Matematičko rješenje baterijskog problema

poruka: 33
|
čitano: 6.069
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Matematičko rješenje baterijskog problema".
14 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

"...voltaže i amperaže baterija..."

 

Zar i vi?{#}

:D
Moj PC  
31 2 hvala 0
14 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

OK voltaža, ali amperaža??

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
DamageHigh kaže...

OK voltaža, ali amperaža??

Nije OK voltaza.

Napon.

 

P.S. uopce me ne dira kako sto tko pise, pase mi i engleski - ali ako netko hoce biti grammar nazi - onda nek bude grammar nazi do kraja, a ne dokle mu odgovara.

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 18:08 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Nije baterija, vec akumulator (ili akumulatorska baterija).

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 17:58 (1domagoj1).
 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
Deus ex machina kaže...
DamageHigh kaže...

OK voltaža, ali amperaža??

Nije OK voltaza.

Napon.

 

P.S. uopce me ne dira kako sto tko pise, pase mi i engleski - ali ako netko hoce biti grammar nazi - onda nek bude grammar nazi do kraja, a ne dokle mu odgovara.

Nije dokle mi odgovara, nego je tako. Amperaža je nešto sasvim deseto, koje sa električnom strujom može, a i ne mora imati veze.

Voltaža je el. napon izražen u voltima.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
DamageHigh kaže...

Nije dokle mi odgovara, nego je tako. Amperaža je nešto sasvim deseto, koje sa električnom strujom može, a i ne mora imati veze.

Voltaža je el. napon izražen u voltima.

"Amperage, also called current, is the amount of electrical energy flowing through an appliance at any given time"

Tvoj argument je...?

 

Sto se tice "voltaze" (sinonima za napon) - kako bi ti drugacije izrazio napon, ako ne u voltima?

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
14 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
Deus ex machina kaže...
DamageHigh kaže...

Nije dokle mi odgovara, nego je tako. Amperaža je nešto sasvim deseto, koje sa električnom strujom može, a i ne mora imati veze.

Voltaža je el. napon izražen u voltima.

"Amperage, also called current, is the amount of electrical energy flowing through an appliance at any given time"

Tvoj argument je...?

 

Sto se tice "voltaze" (sinonima za napon) - kako bi ti drugacije izrazio napon, ako ne u voltima?

To sve stoji u engleskom. Provjeri malo hrvatske rječnike. Amperaža ima poprilično čudnu definiciju, koja nema veze sa strujom. Pomalo nelogično, slažem se.

 

J/C ...:P

Ne znam...samo prenosim što kaže hrv. rječnik, iako i sam radije koristim napon...

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 18:25 (DamageHigh).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
DamageHigh kaže...
Ne znam...samo prenosim što kaže hrv. rječnik, iako i sam radije koristim napon...

Napon se izražava u Voltima, druga jedinica ne postoji.
Ako već griješi sa naponom i naziva ga voltaža, zašto onda ne bi smio griješiti sa strujom i nazivati ju amperaža...

14 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
royalhero kaže...

Napon se izražava u Voltima

Ovo je točno.

royalhero kaže...

druga jedinica ne postoji.

Ovo nije točno. Možeš ga izraziti i u elementarnim jedinicama. Možeš ga i zakomplicirati pa ga izraziti u eV*C-1.

royalhero kaže...

Ako već griješi sa naponom i naziva ga voltaža, zašto onda ne bi smio griješiti sa strujom i nazivati ju amperaža...

Zato što tako piše u rječniku.

"voltáža ž - električni napon izražen u voltima"

"amperáža ž - količina izmjerenoga"

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 19:03 (DamageHigh).
16 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Joooj, kaj se bunite, voltaza i amperaza su hrvatski izrazi. Imamo jos zgodnih izraza kao cindspula, fergazer itd...

 

Nije mi jedino jasno kak misle matematikom ubrzat punjenje. Punit mozes konstantnom strujom (u sredini punjenja) i konstantnim naponom (kada je 90% napunjenja pa se dopunjuje do 100%). Nema tu nikakve matematike. Jedino di matematika dolazi je izracun preostalog kapaciteta. Ima nekih izracuna koristeci Kalmanov filter

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 19:03 (Drazen).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Mnogo o jeziku, a malo o problematici... :)

 

Zanima me samo, ako netko možda zna, koliko je komplicirana implementacija takvog algoritma u kontrolere punjenja (današnji rade na CC/CV (constant current / constant voltage) principu - prvo konstantna struja dok se ne postigne napon 4.2 V po ćeliji, a zatim se napon drži na 4.2 V po ćeliji dok jakost struje ne padne na oko 10-15% početne vrijednosti, nakon čega se punjenje prekida), točnije koliko skuplji će biti takvi kontroleri u odnosu na sadašnje?

 

Ako je to komplicirano / skupo, onda baš i nije neko postignuće s gledišta korisnika...

KaeR
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
Deus ex machina kaže...
DamageHigh kaže...

OK voltaža, ali amperaža??

Nije OK voltaza.

Napon.

 

P.S. uopce me ne dira kako sto tko pise, pase mi i engleski - ali ako netko hoce biti grammar nazi - onda nek bude grammar nazi do kraja, a ne dokle mu odgovara.

Evo me!

Nije ni "voltaža" engleski.{#}

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
16 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

"Standardna praksa kod proizvođača punjača baterija je da u baterijsku elektroniku ugrade sklopove za praćenje voltaže i amperaže  baterija, ali prema istraživanju na Sveučilištu, ovo dovodi do prevelikih, pretjerano osiguranih i preskupih baterija." Molim???!!!

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
gengar kaže...

" (...) ovo dovodi do prevelikih, pretjerano osiguranih i preskupih baterija." Molim???!!!

Da, zvuči stvarno zanimljivo, pa nije uzbudljivo ako se ne riskira koja eksplozijica kod punjenja, zar ne?

Iako nije jasno u što će se onda implementirati taj novi algoritam...

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 19:20 (KaeR).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
DamageHigh kaže...
Ovo nije točno. Možeš ga izraziti i u elementarnim jedinicama. Možeš ga i zakomplicirati pa ga izraziti u eV*C-1.

Eh sad, ali po SI sistemu je Volt i to je to, možeš pisati i (lupam) po Ohmovom zakonu, ali SI sistem je tu i kaže da je Volt jedinica za napon.
Po pravilu bi trebalo govoriti električni napon i jačina električne struje, no u praksi se koristi napon i struja, a sad voltaža i amperaža, svašta...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
royalhero kaže...

Eh sad, ali po SI sistemu je Volt i to je to, možeš pisati i (lupam) po Ohmovom zakonu, ali SI sistem je tu i kaže da je Volt jedinica za napon.
Po pravilu bi trebalo govoriti električni napon i jačina električne struje, no u praksi se koristi napon i struja, a sad voltaža i amperaža, svašta...

Oprosti, ali volt je jedinica izvedena iz osnovnih SI jedinica (kojih usput receno, ima 7: metar, kilogram, sekunda, amper, kelvin, kandela i mol). Ako ga zelis prikazati preko osnovnih SI jedinica, to izgleda ovako: kg⋅m2⋅s−3⋅A−1.

 

Ok, posto je volt izveden od osnovnih SI jedinica, mozemo reci da je i on SI jedinica, ali bilo bi dobro napomenuti, izvedena SI jedinica.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema

Naravno da je izvedena, Damage ide u gimnaziju mora bi to znati, tako da nisam napominjao. :D

15 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema

Mene kao informatičara jedino zanima da li je poruka pravilno prenesena do primaoca preko komunikacijskog kanala uz dan šum. Doduše, zanimljim mi je i pristup vas jezikoslovaca...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
11 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
KaeR kaže...

 

 

Zanima me samo, ako netko možda zna, koliko je komplicirana implementacija takvog algoritma u kontrolere punjenja (današnji rade na CC/CV (constant current / constant voltage) principu - prvo konstantna struja dok se ne postigne napon 4.2 V po ćeliji, a zatim se napon drži na 4.2 V po ćeliji dok jakost struje ne padne na oko 10-15% početne vrijednosti, nakon čega se punjenje prekida), točnije koliko skuplji će biti takvi kontroleri u odnosu na sadašnje?

 

Ako je to komplicirano / skupo, onda baš i nije neko postignuće s gledišta korisnika...

 

Ima nekoliko metoda koje se sada koriste, ova koju si naveo je jedna od korištenih.

Zadnji krik mode donedavno bio je "couloumb counter". Njega koriste u kombinaciji s Kalmann-ovim filterom što je spomenuo ovaj u poruci iznad tvoje.

 

Što se tiče sadašnje proizvodne cijene, pogledaj ovo:

(ne znam u koliko će redova editor sasjeći link)

 

http://para.maximintegrated.com/en/results.mvp?fam=batt_stat&=Fuel%20Gauge&152=1%20Cell%20Li-Ion|1%2F2%20Cell%20Li-Ion|2-4%20Cell%20Li-Ion|2-6%20Cell%20Li-Ion|3-4%20Cell%20Li-Ion

 

i ovo:

 

http://www.analog.com/en/power-management/battery-management/products/index.html#Battery_Chargers

 

To su cijene na 1000 komada.

 

Kod formiranja cijene takvog uređaja ne gleda se koji mikroprocesor to pogoni, jer danas čak i u u maloprodaji za istu cijenu možeš dobiti 8-bitaša na 10MHz i 32-bitaša na 120MHz.

Dakle, što se tiče HW, tu nema prepreke niti za korištenje naprednijih algoritama, ako se radi o masovnoj proizvodnji.

 

No, rješenje nije samo u promjeni metode punjenja, treba riješiti i dugoročnu stabilnost "kemije" koja pogoni baterije. Naime, baterija će krepati ili vidno oslabiti za 5-6 godina svakodnevnog korištenja, bez obzira na metodu punjenja.

Pošto se radi o uređajima čiji se životni vijek forsira na max. 2-3 godine (mobiteli i slično), tada je za očekivati kako će se ići na razvoj metoda punjenja, jer je izgleda jeftinije.

 

Edit:

Koga zanima kako se radi s baterijama, ovdje ima dosadnog štiva:

http://www.mpoweruk.com/soc.htm

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 20:44 (Djuro von Prekoplotovich).
16 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Ja sam u srednjoj i na faksu uvijek morao govoriti i pisati: napon i jakost struje, dok je u stvarnosti/praksi to uvijek bila voltaža i amperaža i uvijek će tako i ostati. Kao i karburator, digitron, kvačilo (rasplinjač, džepno računalo, spojka) jer te termine većina ljudi razumije. A što se hrvatskog jezika tiče mislim da nitko od nas nije kompetentan o tome diskutirati pa čak ni oni koji su prošle godine izdali riječnike jer se ove godine opet eto nešto promijenilo...

Basically any Mac is now an overrated/overpriced PC...
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Žena mi je matematičar a ja kemičar pa osjetim blagu potrebu da ovdje komentarišem iako nisam pročitao članak odakle je "kopi/gugltranslejt/pejstovano". Ovaj "algoritam" koji nije algoritam je odavno poznat i ne koristi se iz dobrih razloga.  Postoji odstupanje kod trenutne proizvodnje svakog galvanovog članka da se ne može primjeniti taj "algoritam". Drugi proračuni se koriste npr kod "baterija" za uređaje za instrumentalne analize, usko ograničenih i po proizvodnji, proizvođaču i primjeni. Ishod ovog je: žena mi i dalje nešto "brunda" a ja i dalje po svome. "Kopipejst" na industriju....

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2012 21:29 (chem).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
royalhero kaže...
Ako već griješi sa naponom i naziva ga voltaža, zašto onda ne bi smio griješiti sa strujom i nazivati ju amperaža...

Ne griješi autor u ničemu. Tekst je napisan u ležernom stilu, a vi cijepidlake, radije bi vidjeli suhoparnu - knjišku varijantu te vijesti. Koriste se samo 'narodski', umjesto znanstvenih izraza, što u vijesti ovog tipa nije od neke presudne važnosti. Meni je sasvim ok..

 

13 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

O Bože, da su napisali članak o tome jel amperaža i voltaža vi bi počeli o baterijama i matematičkim izrazima!

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Način na koji se baterija sada pune je manje efikasan, što se u praksi manifestira na način da punjenje prvih 80% baterije traje kratko, dok se ostalih 20% prilično otegne. Zahvaljujući novim kalkulacijama, novi algoritmi bi nakon 80% kapacditeta trebali osigurati da se punjenje preostalih 20% odvija znatno brže.

 

Isti clanak na mob.hr

http://mob.hr/novi-algoritmi-bi-mogli-ubrzati-punjenje-baterija/

TD za glupost
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

Kako to da Rimac tvrdi da njegove baterije mogu trajati i 20 godina, a gore je netko napisao da baterija, punio je ne punio traje samo 5 godina?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

enivejz, OT:

problem ovakvog matematičkog "određivanja" koliko je baterija puna je u njogovoj mogučnosti zloupotrebe gdje će proizvođači, svi mahom pošteni ko naši političari, sigurno "vrlo točno" predvijedti tijek baterije da se ona nebi kojim čudom pretjerano koristila i recimo omogućila da koristimo telefon duže neg su oni predvidjeli da bi se trebao koristiti (tj. nekim čudom taman do slijedeće serije), a da ne pričam kako bi se takav algoritam dao zloupotrijebiti daljinski tj. da čim se pojavi nova serija a telefon to "prepozna" preko nekakve sinkronizacije sa proizvođačem, nekim čudom se telefon krene jače prazniti i pokazivati lošije rezultate baterije...

 

ne, ja osobno sam za hardversko riješenje - teže se kontrolira i prilagođava nakon što dođe u posjed kupca

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 12:52 (Ges).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
Ges kaže...

enivejz, OT:

problem ovakvog matematičkog "određivanja" koliko je baterija puna je u njogovoj mogučnosti zloupotrebe gdje će proizvođači, svi mahom pošteni ko naši političari, sigurno "vrlo točno" predvijedti tijek baterije da se ona nebi kojim čudom pretjerano koristila i recimo omogućila da koristimo telefon duže neg su oni predvidjeli da bi se trebao koristiti (tj. nekim čudom taman do slijedeće serije), a da ne pričam kako bi se takav algoritam dao zloupotrijebiti daljinski tj. da čim se pojavi nova serija a telefon to "prepozna" preko nekakve sinkronizacije sa proizvođačem, nekim čudom se telefon krene jače prazniti i pokazivati lošije rezultate baterije...

 

ne, ja osobno sam za hardversko riješenje - teže se kontrolira i prilagođava nakon što dođe u posjed kupca

Krivo si shvatio. Algoritam je implementiran u sam punjač baterija, a ne u uređaj koji se puni. I sad postoji ista stvar, samo je drugačiji način na koji funkcionira.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
14 godina
neaktivan
offline
Matematičko rješenje baterijskog problema

previse komplicirate bitno je da smo svi razumili sto u ovom clanku znaci "voltaza" a sto "amperaza" ....

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
Ges kaže...

enivejz, OT:

problem ovakvog matematičkog "određivanja" koliko je baterija puna je u njogovoj mogučnosti zloupotrebe gdje će proizvođači, svi mahom pošteni ko naši političari, sigurno "vrlo točno" predvijedti tijek baterije da se ona nebi kojim čudom pretjerano koristila i recimo omogućila da koristimo telefon duže neg su oni predvidjeli da bi se trebao koristiti (tj. nekim čudom taman do slijedeće serije), a da ne pričam kako bi se takav algoritam dao zloupotrijebiti daljinski tj. da čim se pojavi nova serija a telefon to "prepozna" preko nekakve sinkronizacije sa proizvođačem, nekim čudom se telefon krene jače prazniti i pokazivati lošije rezultate baterije...

 

ne, ja osobno sam za hardversko riješenje - teže se kontrolira i prilagođava nakon što dođe u posjed kupca

I da krene tako nesto rijesenje vec imamo, zove se custom rom.

TD za glupost
14 godina
odjavljen
offline
Re: Matematičko rješenje baterijskog problema
zoki.zlikowski kaže...

Kako to da Rimac tvrdi da njegove baterije mogu trajati i 20 godina, a gore je netko napisao da baterija, punio je ne punio traje samo 5 godina?

Drugi tip baterija, u mobitelima je LiMn ili LiPo, a u električnim autima je najčešće LiFePO4, koje traju 10 do 30 godina (1000 do 10000 ciklusa ovisno o dubini punjenja), te se ovisno o kvaliteti mogu puniti i za 15 minuta.

 

Izgledaju ovako:

te koristi Rimac te koristi Rimac
 
ove se malo češće koriste ove se malo češće koriste
 

DamageHigh kaže...

Krivo si shvatio. Algoritam je implementiran u sam punjač baterija, a ne u uređaj koji se puni. I sad postoji ista stvar, samo je drugačiji način na koji funkcionira.

 

 

Punjač baterija je ionako u mobitelu. Ono što ljudi zovu punjač nije baš punjač nego samo izvor 5V.

Svi smo mi Mentalist.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.10.2012 20:36 (Jakovp).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice