Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

poruka: 32
|
čitano: 10.961
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z".
16 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Mi pricamo o startup-ima u drzavi koja nikad nije cula za ulaganje u buducnost, daj pare odma i sad, takva drzava nikad nece bit okruzenje za startup-e ma koliko se svi ostali faktori popravili

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
19 0 hvala 4
10 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

 

Ovaj clanak 

Osobno sam bio ukljucen u proces u kojem je Talijanski investitor kupio 2 parcele na kojima je planirao napraviti proizvodnju u jednoj i dio proizvodnje i pakiranje gotovih proizvoda i skladiste u drugoj.

 

Dosli su, napravili jednu, i u tom procesu vidjeli sto je RH, kolika gladna usta treba nahraniti i kako sustav funkcionira, okrenuli se na peti, i otisli u Albaniju. Sagradivsi u RH jednu tvornicu, a ostavili drugu parcelu neka stoji. 

Van RH su napravili 3 tvornice i tu stali.

Osobno sam lovio neke papire po nasim ustanovama i kolicina zahtjeva za neke "dogovore" da se ubrzaju papiri, poluzahtjeva za nekim stvarima i to bezobrazno zvanje na telefon dan-za-danom kojekakvih cinovnicica kojima sam obecao da cemo rijesiti nesto, nekakav poklon paket proizvoda, "pa kad ce to onda biti" itd me ostavio razrogacenih ociju ponekad. A vidio sam toga dosta. Bezobrazlucima nema kraja. 

Vlast u RH, u "uvezanost kao obavezan faktor uspjeha", osim sto nas je uspjesno raselila, jer narod, a i osobno, ne zeli zivjeti u drzavi u kojoj po feudalnom sistemu i dalje jasu kojekakvi Franjo Tahi i vitezovi koji ubijaju po cestama nekaznjeno, i u kojem se drzava vodi kao korumpirana srednjeamericka prcija u 80-im je otrov koji nas ubija. 

Jer za sve treba "nositi nesto". Bio lijecnicki pregled, dozvola, nesto, trebas nekoga da sredi nesto. Kapital to ne zeli. Kapital zeli funkcionalan sistem niskog rizika s jasno definiranim pravilima gdje mozes predvidjeti stvari i planirati. Ne ovisiti o volji nekoga ili dozivjeti da ti konkurencija posalje "inspektora" koji ce te ugasiti po nalogu ili sto mu je neko tutnuo lovu u dzep. A i toga sam se nagledao. 

 

Ukratko ova zemlja vec 30 godina gubi vrijeme. Ne postaje ono sto treba postati, i to je tako ocigledno. 

 
23 0 hvala 1
14 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

 
11 0 hvala 1
17 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
ante_etna kaže...

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

 Ne bi rekao da nemaju problema, nego imaju dovoljno resursa i imaju računicu da se isplati boriti protiv sustava. Mi vidimo finalni rezultat, ali možda su se i oni godinu-dve zajebavali sa papirima i svime dok nisu dignuli centar/kružni tok i sve što ide. Ali za njih je to samo business as usual.

 

Dok jedan startup ima resursa možda za jedva par mjeseci opstanka (bez investicije neki nemaju ni toliko) i njima je brzina glavna prednost, gdje žele u roku par mjeseci napraviti proizvod, pokrenuti brand i marketing, te doći do korisnika/kupaca usluge. I onda se sada uplete država koja kaže, sada ćete čekati 6 mjeseci za 1 papir.

 

Ja iz svog iskustva sa svojim biznisom/startupom nisam osjetio sve navedene probleme, ali s obzirom da je moj posao 90% online/digitalni, čim sam otvorio obrt, nabavio certifikat za fiskalizaciju, bio sam kompletno spreman za rad bez ikakvih drugih birokatskih problema. 

 

Mogu čak reći kako sam se ugodno iznenadio prošli tjedan kada mi se dogodio problem sa automatiziranjem fiskalizacije računa, te mi se prekinuo slijed računa zbog greške. Kontaktirao sam na mail poreznu upravu o tom problemu, te su me ISTI DAN zvali na telefon i pojasnili mi daljnje korake što da radim i još je gospođa bila iznimno ljubazna i susretljiva. Mislio sam da sanjam 

 

Stoja
10 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
ante_etna kaže...

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

 

Upravo zbog toga sam pobornik dolaska krupnog kapitala u RH. 

 

Kapitala tipa JABIL-a (otvorili tvornicu u Osijeku), neka dodje taj AI i sl.

 

Zasto? Jer ako bude filozofije, stvari idu vrlo brzo. Veleposlanstvo SAD-a zove u glavu, premijera ili tako nekoga, a on zove nase gnomove, miseve i zohare, i onda ZG ispravi krive Drine. Jer to su paraziti, ne predatori. Predatori su samo prema slabima i ranjivima. Cim ima naznaka batine ili skandala tu bjeze kao vrag od tamjana. 

 

 

 

15 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Ako nisi u partiji, onda bježi što dalje.

 
3 0 hvala 0
17 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z
Članak dotiče mnoga relevantna pitanja. Ostaje u tome doduše na površini, ali prepoznaje da problem nije samo ‘vlada & birokracija’ već i širi društveni habitus. 
Ipak, pitam se čemu uporno uspoređivanje sa Silicijskom dolinom i velikim igračima? Mislim da bi puno objektivnije bilo postaviti konkurentnost u širem europskom okviru kao cilj. 
Međutim već i tu stvari počinju biti upitne: pravna sigurnost (temeljni problem), infrastruktura, opća klima u društvu - u trenutnom stanju sve to ne pomaže ni investitorima, ni (potencijalnim) zaposlenicima. Isto tako, nisam siguran da već sada ne postoji ozbiljan demografski problem kada je riječ o radnoj snazi, u perspektivi vjerojatno još i puno vidljiviji nego danas. Uvoz je naravno i ovdje moguć, ali ne treba smetnuti s uma da tu postoji i velika konkurencija. A onda opet dolazimo do iste teme: svatko će se prije (ili kasnije) odlučiti za sigurnu, razvijenu i društveno ‘zdravu’ sredinu.
 
3 0 hvala 0
17 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Nepostojeće tržište (a ne relativno malo kako pišu u članku) i krkanluk na svakom koraku uguši sve što ima želju za životom. Sve ostalo je "razrada" ta dva pojma.

Odselio iz takve okoline sa 40+ godina i to mi je, nakon položenih IT certifikata, bila najbolja odluka u životu! Toplo preporučam svakome, bio poduzetnik ili IT-jevac koji želi nešto postići u životu.

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
ante_etna kaže...

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

LOL Kaufland, Lidl "i slični" su isplatili milijune i milijune lokalnim šerifima. A što misliš zašto ide tako glatko?

Problem je što traženje mita prije nego si išta započeo predstavlja dosta veliki rizik. Ako te netko traži milijune sad dok se još možeš povući što će tek tražiti kasnije? Da ne bude zabune, mito se traži i u Švedskoj i u Švicarskoj ili Nizozemskoj. Nisu "uređene" zemlje imune na to, samo je manji broj onih koji maste brk. Ovdje moraš podmazat sve, od mlađeg referenta do župana.

14 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
jozef kaže...
ante_etna ....

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

LOL Kaufland, Lidl "i slični" su isplatili milijune i milijune lokalnim šerifima. A što misliš zašto ide tako glatko?

Problem je što traženje mita prije nego si išta započeo predstavlja dosta veliki rizik. Ako te netko traži milijune sad dok se još možeš povući što će tek tražiti kasnije? Da ne bude zabune, mito se traži i u Švedskoj i u Švicarskoj ili Nizozemskoj. Nisu "uređene" zemlje imune na to, samo je manji broj onih koji maste brk. Ovdje moraš podmazat sve, od mlađeg referenta do župana.

 Ne vjerujem da od takvih ide jedan cent lokalnim šerifima nego telefonski poziv odozgo kao što reče Gebirgs. Uz to još ide i pokoje oslobođenje nekih davanja u službi višeg cilja budućih radnih mjesta.

6 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z
To što autorica piše u članku oko birokracije i sporosti je 'bilo' točno prije nekih 10-20 godina. Riješenja koja nudi su banalna - stvori poslovno okruženje. Ma nemoj, kako se toga nitko drugi nije sjetio! Danas u pravilu sve procese oko pokretanja poslovanja obaviš brzo. Svoj sam obrt započeo preko e-građani i nikakvih problema nisam imao s državom, ni tokom pokretanja ni nakon toga. Ono što jest problem za startupove je kako doći do kapitala za daljnje širenje. Ne postoji velika mreža venture capital fondova u državi, a oni strani u pravilu zahtjevaju selidbu pravnog subjekta. Te se selidbe praktički uvijek događaju u trenutku seed roundova s investitorima.
 
3 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
jozef kaže..

LOL Kaufland, Lidl "i slični" su isplatili milijune i milijune lokalnim šerifima. A što misliš zašto ide tako glatko?

 

Sry, ali totalna je ludost misliti da bi se Heilbronn savinuo i isplacivao neku crnu lovu u kuverti nekom opanku iz seoca malog' tamo pokraj Save.

Imaju odvjetnike, veliki su poslodavac, i ako treba bacit ce par milijuna na tebe u odvjetnicima (jer sve ide u trosak i imaju jaku pravnu ekipu koja ih prati), da te odvuku do suda, a posto se oglasavaju u medijima, i imaju marketinski budzet (citaj, ulaz u sve novine i portale), financirat ce godisnju marketinsku kampanju u novinama X, Y i Z, ali neka isti portali posalju par novinara da poprate probleme koje imaju "s odredjenim nacelnikom opcine". 

 

Slijedeca scena, novinar/hitman na zadatku uzima tekicu i odlazi napisati clanak, a usput od dobrih ljudi "nezvanicno saznaje" da je doticni upleten u ilegalno iskapanje sljunka s lokalnim poduzetnikom, da se bavi ilegalnim krivolovom, da ga zena vara s postarom, i da mu smrde noge.

 

I to sve izlazi po portalima u nastavcima. 

 

Odjednom zivot se okrece naopako i zalis za nekim prijasnjim, sretnijim vremenima. 

 

Hoces li se s rogatim bosti? 

13 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
ante_etna kaže...

 Ne vjerujem da od takvih ide jedan cent lokalnim šerifima nego telefonski poziv odozgo kao što reče Gebirgs. Uz to još ide i pokoje oslobođenje nekih davanja u službi višeg cilja budućih radnih mjesta.

 ako nejde direktnim mitom, ima i drugih načina da se lokalna ekipa omasti

recimo, veliki trgovački lanac iskaže interes u gradskoj upravi za investicijom, pita za određenu poziciju, izračun komunalnog doprinosa, mogućnost spajanja na prometnice itd., a ta povjerljiva informacija dođe do ekipe koja ima love i ekipa kupi zemljište koje je do tada bilo ledina, najčešće ne u građevinskoj zoni, po nekoj sitnoj cijeni

 

kasnije proda zemljište trgovačkom lancu uz masnu zaradu, a sirotanović koji je bio sretan što je netko kupio šikaru od njega, nakon par mjeseci - kad izađe vijest o skoroj gradnji novog trgovačkog centra, počupa i ono malo kose što mu je ostalo na glavi

 

ali to trgovačkim lancima ionako najčešće nije problem, niti treba telefonski poziv odozgo... em nisu investicija koja će dići lokalno stanovništvo na prosvjede, em se političari mogu hvaliti, em snižava nezaposlenost lokalno, em kapa lova u lokalni proračun, em je i mito skuplje što se ide više po ljestvici vlasti

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2026 13:00 (picajzla0707).
8 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

zato ča je hrvatska malo tržište za sve te igre na sreću...igre na sreću mogu izazvati ovisnost...igraj odgovorno...hrvatska lutrija...ponosni sponzor vedrana pavleka

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2026 14:54 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
Nije problem samo u osibama koje primaju mito nego sta je to postalo normalno i kad ne sudjelujes u zoj igri svi oko tebe te gledaju cudno. Virujem da u drugim drzavama postoje neki oblici korupcije ali ne virujen da postoje razvijenije drzave u kojima je totalno normalno pomirit se da ne mozes koristit drzavne bolnice ako nemas nekig poznanika zaposlenog u istima ili ne platis nekome ispod stola
It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
2 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
Gebirgs kaže...
jozef kaže..

LOL Kaufland, Lidl "i slični" su isplatili milijune i milijune lokalnim šerifima. A što misliš zašto ide tako glatko?

 

Sry, ali totalna je ludost misliti da bi se Heilbronn savinuo i isplacivao neku crnu lovu u kuverti nekom opanku iz seoca malog' tamo pokraj Save.

Imaju odvjetnike, veliki su poslodavac, i ako treba bacit ce par milijuna na tebe u odvjetnicima (jer sve ide u trosak i imaju jaku pravnu ekipu koja ih prati), da te odvuku do suda, a posto se oglasavaju u medijima, i imaju marketinski budzet (citaj, ulaz u sve novine i portale), financirat ce godisnju marketinsku kampanju u novinama X, Y i Z, ali neka isti portali posalju par novinara da poprate probleme koje imaju "s odredjenim nacelnikom opcine". 

 

Slijedeca scena, novinar/hitman na zadatku uzima tekicu i odlazi napisati clanak, a usput od dobrih ljudi "nezvanicno saznaje" da je doticni upleten u ilegalno iskapanje sljunka s lokalnim poduzetnikom, da se bavi ilegalnim krivolovom, da ga zena vara s postarom, i da mu smrde noge.

 

I to sve izlazi po portalima u nastavcima. 

 

Odjednom zivot se okrece naopako i zalis za nekim prijasnjim, sretnijim vremenima. 

 

Hoces li se s rogatim bosti? 

Prije dosta godina jedna grupa (tada veća od Schwarzove!) je dogovarala posao direktno s Bandićem. Takve firme su koristile lokalne timove/posrednike jer su znali da im je jeftinije i brže platiti mito nego ići po redu i zakonu. Tako rade i drugdje, nije to njima strano.
Novinari i pravnici su moćni protiv stoke sitnog zuba, ne i protiv jednako velike ili veće organizacije. Sasvim moguće da je ovdje neki DE ministar nazvao našeg premijera i rekao neka sredi stvari, tu pravnici ni novinari ne pomažu. Štoviše novinar završi kao Khashoggi, a pravnicima sudac kaže: zakonski ste u pravu, ali ja mislim drugačije. Marketinšku kampanju koja je protiv nekoga povezanog s vlasnikom medija ćeš teško provesti, a ako želiš ustanoviti svoj kanal to se lako zakonski ograniči i spriječi. Nakon ulaska u EU se to značajno promijenilo, a ne bi me čudilo da su baš zato i oni malo pogurali HR za ulazak u EU. 
Rogati je rogat samo kad je s druge strane neki jadnik.

13 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno

prvo i osnovno, veliki trgovački centri se ne grade u nekom selu... na viru i okolnim mjestima preko ljeta boravi preko 100 tisuća ljudi, to je treći/četvrti najveći 'grad' u hrvatskoj, pa su plodine tek prije par godina napravile iole veći trgovački centar i to ne onaj gdje uz njihovu veliku trgovinu ima još prostora za 50 manji trgovina, nego obične plodine malo većeg formata

- dakle ne moraju podmićivati svakog seoskog šerifa, jer im svako selo i nije meta

 

drugo, uvjeti za otvaranje trgovačkih centara u hrvatskoj odavno su utvrđeni i teško im lokalni šerif može blokirati investiciju uvjetovanjem mita

 

treće, te firme imaju uigrane timove koji znaju postupke dobivanja dozvola, rokove izgradnje, uvjete gradnje i sve što im treba da izgrade trgovački centar bez da se moraju bakćati s lokalnom, pa čak i nacionalnom politikom, a da bi morali zvati svog premijera da urgira

 

malo je priča otišla u teorije zavjere, iako ne sumnjam da mjesta za koruptivne djelatnosti svakako ima

ali čemu se bakćat s tim, kad mogu bez potrebe osvanut u novinama ako se otkrije korupcija, pogotovo da bi svakom lokalnom šerifu plaćali mito i riskirali da to procuri, a svjesni su da osim šerifa za takvu stvar u malim mjestima zna u najmanju ruku šerifove desne ruke koje se hvale u lokalnim birtijama, svađaju se i prelaze u suprotne političke tabore na dnevnoj bazi, pa onda njihove žene, a nakon toga i prijateljice itd... i nitko u tako velikim kompanijama ne može računat da će takve informacije držati pod kontrolom - a zašto i bi, kad mogu redovnim putem sve riješiti 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2026 16:43 (picajzla0707).
18 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Oni koji mogu tako poslovati odlaze. Nisu ludi da trudom i zalaganjem, stalno na vjetrometini poduzetništva financiraju tisuće uhljeba po bespotrebnim jedinicama lokalne samouprave.

Iskreno, isto bih učinio da mogu, kad vidim platnu listu i koliko se uzima od nje za bunar bez dna potpuno im dajem za pravo. 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
Problem sa venture kapitalom (VC) , a radi kojeg mnoge firme odlaze u inozemstvo je njihov modus operandi koji se temelji na tzv "outliersima" (iznimkama, odnosno izuzetno uspješnim kompanijama koje donose glavninu povrata).
VC industrija je u potpunosti ovisna o tim rijetkim, ekstremnim uspjesima, dok je većina ulaganja neuspješna.Ovo je ključni problem vezan uz fenomen outliersa kad su u pitanju mala tržišta poput Hrvatskog. Ekstremna ovisnost o "home run" kompanijama za posljedicu ima da VC fondovi zapravo ostvaruju rezultate na temelju svega nekoliko kompanija iz portfelja koje donose povrat 50-100x, dok ostale propadaju ili jedva vraćaju uloženo. Nešto što si Hrvatska vrlo teško može priuštiti. Top fondovi obično imaju preko 20% kompanija u portfelju koje vrate barem 10x investicije, ali i 80 posto kompanija koje su izvukle deblji kraj. Postoji dobar razlog zašto je nejednakost u Americi tako velika (the winner takes it all princip)
Veritasium ima dobar video o power law principu koji zapravo dominira poslovnim svjetom i outliersima na kojima počiva VC. Mislim da se video zove, you've been playing the game of life wrong, ili tako nešto.

VC djeluje kao dvosjekli mač: s jedne strane je motor inovacija, a s druge strane značajan mehanizam za produbljivanje ekonomske nejednakosti.
VC model se temelji na "power law" distribuciji (zakonu potencije), gdje jedan ili dva uspješna projekta u portfelju donose večinu povrata, dok ostali propadaju ili stagniraju, što rezultira time da mali broj osnivača i investitora akumulira enormno bogatstvo, dok većina radnika ne sudjeluje u tom rastu na isti način. Kada startup uspije (IPO ili akvizicija), enormna financijska dobit raspoređuje se samo na osnivače, rane zaposlenike i investitore. Radnici u tim tvrtkama često dobivaju plaće koje nisu proporcionalne vrijednosti koju stvaraju, a opcije na dionice (stock options) postaju vrijedne samo u slučaju uspjeha, što je rijetkost + fokus se pomiče s dugoročnog razvoja na brzi rast vrijednosti (valuacije) kako bi se investitori mogli izvući s profitom, često na štetu radničkih prava ili stabilnosti tvrtke
Pored navedenog, većina kapitala koncentrirana je u nekoliko globalnih centara (Silicijska dolina, London, New York), što produbljuje razlike između razvijenih regija i ostatka svijeta.
VC igra ključnu ulogu u financiranju inovacija i brzom rastu startupova, ali istodobno značajno utječe na produbljivanje društvene nejednakosti kroz koncentraciju bogatstva jer reproducira postojeće društvene nejednakosti, čak i kada financira tehnologije koje "mijenjaju svijet na bolje"
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2026 19:45 (Svakakav).
 
5 0 hvala 3
11 mjeseci
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Dobar inicijalni, text, malo blag, malo slab na najjacim problema a to su da HR nije trziste i da u HR nema dovoljno kapitala niti je dovoljno dobro povezana sa istim.

 

Samo mali komentar na one koji tvrde da Hrvatska tapka u mjestu 30 godina (Gebis, ili tak neke je bio nick). Snazno cu napomenuti da 30 godina je puno za ljudski zivot, vrlo malo u zivotu jedne pravne institucije kao sto je drzava. 

Hrvatska danas i Hrvatska iz 2006 su dvije ne usporedive zemlje. Napredak postoji samo treba biti ustrajan, te umjesto kmecanja i kukanja, napraviti ono malo sto se moze, a ne odustati jer to malo je i tako "nista". Na duge staze sve se to lijepo vidi.

Umjeto revolucionarnog unistavanja svega jer "nista ne valja" polako graditi.

 

Super komentari od vecine 

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
ante_etna kaže...

Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ubrzo razdragano guraju kolica. Nikakvih problema ni lokalnih šerifa.

 Imaju, primjer za Kaufland je Novi jelkovec, Kaufland je vlasnik u zemljišnim knjigama od cca 2012g , a tek ove godine kreću sa radovima za prodajni centar...sumnjam da ga nebi prije napravili da nije bilo nekih zavrzlama...samo kao što je netko gore naveo,veliki su imaju resurse i vremena na pretek za riješavanje naše biriokracije...

13 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
srco1978 kaže...

 Imaju, primjer za Kaufland je Novi jelkovec, Kaufland je vlasnik u zemljišnim knjigama od cca 2012g , a tek ove godine kreću sa radovima za prodajni centar...sumnjam da ga nebi prije napravili da nije bilo nekih zavrzlama...samo kao što je netko gore naveo,veliki su imaju resurse i vremena na pretek za riješavanje naše biriokracije...

 uzmeš jednu trgovinu i jednu lokaciju, bez stvarne informacije zašto zapravo nisu gradili još 2012....

 

to pretvoriš u 'sigurno su imali neke zavrzlame', ne znaš kakve i onda taj anegdotalni primjer uzmeš kao pravilo

wtf?

16 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Ako sumjnaš u informaciju istražuj sam , ja sam samo napiso što znam i što sam čuo zadnjih godina jer tamo živim od 2009.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
picajzla0707 kaže...

prvo i osnovno, veliki trgovački centri se ne grade u nekom selu... na viru i okolnim mjestima preko ljeta boravi preko 100 tisuća ljudi, to je treći/četvrti najveći 'grad' u hrvatskoj, pa su plodine tek prije par godina napravile iole veći trgovački centar i to ne onaj gdje uz njihovu veliku trgovinu ima još prostora za 50 manji trgovina, nego obične plodine malo većeg formata

 Vir nije uopce dobar primjer za ovo. Osim kao pravi primjer jedne burazerske drzave kao pokazatelj da ne trebas biti posten, vec, ono, klasicni rogati Balkanjeros. Da je normalna drzava vjerojatno 80% toga tamo bi bilo poruseno kao pokazatelj da se ne isplati krsiti zakon, jer je izgradjeno na divlje/ilegalno. Zato su vjerojatno i vagali isplati li im se tamo uopce ulagati. I zbog takve gradnje, Vir je jedan kaos za neke vece "projekte".

13 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
SamoPitam3 kaže...

 Vir nije uopce dobar primjer za ovo. Osim kao pravi primjer jedne burazerske drzave kao pokazatelj da ne trebas biti posten, vec, ono, klasicni rogati Balkanjeros. Da je normalna drzava vjerojatno 80% toga tamo bi bilo poruseno kao pokazatelj da se ne isplati krsiti zakon, jer je izgradjeno na divlje/ilegalno. Zato su vjerojatno i vagali isplati li im se tamo uopce ulagati. I zbog takve gradnje, Vir je jedan kaos za neke vece "projekte".

 kakve to veze ima s gradnjom trgovačkih centara, vir je dobar primjer kao i bilo koja druga općina koja nije privukla kaufland, lidl ili neki treći centar

poanta je da se takvi centri ne grade u svakoj općini, mogao sam navest i neke druge kao primjer

13 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
srco1978 kaže...

Ako sumjnaš u informaciju istražuj sam , ja sam samo napiso što znam i što sam čuo zadnjih godina jer tamo živim od 2009.

 sad sam tek vidio odgovor...

problem je što nisi dao informaciju, nego zaključak na osnovu jednog jedinog primjera u kojem čak niti ne znaš razlog zašto nisu gradili do sada

 

ne samo da jedan primjer ne znači ništa u kontekstvu tisuća trgovačkih centara u hrvatskoj, nego nemamo pojma niti je li to uopće primjer zavrzlama koje imaju veze s mitom i korupcijom, nego možda neki banalni razlog za koji ne znamo

 

...i sad bi ja trebao istraživati da pobijem što točno?

19 mjeseci
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
Startapovi ili startapi?
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Moj PC  
0 0 hvala 0
17 godina
offline
Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z

Osobno bio prisutan kod poziva ambasadoru koji onda zove ministra koji onda kazuje ustanovi da ostavi "poslovanje" stranca na miru. Ima od toga skoro pa 20 godina ali nekako sumnjam da je danas drugacije? 

 
2 0 hvala 1
18 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
@My2Cents
komentar ok, samo poradi na matematici - 30 godina ranije je 1996., Hrvatska je još dobrano šepala da postane stabilna država i riješi se mafijaškog utjecaja kapitala od krijumčarenja oružja i 'pretvorbe'. Tvrtke su se kupovale kreditima banaka bez pokrića, likvidirale i rasprodavale bez pokušaja stabiliziranja i poslovanja, samo da se izvuče sva vrijednost odmah. Ipak smo napredovali od toga, ima nade da ćemo se još popraviti.
8 godina
offline
Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno
UniqueBug kaže...
@My2Cents
komentar ok, samo poradi na matematici - 30 godina ranije je 1996., Hrvatska je još dobrano šepala da postane stabilna država i riješi se mafijaškog utjecaja kapitala od krijumčarenja oružja i 'pretvorbe'. Tvrtke su se kupovale kreditima banaka bez pokrića, likvidirale i rasprodavale bez pokušaja stabiliziranja i poslovanja, samo da se izvuče sva vrijednost odmah. Ipak smo napredovali od toga, ima nade da ćemo se još popraviti.

 

Daleko smo mi još od države.

Prvo ajde objasni gdje je nestalo milijun i po stanovnika i drugo, tko su ovi ljudi sa Floresa koji ih pokušavaju nadomjestiti. Nikakva objašnjenja nismo dobili od službenih osoba.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice