kad su svi jalni na tebe kao u slučaju našeg muska...normalno da ti je puno teže ispuniti obećanja...triba to uzeti kao olakotnu okolnost...drudiš se i mučiš...a jalni ti podmeču klipove
Can the stockmarket swallow Anthropic, SpaceX and OpenAI?
https://news.ycombinator.com/item?id=48364055
SpaceX IPO: Nice Try Though
Ovo su samo laži koje je objavio na X-u i najave iz transkripta konferencijskih poziva Tesle nakon objave kvartalnih rezultata, dakle samo dio.
P.S.
Hoćemo li dočekati da u Hrvatskoj neki medij ili barem jedan novinar napravi "inventuru petnaest godina obećanja" s izrečenim lažima i neostvarenim najavama kod Rimca? Pitanje je retoričko.
Veći problem su ovi koji su mu taj novac dali jer da su pročitali te njegove izmišljotine, morali su vidjeti da ono što "obećaje" ne mogu postići ni firme sa 50 puta većim budžetom i 50 puta više mozga pod krovom. Ili je nešto kapalo sa strane pa su žmirili. U svakom slučaju - ili su nesposobni ili su kriminalci.
Autor ovog članka iz nekog svojeg razloga jednostavno ne podnosi Elona Muska. Tko prati članke koje objavljuje lako može vidjeti njegovo tendenciozno pisanje s namjerom da svaki Muskov projekt obezvrijedi. Osobno ne smatrama da je Elon Musk neki simpatičan čovjek i definitivno se radi pa najmanje o "vrlo osebujnoj ličnosti". Međutim, ovakvo tendenciozono omolovažavanje iz članka u članak je zaista ispod nivoa nekakvog profesionalnog pisanja. Elon Musk je osoba koje je, što samostalno, što u društvu s još nekim ljudima, pokrenula i realizirala projekte koji su definitivno pomaknuli granice ljudskiih dotignuća. PayPal u kojem je sudjelovao kao jedan od osnivača definitivno je unio bitne promjene u industriji plaćanja i ponudio praktično riješenje za probleme u razvoju Internet prodaje, a koje polako postaje dominantan prodajni kanal u suvremenom svijetu. Uz sve napore brojnih entuzijasta i nekih vodećih imena automobilske industrije, tek su Teslina vozila dala pravi zamah i e-automobilima i autonomnoj vožnji. Sjetite se što su prioje Tesla bili električni autmobili i gdje smo bili s autonomnom vožnjom. SpaceX je uspio komercializirati svemirska lansiranja i učinio svemir dostupan eto i Hrvatima koji su svoj prvi satelit lansirali upravo putem SpaceX-ovog nosača. SpaceX je jedini koji je postigao pravo višestruko korištenje raketa nosača. Do sada je pored Spacex-a samo jedna kompanija uspjela vratiti svoju raketu nosač nazad na zemlju i to samo jednom, a SpaceX to radi na način da to više i nije vijest, već je vijest kada i ako im to ne uspije. Starlink, a kojega ni ne bi bilo bez SpaceX-a, je revolucionalizirao dostupnost Interneta i to do mjere da upravo Starlink omogućava jednoj zemlji da se aktivno i vrlo uspješno brani od višestruko nadmočnijeg neprijatelja do mjere da je toj zemlji bez i jednog pravog ratnog broda u svojoj mornarici uspjelo deklasiralti cijelu nerojateljsku flotu vrlo modernih ratnih brodova i praktično je otjerati s mora. Starlink je unio i upavo unosi promejne u dostupnosti Interneta čijih posljedica zapravo nismo još ni svjesni. Starlink je potpuno izmjenio način na koji se vode vojne operacije i kako se ratuje. U vojenom smislu to je historijiski pomak kakav je zadni puta viđen u Europi uvođenjem vatrenog oružja. Tko god da je bio ne kreator nego sukreator samo jedne od ovih stvari zaslužio je mjesto u povijesti ljudske civilzacije i tehničkih otkrića, a kada se siprits movens svih tih onda ste to već za života i možete dobiti razumijevanje za tu svoju "osobeujnost u karakteru". Da, nije sve uspio realizirati i neke ideje koje je imao možda i nisu bile najblistavije, a neke su ovog časa i ipsred svojeg vremena. Svemirske Data Centre možda nećemo vijdetii možda tako skoro, a i pitanje je hoće li on doživjeti sljetanje na Mars, a kamoli ljudsku koloniju na Mars. Ali ne zaboravite da su to isto mnovi govorili i za SpaceX i za Teslu i za Starloink. Uz sve mane i promašaje i "osebujnost karaktera" Elon Musk je čovjek kojega će lpovijest ljudske civilizacije pamtiti. A autora ovih tendecioznih članaka...pa ne znam baš...
HDZ je dokazano vrlo sposoban za krađu, dapače i sama stranka je pravomoćno osuđena zločinačka organizacija.
Autor ovog članka iz nekog svojeg razloga jednostavno ne podnosi Elona Muska.
Tako je, je još jedan zli, jalni, ljubomorni hejter, nema druge. Sram ga bilo što je prenesao članak ogorčenog, zavidnog i pakosnog The New York Timesa, u kojem su nabrojali dio Muskovih laži i najava.
Često se raspravlja o Muskovim tvrtkama kroz prizmu dionica, medijskih naslova i njegovih objava, pa predlažem da to malo maknemo sa strane.
Ajmo napravit čisti inženjerski pregled konkretnih tehnoloških inovacija koje su muskove tvrtke uvele na tržište.
Musk sve svoje projekte gura kroz princip "prvih načela" (first principles thinking) ,a rezultati su prilično radikalni.
Svemirska industrija
SpaceX je prvi uspio komercijalno usavršiti autonomno vraćanje prvog stupnja rakete (Falcon 9 i Falcon Heavy) na Zemlju.
Cijena slanja tereta u orbitu pala je za preko 70%.
Prije Falcona 9, lansiranje je koštalo otprilike $20.000 - $30.000 po kilogramu, dok se danas cijena za raketu Falcon 9 kreće između $2.600 - $3.000 po kilogramu (ovisno o orbiti i masovnosti tereta).
Raptor 3 pak predstavlja vrhunac inženjerstva pogonskih sustava kroz radikalnu integraciju komponenti i eliminaciju kritičnih točaka otkazivanja.
Postizanjem tlaka u komori od 350 bara i potiska od 280 tona, s punim protokom i izgaranjem u dva stupnja, motor ostvaruje iznimnu gustoću snage.
Najveći inženjerski trijumf je prelazak s kompleksnog vanjskog cjevovoda na unutarnje protočne kanale izvedene 3D printanjem metala, čime je masa smanjena na 1525 kg i uklonjena potreba za teškim toplinskim štitom.
Megakonstelacije u niskoj orbiti (Starlink)
Umjesto par masivnih satelita u dalekoj geostacionarnoj orbiti dana imamo mrežu od tisuća malih satelita u niskoj orbiti (LEO) i brzi internet doslovno bilo gdje na planetu.
Autoindustrija i autonomija (Tesla)Gi Tesla je uvela masivne preše koje lijevaju čitave dijelove šasije (prednji i stražnji kraj) iz jednog komada aluminijske legure. Time su eliminirali desetke zavarenih dijelova, smanjili težinu vozila i ubrzali proizvodnju.
Tesla Vision
Za razliku od ostatka industrije koji se oslanja na skupi LiDAR, Tesla razvija autonomnu vožnju (FSD) isključivo preko kamera visoke rezolucije i neuronskih mreža koje glume ljudski vid
Neurotehnologija (Neuralink)
Potpuno implantabilni BCI (Brain-Computer Interface) Neuralink je razvio ultra-tanki, bežični čip s tisućama mikro-elektroda koji se ugrađuje izravno u korteks mozga.
Kirurški robot
Budući da su te niti tanje od ljudske vlasi, inovacija je i poseban robotski sustav koji te elektrode ugrađuje automatski i precizno, izbjegavajući krvne žile u mozgu.
Dirate se u Muska koji ispuni obecano ali ni rijeci o nasem svetom Rimcu :D
Varufakis je u godinama vlastitih analiza današnje polit-ekonomske situacije došao do naziva za kojeg sam siguran da je odabrao ne samo zbog svih karakteristika koje navodi u obrani svoje teze - već i jer sam naziv ima svoju težinu i konotaciju.
Tehnofeudalizam.
No, mislim da je djelomično promašio naziv, iako je namjera definitnvno bila da novokovanica ima ozbiljnost i težinu, jer se današnja situacija ne može nazivati feudalizmom - jer je feud u svojoj suštini nosi obavezu koja se branila životom.
East India Company, kao lajtmotiv naddruštvene korporacije - ona koja svojim djelovanjem hijearhijski nadmašuje sveto trojstvo društva - vlast(silu/vojsku), sudstvo i pučanstvo (a i religiju), a svojim potezima nadilazi osnove humanosti, ipak je imala rizik poslovanja u vidu svih armada ondašnjeg svijeta. Nikad se u povijesti *NIJE* dogodilo da pojedinac nema rizik poslovanja, tj, da ima rizik samo od vlasite smrti. Još se u povijesti nije dogodilo da pojedinac ulaganjem u političku vlast dobije toliko mnogo, a bez ijednog mogućeg rizika, pa ni onog da ti armadu potopi španjolac sa bržim fregatama. Ali dogodilo se.
No usporedba je još promašenija kad se uzme prefiks tehno, tj, širi pojam koji podrazumijeva i biznis.
Davno je na forumu bila tema o "šit, sranje žurnalizmu" koji obuhvaća teme kao npr. kad se djecu pita o feudalizmu ili kad se prolaznike pita da podjele svoja apsurdna mišljenja o ozbiljnim temama.
Novina koju je današnja društvena situacija stvorila je - "CEO je rekao" novinarstvo.
Kao što u onom memeu sve u dovoljno koraka evolucije postane rak, tako i u biznisu u dovoljno koraka sve postane ekonomija, tj. kocka. Problem nastane kada nitko ne vidi ekonomsku korist proizvodnje ičega, pa na kraji i samih fizičkih kocki. Bitcoin je bio svjetlo u tunelu za pronalazak svetog grala ekonomije ostvarivaje preofita uz potpuni izostanak potrebe za lagerom, što je još jedan rizik koji je East India imala, jer joj je usrkos monopolu nad pola sv. trgovine, netko ipak trebao prevesti taj šećer.
No, što ako sa ciljanih pukih i priprostih 250 milijuna dolara možeš u potpunosti izbaciti i lager *ali* i prozvodnju kocki/tokena?
Što ako se odgoji generacija ljudi koja nema namjeru pitati zašto se ne proizvodi ni kocka, ni kasino, ni cesta do kasina?
Što ako imamo pojedince koji su postali prvi primjer nadčovjeka - onoga koji je lišen svakog ljudskog rizika, kojemu ljudske emocije i rizici ne utječu na odluku?
Tko ovdje može slijediti primjer Elona Muska, Mate Rimca, Jareda Kushnera?
Elon Musk će postati prvi bilijunaš, a kineska tvornica je u kraćem roku isporučila bolji proizvod.
Mate Rimac u punih 17 godina poslovanja nije proizveo 10 proizvoda za tržište, a postoje firme koje rade dijelove za BMW i svake od svojih 30+ godina poslovanja su bile na rubu propasti. I CEO ne vozi Bugatti.
Bill Gates je u 20 godina morao pokoriti kompletno tržište PCa sa proizvodom koji je morao valjati i po nečemu biti bolji od konkurenicje kako bi 2000e dosegao 50 milijardi dolara. Jared Kushner je u 5 godina već došao do pola (a i više, ako gledamo da osobno upravlja svim US internacionalnim investicijama), s time da je i moćnji jer defacto upravlja sa 3 politički najdelikatnije geografske regije na svijetu.
Je li problem što taj CEO - nije nešto rekao?
Ili je problem što je postalo sumanuto uopće proizoditi kocku? Kalshi nema kocku i obitelj predsjednika zarađuje na odavanju informacija koga će predsjednik ubiti sutra. Je li se takav presedan dogodio u povijesti? Jest, ali je bilo potrebno razoriti zidine i osvojiti riznicu sa predsjednikom na čelu konjice.
Zašto bi *itko* u Hrvatskoj proizveo alternativu Renaultu ili VWu, kad da čak i imaju 100% uspješan proizvod nikad neće doći na nivo ugode i blagodati koju trenutno uživa Rimac.
Dok se NYT nakon decenija stenografije odlučio pozabaviti analizom vlastite stenografije, Harvard je objavio analizu u kojoj se Muska direktno optužuje da je svojim potezima/rezovima u DOGEu uzrokovao višak od 600 000 smrti, od kojih 2/3 djece, smrti koje su mogle biti spriječene.
Hoće li Musk kao najviši feud jurišati na zidine Jeruzalema ili braniti zidine Beča i kao Ludovik 2. Jagelović, tragično preminuti zbog težine čelika Cybertrucka u mulju Mohačkog polja?
Ako je odgovor ne - onda trenutno živimo u najnehumanijem periodu evolucije Homo Sapiensa - onome u kojem se ne isplati proizvesti, ne isplati se kreirati, u kojem je život postao kocka, a nadčovjek se ne mora bojati ničega osim prirodne smrti. Luksuz kojeg ni vlasnik East India kompanije nije imao.
Čovjek pomakne granice mogućega u nekoliko područja, a ekipa mu prigovara da nije ispunio sve što je obećao ili da je premašio rok!? You can't make this shit up.
Ajmo sad onog majmuna Mamdanija uzet kroz istu lupu ili onu tuku iz ciuvava drzave, Kalas. Bas me interesuje procenat degenerisanja.
tesko da to budes citao od ovog autora... godine u 'merici su uzele svoj danak, vjerojatno pod pritiskom okoline covjek se polarizirao u ono sto ameri zovu progresivni liberal... steta, nekad je bio mnogo objektivniji
Ne kažem da njegove firme nisu uspješne ali on jedino zaslužuje stavljat ga rame uz rame sa ljudima poput Jobsa, ljudima sa vizijom i ljudima koji su spremni gazit preko svih moralnih i etičkih granica da ostvare svoje ciljeve, ljudima koji su spremni slagat milijarde i u isto vrijemje ljude po svojim firmama tretirat skoro kao robove, napravit ništa za druge, za zajednicu, za državu (u kojoj je sa žutoglavim napravio više štete nego koristi)..... ako je sve to pohvalno onda ne razumim što kenjate protiv Rimca?
Stavljajte na pijedistal ljude koji su napravili nešto nesebično za druge oko sebe a ne kapitalistične vampire koji rade samo i isključivo za svoju guzicu!
Varufakis je u godinama vlastitih analiza današnje polit-ekonomske situacije došao do naziva za kojeg sam siguran da je odabrao ne samo zbog svih karakteristika koje navodi u obrani svoje teze - već i jer sam naziv ima svoju težinu i konotaciju.
Tehnofeudalizam.
No, mislim da je djelomično promašio naziv, iako je namjera definitnvno bila da novokovanica ima ozbiljnost i težinu, jer se današnja situacija ne može nazivati feudalizmom - jer je feud u svojoj suštini nosi obavezu koja se branila životom.
East India Company, kao lajtmotiv naddruštvene korporacije - ona koja svojim djelovanjem hijearhijski nadmašuje sveto trojstvo društva - vlast(silu/vojsku), sudstvo i pučanstvo (a i religiju), a svojim potezima nadilazi osnove humanosti, ipak je imala rizik poslovanja u vidu svih armada ondašnjeg svijeta. Nikad se u povijesti *NIJE* dogodilo da pojedinac nema rizik poslovanja, tj, da ima rizik samo od vlasite smrti. Još se u povijesti nije dogodilo da pojedinac ulaganjem u političku vlast dobije toliko mnogo, a bez ijednog mogućeg rizika, pa ni onog da ti armadu potopi španjolac sa bržim fregatama. Ali dogodilo se.
No usporedba je još promašenija kad se uzme prefiks tehno, tj, širi pojam koji podrazumijeva i biznis.
Davno je na forumu bila tema o "šit, sranje žurnalizmu" koji obuhvaća teme kao npr. kad se djecu pita o feudalizmu ili kad se prolaznike pita da podjele svoja apsurdna mišljenja o ozbiljnim temama.
Novina koju je današnja društvena situacija stvorila je - "CEO je rekao" novinarstvo.
Kao što u onom memeu sve u dovoljno koraka evolucije postane rak, tako i u biznisu u dovoljno koraka sve postane ekonomija, tj. kocka. Problem nastane kada nitko ne vidi ekonomsku korist proizvodnje ičega, pa na kraji i samih fizičkih kocki. Bitcoin je bio svjetlo u tunelu za pronalazak svetog grala ekonomije ostvarivaje preofita uz potpuni izostanak potrebe za lagerom, što je još jedan rizik koji je East India imala, jer joj je usrkos monopolu nad pola sv. trgovine, netko ipak trebao prevesti taj šećer.
No, što ako sa ciljanih pukih i priprostih 250 milijuna dolara možeš u potpunosti izbaciti i lager *ali* i prozvodnju kocki/tokena?
Što ako se odgoji generacija ljudi koja nema namjeru pitati zašto se ne proizvodi ni kocka, ni kasino, ni cesta do kasina?
Što ako imamo pojedince koji su postali prvi primjer nadčovjeka - onoga koji je lišen svakog ljudskog rizika, kojemu ljudske emocije i rizici ne utječu na odluku?
Tko ovdje može slijediti primjer Elona Muska, Mate Rimca, Jareda Kushnera?
Elon Musk će postati prvi bilijunaš, a kineska tvornica je u kraćem roku isporučila bolji proizvod.
Mate Rimac u punih 17 godina poslovanja nije proizveo 10 proizvoda za tržište, a postoje firme koje rade dijelove za BMW i svake od svojih 30+ godina poslovanja su bile na rubu propasti. I CEO ne vozi Bugatti.
Bill Gates je u 20 godina morao pokoriti kompletno tržište PCa sa proizvodom koji je morao valjati i po nečemu biti bolji od konkurenicje kako bi 2000e dosegao 50 milijardi dolara. Jared Kushner je u 5 godina već došao do pola (a i više, ako gledamo da osobno upravlja svim US internacionalnim investicijama), s time da je i moćnji jer defacto upravlja sa 3 politički najdelikatnije geografske regije na svijetu.
Je li problem što taj CEO - nije nešto rekao?
Ili je problem što je postalo sumanuto uopće proizoditi kocku? Kalshi nema kocku i obitelj predsjednika zarađuje na odavanju informacija koga će predsjednik ubiti sutra. Je li se takav presedan dogodio u povijesti? Jest, ali je bilo potrebno razoriti zidine i osvojiti riznicu sa predsjednikom na čelu konjice.
Zašto bi *itko* u Hrvatskoj proizveo alternativu Renaultu ili VWu, kad da čak i imaju 100% uspješan proizvod nikad neće doći na nivo ugode i blagodati koju trenutno uživa Rimac.
Dok se NYT nakon decenija stenografije odlučio pozabaviti analizom vlastite stenografije, Harvard je objavio analizu u kojoj se Muska direktno optužuje da je svojim potezima/rezovima u DOGEu uzrokovao višak od 600 000 smrti, od kojih 2/3 djece, smrti koje su mogle biti spriječene.
Hoće li Musk kao najviši feud jurišati na zidine Jeruzalema ili braniti zidine Beča i kao Ludovik 2. Jagelović, tragično preminuti zbog težine čelika Cybertrucka u mulju Mohačkog polja?
Ako je odgovor ne - onda trenutno živimo u najnehumanijem periodu evolucije Homo Sapiensa - onome u kojem se ne isplati proizvesti, ne isplati se kreirati, u kojem je život postao kocka, a nadčovjek se ne mora bojati ničega osim prirodne smrti. Luksuz kojeg ni vlasnik East India kompanije nije imao.
Ne kažem da njegove firme nisu uspješne ali on jedino zaslužuje stavljat ga rame uz rame sa ljudima poput Jobsa, ljudima sa vizijom i ljudima koji su spremni gazit preko svih moralnih i etičkih granica da ostvare svoje ciljeve, ljudima koji su spremni slagat milijarde i u isto vrijemje ljude po svojim firmama tretirat skoro kao robove, napravit ništa za druge, za zajednicu, za državu (u kojoj je sa žutoglavim napravio više štete nego koristi)..... ako je sve to pohvalno onda ne razumim što kenjate protiv Rimca?
Stavljajte na pijedistal ljude koji su napravili nešto nesebično za druge oko sebe a ne kapitalistične vampire koji rade samo i isključivo za svoju guzicu!
E svaka vam dala! 
"Iako je era megakonstelacija ozbiljno započela tek 2020. godine, ove misije danas troše više od polovice ukupnog raketnog goriva u svijetu. Trend predvode SpaceX-ove rakete Falcon 9, koje koriste gorivo na bazi kerozina i tijekom lansiranja ispuštaju čestice čađi izravno u gornje slojeve atmosfere.
Procjenjuje se da će do 2029. godine svemirska industrija godišnje ispuštati oko 870 tona čađi u atmosferu, što je usporedivo s ukupnom godišnjom emisijom svih putničkih automobila u Ujedinjenom Kraljevstvu (728 tona). Istraživači navode da su lansiranja raketa jedinstven izvor zagađenja jer ubrizgavaju štetne kemikalije izravno u posljednje relativno netaknuto okruženje na Zemlji. Premda je trenutačni utjecaj na klimu manji u usporedbi s drugim industrijskim izvorima, velika "učinkovitost" čađi u zagađenju zahtijeva brzu reakciju prije nego što nastane nepopravljiva šteta.
Istraživački tim također je analizirao utjecaj megakonstelacija na ozonski omotač koji štiti planet od štetnog ultraljubičastog zračenja. Lansiranja mogu osloboditi kemikalije poput klora koje izravno razgrađuju ozon, dok i lansiranja i povratci satelita stvaraju sitne čestice koje služe kao reakcijske površine za ubrzavanje procesa osiromašenja ozona. Prema trenutačnim trendovima, utjecaj raketa na bazi kerozina na ozon i dalje je malen jer one ne proizvode klor.
Međutim, situacija bi se mogla promijeniti s novim megakonstelacijama koje su u fazi razvoja..."
https://www.bug.hr/istrazivanja/satelitske-megakonstelacije-ozbiljno-ugrozavaju-gornje-slojeve-atmosfere-60008
Dakle megalomantski tuljan zbog svoje ignorancije i pohlepe ugrozi i same temelje opstanka života na ovom planetu - i sad je on tobože neki vizionar i altruist??
Can the stockmarket swallow Anthropic, SpaceX and OpenAI?
https://news.ycombinator.com/item?id=48364055
SpaceX IPO: Nice Try Though
Vjeruj da ih vecina nije ni pogledala sto si linkao jer da jesu najezili bi se kao i ja kakvo potencijalno globalno financijsko sranje se sprema.
Varufakis je u godinama vlastitih analiza današnje polit-ekonomske situacije došao do naziva za kojeg sam siguran da je odabrao ne samo zbog svih karakteristika koje navodi u obrani svoje teze - već i jer sam naziv ima svoju težinu i konotaciju.
Tehnofeudalizam.
No, mislim da je djelomično promašio naziv, iako je namjera definitnvno bila da novokovanica ima ozbiljnost i težinu, jer se današnja situacija ne može nazivati feudalizmom - jer je feud u svojoj suštini nosi obavezu koja se branila životom.
East India Company, kao lajtmotiv naddruštvene korporacije - ona koja svojim djelovanjem hijearhijski nadmašuje sveto trojstvo društva - vlast(silu/vojsku), sudstvo i pučanstvo (a i religiju), a svojim potezima nadilazi osnove humanosti, ipak je imala rizik poslovanja u vidu svih armada ondašnjeg svijeta. Nikad se u povijesti *NIJE* dogodilo da pojedinac nema rizik poslovanja, tj, da ima rizik samo od vlasite smrti. Još se u povijesti nije dogodilo da pojedinac ulaganjem u političku vlast dobije toliko mnogo, a bez ijednog mogućeg rizika, pa ni onog da ti armadu potopi španjolac sa bržim fregatama. Ali dogodilo se.
No usporedba je još promašenija kad se uzme prefiks tehno, tj, širi pojam koji podrazumijeva i biznis.
Davno je na forumu bila tema o "šit, sranje žurnalizmu" koji obuhvaća teme kao npr. kad se djecu pita o feudalizmu ili kad se prolaznike pita da podjele svoja apsurdna mišljenja o ozbiljnim temama.
Novina koju je današnja društvena situacija stvorila je - "CEO je rekao" novinarstvo.
Kao što u onom memeu sve u dovoljno koraka evolucije postane rak, tako i u biznisu u dovoljno koraka sve postane ekonomija, tj. kocka. Problem nastane kada nitko ne vidi ekonomsku korist proizvodnje ičega, pa na kraji i samih fizičkih kocki. Bitcoin je bio svjetlo u tunelu za pronalazak svetog grala ekonomije ostvarivaje preofita uz potpuni izostanak potrebe za lagerom, što je još jedan rizik koji je East India imala, jer joj je usrkos monopolu nad pola sv. trgovine, netko ipak trebao prevesti taj šećer.
No, što ako sa ciljanih pukih i priprostih 250 milijuna dolara možeš u potpunosti izbaciti i lager *ali* i prozvodnju kocki/tokena?
Što ako se odgoji generacija ljudi koja nema namjeru pitati zašto se ne proizvodi ni kocka, ni kasino, ni cesta do kasina?
Što ako imamo pojedince koji su postali prvi primjer nadčovjeka - onoga koji je lišen svakog ljudskog rizika, kojemu ljudske emocije i rizici ne utječu na odluku?
Tko ovdje može slijediti primjer Elona Muska, Mate Rimca, Jareda Kushnera?
Elon Musk će postati prvi bilijunaš, a kineska tvornica je u kraćem roku isporučila bolji proizvod.
Mate Rimac u punih 17 godina poslovanja nije proizveo 10 proizvoda za tržište, a postoje firme koje rade dijelove za BMW i svake od svojih 30+ godina poslovanja su bile na rubu propasti. I CEO ne vozi Bugatti.
Bill Gates je u 20 godina morao pokoriti kompletno tržište PCa sa proizvodom koji je morao valjati i po nečemu biti bolji od konkurenicje kako bi 2000e dosegao 50 milijardi dolara. Jared Kushner je u 5 godina već došao do pola (a i više, ako gledamo da osobno upravlja svim US internacionalnim investicijama), s time da je i moćnji jer defacto upravlja sa 3 politički najdelikatnije geografske regije na svijetu.
Je li problem što taj CEO - nije nešto rekao?
Ili je problem što je postalo sumanuto uopće proizoditi kocku? Kalshi nema kocku i obitelj predsjednika zarađuje na odavanju informacija koga će predsjednik ubiti sutra. Je li se takav presedan dogodio u povijesti? Jest, ali je bilo potrebno razoriti zidine i osvojiti riznicu sa predsjednikom na čelu konjice.
Zašto bi *itko* u Hrvatskoj proizveo alternativu Renaultu ili VWu, kad da čak i imaju 100% uspješan proizvod nikad neće doći na nivo ugode i blagodati koju trenutno uživa Rimac.
Dok se NYT nakon decenija stenografije odlučio pozabaviti analizom vlastite stenografije, Harvard je objavio analizu u kojoj se Muska direktno optužuje da je svojim potezima/rezovima u DOGEu uzrokovao višak od 600 000 smrti, od kojih 2/3 djece, smrti koje su mogle biti spriječene.
Hoće li Musk kao najviši feud jurišati na zidine Jeruzalema ili braniti zidine Beča i kao Ludovik 2. Jagelović, tragično preminuti zbog težine čelika Cybertrucka u mulju Mohačkog polja?
Ako je odgovor ne - onda trenutno živimo u najnehumanijem periodu evolucije Homo Sapiensa - onome u kojem se ne isplati proizvesti, ne isplati se kreirati, u kojem je život postao kocka, a nadčovjek se ne mora bojati ničega osim prirodne smrti. Luksuz kojeg ni vlasnik East India kompanije nije imao.
Jednom si mene cini mi se proglasio razboljenim umom koji misli sve najgore ili nesto slicno? Sad mi se cini da mislis cak "gore" od mene. 
Musk ima srece sto ovaj clanak pise new yorker jer da pise guardian mozda bi se napisalo i nesto ozbiljno.
Btw. lijepo je vidjeti da slijepa sljedba muska i slicnih i dalje postoji i spremno i vjerno izmislja i laze da podrzi svoje "overlorde". Sjetim se odmah one tudmanove o stoci sitnog zuba?
Tesla Vision
Za razliku od ostatka industrije koji se oslanja na skupi LiDAR, Tesla razvija autonomnu vožnju (FSD) isključivo preko kamera visoke rezolucije i neuronskih mreža koje glume ljudski vid
Znaš li da je ovo puno lošije rješenje od onoga što drugi rade? I nikada neće biti bolje, koliko god love ulupali u to.
Autor ovog članka iz nekog svojeg razloga jednostavno ne podnosi Elona Muska. Tko prati članke koje objavljuje lako može vidjeti njegovo tendenciozno pisanje s namjerom da svaki Muskov projekt obezvrijedi. Osobno ne smatrama da je Elon Musk neki simpatičan čovjek i definitivno se radi pa najmanje o "vrlo osebujnoj ličnosti". Međutim, ovakvo tendenciozono omolovažavanje iz članka u članak je zaista ispod nivoa nekakvog profesionalnog pisanja. Elon Musk je osoba koje je, što samostalno, što u društvu s još nekim ljudima, pokrenula i realizirala projekte koji su definitivno pomaknuli granice ljudskiih dotignuća. PayPal u kojem je sudjelovao kao jedan od osnivača definitivno je unio bitne promjene u industriji plaćanja i ponudio praktično riješenje za probleme u razvoju Internet prodaje, a koje polako postaje dominantan prodajni kanal u suvremenom svijetu. Uz sve napore brojnih entuzijasta i nekih vodećih imena automobilske industrije, tek su Teslina vozila dala pravi zamah i e-automobilima i autonomnoj vožnji. Sjetite se što su prioje Tesla bili električni autmobili i gdje smo bili s autonomnom vožnjom. SpaceX je uspio komercializirati svemirska lansiranja i učinio svemir dostupan eto i Hrvatima koji su svoj prvi satelit lansirali upravo putem SpaceX-ovog nosača. SpaceX je jedini koji je postigao pravo višestruko korištenje raketa nosača. Do sada je pored Spacex-a samo jedna kompanija uspjela vratiti svoju raketu nosač nazad na zemlju i to samo jednom, a SpaceX to radi na način da to više i nije vijest, već je vijest kada i ako im to ne uspije. Starlink, a kojega ni ne bi bilo bez SpaceX-a, je revolucionalizirao dostupnost Interneta i to do mjere da upravo Starlink omogućava jednoj zemlji da se aktivno i vrlo uspješno brani od višestruko nadmočnijeg neprijatelja do mjere da je toj zemlji bez i jednog pravog ratnog broda u svojoj mornarici uspjelo deklasiralti cijelu nerojateljsku flotu vrlo modernih ratnih brodova i praktično je otjerati s mora. Starlink je unio i upavo unosi promejne u dostupnosti Interneta čijih posljedica zapravo nismo još ni svjesni. Starlink je potpuno izmjenio način na koji se vode vojne operacije i kako se ratuje. U vojenom smislu to je historijiski pomak kakav je zadni puta viđen u Europi uvođenjem vatrenog oružja. Tko god da je bio ne kreator nego sukreator samo jedne od ovih stvari zaslužio je mjesto u povijesti ljudske civilzacije i tehničkih otkrića, a kada se siprits movens svih tih onda ste to već za života i možete dobiti razumijevanje za tu svoju "osobeujnost u karakteru". Da, nije sve uspio realizirati i neke ideje koje je imao možda i nisu bile najblistavije, a neke su ovog časa i ipsred svojeg vremena. Svemirske Data Centre možda nećemo vijdetii možda tako skoro, a i pitanje je hoće li on doživjeti sljetanje na Mars, a kamoli ljudsku koloniju na Mars. Ali ne zaboravite da su to isto mnovi govorili i za SpaceX i za Teslu i za Starloink. Uz sve mane i promašaje i "osebujnost karaktera" Elon Musk je čovjek kojega će lpovijest ljudske civilizacije pamtiti. A autora ovih tendecioznih članaka...pa ne znam baš...
Stavljajte na pijedistal ljude koji su napravili nešto nesebično za druge oko sebe a ne kapitalistične vampire koji rade samo i isključivo za svoju guzicu!
ajde ipak ima još razuma na ovoj planeti. 
u međuvremenu, njegov pajdaš, veliki domoljub, Peter T., jedan od glavnih investitora u MAGA pokret i čovjek koji stoji iza JD V. karijere, pakira kufere jer jbga tko bi plaćao poreze. 
"Peter Thiel, the billionaire co-founder of PayPal (NASDAQ: PYPL) and Palantir Technologies (NASDAQ: PLTR), has quietly relocated his family to Buenos Aires, Argentina."
https://finance.yahoo.com/markets/crypto/articles/billionaire-peter-thiel-moves-u-143000359.html
Stavljajte na pijedistal ljude koji su napravili nešto nesebično za druge oko sebe a ne kapitalistične vampire koji rade samo i isključivo za svoju guzicu!
ajde ipak ima još razuma na ovoj planeti. 
u međuvremenu, njegov pajdaš, veliki domoljub, Peter T., jedan od glavnih investitora u MAGA pokret i čovjek koji stoji iza JD V. karijere, pakira kufere jer jbga tko bi plaćao poreze. 
"Peter Thiel, the billionaire co-founder of PayPal (NASDAQ: PYPL) and Palantir Technologies (NASDAQ: PLTR), has quietly relocated his family to Buenos Aires, Argentina."
https://finance.yahoo.com/markets/crypto/articles/billionaire-peter-thiel-moves-u-143000359.html
I to zato jer je u Argentini na vlasti neoliberalni/neokonzervativni fašistički kreten koji nacionalnu ekonomiju "popravlja" motornom pilom, što je i Muska oduševilo. U čiju korist, očitovao se i spomenuti bilijarder.
S&P 500 rejects SpaceX, also blocking entry for OpenAI and Anthropic
gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
svijet je "napokon" dogurao do toga da predsjednik jedne velesile jaše medvjeda, a druge lava/devu. 
S&P 500 rejects SpaceX, also blocking entry for OpenAI and Anthropic
https://arstechnica.com/tech-policy/2026/06/sp-500-blocks-fast-spacex-entry-wont-waive-rule-for-unprofitable-ai-firms/
Ima nade za ovu drustvenu kulu od karata? 
Dodao bih samo da je kontinuirano dokazivanje da je drugi najveći lažov u povijesti zbilja lažov jednako dokazivanju da kanta bez dna ne može zadržati vodu i to uporno i sa veseljem pokazivati svojoj publici dok se voda razlijeva dok istraživač i publika polako umiru od žeđi.
Valja sad temeljito istražiti:
1. Hoće li se nastaviti dokazivanje i slijedeću deceniju i pol samo sa većom i kantom?
2. Hoće li se istraga proširiti na prvog najvećeg lažova u povijesti kojeg je ovaj drugi doveo na vlast da mu omogući daljnje bogaćenje?
3. Hoće li istraživač i publika umrijeti od žeđi prije početka nove decenije?
4. Hoće li se istraživač dosjetiti da je kanta i prije 15 doina bila šuplja i hoće li ekstrapolirati podatke iz toga na slijedećih 15 godina prije nego umre od žeđi?
Stay tuned.
Prodavanje obećanja je unosan posao dok god ima zainteresirane publike. Elon je ništa drugo nego TOP SHOP prodavač koji obećaje i svim ulagačima priča ako sada ne ulože u to što on prodaje izgubiti će pravu priliku.
A dok je ovaca biti će i vune, a takvi kao Elon bogatit će se i dalje, jer bit je prodati ideju, a koliko je ta ideja u stvarnosti provediva i koji su nedostaci to je manje bitno.
Da ste prije 10 godina na forumu predvidjeli što će sve Elon Musk i njegove tvrtke postići do 2026. isti elementi koji sad laju na njega bi lajali da je to čisto fantaziranje i ketaminski trip. Kao što stara izreka kaže, ne laje pas zbog sela nego zbog sebe.
Da ste prije 10 godina na forumu predvidjeli što će sve Elon Musk i njegove tvrtke postići do 2026. isti elementi koji sad laju na njega bi lajali da je to čisto fantaziranje i ketaminski trip. Kao što stara izreka kaže, ne laje pas zbog sela nego zbog sebe.
Sto ti je? 
Mora se Musku priznati da je osebujan tip.
95% ljudi bi se povuklo sa novcem nakon prodaje Paypala. On je navodno sve riskirao na SpaceX-u, i ovisio hoće li mislim peti pokušaj leta rakete nakon prethodnih faillova uspjeti ili ne..
nisi cuo da Tesla nije auto kompanija nego tech kompanija? ovaj.. robot kompanija? ovaj.. AI kompanija? ovaj.. podruznica rocket launch - AI - space datacenter - FSD - tech -social network konglomerata?
Mora se Musku priznati da je osebujan tip...
Osebujan? A neznam, i hitler je bio osebujan... 
I ne samo to, umalo je i Tesla bankrotirala da ga nije spasio financijski poslovni partner kojega je kasnije otjerao i zakinuo. Tako da voli riskirati i plesati po rubu, no kad si pre velik lakše prolazi bulšit koji prodaješ , recimo vidi kako se muči naš Mate Rimac , njemu je recimo puno teže i kamo sreće da i on uspije pa nam podigne Lijepu Našu 💪
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS



