Europske planine možda kriju velike zalihe vodika

poruka: 4
|
čitano: 1.569
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europske planine možda kriju velike zalihe vodika".
7 godina
offline
Europske planine možda kriju velike zalihe vodika


"Ovaj prirodni resurs mogao bi zaobići visoke troškove i zagađenje povezano s trenutnom proizvodnjom vodika. No, ključno je pronaći dovoljno velike količine."

A rovanje i bušenje po planinčugama prekrivenim šumama, strojevima pogonjenim motorima na unutarnje izgaranje - ne bi bilo povezano s visokim troškovima i zagađenjem?

Čini se da je Sunce i opet postalo preskupo. Kad teba energija za data centre koji uglavnom proizvode stupidne iluzije, koju fosilni ne dospijevaju proizvesti, onda se solarne elektrane mogu i u orbiti graditi, ali kad treba udariti konkurenciju fosilnima tu na Zemlji, onda je to skuuupooo, čak je isplativije bušiti duboko ispod stjenovitih planinčuga i zaleđenog morskog dna umjesto proizvoditi vodik (ili direktno struju) pomoću energenata koji doslovno padaju s neba.
Naravno, i bušenje zbog geotermalne energije je opet skuuupoooo.
Još je jedna zanimljivost da kada se pokrene priča o gorivnim člancima/ćelijama, onda čistog vodika nigdje na planetu nema niti za lijek.

A nije baš da živimo u 19. stoljeću:

With the new factory, Siemens Energy is making electrolyzers a mass product, laying the foundation for the ramp-up of the hydrogen economy. For hydrogen to become the game changer for a climate-neutral future, it must be available in large quantities and at competitive prices. This requires serial production of cost-effective and scalable electrolyzers. With an annual production capacity of one gigawatt, Siemens Energy and Air Liquide expect a ramp-up to at least three gigawatts by 2025 with potential for more. In comparison: with installed electrolysis capacity of three gigawatt, an average of 300,000 metric tons of green hydrogen can be produced per year when operated with renewable energies. Using this green hydrogen to replace fossil fuels would avoid the CO2 emissions of a major German city with around 260,000 inhabitants like Aachen.
https://www.siemens-energy.com/global/en/home/press-releases/siemens-energy-and-air-liquide-pave-the-way-for-the-ramp-up-of-t.html


A revolutionary green hydrogen production method using seawater has been developed by Torvex Energy Ltd with support from the Materials Processing Institute and SGS.
...

Currently most of the green hydrogen comes from electrolysis of purified water which requires significant energy use. The use of natural seawater enables hydrogen production without the need for costly and energy intensive purification.

Additionally green electricity, solar or wind, could be used to power the reactor, thus making this a fully green method of hydrogen production.

Rates of energy required for hydrogen production from the prototype are comparable to some current large scale commercial production. Scale up from prototype to commercial scale can make this process more efficient.
https://www.mpiuk.com/case-study-prototype-testing-of-green-hydrogen-production-technology.htm

https://fuelcellsworks.com/2025/01/15/hydrogen/sunhydrogen-releases-video-showcasing-1m-green-hydrogen-panel-demonstration




Nove tehnologije su zrele, ali čini se da nedostaje političke volje da se one masovnije uvedu.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2026 13:17 (Al Crane).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Europske planine možda kriju velike zalihe vodika

ako se svaka glupost može subvecionirati onda valjda može i dobijanje vodika elektrolizom...eno švedska kupuje ratne brodove od francuske za 3,5 milijardi eura...najbolje kad kažu da živimo u "21" stoljeću....jednostavno mentalno smo na razini pećine...i sve dok ne izađemo iz pećine smo tu di jesmo...TACO traži za sljedeću godinu 1500 milijardi za vojsku...ovi naši skoro 2 milijarde za ratne igračke

 

sve dok se ne bude sa suzom u oku gledalo ovaj video...nema nam spasa...ovaj video bi tribalo na početku svakog školskog sata puštati

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2026 12:11 (HCMAA).
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Europske planine možda kriju velike zalihe vodika
Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Europske planine možda kriju velike zalihe vodika


Ovo je u Saudijskoj Arabiji...


NEOM Green Hydrogen Company (NGHC), an equal production joint venture of ACWA Power, Air Products and NEOM, is establishing the world’s largest green-hydrogen-based ammonia production facility run on renewable energy. This mega-plant will produce up to 600 tonnes per day of carbon-free hydrogen in the form of green ammonia as a cost-effective solution for transportation and industrial sectors globally.
...

90% complete across all sites, the NEOM Green Hydrogen Project includes:

  • 257 wind turbines to generate 1.6 GW of clean wind energy.
  • A solar farm the size of Manhattan to produce 2.2 GW of solar power.
  • A dedicated transmission grid being constructed to carry 4 GW of renewable energy across the site.

Once operational, the facility will export up to 1.2M tonnes of green ammonia annually via a purpose-built jetty, supporting global energy and decarbonization efforts.
https://www.airproducts.com/energy-transition/neom-green-hydrogen-complex

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice