20 godina Linuxa

poruka: 111
|
čitano: 12.583
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "20 godina Linuxa".
13 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Upravo sam sada instalirao Ubuntu prvi put, u cast Linuxu za 20 godisnjicu.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis...
 
14 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
20 godina Linuxa

Sretan rođendan linux!

 

I još sljedećih 20 vrlo uspješnih godina.

 

U to ime najbolja reklama za linux ikada prikazana za vrijeme superbowla 2003 by IBM:

 

Oblik uvečanog iPhonea iz budućnosti.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 10:32 (Bypass).
 
21 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: 20 godina Linuxa

No sad. Clanak nije potpun bez ove slike

 

 

Link na vecu sliku

Povijest Linuxa u slici Povijest Linuxa u slici
Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 11:03 (syncmaster245b).
14 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Sretan rodendan linux i nadam se da cu te jos hrpu vremena koristit :)))

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 20 godina Linuxa

A kada vec mutimo vodu....

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Linus Benedict Torvalds - finski programer i otac Linux kernela ilitiga oni mali s kutije kinder čokoladica
xD 

how much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 11:37 (spliter).
 
1 0 hvala 4
15 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
hodovic97 kaže...

Upravo sam sada instalirao Ubuntu prvi put, u cast Linuxu za 20 godisnjicu.

Dobro došao!

D.L
16 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Sretan rođendan malo sa zakašnjenjem. Samo rasti i dalje... :)

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
20 godina Linuxa

Linux je napravio čudesa u svijetu informatike. Ma koliko ga i danas pljuvali i kudili, koristi se baš svugdje. Da ne spominjemo što mu je Google napravio :) Žalosno je što se još uvijek ne mogu dogovoriti oko nekih standarda kako bi krajnjim korisnicima sve to bilo jednostavnije i prihvatljivije.

http://www.appoteka.net/ - http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
20 godina Linuxa

20 godina...Prije svega thanks to Linus Torwaldsu za trud,ideju u približavanju UNIX-a običnim juzerima...Linux je daleko od alternative,štoviše,Open Source je ponudio nešto svima da koriste,i prilagođavaju sebi..OS koji raste i razvija se po želji onoga koji ga koristi.. s obzizirom na neprofitnu formu i uglavnom nepodršku komercijalnih struktura,Linux kao OS je napravio fantastičan pomak u kvalitativno-korisničkom smijeru.Neka tako i nastavi..{#}

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
20 godina Linuxa

Prvo sretan rođendan, tužno je šta danas većina ljudi nema pojma

šta je linux, a drugo oni koji neštp i znaju misle dad je to jedan terminal i

za upisivat i ništa više...

sam primjer ubuntu 11 kojeg trenutno iman, pa tu nema razlike od winsa,

skroz je pojednostavljeno i lako za rad, što više triba onda za jedan funkcionalni OS???

Najbolji osjećaj je upala mišića........ Krema Foruma!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 20 godina Linuxa
linuxjuzer kaže...

Prije svega thanks to Linus Torwaldsu za trud,ideju u približavanju UNIX-a običnim juzerima...

Zapravo, Stallman i njegov GNU su ipak odigrali vecu ulogu po tom pitanju.

 

Linus Torvalds bi bio nesto kao Han Solo  u Star Warsima.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 12:14 (syncmaster245b).
14 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa

Znaš šta triba, TREBA fakin support for games, programi većinom rade, a ako ne rade ima alternativa.

香港 - 47
13 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
El Manifico_Buster kaže...

Znaš šta triba, TREBA fakin support for games, programi većinom rade, a ako ne rade ima alternativa.

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Oblik uvečanog iPhonea iz budućnosti.
14 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Sretan rođendan linux-u i jos puno dobrih distri{#}.

The quieter you become, the more you are able to hear | where there is a shell , there is a way (◣_◢) 艾维诶艾娜 九百九十二...
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Sretan rodendan! :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
Bypass kaže...

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Ljudi to nikak da shvate očito. Ne radi komad hardvera, Linux je kriv. Ne radi neki program ili ga nema, Linux je kriv. Nema igara, Linux je kriv.

 

E pa NIJE. Ne radi komad hardvera, kriva je tvrtka koja je taj hardver proizvela. Ne radi neki program ili ga nema, krivi su developeri koji taj program nisu napisali za Linux. Nema igara, krivi su developeri koji ih nisu napisali za Linux.

 

Očito nikak da to shvate ljudi, e pa shvatite onda. Ako hoćete driver za komad hardvera imate dvije opcije: ili ga sami napisati pa na taj način pomoći zajednici ili pisati tvrtki koja je napravila taj hardver da počnu podržavati Linux i ako se skupi kritična masa, taj driver i izdati za Linux (a takvih je slučajeva bilo) EDIT: do sad sam na forumu vidio samo jednu osobu koja je ovo napravila, ako se ne varam to je bio mario.L_hr, slao je pismo tvrtki glede neke TV kartice ili nešto slično, svaka čast ;). Hoćete program ili igru, e pa pišite developerima, pokrećite peticije, potpisujte peticije...

 

Tak vam funkcionira zajednica koje ste i vi dio kad koristite Linux ili bilo koji drugi OSS.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 13:01 (1domagoj1).
14 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Sretan rođendan

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 12:53 (alexspalato).
 
1 2 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
20 godina Linuxa

Trebali bi više poraditi na Opengl-u da igre bolje rade na njemu i da budu ljepše od dx11 ili nadolazećeg dx12.Onda bi developeri bili voljniji raditi na igrama koje su multiplatformske i za windowse i za Linux.Ovako se većina drži directx-a koji je windows exkluziva.

 

Ali,happy bday Linux.Moj život na računalu bi bio dosadniji da te nema.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 13:01 (g12356).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
1domagoj1 kaže...
Bypass kaže...

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Ljudi to nikak da shvate očito. Ne radi komad hardvera, Linux je kriv. Ne radi neki program ili ga nema, Linux je kriv. Nema igara, Linux je kriv.

 

E pa NIJE. Ne radi komad hardvera, kriva je tvrtka koja je taj hardver proizvela. Ne radi neki program ili ga nema, krivi su developeri koji taj program nisu napisali za Linux. Nema igara, krivi su developeri koji ih nisu napisali za Linux.

 

Očito nikak da to shvate ljudi, e pa shvatite onda. Ako hoćete driver za komad hardvera imate dvije opcije: ili ga sami napisati pa na taj način pomoći zajednici ili pisati tvrtki koja je napravila taj hardver da počnu podržavati Linux i ako se skupi kritična masa, taj driver i izdati za Linux (a takvih je slučajeva bilo). Hoćete program ili igru, e pa pišite developerima, pokrećite peticije, potpisujte peticije...

 

Tak vam funkcionira zajednica koje ste i vi dio kad koristite Linux ili bilo koji drugi OSS.

upravo tako.Potrebno je malo truda,čak i bez toga da sve radi savršeno,no treba se potruditi.Zadovoljstvo postignutim je nemjerljivo..{#}

13 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
linuxjuzer kaže...
1domagoj1 kaže...
Bypass kaže...

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Ljudi to nikak da shvate očito. Ne radi komad hardvera, Linux je kriv. Ne radi neki program ili ga nema, Linux je kriv. Nema igara, Linux je kriv.

 

E pa NIJE. Ne radi komad hardvera, kriva je tvrtka koja je taj hardver proizvela. Ne radi neki program ili ga nema, krivi su developeri koji taj program nisu napisali za Linux. Nema igara, krivi su developeri koji ih nisu napisali za Linux.

 

Očito nikak da to shvate ljudi, e pa shvatite onda. Ako hoćete driver za komad hardvera imate dvije opcije: ili ga sami napisati pa na taj način pomoći zajednici ili pisati tvrtki koja je napravila taj hardver da počnu podržavati Linux i ako se skupi kritična masa, taj driver i izdati za Linux (a takvih je slučajeva bilo). Hoćete program ili igru, e pa pišite developerima, pokrećite peticije, potpisujte peticije...

 

Tak vam funkcionira zajednica koje ste i vi dio kad koristite Linux ili bilo koji drugi OSS.

upravo tako.Potrebno je malo truda,čak i bez toga da sve radi savršeno,no treba se potruditi.Zadovoljstvo postignutim je nemjerljivo..{#}

  E a dali python npr. zna komunicirati sa hardwerom?Ili koji jezik bi bio dobar za pravljenje softwera koji komunicira sa hardwerom,znači za kreaciju drivera,jezgara operativnih sustava i sl.?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
14 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
g12356 kaže...

Trebali bi više poraditi na Opengl-u da igre bolje rade na njemu i da budu ljepše od dx11 ili nadolazećeg dx12.Onda bi developeri bili voljniji raditi na igrama koje su multiplatformske i za windowse i za Linux.Ovako se većina drži directx-a koji je windows exkluziva.

 

Ali,happy bday Linux.Moj život na računalu bi bio dosadniji da te nema.

Nažalost,pokretač svega,pa tako i toga je novac..No da vidiš sa kojim budgetima rapolažu Linux timovi,prije bi pomislio da je to nečija osobna mjesečna plaća u MS-u..{#}..sa druge strane stoje pak neograničeni resursi za timove u MS-u..

kad vidim kako se Linux timovi velikodušno zahvaljuju čak i na donacijama od 1-5 dolara/eura..vidi se da su ti ljudi skromni i vrijedni entuzijasti koji samo žele napraviti nešto korisno svima i to za sitniš kojim tek plaćaju elementarne troškove.Skidam im kapu..RESPECT..{#}

 

14 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
g12356 kaže...
linuxjuzer kaže...
1domagoj1 kaže...
Bypass kaže...

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Ljudi to nikak da shvate očito. Ne radi komad hardvera, Linux je kriv. Ne radi neki program ili ga nema, Linux je kriv. Nema igara, Linux je kriv.

 

E pa NIJE. Ne radi komad hardvera, kriva je tvrtka koja je taj hardver proizvela. Ne radi neki program ili ga nema, krivi su developeri koji taj program nisu napisali za Linux. Nema igara, krivi su developeri koji ih nisu napisali za Linux.

 

Očito nikak da to shvate ljudi, e pa shvatite onda. Ako hoćete driver za komad hardvera imate dvije opcije: ili ga sami napisati pa na taj način pomoći zajednici ili pisati tvrtki koja je napravila taj hardver da počnu podržavati Linux i ako se skupi kritična masa, taj driver i izdati za Linux (a takvih je slučajeva bilo). Hoćete program ili igru, e pa pišite developerima, pokrećite peticije, potpisujte peticije...

 

Tak vam funkcionira zajednica koje ste i vi dio kad koristite Linux ili bilo koji drugi OSS.

upravo tako.Potrebno je malo truda,čak i bez toga da sve radi savršeno,no treba se potruditi.Zadovoljstvo postignutim je nemjerljivo..{#}

  E a dali python npr. zna komunicirati sa hardwerom?Ili koji jezik bi bio dobar za pravljenje softwera koji komunicira sa hardwerom,znači za kreaciju drivera,jezgara operativnih sustava i sl.?

svaki temeljni jezik je baziran na matematici..COBOL,PASCAL,FORTRAN,pa tako i PYTHON..štoviše još je jednostavniji...zamisli Phyton kao ono,što je Open Office MS Officeu..naravno da matematika jako dobro komunicira sa hardware-om..

16 godina
offline
20 godina Linuxa

U početku je Linus želio ga nazvati Freax, no prijatelj koji je upravljao FTP poslužiteljem na kojem se nalazio izvorni koda nazvao je mapu "linux" te je to ime na kraju i prevladalo.

 

Izgleda da je famozni prijatelj greškom umjesto 's' stisnuo 'x' i tako je nastalo ime! :D

Svakom poklopcu lonac!
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
g12356 kaže...

  E a dali python npr. zna komunicirati sa hardwerom?Ili koji jezik bi bio dobar za pravljenje softwera koji komunicira sa hardwerom,znači za kreaciju drivera,jezgara operativnih sustava i sl.?

Pa u C-u se pišu takve stvari.

linuxjuzer kaže...

svaki temeljni jezik je baziran na matematici..COBOL,PASCAL,FORTRAN,pa tako i PYTHON..štoviše još je jednostavniji...zamisli Phyton kao ono,što je Open Office MS Officeu..naravno da matematika jako dobro komunicira sa hardware-om..

Ha?

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
g12356 kaže...

  E a dali python npr. zna komunicirati sa hardwerom?Ili koji jezik bi bio dobar za pravljenje softwera koji komunicira sa hardwerom,znači za kreaciju drivera,jezgara operativnih sustava i sl.?

Naravno da zna komunicirati.

 

Ali driveri se pišu u C-u.

Oblik uvečanog iPhonea iz budućnosti.
14 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
1domagoj1 kaže...
Bypass kaže...

To nema nikakve veze s linux-om nego sa game developerima.

Ljudi to nikak da shvate očito. Ne radi komad hardvera, Linux je kriv. Ne radi neki program ili ga nema, Linux je kriv. Nema igara, Linux je kriv.

 

E pa NIJE. Ne radi komad hardvera, kriva je tvrtka koja je taj hardver proizvela. Ne radi neki program ili ga nema, krivi su developeri koji taj program nisu napisali za Linux. Nema igara, krivi su developeri koji ih nisu napisali za Linux.

 

Očito nikak da to shvate ljudi, e pa shvatite onda. Ako hoćete driver za komad hardvera imate dvije opcije: ili ga sami napisati pa na taj način pomoći zajednici ili pisati tvrtki koja je napravila taj hardver da počnu podržavati Linux i ako se skupi kritična masa, taj driver i izdati za Linux (a takvih je slučajeva bilo) EDIT: do sad sam na forumu vidio samo jednu osobu koja je ovo napravila, ako se ne varam to je bio mario.L_hr, slao je pismo tvrtki glede neke TV kartice ili nešto slično, svaka čast ;). Hoćete program ili igru, e pa pišite developerima, pokrećite peticije, potpisujte peticije...

 

Tak vam funkcionira zajednica koje ste i vi dio kad koristite Linux ili bilo koji drugi OSS.

 

Kad se govori o operacijskom sustavu i njegovim svojstvima, naravno da ključnu ulogu igra njegov ekosustav, počevši od podržanog hardware, raspoloživog softwarea, pa do drugih manje ili više apstraktnih svojstava. Ne vidim zašto bi se od običnih korisnika očekivalo da pišu svoje drivere ili da aktivistički sudjeluju u pritiscima na kompanije? 

 

Jedini proboj Linuxa u proizvode za široke mase je preko Androida gdje je Google riješio gorenavedene probleme. Baš me zanima kako bi se Android probio da je trebalo pisati svoje drivere ili slati pisma HTC-u da napiše drivere za kameru.

14 godina
protjeran
offline
20 godina Linuxa

Isprike..moj previd,naravno,driveriu C-u,malo sam se prisjetio početka Linux-a i pionirskog doba,pa nisam odgovorio..MEA CULPA..{#}

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: 20 godina Linuxa
inžinjer kaže...

Kad se govori o operacijskom sustavu i njegovim svojstvima, naravno da ključnu ulogu igra njegov ekosustav, počevši od podržanog hardware, raspoloživog softwarea, pa do drugih manje ili više apstraktnih svojstava. Ne vidim zašto bi se od običnih korisnika očekivalo da pišu svoje drivere ili da aktivistički sudjeluju u pritiscima na kompanije? 

 

Jedini proboj Linuxa u proizvode za široke mase je preko Androida gdje je Google riješio gorenavedene probleme. Baš me zanima kako bi se Android probio da je trebalo pisati svoje drivere ili slati pisma HTC-u da napiše drivere za kameru.

Isto tako ne vidim zašto bi linux (distribucije) bio "kriv" zato jer nema igara na njemu. I zašto se ne bi pritiskalo kompanije? Zašto ne bi ukazao želju da komad hardware-a koji si platio radi na operativnom sustavu koji voliš? Pogotovo ako nisi sam u tome, nego vas ima na tisuće, desetke tisuća.

 

 

Malo zaboravljaš server, koji jest proizvod za široke mase, odnosno koje koriste široke mase, kompanije, vlade itd. Preko 70% njih da budemo točniji.

 

 

Oblik uvečanog iPhonea iz budućnosti.
13 godina
neaktivan
offline
Re: 20 godina Linuxa
linuxjuzer kaže...
g12356 kaže...

Trebali bi više poraditi na Opengl-u da igre bolje rade na njemu i da budu ljepše od dx11 ili nadolazećeg dx12.Onda bi developeri bili voljniji raditi na igrama koje su multiplatformske i za windowse i za Linux.Ovako se većina drži directx-a koji je windows exkluziva.

 

Ali,happy bday Linux.Moj život na računalu bi bio dosadniji da te nema.

Nažalost,pokretač svega,pa tako i toga je novac..No da vidiš sa kojim budgetima rapolažu Linux timovi,prije bi pomislio da je to nečija osobna mjesečna plaća u MS-u..{#}..sa druge strane stoje pak neograničeni resursi za timove u MS-u..

kad vidim kako se Linux timovi velikodušno zahvaljuju čak i na donacijama od 1-5 dolara/eura..vidi se da su ti ljudi skromni i vrijedni entuzijasti koji samo žele napraviti nešto korisno svima i to za sitniš kojim tek plaćaju elementarne troškove.Skidam im kapu..RESPECT..{#}

 

  Ma nisam mislio na one koji već sada rade Linux igre,nego na one koji rade Windows igre da ako bi im se OpenGL pokazao boljim od Directx-a da bi i oni neke igre portali na Linux.

Pupi kaže...

U početku je Linus želio ga nazvati Freax, no prijatelj koji je upravljao FTP poslužiteljem na kojem se nalazio izvorni koda nazvao je mapu "linux" te je to ime na kraju i prevladalo.

 

Izgleda da je famozni prijatelj greškom umjesto 's' stisnuo 'x' i tako je nastalo ime! :D

  Ne,to je bilo namjerno,taj x je preuzet zato da ime ima sličnost sa Unix.

Bypass kaže...
inžinjer kaže...

Kad se govori o operacijskom sustavu i njegovim svojstvima, naravno da ključnu ulogu igra njegov ekosustav, počevši od podržanog hardware, raspoloživog softwarea, pa do drugih manje ili više apstraktnih svojstava. Ne vidim zašto bi se od običnih korisnika očekivalo da pišu svoje drivere ili da aktivistički sudjeluju u pritiscima na kompanije? 

 

Jedini proboj Linuxa u proizvode za široke mase je preko Androida gdje je Google riješio gorenavedene probleme. Baš me zanima kako bi se Android probio da je trebalo pisati svoje drivere ili slati pisma HTC-u da napiše drivere za kameru.

Isto tako ne vidim zašto bi linux (distribucije) bio "kriv" zato jer nema igara na njemu. I zašto se ne bi pritiskalo kompanije? Zašto ne bi ukazao želju da komad hardware-a koji si platio radi na operativnom sustavu koji voliš? Pogotovo ako nisi sam u tome, nego vas ima na tisuće, desetke tisuća.

 

 

Malo zaboravljaš server, koji jest proizvod za široke mase, odnosno koje koriste široke mase, kompanije, vlade itd. Preko 70% njih da budemo točniji.

 

 

  I moj favourite:preko 92% od 500 svjetskih najjačih superračunala koriste Linux,a samo 2% Windowse.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice