijenjena pravilno? Uostalom svaki komunikacijski kanal je siguran ako koristis neki metod enkripcije. A ima ih koliko ti dusa zeli.....

11 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...

 ok ali kako znas da je primijenjena pravilno? Uostalom svaki komunikacijski kanal je siguran ako koristis neki metod enkripcije. A ima ih koliko ti dusa zeli.....

 

Postoje načini utvrđivanja sigurnosti enkriptiranog kanala, baci oko kako Signal obavlja taj dio. Nažalost "neki metod enkripcije" ne drzi vodu, postoje enkripcije koje se i dalje koriste iz ovih i onih razloga, a moguće ih je razbiti na ovaj ili onaj način.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Jovanka kaže...
Torent kaže...

 ok ali kako znas da je primijenjena pravilno? Uostalom svaki komunikacijski kanal je siguran ako koristis neki metod enkripcije. A ima ih koliko ti dusa zeli.....

 

Postoje načini utvrđivanja sigurnosti enkriptiranog kanala, baci oko kako Signal obavlja taj dio. Nažalost "neki metod enkripcije" ne drzi vodu, postoje enkripcije koje se i dalje koriste iz ovih i onih razloga, a moguće ih je razbiti na ovaj ili onaj način.

 Neki metod enkricpije koji je nezavisan od komunikacijskog kanala.... Koji se moze koristiti i na mailu i smsu i sl....

16 godina
offline
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

gledali oni, tako, seriju Black Mirror pa se malo zamislili. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
MrBlc kaže...

trebalo dokazati i vjerodostojnost tog dokaza, odnosno utvrditi činjenicu da istim nije bilo moguće manipulirati.

 Kod nas je za to dovoljan ovlašteni sudski vještak koji posvjedoči da je to vjerodostojno i tako bude. Nekad ih se pita da svjedoče i stvari van svojeg područja pa se i to uzme kao dokaz.

16 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...
Mozes li ti ili bilo ko znati sta oni na serverima rade sa porukama?

Ne. Ali sam spreman riskirati ako to znaci vecu sigurnost ljudi oko mene i razotkrivanje napada ili celije nakon napada.

 

Koliko vas koristi gmail? Google redovito daje uvid u poruke na zahtjev vlada.

8 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Torent kaže...

 Ne traze oni pristup za rjesavanje necega sto se vec dogovdilo vec za prevenciju. citat iz clanka:"Ovaj je slučaj ponovno potaknuo staru raspravu koja se vodi u Velikoj Britaniji o tome trebaju li obavještajne agencije i policija imati, u posebnim slučajevima, otvorena "stražnja vrata" za pristup komunikaciji korisnika koji su označeni kao potencijalna teroristička prijetnja."

 

Niej to bas tako jednostavno. Svi smo mi za privatnost dok ne nastradamo mi ili neko nama blizak a onda pljujemo po suzbama koje to nisu sprijecile.....

 Potencijalna prijetnja? Šta to znači?

Postoje već odavno pravni alati, ali za njih treba netko dignuti dupe i napraviti nešto korisno. Kada netko priprema napad onda se zqatraži nalog pa se u stan, vozilo, stvari postave prislušni uređaji, osobu se fizički nadzire itd.

Sintagma "potencijalna prijetnja" znači da te bilo tko može označiti kao opasnog i pratiti tvoju elektroničku komunikaciju bez naloga i nadzora.

 

Realno, terorizam koliko god je grozan za one koji nastradaju, nije ništa prema automobilima, kuhinjskim noževima, stepenicama, nezadovoljnim susjedima ili ljubavnim partnerima. SAD je praktično uveo policijsku državu od 9/11 radi 3000 poginulih, a svake godine 10 PUTA više ih nastrada u prometu. Još toliko od oružja. O čemu razgovaramo.

Ja rekoh
8 godina
odjavljen
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom

Nigdje ja ne zagovaram niti jednu niti drugu stranu nego kazem da to nije crno-bijelo i da obje strane da tako kažem imaju argumente koji nisu bez osnova....

10 godina
offline
Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

Ha, po meni vrlo jednostavno. Ako je u pitanju nečija privatnost i nečiji život. Nedužni.

Biram pak nedužni život.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Feudalac kaže...
Torent kaže...

 Ne traze oni pristup za rjesavanje necega sto se vec dogovdilo vec za prevenciju. citat iz clanka:"Ovaj je slučaj ponovno potaknuo staru raspravu koja se vodi u Velikoj Britaniji o tome trebaju li obavještajne agencije i policija imati, u posebnim slučajevima, otvorena "stražnja vrata" za pristup komunikaciji korisnika koji su označeni kao potencijalna teroristička prijetnja."

 

Niej to bas tako jednostavno. Svi smo mi za privatnost dok ne nastradamo mi ili neko nama blizak a onda pljujemo po suzbama koje to nisu sprijecile.....

 Potencijalna prijetnja? Šta to znači?

Postoje već odavno pravni alati, ali za njih treba netko dignuti dupe i napraviti nešto korisno. Kada netko priprema napad onda se zqatraži nalog pa se u stan, vozilo, stvari postave prislušni uređaji, osobu se fizički nadzire itd.

Sintagma "potencijalna prijetnja" znači da te bilo tko može označiti kao opasnog i pratiti tvoju elektroničku komunikaciju bez naloga i nadzora.

 

Realno, terorizam koliko god je grozan za one koji nastradaju, nije ništa prema automobilima, kuhinjskim noževima, stepenicama, nezadovoljnim susjedima ili ljubavnim partnerima. SAD je praktično uveo policijsku državu od 9/11 radi 3000 poginulih, a svake godine 10 PUTA više ih nastrada u prometu. Još toliko od oružja. O čemu razgovaramo.

Znaci, trebali bi ignorirati prijetnju koju predstavljaju terorizam jer vise ljudi umre u automobilskim nesrecama ili zbog pusenja?!?

 

Automobilskih nesreca ce biti jer ljudi trebaju prijevoz, kuhinjske nozeve ne mozemo prestati prodavati jer se u 99.99999 slucajeva koriste za kuhanje, stepenice su potrebne da se popnemo na kat, itd... Ali to ne znaci da ces na auto staviti siljke, da ces kuhinjske nozeve napraviti tako da bolje pikaju umjesto rezu, da ces na stepenice staviti sloj da se sto vise sklizu. O cemu kod pricali, trebamo stremiti da bude sto ugodnije za koristenje i da se minimizira zloupotreba ili slucajne zrtve - isto vrijedi i za moderne komunikacijske kanale.

 

Spijunske sluzbe bi trebale moci skenirati poruke i tagirati one koje su na terror watchlist ili one koje se trigeriraju na odredene uzorke. Vec to radi sa gmailom, yahoom itd, ne vidim zasto bi messaging usluge bile iznimka.

16 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom

 

Kako bi bilo da neko od konzumenata te spike "privatnost ili neduzni zivoti" malo razmisli da uopste nije u pitanju takav izbor.

Sve sto je ovdje u pitanju je da su jedva docekali ovakvo nesto da kazu, hej ovo bi se moglo iskoristiti da proguramo zakone o zabrani enkripcije...

 

Za one kojima je mrsko procitati cijeli clanak, ovo je mozda kljucni dio:

 

The 2015 terrorist attacks on Paris were seemingly planned and executed with not-encrypted SMS messages sent via prepaid burner phones.

...

Even if by some miracle the UK government succeeds in gaining access to WhatsApp, what's to stop terrorists from moving to another service that doesn't yet have a governmental backdoor, or from taking some code from Github and making their own encrypted messaging tool? To paraphrase that massively overused adage, if we outlaw encryption, only outlaws will have encryption.

 

 Ili ovo iz komentara:

Part of the reason they can get away with selling this nonsense to the public is because of the ability to make a soundbite - "Encryption=terrorism" gets an emotional response from people. Doesn't matter that it's wrong, not to mention potentially harmful in that it would be ineffective and divert resources from more effective problem-solving. If you get people to react you're almost all of the way there to getting support.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.3.2017 21:07 (knight).
8 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Originalni_manic kaže...

Znaci, trebali bi ignorirati prijetnju koju predstavljaju terorizam jer vise ljudi umre u automobilskim nesrecama ili zbog pusenja?!?

 

Automobilskih nesreca ce biti jer ljudi trebaju prijevoz, kuhinjske nozeve ne mozemo prestati prodavati jer se u 99.99999 slucajeva koriste za kuhanje, stepenice su potrebne da se popnemo na kat, itd... Ali to ne znaci da ces na auto staviti siljke, da ces kuhinjske nozeve napraviti tako da bolje pikaju umjesto rezu, da ces na stepenice staviti sloj da se sto vise sklizu. O cemu kod pricali, trebamo stremiti da bude sto ugodnije za koristenje i da se minimizira zloupotreba ili slucajne zrtve - isto vrijedi i za moderne komunikacijske kanale.

 

Spijunske sluzbe bi trebale moci skenirati poruke i tagirati one koje su na terror watchlist ili one koje se trigeriraju na odredene uzorke. Vec to radi sa gmailom, yahoom itd, ne vidim zasto bi messaging usluge bile iznimka.

 Posve suprotno, ne treba ignorirati terorizam. Treba ga staviti u kontekst realne opasnosti.

To što ti nemaš sada što skriti je najgluplji mogući razlog za odbacivanje privatnosti. Trebali smo cijelu povijest da bi u zadnjih 50-tak godina po prvi put dobili pravo na privatnost, a sada ćemo ga se odreći zbog događaja čija je vjerojatnost manja nego da umreš od komplikacija obične gripe. Za 9/11 su imali konkretnu, ozbiljnu i provjerenu informaciju pribavljenu starim dobrim policijskim poslom pa nitko ništa nije napravio. Zašto misliš da će more podataka neusporedivo manje kvalitete rezultirati boljim rezultatima?

 

Špijuni neka se snađu kao što su to uvijek radili. Ili neka se konačno konstruktivno upliću u poslove na Bliskom istoku pa će terorizam nestati sam od sebe. Ne zaboravi - rat je teror bogatih, terorizam rat siromašnih. I tu isto govorimo o omjeru koji je otprilike tri četiri reda veličine gori kad ga provode bogati.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Feudalac kaže...
Originalni_manic kaže...

Znaci, trebali bi ignorirati prijetnju koju predstavljaju terorizam jer vise ljudi umre u automobilskim nesrecama ili zbog pusenja?!?

 

Automobilskih nesreca ce biti jer ljudi trebaju prijevoz, kuhinjske nozeve ne mozemo prestati prodavati jer se u 99.99999 slucajeva koriste za kuhanje, stepenice su potrebne da se popnemo na kat, itd... Ali to ne znaci da ces na auto staviti siljke, da ces kuhinjske nozeve napraviti tako da bolje pikaju umjesto rezu, da ces na stepenice staviti sloj da se sto vise sklizu. O cemu kod pricali, trebamo stremiti da bude sto ugodnije za koristenje i da se minimizira zloupotreba ili slucajne zrtve - isto vrijedi i za moderne komunikacijske kanale.

 

Spijunske sluzbe bi trebale moci skenirati poruke i tagirati one koje su na terror watchlist ili one koje se trigeriraju na odredene uzorke. Vec to radi sa gmailom, yahoom itd, ne vidim zasto bi messaging usluge bile iznimka.

 Posve suprotno, ne treba ignorirati terorizam. Treba ga staviti u kontekst realne opasnosti.

To što ti nemaš sada što skriti je najgluplji mogući razlog za odbacivanje privatnosti. Trebali smo cijelu povijest da bi u zadnjih 50-tak godina po prvi put dobili pravo na privatnost, a sada ćemo ga se odreći zbog događaja čija je vjerojatnost manja nego da umreš od komplikacija obične gripe. Za 9/11 su imali konkretnu, ozbiljnu i provjerenu informaciju pribavljenu starim dobrim policijskim poslom pa nitko ništa nije napravio. Zašto misliš da će more podataka neusporedivo manje kvalitete rezultirati boljim rezultatima?

 

Špijuni neka se snađu kao što su to uvijek radili. Ili neka se konačno konstruktivno upliću u poslove na Bliskom istoku pa će terorizam nestati sam od sebe. Ne zaboravi - rat je teror bogatih, terorizam rat siromašnih. I tu isto govorimo o omjeru koji je otprilike tri četiri reda veličine gori kad ga provode bogati.

Razumijem jako dobro razumijem argumente "zasto ne". Ali isto tako - zivim u Londonu, napad koji se dogodio neki dan srecom nije ozlijedio (ili gore) ikoga koga ja znam, ali mogao je - bio sam na tom mjestu par tjedana prije sa prijateljem iz Zagreba, njegovom zenom i malom kcerkom. 

 

Ja ne zelim odbaciti privatnost - nego kazem da spijunske agencije postoje sa razlogom i da ih se treba omoguciti da rade svoj posao, privatnost treba biti uravnotezena sa sigunosti.

 

Ne znam da li ce more podataka rezultirati icime, ali ako nemaju podatke onda sigurno nece.

 

Reci da je rat teror bogatih a terorizam rat siromasnih je jako velika simplifikacija necega sto je oduvijek postajalo i postojati ce, tako da nema smila diskutirati u ovoj raspravi. 

 

Ocito we have to agree to disagree. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Još bi bolje podatke skupili kada bi mogli neometano ulaziti u stanove i urede, a tek kada bi mogli bez naloga i objašnjenja hapsiti ljude i mučiti ih. Terorizam bi bio potpuno iskorjenjen.

Recimo u Jugi nije bilo ni približno pljački banaka koliko ih ima sada, kada policija ima znatno manje ovlasti. Siguran sam da ih u Sj. Koreji ima još manje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
Feudalac kaže...
Torent kaže...

 Ne traze oni pristup za rjesavanje necega sto se vec dogovdilo vec za prevenciju. citat iz clanka:"Ovaj je slučaj ponovno potaknuo staru raspravu koja se vodi u Velikoj Britaniji o tome trebaju li obavještajne agencije i policija imati, u posebnim slučajevima, otvorena "stražnja vrata" za pristup komunikaciji korisnika koji su označeni kao potencijalna teroristička prijetnja."

 

Niej to bas tako jednostavno. Svi smo mi za privatnost dok ne nastradamo mi ili neko nama blizak a onda pljujemo po suzbama koje to nisu sprijecile.....

 Potencijalna prijetnja? Šta to znači?

Postoje već odavno pravni alati, ali za njih treba netko dignuti dupe i napraviti nešto korisno. Kada netko priprema napad onda se zqatraži nalog pa se u stan, vozilo, stvari postave prislušni uređaji, osobu se fizički nadzire itd.

Sintagma "potencijalna prijetnja" znači da te bilo tko može označiti kao opasnog i pratiti tvoju elektroničku komunikaciju bez naloga i nadzora.

 

Realno, terorizam koliko god je grozan za one koji nastradaju, nije ništa prema automobilima, kuhinjskim noževima, stepenicama, nezadovoljnim susjedima ili ljubavnim partnerima. SAD je praktično uveo policijsku državu od 9/11 radi 3000 poginulih, a svake godine 10 PUTA više ih nastrada u prometu. Još toliko od oružja. O čemu razgovaramo.

 Cestovni promet je prepoznat kao potencijalna prijetnja i zato imaš masu zakona i pravila da bi te se zaštitilo. Kad nastradaš u prometu, a nisi se pridržavao pravila i zakona ne možeš prigovarati državi da te nije zaštitila. Ako državne službe nisu primjetile i spriječile teroristički napad, onda imaš puno pravo galamiti da ne rade svoj posao za koji su plaćene iz tvojih poreznih davanja. To sto se donose nebulozni zakoni i pravila u svrhu ranih otkrivanja "potencijalne prijetnje" za državu nije bitno, glavno da se nešto radi. 

Life is a sexually transmitted disease and there is a 100% mortality rate.
15 godina
neaktivan
offline
Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

To što oni traže nema nikakvog smisla. Ako će tvrtke morati ugraditi stražnja vrata i ako će njihovo postojanje biti javno poznato, onda ti komunikacijski kanali više neće biti sigurni i teroristi ih neće koristiti tako da im taj plan sa stražnjim vratima propada u vodu.

 

Puno jednostavnije bi bilo proglasiti enkripciju jaču on 32-bita ilegalnom (jer pošteni ljudi navodno ionako nemaju što skrivati, zar ne? ). Tada bi sve koji koriste jaču enkripciju automatski mogli proglasiti teroristima i problem riješen ili nije.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Britanci ponovno traže pristup kriptiranim komunik

Meni prvo zapada za oko ovo kategoriziranje pi*darija: ako je napadač imao Kur'an u kući onda je očito terorist, a ako nije, onda je samo ekscitirani luđak. U pravilu se u svim slučajevima radi o ljudima koji su ušli u stanje pomračenja uma zbog vjerojatnih enormnih psihičkih pritisaka na vlastitom planu i takvi su spremni na sulude akcije. Takvi su uvijek postojali i uvijek će postojati, bez obzira na "light motiv": optužili za to FPS igre ili religije. Treba dakako napomenuti da njihov broj raste što su veće tenzije u društvu zbog razno-raznih sustavnih devijacija koje u suštini imaju ekonomsku podlogu.

 

No da se vratim na početnu misao. Terorizmom se proglašava sve što ide u korist ukorijenjenom mindsetu, dok se ignorira ono što tomu ne ide u prilog (npr. porast međurasnog nasilja u SAD-u nitko ne etiketira kao terorizam, ili ako se pilot Germanwingsa zabije u planinu), a sve s ciljem da se ostvari veća sigurnost svoje vlastite pozicije - vlast želi ostati na vlasti, vladajući interesi žele ostati vladajući. Kako to osigurati? Ha, povećanjem kontrole... očito. I zato im sad smeta enkripcija. Urnebes.

 

Da je zbilja toj vladajućoj kasti u interesu suzbijanje terorizma, samo djelić tog bogatstva koje se generira i novaca koji se štancaju u FED-u ili ECB-u, mogli bi se preusmjeriti na problematična područja gdje ima najviše nestabilnosti i hop - malo kome će padati na pamet da se razoni bombom, bilo radi religije, bilo radi FPS igre?

 

I iako sam ateist, i općenito religije ne žalim previše niti marim za njih, moram reći da ovo što se radi Islamu na Zapadu zaista nije fer. Isti sadržaj kao kršćanstvo samo drugo pakiranje, a sad odjednom je sve Islam kriv. Eh.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
 
2 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Britanci ponovno traže pristup kriptiranim kom
desh kaže...

 Cestovni promet je prepoznat kao potencijalna prijetnja i zato imaš masu zakona i pravila da bi te se zaštitilo. Kad nastradaš u prometu, a nisi se pridržavao pravila i zakona ne možeš prigovarati državi da te nije zaštitila. Ako državne službe nisu primjetile i spriječile teroristički napad, onda imaš puno pravo galamiti da ne rade svoj posao za koji su plaćene iz tvojih poreznih davanja. To sto se donose nebulozni zakoni i pravila u svrhu ranih otkrivanja "potencijalne prijetnje" za državu nije bitno, glavno da se nešto radi. 

 Pa to i jest problem. Narušavanja privatnosti neće smanjiti terorizam. Netko, od krvi i mesa, treba svaku prijetnju procijeniti i po potrebi nešto poduzeti. Na primjeru 9/11 se vidjelo da črvsta provjerena informacija prikupljena klasičnim radom nije došla do vrha menadžmenta i nije ništa poduzeto. Zamisli što se događa sada kada imaju milijarde informacija gotovo nikakve kvalitete. Apsolutno ništa. Čak su i gotovo svi zadnji počinitelji po evropi bili obrađivani zbog sumnje na ovakve aktivnosti pa i praćeni dulje ili kraće vrijeme i opet nisu uspjeli biti spriječeni. Znači, nije stvaru u nemanju saznanja već u operativnoj obradi istih. Određeni broj napada se ne može spriječiti, radikalizirani pojedinci će se uvijek provući kroz bilo kakvu mrežu i napraviti to što misle.

 

Kako to da kod nas, u Sloveniji i još nekim zemljama nema ovakvih aktivnosti?

Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice