Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

poruka: 110
|
čitano: 21.705
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g".
8 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

da li se smije vlastito parkirno mjesto ili šupa prenamjeniti u štalu za konje ili magarce...ako oni mogu držati mačke i pase

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
izith kaže...

Ako pročitaš članak i očitovanje EV Clinica imaš dovoljno argumenata tamo, ne moram ti ih ja ponavljati ovdje. Ukratko - SVAKI automobil je rizik od požara, većina novih ima li-ionske baterije, bili EV, PHEV ili mild hibridi, a statistika ne pokazuje da bi EV bili riskantniji. Upravo zato je selektivna zabrana apsurdna i u tome je cijela stvar. Kad zakon propiše bolju protupožarnu zaštitu za garaže ili nešto treće, možda se situacija promijeni. A mislim da se slažemo i da je paralela s benzinskom pumpom besmislena.

 Samo što su baterije rizičnr dok se pune, a ti razni hibridi, baterije u raznim sustacima u autima se ne pune dok auto stoji u garaži a EV se puni dok stoji... samo ta "sitnica" jer baterije su najrizičnije dok se puno i u sudaru. Požar na nekom benzincu ili dizelu se "lako ugasi" a električni auto kojem se zapali baterija može dok ga se uspije ugasiti učiniti cijelu zgradu u kojoj se zapalio statučki nesigurnom i da ju se na kraju ruši ko vjesnik... jer eto "malo je stradala armatura" na najnižem katu gdje je garaža.

11 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DexCro kaže...
iSammy kaže...
izith kaže...

Ako pročitaš članak i očitovanje EV Clinica imaš dovoljno argumenata tamo, ne moram ti ih ja ponavljati ovdje. Ukratko - SVAKI automobil je rizik od požara, većina novih ima li-ionske baterije, bili EV, PHEV ili mild hibridi, a statistika ne pokazuje da bi EV bili riskantniji. Upravo zato je selektivna zabrana apsurdna i u tome je cijela stvar. Kad zakon propiše bolju protupožarnu zaštitu za garaže ili nešto treće, možda se situacija promijeni. A mislim da se slažemo i da je paralela s benzinskom pumpom besmislena.

Možda i jest statistički točno, ali džabe kad MUP kaže drugačije. Dok se propisi ne promijene, upravitelj zgrade nema izbora jer ne može ignorirati MUP-ov stav i nadati se da neće biti problema ako nešto krene po zlu.

- Famozno "Mišljenje MUP-a" je mišljenje i ništa drugo.

- Ne navodi niti se temelji na bilo kakvom zakonu, pravilniku ili pravilniku.

- Navedeno mišljenje ne propisuje nikakve obaveze niti zabrane.

- Mišljenje nema apsolutno nikakvu pravnu težinu. To nije zakon, propis niti pravilnik.

- Mišljenje je protivno postojećim propisima prema kojima je upotreba i punjenje električnih vozila u skladu sa zakonom (atesti, homolagacija)

- Svaki pravnik ili pripravnik će u slučaju pravnog spora ovo mišljenje osporiti u roku od 5 minuta.

 

Super, nema pravnu težinu, slobodno se može ignorirati

Al' kad osiguravatelj nakon požara izvuče to 'mišljenje' kao razlog za odbijanje isplate, tad mi reci kolko vrijedi.

Upravitelj nije idiot da preuzme rizik zbog nečijeg punjača.

 

Prepucavanja na ovu temu nikad kraja..

Kad se AFIR pretoči u neki pravilnik kod nas, onda će biti jasan okvir za uvjete koji se moraju ispuniti.

Do tad je samo pitanje vjerojatnosti hoće li se desiti sranje i šta će biti ako se desi.

14 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Pitao ja mupovca može li se koristiti garaža za data centar pa je izdao mišljenje da ne zna za Data centar ali je siguran za City centar jer zna da tamo ima garaža s više etaža plus vanjski parking, parkiraš gdje hoćeš.

 
4 0 hvala 0
17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
nikonja kaže...

... puno je veča šansa da će se samozapaljenje dogoditi na nekom EV nego na fosilnom...

Odakle ti taj podatak? Sve statistike pokazuju suprotno. Istraživanja za to ima puno i njihovi rezultati su u rasponu od 5 do 60 puta veće sklonosti ICE prema zapaljenju od EV. Uobičajeno se taj podatak zaokružuje na 20 puta ili 2000%. 

Kad bi se išta zabranjivalo na temelju statistike, fosilci bi trebali biti odavno zabranjeni. Gore na cesti, na parkiralištima, u garažama... Doslovce svugdje. Ne prođe dan (čak ni u Hrvatskoj) da se ne zapali barem jedno ICE vozilo. Koliko gori baterijskih? Nula. Doslovno. 

Znam da će sad netko staviti nekakvi anegdotalni slučaj u svijetu gdje se zapalio EV i do postaviti kao dokaz pokraj svih fosilica koji gore uokolo kao šibice.

17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Gnjavator kaže...

Požar na nekom benzincu ili dizelu se "lako ugasi" ...

Imaš li ikakvu statistiku o uspješno ugašenim požarima automobila? Vatrogasci ne mogu doći u roku manjem od 10 minuta. Kako izgleda zapaljeni fosilac nakon 10 minuta?

Po logici "ovo jače gori, a ovo slabije" bi mogao zabraniti plinske instalacije u zgradama, jer "Je poznato kako je gorući plin teško ugasiti" za razliku od peći na drva, na primjer.

17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Gnjavator kaže...

i auto kojem se zapali baterija može dok ga se uspije ugasiti učiniti cijelu zgradu u kojoj se zapalio statučki nesigurnom i da ju se na kraju ruši ko vjesnik... jer eto "malo je stradala armatura" na najnižem katu gdje je garaža.

Zgrada Vjesnika je odličan primjer. Tamo se zapalio stari papir i namještaj. Idemo odmah staviti zakon po kojem je zabranjeno u zgrade unositi papir i namještaj jer u slučaju požara zgrade postaju statički nestabilne. Odmah, za svaki slučaj, iz istog razloga zabraniti EV-ima ulazak u Hrvatsku jer je njih još teže ugasiti!

17 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

Tako je!

BMW (a i mercedes) se vole spontano samozapaliti tokom i nakon voznje tak da bi trebalo uvesti zabranu za drzanje BMW-a u podzemnim garazama. Jedno vrijeme je bio svakih par dana clanak na indexu i ostalimo o pozarima BMW-a na cestama, parkiralistima itd. U Velikoj Mlaki je 2023. je zgorela Tesla jer se zapalio romobil i vatra se prosirila na njega i na BMW u blizini i to je to.

 

A ne vidim koja je razlika u obicnu uticnicu ustekati auto ili puniti mobitel, laptop, romobil itd. Zasto se ne zabranjuju romobili po stanovima kad oni vole planuti bez pardona? Uvest zabranu za samsung mobitele itd..

 

U svakom slucaju bi se zabrinuo ako netko od suvlasnika u zgradi parkira BMW.

Linux, Arch Linux.
12 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

Nisi u krivu kad kažeš da je potrebno poraditi na mjerama zaštite, provjeri preduvjeta u slučaju starijih zgrada, loših instalacija, slabije statičke otpornosti, itd...

Ali, zašto je EV nekima problem, a recimo plin nije? Smiju li sustanari tebi zabraniti plinsko etažno grijanje ili automobil na plin?

Koliko je ljudi u RH poginulo (ili se ugušilo), i stanova izgorilo/eksplodiralo zbog plina (instalacija u zgradi, plinska, boca, plin u automobilima) u usporedbi sa EV?
Zapravo, ima li primjer kod nas uopće gdje je EV na punjaču uzrokovao problem u nekoj zgradi ili kakav smrtni ishod? Pitam jer se zaista ne mogu sjetiti da sam čuo za takav slučaj, dok za probleme sa plinom na primjer, znamo svake godine barem nekoliko slučajeva.

Treba objektivno sagledati situaciju, a ne teoretizirati što bi bilo kad bi bilo i nepotrebno prenaglašavati par rijetkih slučajeva (jer toga ima kod apsolutno bilo čega i 100% sigurnost ne postoji).
Da su baterije toliko lako zapaljive i tako ozbiljan problem, ne bi svi mirno spavali dok im se u zgradi puni po 100+ baterija svake noći. Nije li još gore ako se zapali stan u kojem je apsolutno sve dalje zapaljivo?
Gdje je bolje da netko puni romobil noću, u stanu ispod tebe, ili u podzemnoj garaži sa golim armiranim zidovima i sprinkerima (sve novije zgrade)?

Cy
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.5.2026 8:28 (Cynical).
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Cynical kaže...

Ali, zašto je EV nekima problem, a recimo plin nije? Smiju li sustanari tebi zabraniti plinsko etažno grijanje ili automobil na plin?

Upravo o tome se i radi - za plin imaš zaštitne mehanizme, sigurnosni ventil koji se zatvori kod detekcije pada tlaka, visoke temperature i sl.

Da, imaš situacija gdje stara instalacija popusti (da li zbog nemara i neodržavanja ili jednostavno loše sreće), ali to ne ugrožava čitavu zgradu. To su sve dobro poznate situacije s kvalitetnim mehanizmima kontrole (npr. zabrana ulaska vozila na plin u određene podzemne garaže zbog nemogućnosti ventilacije).

Kod EV-a nemaš pojma u kakvom stanju je baterija, a imaš sasvim dovoljno rabljenih vozila da može nastati problem. A problem koji u tom trenutku nastane je jako teško kontrolirati (požar baterije) bilo kome, ne samo nestručnim osobama plus imaš otrovne pare tako da u garažu nitko neće niti htjeti ući (postoji nešto što se zove zaštita spašavatelja; vatrogasci NE ulaze gasiti požare u situacijama koje su riskantne za njih (normalno). A ako se proširi (što u principu hoće jer gori dugo i jako u zatvorenom prostoru koji je loše ventiliran) imaš problem za čitavu zgradu i sve njene stanovnike na svim katovima.

Ovo sa sprinklerom u svim modernim zgradama zaboravi, to se eskivira gdje god se može jer košta. To imaju veće zgrade (odn. veće garaže), manje ne. Pri čemu je sve do 1.600 m² manja garaža (rješava se sukladno austrijskoj OIB 2.2 smjernici jer američki NFPA 88A uvijek traži sprinkler, domaćih propisa nema a ljudi ko ljudi uvijek žele proći jeftinije).

Pa sad ti računaj koliko zgrada ima garaže veće od 1.600 m² i zakonsku obavezu ugradnje sprinklera.

Da se razumijemo, osobno sam prije EV evangelist nego obratno, ali neke stvari jednostavno nemaju smisla, pa kad neki tamo EV Clinic krene sebi nabacivati posao paušalnim procjenama situacije malo me to pogodi u žicu.

Zašto se ne angažiraju na donošenju kvalitetnih pravilnika, uspostave kontakte vani, ispitaju situaciju i pomognu svima u lancu, a ne samo sebi?

U prvom svom postu sam dao link na dva stručna weba na engleskom jeziku gfje su navedeni primjeri požara u kojima je živite izgubilo tisuće ljudi. Ne zbog EV-a, nego zbog problema garaže. Ali praviti se da je požar EV-a isto kao požar ICE-a je glupo i bezobrazno, jer nije isto i bilo tko s imalo soli u glavi to zna i nema problema priznati.

Situacije u kojima se zapale EV ili ICE su potpuno različite, načini na koje gore su potpuno različiti i EV je trenutno jednostavno preveliki rizik za bilo koju postojeću garažu i to ne samo u HR i ne samo bez sprinklera jer sprinkler neće ugasiti požar, nego ga lokalizirati (osim ako je manji požar), a pitanje je može li uopće lokalizirati požar EV-a.

Znači nisu bezveze ameri u NFPA 13 povećali kategoriju garaža i traže veće količine vode (a što vrijedi samo za nove garaže, ne primjenjuje se retroaktivno na postojeće).

Gledam te!
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DexCro kaže...
Gnjavator kaže...

Požar na nekom benzincu ili dizelu se "lako ugasi" ...

Imaš li ikakvu statistiku o uspješno ugašenim požarima automobila? Vatrogasci ne mogu doći u roku manjem od 10 minuta. Kako izgleda zapaljeni fosilac nakon 10 minuta?

Po logici "ovo jače gori, a ovo slabije" bi mogao zabraniti plinske instalacije u zgradama, jer "Je poznato kako je gorući plin teško ugasiti" za razliku od peći na drva, na primjer.

 samo što zatvoriš dovod plina i gotov taj dio, a baterija na EV vozilu gori satima dok ne izgori, a u zatvorenom prostoru ti je niko neće ugasiti... Kao što se izgubilo već nekoliko brodova koji nisu uspjeli ugasiti požare električnih vozila, a oni bar imaju vode napretek za gašenje dok kada se zapali neki ICE ugase ga i to nema potrebe da se diže u medije tako da izjednačavanje tih požara je malo puno ignoriranja stvari. A raditi statistiku požara EV u Hrvatskoj je smiješno kada ih kod nas imaš zanemarivu količinu.

16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Veliki Brat kaže...

Da se razumijemo, osobno sam prije EV evangelist nego obratno, ali neke stvari jednostavno nemaju smisla, pa kad neki tamo EV Clinic krene sebi nabacivati posao paušalnim procjenama situacije malo me to pogodi u žicu.

Zašto se ne angažiraju na donošenju kvalitetnih pravilnika, uspostave kontakte vani, ispitaju situaciju i pomognu svima u lancu, a ne samo sebi?

 Kako to EV Clinic sa ovime nabacuje posao i to još isključivo sebi? 

 

Zašto ti ne angažiraš ljude koji će provesti stotine sati istraživajući sve relevantne zakone, stupajući u kontakt sa strancima, organizirati sastanke, itd.? Zato što to nije tvoj faking posao niti itko želi donirati desetke tisuće eura pravnicima, inspektorima, projektantima, itd. za rješavanje javnog problema od kojeg neće imati toliko direktne koristi da im se vrati sav uložen novac.

16 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

A kaj je sa onim garazama gdje se struja zajednicki placa iz pricuve jer je citava garaza na jednom brojilu? Onda ja moram otkrivati tko puni auto na moj racun?

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
Moj PC  
1 1 hvala 0
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

Ajde razmisli...

Gledam te!
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

Ajde razmisli...

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

Zapravo, zakonom je zabranjeno drzanje zapaljivih tvari u garazama.

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
11 mjeseci
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Svaka cast Igiju i Velikom bratu, te pokojem na istom tragu. 

Ovi skorojevici kad su se vec docepali subvencija, imali besplatnu struju dugo vremena, sada bi dodatno silovali zakone.  Das im mali prst, oni navale na bubreg!

 

Kupite si kuce, lakse je i sigurnije. Mozes bateriju na kotacima ostaviti na svome dvoristu pa ako se mozda i vuzga, malo bu trava nahebala i to je to.

 
1 7 hvala 0
5 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Vatrogasci u bilo koji zatvoreni prostor ulaze s izolacijskim aparatom.
18 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Gallu kaže...
Vatrogasci u bilo koji zatvoreni prostor ulaze s izolacijskim aparatom.

I što s njim?

Ući će u garažu i sunčati se?

Ili možda misliš da će ugroziti svoje živote da bi satima iznova gasili požar baterije na EV-u?

Pa dajte se ljudi saberite, postoji rizik koji je jednostavno prevelik. Trebaju nam bolje baterije i to je to, nije smak svijeta.

 

EDIT: ovo je slika požarišta u Liverpoolu, 1.1.2018. Dakle nema veze s EV-ima, samo je poanta požar u garaži.

The blaze even melted the concrete floor of the structure in part of the seven-floor block, rendering it unstable, firefighters said.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 7:10 (Veliki Brat).
17 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Ja vjerojatno uzimam EV (mali gradski auto vjerojatno BYD) u slijedećoj iteraciji. No isto tako podržavam mogućnost zabrane punjenja, pa čak i boravka EV u zgradama sa više vlasnika. Zaštita zgrade od požara i instalacija protupožarnog sustava koji se može nositi sa EV požarom nije jeftina. Ako je vlasnik vozila spreman pokriti rizik sa odgovarajućom policom ne vidim razlog za zabranu. I u podzemne garaže je zabranjen ulazak vozila sa plinskom instalacijom. EV ima prednosti i mane.  Kupi braco vlastitu kuću pa instaliraj što god želiš.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 9:36 (rmiculini).
 
5 1 hvala 0
11 mjeseci
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
rmiculini kaže...

Ja vjerojatno uzimam EV (mali gradski auto vjerojatno BYD) u slijedećoj iteraciji. No isto tako podržavam mogućnost zabrane punjenja, pa čak i boravka EV u zgradama sa više vlasnika. Zaštita zgrade od požara i instalacija protupožarnog sustava koji se može nositi sa EV požarom nije jeftina. Ako je vlasnik vozila spreman pokriti rizik sa odgovarajućom policom ne vidim razlog za zabranu. I u podzemne garaže je zabranjen ulazak vozila sa plinskom instalacijom. EV ima prednosti i mane.  Kupi braco vlastitu kuću pa instaliraj što god želiš.

Treba biti dovoljno normalan za ovakav stav. Svaka cast! 

Kada normalni sute, abnormalni rade nered i ocekuju od normalnih da pokrivaju stetu.

5 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
Nisam komentirao ostalo dio tvog posta. Samo taj da se vatrogasci neće izlagati otrovima. Ne izlažu se nikad jer u zatvorene prostore ulaze s izolacijskom aparatima inače bi u svakom požaru, svi do jednoga popadali od monoksida.

Dodatno, imamo sigurne baterije, LFP. Sigurnije su i od dizela i od benzina.

"LFP (Lithium Iron Phosphate) batteries are widely considered one of the safest lithium-ion chemistries available. Thanks to a highly stable molecular structure, they are highly resistant to thermal runaway and do not release oxygen during cell failure, making them incredibly difficult to catch fire or explode.
Key Safety Advantages:
High Thermal Runaway Threshold: LFP batteries typically require temperatures over 280°C to experience a thermal event, giving them a much wider margin of safety than other lithium chemistries like NMC. No Toxic Cobalt: Because they do not use cobalt, LFP batteries are non-toxic, pose fewer environmental hazards, and remain chemically stable even when stored at full charge. Physical Damage Tolerance: They are highly resistant to swelling, cracking, and punctures, making them robust in rough environments or vehicular impacts."
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 10:25 (Gallu).
16 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Cijeli svijet prelazi na EV htjeli mi to ili ne. Čak i HR je ove godine ne nekih 5% novo prodanih, a koliko vidim u upiti za rabljene su narasli bar 10x.

 

Norveška i Danska su već na 100% novo prodanih EV. Kako je to kod njih riješeno, i da li tamo gore više ili manje zgrade zbog EV?

 

 
2 0 hvala 0
11 mjeseci
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

Joj sto su mi super ovakvi samodopadni likovi koji misle da nesto kuze dok sa razumjevanjem problema krecu od sredine ili od kraja, ili od one tocke koja lijepo zvuci u njihovim usima.

 

 

LFP raznio kucicu jer je pustao zapaljive plinove, a gazda radio po tada vazecim pravilima.

 

Marketinske obmanjujuce i lazljive izjave treba znati razumjeti to je poruka broj 1

Poruka broj dva je kako kazu "redneki: Rednecks - (slobvodni prevod = seljaci) - Stavi novac tamo gdje su ti usta.

 

Plati osiguranje koje ce pokriti rizike i stetu iz svoga dzepa, i sve 5.

Jeftinije ti je kupiti si kucu i makni se iz zgrade, puno jeftinije nego stan u novogradnji sa garazom gdje su po default dizajnirali za EV.

 

Samo sto, samodopadni ne priznaju rizike i relativiziraju, te ocekuju da se ostatak svemira slozi sa time.  iznimno bezobrazno.

Od EV kaste samo dolaze negativne etikete svih koji imaju relevantne upite, pa ako ti je frka sa dosegom, nisi pragmatican nego si bolestan i imas anksioznost.  Koji likovi, zalosno.

Ja bi vec vozio EV da te baterije valjaju, sve je bolje na EV autu, osim baterija, tek toliko da EV gremlinima dam do znanja koji je moj stav i da nisam ICE zagovornik.

 

Jedine baterije koje mi rade desetcima godina su one koje su bile obilato predimenzionirane sa mojim postavkama. Nikada punjenje do kraja nikada praznjenje idiotskim strujama ili punjenje, nikada toplinski sokovi nikada extremni uvjeti. To je iznimno tesko postici u EV. To se i jasno vidi kroz jamstvo i upravljanje baterijama koje nikada ne daje kompletnu analiticku sliku stanja clanaka, nego uvjek hrpa podataka fali. Izdurati ce 3, 5, 8, godina, no ljudi od auta kao proizvoda ocekuju default 12+ godina uporabe sa manjim ulaganjima. Svaki ICE to isporuci bez problema, dok baterija na EVu nikako ne spada u kategoriju manjeg ulaganje niti ce biti sa ovim dizajnom. Deprecijacija EV je vise nego opravdana. Sva sreca pa ljudi to razumiju jednostavnom logikom "put your money wher your mouth is" pa im je posve jasno da je ta baterija skupa i da nema nacina da budes 100% siguran kada bude auto rekel da mu treba nova, plus povremeni vatromet kako ti grah padne, te iznimno nekoperativni osiguravatelji i eto ti EV i njegov "rast prodaje" 

Cak se i Euro norma 7 cini prihvatljivijom od EV za vecinu kupaca.

 

ALi ne, lakse je silovati ostatak poulacije i lijepiti im etikete te prijetiti tuzbama. Slobodno, mozes, ako ti je dosadno, tuziti susjeda jer je danas oblekel crvenu majcu, a ti si mislil da bude plava. Samo daj, nadam se da bute naletili na likove kak je Veliki brat i Igiy ili ja da vas nauce pameti. 

 
0 5 hvala 0
5 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila

To pretpostavljam da misliš na sebe kada pišeš da misliš da nešto znaš.
Jer šteta uzrokovanih dizelom i benzinom nikad nije bilo. Nikad nitko nije čuo za takvo nešto.
LFP je sigurniji od bilo kojeg drugog izvora energije u automobilima danas. Izoliranih slučajeva ima. Ništa nije 100% sigurno.



Najbolje da sve zabranimo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 11:46 (Gallu).
11 mjeseci
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

I sad tim pametnjakovicima koji misle da nesto znaju nikao ne idu jednostavni brojevi. EVova ima na prste jedne ruke a svako malo gore, ICE auta ima milijarde pa pomalo gore. Sad kada bude tih EVova kao ICE hmm. Koliko bezobrazni ti samodopadni likovi moraju biti?

 
0 4 hvala 0
17 godina
offline
Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila u g

 

Požar baterije vrlo brzo proširi otrovan dim koji bi teoretski se mogao proširit po cjeloj zgradi i napravit katastrofu.

Zabrana 100%, bez dilema.

 
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
My2Cents kaže...

Joj sto su mi super ovakvi samodopadni likovi koji misle da nesto kuze dok sa razumjevanjem problema krecu od sredine ili od kraja, ili od one tocke koja lijepo zvuci u njihovim usima.

 

 

LFP raznio kucicu jer je pustao zapaljive plinove, a gazda radio po tada vazecim pravilima.

 

Marketinske obmanjujuce i lazljive izjave treba znati razumjeti to je poruka broj 1

Poruka broj dva je kako kazu "redneki: Rednecks - (slobvodni prevod = seljaci) - Stavi novac tamo gdje su ti usta.

 

Plati osiguranje koje ce pokriti rizike i stetu iz svoga dzepa, i sve 5.

Jeftinije ti je kupiti si kucu i makni se iz zgrade, puno jeftinije nego stan u novogradnji sa garazom gdje su po default dizajnirali za EV.

 

Samo sto, samodopadni ne priznaju rizike i relativiziraju, te ocekuju da se ostatak svemira slozi sa time.  iznimno bezobrazno.

Od EV kaste samo dolaze negativne etikete svih koji imaju relevantne upite, pa ako ti je frka sa dosegom, nisi pragmatican nego si bolestan i imas anksioznost.  Koji likovi, zalosno.

Ja bi vec vozio EV da te baterije valjaju, sve je bolje na EV autu, osim baterija, tek toliko da EV gremlinima dam do znanja koji je moj stav i da nisam ICE zagovornik.

 

Jedine baterije koje mi rade desetcima godina su one koje su bile obilato predimenzionirane sa mojim postavkama. Nikada punjenje do kraja nikada praznjenje idiotskim strujama ili punjenje, nikada toplinski sokovi nikada extremni uvjeti. To je iznimno tesko postici u EV. To se i jasno vidi kroz jamstvo i upravljanje baterijama koje nikada ne daje kompletnu analiticku sliku stanja clanaka, nego uvjek hrpa podataka fali. Izdurati ce 3, 5, 8, godina, no ljudi od auta kao proizvoda ocekuju default 12+ godina uporabe sa manjim ulaganjima. Svaki ICE to isporuci bez problema, dok baterija na EVu nikako ne spada u kategoriju manjeg ulaganje niti ce biti sa ovim dizajnom. Deprecijacija EV je vise nego opravdana. Sva sreca pa ljudi to razumiju jednostavnom logikom "put your money wher your mouth is" pa im je posve jasno da je ta baterija skupa i da nema nacina da budes 100% siguran kada bude auto rekel da mu treba nova, plus povremeni vatromet kako ti grah padne, te iznimno nekoperativni osiguravatelji i eto ti EV i njegov "rast prodaje" 

Cak se i Euro norma 7 cini prihvatljivijom od EV za vecinu kupaca.

 

ALi ne, lakse je silovati ostatak poulacije i lijepiti im etikete te prijetiti tuzbama. Slobodno, mozes, ako ti je dosadno, tuziti susjeda jer je danas oblekel crvenu majcu, a ti si mislil da bude plava. Samo daj, nadam se da bute naletili na likove kak je Veliki brat i Igiy ili ja da vas nauce pameti. 

 

Koliko shvaćam, LFP se nije zapalio, nego je došlo do eksplozije jer je prostorija bila hermetički zatvorena. Ovo je više primjer nestručne instalacije. 

Sustavi s LFP baterijama nikada se ne smiju montirati u hermetički zatvorene prostore. Ključne mjere zaštite uključuju: Namjensku instlaciju: Sustav koji izbacuje plinove van objekta čim se pojavi nadtlak.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 13:04 (DarK.xy).
16 godina
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
danko99 kaže...

 

Požar baterije vrlo brzo proširi otrovan dim koji bi teoretski se mogao proširit po cjeloj zgradi i napravit katastrofu.

Zabrana 100%, bez dilema.

 

Za razlika od požara benzinca u garaži i dima koji je potpuno siguran pa ne treba zabranu, jel?

11 mjeseci
offline
Re: Samovoljne zabrane punjenja električnih vozila
DarK.xy kaže...

 

Koliko shvaćam, LFP se nije zapalio, nego je došlo do eksplozije jer je prostorija bila hermetički zatvorena. Ovo je više primjer nestručne instalacije. 

Sustavi s LFP baterijama nikada se ne smiju montirati u hermetički zatvorene prostore. Ključne mjere zaštite uključuju: Namjensku instlaciju: Sustav koji izbacuje plinove van objekta čim se pojavi nadtlak.

 

 Vlasnik je sve napravio po tada valjanim propisima, vrlo bitna napomena, koja kaze kako je vrag u detaljima a ne u samodopadnom tuzakanju i pametovanju. Baterije ako se zapale gore vrlo nasilno, a ovakova explozija ko zna sto bi potaknula u npr podzemnoj garazi. Sreca da je to bila privatna kuicica kao energana za pravu kucu u kojoj se zivi.  Dakle covjek je igrao na svome posjedu, radio po tada valjanim pravilima i opet vrag te ulovi za guzicu. Treba biti ponizan a ne pametovati kao EV kasta koja spasava planet.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice