Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

poruka: 29
|
čitano: 4.541
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware".
10 godina
online
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Idiotizam.

Kaj bi ja išao raditi zlo?

Ako su vam podaci na vašem kompjuteru toliko važni, radite redovito backup ili pak uložite u dobra AV rješenja i ostale igrače kontra takve gamadi.

Dođe 10 puta jeftinije, te se ne morate pro*urvati za šačicu para ili bitnih bitova podataka...

Ak' Vam ta radnja nije problem, onda se ovo gore ne odnosi na Vas.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
3 1 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Ajde Kajfež Marko uzmi si Fausta Webear i auapurin liloita se zvala :P
Mirsad
8 godina
odjavljen
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Ništa ne može zamijenuti backup...

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Ljepo radiš redoviti backup, i ako dođe do ovoga samo se vrati stanje na prethodno i ostalo ti 5000 kuna u đepu

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Svi mi na ovom forumu to znamo, ali prosječan korisnik ne zna prebaciti podatke sa desktopa na d:/podatci a tek neki napredniji način backupa.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
sirka666 kaže...

Svi mi na ovom forumu to znamo, ali prosječan korisnik ne zna prebaciti podatke sa desktopa na d:/podatci a tek neki napredniji način backupa.

Nisam baš strućan,ali zar taj ransomware ne zakljuca sve particije?Ako da,onda d:/podatci nemaju svrhe!

 

Uvjek me je zanimalo,dali bi pomogao u slucaju ramsonwarea i ostale gamadi deep freeze,poprilicno heben programcic koji  nakon svakoga restarta vrace sve onako kako je bilo nakon njegove instalacije!?

Znam da smo mi u skoli radili sve i svasta na njihovm kompovima i taj mali programcic je uvjek vracao na pocetak!

 

Eh sada,kada bi se deep freeze instalirao samo da djeluje na C particiju(di su Windowsi),a ostale particije nam sluze samo za pohranu-dali bi to uopce sljakalo?

Deep freeze vs ransomware,eh to bih volio vidjeti!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
16 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Zakljucava sve sto ke vidljivo OSu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Milka30 kaže...
sirka666 kaže...

Svi mi na ovom forumu to znamo, ali prosječan korisnik ne zna prebaciti podatke sa desktopa na d:/podatci a tek neki napredniji način backupa.

Nisam baš strućan,ali zar taj ransomware ne zakljuca sve particije?Ako da,onda d:/podatci nemaju svrhe!

 

Uvjek me je zanimalo,dali bi pomogao u slucaju ramsonwarea i ostale gamadi deep freeze,poprilicno heben programcic koji  nakon svakoga restarta vrace sve onako kako je bilo nakon njegove instalacije!?

Znam da smo mi u skoli radili sve i svasta na njihovm kompovima i taj mali programcic je uvjek vracao na pocetak!

 

Eh sada,kada bi se deep freeze instalirao samo da djeluje na C particiju(di su Windowsi),a ostale particije nam sluze samo za pohranu-dali bi to uopce sljakalo?

Deep freeze vs ransomware,eh to bih volio vidjeti!

 To je naveo ka primjer jednosavnog zadatka a ne da ce to ista pomoci... Nisam siguran sta ce ti deepfreez napraviti ali znam da backup na drobox pomaze jer dropbox automatski vrati prehodnu verziju filea... Ne znam za ostale cloud usluge ali ovo je mog zeta spasilo (i to sto sestra nije palila komp par dana na kjem su ostale kopije podataka sinhronizovane sa dropboxom.....)

16 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Milka30 kaže...
sirka666 kaže...

Svi mi na ovom forumu to znamo, ali prosječan korisnik ne zna prebaciti podatke sa desktopa na d:/podatci a tek neki napredniji način backupa.

Nisam baš strućan,ali zar taj ransomware ne zakljuca sve particije?Ako da,onda d:/podatci nemaju svrhe!

 

Uvjek me je zanimalo,dali bi pomogao u slucaju ramsonwarea i ostale gamadi deep freeze,poprilicno heben programcic koji  nakon svakoga restarta vrace sve onako kako je bilo nakon njegove instalacije!?

Znam da smo mi u skoli radili sve i svasta na njihovm kompovima i taj mali programcic je uvjek vracao na pocetak!

 

Eh sada,kada bi se deep freeze instalirao samo da djeluje na C particiju(di su Windowsi),a ostale particije nam sluze samo za pohranu-dali bi to uopce sljakalo?

Deep freeze vs ransomware,eh to bih volio vidjeti!

 

Shadow Defender uspjesno odradjuje takve stvari.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom

Odradjuje u smislu da ne treba backup ili odradjuje u smislu radi isto kao deep freez....

16 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Ne znam tocno kako radi DF (cini mi se slicno kao i SD), ali da slicnije DF...ovo nije backup program.

Backup je uvijek MUST HAVE.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom

I nema alternativu.....

10 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
djigibao kaže...

Shadow Defender uspjesno odradjuje takve stvari.

 

 Što točno radi taj alat ???? 

Na koji način štiti podatke ? 

 

16 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Kod pokretanja taj program virtualizira sve particije na pc.
Znaci, sve sto se desava na tom pc dok je sd ukljucen ne primjenjuje se na "pravom" pc-u.
Nakon restarta pc-a sve se vraca u stanje kakvo je bilo prije pokretanja.
Ako se nesto skine sa interneta i zeli se to zadrzati (npr neka mp3 pjesma) postoji opcija u programu koja dopusta samo toj datoteci da se zapise na "pravi" pc, takva datoteka ostaje i nakon ponovnog pokretanja.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
djigibao kaže...
Kod pokretanja taj program virtualizira sve particije na pc.
Znaci, sve sto se desava na tom pc dok je sd ukljucen ne primjenjuje se na "pravom" pc-u.
Nakon restarta pc-a sve se vraca u stanje kakvo je bilo prije pokretanja.
Ako se nesto skine sa interneta i zeli se to zadrzati (npr neka mp3 pjesma) postoji opcija u programu koja dopusta samo toj datoteci da se zapise na "pravi" pc, takva datoteka ostaje i nakon ponovnog pokretanja.

Da,i Deep freeze isto to radi.Zaista mocan program,Sva racunala u mojoj bivsoj skoli bila su "lockana" deep freezom i sada zamislite,kada serviseri,programeri,web dizajneri i ostali "hakeri" krenu u sustavno software-sko unistavanje tadasnjega XP-a,a zaista bilo nas je svakakvih bisera i zacudo,nikako ga nismo mogli shebati sta god radili!

Cak i deinstalaciju je imao zahebanu,morao si koristiti isti deep freeze koji si instalirao,jer kroz ponovu instalaciju,uz password naravno,mogao si ga deinstalirati.Nije pomoglo ako si skinuo sa neta install!

Ma lud program do jaja!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
15 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Backup ne pomaže, jer će i njega ransomware nekriptirati, kao i originalne datoteke. Deep Freeze i slični ne pomažu, jer ako definiraš mape sa svojim podacima da exclude-a, ransomware ih nekriptira, nakon restarta ransomware ne postoji (deep freeze vrati stanje susutava), ali tvoje datoteke ostanu enkriptirane.

 

Moraš imati sustav koji zadovoljava ove uvjete:

1) backup na lokaciju na koju NEMAŠ WRITE pravo

2) write pravo da ima samo jedan account, onaj koji koristi backup software. Ostali imaju najviše READ-ONLY na backup mapu.

3) backup mora podržavati verzioniranje datoteka - za slučaj kad kriptirani originali pregaze backup

 

To ispunjava ovakav sustav:

- share folder na NAS-u koji podržava accounte i permissione. Ja koristim Synology.

- na NAS-u kreiraš account sa WRITE pravom na Backup mapu. Provjeri da NITKO drugi nema write.

- na PC-u provjeri da prema NAS-u ne koristiš nikakav admin account, odnosno account koji koristiš da ima samo READ na backup mapu

Veeam Endpoint Backup program podesiš da koristi account sa WRITE pravima (ima opciju da ukucaš username i pwd za upristup udaljenoj dijeljenoj mapi)

- podesiš Veeam da backupira cijelu particiju na kojoj su ti vrijedni podaci. Backup particije ide max brzinom diskova (oko 80 MB/sec), opcija backupa pojedinih mapa je previše spora (3 MB/sec).

- podesiš da čuva verzije x dana. Recimo 14 dana bi trebalo biti dovoljno. Veeam ima iznimno dobar algoritam i sprema samo promjene, pa je svaki backup nakon inicijalnog vrlo vrlo mali, i možeš bez problema čuvati povijest i za dulje periode vremena, jer ne zauzimaju puno mjesta.

 

Ako dođe ransomware, neće imati write prava na backup. Kriptirati će originale.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Za Shadow Defender ne moras radit exclude folder.

Dok si u tzv Shadow Modu, klike se desnim misom na datoteku/folder koji se zeli zadrzati i zatim na opciju Commit Now. I to je to, nije potrebno (niti je preporucljivo) stavljati bilo kakav folder u exclude.

Molim ne siriti dezinformacije ukoliko nisi upoznat sa doticnim programom.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom

Puno je jednostavnije koristiti cloud. kao sto rekoh dropbox odradi sve sam preko noci za ostale ne znam....

13 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom

Jel štiti Shadow Defender od Petye?

16 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Naravno, imas video par postova gore...a i vec sam pisao o tome u Ultimativnoj.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Torent kaže...

Puno je jednostavnije koristiti cloud. kao sto rekoh dropbox odradi sve sam preko noci za ostale ne znam....

Slažem se, ali clud ima bitno ograničenje: pogodan je za jako male količine podataka.

Ja imam 1TB+ podatke koje treba backupirati. Čak i da plaćam mjesečno cloud prostor 2-3TB, vrijeme uploada u cloud, ako imam internet optiku 100Mbit/s download i 20Mbit/s upload, što je 2MByte/sec upload odnosno 6 dana.

Većina ljudi nema internet optiku 100Mbit/s/20Mbit/s nego ima upload oko 5Mbit/s, pa im traje ravno 23 dana. Download je nešto bolji, ali i dalje spor kao puž u odnosu na LAN.

 

Moja trenutna brzina je 80MB/sec za backup a 100 MB/sec za restore i ta brzina i storage mjesečno me košta ravno NULA kn.

Vrijeme za backup 1TB je 3.5h. Vs 23 dana cloud "brzine".

Zato velim da je cloud u redu, ali samo za sitne backupove, recimo do par desetaka GB.

 

djigibao - "Dok si u tzv Shadow Modu, klike se desnim misom na datoteku/folder koji se zeli zadrzati i zatim na opciju Commit Now."

Ako ću svaki put klikati commit now i gledati jel se nešto enkritpiralo ili nije, pa majke ti, ne treba mi virus koliko gnjavaže bi mi to oduzelo.

Da ne velim što se desi kad zaboraviš kliknuti commit - gubiš podatke. Koma.

 

Ova fora sa NAS-om je fire and forget. Nemaš brige ni pameti, samo radi. Jednako kao dropbox, samo što je dropbox ok ako imaš kojih desetak-dva GB za čuvati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 19:28 (Keso).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom

I ako nemas para za NAS....

13 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Ja backup podataka radim u cloud (pCloud i MEGA) i na prijenosni disk. Nikada nisam primio ransomware i ne mislim da ću ga ikada dobiti. Na D: i prijenosnom disku imam još system image, tako da ako i dobijem jednostavno vratim sustav i problem riješen. Od zaštite imam Avast!, GlassWire i Adguard u pregledniku i to je to - ništa mi drugo ne treba. Isto tako, imam i Shadow Defender, ali njega uključujem samo kada skinem neki program pa ga testiram u 'virtualnom' okruženju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 19:39 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Podatke je moguće kategorizirati prema važnosti, pa one koje bi u krajnjem slučaju prežalio, backupiraš lokalno, a one bez kojih ne bi nikako mogao backupiraš dodatno i na cloud.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Locirati, uhititi, prosuti po velebitu 

Spija
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Keso kaže...

Backup ne pomaže, jer će i njega ransomware nekriptirati, kao i originalne datoteke. Deep Freeze i slični ne pomažu, jer ako definiraš mape sa svojim podacima da exclude-a, ransomware ih nekriptira, nakon restarta ransomware ne postoji (deep freeze vrati stanje susutava), ali tvoje datoteke ostanu enkriptirane.

 

Moraš imati sustav koji zadovoljava ove uvjete:

1) backup na lokaciju na koju NEMAŠ WRITE pravo

2) write pravo da ima samo jedan account, onaj koji koristi backup software. Ostali imaju najviše READ-ONLY na backup mapu.

3) backup mora podržavati verzioniranje datoteka - za slučaj kad kriptirani originali pregaze backup

 

To ispunjava ovakav sustav:

- share folder na NAS-u koji podržava accounte i permissione. Ja koristim Synology.

- na NAS-u kreiraš account sa WRITE pravom na Backup mapu. Provjeri da NITKO drugi nema write.

- na PC-u provjeri da prema NAS-u ne koristiš nikakav admin account, odnosno account koji koristiš da ima samo READ na backup mapu

Veeam Endpoint Backup program podesiš da koristi account sa WRITE pravima (ima opciju da ukucaš username i pwd za upristup udaljenoj dijeljenoj mapi)

- podesiš Veeam da backupira cijelu particiju na kojoj su ti vrijedni podaci. Backup particije ide max brzinom diskova (oko 80 MB/sec), opcija backupa pojedinih mapa je previše spora (3 MB/sec).

- podesiš da čuva verzije x dana. Recimo 14 dana bi trebalo biti dovoljno. Veeam ima iznimno dobar algoritam i sprema samo promjene, pa je svaki backup nakon inicijalnog vrlo vrlo mali, i možeš bez problema čuvati povijest i za dulje periode vremena, jer ne zauzimaju puno mjesta.

 

Ako dođe ransomware, neće imati write prava na backup. Kriptirati će originale.

 Ili koristis eksterni disk/diskove. Nakon backupa ih iskljucis i ako se sranje desi miran si. Radis backup jednom tjedno i to je to.

15 godina
odjavljen
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

Jedino sto sam koristio je deep freeze, a onda sam skuzio da mi tako nesto i ne treba i da samo moze probleme napraviti.

Naravno, tada sam bio mladji, ludji i svasta pokusavao

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatno otključavanje datoteka ako se ransom
Zna li netko otkud naziv Popcorn time? Ima li veze s istoimenim programom i kakve?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Besplatno otključavanje datoteka ako se ransomware

ima ljudi toliko škrtih da nema šance da daju za ikoji program kamoli AV onda najskuplje plačaju u ovakvom slučaju

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice