Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

poruka: 232
|
čitano: 67.603
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo".
14 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

ako  nije zabranjeno - nije ilegalno!  ne ma daljnje rasprave..

 

gornji primjer - više "redovitih paušalaca" je samo dokaz balave neumjerenosti..

 

paušalni obrt je samo način da se dodatno zaradi (kao drugi posao) ili zavrti samostalna djelatnosti i stoga ga treba podržati..

 

poštenije je da mi firma za odrađeni, najčešće interventni posao, plati na moj obrt nego "solarno" preko fiktivnih dnevnica za službeni put...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

Svakako kad se radi o nekom povremenom poslu, poslu na određenom projektu da nema govora ni o kakvom prikrivenom poslu.

 

Ono što sam ja naveo se odnosi na situacije gdje pausalac radi samo za jednog naručitelja. U praksi se često viđa da su ti paušalci bili zaposlenici neke firme, pa su kao dali otkaz, registrirali paušalni obrt i dalje rade samo za tog naručitelja/bivšeg poslodavca (zajedno s onim ostalim implikatorima koje sam naveo).

 

S obzirom da IT kolko tolko drži ekonomiju, zasad ih Porezna ne dira, ali nikad ne znaš kad se strukture vlasti mogu promjenit, kad će zafalit novaca u blagajni, da se netko neće sjetit da se takve stvari malo sankcioniraju ;)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 10:59 (icek_picek).
10 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Paušal postoji svugdje. U nizozemskoj je gornja granica 2 milijuna eura.

 

Država je itekako profitirala sa paušalnim obrtima jer se samozaposlila ogromna količina ljudi koji sad plaćaju porez, umjesto da crpe novac sa burze jer se ne mogu zaposliti u firmama koje bi ionako onda zapošljavale 20 ljudi i iscrpile ih do kraja. 

 

Nisam za prikriveno zapošljavanje, to je po meni prevara, ali da tvrtke dopune ili prošire poslovanje sa "unajmljivanjem" paušalaca i time smanje pritisak na stalno zaposlene se itekako slažem. Time podižu produktivnost i kompetentnost. S time da paušalcima plaćaju kao što plaćaju zaposlene. Dakle stalno zaposleni neto = bruto paušalcu.

 

Za one koji namjerno iskorištavaju sustav => kazne, ali za one koji koriste to da bi povećali produktivnost i dobit (=veći porez), definitivno da. Naravno to bi se trebalo regulirati, mada vrlo teško.

 

Autor isto tako ne gleda još jedan aspekt svega toga. Paušalci ostaju u hrvatskoj i sav zarađeni novac troše u hrvatskoj (dobrodošao 25% PDV) i time se državna blagajna još dodatno puni i tržište je aktivnije.

 

Vladini ekonomisti to jako dobro znaju. Jer imati 10 000 nezaposlenih ljudi koji odu u njemačku ili imati 10 000 ljudi koji sav zarađeni novac ostave u hrvatskoj i plaćaju porez? Mislim da bi svatko odabrao ovo drugo.

 

A sposobni paušalci ionako ili moraju ući u sustav PDV-a (s time dohodak ili dobit) ili otvoriti d.o.o. i opet win-win situacija.

 

Znam puno paušalaca, većina "good guys" prema članku, neki tzv "bad guys". Svi su u hrvatskoj, plaćaju porez i troše novac ovdje. Ljudi napokon mogu disati i osjećati se kao u normalnoj državi. Štoviše mislim da je oblik poslovanja "svi moramo biti u ogromnim tvrtkama na plaćama" zastario i ne reflektira trendove i buduća ekonomska kretanja.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
8 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Friday kaže...
disk c kaže...

 Ajde malo putuj i vidi nešto osim što tu trolaš. Eu klasifikacija srednje firme ti je 5000 zaposlenoh, a čisto sumnjam da imaš nekoga koga bi nazvao kolegom ili prijateljem. Sretno sa lječenjem frustracija na forumu.

 

Sinak, kao prvo - smiri malo jezicinu da ne bi morao otvarati novi account.

Drugo - nemoj OPET baljezgati gluposti: https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/sme-definition_en

Trece - frustracije bih imao samo da zaradjujem do 300k godisnje kao sto je to predmet ovog clanka.

 

Bas ga drobis do jaja

 Pa ako imaš mogućnost i moći da mi zatvoriš account samo naprijed sigurno neću otvarati account ponovo na forumu gdje takvi mogu moderirati. Čak dapaće izazizav te mi zatvoriš account. Evo neću spavati noćas. Ajde da vidimo jel možeš ili samo prijetiš.

15 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
SupremeCommander kaže...

 

"- Za primjer, u usporedbi s kolegama u Republici Irskoj za isti netoiznos njihove minimalne plaće od oko 1650 eura hrvatski poslodavac mora isplatiti čak 1000 eura više na ime poreza i doprinosa."

 

 

Taj "porez" velikom vecinom ode na mirovinsko i zdravstveno. Dakle, novac odlazi na place lijecnika, medicinskih sestara i opremu koje ce vam spasavat zivot kad vam jednom zatreba. Pa ih nemojte placat...

A ne morate placat ni mirovinsko pa cete gledat svoje babe i djedove kako zive u kutijama i kopaju po kantama smeca.

Onaj manji preostali dio tog "poreza" odlazi na tete u vrticima, skolama, vatrogasce.... Mogli bi i njih ne placat, sta ce nam to...

 

Glavni problem drzave nisu ni politicari niti nekakvi uhljebi nego pretjeran broj umirovljenika koji rade ogroman teret na proracun (i mirovinsko i zdravstveno) a koji nema niti jedna druga drzava.

 

Rjesenja postoje, vrlo efikasna. Ali nisu ni legalna niti moralna. 

 

NE!  Većina odlazi na plaće ljudi po nekim žnj agencijama, pustim načelnicima, županijama itd... Beskorisno bacanje novca na uhljebljivanje podobnih. I ne, ja to neću financirati i tražit ću bilo kakav način (legalni) da što manje poreza platim. Mirovinu vidit neću, kod doktora idem sve privatno tako da je ne želim financirati propali sustav. Neka ga financiraju druge "budale" iz realnog sektora... Ja u biti jedva čekam novu recesiju jer nadam se ća onda država eliminitari sav višak sa svoje sise...

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 10:31 (Opti).
9 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Baš i nisam nešto aktivan po forumu ali tu ću napisati par opaski. Autor je ušao u temu površno, bilo bi zanimljivo čuti zašto firme ulaze u to, osobno znam da su pojedinci postavljali  paušal kao uvjet da bi surađivali dalje. Pa pitam dotičnog, između "otići će mi zaposlenik van ili da ga prebacim na paušal + može raditi i za druge legalno", ne vidim nedoumice.

Problem u HR nije samo u bruto plaći i davanjima, nego što sustav za to vraća nazad. Škole, zdravstvo, policija, sudstvo itd, vrlo neefikasni i zakoni i pravila ne vrijede za sve jednako. Supruga mi je imala neku kvržicu na dojci, naručili su je tek za GODINU dana na pregled, tako da je bila primorana radi hitnosti ići privatno. Ja sam slomio ruku, koju su mi na hitnoj složili krivo, pa sam privatno plaćao stvari da se pofixaju + terapije (jer se na fizikalne čeka par mjeseci, kako gdje).

Da ne pričam o tome veze i vezice svugdje... 

U takvom društvu, moram reći da ne osuđujem nikog tko se odluči za to  (što poslodavac što zaposlenik). 

Postoji anegdota koju mi je poznanik ispričao, naime u nekoj skandinavskoj zemlji (Švedska, al nisam siguran), neki naš balkanac je predložio firmi kako da uštede novac i manje plaćaju poreza državi (dosta manje), na što mu je gazda rekao: "Zašto da plaćam manje, pa tu mi država daje sve"... 

 

BTW, veći je problem novi zakon o doprinosima ispod 30 godina. Imaš obitelj sa djecom i oboje su npr 29 god. Napunivši 30 njima se smanjuje plaća i standard ili će poslodavac morati pokriti razliku... Hoće li takvi onda ići na paušalni?

pozdrav

 
10 0 hvala 2
4 godine
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Kaze se u tekstu da ima firmi koje ljudima zaposlenim putem pausalnih obrta nude iste beneficije kao i zapolenima poput placenog godisnjeg odmora, troskova ili sta vec ne. Namece se pitanje zasto bi developer koji zna posao svjesno se odrekao moguceg viska prihoda radi neke ublehe o potrebi razmisljanja o buducnosti IT sektora u nekoj drzavi, popuni po zelji kojoj , balkan sav u pet deka. Da li je duznost programera , privatnika, zanatlije, obrtnika, bilo koga ko radi u realnom sektoru, da se odrice bez jasne vizije, plana i roka kad ce biti to bolje, te da osjeti neku beneficju, neku korist  u drustvu nastalu od sredstava kojih se odrekne za opce dobro?

 

Kao privatnik mogu reci samo, sikter od mojih para, sto manje dati  uhljebima dabogda im u grlu stalo.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Stric_Jura kaže...

ako  nije zabranjeno - nije ilegalno!  ne ma daljnje rasprave..

 

 to nije bas tako jer porezna svoje odluke koje te obavezuju moze donositi na temelju svojih tumacenja koja ne moraju imati bilo kakvu potporu u zakonu. naravno, mozes se kasnije s njima tuziti i natezati, ali to trosi vrijeme, novac i zivce...

 

10 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Dobar je tekst..

Treba ukinuti sve paušale..I za apatmane i za ostalo..

Plaćati porez u postotku na zaradu..

 

I sam sam imao prilike se susresti se sa navedenim..Recimo dio nas je radio za crkavicu od neto plaće, dok je nekolicina radila kao ugovor o djelu, ili uslugama, i dobijala bruto iznose na koje su plaćali samo porez na dobit i što već ide..Uglavnom dobijali su tri puta više od prvih navedenih..Područje građevinarstvo..

 

Svi bi trebali na kraju godine podnijeti poreznu prijavu na zaradu, platiti državi što je ide..

A plaće isplaćivati u bruto iznosu..

Pa da vidimo..

 

Mislim da bi se uhljebi digli na zadnje noge, jer bi brzo nestalo love za njih..

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 12:08 (boatenga).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Ne živim i ne radim u Hrvatskoj al ako mi dozvolite jedno razmišljanje sa strane...


Ako sam dobro razumio; Vama je država dozvolila da možete legalno plaćati manje nameta i poreza i umjesto da svi to objeručke prihvatite - Vi imate neke moralne dvojbe? U nekim odgovornim državama bih razumio ali u exYU državama to je... LOOOOL!!!


Faktički, dobili ste mogućnost kojom možete konačno uvesti malo reda u cijelu državu.


Poznato je da su sve exYu države oličenje kriminala, uhljebizma, nerada, pljačke kroz sve moguće namete a usluge koje bi država trebala omogućavati porezima (zdravstvo, školstvo, mirovine,...) na katastrofalnoj su razini jer se novac najprije troši na crkve, stranke, namještene natječaje, financiranje svega i svačega pa tek onda onoga što bi trebalo.

 

U takvoj situaciji, jedino rješenje da se u državi nešto pomakne naprijed jest da ona što prije bankrotira i da lupači pečata ostanu bez novca. Što prije se to desi, i prestanete hraniti rak ranu, prije će se stvari u državi resetirati na tvorničke postavke. 


Paušalni obrti, koliko sam shvatio, Vam omogućuju da što prije postignete upravo to - da manje dajete njima a više sebi. Možda i ne puno manje njima, ali ipak... Neka mi netko onda objasni zašto to što prije ne biste napravili? Draže Vam je dati novac državi u kojoj će vam HDZ/SDP ministri određivati kakva će biti usluga u bolnicama i kakav će vam program dijete učiti u školi umjesto da za taj isti novac sami privatno sve to izaberete? Ok...

 

Po meni, ako možete svi otvoriti obrt, i to u svim djelatnostima kojima je moguće a ne samo IT-u, tako ćete plaćanjem što manje poreza (+ da aplicirate na sve moguće poticaje koji vam se za to daju) prije isprazniti blagajnu a nakon što uhljebima ostanu samo mrvice - imate pravo razmišljati da će vas političari na nekim slijedećim izborima ako žele biti izabrani zaista pitati i poslušati npr. da li će dozvoliti bruto isplate plaća, koliki će biti nameti, porezi, davanja vjerskim organizacijama, kao i svim ostalim prioritetima koje vi financirate svojim novcem.

 

Molim vas, učinite to. Thank me later.

Moj PC  
11 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Ferritin kaže...
bocic kaže...

Ovaj nonsens o 7% je možda i najveći biser u cijeloj ovoj priči. Stvarno ispada da smo mi paušalci "super povlašteni" (ne, nisam u IT-u).

...

 Ovo, ovo i samo ovo.

 

Prikazivanje 7% kao da je to jedini trošak svih obrtnika je nerealno uspoređivanje kruški i jabuka.

 

Dragne, misliš li stvarno da obrtnici paušalisti nemaju apsolutno nikakve troškove u svojem poslovanju?

A da pročitate članak s razumijevanjem? Odmah u startu kaže da ne priča o paušalnom obrtu kao takvom, već isključivo o zloupotrebi istog za prikriveni pravni posao. Iako u paušalnom obrtu kao takvom tih 7% nije jedini trošak, kod prikrivenog rada u pravilu nema dodatnih troškova - poslodavac osigurava opremu, bilo kroz fiktivni najam ispod cijene ili čak bez naplate (primjerice, u NDA ugovoru se definira da se posao mora raditi na opremi u vlasništvu naručitelja), a često se koristi i ured poslodavca (što se u slučaju inspekcije pravda računom za konzultantske usluge).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
kooboora kaže...

 

Paušalni obrti, koliko sam shvatio, Vam omogućuju da što prije postignete upravo to - da manje dajete njima a više sebi. Možda i ne puno manje njima, ali ipak... Neka mi netko onda objasni zašto to što prije ne biste napravili? Draže Vam je dati novac državi u kojoj će vam HDZ/SDP ministri određivati kakva će biti usluga u bolnicama i kakav će vam program dijete učiti u školi umjesto da za taj isti novac sami privatno sve to izaberete? Ok...

 

Po meni, ako možete svi otvoriti obrt, i to u svim djelatnostima kojima je moguće a ne samo IT-u, tako ćete plaćanjem što manje poreza (+ da aplicirate na sve moguće poticaje koji vam se za to daju) prije isprazniti blagajnu a nakon što uhljebima ostanu samo mrvice - imate pravo razmišljati da će vas političari na nekim slijedećim izborima ako žele biti izabrani zaista pitati i poslušati npr. da li će dozvoliti bruto isplate plaća, koliki će biti nameti, porezi, davanja vjerskim organizacijama, kao i svim ostalim prioritetima koje vi financirate svojim novcem.

 

Molim vas, učinite to. Thank me later.

 Problem medija, a ocito i Bug.Hr portala jest u tome sto su na grbaci drzave(komunofašistoudbaša) i tesko im je predati slamku iz koje sišu! :D

tako bih ja rekao s obzirom na ton kojim se pljuje po necemu sto je u svijetu normalno, biznisu tj. pokusaju da se iz neceg vedrog jednog dana isti i stvori.

11 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
gmit kaže...
Stric_Jura kaže...

ako  nije zabranjeno - nije ilegalno!  ne ma daljnje rasprave..

 

 to nije bas tako jer porezna svoje odluke koje te obavezuju moze donositi na temelju svojih tumacenja koja ne moraju imati bilo kakvu potporu u zakonu. naravno, mozes se kasnije s njima tuziti i natezati, ali to trosi vrijeme, novac i zivce...

 

 nisam siguran da se netko zeli izlagati tumacenjima, istog mozes tuziti osobno i unistiti mu zivot ;)

15 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Friday kaže...

 

A sto se tice bruto/neto price - ajde vi koji u HR radite za neke postene novce probajte ovdje izracunati koliko biste dobili vanka da u Irskoj radite za isti bruto. Pa da vidimo kakav je "gap" na vecim iznosima.

 

 Umalo pa 6000.
(ZG, nemam djece niti ikakvih drugih odbitaka)

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

-nisu problem porezi.. tj podjednako, veća je razlika gradski prirez + odbici pa tako 'ista' osoba može imati neto +/- 1.500kn ovisno o mjestu stanovanja, broju djece i sl.

-bruto je stvar civilizacije-države-poreza.

-iz poreza se financira država-društvo, ceste, škole, zdravstvo.. i politika, nepotizam, kriminal.. a balans je stvar zakona, policije, inspektorata i pravne države.

-tako npr google u irskoj može platiti 12%.. ali plati pola toga, pa kazna EU... odnosno, najniži porez je ako se ne varam rumunjska.. 10% ali opet ovisi o raznim drugim porezima, ovo su korporativni (profit/prihod, ne osobni).. dok o klasi-razredu godišnjih prihoda može ovisiti porez u švedskoj i sl. pa i samo kao usporedba nrp studenti, student servis, prihod djece koji su odbitak, do neke granice i problem kad su dobijali nagrade grada/države itd itd.. jer se na svaku zaradu-posao može obračunavati neki porez kao i postojati izuzetak i sl. ili godišnja granica.

 

različiti porezni modeli, npr usa-franc, usa ima niži porez, ali osoba recimo sve plaća, zdravstvo, školstvo.. dok u francuskoj, plati veći porez (bruto-neto) za isti posao ali i dobije školu-zdravstvo +godišnji odmor i radno vrijeme. Radije sam za francuski porezni model nego američki, radije švedski nego irski itd.. + razlika, svi muljaju, nitko ne želi platiti ako ne mora, ali npr google nije došao u švedsku i kemijao s porezom (ili UK-GER-FRA..) jer bi tamo morao platiti normalan porez koliko je propisan za poslovanje, dok je zbog lokacije-EMEA i interesa velikih, upravo irska soft-oaza između usa-eu i mjesto gdje korporacije muljaju s porezom, kao što paušlaci jednako muljaju ili kriminalci ili bilo koji poduzetnik-privatnik.. tj svi rade ono što mogu, pa i po zakonu.

 

-tako se naivne programere i uberovce gura u obrt, tj firma za koju rade ne želi .. a nitko se ne pita zašto to firma ne želi? zašto njima to uvale? .. pa u slučaju poreznog problema, bit će odgovoran obrt tj onaj tko je zmuljao. Tao uberovac neće imati mirovinu, cestu, pa će na kraju ili otići na zapad ili .. isto je sa svim poslovima, samo što je soft-dev-programiranje takav da je moguće biti bilo gdje, u pakistanu ili pakoštanu.. :) no bottomline je da je iznos koji netko dobije ono što ima i što će s tim iznosom napraviti.. (potrošiti za režije, piće, uređenje države-ceste-..standard tj političari, kao što i npr vlada/grad dijeli tuđe, lako je bandiću donirati, nije iz njegovog džepa, nego iz našeg..).

 

-porez? porez je tvar civilizacije, društva.. a to što s time radimo nam daje standard, kao i koliko, ne postotak jer je varljiv nego apsolutna brojka-cifra, npr nevažno je 50% od 100kn, ali je važno 5% od milijarde a to nam statistika zamagljuje uz uobičajeno vikanje svih 'gazda' kojima je svaki trošak ''prevelik'' pa tako i plaća radnika, porezi itd.

 

-svi na svijetu žele plaćati manji postotak poreza, manji apsolutni iznos, ali realno, bolje je da mi kao u švedskoj uzmi 'milijardu' porezom, jer to znači da sam još više zaradio, nego da se kao uberovci ili google-irska novci zamračuju u poreznim oazama od kojih ima koristi uski krug ljudi, newjersy i sl. državice koje su samo zbog zakonske formalnosti za 'legalne' porezne prevare. Veliki mogu krasti na veliko, to i rade. Porezi su ok, treba ih plaćti, jer bolje mi je imati cestu-školu-državu.. nego plaćati 'ništa' ali i imati upravo to ništa. Plaćam struju, imam je. Nije mi bolje bez struje. Jednako je s mobitelom, autom.. i porezom.

 

-svi u hr trebaju imati veće-usporedive EU plaće, ne 4-5-6-7000kn (ispod 1000€) nego cca 2000€. Tad će bruto-neto biti slatka briga. Naravno i dalje će biti onih koji zarađuju 5.000€-50.000.. i to je ok, a koliki im je porez najmanje ih zabrinjava jer zarađuju više-dovoljno.. i zato, ja bi rado plaćao milijardu poreza godišnje. .. no možda bi tad želio nešto muljati, možda bi tad gledao kako porezom zaraditi još 100.000.000.... jer to je samo 10%.. kao google, da sam velik tad bi me to brimulo i vjerojatno bi iz tog razloga bio porezni utajivač ili muljator.

 

-dugoročno? firma outsourcea trošak, porez.. sve je prividno za vlansika ok, zarađuje više (zapravo zarada je ista, samo je porez niži, tj razlika u džep).. ali tad se taj porez ne akumulira u društvu gdje vlansik živi i time svi pa i vlansik gubi standard, nema ceste, škole.. ima uberovce i devove koji otvaraju obrt, konobari-konjušari-kurve.. nemamo državu nego smo samo radna snaga koja ne vidi dalje od nosa.

-naravno, revoltiran kad vidim kako se uništava sve, kako lokalni šerifi, političari i kriminal radi što želi, kako veliki nikad nisu krivi, sudski procesi i sl.. degutantno. Šveđani su normalni ljudi, uredili normalnu državu, plaćaju poreze i brinu svoje poslove. Mi? Otvaramo paušal jer nam to traži neki mutni poslodavac? .. bi li friday išao u irelandiju da je to bio uvjet? Poreze treba plaćati. Porezi su društvo. Bez tog možemo van...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
ihush kaže...

-nisu problem porezi.. tj podjednako, veća je razlika gradski prirez + odbici pa tako 'ista' osoba može imati neto +/- 1.500kn ovisno o mjestu stanovanja, broju djece i sl.

-bruto je stvar civilizacije-države-poreza.

-iz poreza se financira država-društvo, ceste, škole, zdravstvo.. i politika, nepotizam, kriminal.. a balans je stvar zakona, policije, inspektorata i pravne države.

-tako npr google u irskoj može platiti 12%.. ali plati pola toga, pa kazna EU... odnosno, najniži porez je ako se ne varam rumunjska.. 10% ali opet ovisi o raznim drugim porezima, ovo su korporativni (profit/prihod, ne osobni).. dok o klasi-razredu godišnjih prihoda može ovisiti porez u švedskoj i sl. pa i samo kao usporedba nrp studenti, student servis, prihod djece koji su odbitak, do neke granice i problem kad su dobijali nagrade grada/države itd itd.. jer se na svaku zaradu-posao može obračunavati neki porez kao i postojati izuzetak i sl. ili godišnja granica.

 

različiti porezni modeli, npr usa-franc, usa ima niži porez, ali osoba recimo sve plaća, zdravstvo, školstvo.. dok u francuskoj, plati veći porez (bruto-neto) za isti posao ali i dobije školu-zdravstvo +godišnji odmor i radno vrijeme. Radije sam za francuski porezni model nego američki, radije švedski nego irski itd.. + razlika, svi muljaju, nitko ne želi platiti ako ne mora, ali npr google nije došao u švedsku i kemijao s porezom (ili UK-GER-FRA..) jer bi tamo morao platiti normalan porez koliko je propisan za poslovanje, dok je zbog lokacije-EMEA i interesa velikih, upravo irska soft-oaza između usa-eu i mjesto gdje korporacije muljaju s porezom, kao što paušlaci jednako muljaju ili kriminalci ili bilo koji poduzetnik-privatnik.. tj svi rade ono što mogu, pa i po zakonu.

 

-tako se naivne programere i uberovce gura u obrt, tj firma za koju rade ne želi .. a nitko se ne pita zašto to firma ne želi? zašto njima to uvale? .. pa u slučaju poreznog problema, bit će odgovoran obrt tj onaj tko je zmuljao. Tao uberovac neće imati mirovinu, cestu, pa će na kraju ili otići na zapad ili .. isto je sa svim poslovima, samo što je soft-dev-programiranje takav da je moguće biti bilo gdje, u pakistanu ili pakoštanu.. :) no bottomline je da je iznos koji netko dobije ono što ima i što će s tim iznosom napraviti.. (potrošiti za režije, piće, uređenje države-ceste-..standard tj političari, kao što i npr vlada/grad dijeli tuđe, lako je bandiću donirati, nije iz njegovog džepa, nego iz našeg..).

 

-porez? porez je tvar civilizacije, društva.. a to što s time radimo nam daje standard, kao i koliko, ne postotak jer je varljiv nego apsolutna brojka-cifra, npr nevažno je 50% od 100kn, ali je važno 5% od milijarde a to nam statistika zamagljuje uz uobičajeno vikanje svih 'gazda' kojima je svaki trošak ''prevelik'' pa tako i plaća radnika, porezi itd.

 

-svi na svijetu žele plaćati manji postotak poreza, manji apsolutni iznos, ali realno, bolje je da mi kao u švedskoj uzmi 'milijardu' porezom, jer to znači da sam još više zaradio, nego da se kao uberovci ili google-irska novci zamračuju u poreznim oazama od kojih ima koristi uski krug ljudi, newjersy i sl. državice koje su samo zbog zakonske formalnosti za 'legalne' porezne prevare. Veliki mogu krasti na veliko, to i rade. Porezi su ok, treba ih plaćti, jer bolje mi je imati cestu-školu-državu.. nego plaćati 'ništa' ali i imati upravo to ništa. Plaćam struju, imam je. Nije mi bolje bez struje. Jednako je s mobitelom, autom.. i porezom.

 

-svi u hr trebaju imati veće-usporedive EU plaće, ne 4-5-6-7000kn (ispod 1000€) nego cca 2000€. Tad će bruto-neto biti slatka briga. Naravno i dalje će biti onih koji zarađuju 5.000€-50.000.. i to je ok, a koliki im je porez najmanje ih zabrinjava jer zarađuju više-dovoljno.. i zato, ja bi rado plaćao milijardu poreza godišnje. .. no možda bi tad želio nešto muljati, možda bi tad gledao kako porezom zaraditi još 100.000.000.... jer to je samo 10%.. kao google, da sam velik tad bi me to brimulo i vjerojatno bi iz tog razloga bio porezni utajivač ili muljator.

 

-dugoročno? firma outsourcea trošak, porez.. sve je prividno za vlansika ok, zarađuje više (zapravo zarada je ista, samo je porez niži, tj razlika u džep).. ali tad se taj porez ne akumulira u društvu gdje vlansik živi i time svi pa i vlansik gubi standard, nema ceste, škole.. ima uberovce i devove koji otvaraju obrt, konobari-konjušari-kurve.. nemamo državu nego smo samo radna snaga koja ne vidi dalje od nosa.

-naravno, revoltiran kad vidim kako se uništava sve, kako lokalni šerifi, političari i kriminal radi što želi, kako veliki nikad nisu krivi, sudski procesi i sl.. degutantno. Šveđani su normalni ljudi, uredili normalnu državu, plaćaju poreze i brinu svoje poslove. Mi? Otvaramo paušal jer nam to traži neki mutni poslodavac? .. bi li friday išao u irelandiju da je to bio uvjet? Poreze treba plaćati. Porezi su društvo. Bez tog možemo van...

 

 Divna je to prica. Ali pausal nije ilegalan. Ako nije, onda je na pojedincu da odluci sto mu je bolje.

14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
ihush kaže...

-dugoročno? firma outsourcea trošak, porez.. sve je prividno za vlansika ok, zarađuje više (zapravo zarada je ista, samo je porez niži, tj razlika u džep).. ali tad se taj porez ne akumulira u društvu gdje vlansik živi i time svi pa i vlansik gubi standard, nema ceste, škole.. ima uberovce i devove koji otvaraju obrt, konobari-konjušari-kurve.. nemamo državu nego smo samo radna snaga koja ne vidi dalje od nosa.

-naravno, revoltiran kad vidim kako se uništava sve, kako lokalni šerifi, političari i kriminal radi što želi, kako veliki nikad nisu krivi, sudski procesi i sl.. degutantno. Šveđani su normalni ljudi, uredili normalnu državu, plaćaju poreze i brinu svoje poslove. Mi? Otvaramo paušal jer nam to traži neki mutni poslodavac? .. bi li friday išao u irelandiju da je to bio uvjet? Poreze treba plaćati. Porezi su društvo. Bez tog možemo van...

 

 Lova za porez ostaje u dzepu, to stoji, ali isto tako se ta lova trosi i puni kasu putem pdv-a, sto opet ide za ceste, bolnice i i dize standard zemlje. Razlika je samo sto ovako sitnozubi imaju malo vise slobode sto ce kupiti, ali na kraju price razlika nije tako drasticna za drzavu.

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
12 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Cijela rasprava se svodi na ovo:

 

-muljaju jedni

 

-muljaju drugi jel muljaju prvi

 

-iz muljanja se neće ništa dobro izroditi

 

Kako reće Jozo, država smo bespotrebne birokracije pa je razuman bijes svakog privatnika, samo jel netko jebeno vidi ikakvo riješenje ?

 

 

 

 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
DarthMarkus kaže...

Cijela rasprava se svodi na ovo:

 

-muljaju jedni

 

-muljaju drugi jel muljaju prvi

 

-iz muljanja se neće ništa dobro izroditi

 

Kako reće Jozo, država smo bespotrebne birokracije pa je razuman bijes svakog privatnika, samo jel netko jebeno vidi ikakvo riješenje ?

 

 

 

 

 

Jok, cijela rasprava se svodi na klasični hrvatski jal, zašto netko ima više od mene. A između redova možete pročitati i kako developeri više ne žele raditi i biti vezani za nekog konkretnog gazdu, koji na taj način mora isplatiti kako oni kažu cijeli brutto, a pri tome ne može muljati ispod stola i uzimati poticaje za zapošljavanje velikog broja ljudi. Sve ostalo je šarada.

 

Imate Narodne novine, zakon o trgovačkim društvima i obrtima. Svi koji su kivni i zavidni, mogu napraviti upravo isto to.

 

13 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Friday kaže...

Kao IT profesionalcu uvijek mi dodje muka kad vidim da se za IT sektor traze povlastice u kontekstu poreza/davanja na place. Pa ljudi porez na velike place je svuda velik. Jest da je u Hrvatskoj ta ljestvica nize nego na zapadu ali onda bi se valjda trebala pomaknuti za sve (lijecnike, znanstvenike, itd...) a ne samo za informaticare, ne?

A ovaj raskol izmedju good guys i bad guys pokazuje da nemaju svi istu viziju oko toga kako treba poslovati. Kako onda ocekivati od takve zajednice da ista postigne u pregovorima sa drzavom?

 

 Smatram da si djelomicno u pravu. Povlastice kod placanja poreza imaju smisla npr., kad je industrija jos mlada pa joj dajes neki "jump start" da se sto prije razvije i postane konkurentna na svjetskom trzistu s ciljem veceg prihod od poreza nakon X godina kad se industrija razvije

You have to be odd to be number one
10 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

U puno slučajeva nepravda se karakterizira jalom..

Hrvatski jal..

Bome nije, nego hrvatska nepravda..

 

Drugi par opanaka je što živimo u društvu gdje je poželjna osobina, i vrlo cijenjena, znati snaći se..

Čitaj ukrasti, ne samo državu, nego i drugu osobu..

 

Naša država je uređeni nered..Koji mnogima odgovara..Jer su se "snašli", jel'..

 

Da ne spominjem tranzicijske luzere i one koji su se snašli..

I tako dalje..

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

zasto se uvijek sve razvije na temu rata, branitelja, hdz-a, komunjra ovih onih?

jel to kad netko nema pametan argument pa ubaci malo onog shita da se ljudi prepiru i tema se razvija?

ali svaka tema koja je povezana s rijeci ekonomijom i drzavom zavrsi na istoj stvari?

 

mislim od pausalaca spominjati ratne veterane i invalide... na kraju krajeva bi li mijenjao da izgubis dvije noge za 25k kn mjesecno?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

Hahaha, prejako. Članak se još nije ni ohladio a već država očito smišlja kako svojim uhljebima ne uskratit sisu...

 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/krecu-izmjene-it-strucnjaci-vise-nece-moci-biti-pausalci-ili-ce-tvrtke-placati-kazne/9359687/

16 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
disk c kaže...

 Pa ako imaš mogućnost i moći da mi zatvoriš account samo naprijed sigurno neću otvarati account ponovo na forumu gdje takvi mogu moderirati. Čak dapaće izazizav te mi zatvoriš account. Evo neću spavati noćas. Ajde da vidimo jel možeš ili samo prijetiš.

 

Cudno da u 6 godina nisi uocio da kod moderatora pise da su moderatori ispod nicka. Ne, ja ti ne mogu zatvoriti account - ali mogu ti reci da su mnogi "ispraceni" sa foruma kad su poceli tako nastupati. Samo malo obuzdas jezik i prestanes drobiti besmislice. I sve ce biti ok...

Everyone knows how to die. Some just need a little nudge to get them started.

 

 

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Riba ne smrdi od repa...nego od glave...da,nije bilo politike,agrokor nikad ili makar u onom obliku nebi postojao...koliko je love ulupano u brodogradilišta...od plaće ti uzmu 1500-2000kn za zdravstveno i onda čekaj magnetnu 30,60,90 dana...ili hajde kod privatnika za 1500kn...i tamo dođeš...kad tamo isti onaj liječnik koji radi u državnoj bolnici

Tito:drugovi... snađite se
Franjo:gospodo...snađite se
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Bukva kaže...
Friday kaže...

 

A sto se tice bruto/neto price - ajde vi koji u HR radite za neke postene novce probajte ovdje izracunati koliko biste dobili vanka da u Irskoj radite za isti bruto. Pa da vidimo kakav je "gap" na vecim iznosima.

 

 Umalo pa 6000.
(ZG, nemam djece niti ikakvih drugih odbitaka)

 

6000 neto vise u irskoj?

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
SeaCucumber2 kaže...

zasto se uvijek sve razvije na temu rata, branitelja, hdz-a, komunjra ovih onih?

jel to kad netko nema pametan argument pa ubaci malo onog shita da se ljudi prepiru i tema se razvija?

ali svaka tema koja je povezana s rijeci ekonomijom i drzavom zavrsi na istoj stvari?

 

mislim od pausalaca spominjati ratne veterane i invalide... na kraju krajeva bi li mijenjao da izgubis dvije noge za 25k kn mjesecno?

 

 nitko se ne bi mjenjao ali to ne znaci da je taj covijek to zasluzio, nije jedini bez noge/a u ovoj drzavi...

zivimo u demokratskom drustvu, svi imamo jednaka prava, tko je on? glogloglogloglo....ški :D

 

a zasto sve zavrsi na ovoj temi? mozda jer sišu? prijete? uplicu se? vracaju drustvo u neka prosla (nebitna sa aspekta buducnosti) vremena...

i mozda samo flejmam! :P

 

 

5 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

troll

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
O_O_O kaže...

 Divna je to prica. Ali pausal nije ilegalan. Ako nije, onda je na pojedincu da odluci sto mu je bolje.

Nisu ni šibice ilegalne, ali je i dalje ilegalno koristiti ih za podmetanje požara. Tako ni paušalni obrt nije ilegalan, ali ako ga koristiš za prividni pravni posao, onda ga koristiš suprotno zakonu. Inače, to nije neka muljaža koju su naši smislili, već je to tako i vani u većini država (samo se, za razliku od nas, i provodi).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice