Aha, kad se ventilatori kod mene na serverima zavrte cuju se do ceste, a u idle do ulaznih vrata. Radije slusam turiranje motora nego fan spinup na serveru. Sad to ljudima po kucama stavljati....
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
s jedne strane plastični čepovi spojeni s bocom a s druge strane raste glad za resursima poradi AI-a...i trenutačno jedino snaga atoma je k tomu dorasla da bude koliko toliko zeleno...s tim da gradnja nuklearki koje startaju danas u pogon tek krajem sljedećeg desetljeća...ostaje znači dobri stari dinosaur juice
i sad ako euroslavija želi zadržati visoki ekonimski standard ,ora i sama ulagati u AI a s druge strane sebe ograničava sa čepovima i papirnatim slamkama
a glavni konkurenti spaljuju sve ča se dade spaliti i nije ih briga za "zeleno"
a mi imamo ministarstvo za zelenu tranziciju...to mi ispada kao ono ministarstvo iz monty python(silly walk)
Stari moj, svaki ovaj komplet vrijedi skoro 300k eura. Tu bi bilo krađa na sve strane 
Tko bi zdrave pameti to ikad uzeo sebi kući.
Znači 200A košta poprilične novce u USA, znači kao vlasnik to si već kupio.
Dobit ćeš "možda" besplatnu struju i internet taj mjesec (znači možda vrijednost od 50$, realno niti 20$ ako uzmeš da si infrastrukturu ti skupo platio), a dobit ćeš buku, buku i još više buke.
Dolazit će nepoznati ljudi za održavanje, unštavat će se više infrastruktura kuće (AC i ostalo će raditi kudikamo više) i pitanje je vremena kada će nastati problemi sa time (kuće nisu napravljene da guraju 200A cijelo vrijeme).
Možeš zaboravit na garažu ili podrum ili gdje će smjestiti ormare sa opremom i slično...
Doslovno firma bi dobila sve, bez da uloži išta (infrastrukturu, zaobilažnje propisa o datacentrima koje lokalne zajednice mogu stopirati, 10-100x manje troškova) a ne daju ništa...
Endgame je razvodniti potrosnju i sakriti je u kucanstva jer nitko nije dovoljno glup da dozvoli izgradnju AI centar koji zdere resurse koje nitko nema a drzava dobi debeli k u guzicu jer kompanije tak i tak izbjegavaju placanje poreza kroz koje kakve rupe u zakonima.
Ovo je cisto da se izigraju zakoni i zakonska regulativa. Necete AI u drzavi e pa evo vam ga u dvoristu kod vaseg susjeda.
Endgame je razvodniti potrosnju i sakriti je u kucanstva jer nitko nije dovoljno glup da dozvoli izgradnju AI centar koji zdere resurse koje nitko nema a drzava dobi debeli k u guzicu jer kompanije tak i tak izbjegavaju placanje poreza kroz koje kakve rupe u zakonima.
Ovo je cisto da se izigraju zakoni i zakonska regulativa. Necete AI u drzavi e pa evo vam ga u dvoristu kod vaseg susjeda.
Kad nitko neće, ima tko hoće:
https://www.bug.hr/data-centri/projekt-pantheon-50-milijardi-eura-za-podatkovni-centar-kod-topuskog-uz-59343
Endgame je razvodniti potrosnju i sakriti je u kucanstva jer nitko nije dovoljno glup da dozvoli izgradnju AI centar koji zdere resurse koje nitko nema a drzava dobi debeli k u guzicu jer kompanije tak i tak izbjegavaju placanje poreza kroz koje kakve rupe u zakonima.
Ovo je cisto da se izigraju zakoni i zakonska regulativa. Necete AI u drzavi e pa evo vam ga u dvoristu kod vaseg susjeda.
Kad nitko neće, ima tko hoće:
https://www.bug.hr/data-centri/projekt-pantheon-50-milijardi-eura-za-podatkovni-centar-kod-topuskog-uz-59343
Što se tiče te teme i članka, koje je Vaše mišljenje o realnoj izvedivosti i najvećim potencijalnim manama tog projekta?
Nemojte biti tako negativni prema AI-u. AI samo želi chatat s vama 
Ima ih koji će jedva čekati da se ovo pokači po kućama.
Pa onda kreće biznis 
Ima ih koji će jedva čekati da se ovo pokači po kućama.
Pa onda kreće biznis 
Pa ljudi su na ovom forumu svojedobno pisali kako su izbacivali krumpir iz podruma i kokoši iz kokošinjca kako bi napravili mjesta za mining rigove. Ove godine neću na polju ni koruzu ni pšenicu nego malo data centara i solara.
Drustveno uredenje je na jako niskim granama kada ovako glupe ideje beru investicije... Nazalost nista novo. 
Endgame je razvodniti potrosnju i sakriti je u kucanstva jer nitko nije dovoljno glup da dozvoli izgradnju AI centar koji zdere resurse koje nitko nema a drzava dobi debeli k u guzicu jer kompanije tak i tak izbjegavaju placanje poreza kroz koje kakve rupe u zakonima.
Ovo je cisto da se izigraju zakoni i zakonska regulativa. Necete AI u drzavi e pa evo vam ga u dvoristu kod vaseg susjeda.
Kad nitko neće, ima tko hoće:
https://www.bug.hr/data-centri/projekt-pantheon-50-milijardi-eura-za-podatkovni-centar-kod-topuskog-uz-59343
Što se tiče te teme i članka, koje je Vaše mišljenje o realnoj izvedivosti i najvećim potencijalnim manama tog projekta?
Prema do sada poznatim detaljima - može se jedino ozbiljno govoriti o uspješnosti ili neuspješnosti odrađenog političkog PR-a.
S poslovne strane izvjesno je da bi značajnu financijsku korist mogao imati (a i to, ukoliko se išta konkretno počne događati) poduzetnik J.A. koji je vizionarski otkupio zemlju "na vrijeme", a o svemu ostalom možemo samo nagađati jer je previše nepoznanica.
Endgame je razvodniti potrosnju i sakriti je u kucanstva jer nitko nije dovoljno glup da dozvoli izgradnju AI centar koji zdere resurse koje nitko nema a drzava dobi debeli k u guzicu jer kompanije tak i tak izbjegavaju placanje poreza kroz koje kakve rupe u zakonima.
Ovo je cisto da se izigraju zakoni i zakonska regulativa. Necete AI u drzavi e pa evo vam ga u dvoristu kod vaseg susjeda.
Kad nitko neće, ima tko hoće:
https://www.bug.hr/data-centri/projekt-pantheon-50-milijardi-eura-za-podatkovni-centar-kod-topuskog-uz-59343
Zivi bili pa vidjeli.
U jednu ruku mi je iznimno drago što pripadamo boljoj , kulturnijoj, zelenijoj polovici svijeta za razliku divljaštva , kratkovidnici nekih dijelova i pojedinaca.
U drugu ruku (desanku) stvarno nije fer dok ja odvajam smeće u pet šest različitih kanti onaj tamo akumulator loži i pali tankere.
Onako pitam se kako smo tako loši prema prirodi, ajd što zagađujemo na sve moguće načine ali što bacamo čepove gdje god stignemo unatoč tome što znamo da radimo loše svojim budućim potomcima i unatoč našem dugogodišnjem učenju u školi o ekologiji 🤔
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
.. poduzetnik J.A. koji je vizionarski otkupio zemlju "na vrijeme",..
-da, malo mi se podigla obrva, od kud 'on' tu.. no naravno, pragmatični poduzetnički pothvat, klasika, što priči dodatno daje na težini (uvjerljivost, šanse).. onak, na prvu samo obrva, odmah rukom.. no nakon par detalja, suprotan zaključak, pri čemu se jedino nadam da će na kraju priče biti happyend i za ostatak populacije (ne samo za 'njih') kao i ponekom epilogu u spa-remetincu :) ..
.. poduzetnik J.A. koji je vizionarski otkupio zemlju "na vrijeme",..
-da, malo mi se podigla obrva, od kud 'on' tu.. no naravno, pragmatični poduzetnički pothvat, klasika, što priči dodatno daje na težini (uvjerljivost, šanse).. onak, na prvu samo obrva, odmah rukom.. no nakon par detalja, suprotan zaključak, pri čemu se jedino nadam da će na kraju priče biti happyend i za ostatak populacije (ne samo za 'njih') kao i ponekom epilogu u spa-remetincu :) ..
joj pa mislio sam da si promucurniji ali j.a. je ipak promucurniji.
Pa naravno da ce biti hepi and i za njih i za populus.
pupoulus ce se veseliti da nece biti data centra, kojeg ionako nikada pa ni tad nebi bilo, veseliti ce se svojoj "pobjedi".
a oni ce uzivati u tome sto su si uvecali bogatsvo time sto ce zemlja iz bezvrijednoga prijeci u vrijedno.
ne brini se nece ici itko uzivati u spa-remetinac.

