Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

poruka: 26
|
čitano: 8.625
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat".
18 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

A ništa, bar kad prsne taj balon će Hollywood imati scenarij za novi blockbuster, a US oligarsi će imati izliku zašto su iznastale krize izašli još bogatiji na račun fondova koji će uložiti pare sirotinje. Win win za sve, kapitalistički feudalizam gura dalje, osigurana nova generacija kmetova

 
7 4 hvala 2
8 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

znači tvrtk koja kao vrijedi 1750 milijardi ima prihode od 15 milijardi prošle godine...manje od 1% prohoda na osnovu vrijednosti...bez zamjene kemijskih raketnih motora sa nečim puno učinkovitijim nema ni nekog velikog iskoraka prema "rubu" svemira

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2026 12:33 (HCMAA).
Moj PC  
4 3 hvala 1
8 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

vrijednost tvrtke 100 puta veća od prihoda

 

Kada je tržišna vrijednost tvrtke 100 puta veća od njezinih prihoda (multiplikator cijene i prihoda, odnosno P/S omjer = 100), riječ je o iznimno rijetkom financijskom fenomenu koji se uglavnom javlja na vrhuncu burzovnih balona,

 

kod tehnoloških startupova u fazi hiperrasta ili kod tvrtki koje razvijaju revolucionarne tehnologije (poput umjetne inteligencije ili biotehnologije).Za usporedbu, zdravi i uobičajeni P/S multiplikatori za stabilne tvrtke iznose između 1 i 3, dok se vrijednosti iznad 10 smatraju visokima.

 

Što to zapravo znači za tvrtku?

 

Ekstremna očekivanja:

Investitori ulažu na temelju pretpostavke da će prihodi tvrtke eksplodirati u budućnosti, a ne na temelju trenutnog poslovanja.

Matematički apsurd:

Ako tvrtka ima P/S 100 i zadrži trenutnu razinu prihoda, investitoru bi trebalo 100 godina da vrati uloženi novac, i to pod uvjetom da tvrtka nema nikakvih troškova (što je nemoguće).

Visok rizik od sloma: Povijesno gledano, gotovo svaka tvrtka koja je dosegnula multiplikator P/S = 100 doživjela je dramatičan pad cijene dionica kada bi se rast prihoda i najmanje usporio.Poznati povijesni primjeriDot-com balon (1999. – 2000.): Mnoge rane internetske tvrtke imale su multiplikatore veće od 100, iako uopće nisu imale profit ni stabilan poslovni model. Većina ih je propala.NVIDIA i AI balon: Tijekom snažnih ciklusa rasta potražnje za čipovima, pojedine tehnološke tvrtke i dionice povezane s razvojem umjetne inteligencije primaknule su se ili nakratko prešle ekstremno visoke multiplikatore, potaknute masovnom euforijom na tržištu.Zašto investitori pristaju na to?Ekskluzivnost i monopol: Vjeruju da tvrtka posjeduje tehnologiju koju nitko drugi ne može kopirati.FOMO efekt: Strah od propuštanja prilike (engl. Fear of Missing Out) tjera kupce da kupuju bez obzira na visoku cijenu.Skalabilnost softvera: Softverske tvrtke (SaaS) imaju niske troškove širenja, pa investitori vjeruju da će s rastom prihoda profitabilnost rasti još brže.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
8 2 hvala 2
16 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

Moj PC  
5 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Ja ne znam zasto se svi toliko opterecuju oko IPO-a i “napuhane” vrijednosti. Ako firma uz takav IPO moze donijeti tehnologije koje ce po odredenoj cijeni unaprijediti nesto iz svakodnevnog zivota super, oce li neko na tome zaraditi ili izgubiti novac stvarno me ne zanima
It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
1 2 hvala 0
9 mjeseci
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

Aj molim Vas pogledajte history oko Tesla dionica i pogledajte sta se tamo pisalo :D "balon", "izgubit cete sve sto ulozite", "nema kruva bez motike"... :D tako da ne da ulijecem u ovu investiciju, nego ulijecem kao lud. Nek stoji i "kuha" se jedno 10ak godina i odlicno.

One Man Games
 
3 1 hvala 2
18 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
stirko55 kaže...
Ja ne znam zasto se svi toliko opterecuju oko IPO-a i “napuhane” vrijednosti. Ako firma uz takav IPO moze donijeti tehnologije koje ce po odredenoj cijeni unaprijediti nesto iz svakodnevnog zivota super, oce li neko na tome zaraditi ili izgubiti novac stvarno me ne zanima

 Pa kad se ne zamaraš od kud ti novci dolaze. A dolaze iz raznoraznih fondova, i to vrlo često mirovinskih i ne samo američkih, jer se to upakira u kojekakve AAA+++ pakete dionica ("proizvode") a koje kupuju iz drugih država, i onda  pa onda gledamo scenarij 2008. kada su milijuni ljudi izgubili sve a vlasnici fondova, banke i ostali koji "samo" prodaju te laži narodu koji nema izbora, dobiju bailout od države koji onda opet plaća taj isti narod i kojem sve poskupljuje 

 

Al eto samk neka je tebi te "tehnologije"

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2026 14:53 (Ges).
16 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Kad gledas sve oko sebe iz te negativne perspektive onda je to jedino sta vidis. Moja preporuka ti je da izgasis pc i tv i odes malo dirat travu i slusat valove, vidit ces kako nije sve tako sivo i ja ti obecavam da u tom periodu nece bit nikakva apokalipsa koju si propustija komentirat
It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2026 15:30 (stirko55).
 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
U ameriki je lako bit milijarder. Smisliš super glupu ideju. Dobiješ milijarde investicija. Sa tom lovom stvarno i nađeš nekoga da nešto odradi. Odeš na burzu, skupiš još milijardi (cijeli svijet ti daje lovu). Prodaš mali dio svog udjela. Ideš na drugu ideju.
 
0 4 hvala 0
18 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr

Pa eto, sve znaš. Pokušaj!

King in the castle, king in the castle ...
9 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Zapravo ovo uopce nije lagano. Jer da si probao ijednu rundu financiranja rjesit bi nesto i znao. Ovako samo trkeljas svojom nekom teorijom baziranom na nikakvom znanju iliti iskustvu
17 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

Ok, kak da i mi uletimo u pricu? I kaj se prica po netu o pocetnoj cijeni dionice kad frkne na burzu? Zna li mozda netko ili moram ici pitat google, chatgpt i ostalu ekipu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
17 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

Mozda ipak pametnije uloziti u bitcojin? Bitocjin ipak ima vecu uporabnu vrijednost... 

 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

Prvo treba predati Joppd tek onda kupovati đinđe i kurčiti se s novom frizurom.

 
1 0 hvala 0
18 godina
moderator
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
smajlee kaže...

Ok, kak da i mi uletimo u pricu? I kaj se prica po netu o pocetnoj cijeni dionice kad frkne na burzu? Zna li mozda netko ili moram ici pitat google, chatgpt i ostalu ekipu?

 Obično je u startu ovako veliki IPO namijenjen samo velikim, institunacionalnim igračima, a ne malim pojedinčanim kupcima.

...
17 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

"Malim ulagačima SpaceX nudi do 30 posto dionica, što je trostruko više od uobičajene prakse." 

Tko se kockat zeli moze da se veseli. 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
konjRR kaže...

"Malim ulagačima SpaceX nudi do 30 posto dionica, što je trostruko više od uobičajene prakse." 

Tko se kockat zeli moze da se veseli. 

 Ovo je klasican primjer Muskove marketinske strategije, jer realno dobit na ovom IPO-u za male ulagace nece bit znacajna jer je rast dosta limitiran pocetnom cijenom, ali ako se ti u lokalnom kaficu mozes pohvalit da imas udio u Spacex-u ili to objavit na redditu i X-u gdje ti onda jos povremeno i sam Musk komentira objavu odma ti vrijednost u tvojoj glavi skace, a on ima bolju raspodjelu dionica kojima ce se na bazi kolicine medusobnog trgovanja dodatno napumpavat vrijednost za velike igrace kojima skok od 20% znaci puno vise nego sta znaci malim ulagacima.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
8 godina
offline
Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privat

Elone pametno odigraj...jedna dionica=1$...tako da svatko može imati dio svemirskog sna...tako da rast sa 1 na 2 nije nemoguć...jedina razlika između uspješnog kockara i onog drugog je ča prvi zna kad je dosta

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
19 mjeseci
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Tim velikima uskoro svijet neće biti dovoljan , koje su to cifre 🙄
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Moj PC  
1 0 hvala 0
17 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Sirotanovic kaže...
Tim velikima uskoro svijet neće biti dovoljan , koje su to cifre 🙄

 Mozda zato i planira na mars 

14 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
jozef kaže...

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

 One budale koje su ulozile su u dobrim novcima sad. Mi/Vi pametni i dalje sjedimo na istom.

 

Jebena mi je ideja kako se za covjeka koji je napravio prvu raketu koja ''poleti i sleti'' usudis napisat kako je on i oni koji ulazu u njega budala. Stvarno je ovaj internet dopustio vama budalama da blebnete bilo kaj.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
16 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
SimeKZ kaže...
jozef kaže...

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

 One budale koje su ulozile su u dobrim novcima sad. Mi/Vi pametni i dalje sjedimo na istom.

 

Jebena mi je ideja kako se za covjeka koji je napravio prvu raketu koja ''poleti i sleti'' usudis napisat kako je on i oni koji ulazu u njega budala. Stvarno je ovaj internet dopustio vama budalama da blebnete bilo kaj.

Za početak budalom bi se moglo nazvati čovjeka koji ne zna čitati(?!).

14 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
jozef kaže...
SimeKZ kaže...
jozef kaže...

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

 One budale koje su ulozile su u dobrim novcima sad. Mi/Vi pametni i dalje sjedimo na istom.

 

Jebena mi je ideja kako se za covjeka koji je napravio prvu raketu koja ''poleti i sleti'' usudis napisat kako je on i oni koji ulazu u njega budala. Stvarno je ovaj internet dopustio vama budalama da blebnete bilo kaj.

Za početak budalom bi se moglo nazvati čovjeka koji ne zna čitati(?!).

Dobro sam ja procitao. Ta kompanija vrijedi lovu koju je netko spreman ulozit u nju i tehnologiju koju ta kompanija ima. Nema tu neke ''vjere'''. Tehnologija koju Musk sa svojim SpaceXom ima je daleko ispred bilo cega i bilo koga, plus iskustvo koje je vjerovatno nemjerljivo. Tako da, tesko da tu ima budala.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
19 mjeseci
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Kolega SimeKZ netko je na forumu nazvao to ulaganje kao FOMO bogataša , a definitivo te tvrtke ne vrijede toliko koliko su uložili "jamstava". I onda dođemo do apsurda da recimo jedna NeVidija vrijedi više nego Njemačka ... ono WTF!!!!!!!
Nema veze s zdravom logikom!

https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_missing_out
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
17 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
SimeKZ kaže...
jozef kaže...

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

 One budale koje su ulozile su u dobrim novcima sad. Mi/Vi pametni i dalje sjedimo na istom.

 

Jebena mi je ideja kako se za covjeka koji je napravio prvu raketu koja ''poleti i sleti'' usudis napisat kako je on i oni koji ulazu u njega budala. Stvarno je ovaj internet dopustio vama budalama da blebnete bilo kaj.

 Musk je napravio raketu? Ikakvu? Jesi dobro? 

SimeKZ kaže...
jozef kaže...
SimeKZ kaže...
jozef kaže...

sve Muskove kompanije kao puno vrijede, a ROE im teži beskonačnosti. Koliki postotak je budala koje vjeruju u tu vrijednost, a koliki onih koji zarađuju na budalama koje u to vjeruju? Svi vole tvrditi da su baš oni dio te druge skupine.

 One budale koje su ulozile su u dobrim novcima sad. Mi/Vi pametni i dalje sjedimo na istom.

 

Jebena mi je ideja kako se za covjeka koji je napravio prvu raketu koja ''poleti i sleti'' usudis napisat kako je on i oni koji ulazu u njega budala. Stvarno je ovaj internet dopustio vama budalama da blebnete bilo kaj.

Za početak budalom bi se moglo nazvati čovjeka koji ne zna čitati(?!).

Dobro sam ja procitao. Ta kompanija vrijedi lovu koju je netko spreman ulozit u nju i tehnologiju koju ta kompanija ima. Nema tu neke ''vjere'''. Tehnologija koju Musk sa svojim SpaceXom ima je daleko ispred bilo cega i bilo koga, plus iskustvo koje je vjerovatno nemjerljivo. Tako da, tesko da tu ima budala.

 Daj da te malkice ispravim: "Ta kompanija vrijedi lovu "tuđu" koju je netko spreman ulozit u nju...", "Sve je u ''vjeri''', "Tehnologija koju Musk sa svojim SpaceXom ima nije daleko ispred bilo cega i bilo koga, plus iskustvo koje je lako mjerljivo." "Tako da, sigurno da tu ima budala."

Sirotanovic kaže... 
Kolega SimeKZ netko je na forumu nazvao to ulaganje kao FOMO bogataša , a definitivo te tvrtke ne vrijede toliko koliko su uložili "jamstava". I onda dođemo do apsurda da recimo jedna NeVidija vrijedi više nego Njemačka ... ono WTF!!!!!!!
Nema veze s zdravom logikom!

https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_missing_out

 Da, fomo bogatasa koji ulazu tude novce i uzimaju proviziju isla dionica na mars ili u podrum. A oni svojim investicijama doslovno diktiraju trziste. Trziste dionica odavno nema veze sa zdravom logikom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.5.2026 16:26 (konjRR).
18 godina
offline
Re: Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere pr
Evo objašnjenje zašto je ovo pljačka stoljeća
https://m.youtube.com/watch?v=sYA-z0Y8WRQ
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice