AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči

poruka: 7
|
čitano: 2.201
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči".
16 godina
neaktivan
offline
AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči

Po čemu je 450 nm "štetnije" od 460 nm, postoji li ikakvo mjerenje ili znanstveni rad?

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči
Na sve žive organizme djeluje valna duljina svjetla. Tijekom evolucije, naš organizam se prilagođavao dobu dana, pa se danas zna da recimo plavičasta svjetlost monitora uvečer loše djeluje na spavanje jer "varamo" mozak.Znači, nije u pitanju samo temperatura svjetla, nego i valna duljina.

Jedna zanimljivost: valna duljina mjesečeve svjetlosti je 475nm. Kad sam se počeo baviti akvaristikom, radio sam tzv. moonlight osvjetljenje za akvarij i zalemio prve plave LED-ICE koje sam našao u Chipoteke. Uvečer se ugase neonske cijevi, upali moonlight i ribice lude... Tek kad sam stavio 475nm blue LED-ice ribice su odlazile na spavanje?! Znači, iako su bile u pitanju naoko identične plave diode, valna duljina svjetla jako utječe na ribice.
16 godina
neaktivan
offline
Re: AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči
Luciano kaže...
Na sve žive organizme djeluje valna duljina svjetla. Tijekom evolucije, naš organizam se prilagođavao dobu dana, pa se danas zna da recimo plavičasta svjetlost monitora uvečer loše djeluje na spavanje jer "varamo" mozak.Znači, nije u pitanju samo temperatura svjetla, nego i valna duljina.

Jedna zanimljivost: valna duljina mjesečeve svjetlosti je 475nm. Kad sam se počeo baviti akvaristikom, radio sam tzv. moonlight osvjetljenje za akvarij i zalemio prve plave LED-ICE koje sam našao u Chipoteke. Uvečer se ugase neonske cijevi, upali moonlight i ribice lude... Tek kad sam stavio 475nm blue LED-ice ribice su odlazile na spavanje?! Znači, iako su bile u pitanju naoko identične plave diode, valna duljina svjetla jako utječe na ribice.

Eh... ne, niti je moguće da bi mjesec reflektirao samo jednu valnu duljinu, niti je plava boja uopće dominantna, zelena je: http://chakraborti.com/2013/04/11/moonlit-nights-and-blue-skies/ ... niti dominantna boja išta posebno znači. Niti su riblje oči precizne kao spektrofotometar da mogu razlikovati valne duljine do u nanometar, niti su ljudske. Niti ova ili ona nijansa plave utječe ikako posebno. Uostalom, tijekom dana smo svi konstantno izloženi jačoj plavoj svjetlosti od Sunca nego što ijedan monitor može postići, jedino što to nije očigledno jer zbog ostatka spektra koji također postoji, doživljavamo bijelu ili žućkastu. Pa smo svejedno svi živi i nitko normalan ne razmišlja da izfiltrira dio dnevnog svjetla jer je "štetno".

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2015 10:29 (DigiMagic).
16 godina
offline
AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči

Sjećam se istraživanja vezanog uz prve LED žarulje, koje nisu imale potpuni spektar, a imale su jaki spajk u tom nekom plavom dijelu spektra, od kojeg ljudi nesvjesno ostaju budni dulje nego što bi trebalo - što je u stvari razlog zašto radna rasvjeta nikad nije žućkasta, nego više bijela, više plavih komponenti - a rasvjeta doma je žućkasta, poput svjetla zalaska sunca.

Proguglaj malo, mislim da sam info i linkove našao na ovom forumu o temi o LED žaruljama.

E sad, zašto je na tim monitorima svjetlo pomaknuto (koje svjetlo, pozadinsko, jel ne prikazuje boje ispravno, what?) ne znam.

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči
DigiMagic kaže...

Po čemu je 450 nm "štetnije" od 460 nm, postoji li ikakvo mjerenje ili znanstveni rad?

 

Razlika itekako postoji to sigurno, ali vratimo se sad na ovu vijest vezano za AOC monitore.U praksi tu nema ništa novo niti revolucionarno, a ostalo su marketinške fraze i glupandarije kao i obično.

 

Nije mi nikak jasno, zašto se u ovoj vijesti uopče spominje Dinamički kontrast od 80 milijuna???Takav kontrast je obično beskorisan, i služi samo kao marketinška glupandarija na kubik.

 

Treba spomenut najbitnije tehnikalije, i onda nema nikakvih zabuna niti zavrzlama.

 

- Statički kontrast 1000:1

 

- AU Optronics/Benq TN LCD panel

 

- Responce Time 1ms

 

- 60Hz

 

- AMD FreeSync tehnikalije

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=131&jumpto=4695495&sort=asc&view=flat

 

 

 

Kaj se tiče Anti-Blue-Light opcije, to je samo marketinški preimenovani nazivi za Benq Low Blue Light tehnikalije.Ovako nešto več odavno nije novost na monitorima. Sa navedenom opcijom prvi je krenuo Benq(Low Blue Light naljepnica na okviru monitora) na svojim jeftinim monitorima i to još prije dvije godine.Kao primjer tu je vrlo poznati Benq GW2760HS kojeg i ja koristim.

 

http://www.benq.com/product/monitor/GW2760HS/features/

 

 

Flicker-Free tehnikalije opet ništa novo, ali svakako vrlo poželjna i dobro došla opcija na svakom monitoru.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=101&jumpto=4506457&sort=asc&view=flat

 

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
13 godina
neaktivan
offline
Re: AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči
DigiMagic kaže...

Eh... ne, niti je moguće da bi mjesec reflektirao samo jednu valnu duljinu, niti je plava boja uopće dominantna, zelena je: http://chakraborti.com/2013/04/11/moonlit-nights-and-blue-skies/ ... niti dominantna boja išta posebno znači. Niti su riblje oči precizne kao spektrofotometar da mogu razlikovati valne duljine do u nanometar, niti su ljudske. Niti ova ili ona nijansa plave utječe ikako posebno. Uostalom, tijekom dana smo svi konstantno izloženi jačoj plavoj svjetlosti od Sunca nego što ijedan monitor može postići, jedino što to nije očigledno jer zbog ostatka spektra koji također postoji, doživljavamo bijelu ili žućkastu. Pa smo svejedno svi živi i nitko normalan ne razmišlja da izfiltrira dio dnevnog svjetla jer je "štetno".

 

Tijekom dana, da, ali ako noću buljiš u "dnevni" spektar/valnu duljinu, varaš mozak da je još dan... znači, ako tropske ribice borave pod svjetlom dnevne valne duljine, ne spavaju, jer je njima dan i obrnuto (uz to, ribe nemaju kapke). Da se nisam osobno uvjerio, ne bih vjerovao. Iskreno, nisam se nikad zamarao sa svjetlom, temperaturom i valnom duljinom istog dok nisam zaronio u akvaristiku. Točno postoje pravila kakva svjetla idu u morski akvarij, kakva u tropski slatkovodni, kakva idu za rast biljaka, koralja... ako fulaš svjetlo, onda biljke/koralji ne rastu, ribice su zblesirane, jave se alge. Znači, svi živi organizmi i te kako "raspoznaju" parametre svijetla, ali smo mi ljudi naučili da je svako svjetlo - svjetlo, pa tako u trgovinama možeš naći štedne sijalice od 3,000k sve do 10,000k i ne razmišljamo o posljedicama.

Isto tako sam primjetio da meni smeta LED pozadinsko osvjetljenje... dok sam imao CFT LCD TV, slika noću mi je pasala, danas kad na LED TV smanjim osvjetljenje, "zatoplim" sliku, oči me svejedno smetaju ?!

16 godina
neaktivan
offline
AOC-ovi monitori za igrače koji vole svoje oči

Pa da, to je sve logično, Sunčeva svjetlost se prolaskom kroz različitu debljinu vode različito profiltrira, pa su pojedini organizmi izevoluirali da im odgovara neka specifična varijanta. Backlighti od televizora variraju u kvaliteti. I dalje, međutim, ne vidim po čemu je 450 nm "opasnije" od 460, jer em oboje nas praši u oči desetljećima po cijele dane, em neupućeni teško da bi uopće prepoznali razliku, em ovisno o kvaliteti monitora ionako pod plavu emitiraju cijeli raspon od otprilike 400 do 500 nm. "Anti-blue", ako zbilja zadržava istu kvalitetu slike kao što se tvrdi, mora emitirati istu količinu plave kao i "obični" monitor, ne postoji drugi način da se dobije nepromjenjena vrijednost boja.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice