Orion uspješno završio pokusni let!

poruka: 32
|
čitano: 4.227
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Orion uspješno završio pokusni let!".
15 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!
Dakle, prakticki gledamo u Apollo v.2.0. Toliko price, a sve vec vidjeno prije 45 godina.
Malo sam razocaran.
Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
14 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

amateri, sta ces! :P

Moj PC  
1 4 hvala 0
15 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

članak: tradicionalno izvrstan {#}

 

tema: s obzirom na to da se ponašaju kao da prvi put lete u svemir, možda priče o lažiranju ondašnjih letova i nisu baš bez osnova. a i izgleda da je bolje svađati se nego surađivati s rusima. u korist svoje štete. amrima jedno čovjek mora priznati: doljedno su i beskompromisno budale. {#}

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 7 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

U nedostatku sredstava i tehnoloških rješenja za ozbiljan let u svemir može se povečati proizvodnja opijuma u Afganistanu. Time se doduše ne može doći do Marsa ali se može "pasti sa Marsa". Za početak dovoljno.

 
8 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!

Za one koji govore o lažiranju letova.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 10:10 (ROADRUNNER).
15 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
ROADRUNNER kaže...

Za one koji govore o lažiranju letova.

 

Sto se toga tice, ne treba ici dalje od argumenta da su Sovjeti prihvatili poraz u utrci za Mjesec. Da je postojala bilo kakva sumnja u amreicko slijetanje, mislim da bi nam Sovjeti vrlo rado ukazali na to.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
syncmaster245b kaže...
ROADRUNNER kaže...

Za one koji govore o lažiranju letova.

 

Sto se toga tice, ne treba ici dalje od argumenta da su Sovjeti prihvatili poraz u utrci za Mjesec. Da je postojala bilo kakva sumnja u amreicko slijetanje, mislim da bi nam Sovjeti vrlo rado ukazali na to.

mogao bi i gospon Ante reci nesto o tome.. skoro pa je ekspert sto se tice svemirskih letova.. a i jednom je bilo predavanje u zagrebackoj zvjezdarnici gdje je na lijep nacin , rjecnikom fizike (sto je pak neshvatljivo teoreticarima koji zive u maminom podrumu), pobijena svaki iole ozbiljiniji argument teoreticara zavjera (mislim da je taj decko danas student na PMFu).. zao mi je sto nigdje nema videa s tog predavanja, bio je gust gledati i slusati

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 11:59 (nixass).
15 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Sta se tice teorije zavjere. Dobar je filmic :D Ali cemu uopce takva 'hi-tech' objasnjenja? Govorimo o vremenu hladnog rata gdje se jako puno ljudi u americi, a i u rusiji bavi amaterskom astronomijom. Sletanje se moglo gledat sa dalekozorom malte ne :D Jako puno ljudi je to vidlo na svoje oci :D Nemoras bit na mjesecu da bi to vidio kao sto tvrdi simpaticni autor filmica. :D

 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Kad pročitam da Ameri nemaju novca za nekaj, odma mi prokrvari čir na hemeroidu.

Wenn ist das Nunstuck git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
 
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Svemirski cirkuski program se nastavlja. {#}

 

Ovo je zapravo Appolo 1.2

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
3 5 hvala 0
14 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Moje mišljenje je da je ovo je reusable modul koji može služiti za više zadaća (spajanje na svemirsku stanicu, sletanje na mjesec ili mars, letove sa ljudskom posadom, kombiniranje sa drugim modulima za teret/opremu itd.) i tu je razlika od modula iz Apollo programa. Elen Musk radi na reusable raketi tako da bi to onda smanjilo troškove letova. U biti, ovo su prvi logički koraci prema pravom svemirskom programu (svemirskom rudarenju, turizmu i naravno istraživanju).

 

Inaće, pravi boom svemirskog istraživanja i napretka se očekuje kod komercijalizacije letova, kako je bilo i u avijaciji.

xfire: GStyle|KIKI3000
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 17:13 (KIKI3ooo).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

 

Kad se pogleda ovo, a zatim SpaceX Dragon V2, nije teško reći što spada u 21. stoljeće, a što baš i ne.

 

Nadam se da ćemo već ovaj mjesec vidjeti meko spuštanje 1. stupnja Falcona 9 na plutajuću platformu, a nakon što se Dragon V2 uspije meko spustiti s vlastitim motorima, ova Apollo ekipa će morati nešto mijenjati ili će svoje proizvode moći isporučivati direktno u muzeje - dijelove koji ne izgore ili ne padnu nepovratno u more.

 

Par linkova...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_launches

 

http://www.spacex.com/news/2014/09/16/nasa-selects-spacex-be-part-americas-human-spaceflight-program

 

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Al bi bilo zabavno u tome putovati 6 mjeseci do marsa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Ovo i nije bas impresivno. Tehnologija stara više od 70 godina. Ništa se nije promjenilo; i dalje koristimo kruto gorivo koje je neučinkovito. Kraj tolike rakete ostaje par kila korisnog teretnog prostora. A oni pricaju gluposti kako ce transportirat ljude i opremu na mars.Mozda za 200 godina pa cak ni tad. Ni su mi jasni oni nadobudni idioti sa mars one projekta. Na kraju ce samo ljudi izginut zbog necije idiotske ideje da sa današnjom tehnologijom pošalje ljude na mars.

 
0 9 hvala 0
15 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
zeroname kaže...

Ovo i nije bas impresivno. Tehnologija stara više od 70 godina. Ništa se nije promjenilo; i dalje koristimo kruto gorivo koje je neučinkovito. Kraj tolike rakete ostaje par kila korisnog teretnog prostora. A oni pricaju gluposti kako ce transportirat ljude i opremu na mars.Mozda za 200 godina pa cak ni tad. Ni su mi jasni oni nadobudni idioti sa mars one projekta. Na kraju ce samo ljudi izginut zbog necije idiotske ideje da sa današnjom tehnologijom pošalje ljude na mars.

200 godina?? Trenutno na Marsu imamo dva nezavisna rovera i 5 "letjelica" u orbiti. S malo više motivacije (političke i novčane) ljudsku posadu bi mogli poslati do 2020.

Pošto toga nema previše, najvjerojatnije ćemo uspjeti do 2025 ili malo kasnije. (SpaceX)

 

To gorivo o kojem pričaš nema alternative, jer ništa drugo nema dovoljan "thrust" da ubrza raketu dovoljno da dođe do orbite.

Poslije u vakuumu je druga priča, tu se može koristiti puno toga (pogon). Ionski, nuklearni, solarni, električni..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
GuitarMaster kaže...
To gorivo o kojem pričaš nema alternative, jer ništa drugo nema dovoljan "thrust" da ubrza raketu dovoljno da dođe do orbite.

Poslije u vakuumu je druga priča, tu se može koristiti puno toga (pogon). Ionski, nuklearni, solarni, električni..

 

Može par detalja o električnom pogonu u vakuumu?

13 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Evo malo podataka i o "zastarjelom" dizajnu upravljačkih ploča i drugih instrumenata... 

 

http://www.cultofmac.com/305280/nasa-orion-spaceship-skeumorphic-ui/

Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
memulica kaže...

Svemirski cirkuski program se nastavlja. {#}

 

Ovo je zapravo Appolo 1.2

 

1.1 bi bila verzija  sa vratima koja se otvaraju na van?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
KIKI3ooo kaže...

... U biti, ovo su prvi logički koraci prema pravom svemirskom programu (svemirskom rudarenju, turizmu i naravno istraživanju).

U biti ovo je korak unatrag u odnosu na Space Shuttle i nema veze s pravim svemirskim programom.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 20:13 (memulica).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
Zašto bi bio korak nazad? Space shuttle nije mogao dalje od niže zemljine orbite.
I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
16 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Nakon Space Shuttla programa očekuješ nešto novo ... evoluciju barem.

 

Ovo je smijurija samo takva i još imaju obraza govorit o putu do Marsa u toj limenci.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 20:43 (memulica).
Moj PC  
2 7 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
Ne misliš valjda da bi cijeli put proveli u tome? To bi bio samo dio broda koji bi bio sastavljan u orbiti. Mislim da neki nisu svjesni koliko prepreka postoji da se ljudi pošalju na Mars.
I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 20:51 (ROADRUNNER).
16 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

Ovo je potez davljenika i sad mi je u kristalno jasno, da od puta na Mars nema ništa. Barem ne za moga života. Može se reć da sam i 'pomalo' frustiran.

 

Ovo što su pompozno najavili je reaktivirani (djelomično) The Constellation Program iz 2005. godine.

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
4 6 hvala 0
15 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
Mycroft kaže...
GuitarMaster kaže...
To gorivo o kojem pričaš nema alternative, jer ništa drugo nema dovoljan "thrust" da ubrza raketu dovoljno da dođe do orbite.

Poslije u vakuumu je druga priča, tu se može koristiti puno toga (pogon). Ionski, nuklearni, solarni, električni..

 

Može par detalja o električnom pogonu u vakuumu?

Imaš pravo, zaletio sam se, nisam razmišljao u nabrajanju. :) Ne znam ni ja kako bi funkcionirao, tj. ne vidim kako uopće može.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
GuitarMaster kaže...
Mycroft kaže...
GuitarMaster kaže...
To gorivo o kojem pričaš nema alternative, jer ništa drugo nema dovoljan "thrust" da ubrza raketu dovoljno da dođe do orbite.

Poslije u vakuumu je druga priča, tu se može koristiti puno toga (pogon). Ionski, nuklearni, solarni, električni..

 

Može par detalja o električnom pogonu u vakuumu?

Imaš pravo, zaletio sam se, nisam razmišljao u nabrajanju. :) Ne znam ni ja kako bi funkcionirao, tj. ne vidim kako uopće može.

 

Pošteno. :) Nisam stavio smiley jer uvijek postoji šansa da su jučer izmislili nešto za što si prekjučer "znao" da je besmislica. :) Npr. da netko uspije napraviti pogon na ovu foru:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Woodward_effect

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.12.2014 23:40 (Mycroft).
15 godina
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
lGRACINA kaže...
syncmaster245b kaže...
Dakle, prakticki gledamo u Apollo v.2.0. Toliko price, a sve vec vidjeno prije 45 godina.
Malo sam razocaran.

Neki kažu da se nikad nije ni dogodilo ...

 

Neki se ne potrude upregnuti mozak 5 sekundi prije nego sto nesto provale......

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
5 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
memulica kaže...

U biti ovo je korak unatrag u odnosu na Space Shuttle i nema veze s pravim svemirskim programom.

 

Doslovno nista ne moze biti korak unatrag u odnosu na njega.

 

Space Shuttle je trebal biti revolucionarno jeftin nacin putovanja u LEO, a na kraju se za SS program godinje izdvajalo do 12 miljardi dolara za 4 leta godisnje - do 3 miljarde dolara po letu(!). Space Shuttle je bil najskuplji nacin putovanja u svemir u povijesti (i ostate ce najskuplji za sva vremena jer cijene idu samo dolje). EU leti 5 puta jeftnije od toga, Rusi duplo jeftinije od EU. Taj program je budzetnim pritiskom kocil razvoj svemirske tehnologije punih 20 godina, i doslovno ubil nekoliko NASA-inih projekta koji su mogli napraviti revoluciju koju je SS program obecaval a nikad ispunil (DC-X, VentureStar...).

 

A buducnost je privatna industrija. Evo nedavno Reaction Engines za svoju letjelicu Skylon uspjeli proizvesti i verificirati kriticnu komponentu (nakon skoro 20 godina neuspjelih pokusaja), i sad ih investitori mlate parama (za sad su osigurali $350 miljuna za razvoj)

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-27591432

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.12.2014 19:36 (DanijelX).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Orion uspješno završio pokusni let!
DanijelX kaže...
memulica kaže...

U biti ovo je korak unatrag u odnosu na Space Shuttle i nema veze s pravim svemirskim programom.

 

Doslovno nista ne moze biti korak unatrag u odnosu na njega.

 

Space Shuttle je trebal biti revolucionarno jeftin nacin putovanja u LEO, a na kraju se za SS program godinje izdvajalo do 12 miljardi dolara za 4 leta godisnje - do 3 miljarde dolara po letu(!). Space Shuttle je bil najskuplji nacin putovanja u svemir u povijesti (i ostate ce najskuplji za sva vremena jer cijene idu samo dolje). EU leti 5 puta jeftnije od toga, Rusi duplo jeftinije od EU. Taj program je budzetnim pritiskom kocil razvoj svemirske tehnologije punih 20 godina, i doslovno ubil nekoliko NASA-inih projekta koji su mogli napraviti revoluciju koju je SS program obecaval a nikad ispunil (DC-X, VentureStar...).

 

A buducnost je privatna industrija. Evo nedavno Reaction Engines za svoju letjelicu Skylon uspjeli proizvesti i verificirati kriticnu komponentu (nakon skoro 20 godina neuspjelih pokusaja), i sad ih investitori mlate parama (za sad su osigurali $350 miljuna za razvoj)

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-27591432

 

 

Sa svim se mogu složiti osim sa time da je budućnost privatna industrija. Da za letove u orbitu, ISS, turistički. Za putovanja na Mras ili slično nikako. Ako se pogleda povijest i zbog čega su se ljudi upuštali u skupe poduhvate. Jedan do razloga je da ih se gleda kao božanstvo. Pa imamo npr. piramide. Drugi je rat, pa imamo Manhattan projekt, Apollo projekt. I treći je ekonomska dobit ( Kolumbova putovanja npr.). Putovanje na Mars je prerizično i nikakava ekonomska dobit za privatnu kompaniju. Ono gdje će privatne kompanije sudjelovati je izrada dijelova koji će se koristiti. Tako da sam ja vrlo skeptičan prema Mars One projektu.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.12.2014 9:54 (ROADRUNNER).
9 godina
neaktivan
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

A ovi kak na to gledas. Da to sigurno da privatni sektor nece ici zabivat zastave po Marsu ili po Saturnovim mjesecima. Ali i dalje mislim da ce upravno oni biti ta karika da prestanemo puzevim koracima istrazivat i boravit u svemriti, i pocnemo to radit na (za danasnje prilike) na masovnoj skali.

 

NASA (i ostale agencije) su do sada trosile ogromna sredstva (miljarde) za razvoj raketa. Pa opet kod razvoja sonda/landera moras potrositi ogromene pare (opet miljarde) na redundantnost i testiranje jer je jedno lansiranje rakete toliko skupo da si jednostavno ne mozes priustiti pokusaj no.2. A da ne govorimo koliko je tek skuplje lansiranje sa ljudskom posadom, jer uz prva dva problema, moras jos lansirati i vodu, hranu, kisik i gorivo.

 

 

E sad zamisli da NASA odjednom za velike misije vise ne mora narucivat razvoj nove rakete nego jednostavno naruci lansiranje i to po cijeni lansiranja 10 do 100 puta jeftinijoj nego vlastitom raketom (Falcon Heavy, Skylon), da ne mora koristit svoju sondu nego jednostavno unajmi 10 puta jeftiniju (Red Dragon, CST-100, Dream Chaser), da ne mora graditi vlastitu svemirsku postaju nego jednostavno unajmi jednu za magnitudu manje novca (Bigelow Aerospace - dva pokusna modula vec ima u orbiti)

 

I na kraju, da ne moras za svako ozbiljno istrazivanje furat u orbitu tone goriva, vode i kisika po cijeni od $4000 po kg, nego jednostavno kupis X puta jeftinije od firme koja rudari led sa asteroida (Planetary Resources - pred par godina osnovana od strane 6 miljardera ).

 

 

Pojeftinjenje u samo jednom od ovih segmenta drasticno snizava potrebni trosak u svim ostalim segmentima, a zamisli efekta da bas svi pojeftine, i to nekoliko puta! Odjednom bi NASA i sl. agencije hrpe novce koje je do sad trosila na infrastrukturu da dovede sondu na zeljeno mjesto, sve te novce mogla trositi na dodatne (i ambicioznije) znanstvene misije.

 

Dakle, ja bi reko da je privatni sektor jedini faktor koji nas moze spasiti od istrazivanja svemira puzevim korakom.

 

 

BTW, zanimljiv clanak:
http://www.wired.com/2012/12/audacious-space-companies-2012/?viewall=true

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Orion uspješno završio pokusni let!

SABRE motor je  slijepa ulica, kao i američki scramjet motori.

 

Zapravo reanimacija The Constellation Programa započela krajem ovog ljeta, nakon još jednog fjaska sa scramjet platformom na Aljasci.

 

S.Shutlle je bio dobar pokušaj, ali na tome i ostalo. Nisu imali ideju kako dalje, a nisu ni htjeli ulagat u njegovu modernizaciju. Dobro je i izgurao svih tih godina.

 

Jednostavno svemirski program je zapeo nakon šezdesetih i to je to.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice